Jump to content

(Ηλιακός) θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λένε οι ειδήμονες; Θα πρέπει να αποφασίσω εντος των επόμενων ημέρων για ηλιακο θερμοσίφωνα τριπλης ενέργειας και βλέπω πως γίνεται ένας πανικός απο τις διαφορετικές εταιρίες που υπάρχουν.

Εχω ακούσει πως οι fyrogenis είναι κορυφαίοι αλλα ακριβοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι πράγματι, ρώτησα και το γέρο μου που έχει τεράστια εμπειρία Fyrogenis μην το σκέφτεσαι αν θέλεις να βάλεις κάτι για μια ζωή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Φιλοι μου θέλω να βαλω ηλιακο θερμοσίφωνα.

(Εψαξα εδω και δεν βρηκα απο την αναζητηση κατι αντιστοιχο).

Δεν γνωριζω εταιριες που να ειναι αξιοπιστες καθως και τις διαφορες για τριπλο ή διπλο, ανοικτου ή κλειστου κυκλοματος θερμοσιφωνα και τι τελικα συμφερει για μια3-4μελη οικογένεια. Ποσα λιτρα θα πρεπει να ειναι κλπ.

Οποια βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη.

 

Καλη Ανασταση

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Διπλης ενεργειας ειναι με Ρευμα , Ηλιο

Τριπλης ενεργειας ειναι με Ρευμα , Ηλιο και καλοριφερ (δηλαδη αντι για το μποιλερ)

αλλα αν ηδη εχει μποιλερ με το καλοριφερ και ειναι σε καλη κατάσταση δεν αξίζει και 3-4 ατομα !

 

αν ειστε 3-4 ατομα το πολυ θελεις απο 120lit εως 160 lit το πολυ (ανάλογα τον κατασκευαστή)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγω που έχω μποιλερ και θερμανση δεν χρειαζεται να βαλω 3ενεργειας ηλιακο; να βάλω 2πλής;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

το μεγαλο θεμα παιδια ειναι το κοστος και η αποσβεση.

για μενα δεν αξιζει να δωσεις πολλα λεφτα ουτε να ψαξεις τον σουπερ ηλιακο

και εγω σκευτομαι να βαλω και ψαχνω εναν οχι τρελο απλα λίγο καλή ποιότητα που να αντεχει γιατι τραβαει ζωρι μεγαλο με τον ήλιο και το κρύο.

εχω βρει προς το παρον σε αρκετα αξιοπιστη ποιοτητα 160 λιτρα στα 600 ευρο με αυτό το καινούριο σύστημα για να λειτουργεί και σε χαμηλή παρουσια ήλιου...

αν βρήκες κάτι καλήτερο να το συζητήσουμε

(εδώ δεν συμπεριλαμβάνεται εγκατάσταση.. σιγά την εγκατάσταση δηλαδή αλλά θέλουν κάνα 100 αν έχει κάνει πρόβλεψη στην κατασκευή του σπιτιού... αλλιώς... )

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Με 600€ και 160λιτ περνεις ενα απλο φθηνο ηλιακο.

για 160λιτ οικονομικο προς καλο ηλιακο να υπολογίζεις 700+€ (χωρις επιλεκτικό συλλεκτη)

 

Ο επιλεκτικός συλλεκτης εχει καλυτερη απόδοση απο τον ηλιο και εχει αθραυστο κρύσταλλο και καλη μονωση κατω απο των χαλκο.

οπως αυτον:

http://www.mgavrielatos.gr/Collectors_files/SUN-1.jpg

Μετα παιζει ΜΕΓΑΛΟ ρολο η μονωση του μποιλερ (βαρελι) , αν δεν εχει καλη μόνωση δεν θα κραταει το λιγο ζεστο νερο (απο λιγη ηλιοφανεια)

http://www.lato.com.gr/dat/4375C876/image1.jpg?633756931550553750

Γιατι το θεμα ειναι να μπορεις να εχεις και ζεστο νερο χωρις ΠΟΛΛΗ ηλιο αλλα και τον χειμωνα.

 

Αρα κοιτα για επιλεκτικο συλλεκτη και μποιλερ με μονωση πανω απο 6cm!

 

Της φωτο της βρηκα στο google και ειναι στην τυχη!

