Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα γνωστα κόλπα. . . Δωρεάν. . . Αλλά μέχρι 500mb. . . .

 

Καλός ο νέος Πασχας :p :D

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εχω mac και προπληρωμενο mobile connect(οπως ειναι η παλαιοτερη ονομασια του σημερινου 'broadband'), και ενω κανονικα μπορω να συνδεθω και να σερφαρω, κατι γινεται με το ιδιο το προγραμμα για mac, και δεν μπορω να εχω προσβαση στο παραθυρο με τα sms. Και αυτο δυστυχως μου συμβαινει σε ολες τις τελευταιες εκδοσεις του λογισμικου, δεν ειναι οτι φταιει η παρουσα εκδοση. Υποπτευομαι πιθανη ασυμβατοτητα με τη συσκευη, εχω το huawei e200 usb modem, το εδινε η vodafone πριν λιγα χρονια.

Ομως, παλιοτερα, δεν ειχα αυτο το προβλημα, δηλαδη κανονικα εστελνα και λαμβανα sms.

Ιδου το μενου του προγραμματος, και η γκριζαρισμενη επιλογη για προσβαση στα sms

http://img442.imageshack.us/img442/1315/smsa.jpg

 

Μηπως ξερει κανεις τι προβλημα ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11085

 

"Ειδικότερα για τους συνδρομητές που χρησιμοποιούν το πρόγραμμα «internet ΟΛΗ ΜΕΡΑ» θα χρεωθούν με 1 ανά ημέρα χρήσης."

 

Χρησιμοποιω το προγραμμα vodafone ολη μερα, που χρεωνει 1 ευρω τη μερα.

Συμφωνα με την ανακοινωση δεν καταλαβα ποσο θα χρεωθω τη μεγαλη εβδομαδα.

Λεει για '1', αλλα τι, ευρω ή λεπτο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11085

 

"Ειδικότερα για τους συνδρομητές που χρησιμοποιούν το πρόγραμμα «internet ΟΛΗ ΜΕΡΑ» θα χρεωθούν με 1 ανά ημέρα χρήσης."

 

Χρησιμοποιω το προγραμμα vodafone ολη μερα, που χρεωνει 1 ευρω τη μερα.

Συμφωνα με την ανακοινωση δεν καταλαβα ποσο θα χρεωθω τη μεγαλη εβδομαδα.

Λεει για '1', αλλα τι, ευρω ή λεπτο?

 

Όταν ξεπεράσεις τα 500 mb που σου δίνει ως δώρο, τότε θα γυρίσει αυτόματα στο πρόγραμμα σου και θα σε χρεώνει με 1 ευρώ την ημέρα. Αν δηλαδή την Μεγάλη Εβδομάδα δεν ξεπεράσεις τα 500 mb δε θα σε χρεώσει, ενώ αν την Μ. Πέμπτη καταναλώσεις τα 500 mb τότε θα σε χρεώνει με 1 ευρώ την ημέρα, όπως γίνεται κανονικά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις πρόγραμμα .

Αυτη την εβδομάδα όλοι έχουν δωρεάν Internet στο κινητό μέχρι 16 Απριλίου 2012 .

Απλά έμπα στο Internet

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το vodafone unlimited, με την καρτοκινητη της vodafone, για χρηση εντος ελλαδος, και με τη χρεωση 1 ευρω για σερφαρισμα ολη μερα, εστω και με χαμηλη ταχυτητα μετα απο καποια mb, μπορω να πω οτι με καλυπτει. Δεν ειναι ομως αυτο το θεμα μας.

 

Το θεμα ειναι, τι προσφερει η vodafone, ως επιλογες, για περιαγωγη δεδομενων, στον χρηστη καρτοκινητης.

Συγκεκριμενα, με ενδιαφερει να μαθω τις εναλλακτικες επιλογες, αν υπαρχουν, σε καρτοκινητη, για συνδεση στο ιντερνετ μεσω sim vodafone, οταν βρισκομαι εκτος ελλαδος, σε χωρες της ευρωπης.

Θελω να πειτε τι υπαρχει, τι προσφερει η vodafone, και κυριως Τιμές ανα mb ή τι σχετικό πακέτο.

