Jump to content

Προβλημα με παιχνιδια (freeze)


johnyskar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βοηθεια παιδες, παθαινω το εξης:

Χωρια οτι 1-2 φορες εχει φριζαρει το pc (με τον ηχο να βουηζει) και να θελει restart απτο κουμπι, αυτο ειναι το σπανιο, το προβλημα μου ειναι οτι παιχνιδια οπως το Call of duty Modern Warfare 3 και το Spiderman Shattered Dimensions, φριζαρουν σε ξεμπαρκο χρονο μπορει και 3-4 φορες καπακια σε 1-2 λεπτα. Ειναι ενα πραμα σαν να πατας το Start κουμπι η alt+tab και να ξαναμπαινεις, δηλαδη παγωνει για λιγα δευτερολεπτα μετα μαυριζει σαν να ξαναφερες το παραθυρο και επανερχεται. Καποιες φορες παγωνει και ο ηχος, αλλες ακουγεται κανονικα αλλες καθολου. Και οχι τιποτα αλλο οταν εχω το Σπαιντερμαν στην TV καποιες φορες επανερχεται αλλα ενω υποτιθεται δειχνει το παιχνιδι ειναι στο desktop οποτε θελει διαχειριση εργασιων και κλεισιμο. Εκτος οτι στο multiplayer στο Call μου καταστρεφει το παιχνιδι, γενικα ειναι πολυ εκνευριστικο και δεν μπορω να προχωρησω.

 

Εχω βαλει directX, κατι drivers για καρτα γραφικων και κατι ψιλα αλλα με προγραμμα για drivers αλλα τιποτα.

 

Τα speqs του υπολογιστη ο οποιος ειναι καινουργιος και δεν πρεπει να εχω θεματα στα παιχνιδια ειναι:

intel core i5 @ 3.2 ghz

Sapphire radeon HD 7770 1 GB DDR5 Overclocked edition

Corsair VS 650 Watt

MOBO Gigabyte B75M-D3H

Ram Corsair 8 GB

Windows 7 Ultimate 64-bit

 

Εκανα και ενα furtest για benchmark κλπ στα 1920 εβγαλε καπου στους 75 βαθμους θερμοκρασια τοπ δεν νομιζω οτι ζοριζεται η καρτα.

 

υ.γ. Να σημειωσω οτι αλλα παιχνιδια οπως το Προ 13, Spiderman Web of shadows, Fm 13 δεν εχουν αυτο το προβλημα. Δοκιμασα και το Street Fighter X Tekken το οποιο μετα απο 3-4 μαχες κρασαρε τελειως αλλα νομιζω πως ειναι θεμα του παιχνιδιου, ακομα και στο fps test του παιχνιδιου εδειχνε κομπλε.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ενημερώσεις το steam.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το steam περασμενο τα παιχνιδια που παιζω δεν το χρειαζονται...

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κατεβάσει μόνος σου τους τελευταίους driver της κάρτας γραφικών από το site της AMD? Δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρουν αυτά τα προγράμματα για drivers.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Ναι και απτην AMD και απτην Sapphire αν και ειναι το ιδιο. Τι να κανω να βαλω και το beta? Αφου τα παιχνιδια ειναι πριν 3 χρονια ξερω γω δεν θελει τοσο νεα πραγματα δεν παιζει. Να πω αλλα πραγματα που δοκιμασα απτο ψαξιμο:

Καταρχας πλεον εστιαζω στο προβλημα ως "παιχνιδια κανουν minimize randomly/automatically" ετσι βγαζει πολλα τετοια το γκουγκλ. Αφου βλεπω στιγμιαια την επιφανεια εργασιας πριν ξαναπαει στο παιχνιδι καποιες φορες.

Οποτε αυτα που χω δοκιμασει ειναι drivers, directx(και του Call απτους φακελους του πχ γιαναναι ακριβως αυτο που χρειαζεται)

ειδα οτι πολλοι λεγανε για προβληματα απτο αερο των windows και εβαλα τις 3 επιλογες απτο .exe του παιχνιδιου που ειναι για συνθεση επιφανειας εργασιας και συμβατοτητα με dpi και ελεγα οτι θα φτιαξει για να πω την αληθεια και τιποτα...

