Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουν σπασει τα νευρα μου με τα cyan. Προσπαθησα να επαναφερω τα 8 αλλα το nokia recovery tool εχει παλι τα 8.1 . Ηλπιζα οτι με επανεγκατασταση θα λυνοταν τα προβληματα, αλλα παλι τα ιδια ΣΥΝ οτι πρεπει να ξαναδιαμορφωσω την αρχικη οθονη! Τα προβληματα που ειχα ηταν η φωτεινοτητα της οθονης που εκανε οτι ηθελε, και η περιστροφη της.

 

Ηρθαν τα DENIM... Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχουν σπασει τα νευρα μου με τα cyan. Προσπαθησα να επαναφερω τα 8 αλλα το nokia recovery tool εχει παλι τα 8.1 . Ηλπιζα οτι με επανεγκατασταση θα λυνοταν τα προβληματα, αλλα παλι τα ιδια ΣΥΝ οτι πρεπει να ξαναδιαμορφωσω την αρχικη οθονη! Τα προβληματα που ειχα ηταν η φωτεινοτητα της οθονης που εκανε οτι ηθελε, και η περιστροφη της.

 

Αυτά που λες είναι πιθανόν να υπάρχει κάποιο hardware θέμα με τη συσκευή... Καλύτερα να πας σε κάποιο Nokia Care να το ελέγξουν...

 

Για τη φωτεινότητα βέβαια κοίτα μην υπάρχει σκόνη πάνω στη μπροστινή κάμερα ή μήπως έχεις κάποιο screen protecton να την καλύπτει?

 

EDIT

Ηρθαν τα DENIM... Για να δουμε...

 

Τι εννοείς ήρθαν?? Σου ήρθε επίσημη αναβάθμιση ή έχεις preview for developers?

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες είναι πιθανόν να υπάρχει κάποιο hardware θέμα με τη συσκευή... Καλύτερα να πας σε κάποιο Nokia Care να το ελέγξουν...

 

Για τη φωτεινότητα βέβαια κοίτα μην υπάρχει σκόνη πάνω στη μπροστινή κάμερα ή μήπως έχεις κάποιο screen protecton να την καλύπτει?

 

EDIT

 

 

Τι εννοείς ήρθαν?? Σου ήρθε επίσημη αναβάθμιση ή έχεις preview for developers?

 

Αν ηταν θεμα hardware θα ηταν μονιμο το προβλημα. Μετα απο soft reset ολα καλα. Κατα τη διαρκεια τις ημερας το ξανακανει. μπορει να φταιει και καποια εφαρμογη που χρησιμοποιω. preview for developers.

Edited by pangaman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εδώ και μία βδομάδα περίπου, δεν δουλεύει το γυροσκόπιο με αποτέλεσμα να μην περιστρέφεται η οθόνη (στον browser, στα παιχνίδια, στις εφαρμογές, στις φωτογραφίες, παντού γενικότερα)

Το κινητό δεν έπεσε ώστε να δικαιολογείται τέτοια βλάβη, οπότε ίσως είναι θέμα software και όχι hardware.. Έχω κάνει το update για την έκδοση 8.1, και απ' ότι έχω διαβάσει σε ξένα forum αντιμετωπίζουν και άλλοι κάτοχοι Lumia 920 το ίδιο πρόβλημα.

Έχω δοκιμάσει soft reset (hard reset δεν θα ήθελα να κάνω, αν και απ' ότι διάβασα στο ξένο forum δεν βοήθησε), επανεκκινήσεις, ενεργοποίηση - απενεργοποίηση της ρύθμισης "αυτόματης περιστροφής της οθόνης" και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κανείς από εσάς το ίδιο πρόβλημα ή αν κάποιος γνωρίζει πως να το αντιμετωπίσω.

Αν είναι θέμα hardware θα ήθελα ένα site να παραγγείλω ένα καινούργιο για να αποφύγω το Nokia Care.

 

Δεκτή κάθε βοήθεια και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ.1: Η πυξίδα δουλεύει κανονικά, αυτό είναι ένδειξη ότι το γυροσκόπιο δουλεύει και απλά υπάρχει bug στην περιστροφή;

Υ.Γ.2: Το επόμενο update γνωρίζεται πότε είναι; Μήπως με αυτό διορθωθεί το πρόβλημα από μόνο του..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανε και σε μένα Hardware δεν είναι σίγουρα. Υπομονή μέχρι να πάρεις την Denim. Μέχρι στιγμής σε μένα δουλεύει άψογα!
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανε και σε μένα Hardware δεν είναι σίγουρα. Υπομονή μέχρι να πάρεις την Denim. Μέχρι στιγμής σε μένα δουλεύει άψογα!

