Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να κάνω με το GPS ρε παιδια αργεί πάρα πολύ να βρει σήμα. Έχω την 1447 ρομ

Χρησιμοποίησε το FasterGPS από το playstore και θα βοηθηθεί να κλειδώνει πιο γρήγορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω τρεις μήνες το τηλέφωνο & είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις του.

Πριν από μερικές ημέρες άρχισε να μου εμφανίζει το μήνυμα “Δυστυχώς η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει”.

Το άσχημο είναι ότι το εμφανίζει συχνά & έχει αρχίσει να γίνετε ενοχλητικό.

Ξέρετε που οφείλετε & πως μπορώ να το διορθώσω ?

Συμβαίνει κάποιες φορές μετά από update των Υπηρεσιών google. Μπορεί να διορθωθεί από μόνο του μετα από νέο update. Αλλιως μπορείς να δοκιμασεις διαγραφή του λογαριασμού google , μετά διαγραφή δεδομένων σε playstore , Υπηρεσίες Google Play, Πλαίσιο υπηρεσιών google, και Πρόγραμμα διαχείρισης λήψεων, μετά επανεκκίνηση και ξαναπερνας τον google λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

1) το εκανα και περιμενω να δω αποτελεσματα. λογικα αυτο ηταν.

2)ναι η επιλογη ειναι απενεργοποιημενη ( η επιλογη zone time δεν ειναι επιλεξιμη ειτε ειναι ενεργοποιημενη η επιλογη automatic date & time ειτε οχι )

3) το εκανα και περιμενω και εδω να δω , μεχρι τωρα ενω το εχω αρκετη ωρα στην τσεπη δειχνει οτι διορθώθηκε

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατι ακομα, αλλαξα την SD με μια καινουργια sandisck ultra 32gb. περασα τις φωτογραφιες απο την παλια στην καινουργια ( τις περασα πρωτα στον υπολογιστη και μετα συνδεσα το τηλ με την νεα καρτα και τις εκανα αντιγραφη. ) 2 φακελοι με φωτογραφιες ενω μου δειχνει οτι τους περναω οταν αποσυνδεω το καλωδιο και μπαινω στα αλμπουμ του κινητου μου βγαζει

το μνμ οτι δεν υπαρχει μικρογραφια. και σε καποιες κατεστραμενο αρχειο.

 

στον φακελο που τις εβαλα στο pc ανοιγουν κανονικα και οταν βαζω την παλια καρτα στο τηλ παλι τις διαβαζει κανονικα.

τις εκανα copy αρκετες φορεα αλλα τιποτα.

τι μπορει να φταιει.

 

καμια βοηθεια για τα παραπάνω. :worry:

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Από χτες το βράδυ σταμάτησε να λειτουργεί το μικρόφωνο του τηλεφώνου. Όταν λειτουργεί με hands free με καλώδιο ή με bluetooth δουλεύει κανονικά.

Το περίεργο είναι ότι αν ηχογραφήσω την συνομιλία καταγράφει την φωνή μου άρα δεν είναι θέμα μικροφώνου.(φαντάζομαι)

Η rom που είχα εγκατεστημένη και δούλευε κανονικά μέχρι χτες ήταν η 1501 του Τούρκου. Σήμερα δοκίμασα και ξαναεγκατέστησα την ίδια rom όπως και την 1516 στην συνέχεια και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα. Στην 1501 ακουγόμουν αμυδρά μετά την εγκατάσταση στην 1516 καθόλου.

Αν πάει κάπου το μυαλό σας ή φαντάζεστε κάτι σας παρακαλώ απαντήστε μου. Κάθε βοήθεια δεκτή ......

