Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να το κάνεις restart με το bluetooth αναμμένο για να παίξει? Όταν λες έπαιξες με τις ρυθμίσεις τι ακριβώς εννοείς?

 

2. Βασικά αυτό που εννοώ είναι να πάρει το tablet ιντερνετ από το κινητό μέσω usb χρησιμοποιώντας το 3G του κινητού. Δεν εμπλέκεται καθόλου το Wi-Fi σ' αυτό που λέω δηλαδή.

 

3. Καλά όχι ότι με νοιάζει και μένα αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται! :)

[/color][/size]

1. Ναι το έκανα κι αυτό, για τις ρυθμίσεις αναφέρομαι π.χ. το έκανα ορατό για πολύ ώρα, μετά για λιγότερη κ.ο.κ.

2.Μέσω usb? Νομίζω αυτό που λες δεν είναι εφικτό εκτός αν το έχεις ακούσει σίγουρα και ίσως και κάπως αλλιώς...Γιατί τα βίσματα σε κινητό και tablet αντίστοιχα είναι σαν "usb out". Είναι σαν να έχεις 2 Η/Υ και συνδέσεις με ένα καλώδιο μια θύρα usb ενός με μια αντίστοιχη του άλλου...Πάντως αν σε καταλαβαίνω...Αν κάνεις τα βήματα που σου είπα παραπάνω στο κινητό αντίστοιχα (ενεργοποιείς κανονικά το 3g και κάνεις τα βήματα που σου είπα και το κινητό λειτουργεί σαν hotspot και πας αντίστοιχα στο wifi του tablet και μπαίνεις στο internet!!!

 

I hope I helped

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Ναι το έκανα κι αυτό, για τις ρυθμίσεις αναφέρομαι π.χ. το έκανα ορατό για πολύ ώρα, μετά για λιγότερη κ.ο.κ.

2.Μέσω usb? Νομίζω αυτό που λες δεν είναι εφικτό εκτός αν το έχεις ακούσει σίγουρα και ίσως και κάπως αλλιώς...Γιατί τα βίσματα σε κινητό και tablet αντίστοιχα είναι σαν "usb out". Είναι σαν να έχεις 2 Η/Υ και συνδέσεις με ένα καλώδιο μια θύρα usb ενός με μια αντίστοιχη του άλλου...Πάντως αν σε καταλαβαίνω...Αν κάνεις τα βήματα που σου είπα παραπάνω στο κινητό αντίστοιχα (ενεργοποιείς κανονικά το 3g και κάνεις τα βήματα που σου είπα και το κινητό λειτουργεί σαν hotspot και πας αντίστοιχα στο wifi του tablet και μπαίνεις στο internet!!!

 

I hope I helped

 

Εγώ είχα στο μυαλό μου να συνδέσω το usb host που σου δίνουν στη συσκευασία για να συνδέεις φλασάκια και έτσι να συνδέσω το κινητό. Οπότε το tablet θα είχε το usb host ως είσοδο και το κινητό θα συνδεόταν κανονικά με το καλώδιο usb ως έξοδος (σα να το συνδέεις στον υπολογιστή δηλαδή). Αλλά δεν ήξερα ότι μπορείς να κάνεις hotspot από το κινητό χρησιμοποιώντας το 3G. Νόμιζα ότι μόνο σήμα Wi-Fi μπορεί να αναμεταδώσει. Οπότε problem solved!! Να σαι καλά φίλε!

 

P.S. Απ' όσο βλέπω είμαστε 2-3 στο thread που έχουμε το Spice IV οπότε ότι μικρές ανακαλύψεις κάνουμε για τη συσκευή καλό είναι να τις μοιραζόμαστε! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα στο μυαλό μου να συνδέσω το usb host που σου δίνουν στη συσκευασία για να συνδέεις φλασάκια και έτσι να συνδέσω το κινητό. Οπότε το tablet θα είχε το usb host ως είσοδο και το κινητό θα συνδεόταν κανονικά με το καλώδιο usb ως έξοδος (σα να το συνδέεις στον υπολογιστή δηλαδή). Αλλά δεν ήξερα ότι μπορείς να κάνεις hotspot από το κινητό χρησιμοποιώντας το 3G. Νόμιζα ότι μόνο σήμα Wi-Fi μπορεί να αναμεταδώσει. Οπότε problem solved!! Να σαι καλά φίλε!

