Jump to content

Οι Καλύτεροι και οι Χειρότεροι Έλληνες Ηθοποιοί


Mitsos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ, δύσκολη η απάντηση. Κυρίως στους καλούς ηθοποιούς. Σίγουρα αξίζουν θέση στους καλύτερους οι Μπέζος, Φιλιππίδης, Χαϊκάλης, Μπουλάς, Χαραλαμπόπουλος, Αθερίδης και σίγουρα και άλλοι που δε μου έρχονται τώρα.

Στους χειρότερους τώρα, δεν έχω κάποιον σε τόσο χαμηλή εκτίμηση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν είναι στους καλύτερους, αλλά η ραντου στο "καταδικος μου" με εντυπωσίασε, όπως και ο Χρήστος Χατζηπαναγιώτης στο "Rain Man"
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας αυτό το θεμα καποιος, θα μεινει με την εντυπωση ότι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν περισσοτεροι από 15 αντε 20 ηθοποιοί.

Στην πραγματικοτητα υπαρχουν καποιες χιλιαδες, καποιοι εξ αυτων πραγματικα εξαιρετικοι, αν και αγνωστοι στον πολύ κοσμο.

Το πιο σωστο θα ηταν ο τιτλος να λεει "οι καλυτεροι και χειρότεροι Ελληνες ηθοποιοι της TV" και όχι γενικα ελληνες ηθοποιοι. Ηθοποιος δεν είναι αυτος που κανει τηλεοραση, αντιθέτως ένα πολύ μεγαλο ποσοστο αυτων που παιζουν σε σιριαλ, δεν είναι ηθοποιοι. Μπορει να είναι μοντελα, τραγουδιστες, γυμναστες, φιλοι ή φιλες του παραγωγού, αλλα όχι απαραίτητα ηθοποιοι. Όχι ότι δεν υπαρχουν και στην τηλεοραση καποιοι καλοι, αλλα αδικούμε καποια πραγματικα "ιερα τερατα" όταν παρουσιάζουμε ως καλυτερους 10-15 που βλέπουμε στην TV.

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας αυτό το θεμα καποιος, θα μεινει με την εντυπωση ότι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν περισσοτεροι από 15 αντε 20 ηθοποιοί.

Στην πραγματικοτητα υπαρχουν καποιες χιλιαδες, καποιοι εξ αυτων πραγματικα εξαιρετικοι, αν και αγνωστοι στον πολύ κοσμο.

Το πιο σωστο θα ηταν ο τιτλος να λεει "οι καλυτεροι και χειρότεροι Ελληνες ηθοποιοι της TV" και όχι γενικα ελληνες ηθοποιοι. Ηθοποιος δεν είναι αυτος που κανει τηλεοραση, αντιθέτως ένα πολύ μεγαλο ποσοστο αυτων που παιζουν σε σιριαλ, δεν είναι ηθοποιοι. Μπορει να είναι μοντελα, τραγουδιστες, γυμναστες, φιλοι ή φιλες του παραγωγού, αλλα όχι απαραίτητα ηθοποιοι. Όχι ότι δεν υπαρχουν και στην τηλεοραση καποιοι καλοι, αλλα αδικούμε καποια πραγματικα "ιερα τερατα" όταν παρουσιάζουμε ως καλυτερους 10-15 που βλέπουμε στην TV.

Δώσε και μερικά παραδείγματα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Γεράσιμος Σκιαδαρέσης (ταινίες και όχι tv)

Μήνας Χατζησάββας

Σπύρος Φωκάς

Δημήτρης Πετρόπουλος

Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης

Παύλος Ορκοπουλος

Κατερίνα Λεχου

Μυρτώ Αλικάκη

Δημήτρης Καταλειφός

Υρώ Μανέ

Γιάννης Βόγλης

Μανος Κατρακης

Ζωή Λάσκαρη

Βασίλης Χαραλαμποπουλος

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και μερικά παραδείγματα ;-)

 

Φιλε μου είναι πολλοι.

Θα αναφερω μονο 2 που δεν είναι πια στη ζωη. Αντιγόνη Βαλακου (οποιος ειδε το Ροουζ, από τις τελευταιες της παραστασεις , μπορει να καταλαβει για τι μέγεθος μιλαμε. Δυο ωρες πανω στη σκηνη σε ένα μονολογο, και κραταγε το θεατη καρφωμενο πανω της.

Μανος Κατράκης (από τους ηθοποιούς που δεν ειχαν βγαλει σχολη, αλλα αφησε ιστορια.)

Σαφως θα μπορουσα να αναφερω πολλα ονόματα, και περισσοτερο ηθοποιων που είναι εν ζωη και ασκουν το επαγγελμα, αλλα νομιζω ότι είναι καλυτερα να τους ανακαλυπτει καθενας μονος του, και να μην μενει μονο σε ότι βλεπει στην TV. Όπως ο καλος τραγουσιστης φαινεται στο Live(και δεν εννοω Live με play back) ετσι και ο καλος ηθοποιος φαινεται στο σανίδι.

