Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τοσο χαλια σαν την Wind εγινε.Μαλλον φταιει η κοινη χρηση του δικτυου γιατι γενικως η Καμαρα εχει πολυ κοσμο ολη την ημερα αλλα και το βραδυ.

 

 

Με την wind δεν κάνουν κοινή χρήση 4G δικτύου όμως!

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια σαν την Wind εγινε.Μαλλον φταιει η κοινη χρηση του δικτυου γιατι γενικως η Καμαρα εχει πολυ κοσμο ολη την ημερα αλλα και το βραδυ.

 

Δεν υπάρχει καμία κοινή χρήση του δίκτυου καί μάλιστα στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Χανιά απο το Δαράτσο μετα το Intersport και μεχρι το καλαμάκι στην κακια στροφη μονο 2G/Edge και σε μερικα σημεια οπως στην διασταυρωση για Ε.Ο. δεν μπορεις να βγαλεις ουτε κληση. Απο την Κακια στροφη μολις μπαινεις στο Κατω Σταλο στα φαναρια καμπανα το σημα φουλ 3G μεχρι τον πλατανια.
Link to comment
Share on other sites

Και στο Φλοίσβο όπου μαζεύει χιλιάδες κόσμο καθημερινά 3g σπάνια βλέπεις.

Φαντάζομαι τωρα που έγινε χορηγός στον Φλοίσβο, θα αντικατασταθεί η κεραία της Cosmote και το πρόβλημα θα μετακομίσει.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Βυζάντιο (Καλαμαριά) με το ζόρι 2 μπάρες μέσα στο σπίτι. Άνω πόλη κοντά στην Αγίου Δημητρίου με το ζόρι 1 μπάρα και δεν μπαίνω καν στον κόπο να πω για internet. Δηλαδή αν στο έτος 2015 μία πολυεθνική εταιρία δεν μπορεί να λύσει τα προβλήματα επικοινωνίας και αναγκαζόμαστε να κάνουμε τους ακροβάτες στα μπαλκόνια τότε καλύτερα να φύγει.

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Βυζάντιο (Καλαμαριά) με το ζόρι 2 μπάρες μέσα στο σπίτι. Άνω πόλη κοντά στην Αγίου Δημητρίου με το ζόρι 1 μπάρα και δεν μπαίνω καν στον κόπο να πω για internet. Δηλαδή αν στο έτος 2015 μία πολυεθνική εταιρία δεν μπορεί να λύσει τα προβλήματα επικοινωνίας και αναγκαζόμαστε να κάνουμε τους ακροβάτες στα μπαλκόνια τότε καλύτερα να φύγει.

 

Ενδιαφέρον.... Πως είσαι σίγουρος ότι η συσκευή σου δεν έχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Βυζάντιο (Καλαμαριά) με το ζόρι 2 μπάρες μέσα στο σπίτι. Άνω πόλη κοντά στην Αγίου Δημητρίου με το ζόρι 1 μπάρα και δεν μπαίνω καν στον κόπο να πω για internet. Δηλαδή αν στο έτος 2015 μία πολυεθνική εταιρία δεν μπορεί να λύσει τα προβλήματα επικοινωνίας και αναγκαζόμαστε να κάνουμε τους ακροβάτες στα μπαλκόνια τότε καλύτερα να φύγει.

Συμφωνώ μαζί σου.

Θα επέτρεπε με τσαμπουκά να βάζει κεραίες παντού.

Μια κεραία στο απέναντι μπαλκόνι και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Βυζάντιο (Καλαμαριά) με το ζόρι 2 μπάρες μέσα στο σπίτι. Άνω πόλη κοντά στην Αγίου Δημητρίου με το ζόρι 1 μπάρα και δεν μπαίνω καν στον κόπο να πω για internet. Δηλαδή αν στο έτος 2015 μία πολυεθνική εταιρία δεν μπορεί να λύσει τα προβλήματα επικοινωνίας και αναγκαζόμαστε να κάνουμε τους ακροβάτες στα μπαλκόνια τότε καλύτερα να φύγει.

 

Tσεκαρεις τι σημα εχει η Cosmote και αν ειναι καλυτερα τα πραγματα φευγεις απο vodafone.Τοσο απλο.

Link to comment
Share on other sites

Μοναστηράκι χτές το βράδυ στο Ταφ. wind 3g, cosmote 3g, vodafone gprs! Μπράβο vodafone!:lol:

 

Δυστυχώς με τη VF το "μόνο 3G" είναι must! Έχω πάθει την πλάκα μου που δεν έχει ακόμα και σε κεντρικά σημεία 3G ενώ αν το γυρίσω σε 3G, εκείνη τη στιγμή έχει επαρκές σήμα.

