Jump to content

BlackBerry Z30


npatrin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως στην t Mobile Γερμανίας το κινητό κοστίζει κάπου στα 400 χωρίς συμβόλαιο. Άρα πιστεύω γρήγορα θα πέσει η τιμή του στα skroutzομαγαζα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ αυτο σκέφτηκα ότι παίζει ρόλο στο φυσικό πληκτρολόγιο, στο πληκτρολόγιο οθόνης αλλαζει αυτό;

 

ναι αφου επιλεγεις γλωσσα αλλαζει και πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απορίες υποψήφιου αγοραστή:

 

1.Βιντεοκλήσεις απο τον dialer χωρίς εξτρα εφαρμογές μπορούν να γίνουν με αλλα τηλεφωνα εκτος Blackberry πχ Samsung Android , Iphone ή οχι;

2.Μπορούμε να το βαλουμε σε λειτουργια σιγασης γυριζοντας το τουμπα;

3.Εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθουν στην εξωτερική microSd;

4.Έχει δυνατότητα για αυτόνομο GPS χωρίς λειτουργία δεδομένων;

5.Το συγκεκριμενο μοντέλο βγαίνει μονο σε έκδοση LTE;

6.Το SAR του;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απορίες υποψήφιου αγοραστή:

 

1.Βιντεοκλήσεις απο τον dialer χωρίς εξτρα εφαρμογές μπορούν να γίνουν με αλλα τηλεφωνα εκτος Blackberry πχ Samsung Android , Iphone ή οχι;

2.Μπορούμε να το βαλουμε σε λειτουργια σιγασης γυριζοντας το τουμπα;

3.Εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθουν στην εξωτερική microSd;

4.Έχει δυνατότητα για αυτόνομο GPS χωρίς λειτουργία δεδομένων;

5.Το συγκεκριμενο μοντέλο βγαίνει μονο σε έκδοση LTE;

6.Το SAR του;

 

Καλημέρα,

Στα όσα γνωρίζω, απαντώ:

1) Δυστυχώς δεν γνωρίζω.

2) Στην επόμενη έκδοση λειτουργικού που αναμένεται άμεσα, ναι υπάρχει αυτή η δυνατότητα

3) Δεν γνωρίζω

4) Ναι, με χρέωση αγοράς του προγράμματος. Έχω αγοράσει το Mireo Don't Panic το οποιο έχει χάρτες ΤΟΜ ΤΟΜ και λειτουργεί local χωρίς data stream. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο όλες τις φορές που το χρειάστηκα.

5) Δεν γνωρίζω αλλά διαβάζοντας ξένα sites έχω την εντύπωση πως όχι.

6) Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, αλλά ως παλιός χρήσης ΒΒ ξέρω πως ανέκαθεν η Blackberry είχε απο τους χαμηλότερους δείκτες σε όποιο τηλέφωνό της είχα αγοράσει (και έχω πάρει πολλά...).

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο..!

Edited by Eftichis
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απορίες υποψήφιου αγοραστή:

 

1.Βιντεοκλήσεις απο τον dialer χωρίς εξτρα εφαρμογές μπορούν να γίνουν με αλλα τηλεφωνα εκτος Blackberry πχ Samsung Android , Iphone ή οχι;

2.Μπορούμε να το βαλουμε σε λειτουργια σιγασης γυριζοντας το τουμπα;

3.Εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθουν στην εξωτερική microSd;

4.Έχει δυνατότητα για αυτόνομο GPS χωρίς λειτουργία δεδομένων;

5.Το συγκεκριμενο μοντέλο βγαίνει μονο σε έκδοση LTE;

6.Το SAR του;

 

2. Σίγαση-τούμπα: Υπάρχουν εφαρμογές π.χ. Power Tools -> Flip Hush http://appworld.blackberry.com/webstore/content/40723891/?countrycode=US&lang=en

5. Z30 Models and Supported Frequencies: http://forums.crackberry.com/blackberry-z30-f401/z30-models-supported-frequencies-850736/

6. Για το SAR δες http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/deliverables/57929/BlackBerry_Z30_STA100-2_Smartphone-Safety_and_Product_Information-1378227571981-en.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

 

Νέος χρήστης Blackberry Z30 και εγώ μετά από χρόνια σε android συσκευές.

 

Η αλλαγή τεράστια, οι διαφορές πολλές και ευτυχώς όλες προς το καλύτερο !! :)

Απίστευτο λειτουργικό που δένει αρμονικά με ένα πολύ όμορφο και στιβαρό κινητό.

Το έχω εδώ και περίπου μια εβδομάδα και είναι πραγματικά εξαιρετικό.

Αφού έμεινα στο λειτουργικό της συσκευής για μια μέρα, κατόπιν έκανα όλες τις αναβαθμίσεις που χρειάζονταν σε software & apps.

 

Και από τότε... πρόβλημα. :cry:

Το gps δε κλειδώνει ( το σήματάκι επάνω στη μπάρα είναι μονίμως αχνό γκρι ) και η εφαρμογή blackberry maps κάθε που βάζω μια

διεύθυνση μου επιστρέφει ' There is a problem communicating with the server. try again later.(2001) ' :mad:

 

Τις πταίει ???