Με αφορμή αυτους που εγραψε ο φιλος από πανω, θα πω μονο ότι ο Βασιλης Χαραλαμποπουλος είναι από τους πολλα υποσχόμενους νεους ηθοποιούς, οσο για τη Λασκαρη μιας και τολμησε να κανει μετα τη Βαλακου και αυτή το Ροουζ, αν υπηρχε αστυνομια τεχνης, θα την ειχε κλεισει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μπορεί να συγκριθεί η σημερινή μίζερη εποχή της πολιτιστικής και αξιακής κρίσης με τις παλιές δόξες του παρελθόντος. Δεν είναι μόνο η ικανότητα και το πηγαίο ταλέντο των παλιών, είναι και τα σενάρια που υπήρχαν, και γενικά μιλάμε για άλλο επίπεδο ανθρώπων, με ευαισθησίες και ανθρωπιά, πράγματα αδιανόητα για τα σημερινά καλομαθημένα παιδιά της εγχώριας show biz, που τους γλείφει το σύμπαν, από κανάλια και ίντερνετ, μέχρι περιοδικά, υπουργεία πολιτισμού κλπ.

Πάντως το ότι μπήκαν στην ίδια λίστα οι κορυφαίοι Μάνος Κατράκης και Σπύρος Φωκάς, μαζί με το Χαραλαμπόπουλο, το Σκιαδαρέση και τη Μυρτώ Αλικάκη, προσωπικά με ξεπερνάει και με θλίβει, για να μην πω τίποτα χειρότερο. :X

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μπορεί να συγκριθεί η σημερινή μίζερη εποχή της πολιτιστικής και αξιακής κρίσης με τις παλιές δόξες του παρελθόντος. Δεν είναι μόνο η ικανότητα και το πηγαίο ταλέντο των παλιών, είναι και τα σενάρια που υπήρχαν, και γενικά μιλάμε για άλλο επίπεδο ανθρώπων, με ευαισθησίες και ανθρωπιά, πράγματα αδιανόητα για τα σημερινά καλομαθημένα παιδιά της εγχώριας show biz, που τους γλείφει το σύμπαν, από κανάλια και ίντερνετ, μέχρι περιοδικά, υπουργεία πολιτισμού κλπ.

Πάντως το ότι μπήκαν στην ίδια λίστα οι κορυφαίοι Μάνος Κατράκης και Σπύρος Φωκάς, μαζί με το Χαραλαμπόπουλο, το Σκιαδαρέση και τη Μυρτώ Αλικάκη, προσωπικά με ξεπερνάει και με θλίβει, για να μην πω τίποτα χειρότερο. :X

Aναφερα μερικούς παλιούς και μερικούς νέους για αυτό και όλοι στην ίδια λίστα. Και ολους αυτους με δυσκολία καθώς θεωρώ το 99% των εγχώριων τηλεοπτικων και κινηματογραφικών παραγώγων ...... Ας μην δώσω χαρακτηρισμό καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

Hi Guys ! Ειμαι καινούρια στο forum και ψάχνωντας στα Movies-Tv για τίποτα καινούριο βρήκα και το συγκεκριμένο thread. Δεν ξέρω τι λέτε για το Ρώμα, αλλά εγώ έχω να προσθέσω μόνο το εξής: μια ζωή ίδιος ρόλος...μονο στο Lifting έπαιξε κάτι το διαφορετικό και ήταν άκρως αξιοπερίεργο να τον βλέπεις... Πιστέυω πως ο καλός ηθοποιός ξέρει να υποδύεται κ άλλους ρόλους εκτός του συντηρητικού-καθηγητή.
Link to comment
Share on other sites

Aναφερα μερικούς παλιούς και μερικούς νέους για αυτό και όλοι στην ίδια λίστα. Και ολους αυτους με δυσκολία καθώς θεωρώ το 99% των εγχώριων τηλεοπτικων και κινηματογραφικών παραγώγων ...... Ας μην δώσω χαρακτηρισμό καλυτερα....

 

Θα συμφωνήσω ως προς την ...ποιότητα του σύγχρονου ελληνικού κινηματογράφου, ιδίως ό,τι έχει να κάνει με εμπορικές παραγωγές. Και μόνο που βλέπεις οι 8 στις 10 κουβέντες να εκατ μπινελίκια, αυτό τα λέει όλα. Στην τηλεόραση και στο θέατρο το παίζουν καθώς πρέπει. :p

 

Και μόνο να σκεφτείς ότι κάποιος Φασουλής έχει απαγορευτεί ως η αναμφισβήτητη αφρόκρεμα των θεατρανθρώπων, και κορυφαίοι σεναριογράφοι οι Ρήγας, Απόστολου κλπ κλπ, καταλαβαίνεις την κατάντια μας... :wacko:

 

Hi Guys ! Ειμαι καινούρια στο forum και ψάχνωντας στα Movies-Tv για τίποτα καινούριο βρήκα και το συγκεκριμένο thread. Δεν ξέρω τι λέτε για το Ρώμα, αλλά εγώ έχω να προσθέσω μόνο το εξής: μια ζωή ίδιος ρόλος...μονο στο Lifting έπαιξε κάτι το διαφορετικό και ήταν άκρως αξιοπερίεργο να τον βλέπεις... Πιστέυω πως ο καλός ηθοποιός ξέρει να υποδύεται κ άλλους ρόλους εκτός του συντηρητικού-καθηγητή.

