Jump to content

ΙΚΑ: Ένσημα, ασφάλιση, αριθμός μητρώου κ.α.


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχω ενα παρομοιο ζητημα που αφορα παλια ενσημα προ μηχανογραφησης του ΙΚΑ...;;;Να το γραψω εδω; Ειμαι κανούρια...

 

:D Θα το γραψω εδω τελος παντων. Μου λειπουν ενσημα απο το 1998 εως και το 2001 καποια τριμηνα ενδιαμεσα τα οποια χρειαζομαι για ταμειο ανεργιας τωρα,για να παρω το ανωτατο. Εχω καποιες σελιδες του τοτε ΑΒΑ, πηγα στο ΙΚΑ της περιοχης που μενω τωρα στην Αθηνα αλλα δεν υπαρχουν μηχανογραφημενα αυτα που θελω. Σημειωνω οτι τα ετη που αναζητω αφορουν εργασια στη Θεσσαλονικη και επιχειρηση που πια δεν λειτουργει. Που πρεπει να παω να βγαλω ακρη ρε γμτ;Στη σκεψη οτι πρεπει να ανεβω Θεσσαλονικηγι αυτο τρελαινομαι...!Ξερει κανεις ή εχει βρεθει σε αναλογη θεση κανεις και τι εκανε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)

Οπως λειτουργεί το σύστημα ,λογικά κάπου θα υπάρχουν αυτά χειρόγραφα,και δυστυχώς θα πρέπει να πας από κοντά:cry:

Βέβαια υπόψη με ότι γίνεται γενικά από οργάνωση λόγω κρίσης ,θα έχεις ταλαιπωρία, και πρέπει να έχεις επιφύλαξη αν θα βγάλεις άμεσα άκρη,

αλλά κάποια απόδειξη ότι εργάστηκες σίγουρα θα υπάρχει :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Tι απαιτηται για εγραφη στον ΟΓΑ? Ακουσα πως πρεπει να εισαι δυο χρονια ανασφαλιστος αγροτης και μετα να ασφαλιστεις,ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς...

Παντού δούλευα χωρίς ένσημα. Με ΙΚΑ δούλεψα 6 μήνες το 2008 (Ιαν-Ιουν). Βιβλιάριο του ΙΚΑ δεν πήρα ποτέ. Το Δεκέμβριο του 2008 πήγα στη Βαρκελώνη και έπαθα δηλητηρίαση και πήγα στο νοσοκομείο. Η ιδιωτική ασφάλεια δεν μου τα κάλυψε γιατί έπρεπε να νοσηλευτώ. Κάποιος μου είπε ότι ακόμα και τώρα μπορώ να τα πάρω πίσω. Πού πρέπει να απευθυνθώ;

 

Εχω μαύρα μεσάνυχτα με αυτά τα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

να τα παρεις πισω μετα απο τοσα χρονια,απο ποιον?

απο το ΙΚΑ?αφου δεν εισαια σφαλισμενος εκει.

αν εισουν γραμμενος στον ΟΑΕΔ και ειχες ασφαλιστει για τους 6-12 μηνες(ποσο δινουν δε ξερω) τοτε ναι,αλλα μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι γραμμένος 12 μήνες στον ΟΑΕΔ δικαιούσαι πρωτοβάθμια κάλυψη από το ΙΚΑ και αυτή καλύπτει μόνο Ελλάδα,αναφέρεται σχετικά .

 

Ομως τι σχέση έχει μια ιδωτική ασφάλεια που αφορά ασφαλιστή, με μια δημόσια που συνεχώς γίνονται αλλαγές και έχει περάσει

και σημαντικός χρόνος από το συμβάν ;:O

 

Είναι γνωστό ότι κάποια θέματα που αφορούν δημόσιο έχουν προθεσμίες,διαδικασίες και δεν αφορούν ιδιώτη ασφαλιστή που έχει συμφέρον να λέει....

Η σοβαρότητα των απαντήσεων που κρίνεις ,αφορά τι ξέρει κανείς, σε σχέση με την ερώτηση που έκανες ,και τι αναφέρθηκε σε συνέχεια.:)

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα συμφέρον να πει οτιδήποτε. Βάση συμβολαίου δεν διακαιούμουν καμία αποζημίωση από την εταιρεία γιατί το συμβόλαιο ήταν μόνο για νοσηλεία. Από το ΙΚΑ δικαιούμουν το θέμα είναι πως το διεκδικώ. Βάση ΕΕ δικαιούσαι ασφάλεια αν είσαι ασφαλισμένος. Απλά τα πληρώνεις και τα παίρνεις μετά από το ταμείο. Η πλάκα είναι ότι επειδή τα θεωρούσα χαμμένα μπορεί και να τα έχω πετάξει.
Link to comment
Share on other sites

Oι ιδιωτικές ασφάλειες υγείας έχουν "υποχρεωτικά" νοσήλεια και για το εξωτερικό (από το 2002 νομίζω) λόγω της ΕΕ όπως γίνεται και με τα αυτοκίνητα.

