Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 months later...

Παιδιά ψάχνω δυο ελληνικές ταινίες γυρισμένες στη Λέσβο..

 

Στη μια παίζει η Βάνα Μπάρμπα αν θυμάμαι καλά και είναι γυρισμένη στο χωριο Πετρα, Λέσβου-το μονο που θυμάμαι από τι ταινία είναι στο τέλος όταν βγάζει τους τίτλους τέλους δείχνει το ηλιοβασίλεμα και με το που έχει δύσει ο ήλιος τελειώνουν και τα γράμματα (σας φώτισα τώρα!) πρέπει να είναι γυρισμένη στη δεκαετία του '90 και ίσως παίζει και ο Απόστολος Γκλέτσος

 

Η δεύτερη είναι γυρισμένη στο χωριο Aναξος η Σκουτάρος. Είναι παλιά αλλα έγχρωμη ταινία και από αυτή το μονο που θυμάμαι είναι ένας που καθώς περπατάει στην άμμο νομίζει ότι πατάει νάρκη και μένει ακίνητος αλλα τελικά ήταν κατσαρόλα η κάτι τέτοιο...πάντα νόμιζα ο τίτλος ήταν "κορίτσια στον ήλιο" αλλα δεν είναι αυτή ίσως κάτι παρόμοιο..

 

αν κάποιος ξέρει τους τίτλους από τιs ταινίες η κάποια άλλη ταινία γυρισμένη στη λέσβο let με know:)

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Nomizw pws to deutero pou psaxneis legetai, "Gia Mia Xoufta Touristries"

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρώτο είναι το Mediterraneo?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Nomizw pws to deutero pou psaxneis legetai, "Gia Mia Xoufta Touristries"

 

Thank you auto einai!

 

to allo den eimai sigouros an einai to mediteraneo yiati leei guristike kastelorizo...alla thanks anyways

 

kserete pou mporw na agorasw tis tainies? epsaksa ebay alla tipota..

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε θυμάμαι καλά πως τη λέγανε στο έργο, φαντάζομαι λες για την τύπισσα που έβριζε όλη την ώρα τον Δόγκανο, έτσι; Βαλέρια Κουρούπη νομίζω.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το σάββατο είδα στο λεωφορείο μια ελληνική ταινία αλλά δεν ξέρω τον τίτλο!

Λοιπόν.. στην ταινία έπαιζε και ο Θέμος.. Ήταν ένας τύπος που ήταν να παντρευτεί.. και βρέθηκε καταλάθος σε άλλο νησί και όλη την ώρα ήταν με τις λαμπάδες και το γαμπριάτικο κοστούμι στα χέρια. Στο τέλος ήρθε η γυναίκα του με το σόι μέσα σε ένα καραβάκι και ξεκίνησαν να κάνουν τον γάμο στο καραβάκι.. αλλά τελικά ο τύπος βούτηξε στην θάλασσα και γύρισε πίσω... :O

 

Αν και η περιγραφή μου δεν είναι και η καλύτερη :P πιστεύω πως όποιος έχει δει την ταινία θα καταλάβει ποια είναι...

Μόνο πώς λέγετε η ταινία θέλω να μάθω! :)

Link to comment
Share on other sites

θεμος??

 

το φιλι της ζωης..

εκτος αν εχει παιξει και σε αλλες.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ξέρω τον τίτλο.Σπίτι για 3 η 5.Απλά μου φαίνεται πολύ παρωχημένος γιάυτό κι έχω αμφιβολίες.Πρόκειται για μια μίνι σειρά του μέγκα.Την έβαζε παλαιότερα σε επανάληψη,αλλά τα τελευταία 8-9-10 χρόνια δε θυμάμαι να την ξαναείδα.Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω??
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στο Δόγκανο

Λιλη ΤΖουφαίου -> Βαλέρια Κουρούπη (έπαιζε πέρυσι και τη νοσοκόμα στο "Ήρθε κι έδεσε" με τον Μπέζο πάλι

 

 

Ερώτηση

 

πρόκειται για σχετικά παλιά ταινία

παρωδία θρησκευτικού δράματος (σε στυλ life of bryan) και πιθανότατα ιταλική που είχε προβληθεί πριν από πολλά χρόνια από την κρατική τηλεόραση

 

Χαρακτηριστικές σκηνές που θυμάμαι

1. καταπίνει τα μαργαριτάρια ενός κολιέ σε μια "ερωτική" σκηνή

2. ο πρωταγωνιστής προσπαθεί να πουλήσει μια κατσίκα για θυσία αλλά επειδή δεν είναι του σωστού χρώματς τη βάφει, αυτή μπαίνει στο νερό και αυτος αναφωνεί miracolo, miracolo.........