 

απόσβεση κανεις γιατι οσο καλύτερη ποιοτητα υλικου (και με μια καλη μικρη συντήρηση ανα 2-3 χρονια) θα κρατησει περισσότερο απο τα ηλιακα της "σειρας" που μεσο ορο εχουν τα 10-14 χρονια

αλλα φυσικα οχι πολλή επωνύμους που πληρώνεις και ονομα ! ;)

 

Καλη Ανασταση

Link to comment
Share on other sites

εγω 600 βρίκα με επιλεκτικό συλέκτη και φυσικά μόνοση στο βοιλερ.

βέβαια δεν είχα την εξυπνάδα να ρωτήσω το πάχος της μόνωσης αλλά θεώρησα ότι θα ήταν στάνταρτ...

ωραίες οι οικόνες που δίνεις.

όσο για το διπλης ενεργειας που λέτε μου φαίνεται λίγο ανούσιο να ζεστάνεις τον ηλιακό με ρεύμα γιατι αν μιλάμε για την περίπτωση που δεν έχει καθόλου ήλιο και τρελή παγονιά φαντάσου πόσο κρύο θα έχει και τη ενέργεια θα καταναλώσεις παρά τις μονώσεις.

από την άλλη είναι βέβαια και η περίπτωση που το νερό μέσα κατάφερε να ανέβει σε θερμοκρασία αλλά όχι τόσο για να κάνεις μπανιο και με λιγη ενέργεια θα το φέρεις στα μέτρα σου...

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Το ρευμα ειναι στανταρ (για τυπικους λογους) και σιγουρα ειναι ασύμφορο , αλλα αν υπαρχει ευκολη προσβαση για παροχη ρευματος καλα ειναι να μπει !

 

Ολοι οι ηλιακη ειναι διπλης η τριπλης ενεργείας !

Link to comment
Share on other sites

Απορίες: 1.) Εχω μποιλερ και θερμανση πετρελαιου (καλοριφερ) στο σπιτι μου,δεν χρειαζεται να βαλω 3πλής ενεργειας ηλιακο; να βάλω 2πλής;

2.) Στο σχεδιο του makis_thess εχει το δοχειο (αν λεγεται μποιλερ) με μονωση 6cm τουλαχιστον.Αν μπορω να βαλω απο εξω επιπλέον μονωση δική μου με πετροβαμβακα.

3.) εβγαλα τον ηξλεκτρικο θερμοσιφωνα που ειχα στο μπανιο του σπιτι μου και εβαλα εναν αλλο που συνδεεται με την θερμανση, μπορω να βαλω ηλιακο;

4.) απο δικη σας εμπειρια ποιοι ηλιακοι θερμοσιφωνες έχουν βγει καλοι;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ

1.Aφου εχεις μποιλερ με καλοριφερ ΔΕΝ χρειαζεται να βαλεις τριπλης

(αλλα αν θες μπορεις να το παραγγηλης τριπλης , αλλα να το εχεις σε περιπτωση που χαλασει καποια στιγμη το μποιλερ σου)

 

2. το θεμα ειναι να εχει καλη μονωση με αφρο πολυορουθανης οτι αλλο βαλεις με το ηλιο και την βροχη θα χαλασει - φθαρεί (και θα ειναι και ασχημο)

 

3.Δεν εχει σημασια (μπορεις να εχεις οσες "πηγες" ζεστου νερου θες , απλα καθε φορα θα κλεινεις μια βανα και θα ανοιγεις αλλη)

π.χ καλοκαιρι θα ανοιγεις την βανα να ΕΡΧΕΤΑΙ απο το ηλιακο νερο και ταυτοχρονα θα κλεινεις του παλιου σου (θερμοσιφονου-μποιλερ) με καλοριφερ.

 

4. αρκετοι ειναι καλη , και καποιοι εχουν και 10 χρονια εγγυηση

κανε μια ερευνα τιμης - και ποιοτητας (βαση προσπεκτους η ιντερνετ) γιατι οι τιμες και οι εταιριες διαφερουν ανα περιοχη

δηλ. καποιες περιοχες (δεν ξερω η δικια σου) εχουν καποια τοπικα εργοστασια που μπορει να εχουν καλοθς ηλιακους !