 

P.S. Απ' όσο βλέπω είμαστε 2-3 στο thread που έχουμε το Spice IV οπότε ότι μικρές ανακαλύψεις κάνουμε για τη συσκευή καλό είναι να τις μοιραζόμαστε! Καλή συνέχεια!

Τώρα το κατάλαβα...ψάξτο μπορεί και να γίνεται αλλά αυτό που σου είπα γίνεται σίγουρα, δοκιμασμένο:)

 

Ναι ισχύει, παρεπιπτόντως εμένα μου σκαλώνει και κλείνει μόνο του μερικές φορές...Από διάφορες συγκυρίες κατέληξα ότι μπορεί να οφείλεται η "λανθασμένη" φόρτιση της μπαταρίας...Όσες φορές το έχω αφήσει να φορτίσει και φτάνει 100% αλλά εγώ δεν το βγάζω από την φόρτιση μετά μέσα στην μέρα κλείνει...Τέλοσπαντων είναι υποκειμενικό αυτό που λέω αν έχει τύχει και σε άλλον και έχει βρει κάποια λύση ας το πει...

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να κανω unroot το ταμπλετ μου (turbo-x spice III) χωρις να χαθουν δεδομενα και εφαρμογες?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! σκεφτομαι να αγορασω το Turbo-X Tablet Hive III 10,1''.. το εχει παρει κανεις? να μας πει πανω κατω αν ειναι ευχαριστημενος..επισης θελω να ρωτησω αν εχει gps..μιλαω για την εκδοση χωρις 3g στα 199 ευρω...για το google play αν και δεν ειναι εγκατεστημενο εμαθα οτι μπορεις να το εγκαταστησεις..μια κριτικη γενικα θελω του ταμπλετ για να ειμαι σιγουρος πριν το αγορασω..

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να κανω unroot το ταμπλετ μου (turbo-x spice III) χωρις να χαθουν δεδομενα και εφαρμογες?

ευχαριστω

 

καποιος καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το κατάλαβα...ψάξτο μπορεί και να γίνεται αλλά αυτό που σου είπα γίνεται σίγουρα, δοκιμασμένο:)

 

Ναι ισχύει, παρεπιπτόντως εμένα μου σκαλώνει και κλείνει μόνο του μερικές φορές...Από διάφορες συγκυρίες κατέληξα ότι μπορεί να οφείλεται η "λανθασμένη" φόρτιση της μπαταρίας...Όσες φορές το έχω αφήσει να φορτίσει και φτάνει 100% αλλά εγώ δεν το βγάζω από την φόρτιση μετά μέσα στην μέρα κλείνει...Τέλοσπαντων είναι υποκειμενικό αυτό που λέω αν έχει τύχει και σε άλλον και έχει βρει κάποια λύση ας το πει...

 

Αυτό με την προβληματική εκκίνηση το χουν αναφέρει διάφοροι. Εμένα μέχρι στιγμής δε μου χει κάνει κάτι περίεργο όσο αναφορά την εκκίνηση. Παρόλα αυτά, την τελευταία βδομάδα, εμφανίζει ένα παχύ κόκκινο πλαίσιο γύρω γύρω στην οθόνη το οποίο αναβοσβήνει μερικές φορές κυρίως αμέσως μετά την εκκίνηση (εκεί δηλαδή που αρχίζουν να φορτώνουν οι διάφορες εφαρμογές). Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον αλλά αν δε σταματήσει το χω πάει σούμπιτο στο service τώρα που ναι ακόμα και στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους έχουν Turbo-X Spice IV.

