Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ Τrivou: Με το να ρωτάς το ίδιο πράγμα συνέχεια, δεν πρόκειται να πάρεις διαφορετικές απαντήσεις... Η τελική απόφαση είναι δική σου. Σου απάντησα ήδη εδώ ότι μπορείς να κάνεις accept σε παραπάνω από ένα πανεπιστήμιο. Για accommodation θα σου ζητήσουν deposit, οπότε ενώ μπορείς να κάνεις αίτηση σε πάνω από ένα, δε θα μπορούν να σου κλείσουν θέση χωρίς deposit.

Όσο για τις πόλεις, κανείς δεν πρόκειται να έχει εμπειρία για τη φοιτητική ζωή σε όλες αυτές, ούτε καν Άγγλοι. Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ που έχω ζήσει και στο βορρά και στο νότο, είναι ότι ο βορράς γενικά έχει πολύ φθηνότερη ζωή. Χωρίς να σημαίνει ότι είναι καλύτερα να πας εκεί ή χειρότερα.

 

@ andrewmaslim: Andrew ωραία ανάλυση, αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε μερικά πραγματάκια, π.χ. στο 5: το ίδιο ισχύει και για τους Άγγλους που πάνε στην Ελλάδα, και την αντίστοιχη και αντίστροφη γνώμη έχουν κι αυτοί για τους Έλληνες... αυτό δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο προσβλητικό για κανέναν από τους 2 λαούς - συνολικά.

Επίσης στο 8 μια διόρθωση, οι Σκωτσέζοι δεν είναι Άγγλοι, αλλά είναι Βρετανοί. Οι μόνοι που δεν έχουν καμία σχέση με Αγγλία είναι οι Ιρλανδοί (του Δουβλίνου).

Στο 9, εξαρτάται από την περιοχή, εγώ ομπρέλα δεν παίρνω σχεδόν ποτέ όταν βγαίνω έξω :)

Όσο για το 10... με βρίσκεις πολύ αντίθετο, αλλά όπως ξέρουμε περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα. Η "αγγλική κουζίνα" κατά τη γνώμη μου απλά δεν υφίσταται. Το να αποκαλείς τις πίτες "κουζίνα", είναι λίγο τραβηγμένο κατά τη γνώμη μου... παρ'όλα αυτά φυσικά και θα βρεις πράγματα να φας, απλά θα είναι από άλλες κουζίνες. Όπως λες όμως, αν ψαχτείς - ειδικά τα τελευταία χρόνια - μέχρι και σουβλάκι Eλληνικό θα βρεις, και φυσικά υπάρχουν άπειρα μέρη για να φας φαγητά απ'όλο τον κόσμο και όλες τις ηπείρους.

 

Και μια παρατήρηση για το επόμενο μήνυμα... θα σε παρακαλέσω να κρατήσεις τις προσωπικές σου απόψεις για τον εαυτό σου, ή τουλάχιστον να τις εκφράζεις καλύτερα. Το να λες ότι θα κάνεις εμετό για την επιλογή κατεύθυνσης κάποιου δεν είναι αποδεκτό. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει ότι τον αντιπροσωπεύει καλύτερα, και αν κάποιος πιστεύει ότι το μέλλον του θα είναι καλύτερο αν σπουδάσει κάτι, είτε γιατί έχει ήδη άκρες μέσω της οικογένειάς του ή μέσω γνωστών, είτε γιατί είναι το όνειρό του και κάτι που τον ενδιαφέρει και τον εξιτάρει, είναι δικαίωμά του. Όσο για την άποψή σου περί green energy vs. economics, είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν πολλοί πιο ειδικοί που θα διαφωνήσουν (σημ. δεν έχω απολύτως καμία σχέση με οικονομικά).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το Bournemouth σαν πόλη ξέρει κανείς τίποτα???? Το πανεπιστήμιο τι λέει???? Το Manchester Metropolitan είναι τόσο "χάλια" πανεπιστήμιο όσο λένε τα rankings????
Link to comment
Share on other sites

@ andrewmaslim: Andrew ωραία ανάλυση, αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε μερικά πραγματάκια, π.χ. στο 5: το ίδιο ισχύει και για τους Άγγλους που πάνε στην Ελλάδα, και την αντίστοιχη και αντίστροφη γνώμη έχουν κι αυτοί για τους Έλληνες... αυτό δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο προσβλητικό για κανέναν από τους 2 λαούς - συνολικά.