 

Όλοι οι ρόλοι του είναι παραλλαγή του μοναδικού ρεπερτορίου που γνωρίζει, αυτό της στριμμένης γεροντοκόρης (προς το πιο gay). Από τον αδίστακτο εξουσιολάγνο κομματάρχη στον κακό βεζύρη μέχρι τον συντηρητικό δήμαρχο Πώποτα, το ίδιο απαράλλαχτο παίξιμο.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

 

Όλοι οι ρόλοι του είναι παραλλαγή του μοναδικού ρεπερτορίου που γνωρίζει, αυτό της στριμμένης γεροντοκόρης (προς το πιο gay). Από τον αδίστακτο εξουσιολάγνο κομματάρχη στον κακό βεζύρη μέχρι τον συντηρητικό δήμαρχο Πώποτα, το ίδιο απαράλλαχτο παίξιμο.

 

Είναι λιγο αδικο να κρινουμε έναν ηθοποιο μονο από την τηλεοραση ή τον κινηματογραφο.

Ας μην ξεχναμε το ότι να είναι ενας ηθοποιος καρατερίστας, είναι κατι αναγνωρισμενο και υπαρχει ως κατηγορια στο παγκοσμιο θεατρο.

Βεβαια και σε αυτή την περιπτωση και παλι θα πρεπει να εισαι καλος.

Για μενα βεβαια ο καλος ηθοποιος θα πρεπει να μπορει να παιξει πολλους ρολους. Όπως θα πρεπει να μπορει και να τραγουδάει και να χορευει. Αλλα αυτό είναι και θεμα εκπαιδευσης.

Ωστοσο, όταν αυτό επιβαλετε από την TV ή τον κινηματογραφο είναι κατι που περιοριζει κατά πολύ τις ικανότητες και τις δυνατότητες ενός ηθοποιου.

Και εμενα ο Ρωμας δεν μου αρεσει, αλλα αν δεν δεις καποιον και στο θεατρο και ειδικα στο να παιξει και καποιους αλλους ρολους, κατι που δυσκολα γινετε στην TV, τοτε δεν εχεις μια ολοκληρωμένη εικονα για να μπορεις να κανεις μια ουσιαστικη κριτικη.

Μην ξεχναμε ότι ολοι οι παλιοι ηθοποιοι του ελληνικου κινηματογραφου σε ολες τις ταινιες , εκαναν παντα έναν και μονο ρολο. Ο Χατζηχρήστος το βλαχο, ο βεγγος τον τρελαμενο, ο ριζος τον ψευτομαγκα κ.τλ. αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ηταν καλοι και ότι δεν μπορουσαν να παιξουν και αλλους ρολους. Καλος ή κακος τους επεβαλαν να κανουν ένα ρολο μονο. Κατι που δεν γινοταν στο θεατρο οπου εκει ειχαν τη δυνατοτητα να δοκιμαστουν και σε αλλα πραγματα.

Υπαρχουν βεβαια και καποιοι που κανουν ένα και μονο ρολο και για αυτό τους επιλεγουν. Και καποιοι είναι καλοι σε αυτό καποιοι αλλοι όχι.

Ποτε δεν αντεχα να βλεπω τη Μαρθα Βουρτση, την εθνικη μας "κλαψα" στις ταινιες. Ποτε δεν μου ερεσε. Ωστοσο στην πορεια και αφου της δοθηκε η δυνατοτητα να δοκιμαστει σε τελειως διαφορετικούς ρολους από αυτόν που της ειχαν επιβαλει, απεδειξε ότι είναι μια πολύ καλη ηθοποιος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγο αδικο να κρινουμε έναν ηθοποιο μονο από την τηλεοραση ή τον κινηματογραφο.

Ας μην ξεχναμε το ότι να είναι ενας ηθοποιος καρατερίστας, είναι κατι αναγνωρισμενο και υπαρχει ως κατηγορια στο παγκοσμιο θεατρο.

Βεβαια και σε αυτή την περιπτωση και παλι θα πρεπει να εισαι καλος.

Για μενα βεβαια ο καλος ηθοποιος θα πρεπει να μπορει να παιξει πολλους ρολους. Όπως θα πρεπει να μπορει και να τραγουδάει και να χορευει. Αλλα αυτό είναι και θεμα εκπαιδευσης.