Για να βοηθήσω όλα (χάρτες,gps) πριν τις αναβαθμίσεις λειτουργούσαν κανονικά, έχω data , η δοκιμή γίνεται σε ανοιχτό χώρο και έχω κάνει απεγκατάσταση και εγκατάσταση τους χάρτες.

Software Release 10.2.1.2102

BB maps- 10.2.1.778

 

Έχω στείλει email και στον dev όμως όποια βοήθεια καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, αν και να είμαι ειλικρινής δεν χρησιμοποιώ το native maps προγραμμα.

Το απόγευμα που θα είμαι σε εξωτερικό χώρο θα το δοκιμάσω και θα σου πω εαν υπάρχει και σε εμένα τέτοιο θέμα.

Προτείνω όμως (για να εξακριβώσεις για το εαν το πρόβλημα είναι h/w ή s/w να εγκαταστήσεις ένα άλλο πρόγραμμα navigation -π.χ. το Mireo Don't Panic που έχω και εγώ- το οποίο να το δουλέψεις και να δεις εαν κλειδώνει τους δορυφόρους όπως οφείλει. Στην περίπτωση του Mireo, υπάρχει και δωρεάν έκδοση με trial 7 ημερών η οποία λειτουργεί για μια εβδομάδα άψογα.

Θεωρώ πολύ πιθανό να είναι θεμα s/w οπότε το λύνεις αγοράζοντας μια εφαρμογή που είναι λειτουργική, σίγουρα καλύτερη και στην περίπτωση του προαναφερθέντος που αγόρασα εγώ, δουλεύει και offline..

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ!

 

Έχω εδώ και 3 μήνες περίπου το BlackBerry Q10 και κοιτάζω αυτό το διάστημα το Z30.

 

Θα ήθελα μερικές γνώμες σχετικά με τα παρακάτω:

 

1. Ποιότητα κατασκευής; τα υλικά του τι είναι; Το πίσω καπάκι πλαστικό είναι;

 

2. Αυτονομία τόσο καλή όσο ακούγεται;

 

3. Καλές τιμές για αγορά καινούριου λευκού Ζ30 γνωρίζει κανείς;

 

4. Η οθόνη του από άποψη χρωμάτων και αντίθεσης κτλ είναι παρόμοια με του Q10;

 

5. Ως αρνητικά της συσκευής τι θα γράφατε; Υπάρχουν;

 

Αξίζει να το φέρω από amazon, ή να κοιτάξω από Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα!

 

Σε σχέση με το Q10 δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς το έχω δεί μονο μια φορά απο κοντά.

αλλά γενικά είναι μια πολύ ποιοτική συσκευή, με ιδιαίτερη αντοχή στη χρήση:

1. Μπροστά έχει γυαλί, σούπερ ενισχυμένο και πίσω έχει μαλακό στην υφή πλαστικό (σαν λάστιχο διαφανές) με διακοσμητικά στοιχεία ανθρακονήματος. Το τζάμι είναι τόσο ισχυρό που το σκυλί μου (4 μηνών λαμπραντόρ) το μασούσε για αρκετά λεπτά χωρίς να κάνει την παραμικρή ζημιά!!! (μόνο μια μικρή γουβίτσα στο μεταλλικό πλέγμα του ακουστικού). Γρατζουνιές ούτε λόγος! (ενώ το S4 και S3 που είχα πριν είχαν αποκτήσει αρκετές γρατζουνιές αν και είχαν gorilla glass και βεβαίως ποτέ δεν ήρθαν σε επαφή με κλειδιά και κέρματα..)

2. Ναι. Με 6 email accounts, Facebook, Linkedin, Foursquare, What's up, Viber, BBM) και περίπου 80-100 εισερχόμενα mails με επισυναπτόμενες φωτογραφίες (αρα επιβάρυνση σε λήψη/μπαταρία), wifi 2-3 ώρες, bluetooth 1 ώρα, παιχνίδι κάθε βράδυ 1-2 ωρίτσες και πάνω απο 1μιση-2 ώρες τηλεφωνήματα κάθε ημέρα, μπορεί να φτάσει το 18ωρο χωρίς κανένα πρόβλημα. Ιδανικά (τις ήρεμες ημέρες) μου βγάζει 2 εικοσιτετράωρα.

3. Οχι δεν γνωρίζω.

4. Σε σχέση με το Q10 δεν ξέρω αλλά προσωπικά με ικανοποιεί πλήρως. Εχει πολύ φυσικά χρώματα σε σχεση με τα σαμσουνγκ αν και κάποιες στιγμές θα την ήθελα λίγο πιο ζωηρή. Να σημειώσω ότι κάτω απο τον ήλιο δεν έχω κανένα πρόβλημα.

5. Εαν θα άλλαζα κάτι, ίσως να ήταν το μέγεθος της οθόνης: θα το ήθελα μεταξύ 4,5 και 4,7 ίνστες αλλά και πάλι αυτό είναι υποκειμενικό. Διαφορετικά, όλα είναι όπως θα έπρεπε να είναι σε ένα τηλέφωνο για επαγγελματική χρήση και ψυχαγωγία.