Link to comment
Share on other sites

Μια και εχω καποια μικρη πειρα απο γραμμη παραγωγης και εχοντας κανει προσωπικη αυτοψια σε καποιες μαρκες παλιοτερα-οχι μονο ηλιακων αλλα και σε θερμοσιφωνα,boiler,να καταθεσω την γνωμη μου.Αδελφικος φιλος εχει στην Θεσσαλονικη οικογενειακη επιχειρηση.Τα προιοντα που βγαζουν ειναι χωρις υπερβολη απο τα καλυτερα στον κοσμο.Δεν θα αναφερω το ονομα μια και δεν θελω να κανω διαφημιση την οποια εξαλλου δεν χρειαζονται.Οσοι ασχολουνται επαγγελματικα με τον χωρο την γνωριζουν καλα και η πολιτικη της εταιριας ειναι να κανουν επενδυση σε υλικα-εξοπλισμο-κατασκευη και οχι σε μεγαλες διαφημιστικες καμπανιες.Συγνωμη αν ξεφυγα λιγο οποτε στο θεμα μας τωρα.Στην αγορα υπαρχουν πολλες μαρκες πολλες απο τις οποιες πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.Υπαρχουν για παραδειγμα περιπτωσεις οπου ενω υποτιθεται οτι υπαρχει επενδυση απο διπλη υαλωση μεσα προσωπικα ειδα δοχεια που ουτε καν μονη αλλα σκετη λαμαρινα ειχαν.Επισης μεγαλο ρολο στην αποδοση παιζει αν υπαρχει μανδυας-εναλλακτης θερμοτητας διπλου τοιχωματος η οχι.Αντιστοιχα και στους συλλεκτες υπαρχουν αποκλησεις απο τα οποια τεχνικα χαρακτηριστικα αναφερονται απο τον κατασκευαστη.Επισης μεγαλη προσοχη χρειαζεται στο θεμα της εγγυησης γιατι καλα τα πολλα χρονια που δινουν αλλα αμα χρειαστει υποστηριξη τοτε πολλες φορες τα πραγματα δεν ειναι οπως τα περιμενουμε.Οποτε θα συνιστουσα μεγαλη προσοχη και ερευνα πριν απο οποιαδηποτε αγορα. http://img17.imageshack.us/my.php?image=capture004.jpg .http://img4.imageshack.us/my.php?image=capture006.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πες και σ'εμάς που δεν ασχολούμαστε επαγγελματικά.

Δεν είναι διαφήμιση να αναφέρεις μια εταιρεία που θεωρείς πολύ καλή στο χώρο της.

 

Επίσης μια ερώτηση. Αν κάποιος έχει καλοριφέρ με μπόιλερ έχει νόημα ο τριπλής ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

Πες και σ'εμάς που δεν ασχολούμαστε επαγγελματικά.

Δεν είναι διαφήμιση να αναφέρεις μια εταιρεία που θεωρείς πολύ καλή στο χώρο της.

 

Επίσης μια ερώτηση. Αν κάποιος έχει καλοριφέρ με μπόιλερ έχει νόημα ο τριπλής ενέργειας;

 

Δικαιο εχεις,αν και ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα σκεφτουν πονηρα:http://www.helional.com/ .Οσο για αυτο που ρωτησες να υποθεσω οτι εννοεις ενσωματωμενο boiler στον λεβητα οποτε λογικα δεν εχει νοημα.Να επαναλαβω ομως οτι και πριν,μεγαλη προσοχη και καλη ερευνα αγορας.Το ακριβο στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι και φθηνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ιντερνετ εδω που ειμαι !!! :lol:

Επισης μεγαλο ρολο στην αποδοση παιζει αν υπαρχει μανδυας-εναλλακτης θερμοτητας διπλου τοιχωματος η οχι.

 

ως συνηθως μειωμενη αποδοση εχει ο μανδυας αν δεν εχει καλη κατασκευη !

αλλα δεν ειναι απόλυτο , παλια δουλεψα ενα πολυ γνωστο θερμοσιφωνο-μποιλερ και ο μανδυας δεν ζέσταινε (με το καλοριφερ) πανω απο1 κουβα νερο ,,, και αλλες περιπτωσεις αλλα μαθαίνουν απο τα λαθη τους οι εταιριες και το αλλαζουν

 

.....