Απλά τα πληρώνεις εσύ και τα παίρνεις από την ιδιωτική ασφάλεια.:!:Ο ασφαλιστής σου προφανώς είτε είχε ξεχάσει να σε ενημερώσει για τις νέες καλύψεις είτε τον συνέφερε να παίρνει προμήθεια σε κάθε ανανέωση του παλιού σου συμβολαίου, και να πληρώσει η ασφαλιστική λιγότερα αν χρειαστεί.

 

Γι'αυτό σου πέταξε δικαιολογία για το ΙΚΑ ....που ισχύει μόνο όταν γίνει κάτι μέσα στο έτος ασφάλισης,όχι μετά 3 έτη,και γι'αυτό θέλει κάθε χρόνο απόδειξη ότι υπάρχεις ασφαλιστικά και υποχρεούσε ν'ανανεώνεις το βιβλιάριο ασθενείας,που εσύ ποτέ δεν τήρησες ,χώρια ότι το ΙΚΑ υπολειτουργεί λόγω χρηματοδότισης,έχουν σφίξει πάρα πολύ τα κριτήρια σε διάφορα....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο έλεγε για διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο, πόσο πιο απλά θα στο πω; Ο συγκεκριμένος μου έχει περάσει αρκετά πράγματα τα οποία δεν δικαιούμουν βάση συμβολαίου.

Τη δηλητηρίαση την έπαθα τη χρονιά που ήμουν ασφαλισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις αναφέρει πουθενά σε προηγούμενα για διανυκτέρευση, και το ξενοδοχείο τι σχέση έχει με νοσηλεία σε νοσοκομείο ;.

Τώρα τι συναλλαγές έχεις με τον ασφαλιστή σου ,δεν με αφορά ,αλλά μην νομίζεις ότι αυτός κάνει ότι θέλει,μεσάζοντας σε εταιρία είναι που έχει κανονισμούς και υποχρεώσεις.Αυτά όμως που σου ανέφερα παραπάνω είναι νόμος, ισχύει για όλους, και όχι προσωπικά για σένα. :)

(βέβαια από παρατυπίες του νόμου.... στην Ελλάδα ζούμε....)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαδικασία για να βλέπει κάποιος τα ένσημα Ι.Κ.Α. του μέσω internet:

1. Εγγράφεστε στο site http://www.ermis.gov.gr και αποκτάτε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης

2. Επισκέπτεστε ένα οποιαδήποτε ΚΕΠ και πιστοποιείτε την εγγραφή σας προσκομίζοντας:

 

•Ταυτότητα ή διαβατήριο

•Τι όνομα χρήστη που σας χορηγήθηκε από το ermis.gov.gr

•Το βιβλιάριο υγείας σας ή ένα απόσπασμα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης

Link to comment
Share on other sites

Εχω αμφιβολίες κατά πόσο το σύστημα λειτουργεί σωστά ή νωρίτερα πρίν σου έρθει μια ενημέρωση με το ταχυδρομείο.Εξαλλου τα γραπτά μετράνε περισσότερο επίσημα για το αρχείο κάποιου.Πόσο μάλλον και όταν για παλιές υποθέσεις το ΙΚΑ δεν έχει ακόμα ενημέρωση αρχείου ηλεκτρονικά.:X Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία για να βλέπει κάποιος τα ένσημα Ι.Κ.Α. του μέσω internet:

1. Εγγράφεστε στο site http://www.ermis.gov.gr και αποκτάτε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης

2. Επισκέπτεστε ένα οποιαδήποτε ΚΕΠ και πιστοποιείτε την εγγραφή σας προσκομίζοντας:

 

•Ταυτότητα ή διαβατήριο

•Τι όνομα χρήστη που σας χορηγήθηκε από το ermis.gov.gr

•Το βιβλιάριο υγείας σας ή ένα απόσπασμα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης

 

Το όνομα χρήστη που μου χορηγήθηκε από ermis.gov.gr πώς ακριβώς θα το παρουσιάσω στο ΚΕΠ; θα εκτυπώσω το μειλ που μου έστειλαν; Το εμφανίζει κάπου αλλού; τι ακριβώς θα πάω στο ΚΕΠ;

 

Edit: Πηγαίνεις με ταυτότητα και βιβλιάριο στο ΚΕΠ, κάνουν επιβεβαίωση στοιχείων και σε γράφουν στις υπηρεσίες του "ερμής". Μετά από 3 μέρες από την επιβεβαίωση των στοιχείων μπορείς να δεις και τα ένσημα του ΙΚΑ μέσα από το σάιτ.