Χωρίς να έχω κάνει καμία διαδικασία Root έκανα τα εξής:

1. Κατέβασα το Market και το GMail από εδώ http://www.mediafire.com/?cj4yi2o9392522i

2. Εγκατέστησα πρώτα το GMail και στη συνέχεια το Market (τα υπόλοιπα αρχεία που είναι στο zip δε μας ενδιαφέρουν) χωρίς να τα ανοίξω.

3. Έκανα Reboot και στη συνέχεια άνοιξα το GMail, συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και μετά άνοιξα το Market το οποίο δούλευε κανονικά.

4. Κατέβασα τον Apex Launcher ο οποίος στο συρτάρι εφαρμογών εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που έχει το tablet σε αντίθεση με τον μανίσιο launcher. Όλως παραδόξως εμφανίστηκε και η εφαρμογή Superuser. Την άνοιξα και επέλεξα την αυτόματη αποδοχή δικαιωμάτων superuser για όσες εφαρμογές το ζητήσουν.

5. Κατέβασα τον ES File Expert και δοκίμασα να απεγκαταστήσω εφαρμογές του συστήματος και να εγκαταστήσω καινούριες που δεν άφηνε πριν. Όλα δούλεψαν ρολόι.

 

PS. Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά το superuser ήταν ήδη μέσα στο tablet και όπως φαίνεται ήταν ήδη ρουταρισμένο. Αν έχει κι άλλος πρόβλημα με το ρουτάρισμα στο συγκεκριμένο tablet ας κάνει τα παραπάνω για να δούμε αν ήταν περίπτωση το δικό μου ή όχι. Ξαναλέω ότι δεν έκανα καμία προσπάθεια για root με κανένα τρόπο. Το tablet το πήρα χθες ολοκαίνουριο και δεν το συνέδεσα καν στο PC, απλώς προσπαθούσα να βάλω για αρχή το Google Market. Όλα τα υπόλοιπα μου βγήκαν τυχαία.

 

Καλημέρα. Προσπάθησα να εφαρμόσω τις οδηγίες σου σε ένα turbo-x hive III 3g, αλλά δυστυχώς τίποτα. Τα Apps ανοίγουν και κλείνουν κατευθείαν μόνα τους.

 

Υπάρχει καμιά άλλη λύση; Ευχαριστώ!

Ericsson T20s -> Ericsson T66 -> Sony Ericsson t68i -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson K750 -> HTC Diamond -> iPhone 4 -> iPhone 5 -> Moto G -> LG G4 -> Galaxy s7 Edge -> iPhone X

 

iPad air 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπάθησα να εφαρμόσω τις οδηγίες σου σε ένα turbo-x hive III 3g, αλλά δυστυχώς τίποτα. Τα Apps ανοίγουν και κλείνουν κατευθείαν μόνα τους.

 

Υπάρχει καμιά άλλη λύση; Ευχαριστώ!

 

Τι να σου πω φίλε μου, δεν έχω ιδέα για το δικό σου tablet και γενικά τα tablet του Πλαισίου είναι άγνωστη περιοχή. Και στο δικό μου τυχαία μου βγήκαν αυτά που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα Turbo-X tablets δεν ανοίγουν την κάμερα του χρήστη στο Skype. Δηλαδή μπορείς να δεις τον αλλόν αλλά αυτός δεν σε βλέπει. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου έφεραν ένα Turbo-x Hive III για να προσπαθήσω να του βάλω τα βασικά... Google play, Gmail κ.λ.π. δεν έχει ούτε και παίρνει, αν εγκαταστήσεις τα apk κρασάρουν στο ξεκίνημα. Οπότε login στον λογαριασμό σου μέσω του client και "μισοέχεις" mail. Εφαρμογές από το Πλαίσιο market (slide.me ξαναβαφτισμένο) στο οποίο εγγράφεσαι κανονικά, πολύ φτωχό όμως και επιπλέον ακόμα ψάχνω media player για μουσική και βίντεο που να μην καταρρέουν πριν καλά - καλά ξεκινήσουν. Οι προεγκατεστημένες ΔΕΝ φαίνονται στο πάνελ των εφαρμογών, οπότε δεν μπορείς να τις ανοίξεις - ανοίγουν μόνες τους όταν κλικάρεις πάνω στο αρχείο (!!!). Ευτυχώς βρέθηκαν εφαρμογές της προκοπής για φωτογραφίες, βιβλία και αρχεία docx, xlx, pdf κ.λ.π. Επίσης υπάρχουν facebook και twitter.