Επίσης μια ερώτηση. Αν κάποιος έχει καλοριφέρ με μπόιλερ έχει νόημα ο τριπλής ενέργειας;

 

ο τριπλης συμφερει αναλογα την περιπτωση και αναλογα τον τροπο λειτουργιας

1. θερμανσης (ατομικο-κεντρικο συστημα)

2. να ειναι κοντα οι σωληνωσεις -λεβητας

3.να ειναι αρκετα μελη στην οικογενεια

4. να ειναι ΚΑΛΑ μονωμενο το μποιλερ του ηλιακου κ.α

 

--------------------------------------

και ειναι 4 διαφορετικα :

θερμοσίφωνο μονης ενεργειας (ρευμα)

θερμοσίφωνο διπλης ενεργειας (ρευμα και καλοριφερ) (εν συντομία μποιλερ)

ηλιακο διπλης ενεργειας (ρευμα και ηλιος) (εν συντομία ηλιακο)

ηλιακο τριπλης ενεργειας (ρευμα και ηλιος και καλοριφερ)

 

και τελος υπαρχουν λεβητες που βγαζουν και ζεστο νερο για μπανιο (π.χ λεβητες αεριου ή κορεατικη )

 

ελπιζω να βοήθησα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σας πέτυχα να το συζητάτε, πέστε μου κι εμένα -αν έχετε όρεξη:

Μένω στον 3ο όροφο 6όροφης πολυκατοικίας -χωρίς πρόβλεψη για ηλιακό θερμοσίφωνα από την κατασκευή της- αλλά επειδή ενδιαφέρομαι για τα θέματα περιβάλλοντος και εξοικονόμισης ενεργειακών πόρων πήγα και ρώτησα σε ένα μαγαζί που πουλάει ηλιακούς να δω αν γίνεται κάτι.

Ο καταστηματάρχης μου είπε ότι δεν με συμφέρει να βάλω ηλιακό γιατί θα αργήσω πολύ να κάνω απόσβεση της όλης εγκατάστασης γενικά, αλλά και ειδικά επειδή το σπίτι μας έχει 2 μπάνια, μακριά το ένα από το άλλο, το καθένα με τον δικό του ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, οπότε θα πρέπει να γίνουν πολλές εργασίες για τις σωληνώσεις ώστε να πάρουν και τα 2 από τον ηλιακό. Και θέλω να πάρουν και τα 2 μπάνια από τον ηλιακό γιατί το πιο "δυσπρόσιτο" μπάνιο είναι το καλύτερο για... να κάνεις μπάνιο.

Συμφωνείτε;

Επίσης, (αυτό το έχω σκεφτεί μόνη μου) από τον 6ο μέχρι τον 3ο, δεν σπαταλιέται πολύ νερό μέχρι να έρθει το ζεστό από την ταράτσα κάθε φορά που θα θέλω να πλύνω τα χέρια μου πχ (που τα πλένω πάντα με ζεστό το χειμώνα);

Άρα θα έχω αυξημένη κατανάλωση νερού (και είμαι και οικολόγος, είπαμε, και δεν θέλω να σπαταλάω το νερό :cool:).

Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Κανένα λινκ, κάτι;

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με τον ηλιακο ELCO.

Ειναι 3πλης ενεργειας 160Lt.

To προβλημα που εχω ειναι οτι δεν εχω ζεστο νερο απο τον ηλιο απο τον νοεμβρη.Εχει ενα ηλιακο πανελ και δεν φτανει να ζεστανει το νερο ή το ζεσταινει λιγο με αποτελεσμα να μην φτανει για μπανιο.Επισης το boiler δεν προλαβαινει να το ζεστανει επειδη ειναι στην ταρατσα και το καλοριφερ λογω αυτονομης αναβει 10-15 λεπτα και σβηνει.Το θερμοσιφωνο δεν εχει δικες του ηλεκτροβανες(δουλευει με τον θερμοστατη του σπιτιου και χρεωνεται σαν σωμα καλοριφερ).Σαν ηλιακος δουλευει μια χαρα το καλοκαιρι και εχει καυτο νερο,σαν βοιλερ αμα ανοιξω το καλοριφερ μια ωρα συνεχεια εχει καυτο,αρα δουλευουν αυτα.Σαν συνολο το χειμωνα με την ηλιακη αποδοση και το χρονο λειτουργιας του καυστηρα δεν εχουν αποδοση.

