Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να γράψω και εγώ ένα review για την .96

 

1. Η μπαταρία έχει βελτιωθεί. Όχι πολύ αλλά είναι εμφανής η διαφορά. Συγκεκριμένα το βράδυ χωρίς airoplane mode πέφτει 5-6% και σε airoplane 0-1% μόλις!

2. Είναι κάπως πιο smooth δεν lagarei σε scrolling στο menu (μόνο την πρώτη φορά μετά από restart)

3. Από ram δεν έχω δει διαφορά καθόλου. Δεν με ενδιαφέρει πολύ κιόλας λόγω του ότι μιλάμε για android.

4. Η κάμερα επιτέλους διορθώθηκε. Ακόμα και αν φαίνεται να lagarei την ώρα της λήψης, η εγγραφή είναι οκ.

5. Το bug με την homescreen που επανεμφάνιζε τα εικονίδια μετά από δευτερόλεπτα φαίνεται να διορθώθηκε.

 

Σημείωση χρησιμοποιώ extended mode, greenify (όλα εκτός viber+facebook) και freeze κάποιες εφαρμογές-διεργασίες με titanium backup.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει περασει την 96 αν υπαρχει και αλλη επιλογη μεσα στην καμερα (οταν τραβαμε φωτογραφια) (οχι το αυτοματο mode αλλα ενα αλλο εξυπνο το αναφερει σε αλλα κινητα οπως το Τ) ???

 

Ας μου πει καποιος ...

 

Ευχαριστω

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα είναι γνωστό σε μεγάλη

παρτίδα των τηλεφώνων. Εγώ μόλις σήμερα το πήγα στο service της Πάτρας ,αποδέχθηκαν το πρόβλημα

και το κράτησαν να το στείλουν Αθήνα για αλλαγή οθόνης......

Με το εσωτερικό ηχείο τι γίνεται; Ακούς καλά το συνομιλητή σου ή κάπως άτονα, με μικρή ένταση και υποτονικά;; :O

 

Οχι. Με το εσωτερικό του ηχείο κανένα πρόβλημα. Μόνο η κιτρινιλα στην οθόνη. Ξέρουμε περιπου πόσο θα το κρατήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει περασει την 96 αν υπαρχει και αλλη επιλογη μεσα στην καμερα (οταν τραβαμε φωτογραφια) (οχι το αυτοματο mode αλλα ενα αλλο εξυπνο το αναφερει σε αλλα κινητα οπως το Τ) ???

 

Ας μου πει καποιος ...

 

Ευχαριστω

 

 

Ρε παιδια μια απαντηση..νομιζω ειναι ευκολο!!!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να είμαστε λίγο πιο υπομονετικοί. Εντός έξι ωρών το να τίθεται το ίδιο ερώτημα πιστεύω ότι είναι υπερβολή.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να είμαστε λίγο πιο υπομονετικοί. Εντός έξι ωρών το να τίθεται το ίδιο ερώτημα πιστεύω ότι είναι υπερβολή.

Το ξαναλεω γιατι ηδη μπηκαν και απαντησαν ατομα με την ρομ αυτη και πιστευω οτι ειναι γαιδουρια να μην βοηθας αφου βλεπεις ενα τοσο απλο ερωτημα.

 

Τελος παντων...προφανος δεν ειναι ολοι σαν εμενα που βοηθαω αμεσα οπου και οπως μπορω..

 

Και μια αλλη ερωτηση οσο αφορα το φλασαρισμα..

Κατεβασα το φλασ τουλ και εβαλα μεσα στο firmware φακελο την ρομ και μενει μονο να κλεισω το κινητο να το συνδεσω να το βρει και να πατησω το φλασ...Αυτο μου με ενδιαφερει ειναι αν ειναι ασφαλες να γινει η οχι...(Περα φυσικα απο την καμερα αν εχει την παραπανω επιλογη που ρωτησα)

 

Ευχαριστω

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα χρόνο που έχω το κινητό έχω κάνει 12+ φλασαρίσματα με το FlashTool χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι ακομα σε ICS και πατησα να μου βγαλει τις διαθεσιμες ενημερωσεις,μου εβγαλε οτι υπαρχει το διαθεσιμο λογισμικο της JB και τωρα μου εχει βγαλει ενα τηλεφωνακι πανω αριστερα στις ειδοποιησεις που δε λεει να φυγει οτι κι αν κανω.ειμαι ροοτ,μηπως χρειαζεται να σβησω καμια εφαρμογη συστηματος για να φυγει?

 

οκ λυθηκε!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι ακομα σε ICS και πατησα να μου βγαλει τις διαθεσιμες ενημερωσεις,μου εβγαλε οτι υπαρχει το διαθεσιμο λογισμικο της JB και τωρα μου εχει βγαλει ενα τηλεφωνακι πανω αριστερα στις ειδοποιησεις που δε λεει να φυγει οτι κι αν κανω.ειμαι ροοτ,μηπως χρειαζεται να σβησω καμια εφαρμογη συστηματος για να φυγει?

 

γιατι δεν ενημερώνεις?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ενημερώνεις?

μου φανηκε οτι κολλουσε λιγο το σκρολινγκ στο μενου,στον τηλεφωνικο καταλαγο,στα μηνυματα,δεξια-αριστερα στην αρχικη οθονη,ειμαι σιγουρος βασικα οτι κολλουσε,επισης η μπαταρια μου φαινεται πως εχει καλυτερη καταναλωση εδω,με νευριαζε και το ποσοστο πανω δεξια και κυριως για το λαγκ της καμερας,δεν ξερω αν εχει φτιαχτει βεβαια,καποιος ειπε ναι,αλλα στο επισημο σαιτ γραφει minimize the lag οποτε ισως λιγο ακομα κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα χρόνο που έχω το κινητό έχω κάνει 12+ φλασαρίσματα με το FlashTool χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Κανεις clean install η αφηνεις τα αρχεια σου μεσα?Δηλαδη dalvιck και λοιπα τι επιλογες βαζεις?