Ωστοσο, όταν αυτό επιβαλετε από την TV ή τον κινηματογραφο είναι κατι που περιοριζει κατά πολύ τις ικανότητες και τις δυνατότητες ενός ηθοποιου.

Και εμενα ο Ρωμας δεν μου αρεσει, αλλα αν δεν δεις καποιον και στο θεατρο και ειδικα στο να παιξει και καποιους αλλους ρολους, κατι που δυσκολα γινετε στην TV, τοτε δεν εχεις μια ολοκληρωμένη εικονα για να μπορεις να κανεις μια ουσιαστικη κριτικη.

Μην ξεχναμε ότι ολοι οι παλιοι ηθοποιοι του ελληνικου κινηματογραφου σε ολες τις ταινιες , εκαναν παντα έναν και μονο ρολο. Ο Χατζηχρήστος το βλαχο, ο βεγγος τον τρελαμενο, ο ριζος τον ψευτομαγκα κ.τλ. αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ηταν καλοι και ότι δεν μπορουσαν να παιξουν και αλλους ρολους. Καλος ή κακος τους επεβαλαν να κανουν ένα ρολο μονο. Κατι που δεν γινοταν στο θεατρο οπου εκει ειχαν τη δυνατοτητα να δοκιμαστουν και σε αλλα πραγματα.

Υπαρχουν βεβαια και καποιοι που κανουν ένα και μονο ρολο και για αυτό τους επιλεγουν. Και καποιοι είναι καλοι σε αυτό καποιοι αλλοι όχι.

Ποτε δεν αντεχα να βλεπω τη Μαρθα Βουρτση, την εθνικη μας "κλαψα" στις ταινιες. Ποτε δεν μου ερεσε. Ωστοσο στην πορεια και αφου της δοθηκε η δυνατοτητα να δοκιμαστει σε τελειως διαφορετικούς ρολους από αυτόν που της ειχαν επιβαλει, απεδειξε ότι είναι μια πολύ καλη ηθοποιος.

ΚΑι απο τι να τον κρίνουμε αν όχι απο την δουλειά του τον Ρωμα;Ποιος σου είπε οτι ο Χατζηχρήστος εκανε μονο τον βλαχο ή ο Βεγγος τον τρελο;Για ψαξε λιγο την φιλμογραφια τους.

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω τον ιδιο ρολο επαιζαν , διαφοροποιημενο καποιες φορες, αλλα βασισμενο στα ιδια στοιχεια. Εκτος ισως από την αρχη της καριερας τους, που ισως ειχαν κανει και καποια αλλα πραγματα, αλλα στη συνεχεια καθιερώθηκαν και παρεμειναν σε αυτό, στον ένα ρολο.

Το ιδιο κανει και ο Ρωμας και πολλοι αλλοι ηθοποιοι. Γι αυτό λεω ότι ο καλυτερος τροπος για να κρινεις καποιον , είναι μεσα από το θεατρο, μιας και εκει εχουν τη δυνατοτητα να δοκιμαστουν και σε αλλους ρολους και εκει συνηθως αποδυκνειουν την αξια τους.

Τωρα αν και εκει εξακολουθουν να κανουν παλι τον ιδιο ρολο, που κανουν και στην TV, και είναι πολλοι που το κανουν αυτό, τοτε ναι, δεν εχουν να δειξουν και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Παπακαλιατης

Λαζόπουλος

Σταμάτης Φασουλής

Γιάννης Γκιωνάκης

Χάρης Ρώμας

 

Στους μη αξιαγάπητους ηθοποιούς.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παπακαλιατης. Εδώ μου κάθεται. Από κει και πέρα, όλο το καστ του μπρουσκο. Και 5χρονα καλύτερα θα ήταν.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παπακαλιατης. Εδώ μου κάθεται. Από κει και πέρα, όλο το καστ του μπρουσκο. Και 5χρονα καλύτερα θα ήταν.

 

Α καλά,το μπρούσκο παίρνει όντως τα πρωτεία.

Έλεος πια με τους κυπριακούς διάλογους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παπακαλιατης

Λαζόπουλος

Σταμάτης Φασουλής

Γιάννης Γκιωνάκης

Χάρης Ρώμας

 

Στους μη αξιαγάπητους ηθοποιούς.