 

Το μηχανάκι είναι μισο-root, δεν υπάρχει superuser να δώσει δικαιώματα στις εφαρμογές που το χρειάζονται. Προσπάθεια να προστεθεί πακέτο με busybox δεν απέδωσαν. Κανονικό root δεν επιχείρησα γιατί δεν είναι δικό μου και οι φίλοι θέλουν την εγγύηση.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας - και κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..εχω ενα λαπτοπ turbo x και εχω ενα προβλημα..οταν βαζω καποιο dvd να δω δεν μπορω να το δω και δεν ξερω γιατι..χρειαζομαι καποιο προγραμμα?οταν το βαζω πηγαινω στον υπολογιστη μου,παταω πανω σε αυτο που μου εμφανιζει δηλαδη στο dvd μου και μου βγαζει να το ανοιξω με καποιο προγραμμα οπως το bsb player,το windows media player και πολλα αλλα αλλα

οποιο και να πατησω δεν μου το ανοιγει για να μπορεσω να δω το dvd..ειμαι και λιγο ασχετη...οποιος μπορει ας με βοηθησει..ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, μήπως κάποιος έχει κρατήσει κάποιο back up ολόκληρου του λειτουργικού απο tablet Turbo x Spice iii ? Θέλω να το επαναφέρω πλήρως αλλά έχασα το δικό μου Back up. Ακόμα και με την επαναφορά σε εργοστασιακές δέν επαναφέρει τα brand name apps... Η επαναφορά πρέπει να γίνει για ευνόητους λόγους ... (εγγύηση)...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να βάλω το play store σε tablet turbo x breeze 2 . οποίος θέλει το κατεβάζει και το κάνει εγκατάσταση από εδώ και λειτουργεί κανονικά. http://hellasandroid.blogspot.gr/2013/03/googleplay-turbo-x-breeze-2.html?m=1

 

Καλημέρα,

το εγκατέστησα & εγώ το αρχείο σε ένα Turbo-X Spice IV 8'' αλλά με το που πάω να το ανοίξω μου λέει ότι η εφαρμογή google play store έχει σταματήσει και αναγκαστικά το κλείνω.

Καμία συμβουλή; :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

το εγκατέστησα & εγώ το αρχείο σε ένα Turbo-X Spice IV 8'' αλλά με το που πάω να το ανοίξω μου λέει ότι η εφαρμογή google play store έχει σταματήσει και αναγκαστικά το κλείνω.

Καμία συμβουλή; :cry::cry:

 

Εχεις pm γιατι δε ξερω αν επιτρεπεται εδω να δωσω link απο dropbox.Εχω και εγω το spice iv και λειτουργει κανονικοτατα το google play

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλως σας βρηκα! Σημερα ψαχνοντας "κατι" εκατσα κ διαβασα ολο το συγκεκριμενο θεμα! μπορω να πω οτι μου δημιουργηθηκαν μερικες αποριες...αλλα πρωτα απολα:

Α. Ειμαι εδω κ αρκετο καιρο κατοχος ενος turbo-x Hive 2 με το οποιο ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος κ για να πω την αληθεια δεν εχω βρει παρομοιο ή κ καλυτερο με τα χρηματα αυτα! Σηκωνει ανετα HD παιχνιδια, παει σφαιρα κλπ κλπ

(προσπαθησα να το ροοταρω με πληρη αποτυχια! χρησιμοποιησα το superoneclick κ ενω μου ελεγε οτι ειναι πλεον ροοτ, οι εφαρμογες υποστηριζαν το αντιθετο! κατι που παρατηρησα ηταν οτι η οθονη εμεινε στασιμη! δλδ δεν γυρνουσε οταν το tablet ηταν καθετο η οριζοντιο!!! Αυτος ηταν κ ο λογος που τρομαξα κ το παρατησα το αθλημα!)