Επίσης στο 8 μια διόρθωση, οι Σκωτσέζοι δεν είναι Άγγλοι, αλλά είναι Βρετανοί. Οι μόνοι που δεν έχουν καμία σχέση με Αγγλία είναι οι Ιρλανδοί (του Δουβλίνου).

Στο 9, εξαρτάται από την περιοχή, εγώ ομπρέλα δεν παίρνω σχεδόν ποτέ όταν βγαίνω έξω :)

Όσο για το 10... με βρίσκεις πολύ αντίθετο, αλλά όπως ξέρουμε περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα. Η "αγγλική κουζίνα" κατά τη γνώμη μου απλά δεν υφίσταται. Το να αποκαλείς τις πίτες "κουζίνα", είναι λίγο τραβηγμένο κατά τη γνώμη μου... παρ'όλα αυτά φυσικά και θα βρεις πράγματα να φας, απλά θα είναι από άλλες κουζίνες. Όπως λες όμως, αν ψαχτείς - ειδικά τα τελευταία χρόνια - μέχρι και σουβλάκι Eλληνικό θα βρεις, και φυσικά υπάρχουν άπειρα μέρη για να φας φαγητά απ'όλο τον κόσμο και όλες τις ηπείρους.

 

Και μια παρατήρηση για το επόμενο μήνυμα... θα σε παρακαλέσω να κρατήσεις τις προσωπικές σου απόψεις για τον εαυτό σου, ή τουλάχιστον να τις εκφράζεις καλύτερα. Το να λες ότι θα κάνεις εμετό για την επιλογή κατεύθυνσης κάποιου δεν είναι αποδεκτό. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει ότι τον αντιπροσωπεύει καλύτερα, και αν κάποιος πιστεύει ότι το μέλλον του θα είναι καλύτερο αν σπουδάσει κάτι, είτε γιατί έχει ήδη άκρες μέσω της οικογένειάς του ή μέσω γνωστών, είτε γιατί είναι το όνειρό του και κάτι που τον ενδιαφέρει και τον εξιτάρει, είναι δικαίωμά του. Όσο για την άποψή σου περί green energy vs. economics, είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν πολλοί πιο ειδικοί που θα διαφωνήσουν (σημ. δεν έχω απολύτως καμία σχέση με οικονομικά).

 

Λοιπόν, φίλε μου...

Γεννήθηκα πριν 40 έτη στο Έσσεξ (Λονδίνο), με καταγωγή απ' το Λίβερπουλ και την Αθήνα (μακρινή καταγωγή από Κων/πολη/Φανάρι). Έζησα εκεί μέχρι τα 20, επέστρεψα εδώ κι έμεινα δυο χρόνια, πήγα στρατό στα 22, έμεινα λίγο παραπάνω, επέστρεψα στο Λονδίνο, πήγα για λίγα χρόνια στο Λίβερπουλ, επέστρεψα πάλι Λονδίνο... και τώρα γύρισα για τα καλά εδώ, Αθήνα...

 

Εμείς, εδώ στην Ελλάδα, ΘΕΩΡΟΥΜΕ τους κατοίκους στην Αλβιόνα (Βρετανία) ως "Βρετανούς". Λογικό, αφού τους λέμε έτσι λόγο της ονομασίας του νησιού (Βρετανία). Για τους ΕΚΕΙ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΟΜΩΣ κατοίκους, η λέξη "Βρετανός" έχει ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ έννοια, δεν είναι επεξηγηματικός όρος από πού κατάγονται... Οπότε, ναι μεν έχεις δίκιο,... αλλά τελικά έχεις άδικο! Οι Σκώτοι (πιο ΟΡΘΑ, έτσι ονομάζονται), είναι ουσιαστικά ΠΙΚΤΕΣ (αν έχεις διαβάσει "Κόναν", θα καταλαβαίνεις τι εννοώ), οι οποίοι ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑΥΜΑΣΙΑ παρουσιάστηκαν, στην φετινή ταινία "Τhe Eagle"! (Εκεί, είναι μια ΤΕΛΕΙΑ απεικόνιση των αρχαίων Σκώτων!)...