 

συμφωνώ σε όλους εκτός από τον χάρη ρωμα που ήταν καταπληκτικός σε κωνστααντινου και ελένης και οι μεν και οι δεν . Είχα ρίξει πολύ γέλιο :lol:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σε όλους εκτός από τον χάρη ρωμα που ήταν καταπληκτικός σε κωνστααντινου και ελένης και οι μεν και οι δεν . Είχα ρίξει πολύ γέλιο :lol:

 

Ήταν καλός αλλά γενικότερα δε μ αρέσει. Με καλύπτει απόλυτα η απάντηση του @orestis28 λίγο πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στους αγαπημενους εκτος απο τους κλασσικους(Φιλιππιδης,Χαϊκαλης,Mπεζος,Κοκλας,Χαραλαμποπουλος κ.τ.λ.) θα εβαζα και τον Βλαδιμηρο Κυριακιδη ο οποιος στην Μουρμουρα δινει ρεστα.Τον Ρωμα δεν θα τον εβαζα στους αγαπημενους αφου οι τελευταιες του τηλεοπτικες δουλειες στεφθηκαν απο παταγωδη αποτυχια(βλεπε δεληγιανειο παρθεναγωγειο,dr roulis) και απο τοτε εχει αποσυρθει απο τα τηλεοπτικα.Η τελευταια του επιτυχημενη δουλεια ηταν το καφε της χαρας το οποιο εμενα προσωπικα με κουρασε αρκετα στον 2ο και τον 3ο κυκλο που εγινε περισσοτερο μελοδραμα παρα οικογενειακη κωμωδια.

Απο την αλλη πλευρα, στους χειροτερους θα συμφωνησω με το cast του μπρουσκου.Επισεις με εκνευριζουν κατι αταλαντοι ψευτο-ζεν πρεμιε που καβαλανε το καλαμι και νομιζουν οτι ειναι καπιοι(π.χ. Λαγουτης,Τζιοβας,Αναδιωτης κ.τ.λ.).Τελος με εκνευριζει και το γεγονος οτι ο προσπαθουν να μας πλασαρουν τον Μουτσινα σαν ηθοποιο.Ελεος!!!Γενικα μου την δινουν κατι ψωναρες οπως ο Μουτσινας(και ανδρες και γυναικες) που νομιζουν οτι ειναι καλοι σε ολα.Δεν γινεται να εισαι και ηθοποιος και τραγουδιστης και κωμικος και τηλεπαρουσιαστης.Ειναι πολυ λιγοι αυτοι που καταφερνουν να ειναι πραγματικα πολυεργαλεια(π.χ. Ζουγανελης)

Link to comment
Share on other sites

Στους αγαπημενους εκτος απο τους κλασσικους(Φιλιππιδης,Χαϊκαλης,Mπεζος,Κοκλας,Χαραλαμποπουλος κ.τ.λ.) θα εβαζα και τον Βλαδιμηρο Κυριακιδη ο οποιος στην Μουρμουρα δινει ρεστα.Τον Ρωμα δεν θα τον εβαζα στους αγαπημενους αφου οι τελευταιες του τηλεοπτικες δουλειες στεφθηκαν απο παταγωδη αποτυχια(βλεπε δεληγιανειο παρθεναγωγειο,dr roulis) και απο τοτε εχει αποσυρθει απο τα τηλεοπτικα.Η τελευταια του επιτυχημενη δουλεια ηταν το καφε της χαρας το οποιο εμενα προσωπικα με κουρασε αρκετα στον 2ο και τον 3ο κυκλο που εγινε περισσοτερο μελοδραμα παρα οικογενειακη κωμωδια.

Απο την αλλη πλευρα, στους χειροτερους θα συμφωνησω με το cast του μπρουσκου.Επισεις με εκνευριζουν κατι αταλαντοι ψευτο-ζεν πρεμιε που καβαλανε το καλαμι και νομιζουν οτι ειναι καπιοι(π.χ. Λαγουτης,Τζιοβας,Αναδιωτης κ.τ.λ.).Τελος με εκνευριζει και το γεγονος οτι ο προσπαθουν να μας πλασαρουν τον Μουτσινα σαν ηθοποιο.Ελεος!!!Γενικα μου την δινουν κατι ψωναρες οπως ο Μουτσινας(και ανδρες και γυναικες) που νομιζουν οτι ειναι καλοι σε ολα.Δεν γινεται να εισαι και ηθοποιος και τραγουδιστης και κωμικος και τηλεπαρουσιαστης.Ειναι πολυ λιγοι αυτοι που καταφερνουν να ειναι πραγματικα πολυεργαλεια(π.χ. Ζουγανελης)

 

Ο Αναδιωτης δεν είναι ηθοποιος, είναι γυμναστης. Τωρα γιατι καποιοι του δεινουν τη δυνατοτητα να παιζει είναι άλλη ιστορια. Δεν φταιει αυτος.

Δυστυχώς η Μελινα , εκανε ένα πολύ μεγαλο λαθος , που όταν το εκανε φαινοταν πολύ σωστο. Καταργησε την αδεια εξασκησης επαγγέλματος στους ηθοποιούς. Αυτό πληρωνουμε τωρα. Και μιας και οι καιροι αλλαξαν, μακαρι να βρισκοταν καποιος να την επαναφερει, όπως ισχύει για κάθε άλλο επάγγελμα.

Από την άλλη ο Μουτσινας είναι ηθοποιος. Τουλάχιστον ως τέτοιος ξεκινησε και μιας και δεν τα καταφερε εκει , μεταπηδησε στα υπολοιπα.