Edited by Terrys
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μπορώ μέσω Ίντερνετ να βρω τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ; Έχει 10 χρονια που ήμουν ασφαλισμένος εκεί αλλά τον χρειάζομαι για κάποιο σκοπό άμεσα. Ως αύριο το πρωί. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Παλιές υποθέσεις το ΙΚΑ δεν έχει ακόμα ενημέρωση αρχείου ηλεκτρονικά.Ετσι και αλλιώς όμως πλέον ο ΑΜΚΑ μετρά.:)
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή παιδιά, μόλις το έλαβα... αν σας έρθει κάτι διαγραφή απευθείας!

Το μήνυμα έλεγε:

Αγαπητοί Φορολογούμενου,

 

Μετά την τελευταία ετήσια υπολογισμούς της δημοσιονομικής δραστηριότητας σας έχουμε

προσδιορίζεται ότι είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή φόρου από 373,80 €.

 

Παρακαλείσθε να υποβάλετε την αίτηση επιστροφής φόρου και θα μας επιτρέψει 6-9 ημερών, προκειμένου

να το επεξεργαστεί.

 

Η επιστροφή μπορεί να καθυστερήσει για διάφορους λόγους.

Για παράδειγμα, την υποβολή μη έγκυρα αρχεία ή την εφαρμογή μετά τη λήξη της προθεσμίας.

 

Για να αποκτήσετε πρόσβαση επιστροφή φόρου σας, κάντε κλικ εδώ

Edited by pantierakos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς μήπως έχει αρχίσει να ισχύει κάτι καινούργιο για την ασφάλιση στο ΙΚΑ μέσω ΟΑΕΔ. Εμένα μου έχουν ανανεώσει 2 εξάμηνα και μου είχαν πει ότι ισχύει για άλλα 2, σύνολο 4, αλλά πριν λίγο καίρο είχα ακούσει ότι ο Κουτρουμάνης είπε πως κανένας άνεργος δε θα είναιανασφάλιστος και η ασφάλεια θα ισχύει μόνιμα έστω και μέσω ΟΑΕΔ. Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ψάχνοντας και υποψιάζομαι πως ήταν λόγια του αέρα (γιατί όχι άλλωστε.. εδώ λεφτά υπάρχουν...).Ωστόσο, αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο παρακαλώ ρίξτε καμιά ιδέα γιατί δεν ξέρω τι παίζει.. δουλειά και ένσημα είναι εντελώς απαλπισία και πιστεύω ότι απλά στο τέλος θα είμαι πια ανασφάλιστη...
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Ο Κουτρουμάνης μαλλον ζει σε αλλο πλανητη. αυτη την στιγμη κανενας εργαζομενος δεν ειναι ασφαλισμενος αυτος μιλαει για τους ανεργους.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή παιδιά, μόλις το έλαβα... αν σας έρθει κάτι διαγραφή απευθείας!

Το μήνυμα έλεγε:

Αγαπητοί Φορολογούμενου,

Μετά την τελευταία ετήσια υπολογισμούς της δημοσιονομικής δραστηριότητας σας έχουμε

προσδιορίζεται ότι είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή φόρου από 373,80 €.

Παρακαλείσθε να υποβάλετε την αίτηση επιστροφής φόρου και θα μας επιτρέψει 6-9 ημερών, προκειμένου

να το επεξεργαστεί.

Η επιστροφή μπορεί να καθυστερήσει για διάφορους λόγους.

Για παράδειγμα, την υποβολή μη έγκυρα αρχεία ή την εφαρμογή μετά τη λήξη της προθεσμίας.

Για να αποκτήσετε πρόσβαση επιστροφή φόρου σας, κάντε κλικ εδώ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ..........ΑΠΑΤΗ.

ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς μήπως έχει αρχίσει να ισχύει κάτι καινούργιο για την ασφάλιση στο ΙΚΑ μέσω ΟΑΕΔ. Εμένα μου έχουν ανανεώσει 2 εξάμηνα και μου είχαν πει ότι ισχύει για άλλα 2, σύνολο 4, αλλά πριν λίγο καίρο είχα ακούσει ότι ο Κουτρουμάνης είπε πως κανένας άνεργος δε θα είναιανασφάλιστος και η ασφάλεια θα ισχύει μόνιμα έστω και μέσω ΟΑΕΔ. Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ψάχνοντας και υποψιάζομαι πως ήταν λόγια του αέρα (γιατί όχι άλλωστε.. εδώ λεφτά υπάρχουν...).Ωστόσο, αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο παρακαλώ ρίξτε καμιά ιδέα γιατί δεν ξέρω τι παίζει.. δουλειά και ένσημα είναι εντελώς απαλπισία και πιστεύω ότι απλά στο τέλος θα είμαι πια ανασφάλιστη...