Οι Σκώτοι, είναι μίξη Πικτών, Βίκινγκς και Αγγλοσαξώνων (και ΕΛΛΗΝΩΝ, στα πολύ αρχαία χρόνια. Υπήρξε Έλληνας βασιλιάς. "Σκοτία"="Η χώρα του σκότους")...

Οι Ιρλανδοί είναι μίξη Κελτών, Βίκιγκς και μιας "θεϊκής" φυλής ("Νουάθα ντε Ντάαναν"), που έφτασαν από την "δυτική νησιώτικη ήπειρο" (...Ατλαντίδα; ), οι οποίοι νίκησαν το βασίλειο του βασιλιά Πάνδαλων (Έλληνας από την Αττική). Ο πόλεμος αυτός, θεωρείται η αφορμή για τον Ατλαντοαθηναϊκό πόλεμο (που αναφέρεται σε αρχαία αρχεία) και "συνδέεται" με την "Τιτανομαχία", όπου "Τιτάνες" ήταν οι Ατλάντιοι και "12 Θεοί" οι Αθηναίοι. ("Έϊρε"="Η χώρα του Ονείρου"). Αυτά αναφέρονται υπέροχα στο "Book of Conquests", μια "μίξη" της Κοσμογονείας+Ιλιάδας! Αν κάνετε τον συσχετισμό στα κείμενα, σχεδόν σαν... να διαβάζεις Όμηρο είναι...

Οι ΜΟΝΟΙ που είναι ΕΝΤΕΛΩΣ "άσχετοι" με τους υπολοίπους, είναι οι ΟΥΑΛΟΙ - και ουσιαστικά δεν υπάρχει μια "αρχή" από πού κατάγωνται. Είναι καθαρόαιμοι Κέλτες, δίχως καμία "μίξη" - ούτε καν των Ρωμαίων που δεν κατάφεραν να τους κατακτήσουν ούτε να τους περιορίσουν, οπότε και έσκαψαν μια γιγαντιαία τάφρο (με τείχη και πύργους) κατά μήκος ΟΛΩΝ των συνόρων της Ουαλίας με την υπόλοιπη Αγγλία.

 

Όσο για το σχόλιό σου στο 5ο μου θέμα, μα... φυσικά κι έχεις δίκιο! Αλλά, το παιδί ΔΕΝ θα πάει να ζήσει στην... Ελλάδα, για να του πούμε το αντίθετο. Θα πάει στην Αγγλία, οπότε όφειλα να το επισημάνω κι αυτό.

 

Για το θέμα "ομπρέλα"..., ΟΥΤΕ εγώ παίρνω ομπρέλα - έχω ένα λεπτό αδιάβροχο στο backpack μου. Όμως, το λέω για κάποιον που θα γίνει ΝΕΟΦΕΡΜΕΝΟΣ κάτοικος στην Αγγλία.

 

Για το φαγητό, ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ οι... πίτες, η κουζίνα των Άγγλων. Το ΚΥΝΗΓΙ είναι η κατ' εξοχής βάση της κουζίνας τους - που σε αντίθεση εδώ στην Ελλάδα, ΔΕΝ συνηθίζουμε να τρώμε πολύ κυνήγι. ΔΕΝ λέω ότι η κουζίνα των Άγγλων είναι "καλή" ή "συναγωνίζεται" την ελληνική. Αλλά, ΟΥΤΕ κι εμείς εδώ στην Ελλάδα (πια!) δεν έχουμε "κουζίνα". "Ελληνική κουζίνα", θεωρώ προσωπικά την ΜΕΣΣΟΓΕΙΑΚΗ κουζίνα. Αυτή η κουζίνα, απ' την γενιά μου και μετά (προς τις νέες γενιές), κοντεύει να εξαφανιστεί! (Ευτυχώς η μάνα μου ζει και βασιλεύει ακόμα, για να φάω κάνα μεσσογειακό φαγητό ή πολίτικο... Αν περίμενα απ' την σύζυγό μου, "σώθηκα"!)