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε! Είχες το ίδιο πρόβλημα δηλαδή και διορθώθηκε με την Denim; Μήπως γνωρίζεις πότε είναι η release date γιατί σε εμένα δεν έχει βγάλει ενημέρωση ακόμα.. Η συσκευή μου είναι από Δανία αν βοηθάει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάλι τα ίδια. Πάλι κολλάει ο προσανατολισμός της οθόνης καθώς και η φωτεινότητά της. Πλέον μονο με soft reset συνδεμενο στην τροφοδοσια ρευματος στρωνει. Edited by pangaman
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοίγω ένα βίντεο με τον browser μου το εμφανίζει το μισό....

Αυτο μου το παρουσίασε μετά την αναβάθμιση σε cyan....

Κάποια ιδέα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω οτι υστερα απο 1 μηνα και κατι μου επεστρεψε ξανα η συσκευη στα χερια μου. Ειναι η 2η φορα που χαλαει, αυτη την φορα μου ειπαν οτι μου αλλαξαν οθονη. Πιστευω οτι αλλαξαν και μπαταρια γιατι ηταν φουσκωμενη, το ειχα ανοιξει και το ειχα διαπιστωσει. Επιπλεον ή επισκευαστηκε ή απλως καθαριστηκε ο αισθητηρας εγγυητητας και τωρα δουλευει αψογα. Οφειλω και παλι ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδια στο Nokia Care Ηρακλειου Κρητης (οδος Εβανς), για 2η φορα ηταν αψογοι στην εξυπηρετηση μου.

 

Εκεί στην Έβανς, πόσες μέρες το κράτησαν το κινητό;; Σου βάρεσαν ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ hard reset?? Γιατί παλιά τα είχα πάρει άσχημα μαζί τους... Εντάξει, τεχνικός δεν είμαι, αλλά δε μπορώ να δεχτώ οτι για να μου αλλάξεις πληκτρολόγιο ή το ηχείο του ακουστικού, πρέπει να μου κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ hard reset.. Λες και έπαιρναν ποσοστά ρε φιλε.. Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποκλείσουν το γεγονός ότι είναι κάποιο software κόλλημα της συσκευής πριν το στείλουν για επισκευή Hardware... Και να μην το κάνουν αυτοί θα το κάνουν στα κεντρικά σίγουρα...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εκεί στην Έβανς, πόσες μέρες το κράτησαν το κινητό;; Σου βάρεσαν ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ hard reset?? Γιατί παλιά τα είχα πάρει άσχημα μαζί τους... Εντάξει, τεχνικός δεν είμαι, αλλά δε μπορώ να δεχτώ οτι για να μου αλλάξεις πληκτρολόγιο ή το ηχείο του ακουστικού, πρέπει να μου κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ hard reset.. Λες και έπαιρναν ποσοστά ρε φιλε.. Έλεος!

Δεν γνωρίζω πόσες μέρες το είχαν αυτοί και πόσες μέρες ήταν εξωτερικό,δεν γνωριζω καν αν τελικά πήγε εξωτερικό,ίσως επισκευάστηκε από αυτούς αφού κάποια στιγμή μου είχαν πει ότι περιμένουν ανταλλακτικο.εγω πάντως σε ενα μήνα το είχα ξανά στα χέρια μου.

Οχι δεν μου έκαναν hard reset αφού εμένα ήταν 1000% θέμα hardware (φούσκωμα μπαταρίας και αλλαγή οθόνης). Γενικα όμως όταν το αφήνουν στο service κρατάμε πάντα backup αφού συνήθως το πρώτο πράγμα που κάνουν ουαν αμφιβάλλουν είναι το hard reset ! Κι εμείς οι κάτοχοι αυτό κάνουμε συνήθως!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα!

Λοιπον, δεν μου εχει κατσει καλα με το 920, καποιος με ματιασε απ την 1η μερα!

