Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω για βοηθητική συσκευή θέρμανσης και εκτός από τα αερόθερμα, βλέπω μια κατηγορία που την ονομάζουν convector αλλά εγώ μέχρι τώρα τα θεωρούσα αερόθερμα. Ποιά η διαφορά τους;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα ηθελα να ρωτησω .

Στο σπιτι που ειμαι δεν παρχει θερμανση απο πετρελαιο.. οποτε πρεπει να βαλω κατι που να δουλευει με ρευμα γιατι θελω να αποφυγω σομπες πετρελαιου κτλ..

ποιο ειναι πιο οικονομικο? να καιει το κλιματιστικο, να παρω ενα αεροθερμο η μια σομπα αλογονου? και ποσα χρηματα μπορει να καψει καθενα απο αυτα?

Πχ ας πουμε οτι το αεροθερμο και η σομπα αλογονου ειναι 2000watt ποιο θα καιει παραπανω ρευμα?

 

 

 

Πιστευω να το γραφω στο σωστο θεμα

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

την λυση "φυσικο αεριο" την εχεις απορριψει;;απο οτι βλεπω εισαι θεσσαλονικη
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

την λυση "φυσικο αεριο" την εχεις απορριψει;;απο οτι βλεπω εισαι θεσσαλονικη

 

θελει να ζεσταθει ΦΕΤΟΣ οχι του χρονου (το νωριτερο) ;)

Link to comment
Share on other sites

την λυση "φυσικο αεριο" την εχεις απορριψει;;απο οτι βλεπω εισαι θεσσαλονικη

εχεισ δικιο το σκεφτηκα αλλα για φετος δεν προλαβενω αλλα και παλι ειναι μικρο το σπιτι και δεν συμφερει και πολυ .απο κατω εχω ενα ακομη σπιτι οποτε οταν βαλω αεριο στο κατω τοτε θα παρω και απο εκει στο πανω !

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως το ερωτημα μου ηταν σαφες.

διοτι αν εχει απορριψει την συγκεκριμενη λυση τοτε προχωραει σε κλιματιστικο ή σομπα αλογονου.

αν ομως οχι ,προχωραει με τις αιτησεις κτλ και ψαχνει μια ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ λυση (πχ αεροθερμο)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τζακι λογικα δεν θα εχεις. Η ξυλο σομπα ειναι πολυ καλη λυση αλλα θελει και καποια υποδομη.

Αεροθερμο σε καμια περιπτωση το κοστος σε σχεση με την αποδοση ειναι τεραστιο.

Απ την αλλη η σομπα αλογονου ειναι καλη περιπτωση αλλα εχει καλη αποδοση μονο για λιγα m².

 

Οποτε το aircondition θα ηταν το ιδανικοτερο η αλλιως θερμοπομποι για μονιμη εγκατασταση σε συνδιασμο με νυχτερινο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιει περιπου το κλιματιστικο την ωρα?η μια σομπα αλογονου?

εγω οποτε θα μεινω με αυτο και μια σομπα αλογονου μαλλον για ενα απο τα δυο δωματια μαζι μτο κλιματιστικο για το πολυ κρυο.

Αεροθερμο εχω αλλα αφου λετε οτι δεν συμφερει δεν θα το δουλευω.Ασε που κανει και θορυβο.

Ευχαριστω για τισ απαντησεις!!

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κλιματιστικό δε χρειάζεται τπτ άλλο imho.

Αναλόγως τον χώρο πάντα, ζεσταίνεται γρήγορα.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κάτι αερόθερμα που κάνουνε θαύματα.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πχ ας πουμε οτι το αεροθερμο και η σομπα αλογονου ειναι 2000watt ποιο θα καιει παραπανω ρευμα?

 

Θα καίνε ακριβώς το ίδιο. Το τι καίει κάθε συσκευή εξαρτάται από τα watt της.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

egw exw 2 klimatistika spiti alla epeidi den kserw ti ta epiase kai den vgazoun katholou zesto aera fetos,piga simera na agorasw kati gia na zestathw epitelous...

to aerothermo einai mia kali epilogi alla egw toulaxiston den to protimisa giati tha itan san na exw airocodition (ta opoia me exoun apogoiteusei opws eipa)

i sompa ladiou mou arese alla den tin pira giati kaiei perissotero(kai zestenei perisotero fysika...giati na kserete oso perissoterh zesti toso perissotero kaiei)

opote kateliksa stin sompa alogonou pou einai fthinh(marka oxi tipota kineziko:D),dn kaiei toso poly (alla oute zestenei toso poly oso to kalorifer)Vasika i sompa alogonou zestainei para poly alla se mikro pedio (sto 1,5 metro peripou)

sompa allogonou (1400w,18 euro)

Kalorifer Ladiou (45-75 euro)

aerothermo(35-...euro)

ps:prosoxi me tin sompa allogonou giati einai pio epikindinei kai apo ta tria sto na parete kamia fotia:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

yparxei kapoia gnvmh gia ta kalorifer ladioy?einai oikonomika kratan thn zesth ean ta sbhseis?