 

Θελω να πειτε οσο ξερετε, ολες τις εναλλακτικες επιλογες. Πχ. και πακετα οχι βασισμενα σε sim ομιλιας, αλλα πιθανως και λυσεις vodafone mobile broadband με στικακι ή χωρις.

 

Θελω να ξεκαθαρισει το τοπιο, τι προσφερει η vodafone, στο εξωτερικο, μονη της ή σε συνεργασια με τις άλλες vodafone των ευρωπαικων χωρων, σε χρηστες οχι συμβολαιου, αλλα τους περιστασιακους. Πειτε το καρτοκινητη, πειτε το προπληρωμενη, πειτε το οπως θελετε, αλλα οχι συμβολαιο.

Περιστασιακη περιαγωγη δεδομενων στο εξωτερικο.

 

Εχω μια εμπειρια απο παλιοτερο πακετο 'vodafone mobile connect', προπληρωμενο, με περιαγωγη που κοστιζε περιπου 8ευρω το mb σε χωρες της ευρωπης! Το θεωρω πανακριβο.

 

Περιμενω να καταγραψουμε ολες τις εναλλακτικες, και να καταληξουμε στην πλεον συμφερουσα οικονομικα επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Για tablet πηρα την προσφορα του VMB 5GB με €15/μηνα για 4μηνες, και χωρις 12μηνη δεσμευση αφου δεν πηρα καποιο στικακι, κι εχω την επιλογη να διακοψω οποτε θελω (κατι που δεν γινοταν με την αντιστοιχη προσφορα της cosmote!)

 

Η εορταστικη προσφορα των 500ΜΒ ισχυει και για το VMB? Δηλαδη πρωτα θα καταλωθουν αυτα τα 500ΜΒ και μετα τα 5GB του λογαριασμου μου?

Επισης πως ελεγχω την καταναλωση? Υπαρχει εφαρμογη στο Google Market ??

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Για tablet πηρα την προσφορα του VMB 5GB με €15/μηνα για 4μηνες, και χωρις 12μηνη δεσμευση αφου δεν πηρα καποιο στικακι, κι εχω την επιλογη να διακοψω οποτε θελω (κατι που δεν γινοταν με την αντιστοιχη προσφορα της cosmote!)

 

Η εορταστικη προσφορα των 500ΜΒ ισχυει και για το VMB? Δηλαδη πρωτα θα καταλωθουν αυτα τα 500ΜΒ και μετα τα 5GB του λογαριασμου μου?

Επισης πως ελεγχω την καταναλωση? Υπαρχει εφαρμογη στο Google Market ??

 

απο οσο γραφει στο σιτε παρεχετε σε ολους εξαιροντας το stick της βονταφον που ειναι καρτοιντερνετ αρα ισχυει οπως ακριβως το λες δλδ καταναλωνει πρωτα τα 500 μβ ιντερνετ και μετα τα υπολοιπα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει Σμσ το καρτοιντερνετ γι αυτό και δεν μπορείς να το χρησιμοποιησεις. Μήπως παλιότερα που το χρησιμοποιουσες είχες σύνδεση?
Link to comment
Share on other sites

Για να ελέγχεις την καταναλωση του όγκου σου μπορείς να μπεις στην διεύθυνση

http://Www.Vodafone.gr/myvmb. Η με Σμσ στο 1223 από αυτόν τον αριθμό μπορείς να αγοράσεις και επιπρόσθετο πακέτο όταν σου τελιωσουν τα ΜΒ σου.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, σκέυτομαι να αγοράσω ένα κινητό Vodafone exclusive, απο την Αγγλία.( Huawei Ascend G300 ).

http://shop.vodafone.co.uk/shop/mobile-phone/huawei-ascend-g300-payg

 

Οι δικοι μας εδώ δεν το φέρανε ακόμα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν καλύπτομαι απο εγγυηση στην ελλάδα ,αν πχ χαλάσει το κινητό, σε ποιον θα πρέπει να απευθυνθώ ? (vodafone hellas// huawei (εχει ελλάδα αντιοπροσωπια? ) )

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για το εξωτερικο σαν συνδρομητης της Βονταφον με καρτοκινητη εχει μονο το

Ημερήσιο & Μηνιαίο Πακέτο Περιαγωγής

Χρέωση 5 €/24 ώρες

Ενσωματωμένος όγκος δεδομένων 10MB

Χρέωση μετά το τέλος του προσφερόμενου όγκου δεδομένων 0,0097 € /10 KB

 

δεν ειναι για πολυ σερφαρισμα δηλαδη τα απολυτως μαλλον απαραιτητα για ενα 24ωρο...