Το νεο προβλημα μου ειναι σπασμενο γυαλι οθονης. Μου επεσε χθες κατω και στην προσπαθεια μου να το πιασω στον αερα το εσπρωξα με ακομη περισσότερη βια προς το πατωμα. Παρα την ενισχυμενη θηκη σιλικονης που το προστατευει γυρω και γυρω αλλα και προεξεχει 0,5-1 χιλιοστο απο το υψος της οθονης, το γυαλι εγινε θρυψαλλα, λειπουν και μικρα κομματακια! Σαν πινακας αφηρημενης τεχνης εγινε. Φαντασου να μην ηταν και gorilla glass. Ευτυχως, το touch και η οθονη δεν επηρρεάστηκαν καθολου.

Λεω να το επισκευασω μονος οπως κανω παντα με ό,τι μου χαλαει, καμια προταση τι ακριβως ανταλλακτικο να παραγγείλω και απο που; Σαφως προτιμω το γνησιο γυαλι για να ειναι gorilla glass οπως το αυθεντικο, αλλα φοβαμαι μην την πατησω και πληρωσω για γνησιο και μου ερθει φουλ μαιμου. Απ την αλλη, οι μαιμου ξεκινανε απο μολις 5 λιρες (6€)! Επισης, θα ηθελα να αλλλαξω μονο το γυαλι, αλλα βλεπω και πουλανε γυαλι μαζι με ενα καλωδιακι απο κατω που λογικα ειναι του digitizer. Εχουμε καποιον που αλλαξε μονο γυαλι να μας ξεκαθαρισει ;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο Tube, γιατί βαριέμαι τώρα. Ένας τύπος έχει tutorial για όλο το 920. Η αλλαγή μόνο γυαλιού είναι μανίκι!

Ο,τι θα πάρεις θα το πάρεις από Ebay...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάλι τα ίδια. Πάλι κολλάει ο προσανατολισμός της οθόνης καθώς και η φωτεινότητά της. Πλέον μονο με soft reset συνδεμενο στην τροφοδοσια ρευματος στρωνει.

 

τελικα ειναι προβλημα με hardware. εφηγε στα κεντρικα για επισκευη.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα!

Λοιπον, δεν μου εχει κατσει καλα με το 920, καποιος με ματιασε απ την 1η μερα!

Το νεο προβλημα μου ειναι σπασμενο γυαλι οθονης. Μου επεσε χθες κατω και στην προσπαθεια μου να το πιασω στον αερα το εσπρωξα με ακομη περισσότερη βια προς το πατωμα. Παρα την ενισχυμενη θηκη σιλικονης που το προστατευει γυρω και γυρω αλλα και προεξεχει 0,5-1 χιλιοστο απο το υψος της οθονης, το γυαλι εγινε θρυψαλλα, λειπουν και μικρα κομματακια! Σαν πινακας αφηρημενης τεχνης εγινε. Φαντασου να μην ηταν και gorilla glass. Ευτυχως, το touch και η οθονη δεν επηρρεάστηκαν καθολου.

Λεω να το επισκευασω μονος οπως κανω παντα με ό,τι μου χαλαει, καμια προταση τι ακριβως ανταλλακτικο να παραγγείλω και απο που; Σαφως προτιμω το γνησιο γυαλι για να ειναι gorilla glass οπως το αυθεντικο, αλλα φοβαμαι μην την πατησω και πληρωσω για γνησιο και μου ερθει φουλ μαιμου. Απ την αλλη, οι μαιμου ξεκινανε απο μολις 5 λιρες (6€)! Επισης, θα ηθελα να αλλλαξω μονο το γυαλι, αλλα βλεπω και πουλανε γυαλι μαζι με ενα καλωδιακι απο κατω που λογικα ειναι του digitizer. Εχουμε καποιον που αλλαξε μονο γυαλι να μας ξεκαθαρισει ;

Ευχαριστω

 

Ψάξε στο Tube, γιατί βαριέμαι τώρα. Ένας τύπος έχει tutorial για όλο το 920. Η αλλαγή μόνο γυαλιού είναι μανίκι!

Ο,τι θα πάρεις θα το πάρεις από Ebay...

Μετα απο 3ημερο ψαξιμο κατεληξα σε καποια συμπερασματα. Πουλανε τα εξης:

α) γυαλι σκετο ολοσκετο χωρις το digitizer.

β) γυαλι ετοιμο με το digitizer.

γ) γυαλι+digitizer+lcd (σαντουιτσς ολο μαζι πακετο).