Οσο για τον Ζουγανελη δεν κανει παντα επιτυχιες. Εχει κανει αναρίθμητες πατατες στο παρελθον. Εχει κανει πολλα πραγματα που δεν βλεπονταν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι: οι Μπέζος, Φιλιππίδης, Κόκλας και λοιποί, υπό ποια έννοια είναι κλασσικοί; Μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να το εκλάβω αυτό. Να αναφέρω μήπως κάποιες από τις καταπληκτικές δουλειές που έχουν κάνει, π.χ. Λάκης ο γλυκούλης, εγκλήματα κλπ; :wacko: Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι: οι Μπέζος, Φιλιππίδης, Κόκλας και λοιποί, υπό ποια έννοια είναι κλασσικοί; Μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να το εκλάβω αυτό. Να αναφέρω μήπως κάποιες από τις καταπληκτικές δουλειές που έχουν κάνει, π.χ. Λάκης ο γλυκούλης, εγκλήματα κλπ; :wacko:

Oταν γραφω "κλασσικοι"εννοω οτι η συντριπτικη πλοιοψηφια των τηλεθεατων,εαν ρωτηθουν ποιοι ειναι οι αγαπημενοι τους ηθοποιοι,σιγουρα θα πουν καποιους απο αυτους.Μιλαω μονο για τηλεθεατες,οχι για θεατροφιλους μιας και εκει επικρατουν τελειως διαφορετικες γνωμες για το ποιους θεωρουν καλυτερους ηθοποιους.

 

Ο Αναδιωτης δεν είναι ηθοποιος, είναι γυμναστης. Τωρα γιατι καποιοι του δεινουν τη δυνατοτητα να παιζει είναι άλλη ιστορια. Δεν φταιει αυτος.

Δυστυχώς η Μελινα , εκανε ένα πολύ μεγαλο λαθος , που όταν το εκανε φαινοταν πολύ σωστο. Καταργησε την αδεια εξασκησης επαγγέλματος στους ηθοποιούς. Αυτό πληρωνουμε τωρα. Και μιας και οι καιροι αλλαξαν, μακαρι να βρισκοταν καποιος να την επαναφερει, όπως ισχύει για κάθε άλλο επάγγελμα.

Από την άλλη ο Μουτσινας είναι ηθοποιος. Τουλάχιστον ως τέτοιος ξεκινησε και μιας και δεν τα καταφερε εκει , μεταπηδησε στα υπολοιπα.

Οσο για τον Ζουγανελη δεν κανει παντα επιτυχιες. Εχει κανει αναρίθμητες πατατες στο παρελθον. Εχει κανει πολλα πραγματα που δεν βλεπονταν.

Απο ποτε ηταν ηθοποιος ο Μουτσινας?Εγω θυμαμαι να τον πρωτοειδα σαν γλαστρα σε κατι σαχλοκουτσομπολιστικες εκπομπες,και αυτο ειναι απ'οτι φαινεται το μονο που του ταιριαζει.Δεν ξερω αν εχει τελειωσει δραματικη σχολη αλλα ακομη κι αν εχει τελειωσει δεν σημαινει οτι κανει για ηθοποιος.Στις "Τριχες" που εχω παρακουλουθησει λιγο,κανει σαν καμια υστερικια.Δεν λεω,μπορει να'ναι ο ρολος του ετσι μιας και στην συγκεκρειμενη σειρα κυριαρχουν τα ουρλιαχτα και η υστερια, αλλα φαινεται οτι γενικα δεν τραβαει.Ουτε για κεντρικος παρουσιαστης κανει μιας και οτι εκπομπες εχει κανει στις οποιες ηταν ο κυριος παρουσιαστης πηγαν ακλαφτες(βλεπε Πρωινος καφες μαζι με την Ζαριφη,Νικ ο κλοκ).Για τον Ζουγανελη που λες οτι εκανε πατατες σε ποιες εκπομπες αναφερεσαι?Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι τα "Ιχνη" που ομως δεν του ταιριαζαν αφου ειναι κωμικος ηθοποιος.Οποιονδειποτε κωμικο και να βαλεις σε δραματικο ρολο,δεν θα του ταιριαζει. Εγω σε οτι σειρες και εκπομπες τον εχω δει σε κωμικους ρολους ηταν πολυ καλος και φαινεται οτι το εχει και στο τραγουδι.Και οι ζωντανες κωμικες παραστασεις που εκανε με τον συνχωρεμενο τον Μπουλα ειχαν ΤΟ γελιο.Τωρα μενει και να τον δουμε στον ρολο του παρουσιαστη τηλεπαιχνιδιου αφου σε λιγες μερες θα παρουσιαζει τον "Εκατομμυριουχο".Παρομοιας κατηγοριας καλλιτεχνης-πολυεργαλειο ηταν και ο Μπονατσος.