 

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το FasterGPS από το playstore και θα βοηθηθεί να κλειδώνει πιο γρήγορα.[color="#bbc"

 

Ευχαριστώ πολύ. Το κατέβασα, τώρα φαντάζομαι ανοίγοντας το gps ανοίγει αυτό, δεν πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται.. σημερα καθως επαιζε μουσικη απο το ηχειο το κινητου μου ξαφνικα αρχισε να παραμορφωνει..ισως καηκε το ηχειο? παιζει κανονικα μονο στις πολυ χαμηλες εντασεις..γινεται να φτιαχτει χωρις να παει κινα? τι προτεινετε ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που είναι root να μου στείλει με pm την εφαρμογή contacts manager?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ. Εχω ενα θεμα με τις κλησεις . Οταν με καλουν φενεται μονο ο αριθμος της επαφης μου και οχι το ονομα αυτης(σε αλλες φενεται και σε καποιες οχι,ολες εχουν +30) ενω οταν παιρνω τηλ φενεται κανονικα το ονομα της επαφης και ο αριθμος αυτης. Τι γινεται; Λιγη βοηθεια σας παρακαλω. Καλημερα και παλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια sorry το παραπανω γινεται μονο οταν παω στις αναπαντητες κλησεις. Οταν με παιρνουν βλεπω κανονικα την επαφη. Μονο οταν δεν προλαβω μια κληση δεν φενεται το ονομα της επαφης στις αναπαντητες, και παλι αυτο δεν γινεται με ολες τις επαφες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θα ηθελα να ρωτήσω αν εχετε να προτείνετε service στην ελλαδα. καθώς επεσε θαλασσινο νερό, αμεσως ομως βγήκε η μπαταρία του και εμεινε μεσα σε ρυζι το κινητό. αρχικα ανοιγε αλλα δεν δουλευε το touch του, απλα ανοιγε κανονικα και πλεον απλα ανοιγει και φαινεται το logo και μετά ξανακλείνει.Το κινητο είναι φίλου μου (αγοράστηκε απο κινα) και δεν πρόλαβε ουτε την εργοστασιακη ζελατινα να βγάλει... Το πηγε σε ενα τυχαίο service, γιατί στηlenovo δεν σηκωσαν ποτέ τηλέφωνο, αλλα του ειπαν δεν μπορουν να το φτιαξουν γιατι χρειαζονται το λογισμικο του κινητου και επειδη ειναι απο κινα δεν εβγαλαν ακρη...επισης του ειπαν οτι δεν φαινεται να το χει επηρεασει το νερό και οτι ηταν εντάξει, προσωπικα θα το ξεπλενα με αποσταγμενο και απιονισμενο νερο να φυγουν τυχόν αλατα... Παντως πιστεύω δεν έπεσε σε καλο service... για κινα δεν εχει νοημα γιατι η εγγυηση δεν καλυπτει τετοιο ατυχημα.... οποια βοηθεια πολυτιμη! ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Οταν ενεργοποιω τα δεδομενα για ιντερνετ μπορω να χρησιμοποιησω μερικεσ εφαρμογες(απο αυτεσ που θελουν ιντερνετ) ενω καποιες αλλεσ οχι πχ.Play store,Chrome και αλλες.Ρομ εχω την 1501. Μηπως ξερει κανεισ αν υπαρχει τροποσ να λυθει το προβλημα αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Οταν ενεργοποιω τα δεδομενα για ιντερνετ μπορω να χρησιμοποιησω μερικεσ εφαρμογες(απο αυτεσ που θελουν ιντερνετ) ενω καποιες αλλεσ οχι πχ.Play store,Chrome και αλλες.Ρομ εχω την 1501. Μηπως ξερει κανεισ αν υπαρχει τροποσ να λυθει το προβλημα αυτο??

 

Security > Data Usage > Firewall και δες τα permission. Αν δεν είναι αυτό, κοίτα τις ρυθμίσεις και στις άλλες εφαρμογές που έχεις και θα μπορούσαν να μπλοκάρουν τα δεδομένα για ιντέρνετ (ενέργειας, cleaners κλπ.)

