Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.somobile.co.uk/news/wp-content/uploads/Xperia-S-1-1.jpg

 

Οθόνη 4.3" HD Reality (1280 x 720, 342ppi) Bravia Engine

Επεξεργαστής dual-core Qualcomm Snapdragon MSM8260 1.5GHz

Κάμερα 12MP Exmor R f/2.4 (1080p), λήψη σε μόλις 1.5sec

Εμπρόσθια κάμερα 1.3MP (720p)

Αποθηκευτικός χώρος 32GB

Υποδοχή HDMI

NFC chip

PlayStation Certified

Λειτουργικό σύστημα Android 2.3 Gingerbread (update σε Android 4.0 ICS)

Μπαταρία 1750mAh

Διαστάσεις 128 x 64 x 10.6mm

Βάρος 144gr

 

Xperia S Disassembly Guide

http://www.xperiablog.net/2012/04/30/xperia-s-disassembly-guide/

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις το πήρα και το χαζεύω. Είχα κανα χρόνο το Galaxy S2.

1) με χαλάει που ανοίγει μόνο από την κορυφή.

2) Είναι πιο μαζεμένο απο το S2

3) Η οθόνη του δεν μου φαίνεται και 4:3 (οπτικά)

Συνεχίζω..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και το χαζεύω. Είχα κανα χρόνο το Galaxy S2.

1) με χαλάει που ανοίγει μόνο από την κορυφή.

2) Είναι πιο μαζεμένο απο το S2

3) Η οθόνη του δεν μου φαίνεται και 4:3 (οπτικά)

Συνεχίζω..

 

καλοριζικο φιλε..να ξερες πως σε ζηλευω..θα πρεπει να κανω υπομονη 1-2 μηνες....

 

εννοεις οτι ανοιγει μονο με power button ε;εχεις δικιο,ισως καταπονεθει με τον καιρο.αλλα δυστυχως αυτα ειναι τα κακα των capacitive (και πλεον με την ICS,των καθολου) κουμπιων...τουλαχιστον τα mini,mini pro και ray εκτος απο τα 2 capacitive,εχουν και ενα home button το οποιο ειναι κανονικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και το χαζεύω. Είχα κανα χρόνο το Galaxy S2.

1) με χαλάει που ανοίγει μόνο από την κορυφή.

2) Είναι πιο μαζεμένο απο το S2

3) Η οθόνη του δεν μου φαίνεται και 4:3 (οπτικά)

Συνεχίζω..

 

Πες μας για ποιότητα και ένταση ηχείου όταν χτυπάει το τηλ, lagαρίσματα αν υπάρχουν ή κολληματάκια, sar, σήμα wifi και scrollaρισμα επαφών και νετ. Και ότι άλλο θες εσύ. Ελπίζω να μην σε κούρασα. ΤΟ ΘΕΛΩ.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Πες μας για ποιότητα και ένταση ηχείου όταν χτυπάει το τηλ, lagαρίσματα αν υπάρχουν ή κολληματάκια, sar, σήμα wifi και scrollaρισμα επαφών και νετ. Και ότι άλλο θες εσύ. Ελπίζω να μην σε κούρασα. ΤΟ ΘΕΛΩ.

 

επειδη πηγα και το ειδα σημερα βγαλαμε με τον πωλητη το βιβλιαρακι που εχει μεσα για το sar και απογοητευτικα.παιδια εχει 1,3 απαγορευτικο για εμενα καθοτι ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες για την αγορα κινητου.και το ηθελα παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου εδώ και 2 ώρες (μου το παρέδωσαν από το Πλαίσιο).

Δεν έχω βρει κάτι αρνητικό. Η συσκευασία είχε μέσα και hdmi καλώδιο.

Έχει κάποιες λειτουργίες αρκετά έξυπνες. Για παράδειγμα όταν συνδέεις τον

φορτιστή για να φορτίσει το κινητό αναγνωρίζει τον φορτιστη ως "αξεσουάρ" και σου ζητάει

αν επιθυμείς να το αντιστοιχήσεις με κάποιο πρόγραμμα. Του πέρασα να ανοίγει

το ξυπνητήρι.

Μόλις το συνδέω για φόρτιση τώρα μου ανοίγει το ξυπνητήρι αυτόματα.

 

Super :-)

 

Θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις μέσα στην ημέρα.

 

Κάτι ακόμα...είναι μεγάλο...χορταστικό...ανάλυση τέλεια...ήχος κρύσταλλο...

Θάνος
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου εδώ και 2 ώρες (μου το παρέδωσαν από το Πλαίσιο).

Δεν έχω βρει κάτι αρνητικό. Η συσκευασία είχε μέσα και hdmi καλώδιο.

