Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλημερα.

ειναι φυσιολογικο να μην εχει πιασει Ελλαδα μετε απο τοσες μερες?

αποστολη απο Κινα 29-9-2014

ΕΛΤΑ:ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 16-10-2014 11:21 IPS

17 TRACK

Destination Country - Cache Time:2014-10-21 12:20 - Go to official website

2014-10-16 11:21

 

IPS, Item in conta IPS

 

Origin Country - Cache Time:2014-10-21 12:20 - Go to official website

2014-10-17 11:12

 

The item is on transport to the country of destination

2014-10-16 11:21

 

The item is at the PostNL sorting center

2014-10-09 08:37

 

The item is pre-advised

ευχαριστω

Μα καλά είναι δυνατόν; Δέμα που έφυγε από Κίνα στις 9 του μηνός (στην καλύτερη περίπτωση γιατί με την NL ποτέ δεν ξέρεις) περίμενες να το έχεις παραλάβει κιόλας;

Ε ήμαρτον ρε παιδιά. Πόσες φορές να το γράψουμε δηλαδή; Μετά τις 30 ημέρες να αρχίσετε να ανησυχείτε αν έχει καθυστερήσει η παραγγελία σας.

Φιλικά πάντα...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι μια από τα ίδια και έβαλα και ems για ποιο γρήγορα. (την Παρασκευή θα δώσω το κινητό μου και θα μείνω χωρίς κινητό με τους παπαρες) Παραγγελία από 12 του μήνα σήμερα έφυγε... Δεύτερη φορά που παραγγελνω από merimobiles και τελευταία + ότι αν μετά από ένα μήνα σου βγάλει πρόβλημα χλωμό για εγγύηση (αλλά αυτό ισχύει για τα περισσότερα Κινέζομαγαζα)

 

Sent from my Xiaomi

 

Πραγματικά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι έγινε με το merimobiles από την αρχή του μήνα έως τα μέσα. Η παραγγελία μου πραγματοποιήθηκε στις 4 Οκτωβρίου και η αποστολή στο ταχυδρομείο μέτα από σχεδόν 2 εβδομάδες. Υπέθεσα ότι δεν το είχαν σε απόθεμα παρά τις όποιες υποσχέσεις τους ότι το είχαν. Αν μου έλεγαν εξαρχής πως δεν το είχαν στοκ, δεν θα τους ενοχλούσα κάν με ερωτήσεις για την αργοπορία της αποστολής. Δεν πειράζει όμως, σημέρα είδα πως ενημερώθηκε μια και καλή το tracking number και η παραγγελία μου έφυγε σήμερα από Σιγκαπούρη. Ελπίζω παρά ταύτα να παραλάβω πριν τις 43 μέρες που ανοίγει ως είθισται case στο PayPal.

Sony Xperia P (THE DARK ROM V2.5) - UMI X1 LeWa OS - UMI X1S Vredniiy V3.0/4.2.2 - Meizu MX3 - Meizu MX4 - OnePlus 3 A3000
Link to comment
Share on other sites

Πριν το αγοράσεις, πες τους εάν μπορούν να το στείλουν με άλλη εταιρεία αλλοιώς δεν θα το πάρεις .... :p

(εγώ αυτό κάνω τώρα τελευταία .... ) :)

ευχαριστω evansarmor

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα καλά είναι δυνατόν; Δέμα που έφυγε από Κίνα στις 9 του μηνός (στην καλύτερη περίπτωση γιατί με την NL ποτέ δεν ξέρεις) περίμενες να το έχεις παραλάβει κιόλας;

Ε ήμαρτον ρε παιδιά. Πόσες φορές να το γράψουμε δηλαδή; Μετά τις 30 ημέρες να αρχίσετε να ανησυχείτε αν έχει καθυστερήσει η παραγγελία σας.

Φιλικά πάντα...

αδερφε δεν ηξερα πως εφυγε στις 9 του μηνα.

πιστευα πως εφυγε στις 29 εξαιτιας του μηνυματος του πωλητη.