 

λεπτομερεις μπορεις να δεις εδω -> http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=3831

 

Η γνωμη μου ... αν θες να εισαι παντου με ιντερνετ στο κινητο με μεγαλυτερο ογκο... ειναι να χωσεις μια τοπικη καρτα καρτοκινητης... και να εχεις με λιγα ευρω πολλα ΜΒ .. και μια δευτερη συσκευη να βαλεις τον αριθμο σου το Ελληνικο για ομιλια κτλ κτλ..

Επισης τα wifi spots αν εισαι σε μεγαλη πολη συνηθως εχουν αρκετα ελευθερα... θα βολευτεις παντου νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

zerokill, ευχαριστω για την απαντηση. Εχω ηδη το vodafone ολη μερα, οπως βλεπω, με καλυπτει.

Πως μπορω ομως να το ενεργοποιησω;

Αpn εχει το ιδιο με το vodafone ολη μερα, ή καποιο αλλο;

Link to comment
Share on other sites

zerokill, ευχαριστω για την απαντηση. Εχω ηδη το vodafone ολη μερα, οπως βλεπω, με καλυπτει.

Πως μπορω ομως να το ενεργοποιησω;

Αpn εχει το ιδιο με το vodafone ολη μερα, ή καποιο αλλο;

 

Το ιδιο ΑΡΝ εχει η εταιρια για ολα .. internet.vodafone.gr

χτυπα ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων για να σιγουρευτεις 100% για ολα .. λογικα ομως δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα απλα μπαινεις απο την χωρα που θα εισαι...

Link to comment
Share on other sites

Το apn του vodafone ολη μερα, ειναι το webkarta.vodafone.gr

Υποθετω οτι δεν ειναι τοσο αυτοματο οσο λες, γιατι που ξερει η vodafone τι θελω να επιλεξω εγω? (το Ημερήσιο Πακέτο Περιαγωγής ή το μηνιαίο πακετο)

 

Οποτε μενει μια εκκρεμοτητα το apn αν αλλαζει, και πως ενεργοποιειται το πακετο που θελω.

Link to comment
Share on other sites

Στο application της voda για το iphone (αυτο με τις μπαρες που μας ζαλισαν στην διαφημηση), εχει καποιες εφαρμογες εκ των οποιων η μια ειναι το mobile tv. Οταν την ανοιγω βγαζει το μυνημα "Η παρακολουθηση καναλιων mobile tv ΔΕΝ καταναλωνει ογκο δεδομενων (ΜΒ)".

Αυτο τι σημαινει; οταν το εχω απο συνδεση δεδομενων και οχι απο wifi η καταναλωση ΜΒ θα ειναι μηδενικη για οσο θα βλεπω; Θα καταναλωσει μονο αυτα μεχρι να φορτωσει την εφαρμογη και μετα τιποτα; Το χρησιμοποιει κανεις;

Edited by STROF2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα. Για να συμπληρώσω κι εγω το ερώτημα, παίζοντας με την εφαρμογή το iPhone και επιλέγοντας livetv της Vodafone μου έδειξε nova sports χωρίς να έχω εγγραφεί στην υπηρεσία αυτη. Θα έχω χρέωση? έχω το Vodafone unlimited 60.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα την προηγουμενη Παρασκευη φορητοτητα απο κοσμοτε καρτοκινητη σε βονταφον σε ενα καταστημα vodafone στα Χανια.

Τριτη με πηρανε τηλ απο την κοσμοτε.. να με ρωτησουνε κλασσικα γιατι θελω να φυγω.... τους ειπα οκ ως εδω.

Την επομενη μερα - Τεταρτη - με παιρνουν απο την vodafone και μου ζητανε το ΑΦΜ μου... το δινω.. παιρνω χτες στο 13894 (Υπηρεσια φορητοτητας vodafone) Να μαθω σε πιο σταδιο βρισκομαι.. και μου λενε χτες οτι η κοσμοτε απερριψε την αιτηση (χαρακτηριστικα μου ειπε "Τα κανει αυτα η κοσμοτε και χωρις λογο") και εχει ξανασταλθει εκ νεου απο το καταστημα και ειναι υπο επεξεργασια...

ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ λιγο ... τα στοιχεια μου ΑΡ ΤΑΥΤ ΑΦΜ ειναι ιδια και στην καταχωρηση που ειχα κανει στην κοσμοτε ειναι τοσο αθλιοι να καθυστερουν φορητοτητες χωρις λογο? (Και φυσικα και δεν εχω καμια εκρεμμοτητα οικονομικη... ειμαι καρτοκινητος απλα εφαγα τις μοναδες)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ευθύνεται ο υπάλληλος του καταστήματος; Αν απορριφθηκε το αίτημα λόγω λάθους ΑΦΜ δεν φταίει η Κοσμοτέ για την χαζομάρα του υπαλλήλου! :p
Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι ολα σωστα ηταν περασα σημερα το απογευμα και το ειχε ξαναδει ... ολα ηταν σωστα και το ΑΦΜ και ολα.Απλα μου ειπε οτι και στο τμημα φορητοτητας... ειναι καψονακια που γινονται και απο τους μεν και απο τους δε....
Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι ολα σωστα ηταν περασα σημερα το απογευμα και το ειχε ξαναδει ... ολα ηταν σωστα και το ΑΦΜ και ολα.Απλα μου ειπε οτι και στο τμημα φορητοτητας... ειναι καψονακια που γινονται και απο τους μεν και απο τους δε....

 

Πολλές φορές η cosmote κάνει ακύρωση φορητότητας χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος. Έχω και προσωπική εμπειρία από τον κολλητό μου που ήθελε να μεταφέρει το κινητό του από cosmote σε vodafone και επί 3 εβδομάδες προσπαθούσε να το πάρει από την cosmote... :p

Βέβαια, αυτός ήταν εταιρικό νούμερο, δεν ξέρω αν το κάνουν μόνο σε αριθμούς που είναι σε ονόματα εταιρίας!:X

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε δεν ειχα προβλημα με τη vodafone,αν εσυ δε μπορεις να βγαλεις ουτε μια κληση μπορει να φταιει κατι αλλο,δεν το γνωριζω,λυπαμαι που δε μπορω να σε βοηθησω,αυτο που διαπιστωσα με τη cosmote δεν ειναι τωρινο αλλα συνηθισμενο φαινομενο εδω και πολλα χρονια....

 

Επαναλαμβάνω πως πλην πολύ συγκεκριμένων σημείων και μάλιστα σχετικά λίγων σε αριθμό η κοσμοτέ δουλεύει σαφώς καλύτερα τόσο σε φωνή όσο και σε δεδομένα... Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προβληματικά σημεία... Αν θες απαντάς: έχεις κάποιο κοσμοτέ νούμερο ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ή αυτά που λες είναι αστικοί μύθοι; Διότι τελευταία φορά που είχε πρόβλημα η κοσμοτέ ήταν προ διετίας και ήταν πρόβλημα χωρητικότητας λόγω υπερβολικών προσφορών σε καρτοκινητά... Έκτοτε ρίχνει σκόνη στο κόκκινο δίκτυο...

Τώρα, πώς είναι δυνατό να μην είχες/ έχεις ποτέ, κανένα πρόβλημα με τη vodafone ακόμα και στην περιοχή σου, είναι λίγο δύσκολο στατιστικά, το αντιλαμβάνεσαι, έτσι;

 

Συνεχίζω την αναφορά προβληματικών σημείων: από τον περιφερειακό στα τουρκοβούνια (παλαιό zeppelin) προς Γαλάτσι, στην κατηφόρα η οποία, μετά από μία αριστερή κούρβα, καταλήγει στην Πρωτοπαπαδάκη -εκεί όπου έρχονται αυτοκίνητα κάθετα από αριστερά με στοπ, η γραμμή με voda πέφτει ΠΑΝΤΑ πριν συναντήσεις τα αυτοκίνητα από αριστερα. Έχει κάποια συνεργεία αυτοκινήτων στο τέλος της αριστερής στροφής...

Τελικά το σλόγκαν "Σήμα μπανάνα" πρέπει να επιστρέψει για τη vodafone...

 

ΥΓ: Τα περί φορητότητας μήπως πρέπει να μεταφερθούν από κάποιον mod σε άλλο θέμα;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...