 

Δεν λέω, καμιά φορά "ξεφεύγω" στις εκφράσεις μου - μου βγαίνει λίγο το "english slang" (που "χάνεις το τόπι", εκεί πέρα). Ζητώ συγγνώμη για την έκφραση. Απλά, η γνώμη μου είναι (και πολλών ειδικών, πολύ σπουδαίων επιστημόνων), ότι αυτά τα χρηματοοικονομικο-μάνατζμεντ επαγγέλματα, έχουν (πια) πολύ λίγα χρόνια ζωής.

 

Αυτά... Συγγνώμη θερμά τους moderators, για το... τεράστιο ποστ μου.

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!! Ετοιμάζομαι για ένα msc στο UK και κάνω ότι μπορώ μήπως προλάβω για αυτόν το Σεπτέμβριο. Έχω πτυχίο με χαμηλό βαθμό (5.78) πληροφορική ασοεε και για αυτό δε κοιτάω και τα καλύτερα πανεπιστήμια. Μήπως ξέρει κανείς να πει κάτι για

α. Sustainable Network Systems MSc University of Bournemouth

b. MSc Computer Network Technology Manchester Metropolitan

c. Advanced Networking Napier Edinburgh University

 

Δεν είναι και τα καλύτερα πανεπιστήμια αλλά φοβάμαι ότι δε μπορώ να κοιτάξω και κάτι καλύτερο. Ielts δεν έχω ακόμα θα δώσω τον Ιούλιο αλλά έχω καταλάβει οτι μπορώ να το βάλω σαν pending

Ο βαθμός σου είναι όντως πολύ χαμηλός αλλά δεν έχεις να χάσεις και τίποτα να κάνεις και σε λίγο καλύτερα πανεπιστήμια αίτηση, αν και πλέον είναι και αργά. Για παράδειγμα το Surrey στο σάιτ του λέει για Έλληνες ότι θέλει 6, που δεν είναι μακριά από το βαθμό σου. Οπότε αν καταφέρεις να τους πείσεις ότι αξίζεις μια θέση γιατί όχι. Από αυτά που ακούω, μετράει πολύ το να είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις μόνος σου, κάτι που δεν κάνουν τόσο πολύ οι Άγγλοι. Από αυτά που αναφέρεις στο ποστ σου, θα επέλεγα το Napier μόνο και μόνο για την πόλη. Σαν πανεπιστήμιο, νομίζω το Bournemouth είναι το καλύτερο από αυτά. Για Εδιμβούργο δες και το Heriot Watt, το κοιτούσα κι εγώ και μου φάνηκαν χαμηλές οι απαιτήσεις του.

 

φιλε μου επειδη εχεις εμπειρια δωσε μας τα φωτα σου..:) θα παρω πτυχιο οικονομικων αν πανε ολα καλα τον ιουλιο και εχω κανει αιτησεις για Msc management σε Lancaster,Nottingham,Leicester,Southampton,Leeds,Bristol και msc management economics στο Εσσεξ...Ποιο θεωρεις καλυτερο πανεπιστημιο και ποια καλυτερη πολη??ΜΑΝΑΤΖΕΜΕΝΤ Η ΜΑΝΑΤΖΕΜΕΝΤ ΕCONOMICS?..Eπισης μου εχουν στειλει conditional offer Southampton,Εssex + Leeds μεχρι στιγμης..ξερεις αν μπορω να κανω accept σε ολα και αποφασιζω μετα??και οσο για το accomodation προτεινεις σπιτι με κουζινα η χωρις?