ευχαριστω για την απαντηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απο aliexpress:

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 06-10-2014 17:04 IPS

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 18-10-2014 13:51 KENOUNI S

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-10-2014 10:22 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 20-10-2014 07:54 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-10-2014 22:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-10-2014 03:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.Περιστερίου 21-10-2014 05:29 Μ.Δ.Περιστερίου

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 21-10-2014 08:15 Μ.Δ.Περιστερίου

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 21-10-2014 12:32 Μ.Δ.Περιστερίου

Edited by knkonnou
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά είναι δυνατόν; Δέμα που έφυγε από Κίνα στις 9 του μηνός (στην καλύτερη περίπτωση γιατί με την NL ποτέ δεν ξέρεις) περίμενες να το έχεις παραλάβει κιόλας;

Ε ήμαρτον ρε παιδιά. Πόσες φορές να το γράψουμε δηλαδή; Μετά τις 30 ημέρες να αρχίσετε να ανησυχείτε αν έχει καθυστερήσει η παραγγελία σας.

Φιλικά πάντα...

 

Για την ακρίβεια, 09/10 έφτασε στο sorting center της NL post, το οποίο βρίσκεται στο Χονγκ-Κονγκ. Άρα από Κίνα έφυγε νωρίτερα και πιθανόν το 29/09 ισχύει (για δέμα που περιμένω, από την παραγγελία μέχρι το sorting center πέρασαν 10 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βάζω το tracking number μου στο Site της ΕΛΤΑ και μου βγάζει αυτό :

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ 21-10-2014 46:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

και στο PostNLparcels.com μου βγάζει αυτό:

 

Mon Oct 20 23:46 NL Sent to country of destination

 

Υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται ελλάδα τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, 09/10 έφτασε στο sorting center της NL post, το οποίο βρίσκεται στο Χονγκ-Κονγκ. Άρα από Κίνα έφυγε νωρίτερα και πιθανόν το 29/09 ισχύει (για δέμα που περιμένω, από την παραγγελία μέχρι το sorting center πέρασαν 10 μέρες).

ευχαριστω nikkal

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Έκανα μια αγορά από το site ggsend.com το οποίο έχει έδρα την Ιρλανδία.

αγόρασα ένα 3d εκτυπωτή. Θεώρησα ότι θα μου αποσταλεί από Ιρλανδία οπότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα

με τελωνείο.

 

Δυστυχώς όμως η αποστολή έγινε από Κίνα και τώρα ο εκτυπωτής (που ήρθε με fedex) είναι στο τελωνείο Θεσσαλονίκης.

Στο site δεν αναφέρει πουθενά ότι η αποστολή γίνεται από Κίνα...

Η αγορά έγινε μέσω paypal...

 

Μπορώ να κάνω ακύρωση της παραγγελίας τώρα? Η' να διεκδικήσω να μου πληρώσουν τα έξοδα τού τελωνείου με κάποιο τρόπο?

 

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον κρατάει ιστορικό!

 

Παραγγελία 29/9 απο Vickmall με SP, με αργία μέχρι τις 5/10 (σύμφωνα με τη Selina).

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 06-10-2014 17:13 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-10-2014 10:01 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 20-10-2014 08:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-10-2014 19:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-10-2014 03:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ 21-10-2014 06:14 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 21-10-2014 07:14 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 21-10-2014 10:54 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ 21-10-2014 13:03 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ανυπομονησία ρε παιδιά μέχρι να δεις ότι η παραγγελία σου έφτασε στην χώρα προορισμού! Τι είναι αυτό το πράγμα; αχαχαχαχα! Κι εμείς που παραγγέλνουμε πρώτη φορά, δεν ξέρουμε και πως είναι τα πράγματα! Να δούμε τι θα δούμε... Καλή υπομονή να έχουμε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βάζω το tracking number μου στο Site της ΕΛΤΑ και μου βγάζει αυτό :

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ 21-10-2014 46:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

και στο PostNLparcels.com μου βγάζει αυτό:

 

Mon Oct 20 23:46 NL Sent to country of destination

 

Υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται ελλάδα τώρα?

