Jump to content

Ενυδρεία!


Dragonheart
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο εδω και 6 μηνες περιπου (92 λιτρα) και μου αρεσει παρα πολυ! Πιστευω οτι ειναι πανεμορφο ενα ενυδρειο στο σπιτι, προσδισει αλλο χαρακτηρα! Αν και δεν εχω αρχισει να ασχολουμαι ικανοποιητικα ειναι πολυ ενδιαφερον και μαλλον θα το κανω!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα ενυδρειο εδω και 6 μηνες περιπου (92 λιτρα) και μου αρεσει παρα πολυ! Πιστευω οτι ειναι πανεμορφο ενα ενυδρειο στο σπιτι, προσδισει αλλο χαρακτηρα! Αν και δεν εχω αρχισει να ασχολουμαι ικανοποιητικα ειναι πολυ ενδιαφερον και μαλλον θα το κανω!!

 

 

Είναι ατελείωτος ο κόσμος των ενυδρείων.Όντως προσδίδουν άλλον χαρακτήρα.Βασικά λόγο του φωτισμού,όταν έχω επισκέπτες δεν υπάρχει περίπτωση να συζητήσουμε σωστά αφου το βλέμμα μαγνητίζεται στο ενυδρείο.Το οτι έχεις 92 λίτρα ενυδρείο σημαίνει πως έχεις πολλές δυνατότητες διαμόρφωσης και αποίκησης:) .

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι φρεσκος κατοχος 110 λιτρων ενυδρειο και αν και ακομα βρισκομαι στην εβδομαδα προσαρμογης (χωρις ψαρια) πιστευω οτι ειναι φανταστικο χομπι!

ΧΑΛΑΡΩΣΗ!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

k egw exw ena enudrio...sto diaxwristiko saloniou-kouzinas...me 17 psarakia mesa!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

k egw exw ena enudrio...sto diaxwristiko saloniou-kouzinas...me 17 psarakia mesa!!

 

 

Πρέπει να είναι πολύ ωραίο....

Ετσι θα ήθελα να έχω και εγώ!! ένα ενυδρείο στην θέση ενός τοίχου Νομιζω θα ήταν εντυπωσιακότατο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω ενα ενυδρειο νομιζω καπου 80-90 λιτρων,εχω 12 ψαρακια μεσα.η αληθεια ομως ειναι οτι θελει τακτικη προσοχη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι πολύ ωραίο....Ετσι θα ήθελα να έχω και εγώ!! ένα ενυδρείο στην θέση ενός τοίχου Νομιζω θα ήταν εντυπωσιακότατο :)

Nai exw valei k fwtismo k eidika to vrady fainetai polu wraia!:p

Vevaia ta futa pou exw mesa einai plastika...kapoia stigmi tha agorasw kanonika!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο μέχρι να καταλάβεις ότι :

 

1. Τα ψάρια σου αφήνουν χρόνους ανευ λόγου.

2. Δεν μπορείς να πας διακοπές αν δεν εξασφαλίσεις τις συνθήκες θερμοκρασίας του ενυδρείου.

3. Δεν μπορείς να πας διακοπές αν δεν εξασφαλίσεις κάποιον να σου ταίζει τα ψάρια όσο λείπεις.

4. Εκανες το λάθος και αγόρασες ψάρια αλμυρού νερού που είναι τρομερά ευαίσθητα. Οχι ότι του γλυκού νερού δεν είναι ευαίσθητα.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι κι εγώ με ενυδρεία εδώ και 5 χρόνια περίπου. Είναι ωραίο hobby, αλλά φυσικά πρέπει να ασχολείσαι, θέλει φροντίδα για να μένει καθαρό, αλλά είναι χαρά να βλέπω τα ψαράκια μου να κολυμπάνε! Πολλές φορές προτιμώ να κοιτώ αυτά παρά να ανοίγω το χαζοκούτι την τηλεόραση!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

παντα ειχα ενυδρειο στο σπιτι που εμενα με τους γονεις μου..και σα φοιητητρια ειχα μικροτερο με χελονακια.

τωρα,στο δικο μου σπιτι πλεον εχω ενυδρειο ..ποσα λιτρα νερο περνει δε ξερω..πολλα παντως

το μηκος του ειναι γυρω στο 1,60εκατοστα ,υψος γυρω στα 60 και πλατος περιπου 50εκατοστα

κατοικοι του πολλα πολλα ψαρακια gappy(ετσι γραφεται?),καμια 50αρια και ενας γλυφτης μηκους περιπου 15 εκατοστων!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και καμμια φωτογραφια ανεβαστε :)

Eρώτηση, με το νερο τι γινεται? Καθε ποτε αλλαζει? Υπαρχει καμμια εγκατασταση που να ανανεωνεται αυτοματα ή τι γίνεται?