Link to comment
Share on other sites

Oταν γραφω "κλασσικοι"εννοω οτι η συντριπτικη πλοιοψηφια των τηλεθεατων,εαν ρωτηθουν ποιοι ειναι οι αγαπημενοι τους ηθοποιοι,σιγουρα θα πουν καποιους απο αυτους.Μιλαω μονο για τηλεθεατες,οχι για θεατροφιλους μιας και εκει επικρατουν τελειως διαφορετικες γνωμες για το ποιους θεωρουν καλυτερους ηθοποιους.

Α, οκ, κατανοητό. Φαντάζομαι ότι από αυτή την οπτική γωνία υπάρχουν και τα "κλασσικά" σήριαλ, π.χ. "Eγκλήματα", "Στο παρά πέντε" κλπ, τα οποία έγιναν τεράστιες εμπορικές επιτυχίες, αν και προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι για ποιο λόγο ακριβώς αποθεώθηκαν από το τηλεοπτικό κοινό. :wacko:

 

Απο ποτε ηταν ηθοποιος ο Μουτσινας?Εγω θυμαμαι να τον πρωτοειδα σαν γλαστρα σε κατι σαχλοκουτσομπολιστικες εκπομπες,και αυτο ειναι απ'οτι φαινεται το μονο που του ταιριαζει.Δεν ξερω αν εχει τελειωσει δραματικη σχολη αλλα ακομη κι αν εχει τελειωσει δεν σημαινει οτι κανει για ηθοποιος.Στις "Τριχες" που εχω παρακουλουθησει λιγο,κανει σαν καμια υστερικια.Δεν λεω,μπορει να'ναι ο ρολος του ετσι μιας και στην συγκεκρειμενη σειρα κυριαρχουν τα ουρλιαχτα και η υστερια, αλλα φαινεται οτι γενικα δεν τραβαει.Ουτε για κεντρικος παρουσιαστης κανει μιας και οτι εκπομπες εχει κανει στις οποιες ηταν ο κυριος παρουσιαστης πηγαν ακλαφτες(βλεπε Πρωινος καφες μαζι με την Ζαριφη,Νικ ο κλοκ).Για τον Ζουγανελη που λες οτι εκανε πατατες σε ποιες εκπομπες αναφερεσαι?Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι τα "Ιχνη" που ομως δεν του ταιριαζαν αφου ειναι κωμικος ηθοποιος.Οποιονδειποτε κωμικο και να βαλεις σε δραματικο ρολο,δεν θα του ταιριαζει. Εγω σε οτι σειρες και εκπομπες τον εχω δει σε κωμικους ρολους ηταν πολυ καλος και φαινεται οτι το εχει και στο τραγουδι.Και οι ζωντανες κωμικες παραστασεις που εκανε με τον συνχωρεμενο τον Μπουλα ειχαν ΤΟ γελιο.Τωρα μενει και να τον δουμε στον ρολο του παρουσιαστη τηλεπαιχνιδιου αφου σε λιγες μερες θα παρουσιαζει τον "Εκατομμυριουχο".Παρομοιας κατηγοριας καλλιτεχνης-πολυεργαλειο ηταν και ο Μπονατσος.

 

Κάνοντας μεγάλη προσπάθεια να εκφραστώ για την περίπτωση του Μουτσινά κόσμια και μέσα στα πλαίσια των ΟΠΧ, χωρίς να παρεκτραπώ, θα πω απλά ότι στο φετινό σήριαλ υπάρχει μόνο και μόνο επειδή μιλάει "την ίδια γλώσσα" με το σκηνοθέτη/σεναριογράφο (με το νου του) Αλέξανδρο Ρήγα.

Η περίπτωση Αναδιώτη είναι ίδια ακριβώς με αυτή του Σπαλιάρα παλιότερα. Και οι δυο είναι ωραία παιδιά, γραμμωμένοι κλπ, ο μόνος λόγος που υφίστανται σαν "ηθοποιοί" είναι για την τηλεθέαση, να μαζεύονται μπροστά στο χαζοκούτι τα κοριτσάκια (και όχι μόνο). :X

Δεν είναι κατακριτέο, και μάλιστα το δικαιολογώ. Όπως εμένα μου αρέσει σε ένα σήριαλ να υπάρχουν και τουλάχιστον μία-δύο αιθέριες θηλυκές υπάρξεις, να ανεβαίνει η τηλεθέαση και το ενδιαφέρον (τουλάχιστον για ανάλαφρες εκπομπές κλπ), το ίδιο δικαίωμα έχει και το γυναικείο κοινό. Όχι όμως να μη βρίσκουν δουλειά ηθοποιοί που μπορεί να αξίζουν και να είναι στα αζήτητα, για χάρη της κάθε αρσενικής ή θηλυκής γλάστρας, για το θεαθήναι και την τηλεθέαση. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

 