Από αυτά που διαβάζω, νομίζω ότι το καλύτερο όνομα το έχει το Bristol από αυτά τα πανεπιστήμια, και πρέπει να έχει και καλή ζωή. Νομίζω γενικά καλά είναι όλα τα πανεπιστήμια που σε έχουν δεχτεί, διάλεξε το πρόγραμμα που σ' αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, εδώ στην Ελλάδα, ΘΕΩΡΟΥΜΕ τους κατοίκους στην Αλβιόνα (Βρετανία) ως "Βρετανούς". Λογικό, αφού τους λέμε έτσι λόγο της ονομασίας του νησιού (Βρετανία). Για τους ΕΚΕΙ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΟΜΩΣ κατοίκους, η λέξη "Βρετανός" έχει ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ έννοια, δεν είναι επεξηγηματικός όρος από πού κατάγονται... Οπότε, ναι μεν έχεις δίκιο,... αλλά τελικά έχεις άδικο! Οι Σκώτοι (πιο ΟΡΘΑ, έτσι ονομάζονται)...

Δεν αμφισβήτησα αυτά που λες, αλλά δεν εννοούσα την καταγωγή τους ως έθνος, εννοούσα τη σημερινή τους κατάσταση. Είναι σωστό να πεις ένα Σκωτσέζο Βρετανό, απλά δεν είναι Άγγλοι και αυτό είναι που τους ενοχλεί. Έχουν όμως βρετανικό διαβατήριο και άρα είναι Βritish. To ίδιο και η Ουαλοί. Η Ιρλανδία από την άλλη, είναι άλλη χώρα, τελείως, στα χαρτια, δεν ανήκει καν στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αυτό εννοούσα... Όπως κι εσύ έχω γνωρίσει κι εγώ και έχω πολλούς φίλους Σκωτσέζους, και δεν τους πειράζει διόλου να τους αποκαλείς βρετανούς. "I'm British, not f'ing English!!!" είναι το πιο συχνό πράγμα που ακούω. Και μιλάω φυσικά για κύκλους πανεπιστημίου κυρίως.... απλά πολλές από τις συμβουλές σου είναι λίγο υπερβολικές για αυτόν τον κύκλο (που έχει σχέση το παρόν θέμα).

 

Για το φαγητό, ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ οι... πίτες, η κουζίνα των Άγγλων. Το ΚΥΝΗΓΙ είναι η κατ' εξοχής βάση της κουζίνας τους - που σε αντίθεση εδώ στην Ελλάδα, ΔΕΝ συνηθίζουμε να τρώμε πολύ κυνήγι. ΔΕΝ λέω ότι η κουζίνα των Άγγλων είναι "καλή" ή "συναγωνίζεται" την ελληνική. Αλλά, ΟΥΤΕ κι εμείς εδώ στην Ελλάδα (πια!) δεν έχουμε "κουζίνα". "Ελληνική κουζίνα", θεωρώ προσωπικά την ΜΕΣΣΟΓΕΙΑΚΗ κουζίνα. Αυτή η κουζίνα, απ' την γενιά μου και μετά (προς τις νέες γενιές), κοντεύει να εξαφανιστεί! (Ευτυχώς η μάνα μου ζει και βασιλεύει ακόμα, για να φάω κάνα μεσσογειακό φαγητό ή πολίτικο... Αν περίμενα απ' την σύζυγό μου, "σώθηκα"!)

 

Όπως είπα και πιο πάνω, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα :) (ή έστω, yorkshire pudding :)). Αυτό που θα αναγνωρίσω είναι ότι το διάσημο πιάτο fish &chips, προσωπικά το προτιμώ κατά πολύ από την ελληνική φασολάδα :) Άλλοι θα διαφωνήσουν...

 

Ξεφεύγουμε λίγο όμως από το θέμα των σπουδών, οπότε θα σταματήσω :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