 

ουσε μια στο τρεις φιλε μου..

σημερα εκλεισαν το πακετο για ελλαδα σε καμμια 20αρια μερες να υπολογιζεις...πατα εδω να δεις το σχεδιαγραμμα στς postnl

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316&page=368

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

ουσε μια στο τρεις φιλε μου..

σημερα εκλεισαν το πακετο για ελλαδα σε καμμια 20αρια μερες να υπολογιζεις...πατα εδω να δεις το σχεδιαγραμμα στς postnl

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316&page=368

 

Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα, σε συνδυασμό με κάποια tracking που έχουν δημοσιευθεί εδώ, σε 10 μέρες περίπου παραλαμβάνει και όχι σε 20.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σε όλους,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Έκανα μια αγορά από το site ggsend.com το οποίο έχει έδρα την Ιρλανδία.

αγόρασα ένα 3d εκτυπωτή. Θεώρησα ότι θα μου αποσταλεί από Ιρλανδία οπότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα

με τελωνείο.

 

Δυστυχώς όμως η αποστολή έγινε από Κίνα και τώρα ο εκτυπωτής (που ήρθε με fedex) είναι στο τελωνείο Θεσσαλονίκης.

Στο site δεν αναφέρει πουθενά ότι η αποστολή γίνεται από Κίνα...

Η αγορά έγινε μέσω paypal...

 

 

Μπορώ να κάνω ακύρωση της παραγγελίας τώρα? Η' να διεκδικήσω να μου πληρώσουν τα έξοδα τού τελωνείου με κάποιο τρόπο?

 

 

 

Ευχαριστώ

 

Θεωρώ ότι έχεις πιθανότητες να δικαιωθείς από το paypal. Πρώτα μίλα με αυτούς και πρότεινέ τους λύση. Από την fedex σου είπαν κόστος εκτελωνισμού;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα, σε συνδυασμό με κάποια tracking που έχουν δημοσιευθεί εδώ, σε 10 μέρες περίπου παραλαμβάνει και όχι σε 20.

 

 

Για δώσε τρακινγκ κωδικούς να δω... Επίσης υπάρχουν σημειώσεις από κάτω ελπίζω να τις διάβασες :)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον κρατάει ιστορικό!

 

Παραγγελία 29/9 απο Vickmall με SP, με αργία μέχρι τις 5/10 (σύμφωνα με τη Selina).

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 06-10-2014 17:13 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-10-2014 10:01 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 20-10-2014 08:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-10-2014 19:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-10-2014 03:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ 21-10-2014 06:14 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 21-10-2014 07:14 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 21-10-2014 10:54 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ 21-10-2014 13:03 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

νομιζω πως ειμαι πιο γρηγορος για κατι λεπτα ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε τρακινγκ κωδικούς να δω... Επίσης υπάρχουν σημειώσεις από κάτω ελπίζω να τις διάβασες :)

 

Εξυπακούεται ότι οι χρόνοι παράδοσης της κάθε αποστολής είναι ενδεικτικοί. Αυτό το γνωρίζουν άπαντες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εψαξα και δε βρηκα καποιο θεμα με αγορες απο Αμερικη, το ποσταρω εδω να μου πει καποιος αν υπαρχει κατι, η' απλα αν γνωριζει καποιος να απαντησει την ερωτηση εφοσον δεν υπαρχει αναλογο θεμα..

 

τα αντικειμενα που ερχονται με USPS με Standard International Shipping, εχουν track number , και αν ναι, ειναι ανιχνευσιμο και εκτος Αμερικης?

 

συγνωμη για το off topic!

Link to comment
Share on other sites

nikkal ...Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα, σε συνδυασμό με κάποια tracking που έχουν δημοσιευθεί εδώ, σε 10 μέρες περίπου παραλαμβάνει και όχι σε 20.

nikospantzios εχεις δικιο σορρυ δεν το διαβασα καλα εχεις δικιο σε δεκα μερες περιπου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το οτι εχει κολλησει εδω ειναι λογικο δεν επρεπε να ηταν σε καποιο αεροδρομιο για να παει ευρωπη?