Και απο κόστος τι παίζει?(ξερω οτι οι τιμες κυμαινονται μεχρι μερικα εκατομμυρια ευρω :p, εννοω στα δικα σας )

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ασχολιθω αλλα δεν θα το κανω. Εκτος του οτι δεν εχω χορο για το ενυδριο δεν θα εχω και την ορεξξη για ολη την προσοχη που θελουν και στο τελος θα ψωφισουν, ενας σκυλος ειναι αρκετος

 

Αμα εχεις χελωνες τι παιζει σχετικα με την φροντιδα (αμα εινι 2-3 και εχεις σχετικα μικρο "κουτακι" (αλιθεια πως τα λενε αυτα; ). Εχω δει κατι ωραια με 10-15 ευρω + 3 ευρω για καθε χελωνακι. Λιγα ειναι και αμα δεν θελουν πολοι φροντιδα θα το σκευτω)

Link to comment
Share on other sites

Ειχε παλια ο πατερας μου καποια στιγμη θα ηθελα να αποκτησω και εγω ενα αλλα μεχρι τοτε προτιμω τα virtual....:lol: :lol:

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι κι εγώ με ενυδρεία εδώ και 5 χρόνια περίπου. Είναι ωραίο hobby, αλλά φυσικά πρέπει να ασχολείσαι, θέλει φροντίδα για να μένει καθαρό, αλλά είναι χαρά να βλέπω τα ψαράκια μου να κολυμπάνε! Πολλές φορές προτιμώ να κοιτώ αυτά παρά να ανοίγω το χαζοκούτι την τηλεόραση!

K egw!...mporei na ta paratirw gia wres oloklires k na skeftomai diafora pragmata...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία είναι απο τα ομορφότερα και συναρπαστικότερα χόμπυ κατά την αποψή μου.Βέβαια το να είσαι κάτοχος ενυδρείου,μεγάλου ή μικρού,κοινωνικού ή ενός είδους,απαιτεί χρόνο,χρήμα και φυσικά υπευθυνότητα.

Όντως οι διακοπές είναι ενα ζήτημα που πρέπει να μας απασχολεί,ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μεγάλα κοινωνικά φυτεμένα ενυδρεία.

Οι σελίδες που παραθέτω στο πρώτο πόστ του θέματος περιέχουν πληθώρα πληροφοριών,συμβουλών και ιστοσελίδων που μπορείτε να επισκεφθήτε,παλιοί,νέοι και μελλοντικοί κάτοχοι ενυδρείων.

Καλό θα ήταν να παραθέσουμε και καμία φωτογραφία να δούμε και τι έχει ο καθένας..:)

θα έβαζα κι εγώ αλλά δεν έχω κάποια επιλογή να ανεβάσω φωτό δυστηχώς ούτε κάποιο μέρος να τη κάνω upload...:( ..

Link to comment
Share on other sites

ειχα κι εγω ενυδρειο αλλα ψοφισαν ανευ λογου οπως ειπε ο vampyre και τελικα το αφησα :(

μου αρεσε πολυ και ηθελα καποια στιγμη να παρω και πιρανχας :grin:

εχετε δει καρχαριακι; σε petshop το ειδα βεβαια και ηταν πανεμορφο :)

Link to comment
Share on other sites

xekinima

2o paromoio

sta παραπανω λενε πως ξεκινας....+καπου λεει ποια ψαρια ζουν αρμονικα....

αν κ δεν ειδα καπου να αναφερονται για πλαστικα φυτα π ναι κ τα πιο απλα κ ευκολα ενυδρεια...βεβαια τα φυτεμενα ειναι πολυ πιο ωραια...

1)εστω σε πμ ας μου στειλει καποιος μερικα μαγαζια με ποικιλια ψαριων κ ντεκορ πλαστικο για το ενυδρειο...σε 2-3 γνωστα μαγαζια που χε παει φιλος δεν ειχε τοσο μεγαλη ποικιλια οσο αυτα που διαβασα στα παραπανω λινκς..

καπου εχω κ ενα video me maxh xrusopsaro me piranxas..

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικά φυτά είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο ενυδρείο χρησιμοποιούνται κυρίως για ομορφιά.Αν κάποιος θέλει το καλύτερο θα βάλει αληθινά τα οποία βοηθούν και στην οξυγόνωση του νερού.Βέβαια υπάρχει το πρόβλημα της άλγης αλλά είναι μέσα στο χόμπυ και αυτό.