 

Κανονικά με τον νόμο Κατσέλη είναι απ'αόριστο ,γιατί θεωρείσαι μετά τα 3 έτη μακροχρόνια άνεργος .

Βέβαια εδώ κάθε μέρα αλλάζουν όλα με εγκυκλίους,τροπολογίες κλπ ανοργανωσιά μέχρι ....λένε ότι θα κλεισει ο ΟΑΕΔ με τα νέα μέτρα τον Ιούνιο ,όπως κλείνει η Εργατική εστία κλπ οργανισμοί.:mad:

 

Αν εξαιρέσουμε και ότι προγράμματα για τους ανέργους ανακοινώνονται,και δεν γίνονται,και όσα γίνονται κανείς δεν πληρώνεται... μάλλον ούτε οι ίδιοι ξέρουν για λόγους οικονομίας.:mad:

 

Προς το παρόν αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το ρωτάς στον ΟΑΕΔ κάθε τόσο,αν και η ευχή πάντα είναι να βρείς μια δουλειά...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ... γενικά έχω πάψει να ελπίζω και να περιμένω κάτι... ακόμα κι όταν οι δουλειές είναι τόσο μισές τι ένσημο να μαζέψεις και τι ασφάλιση... άστα να πάνε.. απλά προσπαθώ να επιβιώνω... δε μιλώ καν για συντάξιμα ένσημα... αλλά έστω η έννοια της ασφάλισης ήταν κάτι.. γενικά νομίζω δεν έχουμε πια επιλογή από το να αλλαξουμε φιλοσοφία.. και το ίδιο το κράτος πρέπει να αλλάξει φιλοσοφία.. καλά εγώ δεν έπαιρνα και ποτέ επίδομα από τον ΟΑΕΔ και δε θα μου λείψει αλλά αν όντως κλείσει όλοι αυτοί που παίρνουν έστω τα 360 ευρώ πλέον τι θα γίνουν;; είναι χιλιάδες άνθρωποι.. τελοσπάντων.. σ'ευχαριστώ για την απάντηση.. δλδ ό,τι τύχει την ώρα που θα βρεθείς σ'αυτή τη φάση, έτσι το καταλαβαίνω πια...
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Tώρα έχουν αναφερθεί περιπτώσεις ότι ζητάνε και την φορολογικη σου δηλωση από το ΙΚΑ, αν είσαι άνεργος για να δικαιούσαι περίθαλψη...

Πονηριές αρμοδίων, αν δούν κάποιο ελάχιστο εισόδημα ,να μην στην δώσουν ...

 

Πάντως από εξαγγελίες καλά πάμε http://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=128976752

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή παιδιά, μόλις το έλαβα... αν σας έρθει κάτι διαγραφή απευθείας!

Το μήνυμα έλεγε:

Αγαπητοί Φορολογούμενου,

 

Μετά την τελευταία ετήσια υπολογισμούς της δημοσιονομικής δραστηριότητας σας έχουμε

προσδιορίζεται ότι είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή φόρου από 373,80 €.

 

Παρακαλείσθε να υποβάλετε την αίτηση επιστροφής φόρου και θα μας επιτρέψει 6-9 ημερών, προκειμένου

να το επεξεργαστεί.

 

Η επιστροφή μπορεί να καθυστερήσει για διάφορους λόγους.

Για παράδειγμα, την υποβολή μη έγκυρα αρχεία ή την εφαρμογή μετά τη λήξη της προθεσμίας.

 

Για να αποκτήσετε πρόσβαση επιστροφή φόρου σας, κάντε κλικ εδώ

 

 

Ρουμάνοι πίσω από τα μηνύματα για επιστροφή φόρου

 

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&cid=1&aid=1200261

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, ξεθάβω και αυτό το θέμα, μην τυχόν και δεν δείτε το άλλο!

 

Με λίγα λόγια έχω ξεκινήσει την πρακτική αλλά ακόμα δεν έχω κάποιο επίσημο χαρτί σύμβασης στα χέρια μου! Μου είχαν δώσει πριν από καμιά εβδομάδα κάτι χαρτιά να υπογράψω μαζί με τον φορέα και να τα στείλω στο τει.

 

Έπειτα χρειάζεται και ο αριθμός ΑΜΙΚΑ. Τι χρειάζεται για να τον βγάλω;;;; Δεν έχω κάποιο έγγραφο που να αναφέρει κάτι για σύμβαση με κάποιον αριθμό πρωτοκόλλου πάνω. Γενικά δεν έχω κάτι από το τει ή τον φορέα!! ΑΦΜ - ΑΜΚΑ - φωτ. Ταυτότητας έχω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...