Κατεβασα ενα προγραμμα Razer Game booster που καποιος ειπε οτι τον εφτιαξε, αλλα ουτε ετσι αυτο το προγραμμα απενεργοποιει ολες τις εργασιες πισω απτο παιχνιδι τις περιττες οποτε υποτιθεται τακτοποιει τα σταρταπ κλπ. Σαν το tune up ειδικα για παιχνιδια. Και δειχνει και θερμοκρασιες αλλα δεν εδειξε τιποτα περιεργο.

Εχω δοκιμασει με προσωρινα κλειστο το AVG, με μικρη αναλυση και απενεργοποιημενη την 2η οθονη της τηλεορασης.

Δε ξερω τι αλλο να κανω τωρα εκανα μια ανασυγκροτηση και θα κανω ενα σκαν με το malwarebytes και θα δοκιμασω με τελειως κλειστο το antivirus. Δε ξερω τι να ψαξω πλεον......

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα των παιχνιδιών με τα Windows; Αν δοκιμάσεις να τα "τρέξεις" ως XP, θα σου εμφανιστούν τα προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τις 3 επιλογες της συνθεσης επιφανειας εργασιας και τις αλλες 2 εβαλα και συμβατοτητα σαν XP ναι αλλα ουτε αυτο επιασε. Το AVG δεν απενεργοποιειται τελειως για να δοκιμασω με τελειως κλειστο στις διεργασιες αν πατησω κλεισιμο δεν αφηνει. Εκανα και σκαν με malwarebytes δεν βρηκε κατι, και ανασυγκροτηση εκανα, θα κανω και uninstall drivers της καρτας και θα ξαναπερασω μηπως εχει γινει κανα μπερδεμα. Κατι πολυ συγκεκριμενο πρεπει ναναι που μου διαφευγει ποιος ξερει τι μικρολεπτομερεια ενοχλει. Γιατι οπως ειπα δεν το κανει σε ολα τα παιχνιδια πχ δεν το εκανε ποτε στο προηγουμενο Σπαιντερμαν και δεν το κανει στο Προ. Νομιζα οτι ειναι του Call of duty προβλημα βασικα αλλα αφου το κανει και στο Σπαιντερμαν κατι παιζει..

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Εαν ξαναέκανες εγκατάσταση από την αρχή τα παιχνίδια παίρνοντας τα save? Όπως λες κάνεις επέκταση οθόνης στην τηλεόραση? Μήπως από το ATI CP μπορείς να πειράξεις κάτι? Ξαναβάλε τους παλιούς οδηγούς της κάρτας γραφικών σου

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κανω update με οτι εκανα επακριβως χτες:

Καταρχας να πω οτι με μια οθονη δοκιμαζω να παιξω απενεργοποιω την 2η, και στα νουμερα μια χαρα ειναι και οι ραμ και οι θερμοκρασιες, αλλωστε προ και το αλλο Σπαιντερμαν τα παιζει χωρις προβλημα.

 

Χτες λοιπον βγαζω τους drivers της καρτας και βαζω απτο CD αυτον που ειχε μεσα, ανοιγω το catalyst control center πριν δοκιμασω παιχνιδι και βλεπω μια επιλογη AMD Overdrive, πατησα να δω τι ειναι, πατησα αποδοχη που μου γραψε κατι, απλα ειδα τα νουμερα που δειχνε και δεν πειραξα τιποτα. Δεν νομιζω δηλαδη να ενεργοποιηθηκε τοτε απλως δεν το χα πατησει να δω τι ειναι πρεπει να ηταν απο μονο του ανοιχτο.

Βαζω το call of duty, παιζω 4 γυρους χωρις προβλημα!!! Που συνηθως αντε στον 2ο γυρο το εκανε παντα. Ωραια λεω ξεμπερδεψαμε το φτιαξα. Κλεινω το pc φευγω και αργοτερα παιζω αλλο ενα γυρο χωρις θεμα και το βραδυ πιο μετα αρχισε παλι κανονικοτατα...... Και δεν ξερω τι σκατα αλλαξε στο ενδιαμεσο!!! Γιατι δεν εκανα κατι, και θελω να πιστευω οτι δεν ηταν τυχαιο οτι 4 πιστες επαιξε κανονικα. Ηταν το Single player Call of duty και ειχε παραθυρακι ειδα οταν το κλεισα απτο τειχος προστασιας των windows για αρση αποκλεισμου.