Κοντά στο Πεδίον του Άρεως έχω τρελό πρόβλημα μιας και στην πολυκατοικία στο ισόγειο δεν έχει καθόλου 3G και στον 5ο όροφο, ενώ πιάνω 3/5 γραμμές - πάντα φυσικά με μόνο 3G αλλιώς έχω GPRS - οι βασικές σελίδες (Facebook, MyPhone κλπ) κοντράρονται άνετα με τη Dial Up σύνδεση που είχα πριν χρόνια. :(

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ημουν Cosmote, καλύτερο σήμα 3G / 4G γενικότερα αλλά δυστυχώς ενώ μένω στο 4 όροφο σε ανοικτή πολυκατοικία (χωρίς άλλες τριγυρω) δεν έπιανε στη κρεβατοκάμαρα μου και έπρεπε να σηκώνομαι από το κρεβάτι και να πηγαίνω σε αλλα δωμάτια για να μιλήσω στο τηλέφωνο (δε μιλάμε για 3G αλλά δε με ενδιαφέρει αφού είχα wifi)

Με την Cosmote είχα καλό 3G σημα στους σταθμούς του μετρό και αρκετές φορές ακόμα και μέσα στο τουνελ (όταν αυτα είχαν μικρές αποστάσεις από τον επόμενο σταθμό).

Με τη Vodafone είναι τραγική η κατάσταση. Ουτε GPRS δεν πιάνει, ούτε σε κεντρικούς σταθμούς Συνταγμα ή Ομόνοια. (εκει πιάνει οριακά edge)

 

Είναι δυνατόν μόνο η Cosmote να έχει 3G και η Βοντα τιποτα? Τοσος χιλιάδες κόσμος περνάει καθε μέρα στο μετρό δεν καταλαβαίνουν ότι πληγεται η εικόνα τους? Περνάω μια ώρα την ημέρα στο μετρό και δεν έχω τιποτα να κάνω και θα ήθελα να χαζεύω στο ιντερνετ να περάσει η ώρα, ζητάω πολλά?

Edited by mobile-gr
Link to comment
Share on other sites

Ημουν Cosmote, καλύτερο σήμα 3G / 4G γενικότερα αλλά δυστυχώς ενώ μένω στο 4 όροφο σε ανοικτή πολυκατοικία (χωρίς άλλες τριγυρω) δεν έπιανε στη κρεβατοκάμαρα μου και έπρεπε να σηκώνομαι από το κρεβάτι και να πηγαίνω σε αλλα δωμάτια για να μιλήσω στο τηλέφωνο (δε μιλάμε για 3G αλλά δε με ενδιαφέρει αφού είχα wifi)

Με την Cosmote είχα καλό 3G σημα στους σταθμούς του μετρό και αρκετές φορές ακόμα και μέσα στο τουνελ (όταν αυτα είχαν μικρές αποστάσεις από τον επόμενο σταθμό).

Με τη Vodafone είναι τραγική η κατάσταση. Ουτε GPRS δεν πιάνει, ούτε σε κεντρικούς σταθμούς Συνταγμα ή Ομόνοια. (εκει πιάνει οριακά edge)

 

Είναι δυνατόν μόνο η Cosmote να έχει 3G και η Βοντα τιποτα? Τοσος χιλιάδες κόσμος περνάει καθε μέρα στο μετρό δεν καταλαβαίνουν ότι πληγεται η εικόνα τους? Περνάω μια ώρα την ημέρα στο μετρό και δεν έχω τιποτα να κάνω και θα ήθελα να χαζεύω στο ιντερνετ να περάσει η ώρα, ζητάω πολλά?

 

εμένα δεν με πειράζει εξάλλου ξέρω ότι στο μετρό είναι δύσκολο να μιλήσεις πολύ ώρα οπότε δεν πειράζει που δον έχει η Vodafone σήμα 3g στο μετρό, εξάλλου μερικοί σταθμοί του μετρό έχουν και δωρεάν wifi !

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Βυζάντιο (Καλαμαριά) με το ζόρι 2 μπάρες μέσα στο σπίτι. Άνω πόλη κοντά στην Αγίου Δημητρίου με το ζόρι 1 μπάρα και δεν μπαίνω καν στον κόπο να πω για internet. Δηλαδή αν στο έτος 2015 μία πολυεθνική εταιρία δεν μπορεί να λύσει τα προβλήματα επικοινωνίας και αναγκαζόμαστε να κάνουμε τους ακροβάτες στα μπαλκόνια τότε καλύτερα να φύγει.