Το αποτελεσμα ειναι να αναβω καθε μερα το θερμοσιφωνο να ζεσταθει το νερο(160lt-4kw) και οτι γλυτωνω το καλοκαιρι το πληρωνω 3πλα τον χειμωνα.

Συμβαινει με ολους τους ηλιακους αυτο το πραγμα?να μην εχεις 5 μηνες το χρονο ζεστο νερο?ειναι τελειως αποτυχια αυτος ο ηλιακος?

Τι να κανω?Να τον πεταξω να βαλω αλλον? να βαλω ενα Boiler στο παταρι και να αλλαζω χειμωνα-καλοκαιρι?Τι με συνφερει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

@ m_basilis καταρχην δεν ειναι ολα τα ηλιακα ετσι

αλλα αυτα που λες πρεπει να ειναι μικροπροβληματακια τοποθετησεις και συντηρισεις !

1. Δες αν εχει αυτοματο εξαεριστικο πανω στο ηλιακο στης γραμμες του λεβητα.

2.Αν εχεις υγρα σε ποσοτητα αλλα και με σωστη αναλογια νερου -υγρου του συλλεκτη.

δες αυτα και πετα πες μας

 

Επειδη αναβει 15 λεπτα ειναι φυσιοκλογικο (Ειδικα αν δεν εχει εξαεριστικο) γιατι σε 15 λεπτα ΔΕΝ προλαβαίνει να ζεσταθεί ειδικα αμα ανάβει ανα 2ωρο για 15 λεπτα.

Και για τα υγρα αν δεν εχει δεν ζεσταίνει καθοθου γιατι δεν μπορει με αντιθεση το χειμωνα που ζεσταίνει οτι το χτυπαει ο ηλιος

Link to comment
Share on other sites

@ m_basilis καταρχην δεν ειναι ολα τα ηλιακα ετσι

αλλα αυτα που λες πρεπει να ειναι μικροπροβληματακια τοποθετησεις και συντηρισεις !

1. Δες αν εχει αυτοματο εξαεριστικο πανω στο ηλιακο στης γραμμες του λεβητα.

2.Αν εχεις υγρα σε ποσοτητα αλλα και με σωστη αναλογια νερου -υγρου του συλλεκτη.

δες αυτα και πετα πες μας

 

Επειδη αναβει 15 λεπτα ειναι φυσιοκλογικο (Ειδικα αν δεν εχει εξαεριστικο) γιατι σε 15 λεπτα ΔΕΝ προλαβαίνει να ζεσταθεί ειδικα αμα ανάβει ανα 2ωρο για 15 λεπτα.

Και για τα υγρα αν δεν εχει δεν ζεσταίνει καθοθου γιατι δεν μπορει με αντιθεση το χειμωνα που ζεσταίνει οτι το χτυπαει ο ηλιος

 

Aυτοματο εξαεριστικο εχει και τα υγρα τα τσεκαρω καθε αρχη χειμωνα και ειναι φουλ.Τα ξανακοοιταξα και πριν 2 εβδομαδες και συμπληρωσα 1 λιτρο περιπου.

Για αναλογια δεν μου ειχαν πει κατι μονο αντιπαγωτικο συμπληρωμα.

Στην λειτουργια λεβητα συμφωνω μαζι σου οτι δεν προλαβαινει να ζεστανει (αν και εχει εξαεριστικο),φοβαμαι μονο μην του κανω και κακο ετσι οπου κυκλοφορει το νερο παγωμενο μεχρι να ζεσταθει (ξεκιναει απο λεβητα 50 ο κυκλοφορητης και μεχρι να φτασει ταρατσα σιγουρα θα ειναι πολυ λιγοτερο).

Τωρα αυτες τις μερες κανουμε ανετα το βραδυ 2 ατομα μπανιο ( ο ενας πισω απο τον αλλο ) αρα αυτο που εχω καταλαβει ειναι μικρος συλεκτης και λιγη μονωση.

Το προβλημα μου ειναι ΑΝ βαλω εναν αλλο θα ησυχασω? ή θα εχω παλι τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και χριστος ανεστη κι`απο μενα.φιλε βασιλη ο ελκο σαν εταιρια ειναι μια απο τις καλυτερες του εμποριου και εξακριβωμενο πληρως.τωρα για τα προβληματα που σου εχουν δημιουργηθει μαλλον θα συμφωνησω με τον μακη κι`εγω πιστευω πως ειναι θεμα συντηρησης του.