Β. Απο χθες ειμαι κατοχος κ ενος κινητου turbo-x κ συγκεκριμενα το G410.

Κ αυτος ειναι ο λογος που εγινα μελος....

Προσπαθουσα να βαλω το google play κ συναντησα τα γνωστα σε ολους προβληματα κ κατεληξα να βαζω τα γνωστα σε ολους σας extra μαγαζια/προγραμματα!

Γ.Περα απο αυτα που συναντησα κ διαβασα ηθελα να κανω την εξις ερωτηση...

πως γινεται το Hive2 να ΜΗΝ εχει καμια εφαρμογη απο plaisio?? κ το play store κ το gmail κανονικα??? αντιθετως με το κινητο παντα...

Εν τελει.... ποια μεθοδος εχει το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας για ροοτ?

 

κ επειδη βλεπω οτι παιζουν πολλα p.m. για καποιο λογο.. Αν καποιος απο εσας εχει τροπο να εγκαταστησω το play store στο κiνητο ή καποιο καλο παραληλο "μαγαζακι" (οπως ειπαμε ειναι το G410 4.1.2) η ακομα καλυτερα κ να τα κανω κ τα δυο ροοτ (Hive 2 4.0.3)...

εννοειται πως τα p.m. ειναι ευπροσδεκτα!

ευχαριστω εκ των προταιρων για τα p.m.,για τις απαντησεις σας,τα σχολια σας κ για τις συμβουλες σας!!!

Edited by roukos_x
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εχω το προαναφερθεν ταμπλετ εδω και 6 μηνες το εχω ρουταρισμενο συμφωνα με τις οδηγιες καποιων παιδιων απο το φορουμ (που τους ευχαριστω ιδιαιτερως) και μου εμφανιζει ενα θεματακι με τον φορτιστη του.Δεν φορτιζει καθολου γιατι προφανως η ακιδα του εχει στραβωσει και πως να μην στραβωσει οταν σου δινουν φορτιστει ενος μετρου και πρεπει να βρεις να εισαι αναγκαστικα διπλα σε τοιχο (απαραδεκτο).

Το πηγα λοιπον στο Πλαισιο για να παραπονεθω αλλα και για να ζητησω αντικατασταση του φοριστη με εναν νεο και μου ειπαν οτι πρεπει να το αφησω εκει για μερικες μερες να παει Αθηνα και ενδεχομενως θα μου εκαναν και καποιο reset.Τους προφασιστηκα οτι πρεπει να τραβηξω καποιοες φωτο απο το ταμπλετ στον υπολογιστη μου γιατι θα χανονταν αλλα περισσοτερο γιατι φοβαμαι μηπως και δεν καλυπτομαι απο την εγγυηση λογω ροοτ.

Εκανα μονος μου επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (αφου εκανα backup) και σβηστηκαν ολα αλλα το ταμπλετ συνεχιζει να ειναι ρουταρισμενο.Υπαρχει τροπος να το ξερουταρω ωστε να το παω καθαρο και μετα να το ρουταρω ξανα?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά...

Ένας φίλος μου έχει το Turbo-X Tablet Breeze II και έχει το εξής πρόβλημα... όταν μπαίνει στο facebook από τον browser πάει να παίξει κάποιο παιχνίδι (έχει προεγκατεστημένο το flash) και προσπαθεί να μπει στο itunes.... τι κουφό είναι αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να εγκαταστησω google play στο TurboX breeze ( http://technozein.pathfind...Turbo-X-Breeze) .

 

Εχω εγκαταστησει το googleplay.apk και το framework , αλλα συνεχιζει να μου εμφανιζει το μυνημα οτι η εφαρμογη σταματησε .

Επισης δεν εχω καταφερει να το κανω root , οσο και αν εχω ψαξει .