sorry παιδες αν σας εχω πριξει αλλα ψαχνομαι και θελω να το σιγουρεψω γιατι τελειωνει η διορια μου για το southampton..και περιμενω καποιον εμπειρο που εχει ηδη ζησει η ξερει καποια πραγματα να μου δωσει μερικες συμβουλες.Οσο για το Εσσεξ που αναφερει ενας φιλος, ειναι κοντα και στο Λονδινο αλλα το course που ειδα εχει πολυ σχεση με μαθηματικα κ οικονομετριες ενω τα αλλα ειναι πιο γενικα καπως,θα συμφωνησω για την πρασινη ενεργεια και για τις εναλλακτικες μορφες ενεργειας οτι ειναι πολυ καλο..αλλα μου φαινεται οτι μου παει το μανατζμεντ..τωρα θα δειξει..Μεχρι στιγμης κλεινω προς nottingham southampton i lancaster.(ενα φιλαρακι οτι πολυ καλα ειναι και Λιντς)ΚΑΙ accomodation με δικο μου μπανιο και κοινη κουζινα..σας ευχαριστω και σορρυ αν σας πριζω..οποιαδηποτε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία μικρή βοήθεια για τις αιτήσεις gia MSc. Μου ζητάει να συμπληρώσω details of secondary school qualifications και έχει παιδία για subject and level, examining body, result, grade or band, exam date. Τι πρέπει να συμπληρώσω σε αυτό το πίνακα τα μαθήματα που έδωσα στο σχολείο?? Μετά ζητάει details of any courses undertaken in higher education including those where no award was achieved και έχει πίνακα πάλι με awarding institution, name of course, final grade, started, finished. Εδώ πρέπει να συμπληρώσω ΟΛΑ (37) τα μαθήματα του πανεπιστημίου?? Αφου θα στείλω την αναλυτική βαθμολογιά τι χρειάζεται αυτό. Βοηθήστε λίγο γιατί μάλλον είμαι τέλείως εκτος τόπου και χρόνου!!
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για όσους σκοπεύουν να πάνε για σπουδές στο εξωτερικό (κι όχι μόνο στην Αγγλία)...

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=403739

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια πηρα τοεφλ 76 ,με τσακισαν στο reading 15 σε ολα τα αλλα πανω απο 20..να δωσω το elts τωρα η παλι τοεφλ λετε?υπαρχει περιπτωση να το δεχτει καποιο πανεπιστημιο γιατι ολα τα conditional offer που εχω ζητανε απο 92 και πανε...τι λετε λοιπον?
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα τοεφλ 76 ,με τσακισαν στο reading 15 σε ολα τα αλλα πανω απο 20..να δωσω το elts τωρα η παλι τοεφλ λετε?υπαρχει περιπτωση να το δεχτει καποιο πανεπιστημιο γιατι ολα τα conditional offer που εχω ζητανε απο 92 και πανε...τι λετε λοιπον?

 

Αν στείλεις email στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν και σου ζήτησαν toefl, για το σκορ σου, δεν έχεις κάτι να χάσεις...

Εγώ έδωσα ielts και το βρήκα εύκολο (7 πήρα). Το ielts δεν είναι δύσκολο πάντως. Πήγαινε να κάνεις μερικά ielts past papers και κρίνε μόνος σου τι θα δώσεις, συγκρίνοντας το επίπεδο δυσκολίας τους με το επίπεδο των γνώσεών σου.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για summer courses εκμάθησης Αγγλικών γνωρίζεται κάποια πληροφορία. Δηλαή ποιές σχολές έχουν τέτοια προγράμματα, πόσο κοστίζουν πόσο χρονικό διάστημα κρατάν τα προγράμματα αυτά κτλ. :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα τοεφλ 76 ,με τσακισαν στο reading 15 σε ολα τα αλλα πανω απο 20..να δωσω το elts τωρα η παλι τοεφλ λετε?υπαρχει περιπτωση να το δεχτει καποιο πανεπιστημιο γιατι ολα τα conditional offer που εχω ζητανε απο 92 και πανε...τι λετε λοιπον?

 