Destination: Greece

2014-10-04 11:12 IPS, Item in conta IPS

2014-10-01 18:16 IPS, Receive Item From Customer

Origin: China

2014-10-04 10:39 , GR, Departure from outward office of exchange

2014-10-04 00:44 ,GR, Opening

2014-10-01 18:16 , Collection

======================================

Powered by http://www.17track.net

Edited by nikospantzios
Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχεις πιθανότητες να δικαιωθείς από το paypal. Πρώτα μίλα με αυτούς και πρότεινέ τους λύση. Από την fedex σου είπαν κόστος εκτελωνισμού;

 

Όχι ακόμα δεν μου είπαν το κόστος. Να παραλάβω το πακέτο από το τελωνείο αν με καλέσουν ή να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ανυπομονησία ρε παιδιά μέχρι να δεις ότι η παραγγελία σου έφτασε στην χώρα προορισμού! Τι είναι αυτό το πράγμα; αχαχαχαχα! Κι εμείς που παραγγέλνουμε πρώτη φορά, δεν ξέρουμε και πως είναι τα πράγματα! Να δούμε τι θα δούμε... Καλή υπομονή να έχουμε

 

Θέλει υπομονή φίλε μου για όλους μας υπάρχει η πρώτη φορά . Θα έρθει το τηλέφωνο εμένα η πρώτη μου παραγγελία ήρθε σε 25 μέρες μέχρι να το πάρω στα χέρια μου καθόμουν σε καρφιά. Ποτέ έκανες την παραγγελία;; track number έχεις πάρει;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα δεν μου είπαν το κόστος. Να παραλάβω το πακέτο από το τελωνείο αν με καλέσουν ή να περιμένω?

 

Καλό θα είναι να έχεις ένα ενδεικτικό κόστος εκτελωνισμού, πριν κάνεις το οτιδήποτε. Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε ο εκτυπωτής;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να έχεις ένα ενδεικτικό κόστος εκτελωνισμού, πριν κάνεις το οτιδήποτε. Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε ο εκτυπωτής;

 

420 euro reprap aurora.

 

Επίσης μου ζητανε απότην fedex την απόδειξη από το paypal να την δώσω?

Edited by tsahmatsis
Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή φίλε μου για όλους μας υπάρχει η πρώτη φορά . Θα έρθει το τηλέφωνο εμένα η πρώτη μου παραγγελία ήρθε σε 25 μέρες μέχρι να το πάρω στα χέρια μου καθόμουν σε καρφιά. Ποτέ έκανες την παραγγελία;; track number έχεις πάρει;;

 

Την έκανα 10/10! Ναι έχω πάρει και track number! Απλά περιμένω τώρα!

Edited by alexb7
Link to comment
Share on other sites

420 euro reprap aurora.

 

Επίσης μου ζητανε απότην fedex την απόδειξη από το paypal να την δώσω?

 

Να υπολογίζεις ότι ο εκτελωνισμός θα σου κοστίσει:

[(420 ευρώ+τυχόν μεταφορικά)*συντελεστής δασμολογικής κλάσης]*23%+έκδοση διατακτικής (0-35 ευρώ το κόστος)+έξοδα αποθήκευσης ανά ημέρα που παραμένει στις αποθήκες+έξοδα ιδιώτη εκτελωνιστή (50-60 ευρώ).

Εάν το εκτελωνίσεις μόνος σου, γλιτώνεις το τελευταίο έξοδο.

Την απόδειξη του paypal την ζητάνε για να έχουν την αξία της αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δεύτερο δέμα από Κίνα και ενώ στην παραγγελία γράφει δωρεάν μεταφορικά με singapore post αυτός μου έδωσε track number από registered airmail TNT Post(Netherlands post).Ποιά η διαφορά στο χρόνο παράδοσης ανάμεσα των δύο;Είναι καλύτερα μέσω Ολλανδίας;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραγγελία από minideal με sg την 06/10 έφυγε από εκεί την 10/10 και σήμερα έφτασε Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...