 

Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

πριν απο μερες πηρα το Turbo-X Tablet Strike 8'' .μετα απολιγες μερεςκολησε η οθονη.απο το πλαισιο που ειπαν οτι εσπασε.ξερεις κανενας πως αλλαζουμε οθονη η ποιο ειναι το μοντελο τη ςοθονης να το παραγειλω απο μονος μου.τ;ο πλαισιο θελει 90 ευρω

να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....Πριν λιγο καιρο ειχα βρει μια λυση για το ταμπλετ αυτο, εγκαθιστωντας το παλιο μαρκετ(το οποιο ειχε λιγα προβληματα με τα downloads) ...προσφατα ομως πηρα χαμπαρι οτι το spice iv εχει ροοτ απο την μανα του, αρα αυτο μας επιτρεπει να εγκαταστισουμε το πιο καινουριο play store μαζι με ολα τα καλα του :D

λοιπον ας αρχισουμε:

Τι θα χρειαστουμε:

-Turbo x spice iv(εννοειται)

-root explorer(ψαξτε στο google root explorer apk :ninja: μιας και δεν μπορειτε να το κατεβασετε απο μαρκετ,αλλα αγοραστε το μετα,ειναι χρησιμο...)

-gmail apk http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2308612

-google play apk http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=41433836 (πηγεντε στο "attached files" και κατεβαστε το com.blah blah.vending..-4.1.6)

Σωστε τα παραπανω σε εναν ευκολα προσβασιμο φακελο market στο ταμπλετ

Ξεκινααμε:

0)Διαλεγουμε απ τις ρυθμισεις να γινεται εγκατασταση εφαρμογων απο αγνωστες πηγες

1)Εγκαθιστουμε το root explorer και οταν στο μελλον μας ζητησει αιτηματα superuser παταμε "ΕΠΕΤΡΕΨΕ":!:

2)εγκαθιστουμε το gmail.apk (δεν το ανοιγουμε!)

3)σταματαμε...παιρνουμε ανασα(optional : ανοιγουμε μια μπυρα) και θυμηθειτε να πατησετε επετρεψε στα αιτηματα superuser

4)ανοιγουμε το root explorer και πηγαινουμε στον φακελο μαρκετ οπου παταμε παρατεταμενα το blah-blah vending και παταμε copy

5)μενοντας στο root explorer παμε στο αρχικο αρχικο directory (root) (σαν το c:\ στα windows),παταμε τον φακελο "system" (/system) παταμε το κουμπι mount r/w και παταμε "copy here"

6)μετονομαζουμε το αρχειο(παταμε παρατεταμενα κτλ) com.android.vending-4.1.6.apk ΣΕ Phonesky.apk

7)παταμε παρατεταμενα το Phonesky.apk και παταμε permissions οπου εμφανιζεται ενα τετραγονακι με συνολο 9 κουτακια...

εμεις θελουμε την πρωτη και την δευτερη ΚΑΘΕΤΗ στηλη τικαρισμενες και απ την τριτη καθετη στηλη το πρωτο κουτακι τικαρισμενο..

και παταμε οκ

8)παταμε παρατεταμενα το Phonesky.apk και παταμε move

9)παμε μεσα στον φακελο app (/system/app) και παταμε move here

10)Mολις γινει αυτο φευγουμε απ το root explorer ,ανοιγουμε το εγκατεστιμενο gmail, συνδεομαστε στον google λογαριασμο μας και φευγουμε..

11)Ανοιγουμε το play store και ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ την εμπειρια google στο ταμπλετ μας(optional:Ανοιγουμε 2η μπυρα)

Υ.Γ.

Πειτε μου για οποιοδηποτε προβλημα που θα αντιμετοπισετε(δεν νομιζω να εχετε κανενα,σας εγραψα και την παραμικρη λεπτομερια...)

Edited by devilakos_xda
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα τον προηγούμενο τρόπο για να βάλω στο spice iv gmail και play market και ολα καλά.

Αυτό όμως που δεν έχω καταφέρει είναι να παίζω βιντεο με την εφαρμογή του youtube.