 

 

Η πολυεθνική έχει βρει την λύση, μικρότερες κεραίες στις περιοχές που υπάρχει αυξημένη ζήτηση και γενικά πρόβλημα με το σήμα ΑΛΛΑ για να μπει με άδεια μια κεραία θα περάσει αρκετός καιρός και στην συνέχεια θα αφαιρεθεί με υπογραφές των πολιτών.

 

 

Στα δικά μου τώρα, πριν από 2 μέρες για 5 ώρες δεν είχαμε σήμα από την Vodafone στο χωριό μου στην Κω και σήμερα μου έδειξε ο αδερφός μου πως είχε 4G στο κινητό του! Στο δικό μου δεν έχω δει ακόμη! Σήμερα το μεσημέρι εμφανίστηκε, άρα θα έβαλαν κεραία 4G. Φταίει που εγώ είμαι σε CU και εκείνος σε συμβόλαιο; Επίσης υπάρχει κάπου να δούμε τις νέες κεραίες που μπαίνουν σε λειτουργία; Η κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Η πολυεθνική έχει βρει την λύση, μικρότερες κεραίες στις περιοχές που υπάρχει αυξημένη ζήτηση και γενικά πρόβλημα με το σήμα ΑΛΛΑ για να μπει με άδεια μια κεραία θα περάσει αρκετός καιρός και στην συνέχεια θα αφαιρεθεί με υπογραφές των πολιτών.

 

 

Στα δικά μου τώρα, πριν από 2 μέρες για 5 ώρες δεν είχαμε σήμα από την Vodafone στο χωριό μου στην Κω και σήμερα μου έδειξε ο αδερφός μου πως είχε 4G στο κινητό του! Στο δικό μου δεν έχω δει ακόμη! Σήμερα το μεσημέρι εμφανίστηκε, άρα θα έβαλαν κεραία 4G. Φταίει που εγώ είμαι σε CU και εκείνος σε συμβόλαιο; Επίσης υπάρχει κάπου να δούμε τις νέες κεραίες που μπαίνουν σε λειτουργία; Η κάτι τέτοιο;

 

Οχι δεν εχει σημασια αν εισαι καρτοκινητο η συμβολαιο.Αρκει να εχεις ενεργοποιημενη την υπηρεσια 4g στην γραμμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει σημασια αν εισαι καρτοκινητο η συμβολαιο.Αρκει να εχεις ενεργοποιημενη την υπηρεσια 4g στην γραμμη σου.

 

 

Βρε ναι, ενεργοποιημένα είναι όλα κομπλέ. Απλά δεν μπήκε για κάποιο λόγο στην κεραία αυτή.

 

Τώρα μου λέει πως δεν μπαίνει οπότε το ενεργοποίησαν δοκιμαστικά και την έκλεισαν; Κάτι τέτοιο φαντάζομαι! Ήρθαν οι τουρίστες και θέλουν και 4G!

 

 

Δεν ξερω αν τα εχεις τσεκαρει ολα κινητο κτλ κτλ λογικα θα επρεπε να μπει αμεσως σε 4G ...

 

 

Όχι, όλα κομπλέ στην συσκευή μου.

Edited by antonispap40
Link to comment
Share on other sites

Βρε ναι, ενεργοποιημένα είναι όλα κομπλέ. Απλά δεν μπήκε για κάποιο λόγο στην κεραία αυτή.

 

Δεν ξερω αν τα εχεις τσεκαρει ολα κινητο κτλ κτλ λογικα θα επρεπε να μπει αμεσως σε 4G ...

Link to comment
Share on other sites

Η πολυεθνική έχει βρει την λύση, μικρότερες κεραίες στις περιοχές που υπάρχει αυξημένη ζήτηση και γενικά πρόβλημα με το σήμα ΑΛΛΑ για να μπει με άδεια μια κεραία θα περάσει αρκετός καιρός και στην συνέχεια θα αφαιρεθεί με υπογραφές των πολιτών.

 

Η διαδικασία για τις κεραίες έχει απλοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό τα τελευταία χρόνια.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για τις κεραίες έχει απλοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό τα τελευταία χρόνια.

Υπάρχει μήπως κάποιο πλάνο των εταιριών για το που θα μπουν οι νέες κεραίες?Επίσης άκουσα ότι υπάρχει εφαρμογή που σου λέει από ποια κεραία παίρνεις αήμα.Υπάρχει αυτό?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιο πλάνο των εταιριών για το που θα μπουν οι νέες κεραίες?Επίσης άκουσα ότι υπάρχει εφαρμογή που σου λέει από ποια κεραία παίρνεις αήμα.Υπάρχει αυτό?