Απο ποτε ηταν ηθοποιος ο Μουτσινας?Εγω θυμαμαι να τον πρωτοειδα σαν γλαστρα σε κατι σαχλοκουτσομπολιστικες εκπομπες,και αυτο ειναι απ'οτι φαινεται το μονο που του ταιριαζει.Δεν ξερω αν εχει τελειωσει δραματικη σχολη αλλα ακομη κι αν εχει τελειωσει δεν σημαινει οτι κανει για ηθοποιος.Στις "Τριχες" που εχω παρακουλουθησει λιγο,κανει σαν καμια υστερικια.Δεν λεω,μπορει να'ναι ο ρολος του ετσι μιας και στην συγκεκρειμενη σειρα κυριαρχουν τα ουρλιαχτα και η υστερια, αλλα φαινεται οτι γενικα δεν τραβαει.Ουτε για κεντρικος παρουσιαστης κανει μιας και οτι εκπομπες εχει κανει στις οποιες ηταν ο κυριος παρουσιαστης πηγαν ακλαφτες(βλεπε Πρωινος καφες μαζι με την Ζαριφη,Νικ ο κλοκ).Για τον Ζουγανελη που λες οτι εκανε πατατες σε ποιες εκπομπες αναφερεσαι?Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι τα "Ιχνη" που ομως δεν του ταιριαζαν αφου ειναι κωμικος ηθοποιος.Οποιονδειποτε κωμικο και να βαλεις σε δραματικο ρολο,δεν θα του ταιριαζει. Εγω σε οτι σειρες και εκπομπες τον εχω δει σε κωμικους ρολους ηταν πολυ καλος και φαινεται οτι το εχει και στο τραγουδι.Και οι ζωντανες κωμικες παραστασεις που εκανε με τον συνχωρεμενο τον Μπουλα ειχαν ΤΟ γελιο.Τωρα μενει και να τον δουμε στον ρολο του παρουσιαστη τηλεπαιχνιδιου αφου σε λιγες μερες θα παρουσιαζει τον "Εκατομμυριουχο".Παρομοιας κατηγοριας καλλιτεχνης-πολυεργαλειο ηταν και ο Μπονατσος.

 

Ο Μουτσινας είναι ηθοποιος με την εννοια ότι εχει τελειωσει σχολη. Δεν ειπα ότι είναι καλος, ητε ως ηθοποιος ητε ως παρουσιαστης, απλα ειπα ότι σε σχεση με αλλους που δεν εχουν καν βγαλει μια σχολη, αυτος εχει το δικαιωμα να παιξει σε σηριαλ. και από εκει και περα να κριθει. Το λεω βαση αυτου που ειπες ότι προσπαθουν να τον πασαρουν ως ηθοποιο. Ο Μουτσινας ξεκινησε ως ηθοποιος Stand-up comedy σε καποιους χωρους και από εκει τον ανακαλυψε η τηλεοραση, και τωρα τον τρωμε στη μαπα.

Ο Ζουγανέλης εχει κανει διαφορες πατατες στην TV , τωρα δεν θυμαμαι ποιες εκπομπες ηταν, αλλα θυμαμαι ότι καποια ηταν σε στυλ σκετσακια, καποιο από αυτά αν θυμαμαι καλα λεγοταν "κουφώματα",αλλα είναι κι αλλα.

Στο θεατρο δεν τον εχω δει, αλλα στην TV πανω κατω τον ιδιο ρολο κανει, και εμενα δεν με ενθουσιαζει.

Οσο για αυτό που λες για το ότι είναι κωμικος ηθοποιος, κανονικα ο ηθοποιος πρεπει να παιζει ολους τους ρολους. Ο καλος ηθοποιος είναι καλος σε όλα.

"Οποιονδειποτε κωμικο και να βαλεις σε δραματικο ρολο,δεν θα του ταιριαζει." Αυτό δεν υσχυει σε καμια περιπτωση. Υπαρχουν κωμικοι ηθοποιοι που δεινουν ρεστα σε δραματικούς ρολους και "δραματικοι" ηθοποιοι που είναι εξαιρετικοι στην κωμωδια.

Το δραμα βεβαια το χρησιμοποιούμε λανθασμένα εδώ,εννοιολογικα τουλάχιστον, μιας και προερχεται από τη λεξη δράω-δρω->ενεργώ, ποιώ, πράττω και από εκει προκυπτει και η λεξη δρασης. Κατι που κανει ο ηθοποιος οποιο ρολο κι αν παιζει.

Πιο σωστα ο διαχωρισμος γινοταν στο αρχαιο ελληνικο θεατρο, οπου και είχαμε το αρχαιο δραμα το οποιο διακρινοταν στην αρχαια τραγωδια και αρχαια κωμωδια. Οποτε εχουμε κωμικο και τραγικο ρολο και όχι δραματικο . Εξ ου και η δραματικη σχολη που δεν είναι μια σχολη που "ζεις ένα δραμα"(με την τρεχουσα εννοια του ορου):)

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...