Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο thread θα συγκεντρώνονται όλα τα σχόλια, παρατηρήσεις και προβλήματα σχετικά με το Δίκτυο του ΟΤΕ.

 

Διαθεσιμότητα DSLAM, τεχνολογικός εξοπλισμός των διαφόρων κέντρων, παράσιτα σε γραμμές, καθυστερήσεις στην ενεργοποίηση αιτήσεων κλπ....

 

Ιδιαιτέρα όσο αφορά τα προβλήματα θα ήταν καλό αν αναφέρουμε ακόμα και αυτά που λύθηκαν μαζί με τις ενέργειες που κάναμε, ανθρώπους που μηλισαμε κλπ, ώστε να διευκολυνθούν οι επόμενοι. :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο πρόβλημα είχα ποτέ με το ADSL του ΟΤΕ (και δε βλέπω να έχω και άλλο): είχαν τελειώσει οι πόρτες στην περιοχή μου! :rolleyes:

Οπότε έβαλα Vivodi και ησύχασα. :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέντευξη τύπου που δόθηκε σήμερα στη Θεσσαλονίκη ενόψει της 70ής ΔΕΘ, ανακοινώθηκαν από τον ΟΤΕ μειώσεις στα πάγια των προσβάσεων aDSL. Σε συνέντεξη τύπου ενόψει της ΔΕΘ, ανακοινώθηκαν από τον ΟΤΕ μειώσεις των παγίων για τις aDSL προσβάσεις, οι οποίες θα ισχύσουν από τις 20 Σεπτεμβρίου 2005.

 

Ειδικότερα οι τιμές που ανακοινώθηκαν είναι:

 

384/128 15,90 ευρώ (μείωση 20%)

512/128 19,90 ευρώ (μείωση 45%)

1024/128 32,90 ευρώ (μείωση 49%)

 

(τιμές χωρίς ΦΠΑ)

 

Οι μειώσεις αφορούν σε όλους τους χρήστες, παλαιούς και νέους.

 

Επίσης, από την ίδια ημερομηνία θα ισχύουν αντίστοιχες μειώσεις και στις τιμές χονδρικής. Επιπρόσθετα συνεχίζει να υφίσταται το ισχύον εκπτωτικό πακέτο για τους παρόχους χονδρικής.

 

Αναφορικά την ανάπτυξη και λειτουργία του δικτύου aDSL του ΟΤΕ αναφέρονται τα εξής:

 

Σήμερα υπάρχουν εγκατεστημένες 150.000 πόρτες-παροχές, ενώ πέρσι υπήρχαν 36.000 (αύξηση 317%). Επίσης, τα σημεία παρουσίας (PoPs) σήμερα είναι 330, ενώ πέρσι ήταν 201.

 

Με βάση το σχέδιο διαθεσιμότητας aDSL που έχει καταρτίσει ο ΟΤΕ, μέχρι το τέλος του 2005 θα υπάρχουν περίπου 270.000 εγκατεστημένες πόρτες, ενώ τα σημεία παρουσίας αναμένεται να αυξηθούν σε 515. Τέλος, η διαθεσιμότητα του δικτύου aDSL στο τέλος του 2005 προβλέπεται να φτάσει στο 80,4% του τηλεφωνικού δικτύου.

 

Αναφορικά με το χρόνο σύνδεσης και ενεργοποίησης της υπηρεσίας, ο ΟΤΕ αναφέρει στο δελτίο τύπου του, ότι αυτός πλέον κυμαίνεται στο 91% των περιπτώσεων στις 5 ημέρες από την ημερομηνία της αίτησης.

 

Δελτίο Τύπου της ΟΤΕ ΑΕ, 8/9/2005

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

O OTE πιέστηκε και έκανε αυτό που έπρεπε.. να δούμε τι θα κάνουν οι ISP τώρα. Αν δεν μειώσουν και αυτοί τις τιμές, δώρον άδωρον οι μειώσεις του ΟΤΕ.
Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

1)Θα ηθελα να ρωτησω καποιον απο Θεσσαλονικη μηπως ξερει αν υποστηριζεται ADSL στην περιοχη των πευκων-ρετζικιου(πριν το ασβεστοχωρι και μετα τη στροφη φιλυρου)!!!