Διαλεγεις και παιρνεις. Απλα για την περιπτωση α) βρηκα δεκαδες αναφορες οτι για να ξεκολησω το digitizer απ το σπασμενο γυαλι ωστε να το μεταφερω στο νεο ειναι γερο μανικι και με αυξημενες πιθανοτητες να παθει ζημια το digitizer, και πολυ δυσκολο να καταφερω να το κολλησω στο νεο γυαλι με πολυ καλο τροπο. Οποτε διαλεγω την κουρτινα 2 [β) γυαλι ετοιμο με το digitizer], ελπιζω να μην πετυχω Ζονγκ.

To θεμα ειναι οτι αργω να το παραγγειλω γιατι ψαχνω για γνησιο ή ιμιτασιον με ποιοτητα γνησιου, διοτι βρηκα 10αδες αναφορες οτι καποια ιμιτασιον εχουν και κακη απεικονιση (το γυαλι εχει καποια φιλτρα) και κακη ποιοτητα touch (κλικαρω αθηνα , πατιεται η λαμια), και καποια ειναι και d.o.a.

Επιπλεον, βασει ερευνας στο διαδικτυο μαθαινω οτι στο επισημο service επισκευαζουν μονο με το γ) γυαλι+digitizer+lcd (σαντουιτσς ολο μαζι πακετο), και το κουστουμι παει ψηλα, οποτε δεν επισκεπτομαι καθολου το Nokia care.

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κοστίζει να αλλαχθει το πλστικο καπακι και που μπορεί να γίνει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχω άλλο ρε παιδιά! Από τον καιρό που έβαλα την 8,1 δε μου εμφανίζει την εικόνα φόντου που επιλέγω,τα πλακάκια είναι μαύρα & δε μου ανοίγουν οι σύνδεσμοι στις μαμά εφαρμογές των mail. Πήγα σε κατάστημα nokia μου ξαναπέρασαν την 8,1 & ήταν όλα καλά.

Οταν έβαλα τις εφαρμογές που είχα,όχι επαναφορά όπως πρότεινε η συσκευή,μου ξαναπαρουσιάστηκε ξανά η μαυρίλα. Μου είπαν ότι κάποια εφαρμογή το προκαλεί. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων & ξανά στήσιμο από την αρχή,δεύτερη φορά μέσα στη μέρα. Τις εφαρμογές τις έβαζα μία μία & κοίταγα μετά αν άλλαζε το φόντο. Αφού τις εγκατέστησα όλες & ήταν εγκατεστημένη μια χαρά η εικόνα φόντου,πήγα να κάνω τις ρυθμίσεις της συσκευής. Τελειώνω με αυτές,κάνω back στην αρχική οθόνη & ήταν πάλι όλα μαύρα. Τα περισσότερα πλακάκια,αυτά που έπρεπε να είναι διάφανα.

Κάτι φταίει φαντάζομαι στις ρυθμίσεις που έκανα. Δεν πρέπει να είναι εφαρμογή. Παρακαλώ τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

@bill971 έλεγξε μήπως έχεις ενεργοποιημενη την "υψηλή αντίθεση" στις ρυθμίσεις. Νομίζω είναι στο μενού "ease of access" (δεν θυμάμαι την ακριβή μετάφραση στα ελληνικα) Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

@bill971 έλεγξε μήπως έχεις ενεργοποιημενη την "υψηλή αντίθεση" στις ρυθμίσεις. Νομίζω είναι στο μενού "ease of access" (δεν θυμάμαι την ακριβή μετάφραση στα ελληνικα)

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Αυτό ήταν. Ρυθμίσεις,διευκόλυνση πρόσβασης,υψηλή αντίθεση.

Να'σαι καλά.:D

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμισεις στο touch με πεταει εξω, οπως και στο extras & info, πριν μπορουσα να μπω.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο στοιχίζει η αλλαγή μπαταρίας;

 

Υπάρχει κάποια θήκη με μπαταρία;

Έχει αγοράσει κανείς από εδώ κάποια;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο στοιχίζει η αλλαγή μπαταρίας;

 

Είχα ρωτήσει σε κατάστημα Nokia,για να ξέρω όταν χρειαστεί & μου είπαν 35€.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Αλλα τωρα προφανως δεν υπαρχει nokia care

Γνωρίζει κανεις να υπάρχει κάτι στην Καβάλα;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...