 

Για μένα είναι τα καλύτερα απο όλα σε απόδοση και από τα κλιματιστικά και κρατάει και η ζέστη ακόμη και αν τα σβήσεις, όσο για οικονομικά... καθόλου. Αλλά κάνουν καλή δουλεία. Χαλάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μηπως ξερει καποιο παιδακι καποιο μαγαζι που πουλαει θερμοπομπους(οχι κονβεκτορα!!!) με (εκτος του ενσωματομενου θερμομετρητη που δειχνει την θερμοκρασια του σωματος) μετρητη που να δειχνει την θερμοκρασια του δωματιου και οταν φτασει την προεπιλεγμενη θερμοκρασια να σταματαει αυτοματα;;

 

ειχε παρει πριν 4-5 χρονια ο πατερας μου αλλα δεν θυμαται την μαρκα..μονο οτι ηταν σκανδιναβικης προελευσης...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα ξεκινάω μετά από πολύ σκέψη να κάνω καινούργιο σπίτι!! τρομάρα μου και ξαφνικά καταλαβαίνω οτι δεν ξέρω τίποτα ούτε για τα κουφώματα ούτε για την θέρμανση (τα οποία με καιν και περισσότερο) αν έχετε ιδέες για αυτά τα δύο παρακαλώ πείτε μου μπας και βγάλω καμοια ακρη. Το σπίτι είναι στη μέση του πουθενά ξεκομένο από όλα τα υπόλοιπα στη βόρεια Ελλάδα με θερμοκρασίες που το χειμώνα αγγίζουν τους -10 καθώς επείσης και ανοιχτό σε ΄΄ολους τους ανέμους. please helppppppppppp:(

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα :google: στο "ενδοδαπέδια θέρμανση" και δες τι παίζει! Είναι ότι πρέπει νομίζω για να έχεις ένα ζεστό σπιτάκι όλο το χειμώνα και να περπατάς και ξυπόλυτη την ώρα που έξω θα είναι -10 ...

Όσο για τα κουφώματα , πάλι κάνε το ίδιο και δες ... αλλά ΟΤΙ και να κάνεις , ΟΤΙ και ν' αποφασίσεις να φτιάξεις-βάλεις κάνε έρευνα αγοράς και σύγκρινε τιμές και ποιότητα .... Και φυσικά να πηγαίνεις από κοντά να τα βλέπεις και όχι από το ίντερνετ! Προσοχή στα λαμόγια !!!!

Καλή επιτυχία... και καλή αρχή ... και καλή δύναμη!:)

Link to comment
Share on other sites

πιστεψέ με τόσες μέρες αυτό κάνω αλλά έχω πελαγώσει..... γι΄αυτό ζητάω βοήθεια... καθώς και αν ξέρει κανεις τι γίνετε από τιμές. θα με βοηθούσε πολύ.

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

δες το φυσικο αεριο και ασε το πετρελαιο.

 

ζω στο εξωτερικο, χρησιμοποιω φυσικο αεριο και ειναι το κατι αλλο -οικονομικο, καθαρο, παντα διαθεσιμο-

 

και παρε και κουφωματα αλουμινιου καλης ποιοτητας, και δες και το θεμα της μονωσης-ιδιαιτερα σημαντικο-

 

ζητα και τη βοηθεια ενος μηναχικου (μηχανολογου νομιζω), ΟΧΙ απο καποια εταιρεια. θα κανεις ετσι την καλυτερη επιλογη για ενα ζεστο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

mia polu kalh prosorinh lush pou thn xrhsimopio kai egw an xreiasth einai sompes kerosan alla prepei na xrhsimopiois mono kerozinh an den thes na kapnizei!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικό inverter. Τίποτα άλλο.

Οικονομία και στην θέρμανση και στην ψύξη.

Λειυτουργεί απο 400W μέχρι 1500W.

 

Αν δηλαδή το έχεις ανοιχτό όλη μέρα και έχει ζέστη, θα καίει 400W-500W την ώρα και στο δωμάτιο θα έχει κανονική θερμοκρασία.

 

Αυτό έχω στο δωμάτιο μου και είναι 9000BTU.

 

Αυτα τα αερόθερμα που λέτε, καλοριφέρ κτλ. είναι καθαρή κλεψιά και άσκοπη κατανάλωση ρεύματος.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

δειτε λίγο εδω

 

Ναι πολύ καλά όλα αυτά,αλλά δυστυχώς εδώ στο Ελλάντα τέτοιες λύσεις έχουν μηδαμινή απήχηση.

 

Προσωπικά έχω βρει την υγεία μου με Φυσικό Αέριο.Τα καλοριφέρ καίνε μέσα σε λιγότερο από 1 λεπτό,και έχω άφθονο ζεστό(μάλλον καυτό) νερό για πιάτα (δυστυχώς κάνουμε και λάτζα :p) και για μπάνιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
παιδια για μια μικρη γκαρσονιερα ~30τμ αξιζει να παρω μια σομπα αλογονου?γτ βλεπω εχουν ~20€..το καλοριφερ το εχω στους 30βαθμους κ δε μπορει να κανει κ πολλα..
Link to comment
Share on other sites

παιδια για μια μικρη γκαρσονιερα ~30τμ αξιζει να παρω μια σομπα αλογονου?γτ βλεπω εχουν ~20€..το καλοριφερ το εχω στους 30βαθμους κ δε μπορει να κανει κ πολλα..

 

Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα μικρο αεροθερμο.Εχω ενα των 15 ευρω από praktiker στην γκαρσονιερα μου, και εντος 5λεπτου γινεται φουρνος το δωματιο....

 

Bεβαια καινε μπολικο ρευμα, αλλα εξισου πολυ ρευμα καιει και η σομπα αλογονου.(επιπλεον ειναι κ πολυ πιο ευκολο στην αποθηκευση το αεροθερμακι)

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...