 

ο κυκλοφορητης μπορει να ξεκιναει με 40 η αναλογως 50 σε εσενα αλλα στο κυκλωμα φτανει τους 90 η εισαγωγη αφου κανει τον κυκλο του.κοιταξε τον αυτοματο πληρωσης μηπως θελει ανεβασμα και δεν φτανει το μανομετρικο του.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και χριστος ανεστη κι`απο μενα.φιλε βασιλη ο ελκο σαν εταιρια ειναι μια απο τις καλυτερες του εμποριου και εξακριβωμενο πληρως.τωρα για τα προβληματα που σου εχουν δημιουργηθει μαλλον θα συμφωνησω με τον μακη κι`εγω πιστευω πως ειναι θεμα συντηρησης του.

 

ο κυκλοφορητης μπορει να ξεκιναει με 40 η αναλογως 50 σε εσενα αλλα στο κυκλωμα φτανει τους 90 η εισαγωγη αφου κανει τον κυκλο του.κοιταξε τον αυτοματο πληρωσης μηπως θελει ανεβασμα και δεν φτανει το μανομετρικο του.

 

Kαλημερα

Αυτο εξηγουσα παραπανω, οτι μεχρι να φτασει 90 εχει δωσει εντολη ο θερμοστατης χωρου (15-20 λεπτα) και κλεινει ο λεβητας.

Οι σωληνες του καλοριφερ στην εισοδο-εξοδο του boiler ζεματανε,απλα δεν εχουν τον χρονο να τον ζεστανουνε.

Οσο αφορα τον ηλιο γιατι δεν ζεσταινει??

Στην διετια φωναξα εξουσιοδοτημενο.Εβαλε υγρα.Επλυνε το κατοπτρο.Το ανοδιο ειπε πως ειναι στα 4 χρονια (βασικα πρεπει να βαρεθηκε να το κοιταξει επειδη θελει ξυλωμα η αντισταση,ειναι απο πισω της).Πηρε 60€ και εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ενα ηλιακο της Stiebel Eltron σιγουρα 15χρονια, κανενα προβλημα και ζεστο νερο ακομα με με λιγη ηλιοφανεια το χειμωνα. Κατα τη γνωμη μου αξιζει να δωσεις λιγα χρηματα παραπανω ωστε να εχεις και το χειμωνα ζεστο νερο, για το καλοκαιρι και τον τελευταιο ηλιακο να παρεις με τοσο ηλιο θα βραζεις αυγα.
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ενα ηλιακο της Stiebel Eltron σιγουρα 15χρονια, κανενα προβλημα και ζεστο νερο ακομα με με λιγη ηλιοφανεια το χειμωνα. Κατα τη γνωμη μου αξιζει να δωσεις λιγα χρηματα παραπανω ωστε να εχεις και το χειμωνα ζεστο νερο, για το καλοκαιρι και τον τελευταιο ηλιακο να παρεις με τοσο ηλιο θα βραζεις αυγα.

 

Eτσι πληροφοριακα αν μπορεις να απαντησεις:

ποσα λιτρα.

ποσα ατομα κανεται την ημερα μπανιο και ωρα.

ποσα κατοπτρα εχει.

ποσες μερες τον χρονο αναβεις θερμοσιφωνα? γιατι εγω ξεπερναω τις 100 για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι πληροφοριακα αν μπορεις να απαντησεις:

ποσα λιτρα.

ποσα ατομα κανεται την ημερα μπανιο και ωρα.

ποσα κατοπτρα εχει.

ποσες μερες τον χρονο αναβεις θερμοσιφωνα? γιατι εγω ξεπερναω τις 100 για πλακα.

 

Δεν ξερω

Το χειμωνα ~2 το καλοκαιρι ~4, τωρα για ωρα ποση ωρα να θελει ενα ατομο; 10 λεπτα; Τοσο.

Αν λεμε το ιδιο 2

100 μερες με τιποτα...καμια 60αρια πιστευω .

 

Εννοειται οτι το καλοκαιρι το νερο δεν τελειωνει με τιποτα, το χρησιμοποιουμε και για πλυσιμο πιατων κτλ .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...