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια, θα σκασω... ειχα δει μια ταινια πριν χρονια στο σταρ αν θυμαμαι και δεν μπορω να θυμηθω τον τιτλο της... η ιστορια ηταν η εξης: ηταν δυο κοριτσια και ενας ομορφανδρας, που τον κατηγορησαν καποια στιγμη οτι βιασε την μια, ενω ουσιαστικα ολο αυτο ηταν στημενο κολπο απο τις τσουπρες και τον νεαρο, για να τσεπωσουν τα λεφτα της μανας της κοπελιας!!! το θεμα ειναι ομως οτι στο τελος ειχε μεγαλη ανατροπη, γιατι η αλλη τσουπρα τους σκοτωσε και τα πηρα ολα τα λεφτα... θυμαται κανεις πως λεγεται;; η μια τσουπρα ηταν ξανθια, η αλλη ειναι γνωστη φατσα, μελαχρινη, νομιζω οτι ηταν η Neve Campbell (επαιζε στο scream...) αλλα μπορει και να μην θυμαμαι καλα... ο νεανισκος μου θυμιζε λιγο τον ντιλαν απο το μπεβερλι χιλς!!! ελπιζω λιγακι να σας βοηθησα...

 

ξερει κανεις τον τιτλο;;;;:confused::confused:

 

 

edit: οκ, σορρυ παιδια, το βρηκα tωρα... το wild things ειναι!!! το βρηκα τυχαια ψαχνοντας την φιλμογραφια της campbell!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Meet The Spartans

 

Ότι πιο απαίσιο έχει κυκλοφορήσει την τελευταία 2ετία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

προς Trela7

 

μάλλον λες για το

 

wild things

 

http://www.imdb.com/title/tt0120890/

 

από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών (κι ιδιαίτερα σημαντικοί οι τίτλοι τέλους)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια γαλλική ταινία… την είχα δει αν θυμάμαι καλά το 98 σε κασέτα… ήταν δυο κοπέλες και τις βίασαν κάτι παλικάρια και μετά κάναν το γύρο τις Γαλλίας και πήγαιναν με όποιων νάνε και μετά τον σκοτώναμε.....
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια γαλλική ταινία… την είχα δει αν θυμάμαι καλά το 98 σε κασέτα… ήταν δυο κοπέλες και τις βίασαν κάτι παλικάρια και μετά κάναν το γύρο τις Γαλλίας και πήγαιναν με όποιων νάνε και μετά τον σκοτώναμε.....
Αν και ειναι ταινια του 2000 πιθανον να αναφερεσαι στο Baise-moi. Ειναι το μονο που μου ερχεται στο μυαλο με αυτη την περιγραφη.

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

προς Trela7

 

μάλλον λες για το

 

wild things

 

http://www.imdb.com/title/tt0120890/

 

από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών (κι ιδιαίτερα σημαντικοί οι τίτλοι τέλους)

 

ναι τη βρηκα, ευχαριστω πολυ!!! με ειχε εντυπωσιασει η ανατροπη τοτε που την ειδα!!

 

Ψάχνω μια γαλλική ταινία… την είχα δει αν θυμάμαι καλά το 98 σε κασέτα… ήταν δυο κοπέλες και τις βίασαν κάτι παλικάρια και μετά κάναν το γύρο τις Γαλλίας και πήγαιναν με όποιων νάνε και μετά τον σκοτώναμε.....

 

σωστες οι τυπισσες!!!:):X:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κάποτε είχα ξεκινήσει να βλέπω μια κωμωδία με τον John Candy.

 

Ήταν αρχιτέκτονας ή κάτι τέτοιο και σχεδίασε μια πόλη. Αργότερα, στη ταινία, κάτι συνέβη και βρέθηκε αυτός να ζει στη πόλη που σχεδίασε.

 

Στους δεύτερους ρόλους μια ηθοποιός, θυμάμαι στην αρχή της ταινίας, είχε γλιστρήσει και πέσει και κάποιος που δε τη πρόσεξε τις πάτησε τα χέρια και έσπασαν όλα της τα νύχια.

 

Δυστυχώς αυτά λίγο-πολύ θυμάμαι. Ήταν πολύ βράδυ και με πήρε ο ύπνος.

Έχουν περάσει πάνω από 10-12 χρόνια και μου έκανε τόση εντύπωση αυτό που είδα που το θυμάμαι ακόμα.