2)Αν η υπηρεσια δεν υποστηριζεται στην περιοχη αυτη, υπαρχει περιπτωση να καταστει εφικτο?!?!?!

3)Κι αν ναι ποτε και απο τι θα εξαρτηθει?!?!?!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!!

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

sto http://www.oteshop.gr, μπορεις να βαλεις το τηλεφωνο σου και να δεις τη διαθεσιμοτητα :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Τυφλα να εχουν οι πριμοδοτησεις που επερνε ΤΟΣΟ καιρο και θα περνει.

 

ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ...

DSL 512/128 KAI ΒΛΕΠΟΥΜΕ

[sIGPIC][/sIGPIC] Τα λόγια ειναι περιττά...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια περιπτωση να ανακοινωθει καποια μειωση τιμων απ' τους isp στη Δ.Ε.Θ?Ακουγεται τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

1)Θα ηθελα να ρωτησω καποιον απο Θεσσαλονικη μηπως ξερει αν υποστηριζεται ADSL στην περιοχη των πευκων-ρετζικιου(πριν το ασβεστοχωρι και μετα τη στροφη φιλυρου)!!!

2)Αν η υπηρεσια δεν υποστηριζεται στην περιοχη αυτη, υπαρχει περιπτωση να καταστει εφικτο?!?!?!

3)Κι αν ναι ποτε και απο τι θα εξαρτηθει?!?!?!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!!

 

Φίλε μου, συμπάσχουμε :p ! Σχεδόν κάθε μέρα ελέγχω στο site, για την περίφημη διαθεσιμότητα αλλά ακόμα τίποτα :cry: :mad: .Και να σκεφτείς ότι συνορεύουμε διοικητικά με τους δήμους Συκεών και Πολίχνης, οι οποίοι καλύπτονται. Και ο πληθυσμός υπερβαίνει τους 7000 κατοίκους (για την ακρίβεια πρέπει να είμαστε υπερδιπλάσιοι) όριο που επικαλέστηκε ο οτε.Υπομονή... :yawn:

Link to comment
Share on other sites

Χθες πάντως παίδες ολόκληρη η περιοχή της Έδεσσας είχε πρόβλημα με το νετ το οποίο κράτησε 4 ώρες και.

 

:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ξερω για σας αλλα εγω σημερα πηρα τηλ τον ΟΤΕ για αναβαθμιση στα 512 :D Για 1mbit βλεπωμεν στο μελλον...Τους πηρα πριν απο κανα 20λεπτο και μου ειπαν οτι θα με παρουν αυτοι..Να περιμενω σημερα η σε κανα χρονο ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

http://img266.imageshack.us/img266/8950/screenshot1kk.th.jpg

Μια χαρα παει :) Οι ταχυτητες μεσω ftp του isp κυμαινονται απο 50-59kB/sec :)

Link to comment
Share on other sites

Ο τιτλος τα λεει ολα.Εκανα αιτηση για μετατροπη απο 384 σε 512 πριν 7 ημερες και ενω μου ειχαν πει οτι χρειαζονται 3 ημερες καθε μερα που τους παιρνω τηλ. μου λενε αυριο.Εχει κανεις αναλογη εμπειρια
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εγινε σε λιγοτερο απο μια μερα... :confused: 7 μερες ειναι υπερβολικο..Ρωτα συνεχως..
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τους φοβαμαι μηπως εχει γινει η αλλαγη μπορω με καποιο τροπο να διαπιστωσω εγω σε ταχυτητα ειμαι;(μπορει να λεω και βλακειες)
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Sto confuguration panel toy modem σου λεει με τι ταχυτητα συγχρονιζεσε. Αν εχεις αγορασει ηδη τη 512 γραμμη, εκει θα δεις 512 αν ο ΟΤΕ εχει κανει τη δουλεια του, αλλιως θα γραψει 384

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έψαξα όσα Post μπόρεσα πριν ζαλιστώ και δεν βρήκα απάντηση

σε μια απορία μου. Και επειδή αν πάρω το 134, μάλλον θα τα πάρω στο κρανίο,

απο την ασχετοσύνη τους, θέλω να ρωτήσω το εξής

 

Το OnDSL HOME της OTENET λέει τα εξής για τις συνδρομές

 

3μηνη 80,90 €

6μηνη 149,90 €

12μηνη 275,90 €

Αορίστου 26,90 € /μήνα

Ολες οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ (λέει)

 

Εγώ μένω στα δύο τελευταία. Αν κάνω αορίστου χρόνου θα μου στοιχίζει

τον χρόνο 26,90 Χ 12 = 322,80 ενω η ετήσια είναι 275,9...

