Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόβλημα με Lenovo P780 2014; Δεν πάει ούτε σε recovery mode! Να γράψω λεπτομέρειες, στην αρχή πήγαινε σε recovery mode αλλα ήταν στα Κινέζικα. Βλακεία μου που δεν έψαξα να βρώ βιντεάκι πως να το κάνω επαναφορά. Αλλά έπειδη πρίν απο λίγους μήνες είχα περάσει με επιτηχεία δύο φορές πρόγραμα σε άλλο Lenovo P780, το έβαλα κατεφθείαν να το περάσω καινούργια ROM, αναγνώρισε το τηλ. αλλά κατα την διαδηκασία φορτόματος του προγράμματος με το (SP Flash Tool v3.1312.0.139) έβγαλε μήνημα (δεν το θυμάμαι τώρα) και σταμάτησε η διαδηκασία! Τώρα τι κάνω; Το συνδέω και δεν το αναγνωρίζουν τα windows 7 64.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στους προσαρμογείς δικτύου βγάζει μόνο (Alcatel Single RNDIS Interfec 3) και φεύγει και έρχεται μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξαναστησε τους οδηγους, αφου διαγραψεις καλα τους παλιους.

Θα βρεις τα αρχεια και εδω και στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , από 4.2.1 και p780_S136_140309

προσπαθώ να βάλω

LENOVO P780 VibeUI 2.0 - Update 1512

και μου πετάει σφάλμα , πρέπει να προηγηθεί κάποια άλλη πρώτα ; :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , από 4.2.1 και p780_S136_140309

προσπαθώ να βάλω

LENOVO P780 VibeUI 2.0 - Update 1512

και μου πετάει σφάλμα , πρέπει να προηγηθεί κάποια άλλη πρώτα ; :(

 

κατάφερα να βάλω P780_S228_4GB_KK_ROW άλλα πάλη στην προσπάθεια να βάλω LENOVO P780 VibeUI 2.0 - Update 1512

και μου πετάει σφάλμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχεις κανεις θεμα με το να χανετε το σημα σε καποια απο τις 2 καρτες του οταν κανει κληση και να μην μπορει να καλεσει καμια???
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τετοιο θεμα φιλε.

Αλλαξε το μοντεμ σου.

Αν δεν φτιαξει, αλλαξε ρομ.

Αν δεν φτιαξει, ειναι hardware προβλημα, πιθανοτατα της κεραιας, καπου στο θεμα ειχαν αναφερθει καποιες λεπτομερειες νομιζω για αλλαγη κεραιας. Αν ειναι σε εγγυηση, γυρνα το σε ρομ παρομοια με την αρχικη και δρομολογησε την επιστροφη του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποιος να δώσει αναλυτικές οδηγίες για να περάσω firmware. Δεν το χω ξανακάνει και οι οδηγίες στο needrom μου φένονται συνοπτικές. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Hello (hope it is not too late)

After 3 days of trial I finally managed to flash my lenovo p780 (4GB) that was in this condition. More or less I did what is described in most forums, the differences between the successful attempt and the previous ones were the following.

1. I used SPflash tools v5 (the latest I found)

2. I used a ROM version (I think) close to the original one .My phone had a number 140421 at the lower part of the battery, I downloaded P780_ROW_S226_140919_Rooted_SPFlash_TWRP

3. I connected the phone which was turned off,after pressing 'download'. After connecting it I did not press any buttons, just waited for about 30 sec

4. Compared to the video, I had chosen the Options/Download/DL DA all with checksum.

5. Before flashing I assosiated the .bin files of the downloaded ROM with the flash tools (right click on file, properties, opens with etc)

6. The whole process was done OFFLINE

 

I hope this helps, good luck.

Edited by costis_papa
mistake.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους , θα ήθελα τα φώτα σας , επειδή το κινητό θα το δωσω στην αδελφή μου , εκείνη θέλει να έχει ιταλικά μέσα επειδή θα το πάρει στην ιταλία , βρήκα rom από το needrom που είναι multilanguage αλλά επειδή έχω την κινέζικη έκδοση μήπως θα πρέπει να αλλάξω το modem να δουλεύει καλύτερα το σήμα και εάν ναι ποιο firmware μου προτείνατε ,

ευχαριστω πολύ εκ προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μου έπεσε το τηλέφωνο και έσπασε η οθόνη από τη μέση και κάτω. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μη λειτουργεί το μισό μοτίβο ξεκλειδώματος. Οπότε, δεν μπορώ να κάνω τίποτα με το τηλέφωνο. Τι μπορώ να κάνω για να σώσω τα τηλέφωνα???
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μα γινει κάτι με τη μνήμη; σε ενημερωσεις βγαζει οτι δεν εχει επαρκή χωρο... Εχω το κινητο 3 χρονια με την s125 ... Και κανενα πρόβλημα πλην αυτου.
Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μα γινει κάτι με τη μνήμη; σε ενημερωσεις βγαζει οτι δεν εχει επαρκή χωρο... Εχω το κινητο 3 χρονια με την s125 ... Και κανενα πρόβλημα πλην αυτου.

Το ειχα αυτο το προβλημα με πολλες ρομ.

 

1η προσωρινη λυση:

Nα χρησιμοποεις εξωτερικη sd σαν default (ειμαι σιγουρος οτι ηδη εχεις) και να παρακολουθεις τι "τρωει" την εσωτερικη storage, υπαρχουν εφαρμογες που την χρησιμοποιουν και εξαντλουν τον χωρο, κυριως με τα temp αρχεια τους. Στην πραξη, βγαλε μερικες εφαρμογες που δεν πολυχρησιμοποιεις και επιβαρυνουν το κινητο. Ή με το εργαλειακια παρακολουθησης του χωρου, ενδεχεται να βρεις την μεμονωμενη εφαρμογη που δημιουργει το προβλημα και να βγαλεις μόνο αυτην.