Σε παρόμοια κατάσταση ήταν ο αδερφός μου πριν από κάποια χρόνια και τελικά τον δέχτηκαν. Το θέμα είναι να βελτιώσεις τα αγγλικά σου για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις σπουδές. Προσωπικά, έδωσα το IELTS το οποίο μου είχε φανεί πιο εύκολο από το TOEFL.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει να κάνω αιτήσεις για Msc στην Αγγλία για το 2012 και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Τα πανεπιστήμια που έχω επιλέξει είναι το Portsmouth (Business School) και το Strathclyde (Faculty of Engineering). Το πρόγραμμα που κυρίως με ενδιαφέρει είναι αυτό του Portsmouth, αλλά έχω αμφιβολίες για το πανεπιστήμιο. Ποιό θα προτείνατε; Επίσης, πιστεύεται ότι υπάρχει περίπτωση να με κάνουν δεκτό με Proficiency Michigan (2010);
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει να κάνω αιτήσεις για Msc στην Αγγλία για το 2012 και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Τα πανεπιστήμια που έχω επιλέξει είναι το Portsmouth (Business School) και το Strathclyde (Faculty of Engineering). Το πρόγραμμα που κυρίως με ενδιαφέρει είναι αυτό του Portsmouth, αλλά έχω αμφιβολίες για το πανεπιστήμιο. Ποιό θα προτείνατε; Επίσης, πιστεύεται ότι υπάρχει περίπτωση να με κάνουν δεκτό με Proficiency Michigan (2010);

 

Μπορείς να κάνεις αιτήσεις από τώρα για του χρόνου ?

Ρωτάω γιατί νόμιζα από Νοέμβριο και μετά ότι μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω conditional offer από Heriot Watt για MSc Mobile Communications, uni of Sunderland Msc Network Systems, Uni of Derby MSc Computer Networking και περιμένω και απο Bournemouth απάντηση. Μάλλον σκέφτομαι περισσότερο το Heriot Watt. Όποιος ξέρει κάτι για τα πανεπιστήμια αλλά και τις πόλεις ας βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω conditional offer από Heriot Watt για MSc Mobile Communications, uni of Sunderland Msc Network Systems, Uni of Derby MSc Computer Networking και περιμένω και απο Bournemouth απάντηση. Μάλλον σκέφτομαι περισσότερο το Heriot Watt. Όποιος ξέρει κάτι για τα πανεπιστήμια αλλά και τις πόλεις ας βοηθήσει.

 

Κι εγώ πάντως αυτό θα διάλεγα, είναι αντικειμενικά το καλύτερο. Και το Εδιμβούργο δεν είναι χωριό, όπως το Derby ή το Sunderland... είναι βέβαια σε άλλη χώρα, και θα έχει και κρύο... καμία σχέση με το Bournemouth ας πούμε... αλλά φυσικά εσύ διαλέγεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα δώσει TOEFL 14 Μαϊου, τα αποτελέσματα βγήκαν 24 Μαϊου. Γνωρίζει κανείς από προσωπική εμπειρία πόσο καιρό κάνει για να έρθει το γράμμα με τα Official Scores; Επιπλέον είχα ζητήσει από το ETS.org να στείλει και στα πανεπιστήμια που έχω κάνει αιτήσεις τα score. Μέχρι στιγμής κάνεις, ούτε τα πανεπιστήμια ούτε εγώ δεν έχει λάβει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω κάνει άιτηση στο Εδιμβούργο εδώ και 2 μήνες και ακόμα να πάρω απάντηση. Τους έστειλα και μέιλ την προηγούμενη εβδομάδα και ενώ συνήθως μου απαντούσαν αμέσως, τώρα τίποτα. Επειδή είχα βρει και ένα παιδί που είχε κάνει αίτηση για το ίδιο πρόγραμμα λίγο πιο πριν από μένα αλλά έχει απάντηση εδώ και περίπου ένα μήνα, υποψιάζομαι ότι με έχουν stand-by σε περίπτωση που ακυρώσει κάποιος. Αυτό συνήθως δεν στο λένε μαζί με το rejection; Πλέον δεν θα πάω σχεδόν σίγουρα, αλλά έτσι για το ****το θα ήθελα να μάθω τι γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω κάνει άιτηση στο Εδιμβούργο εδώ και 2 μήνες και ακόμα να πάρω απάντηση. Τους έστειλα και μέιλ την προηγούμενη εβδομάδα και ενώ συνήθως μου απαντούσαν αμέσως, τώρα τίποτα. Επειδή είχα βρει και ένα παιδί που είχε κάνει αίτηση για το ίδιο πρόγραμμα λίγο πιο πριν από μένα αλλά έχει απάντηση εδώ και περίπου ένα μήνα, υποψιάζομαι ότι με έχουν stand-by σε περίπτωση που ακυρώσει κάποιος. Αυτό συνήθως δεν στο λένε μαζί με το rejection; Πλέον δεν θα πάω σχεδόν σίγουρα, αλλά έτσι για το ****το θα ήθελα να μάθω τι γίνεται.

