Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς προσπαθείς να φλασάρεις την ΑΡ ρομ πάνω από τη CU...

Πρέπει να επιλέξεις ''Firmware Upgrade'' αντί για ''Download''.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προφανώς προσπαθείς να φλασάρεις την ΑΡ ρομ πάνω από τη CU...

Πρέπει να επιλέξεις ''Firmware Upgrade'' αντί για ''Download''.

 

Firmware Upgrade δοκιμάζω. Το θέμα είναι οτι το flash tool δείχνει τελείως ανενεργό, η κάτω μπάρα είναι στο μηδέν (B/s, bytes κτλ.)

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο flashtools -->options-->connection είναι ενεργοποιημένη η επιλογή w/o battery??

Αν ναι βάλτο καλύτερα στο auto detect.

Επίσης στο options-->download είναι τικαρισμένα τα κουτάκια του DA DL All with Checksum??

 

Όλα αυτά είναι τσεκαρισμένα ΟΚ, τίποτα. Ερώτηση: την AP ROM μπορούμε να τη να φλασάρουμε μέσα απο το TWRP recovery, χωρίς smart phone flash tool?

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Το smart phone flash tool, με πατημένο το download, δεν δείχνει να κατεβάζει τίποτα. Οι drivers εγκατεστημένοι (τα Windows αναγνωρίζουν το κινητό μόλις συνδεθεί), συνδέω το Vibe X2 μετά το πάτημα του download, αλλά δεν φαίνεται να κατεβαίνει η ROM. Τι κάνω λάθος?

 

Επειδή τα έχω φρεσκα, αν έχεις win8 θα πρέπει να απενεργοποιησεις το windows driver signature.

Έπειτα θα κατεβάσεις τους vcom drivers.

Μετά θα προσθέσεις χειροκίνητα, χωρίς να έχεις συνδεσει το κινητό, στον device manager ως νεα συσκευή τους εν λόγω οδηγους.

Και τέλος θα ξεκινήσεις όλη την μανούρα με το flash tool.

Όταν θα φτάσεις στο σημείο που ανοιγεις την συσκευή θα τους χρησιμοποιήσει και θα προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι τσεκαρισμένα ΟΚ, τίποτα. Ερώτηση: την AP ROM μπορούμε να τη να φλασάρουμε μέσα απο το TWRP recovery, χωρίς smart phone flash tool?

 

Όχι, δεν μπορείς!

Όπως είπε ο Micciman χρειάζεσαι vcom drivers εγκατεστημένους.

Αν έχεις windows οχτάρια δες εδώ πως θα τους εγκαταστήσεις.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Και Αλληλούηα! εγένετο φως! Τελικά επετεύχθη το φλασάρισμα, μετα απο περιπλανήσεις σε σελίδες με γερμανικά, ρωσικά κινέζικα κτλ., αλλά.. it should be simpler, bro...

Ευχαριστώ τους Micciman, SO69 και την υπόλοιπη κοινότητα για την πολύτιμη βοήθεια. Με ένα πρώτο πέρασμα, η Lollipop έκανε ένα ήδη καλό και γρηγορο κινητό, καλύτερο, πιο smooth...

Νομίζω ότι άξιζε το... διδακτορικό.

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια με την AP Lollipop, ολα οκ, επομενο βημα ηταν να βαλω τις σιμ καρτες.

1) vodafone

2) cosmote

 

Η vodafone δεν επαιζε. Ειχα διαβασει αντιστοιχες αναφορες στις προηγουμενες σελιδες.

Πρωτα τα ευκολα, δοκιμασα reboot, εξοδο-εισοδο καρτων με ανοιχτο κινητο, εναλλαγη 2G/3G, τιποτε, η 1η καρτα "νεκρη".

 

Αναζητηση για modem λοιπον.

Διαβασα τις οδηγιες εδω και ψαχνοντας λιγο παραπερα για γρηγοροτερη λυση οπως εκανα στο P780, βρηκα τον αντιστοιχο ευκολοτερο τροπο για αλλαγη σε χρονο dt.

 

Ειδου λοιπον τα flashable αρχεια ετοιμα για install απο recovery:

CU-1520 (αυτο θελουμε!)