Απο τον explorer δεν υπάρχει θέμα.

Ποία εφαρμογή χρειάζομαι για το youtube;

Link to comment
Share on other sites

zombietone δεν μπορεις να παρεις προσωπικα μηνυματα. Εισαι full. Μπορεις να μου στειλεις ενα μηνυμα για το πως περναω Google Play store στο Turbo-X - Tablet Strike 8. Η οποιος αλλος ξερει ας μου πει. Ευχαριστω.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....Πριν λιγο καιρο ειχα βρει μια λυση για το ταμπλετ αυτο, εγκαθιστωντας το παλιο μαρκετ(το οποιο ειχε λιγα προβληματα με τα downloads) ...προσφατα ομως πηρα χαμπαρι οτι το spice iv εχει ροοτ απο την μανα του, αρα αυτο μας επιτρεπει να εγκαταστισουμε το πιο καινουριο play store μαζι με ολα τα καλα του :D

λοιπον ας αρχισουμε:

Τι θα χρειαστουμε:

-Turbo x spice iv(εννοειται)

-root explorer(ψαξτε στο google root explorer apk :ninja: μιας και δεν μπορειτε να το κατεβασετε απο μαρκετ,αλλα αγοραστε το μετα,ειναι χρησιμο...)

-gmail apk http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2308612

-google play apk http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=41433836 (πηγεντε στο "attached files" και κατεβαστε το com.blah blah.vending..-4.1.6)

Σωστε τα παραπανω σε εναν ευκολα προσβασιμο φακελο market στο ταμπλετ

Ξεκινααμε:

0)Διαλεγουμε απ τις ρυθμισεις να γινεται εγκατασταση εφαρμογων απο αγνωστες πηγες

1)Εγκαθιστουμε το root explorer και οταν στο μελλον μας ζητησει αιτηματα superuser παταμε "ΕΠΕΤΡΕΨΕ":!:

2)εγκαθιστουμε το gmail.apk (δεν το ανοιγουμε!)

3)σταματαμε...παιρνουμε ανασα(optional : ανοιγουμε μια μπυρα) και θυμηθειτε να πατησετε επετρεψε στα αιτηματα superuser

4)ανοιγουμε το root explorer και πηγαινουμε στον φακελο μαρκετ οπου παταμε παρατεταμενα το blah-blah vending και παταμε copy

5)μενοντας στο root explorer παμε στο αρχικο αρχικο directory (root) (σαν το c:\ στα windows),παταμε τον φακελο "system" (/system) παταμε το κουμπι mount r/w και παταμε "copy here"

6)μετονομαζουμε το αρχειο(παταμε παρατεταμενα κτλ) com.android.vending-4.1.6.apk ΣΕ Phonesky.apk

7)παταμε παρατεταμενα το Phonesky.apk και παταμε permissions οπου εμφανιζεται ενα τετραγονακι με συνολο 9 κουτακια...

εμεις θελουμε την πρωτη και την δευτερη ΚΑΘΕΤΗ στηλη τικαρισμενες και απ την τριτη καθετη στηλη το πρωτο κουτακι τικαρισμενο..

και παταμε οκ

8)παταμε παρατεταμενα το Phonesky.apk και παταμε move

9)παμε μεσα στον φακελο app (/system/app) και παταμε move here

10)Mολις γινει αυτο φευγουμε απ το root explorer ,ανοιγουμε το εγκατεστιμενο gmail, συνδεομαστε στον google λογαριασμο μας και φευγουμε..

11)Ανοιγουμε το play store και ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ την εμπειρια google στο ταμπλετ μας(optional:Ανοιγουμε 2η μπυρα)

Υ.Γ.

Πειτε μου για οποιοδηποτε προβλημα που θα αντιμετοπισετε(δεν νομιζω να εχετε κανενα,σας εγραψα και την παραμικρη λεπτομερια...)

 

Καλημέρα,

 

Σε ένα HIVE 4 δούλεψαν μια χαρά.

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...