 

Δεν ξέρω αν αυτή η ταινία είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά σε όποιον του θυμίζει τίποτα ας με βοηθήσει στο τίτλο...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει πριν χρόνια ένα μέρος μιας πολεμικής ταινίας (μάλλον για το πόλεμο του Βίετναμ) με είχε συγκλονίσει αλλά για κάποιο λόγο δεν την είδα ολόκληρη. Επείδη δεν θυμάμαι κάνεναν από τους ηθοποιούς που παίζανε δεν μπορώ να τη βρώ. Ας πει όποιος του θυμίζει κάτι η παρακάτω σκηνή:

 

Είναι μια ομάδα 6-7 στρατιώτων που προχωράνε στη ζούγκλα προσπαθώντας να κάνουν υσηχία. Ένας από τους στρατιώτες έχει μάζι του μια νεαρή βιετναμέζα (την οποιά υπόθετω την έχει σώσει από κάπου) η οποιά κλαίει και έχει βήχα κάνοντας άθελα της φασαρία. Οι υπόλοιποι στρατιώτες του λένε να την παρατήσει εκεί αλλιώς θα τη σκοτώσουν επειδή ο βήχας και το κλάμα της θα προδώσουν τη θέση τους. Ο στρατιώτης όμως δεν τους αφήνει να την πειράξουν. Περπατάνε σε ένα μονοπάτι και βρισκόνται πάνω από ένα ποταμό στην απέναντι όχθη του όποιου βρίσκεται μια εχθρική βάση. Η βιετνάμεζα δε σταματά να βήχει και τότε οι υπόλοιποι φαντάροι ακινητοποιούν εκείνον που την φρόντιζε και τη σκοτώνουν για να σταματήσει. Τελικά οι εχθροί τους καταλαβαίνουν και αρχίζουν να πυροβολούν προς το μέρος τους. Μόνο αύτη τη σκηνή θυμάμαι

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

...Είναι μια ομάδα 6-7 στρατιώτων που προχωράνε στη ζούγκλα προσπαθώντας να κάνουν υσηχία. Ένας από τους στρατιώτες έχει μάζι του μια νεαρή βιετναμέζα (την οποιά υπόθετω την έχει σώσει από κάπου) η οποιά κλαίει και έχει βήχα κάνοντας άθελα της φασαρία. Οι υπόλοιποι στρατιώτες του λένε να την παρατήσει εκεί αλλιώς θα τη σκοτώσουν επειδή ο βήχας και το κλάμα της θα προδώσουν τη θέση τους. Ο στρατιώτης όμως δεν τους αφήνει να την πειράξουν. Περπατάνε σε ένα μονοπάτι και βρισκόνται πάνω από ένα ποταμό στην απέναντι όχθη του όποιου βρίσκεται μια εχθρική βάση. Η βιετνάμεζα δε σταματά να βήχει και τότε οι υπόλοιποι φαντάροι ακινητοποιούν εκείνον που την φρόντιζε και τη σκοτώνουν για να σταματήσει. Τελικά οι εχθροί τους καταλαβαίνουν και αρχίζουν να πυροβολούν προς το μέρος τους. Μόνο αύτη τη σκηνή θυμάμαι
H ταινια που ψαχνεις ειναι το Casualties of War (1989)

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κάποτε είχα ξεκινήσει να βλέπω μια κωμωδία με τον John Candy.

 

Ήταν αρχιτέκτονας ή κάτι τέτοιο και σχεδίασε μια πόλη. Αργότερα, στη ταινία, κάτι συνέβη και βρέθηκε αυτός να ζει στη πόλη που σχεδίασε.

 

Στους δεύτερους ρόλους μια ηθοποιός, θυμάμαι στην αρχή της ταινίας, είχε γλιστρήσει και πέσει και κάποιος που δε τη πρόσεξε τις πάτησε τα χέρια και έσπασαν όλα της τα νύχια.

 

Δυστυχώς αυτά λίγο-πολύ θυμάμαι. Ήταν πολύ βράδυ και με πήρε ο ύπνος.

Έχουν περάσει πάνω από 10-12 χρόνια και μου έκανε τόση εντύπωση αυτό που είδα που το θυμάμαι ακόμα.

 

Δεν ξέρω αν αυτή η ταινία είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά σε όποιον του θυμίζει τίποτα ας με βοηθήσει στο τίτλο...

H ταινια που λες πρεπει να ειναι το Delirious (1991), στο οποιο ο John Candy δεν ειναι αρχιτεκτονας αλλα σεναριογραφος που "ξυπναει" μετα απο ατυχημα στην φανταστικη πολη που δημιουργησε για μια σαπουνοπερα.

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

H ταινια που λες πρεπει να ειναι το Delirious (1991), στο οποιο ο John Candy δεν ειναι αρχιτεκτονας αλλα σεναριογραφος που "ξυπναει" μετα απο ατυχημα στην φανταστικη πολη που δημιουργησε για μια σαπουνοπερα.

 

Thanks φίλε faithless.

 

Αυτή πρέπει να είναι. Από το βαθμό που βλέπω στο IMDb δε θα'ναι τίποτα ιδιαίτερο αλλά λέω να της δώσω μια ευκαιρία μετά από τόσα χρόνια...

 

Ο καλύτερος John Candy πρέπει να ήταν στο Plains, Trains and Automobiles (1987).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...