 

Όσο για το νερό,της βρύσης είναι μια χαρά αρκέι να χρησιμοποιήτε και αντιχλώριο για να αποσκληρένει το νερό.Απο εκεί και πέρα ενα καλό φίλτρο και η μερική ή ολική αλλαγή νερού ανά τακτά χρονικά διαστήματα (κάτι που εξαρτάται και απο το μέγεθος του ενυδρείου) είναι αρκετά για να εξασφαλίσουμε μια καλή διαβίωση για τα ψαράκια.Βέβαια όσο μεγαλύτερο ενυδρείο έχουμε τόσο το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο μέχρι να καταλάβεις ότι :

 

1. Τα ψάρια σου αφήνουν χρόνους ανευ λόγου.

2. Δεν μπορείς να πας διακοπές αν δεν εξασφαλίσεις τις συνθήκες θερμοκρασίας του ενυδρείου.

3. Δεν μπορείς να πας διακοπές αν δεν εξασφαλίσεις κάποιον να σου ταίζει τα ψάρια όσο λείπεις.

4. Εκανες το λάθος και αγόρασες ψάρια αλμυρού νερού που είναι τρομερά ευαίσθητα. Οχι ότι του γλυκού νερού δεν είναι ευαίσθητα.

 

1. Μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει χομπι ενυδρειο. Δυστυχως περασαν πολλα χρονια για να καταλαβω τι συμβαινει, γιατι βαριομουν να διαβαζω θεωριες, χημειες, φαρμακα και να ειμαι πανω απο το ενυδρειο συνεχεια. Η εμπειρια σωζει ζωες! :)

 

2. Την θερμοκρασια του νερου την καθοριζει το θερμαντικο σωμα, που εχει θερμοστατη και δεν ασχολεισαι ποτε μαζι του! ;)

 

3. Με ενα κοστος 40 ευρω, αγοραζεις αυτοματη ταιστρα. (Την ταιστρα την εχεις για πολλα χρονια δεν ειναι κατι ακριβο). Αναλαμβανει να ταιζει τα ψαρια για ενα μηνα!

 

4. Μιλας για τελειως διαφορετικα πραγματα. Δεν εχει καμια σχεση το θαλασσινο ενυδρειο με του γλυκου νερου! (Σαν να συγκρινεις κινητηρες που ο ενας δουλευει με diesel και ο αλλος με αμολυβδη!) Για δες ομως χρωματα απο ψαρια της θαλασσας και δες και των τροπικων λιμνων (οχι οτι και τα τελευταια δεν ειναι ωραια)

 

Πολυ φιλικα για να μην απομακρυνουμε τον κοσμο απο ενα τοσο ωραιο χομπι! :respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το νερό,της βρύσης είναι μια χαρά αρκέι να χρησιμοποιήτε και αντιχλώριο για να αποσκληρένει το νερό.

Συγνωμη που το λεω, αλλα το αντιχλωριο δεν εχει καμια σχεση με την σκληροτητα του νερου! :wacko:

Το χρησιμοποιουμε για την απομακρυνση των ιοντων του χλωριου που ειναι επιβλαβη (:nuke: ) για ολους τους ζωντανους οργανισμους του ενυδρειου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που το λεω, αλλα το αντιχλωριο δεν εχει καμια σχεση με την σκληροτητα του νερου! :wacko:

Το χρησιμοποιουμε για την απομακρυνση των ιοντων του χλωριου που ειναι επιβλαβη (:nuke: ) για ολους τους ζωντανους οργανισμους του ενυδρειου.

 

Είχα την εντύπωση πως το αντιχλώριο είχε να κάνει με τη σκληρότητα του νερού:worry: ..Πάντως καλά έκανες και με διόρθωσες.Δεν θα ήθελα να υπάρχει ελλειπής πληροφόρηση:) ..Όσο για το παραπάνω μηνυμά σου,συνυπογράφω..;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν μικρη ειχαμε ενα ενυδρειο μεγαλο, που χωριζε το σαλονι απο την τραπεζαρια, παρα πολυ ομορφο. Ηταν reef ενυδρειο, με πολυ ομορφα ψαρακια, αστεριες και κοραλλια :love: :love: :love: παρα πολυ ομορφο! Τωρα δεν το εχουμε πια, ομως σκοπευω να φτιαξω παλι ενα, αν οχι τοσο μεγαλο οσο το προηγουμενο, σκεφτομαι ενα περιπου 600 lt, για το δωματιο μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...