Jump to content

server.πως μπορω να εχω σταθερη ip address?


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.εχω ενα server ανεβασει με κωδικο αλλα για να μπει ο αλλος,πρεπει να εχει την ip address mou η οποια ομως αλλαζει καθε φορα που μπαινω στο ιντερνετ.πως γινετε λοιπον να εχω μια σταθερη ip για να μπαινουν οι φιλοι μου οποτε θελουν στο server mou? μπαινω καποιες φορες με απλο μοντεμ στην dsl συνδεση μου,η καποιες φορες με το wifi router μου.δουλεβει κανονικα με το μοντεμ αν στηλω ομως την σωστη διευθυνση ip που εχω εκεινη την ωρα.αλλα δεν μπορω καθε φορα να στελνω την εκαστοτε διευθυνση! με το router δεν νομιζω να συνδεετε καν νομιζω καποιο προβλημα με την port.καμια βοηθεια?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

kane eggrafi sto no-ip.com

 

nai ekana ola ta sxetika sto no-ip kathws kai to client katebasa ola douleboun ok me to modem.alla me to router ti ginete? den mou anagnwrizei thn port mallon giati den mpainei.iparxei kapoio programa h kapoios tropos na anoikseis mia port? thx

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπλέξει. Δες αν ο router σου έχει στις ρυθμίσεις του υποστήριξη για dyndns, οι περισσότεροι έχουν. Αν έχει, τότε δεν χρειάζεται να τρέχεις πρόγραμμα σε κάποιο μηχάνημα, ο router επικοινωνεί αυτόματα με την υπηρεσία dyndns. Αυτό που γράφεις για τα ports, τι σχέση έχει με το dyndns; Αν θέλεις κάποιος εκτός του τοπικού δικτύου σου να έχει πρόσβαση σε κάποια υπηρεσία που έχεις στήσει σε ένα μηχάνημα μέσα στο τοπικό σου δίκτυο, θα πρέπει να ρυθμίσεις κατάλληλα το port forward. Μην το μπλέκεις με το dyndns, είναι άλλο πράγμα.
Link to comment
Share on other sites

εχω ανοιξει ενα πορτ οταν ειμαι με το modem το 50,και σινδεεται κανονικα.οταν ομως μπαινω στο ιντερνετ με το ρουτερ,παρολο που μεσω το client απο το no-ip ενημερωνετε η νεα ip δεν μπορω να μπω στο ρουτερ γιατι η πορτ δεν αναγνωριζετε μαλλον.τωρα στις ρυθμισεις ενεργοποιησα την πορτ 50 στην επιλογη dynamic ip αλλα παλι δεν μπαινει...ακομα και με το προγραμμα το pfconfig που εχει στην λιστα του το ρουτερ μου,και ενεργοποιω την πορτ εκει παλι δεν μπαινει! μηπως ειναι θεμα firewall? η κατι κανω λαθος εγω.
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...