Δηλαδή με τιμωρούν? Μπάς και είμαι ζαλισμένος? τι μου ξεφεύγει

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Tπτ δεν σου ξεφεύγει. Κλασσικό μάρκετινγκ είναι.

Αν κάνει ετήσια σε έχουν δεμένο και ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ένα χρόνο, ενώ με την αορίστου την κάνεις (διακόπτεις τη συνδρομή) όποτε θέλεις.

Οπότε ειναι λογικό να «πριμοδοτούν» κατά κάποιο τρόπο την ετήσια.

 

πως γινεται όταν πας να πάρεις ένα ψυγείο (κυρίως παλιότερα) και σου λέει πληρωμή σε 12 άτοκες δόσεις των 100 ευρώ, ενώ αν τα σκάσεις τοις μετρητοίς όλα όταν το αγοράσεις δίνεις 1000 ευρά.

Κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω τους παιρνω συνεχεια αλλα μου λενε οτι εχουν πεσει πολλες αιτησεις και για αυτο αργουν.Αντε να δουμε.Τωρα για τη ταχυτητα την ειχα δει στο πανελ αλλα ελεγε 448 αντι 384 που περιμενα αλλα τελικα συγχρονιζετε πιο ψηλα λογω Siemens dslam.
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Οι τεχνικοι στην περιοχη μου πρεπει αν ειναι @$#@#@$.Ογδοη μερα σημερα και ακομη δεν εχει γινει η αλλαγη.Πρεπει αυριο να γινει , καντε υπομονη κλπ δικαιολογιες απο το 1242.Εκατο τηλ εχω κανει , ασε που περιμενω κανενα 5λεπτο καθε φορα , και συνεχως τα ιδια κανεις δεν ξερει ποτε θα γινει η αλλαγη.Τα ειπα και ησυχασα!!!
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω τους παιρνω συνεχεια αλλα μου λενε οτι εχουν πεσει πολλες αιτησεις και για αυτο αργουν.Αντε να δουμε.Τωρα για τη ταχυτητα την ειχα δει στο πανελ αλλα ελεγε 448 αντι 384 που περιμενα αλλα τελικα συγχρονιζετε πιο ψηλα λογω Siemens dslam.

 

-Πόσο σου είπαν θα είναι η διαφορά παγίου από 384 ,διότι οι μειώσεις που ανακοινώθηκαν μάλλον θα ισχύουν από Οκτώβριο (από ότι βλέπω στο λογ/μό μου)

-To modem που έχεις σηκώνει 512 ? -Διότι εμένα με το Alcatel speedtouch 530 o OTE λέει δεν θα λειτουργεί καλά στα 512 ,ένας provider επίσης θα υπάρχει πρόβλημα......άλλος λέει όχι ! -Εχεις ρωτήσει ?

-Οταν είσαι τυχερός και συνδέεσαι ήδη με 448 ,δεν νομίζω θα δείς μεγάλη διαφορά με 512 ,οπότε μάλλον είναι άσκοπα έξοδα....(στο μόνο που συμφωνούν οι πωλητές των Ιντερνετ providers που ρώτησα)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα ο λογαριασμός του ΟΤΕ, και παρατήρησα οτι τα πάγια τέλη για dsl 384 παρέμειναν ως είχαν. Δηλαδή με το παλιό τιμολόγιο. Συγκεκριμένα 39,80€ +13%ΦΠΑ για το δίμηνο 1/10/05 ως 30/11/2005. Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ και δεν ήξεραν τίποτα για μείωση των τιμών!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...