Έχει κάποιες λειτουργίες αρκετά έξυπνες. Για παράδειγμα όταν συνδέεις τον

φορτιστή για να φορτίσει το κινητό αναγνωρίζει τον φορτιστη ως "αξεσουάρ" και σου ζητάει

αν επιθυμείς να το αντιστοιχήσεις με κάποιο πρόγραμμα. Του πέρασα να ανοίγει

το ξυπνητήρι.

Μόλις το συνδέω για φόρτιση τώρα μου ανοίγει το ξυπνητήρι αυτόματα.

 

Super :-)

 

Θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις μέσα στην ημέρα.

 

Κάτι ακόμα...είναι μεγάλο...χορταστικό...ανάλυση τέλεια...ήχος κρύσταλλο...

 

Έχεις τη καλοσύνη να μας πεις τη ποιότητα του ήχου κατά την ομιλία με τα ασύρματα ακουστικα και την ακουστική κατά την ακρόαση ραδιοφώνου; αν μπορείς πες μας με ποιο ανάλογο το συγκρίνεις σα καλύτερο ή χειρότερο...

 

(τα "δακτηλιδακια" που έχει το βύσμα των hands free τί χρώμα είναι; )

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ με GALAXY S2 που κυκλοφορεί εδώ και 10 μήνες, δηλαδή εχει διορθώσει τα όποια λάθη, με custom ROM, ενώ το SONY μόλις κυκλοφόρησε.

πάμε στις ρυθμίσεις:

Ρυμίσεις κλήσεις: το Sony δεν έχει αυτόματη απάντηση

Οθόνη: το Sony δεν έχει αλλαγή γραματοσειράς, ούτε αυτόματη φωτεινότητα

 

Στην κεντρική οθόνη δεν έχει το πάνελ στην κορυφή με wifi κτλ.

Λόγω ανάλυσης οθόνης κάποια widget έχουν πρόβλημα (τα σμικραίνει)

 

Προβληματίστηκα ...

 

Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Ας μας ενημερώσουν οι τυχεροί κάτοχοι για την αυτονομία του αλλά και για τυχόν κολλήματα. Ζορίστε το παιδιά να μας πείτε πως τα καταφέρνει!!!
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Για αυτονομια ειναι νωρις ακομα. Πρεπει να το ζορισουν 2-3 φορες ουτως ωστε να βγει ενα ικανοποιητικο συμπερασμα..
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου έχει κάνει λίγο "κακή" εντύπωση είναι ο ήχος του συνομιλητή. Είναι λίγο μπουκωμένο και με βάθος.

Από bluetooth στο αυτοκίνητο είναι μια χαρά αλλά από το ακουστικό νομίζω πως έχει ένα θέμα.

Θάνος
Link to comment
Share on other sites

Άλλος με θέμα στον ήχο κατά την κλήση?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτονομια ειναι νωρις ακομα. Πρεπει να το ζορισουν 2-3 φορες ουτως ωστε να βγει ενα ικανοποιητικο συμπερασμα..

 

Το ξέρω....Δεν εννοούσα σήμερα.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 24 ώρες μπορώ να πω πως παραμένω γοητευμένος με την οθόνη.

Σε σύνδεση με τηλεόραση Samsung δουλεύει άψογα με το τηλεκοντρόλ να συνδέεται εύκολα

και να δίνει όλες τις εντολές. (Samsung Anynet).

Επειδή είναι το πρώτο Xperia που αγόρασα ποτέ δεν μπορώ να το συγκρίνω με κάποιο από τα παλαιότερα.

Ο επεξεργαστής δεν κολλάει με τίποτα. Οι εφαρμογές ανοίγουν η μία μετά την άλλη και δεν μου έχει

κολλήσει καθόλου, ούτε μία μικρή καθυστέρηση.

Η ανάλυση 1280 x 720 δυστυχώς υπάρχει σε πολύ μικρό αριθμό εφαρμογών με αποτέλεσμα οι περισσότερες να μην τρέχουν σε όλη την οθόνη.

Αλλά αυτό δεν είναι θέμα κινητού.

Θάνος
Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτα τα lags που αναφερονται σε μερικα βιντεο ειναι τυχαια περιστατικα να φανταστω..πολυ καλα νεα αυτα!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτα τα lags που αναφερονται σε μερικα βιντεο ειναι τυχαια περιστατικα να φανταστω..πολυ καλα νεα αυτα!!

 

Εγώ τουλάχιστον δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα πάει σφαίρα.