 

Πλανο υπαρχει αλλα συνηθως το ξερουν αυτοι και η εταιρεια η οποια ειναι υπευθυνη για την εγκατασταση των κεραιων.Και συνηθως αυτα δεν δημοσιευονται καπου.Ομως καθε εταιρια για να παρει την αδεια να λειτουργησει μια κεραια σε μια περιοχη πρεπει να παρει και αδεια της περιβαλλοντικης μελετης που γινεται απο την εταιρεια εγκαταστασης στην Περιφερεια της καθε περιοχης.Αυτες δημοσιευονται παντα στις σελιδες τους.Οποτε αν σε ενδιαφερει στο μερος μενεις αν υπαρχει καποια μελετη για κεραια... μπορεις να ψαξεις στην σελιδα της περιφερειας στον τοπο κατοικιας σου και στις αποφασεις των επιτροπων περιβαλλοντος.

Αδειες χρειαζεται σιγουρα απο Υπηρεσια πολιτικης αεροποριας,Περιφερεια,Επιτροπη ενεργειας , ΕΕΤΤ.Αυτες συνηθως δημοσιευουν τις αδειοδοτησεις.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιο πλάνο των εταιριών για το που θα μπουν οι νέες κεραίες?Επίσης άκουσα ότι υπάρχει εφαρμογή που σου λέει από ποια κεραία παίρνεις αήμα.Υπάρχει αυτό?

Άμα έχεις Android κατεβάζεις από το playstore το netmonitor και σου λέει από ποία κεραία έχεις σήμα και την ισχύ του!

Link to comment
Share on other sites

Η πολυεθνική έχει βρει την λύση, μικρότερες κεραίες στις περιοχές που υπάρχει αυξημένη ζήτηση και γενικά πρόβλημα με το σήμα ΑΛΛΑ για να μπει με άδεια μια κεραία θα περάσει αρκετός καιρός και στην συνέχεια θα αφαιρεθεί με υπογραφές των πολιτών.

 

 

Στα δικά μου τώρα, πριν από 2 μέρες για 5 ώρες δεν είχαμε σήμα από την Vodafone στο χωριό μου στην Κω και σήμερα μου έδειξε ο αδερφός μου πως είχε 4G στο κινητό του! Στο δικό μου δεν έχω δει ακόμη! Σήμερα το μεσημέρι εμφανίστηκε, άρα θα έβαλαν κεραία 4G. Φταίει που εγώ είμαι σε CU και εκείνος σε συμβόλαιο; Επίσης υπάρχει κάπου να δούμε τις νέες κεραίες που μπαίνουν σε λειτουργία; Η κάτι τέτοιο;

 

Στείλε με μήνυμα "4GNAI" στο 1285 , αλλιώς δεν έχεις 4G

Link to comment
Share on other sites

Στείλε με μήνυμα "4GNAI" στο 1285 , αλλιώς δεν έχεις 4G

 

Είπα πιο πάνω πως σε άλλες περιοχές πιάνω κανονικά, μόνο την κεραία αυτή "δεν έπιασα". Αλλά όπως είπα μάλλον ήταν σε δοκιμαστική λειτουργία εκείνη την ώρα και την έκλεισαν μετά.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ προβλήματα με το 3G σε πολυσύχναστες περιοχές σε ώρες αιχμής...

 

Συγκεκριμένα στο Μοναστηράκι δεν δούλευε καθόλου το internet και στο Σύνταγμα είχε παραμόρφωση ο ήχος σε κλήση και δεν καταλάβαινα τον συνομιλητή μου.

 

Κανείς άλλος;

 

Πρέπει να πυκνώσουν το 3G δίκτυο ή/και να βάλουν 4G στα 900/2600 MHz να ξεμπουκώσει το 3G (αν και με 4G δεν υποστηρίζονται κλήσεις φωνής συνήθως από ό,τι λέτε).

 

Ειχες δικιο για το Μοναστηρακι. Πλεον εχει και 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Το θέμα έχει ως εξής, έχω vodafone mobile broadband 10GB και εδώ και καιρό στην περιοχή του Κερατσινίου και του Πειραιά δεν έπιανα πάνω από 3 mbp/s!! Μίλησα λοιπόν μέσω facebook και με κάλεσαν δωρεάν, και ανέφερα το πρόβλημα. Σε 3 μέρες ξεκίνησα να βλέπω ταχύτητες από 8 ως και 14 mbp/s! Συγχαρητήρια λοιπόν στο τεχνικό τμήμα!!

 

http://beta.speedtest.net/result/4384959593

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...