 

Και κάτι άλλο βασικό.Δεν έχω ξεκλειδώσει τον boot μόνο ρουτ έχω που θα το χάσω άλλα έχει βγει και για την 96 Δεν πειράζει έτσι?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Με το εσωτερικό του ηχείο κανένα πρόβλημα. Μόνο η κιτρινιλα στην οθόνη. Ξέρουμε περιπου πόσο θα το κρατήσουν?

 

Μου είπαν για 5-6 εργάσιμες μέρες......:shifty:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι δεν συνδεεται με καλωδιο στον υπολογιστη παρα μονο φορτιζει,αυτο εγινε μετα την τελευταια αναβαθμιση και είναι ενεργοποιημένο το USB debugging και οι άγνωστες πηγες απο τις ρυθμίσεις,τι εγινε?

καποιος?

 

:ninja::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο βασικό.Δεν έχω ξεκλειδώσει τον boot μόνο ρουτ έχω που θα το χάσω άλλα έχει βγει και για την 96 Δεν πειράζει έτσι?

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το ρουτ της 96 είναι πανεύκολο. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι οτι φλασάροντας την 96 world-generic δε θα έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα μηνύματα με το μαμά πρόγραμμα των sms αλλά αυτό λύνεται απλά βάζοντας κάποιο άλλο όπως πχ το go sms pro.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρή εγκατάσταση η μπορώ να έχω και τα αρχεία μου μέσα αν δεν σβήσω το dalvik.

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το ρουτ της 96 είναι πανεύκολο. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι οτι φλασάροντας την 96 world-generic δε θα έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα μηνύματα με το μαμά πρόγραμμα των sms αλλά αυτό λύνεται απλά βάζοντας κάποιο άλλο όπως πχ το go sms pro.

 

Αν είσαι root υπάρχει λύση χωρίς να βάλεις application άλλο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39147343

 

with root explorer etc...

go to: /data/data/com.sonyericsson.conversations/shared_prefs

and open the file com.sonyericsson.conversations_preferences.xml.

 

find the line which says "semc_pref_key_character_conversion"value=fals e

and set it true..!

 

save the file and reboot your phone...and happy texting!

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πει κάποιος αν κάνω καθαρό φλασαρισμα η μπορώ να κρατήσω τα αρχεία μου?Δηλαδή να μην επιλέξω το dalvik ?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πει κάποιος αν κάνω καθαρό φλασαρισμα η μπορώ να κρατήσω τα αρχεία μου?Δηλαδή να μην επιλέξω το dalvik ?

 

Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω καθώς κάθε φορά παίρνω backup και κάνω format τη μνήμη πριν το φλασάρισμα. Αλλά από το να περιμένεις τόσες ώρες να σου απαντήσει κάποιος δε θα ήταν καλύτερα να πάρεις backup και να δοκιμάσεις μόνος σου;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω καθώς κάθε φορά παίρνω backup και κάνω format τη μνήμη πριν το φλασάρισμα. Αλλά από το να περιμένεις τόσες ώρες να σου απαντήσει κάποιος δε θα ήταν καλύτερα να πάρεις backup και να δοκιμάσεις μόνος σου;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Θα περιμένω λίγο μπας και έρθει η αναβάθμιση αλλιώς θα το φλασαρω.Αλήθεια αν πας στην κάμερα έχεις αλλά επιλογή εκτός του αυτόματου?Έξυπνη φώτο ονομάζετε..,.

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Θα περιμένω λίγο μπας και έρθει η αναβάθμιση αλλιώς θα το φλασαρω.Αλήθεια αν πας στην κάμερα έχεις αλλά επιλογή εκτός του αυτόματου?Έξυπνη φώτο ονομάζετε..,.

 

Οι επιλογές που έχεις στην κάμερα είναι οι εξής: 1) SCN AUTOπου είναι η αυτόματη αναγνώριση σκηνής, 2) Κανονικό, 3) Εφέ φωτογραφίας όπου επιλέγεις κάποιο από τα 9 εφέ που έχει, 4) SCN όπου μπορείς να επιλέξεις κάποια από τις 8 προκαθορισμένες λειτουργίες σκηνής, 5) Ημικυκλική πανοραμική, 6) Μπροστινή κάμερα και 7) Λειτουργία βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θέλω να κάνω διαμοιρασμό αρχείων με bluetooth και δεν μου ενεργοποιείται.Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?Ησυσκευή είναι Xperia s και είναι αναβαθμισμένο σε jb.πριν δούλευε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θέλω να κάνω διαμοιρασμό αρχείων με bluetooth και δεν μου ενεργοποιείται.Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?Ησυσκευή είναι Xperia s και είναι αναβαθμισμένο σε jb.πριν δούλευε κανονικά.

 

restart έκανες;

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θέλω να κάνω διαμοιρασμό αρχείων με bluetooth και δεν μου ενεργοποιείται.Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?Ησυσκευή είναι Xperia s και είναι αναβαθμισμένο σε jb.πριν δούλευε κανονικά.

Να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα. Έκανα και δούλεψε.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα. Έκανα και δούλεψε.. Ευχαριστώ

 

Δεν κάνει τίποτα. Πολλά περίεργα συνήθως λύνονται με ένα restart. Και πολλά άλλα σου σπάνε τα νεύρα για μέρες.. ή για πάντα :p

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...