TWRP-X2-CU_1520_modemfiles.zip, http://www.mediafire.com/download/nmdpd66b1wc4ao7/TWRP-X2-CU_1520_modemfiles.zip

 

AP S223

(αυτο αναγραφεται για λογους αρχειου, μην τυχον χρειαστει σε καποιον αλλον πχ με αλλη ρομ. Για την AP5 δεν χρειαζεται κατεβασμα)

TWRP-X2-AP_S223_modemfiles.zip, http://www.mediafire.com/download/tcb5s9utvz0utxc/TWRP-X2-AP_S223_modemfiles.zip

 

Η διαδικασια, η γνωστη συνηθισμενη.

Αντιγραφη το αρχειο CU στην storage, boot σε recovery, install zip, διαλεγουμε το αρχειο CU, reboot και voila!

Παιζει μια χαρα τωρα και η πρωτη καρτα της vodafone και η 2η της cosmote, και σε 2G και σε 3G.

(σε 4G δεν δοκιμασα, δεν διατιθεται στο νησι :p)

 

Για λογους αναφορας και για το μελλον, αυτην την φορα σημειωσα τι ειχε πριν και τι εχει τωρα:

Πριν με την default της AP (X2-AP_S223_150528_ROW):

slot1

X2-AP-L.V2, 2015/05/20 16:26

slot2

X2-L.MD2.V3, 2015/05/11 10:14

 

Τωρα:

slot1:

X2-CU.V41, 2015/01/13 20:17

slot2:

X2-L.MD2.V3, 2015/05/11 10:14 (το ιδιο)

 

Αρα, αυτο που παιζει καλα ειναι το CU v.41.

Αν βγει στο μελλον αλλο CU modem, ή εχει ήδη καποιος αλλος, ενα άλλο αρχειο CU modem, αξιζει να το αναφερει, ωστε να το δοκιμασουμε και να συγκρινουμε σημα εδω στην Ελλαδα.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Κινητό φορτισμένο, ρουταρισμένο, USB debbuging on, τα Windows το βλέπουν...

μετά απο ώρα μηνυμα στο flash tool ''Broom error- time out..'' Τι να 'ναι τούτο?

 

Η συσκευή ΔΕΝ πρέπει να είναι συνδεμένη. Την συνδέεις κλειστή (εφόσον έχεις ξετικάρει την επιλογή fastboot την ώρα απενεργοποίησης) και αφού τελειώσει το download και θα σε οδηγήσει ο οδηγός μετά.

sorry! βιάστηκα να απαντήσω! Μετά είδα πως έλυσες το πρόβλημα σου.:)

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το κινητό... Είτε έχω το προφίλ αθόρυβο είτε δόνηση, όταν με παίρνουν τηλέφωνο μετά από μερικά δευτερόλεπτα ενεργοποιείται ο ήχος κλήσης!!!

 

Επίσης αν έχω αθόρυβο, όταν με παίρνουν τηλ, γυρνάει αυτόματα στο προφίλ "Δόνηση" και μετά από μερικά δευτερόλεπτα αρχίζει να χτυπάει και ο ήχος κλήσης!!!

 

Περίεργα πράγματα, αλλά και ενοχλητικά!!! Όταν πρέπει να πάω κάπου που δεν θέλω να χτυπήσει, αναγκάζομαι να βάλω το κινητό σε λειτουργία πτήσης!!!

 

Έχω τη ROM του Ούγγρου, αλλά το ίδιο μου έκανε και με την μανίσια.

 

Καμιά βοήθεια;;; Ευχαριστώ!!!

 

Καμιά βοήθεια παιδιά;;;

Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

@nek4d

Πολύ καλύτερο το V41 από το V40 που είχα.

Vodafone στην πρώτη κάρτα και έχω 4G μέσα στο σπίτι .

Ευχαριστούμε πολύ !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ζητειται ατομο απο αθηνα για φλασαρισμα rom lollipop επι πληρωμη.γιατι δεν κατεχω το αθλημα προτιμω να το κανει καποιος που ξερει μην το καταστρεψω το κινητο.τωρα φοραει baralajbi 4.4.2 version 4 απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη που μου το πουλησε.περισσοτερα μεσω p.m
Link to comment
Share on other sites

@nek4d

Πολύ καλύτερο το V41 από το V40 που είχα.

Vodafone στην πρώτη κάρτα και έχω 4G μέσα στο σπίτι .

Ευχαριστούμε πολύ !!!

Ωωω lazaros_nexus, χαιρομαι που βοηθησα αλλα περισσοτερο που ηδη κατεγραψες φιλε το 1ο συγκριτικο τεστ και διαπιστωσες διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου όμως ρε παιδιά δεν δουλεύει η sim 1 με το V41:(

Με το V40 ήταν μια χαρά όπως και τώρα με το L.V2 της ΑΡ!