Θάνος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω δει σχεδόν όλα τα τα video στο youtube και όλα δείχνουν lags στο σερφάρισμα. Για κάντε μια δοκιμή γιατί θα τρελαθούμε!!! Δεν είναι τόσο smooth to scrolling στο net. Δοκιμάστε και πείτε. Επίσης κάποιος εδώ είπε ότι το ακουστικό δεν ακούγεται καλά. Ισχύει ??
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω δει σχεδόν όλα τα τα video στο youtube και όλα δείχνουν lags στο σερφάρισμα. Για κάντε μια δοκιμή γιατί θα τρελαθούμε!!! Δεν είναι τόσο smooth to scrolling στο net. Δοκιμάστε και πείτε. Επίσης κάποιος εδώ είπε ότι το ακουστικό δεν ακούγεται καλά. Ισχύει ??

Πιάσε το και λιώσε το και θα καταλαβαίπ αν έχει lags.το κινητό είναι τούμπανο λέμε

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω δει σχεδόν όλα τα τα video στο youtube και όλα δείχνουν lags στο σερφάρισμα. Για κάντε μια δοκιμή γιατί θα τρελαθούμε!!! Δεν είναι τόσο smooth to scrolling στο net. Δοκιμάστε και πείτε. Επίσης κάποιος εδώ είπε ότι το ακουστικό δεν ακούγεται καλά. Ισχύει ??

 

Μέχρι στιγμής παρόλο που το έχω ζορίσει πολύ δεν έχω το παραμικρό θέμα.

Πίστεψέ με.

Θάνος
Link to comment
Share on other sites

πριν το παραγγειλετε παιδες περαστε να το δειτε και να το ζορισετε λιγακι..στα μεγαλα καταστηματα εχει wifi..μπειτε,σερφαρετε και δειτε μονοι σας..;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις.

Με τα πολλα το κινητο πάρθηκε τελικα απο πλαισιο στα 509 ευρω μαζι με μια θηκη universal.

Το αγορασα σε λευκο χρώμα,το μαύρο δεν το είδα καθόλου δυστυχως οποτε και δε μπορω να κρίνω πιο είναι πιο ωραίο απο κοντα.

Στιβαρη κατασκευή,χωρις κανένα τριγμο προς το παρόν.θα δείξει βέβαια στο μέλλον αν θα παραμείνει έτσι.τα πλαστικά του παντως φωνάζουν ποιότητα.το κακο με το λευκο είναι οτι σιγουρα θα μαυριζει με την χρήση,αλλα ok,πανακι,αφρό zagg κι όλα θα είναι όπως πρώτα.

Ανοίγοντας το δεν περίμενα οτι το θέαμα που θα αντίκρυζα δευτερόλεπτα αργότερα,πως θα με άφηνε έκπληκτο,με μια έκφραση θαυμασμου ως προς την οθονη του.

Για μενά μέχρι και σήμερα,τη καλυτερη απεικόνιση την είχε το iPhone 4s.καθόλου pixels,φυσικα χρώματα,οι amoled,nova και οι ψευτο slcd των htc με άφηναν αδιάφορο μπροστα στην ολοκαθαρη οθονη του iPhone.

Σαφώς είναι γνώμες και γούστα όλα αυτα.

Σήμερα λοιπόν είδα το κινητο που έχει καλυτερη οθονη απο το iPhone κι απο οτι αλλο έχω δει.

Φωτεινοτατη,καθαροτατη,χωρις ίχνος pixel,τα χρώματα δείχνουν απλα υπέροχα.φοβερη ποιότητα.

Στο scrolling δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα η κόλλημα,όλα ρολαρουν τέλεια.πολυ καλύτερο απο το galaxy s2 που είχα.

Στο θέμα Ίντερνετ είτε με wifi είτε με 3g επισης κανένα πρόβλημα.σφαίρα και χωρις lags.

Κατα την πληκτρολογηση κειμένου είναι λίγο αργο όμως είναι πολυ καλύτερο σαν αίσθηση σε σχέση με αλλα android.

Ποιότητα συνομιλίας?κορυφη,καθαροτατος ήχος και δυνατο ακουστικό.

Ηχείο?πολυ καλο και ποιοτικο.

Η κάμερα επισης δείχνει να είναι πολυ καλη,αν και δεν έχω μεταφέρει ακόμα εικόνα στον υπολογιστή.τουλαχιστον στην οθονη του δείχνει φοβερη.

Ωραίο επισης και το led ειδοποιησεων,απαραίτητο.

Το διαφανο μέρος που απο πάνω βρίσκονται οι εντολές Συμπαθητικο,το βράδυ όταν ανάβει είναι εντυπωσιακό.

Πιστεύω οτι η Sony κανει πολυ καλη αρχη,μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι και είναι στο χέρι τους το να κερδίσουν μια καλη θέση στην αγορα.

Σε σύγκριση παντως με το s2 που είχα είναι ανώτερο και δεν το συζητώ περαιτέρω.

Αυτα προς το παρόν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...