 

2η λυση: cleanmaster:

Απο τα διαφορα καθαριστικα εργαλεια που ειχα δοκιμασει, οταν το ειχα φορτωμενο με πολλα, το μονο σιγουρα αποτελεσματικο ηταν το cleanmaster. Ειναι βαρυ και με πολλες διαφημισεις και εξτρα δυνατοτητες αλλα ειχα δοκιμασει πολλα και το προβλημα παρεμενε, ενω με αυτο, το προβλημα εξαφανιζοταν για αρκετο καιρο. Δεν μου αρεσει αλλα δεν ειχα βρει κατι καλυτερο. Υπαρχουν βεβαια πολλα αντιστοιχα που μπορεις να δοκιμασεις και εσυ.

 

3η οριστικη λυση:

Ειναι καιρος να αλλαξεις συσκευη φιλε, ηταν σουπερ συσκευη και θα σου λειψουν πολλα θετικα της, αλλα πλεον με λιγα χρηματα παιρνεις συσκευες που "πετανε", με αφθονο χωρο και 2,5 φορες γρηγοροτερους επεξεργαστες, πχ Lenovo K3 Note (~135 ευρω με 2gb ram & 16gb internal storage, Asus Zenfone 2 (~235 ευρω με 4gb ram! & 64gb storage!), κλπ κλπ.

Κρατα το P780 σαν backup ή χαρισε το σε καποιον/α που δεν εχει πολλες απαιτησεις απο εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχαα αυτο το προβλημα με πολλες ρομ.

 

1η προσωρινη λυση:

Nα χρησιμοποεις εξωτερικη sd σαν default (ειμαι σιγουρος οτι ηδη εχεις) και να παρακολουθεις τι "τρωει" την εσωτερικη storage, υπαρχουν εφαρμογες που την χρησιμοποιουν και εξαντλουν τον χωρο, κυριως με τα temp αρχεια τους. Στην πραξη, βγαλε μερικες εφαρμογες που δεν πολυχρησιμοποιεις και επιβαρυνουν το κινητο. Ή με το εργαλειακια παρακολουθησης του χωρου, ενδεχεται να βρεις την μεμονωμενη εφαρμογη που δημιουργει το προβλημα και να βγαλεις μόνο αυτην.

 

2η λυση: cleanmaster:

Απο τα διαφορα καθαριστικα εργαλεια που ειχα δοκιμασει, οταν το ειχα φορτωμενο με πολλα, το μονο σιγουρα αποτελεσματικο ηταν το cleanmaster. Ειναι βαρυ και με πολλες διαφημισεις και εξτρα δυνατοτητες αλλα ειχα δοκιμασει πολλα και το προβλημα παρεμενε, ενω με αυτο, το προβλημα εξαφανιζοταν για αρκετο καιρο. Δεν μου αρεσει αλλα δεν ειχα βρει κατι καλυτερο. Υπαρχουν βεβαια πολλα αντιστοιχα που μπορεις να δοκιμασεις και εσυ.

 

3η οριστικη λυση:

Ειναι καιρος να αλλαξεις συσκευη φιλε, ηταν σουπερ συσκευη και θα σου λειψουν πολλα θετικα της, αλλα πλεον με λιγα χρηματα παιρνεις συσκευες που "πετανε", με αφθονο χωρο και 2,5 φορες γρηγοροτερους επεξεργαστες, πχ Lenovo K3 Note (~135 ευρω με 2gb ram & 16gb internal storage, Asus Zenfone 2 (~235 ευρω με 4gb ram! & 64gb storage!), κλπ κλπ.

Κρατα το P780 σαν backup ή χαρισε το σε καποιον/α που δεν εχει πολλες απαιτησεις απο εφαρμογες.

 

Μαλλον πρέπει να σκεφτώ τη 3η λύση.. Αυτό που θα μου λείψει περισσότερο θα ειναι η μπαταρια του...

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα έχω φίλε μου το σήμα μια έρχεται και μια χάνεται. ότι rom και να δοκίμασα δεν έγινε τίποτα το πρόβλημα παραμένει, μάλλον είναι hardware το πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα εχεις κανεις θεμα με το να χανετε το σημα σε καποια απο τις 2 καρτες του οταν κανει κληση και να μην μπορει να καλεσει καμια???

 

το ίδιο πρόβλημα έχω φίλε μου το σήμα μια έρχεται και μια χάνεται. ότι rom και να δοκίμασα δεν έγινε τίποτα το πρόβλημα παραμένει, μάλλον είναι hardware το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μα γινει κάτι με τη μνήμη; σε ενημερωσεις βγαζει οτι δεν εχει επαρκή χωρο... Εχω το κινητο 3 χρονια με την s125 ... Και κανενα πρόβλημα πλην αυτου.

 

Κάνεις root, αν δεν έχεις κάνει, περνάς το Link2SD και κρατάς την συσκευή άλλα 5 χρόνια ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις root, αν δεν έχεις κάνει, περνάς το Link2SD και κρατάς την συσκευή άλλα 5 χρόνια ;)

 

Το τηλ ειναι απο minideal rooted... Πως το περναω και τι ειναι αυτο που λες δεν ξερω...

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις root, αν δεν έχεις κάνει, περνάς το Link2SD και κρατάς την συσκευή άλλα 5 χρόνια ;)

 

Ευχαριστώ πολυυυυύ!!!!! Το έκανα με το aparted και γλυτωσα την αλλαγή κινητού..!!!!! Δουλευει τέλεια!

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...