Μπράβο πάντως nek4d που τα μοιράστηκες με την κοινότητα :thanks:

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου όμως ρε παιδιά δεν δουλεύει η sim 1 με το V41:(

Με το V40 ήταν μια χαρά όπως και τώρα με το L.V2 της ΑΡ!

Μπράβο πάντως nek4d που τα μοιράστηκες με την κοινότητα

Σ'ευχαριστω SO69 για τα καλα σου λογια!

Απετυχα παραυτα, αφου σε σενα δεν λειτουργει ετσι οπως περιεγραψα.

Πιθανοτατα θα εχει να κανει με διαφορετικο hardware id της κεραιας, μαλλον διαφερει απο κινητο σε κινητο και ακομη δεν εχουμε πληρη σωστη εικονα (οπως πχ στα P780 που ησαν διαφορετικα τα μοντελα του 1ου χρονου με τα επομενα που κυκλοφορησαν, περαν των ξεχωρων εκδοσεων για Κινα και row).

 

Κραταμε τα αρχεια εως εναλλακτικες λυσεις προς δοκιμη για οσους εχουν προβλημα με το υπαρχων modem τους.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Φιλε nek4d πρεπει να ειναι ροοτ η συσκευη ωστε να γινει η αναβαθμιση με τον τροπο που αναφερεις?

Ναι....και να εχεις custom recovery οπως πχ το TWRP.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lazarus αυτο το custom μπορω να το κατεβασω απο καπου?για εκτος ροοτ πως μπορω να το κανω?

Κανε μια αναζητηση μερικες σελιδες πιο πισω .....καπου πρεπει να υπαρχει το recovery για την ΑΡ ROM

και το πως θα το περασεις.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτησω το φόντο που έχω στην επιφάνεια εργασίας όλο χάνεται συνέχεια γίνεται μαύρο μήπως στις ρυθμίσεις έχω κάνει κάτι και δεν το ξερω συμβαίνει σε κανένα από εσάς.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν η εκδοση που πωλείται σε σκρουτζομαγαζο http://www.skroutz.gr/s/6455138/Lenovo-Vibe-X2-Dual-32GB.html

είναι η ευρωπαϊκή ή αν απλώς το έχει φέρει από Κίνα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φιλε lazarus αυτο το custom μπορω να το κατεβασω απο καπου?για εκτος ροοτ πως μπορω να το κανω?

Μπορεις να το κατεβασεις και απο needrom:

http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-ap/

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν η εκδοση που πωλείται σε σκρουτζομαγαζο http://www.skroutz.gr/s/6455138/Lenovo-Vibe-X2-Dual-32GB.html

είναι η ευρωπαϊκή ή αν απλώς το έχει φέρει από Κίνα.

Δεν υπαρχει dual sim ευρωπαικη εκδοση, η επισημα εισαγωμενη ειναι single sim.

Αυτο που βλεπεις ειναι παραεισαγωγη απο Κινα, ακριβως οπως αυτα που παραλαβαμε οσοι παραγγειλαμε μονοι μας απο Κινα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπαρχει dual sim ευρωπαικη εκδοση, η επισημα εισαγωμενη ειναι single sim.

Αυτο που βλεπεις ειναι παραεισαγωγη απο Κινα, ακριβως οπως αυτα που παραλαβαμε οσοι παραγγειλαμε μονοι μας απο Κινα.

Ευχαριστω....

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Ειμαι και εγω κατοχος του Vibe x2.Παραγγελεια απο Minideal 22/6 και αφιξη 6/7 :cool: .Εχω ενα θεματακι με το google play games.Κανω την εγκατασταση αλλα αυτη ολοκληρωνεται πρωτου κατεβει 100% το αρχειο και οταν προσπαθω να συνδεθω μου λεει συνεχως να κανω install το προγραμμα.Υπαρχει καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτησω το φόντο που έχω στην επιφάνεια εργασίας όλο χάνεται συνέχεια γίνεται μαύρο μήπως στις ρυθμίσεις έχω κάνει κάτι και δεν το ξερω συμβαίνει σε κανένα από εσάς.

 

Πήγαινε "Ρυθμίσεις-> Προβολή -> Εμφάνιση δάση ισορροπίας χρωμάτων" και απενεργοποιησε την "Έξυπνη" τέρμα κάτω (αν και εμένα με βολευει)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...