 

Προσωπικά επέλεξα Ελλάδα καθως για τόσα χρήματα θέλω να ξέρω τον πωλητή και το μαγαζί που θα τα πάρει. Αλλά μόνο για αυτόν τον [υποκειμενικό-ψυχολογικό] λόγο, και όχι για κανένα αντικειμενικό.

Πάντως, καθώς οι 5 ίντσες είναι 'μπόλικες' σου προτείνω να επιδιώξεις να το δεις απο κοντά πρώτα, εαν το μέγεθος είναι κάτι που μετράει ψηλά στις προτεραιότητες σου. Εαν όχι, τότε προχώρα άφοβα 1000%.

Αυτά απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Απο κάμερα ειναι αξιοπρεπές οι φωτογραφίες του;

 

Αξιοπρεπέστατες..! Ειδικά σε εξωτερικό χώρο είναι σούπερ! Εσωτερικά φαίνονται κάποιες αδυναμίες σε ορισμένες υποφωτισμένες περιπτώσεις αλλά τίποτα τραγικό.

Σίγουρα υποδεέστερη των μεγάλων μοντέλων της σαμσουγνκ και νοκια αλλά πάνω απο τον μέσο όρο.

Τα βίντεο που τραβάει απο την άλλη πλευρά, στον υπολογιστή μου δείχνουν εφάμιλλα με εκείνα που είχα τραβήξει με το S4.

 

Εν ολίγοις, δεν θα σε ενθουσιάσει μεν, δεν θα σε απογοητεύσει δε. Απλά θα κάνεις τη 'δουλειά' σου καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Θα κάνω μια δοκιμή και θα επανέλθω.

 

Επανέρχομαι λοιπόν.

 

Ο sensor του GPS δουλεύει μια χαρά .

 

Εν τω μεταξύ το πρόβλημα γίνεται όλο και πιο περίεργο.

Παρατήρησα πως αν επιλέξω στο χάρτη ένα σημείο όλα λειτουργούν μια χαρά.

Αν βάλω την ίδια (!!!) διεύθυνση στη μπάρα μου βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα.

" There is a problem communicating with the server. Try again later (2001)....

 

Με την Cosmote δε βγάλαμε άκρη κ μου είπαν πως θα στείλουν το πρόβλημα στη Blackberry... :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδες ποτε περιπου περιμενουμε να μας ερθει ειδοποιηση για επισημη 10.3?

Τελη αυτου του μηνα η παμε για μεσα Ιουνιου?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

στο crackberry υπαρχουν links για να κατεβασεις την leaked OS 10.3.0.296/441(radio) για κατεβασμα και τα αντιστοιχα autoloaders.περιμενω να διαβασω εντυπωσεις και κριτικες για να την κατεβαζω.αν υπαρχει καποιος ποιο εμπειρος και την εχει κατεβασει ας γραψει εντυπωσεις.
Link to comment
Share on other sites

στο crackberry υπαρχουν links για να κατεβασεις την leaked OS 10.3.0.296/441(radio) για κατεβασμα και τα αντιστοιχα autoloaders.περιμενω να διαβασω εντυπωσεις και κριτικες για να την κατεβαζω.αν υπαρχει καποιος ποιο εμπειρος και την εχει κατεβασει ας γραψει εντυπωσεις.

 

Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω κατα ποσο καλες και σταθερες μπορει να ειναι οι Leaked εκδοσεις, οποτε και δεν τις δοκιμαζω.

Δεν ξερω αν προκειται για κατι παρομοιο με τις custom roms στα android.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει παλαιότερα leaked is για το os7 και δεν είχα ποτέ προβλημα.δεν νομίζω να έχουν θέμα σταθερότητας πιο πολύ με νοιάζει η διαχείριση μπαραριας.

οι leaded δεν εχουν σχεση με τις custom rom στο android.ειναι κατι παραπανω απο beta και ελαχιστα λιγοτερο απο επισημη εκδοση.

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μετά από τόσες leaked που έχουν κυκλοφορήσει δε θα έπρεπε να βγει και κάποια επίσημη rom?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Το Ζ30 εχει ερθει στην Ελλαδα; Μπορουμε να το δουμε σε καποιο καταστημα;

'Η αν μπορειτε να μου πειτε καποια αλλη συσκευη που να εχουν τις ιδιες διαστασεις, για το μεγεθος ενδιαφερομαι αν θα με βολευει

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ερθει επισημα στην ελλαδα και δεν ξερω αν μπορεις να το δεις καπου.για να το αγοραζεις ειναι διαθεσιμο απο skroutzμαγαζο.

εννοεις σε blackberry ή σε αλλη εταιρια.σε bb εχει βγει το z3 που ειναι σε ιδιο μεθεγος πιο Light σε χαρακτηριστικα απο το z30 και σε πολυ light τιμη.200 δολαρια στην ασια.

παντως εμενε με εχει βολεψει παρα πολυ..το χειριζομαι με ενα ενα χερι και με το swipe μπορω να δω τις ειδοποιησεις στο hub αμεσα.

αν σε ενδιαφερει πες μου...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...