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το FasterGPS από το playstore και θα βοηθηθεί να κλειδώνει πιο γρήγορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμβαίνει κάποιες φορές μετά από update των Υπηρεσιών google. Μπορεί να διορθωθεί από μόνο του μετα από νέο update. Αλλιως μπορείς να δοκιμασεις διαγραφή του λογαριασμού google , μετά διαγραφή δεδομένων σε playstore , Υπηρεσίες Google Play, Πλαίσιο υπηρεσιών google, και Πρόγραμμα διαχείρισης λήψεων, μετά επανεκκίνηση και ξαναπερνας τον google λογαριασμό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την 1516 του kandilak και προσπαθώ να βρω το lockscreen από την 1447 που είχε 5 διαφορετικά φόντο αλλά δεν... υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω το lockscreen από ένα Lenovo με 1447; επίσης τα internet firewall δεν μου δουλεύουν και ας είναι root Edited by Tekmaster
Link to comment
Share on other sites

Security > Data Usage > Firewall και δες τα permission. Αν δεν είναι αυτό, κοίτα τις ρυθμίσεις και στις άλλες εφαρμογές που έχεις και θα μπορούσαν να μπλοκάρουν τα δεδομένα για ιντέρνετ (ενέργειας, cleaners κλπ.)

 

Δοκιμασα αυτο που ειπεσ για το Security αλλα δεν ειναι αυτο.Ευχαριστω παντως για την απαντηση. κανεισ καμια αλλη ιδεα;;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα και προσπαθω να του περασω την 1447 με sp flash tool χωρις επιτυχια.

Την εχει περασει κανεις με sp flash tool να μας πει αν γινεται?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Από χτες το βράδυ σταμάτησε να λειτουργεί το μικρόφωνο του τηλεφώνου. Όταν λειτουργεί με hands free με καλώδιο ή με bluetooth δουλεύει κανονικά.

Το περίεργο είναι ότι αν ηχογραφήσω την συνομιλία καταγράφει την φωνή μου άρα δεν είναι θέμα μικροφώνου.(φαντάζομαι)

Η rom που είχα εγκατεστημένη και δούλευε κανονικά μέχρι χτες ήταν η 1501 του Τούρκου. Σήμερα δοκίμασα και ξαναεγκατέστησα την ίδια rom όπως και την 1516 στην συνέχεια και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα. Στην 1501 ακουγόμουν αμυδρά μετά την εγκατάσταση στην 1516 καθόλου.

Αν πάει κάπου το μυαλό σας ή φαντάζεστε κάτι σας παρακαλώ απαντήστε μου. Κάθε βοήθεια δεκτή ......

 

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!!!!

Μήπως πάει κάπου το μυαλό σας ;

 

Καλησπέρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την 1516 του kandilak και προσπαθώ να βρω το lockscreen από την 1447 που είχε 5 διαφορετικά φόντο αλλά δεν... υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω το lockscreen από ένα Lenovo με 1447; επίσης τα internet firewall δεν μου δουλεύουν και ας είναι root

 

Lockscreen μπορείς να αλλάξεις απ΄το theme center. Μήπως όμως αντί για την lockscreen εννοείς το wallpaper της lockscreen?

Η εφαρμογή Security έχει πρόσβαση root από το SuperSU, για να δουλέψει σωστά και να μπλοκάρει την χρήση internet από τις εφαρμογές που θες μπλοκάρεις?

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Lockscreen μπορείς να αλλάξεις απ΄το theme center. Μήπως όμως αντί για την lockscreen εννοείς το wallpaper της lockscreen?

Η εφαρμογή Security έχει πρόσβαση root από το SuperSU, για να δουλέψει σωστά και να μπλοκάρει την χρήση internet από τις εφαρμογές που θες μπλοκάρεις?

 

Στην 1447 απ όσο θυμάμαι στην lockscreen είχες την δυνατότητα να συρεις το δάχτυλο σου στην οθόνη και να εναλλασεσαι στα wallpaper... με λίγα λόγια η lockscreen είχε 5 σελίδες wallpaper. Το security το έχω παγώσει... έχω δώσει αδεία στο droidwall από το supersu αλλά δεν δουλεύει

Edited by Tekmaster
Link to comment
Share on other sites

Απο Vickmall η αγορα, εχει την εκδοση: VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

Να την αφησω λετε, ειναι καλη ή να βαλω καποια αλλη?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...