Τα αλλα που δοκιμασα ειναι εβαλα εξαιρεσεις στο τοιχος στα παιχνιδια και στο AVG, ανοιξα το catalyst να ναι ανοιχτο, και τιποτα παλι τα ιδια.

Σημερα παλι μου πεταξε 2 σφαλματα που σχετιζονται με την καρτα, το ενα το χε ξανακανει οτι το catalyst σταματησε να λειτουργει, και εκανα ενημερωση και εφτιαξε, και το αλλο το αναφερω απλα οτι οι φυσαλιδες προφυλαξης οθονης σταματησαν να λειτουργουν στο ξεμπαρκο και πεταξε μηνυμα. Δεν εχω σκεφτει κατι αλλο να δοκιμασω μαλλον θα το δεχτω και θα παιζω ετσι μεχρι να βαλω καποιο αλλο παιχνιδι να δω αν θα το κανει και εκει.

Αν αλλαξει κατι θα το γραψω, η οποιαδηποτε αλλη ιδεα εχετε ευπροσδεκτη.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τους catalyst drivers κάνε ρεσταρτ και ασε τον υπολογιστή να βάλει τους δικούς του. Κάνε ρεσταρτ. Μετά τρέξε πάλι το catalyst το τελευταίο με δεξί κλικ σαν διαχειριστης. Restart. Μ έχει μπερδέψει σχετικά με το πιο call εχεις. Ξανα κάνε εγκατάσταση το παιχνίδι..

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει αυτο που λες με το σβησιμο και να κανει ο υπολογιστης απο τις συσκευες ενημερωση. Το καταλυστ το τρεχω απο το δεξι κλικ στην οθονη δεν εχει προβλημα. Το Call of duty Modern Warfare 3 εχω αλλα το προβλημα το εκανε και στο Spiderman Shattered Dimensions το ιδιο ακριβως οποτε δεν ειναι του παιχνιδιου... Παρεμπιπτοντως χτες επαιξα μια πιστα Spiderman χωρις προβλημα για αλλη εξελιξη θα ενημερωσω. Ευχαριστω για τις προτασεις.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Στον ξάδερφό μου,κάνει παγωματα το pc,και καταλήξαμε ότι ήταν οι drivers της amd,βάλαμε τους προηγούμενους stable,και δούλεψε οκ.

Να σου πω,πως μονο όταν αφαιρεσαμε τους οδηγούς με το atiman tool συνήλθε.

Αλλιώς έκανε τα ιδια.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως παγωμα το δικο μου για αυτο ειναι και περιεργη κατασταση, πιο πολυ ειναι οτι ελαχιστοποιειται το παιχνιδι απο μονο του και επανερχεται. Παντως εφοσον συνεχισει θα το δοκιμασω και αυτο με το atiman tool και θα ξαναπερασω drivers thanks.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Update:

Εκανα παλι uninstall τους οδηγους, χωρις το ατιμαν γιατι δεν μου το βαζε εβγαζε προβλημα με τα δικαιωματα αλλα και παλι διαβασα οτι προκαλεσε προβληματα σε καποια συστηματα. Τεσπα εβαλα τον προτελευταιο οδηγο που χει βγει, εβαλα ενα application profiles εξτρα, τιποτα.

 

Τελος δοκιμασα να παιξω με τις ρυθμισεις του AMD Overdrive. Αρχικα εβαλα παραπανω ενεργεια και κλοκ και μνημη και το κανε συνεχεια αρα λεω σχετιζεται με το οβερκλοκ. Μετα κατεβασα τις 2 μπαρες και 2 μερες τωρα μετα απο αρκετα παιχνιδια δεν το χει ξανακανει. Νομιζω οτι βρηκα λυση στο προβλημα μου επιτελους.

 

κλοκ και μνημη πανε απο 300 ως 1300 και ειναι ρυθμισμενα σε 1100 και 1250. Τα κατεβασα σε 1020 και 1070 αντιστοιχα λογικα εχω περιθωριο μαλλον τη μνημη να τα ανεβασω και αλλο σε μια τιμη ψηλοτερη χωρις προβλημα αλλα θα το δοκιμασω αν χρειαστει μονο.

Εν ολιγοις ελεος με την εταιρια και τους τεχνικους που βγαλανε την καρτα overclocked σε νουμερα που ναι στα ορια της και ειναι ασταθης! θελω να πιστευω οτι αυτο ηταν δηλαδη και ξεμπερδεψα.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...