 

Σε ποιό πρόγραμμα έχεις κάνει αίτηση? Προσωπικά είχα στείλει 31 Μαρτίου και μου απάντησαν πρίν μία εβδομάδα περίπου (MSc Informatics - 1 Year)

Link to comment
Share on other sites

MSc Design and Digital Media

Εγώ την έκανα 13 Απριλίου, άρα αν κρίνω από σένα σε καμιά εβδομάδα ίσως μου έχουν απαντήσει. Γενικά διαβάζω ότι καθυστερούν στην επεξεργασία των αιτήσεων, αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ. Έκανα και σε άλλα 3 πανεπιστήμια και μου απαντήσαν όλα πολύ πιο γρήγορα, περίπου στον ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω τελειώσει Νομική, ήδη τα 3 τελευταία χρόνια εργάζομαι ως δικηγόρος και ενδιαφέρομαι για κάποιο μεταπτυχικό στην Αγγλία. Τα βασικά μου ερωτήματα είναι τα εξής: α) Να προτιμήσω κάποιο στον τομέα μου ή να αλλάξω αντικείμενο? Συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα σε international banking law/ business law αφενός και αφετέρου στον ευρύτερο τομέα του international banking and financial/business. β) Προλαβαίνω κάποιο καλό μεταπτυχιακό τώρα το Σεπτέμβριο? (δεν έχω ακόμη ielts, αλλά θα δώσω εξετάσεις). γ) Υπάρχουν καλές προοπτικές για κάποια θέση εργασίας με έναν τέτοιο μεταπτυχιακό τίτλο στην Αγγλία π.χ. σε τράπεζα, εταιρία ή δικηγορικό γραφείο?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω κάποιος να με βοηθήσω σύντομα:worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες φυσαλίδα,

Πιστεύω πως καλό θα ήταν μιας και είσαι δικηγόρος να επιλέξεις μεταπτυχιακό LLM και όχι MSc. Δεν ξέρω βέβαια ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να εργαστείς σε δικηγορικό γραφείο στην Αγγλία. Καλύτερα να σου απαντήσουν οι γνώστες του αντικειμένου.

Όσο για το ielts , καλό κουράγιο... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αιτήσεις από τώρα για του χρόνου ?

Ρωτάω γιατί νόμιζα από Νοέμβριο και μετά ότι μπορεις.

 

Sorry...λάθος έκφραση. Έχω αρχίσει να προετοιμάζω τις αιτήσεις. Παρόλα αυτά, το online application system του Portsmouth έχει ήδη την επιλογή για παρακολούθηση προγράμματος που ξεκινάει τον Σεπτέμβρη του 2012.

 

Αν κάποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία για το Business School του Portsmouth ή γενικά για το Uni of Portsmouth, ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ielts , καλό κουράγιο... :cry:

 

Γιατί το λες αυτό; Οποιοσδήποτε με basic γνώσεις αγγλικών μπορεί κάλλιστα να χτυπήσει το 7/9 που ζητά η συντριπτική πλειοψηφία των πανεπιστημίων, με λίγο διάβασμα μέχρι και 7,5/9 μπορείς να πετύχεις...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μου στείλανε από το Strathclyde όπου έχω δεχτεί ένα offer να τους πω αν θέλω να με βάλουν στους υποψήφιους για τις υποτροφίες του SAAS. Δεν σκοπεύω να πάω στο πρόγραμμα, εκτός κι αν γίνει κάτι και αλλάξει τα δεδομένα, μιας και μου ζητάνε το χαμηλότερο βαθμό από όλα τα πανεπιστήμια. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν δεχτώ τώρα και το πάρω πίσω μετά; Δεν θέλω βασικά να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα σε κάποιον άλλο υποψήφιο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...