Jump to content

iOS 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορία: Έχω ένα iPad mini Retina. Πρόσφατα το αναβάθμισα στην 8.0.2 Παρατήρησα, ότι ενώ πριν το μενού στο App Store ήταν στα ελληνικά πλέον έχει αλλάξει σε αγγλικά. Φταίει η αναβάθμιση ή κάνω κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια καλημερα, λυστε μερικες αποριες!

1) ο φακελος με τις διεγραμενες φωτογραφιες φευγει? τι βλακεια ειναι αυτη!

2) καποιες φορες τραβαω φωτος και εχει συνεχη ληψη(10μαζι) δεν εχω κανει καποια ρυθμιση!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Σας στελνω αυτο το μηνυμα γιατι δεν ηξερα σε ποιο Forum θα επρεπε να το στειλω.Εαν μπορειτε να με βοηθησετε παρακαλω.Το προβλημα μου ειναι το εξης:Εχω ενα IPHONE4S κ εχω δυστυχως εγκαταστησει την εκδοση IOS 8.0.2.Το κινητο δυστυχως εχει προβλμα κ μου κρασαρει ειδικα οταν εισερχομαι στις σελιδες του Internet(GOOGLE) κ στο Facebook με πεταει συνεχως εξω. Απο κατι σελιδες στο διαδυκτιο ενημερωθηκα πως η APPLE ανακαλεσε την εκδοση γενικοτερα 8.Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας πως θα μπορουσα να ξαναγυρισω στην παλαιοτερη εκδοση 7.1.2. Που εκει δεν αντιμετωπιζα κανενα προβλημα.Θα ηθελα να μου εξηγησετε τα βήματα ωστε να καταφέρω να το κάνω.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
M.R.S.
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις υπομονή φίλε μου μέχρι το τέλος της εβδομάδας που βγαίνει μάλλον η 8.1 και λύνει αρκετά προβλήματα.

Εαν δεν σου λυθούν, ίσως να χρειαστει να κάνεις και ενα reset για να ερθει στα ίσια του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Σας στελνω αυτο το μηνυμα γιατι δεν ηξερα σε ποιο Forum θα επρεπε να το στειλω.Εαν μπορειτε να με βοηθησετε παρακαλω.Το προβλημα μου ειναι το εξης:Εχω ενα IPHONE4S κ εχω δυστυχως εγκαταστησει την εκδοση IOS 8.0.2.Το κινητο δυστυχως εχει προβλμα κ μου κρασαρει ειδικα οταν εισερχομαι στις σελιδες του Internet(GOOGLE) κ στο Facebook με πεταει συνεχως εξω. Απο κατι σελιδες στο διαδυκτιο ενημερωθηκα πως η APPLE ανακαλεσε την εκδοση γενικοτερα 8.Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας πως θα μπορουσα να ξαναγυρισω στην παλαιοτερη εκδοση 7.1.2. Που εκει δεν αντιμετωπιζα κανενα προβλημα.Θα ηθελα να μου εξηγησετε τα βήματα ωστε να καταφέρω να το κάνω.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η Apple εχει σταματήσει να υπογράφει την 7.1.2 και όλες τις προηγούμενες εκδόσεις, οπότε, δεν μπορεις να πας σε παλιότερη εκδοση. Πρόβλημα υπήρχε μόνο με την έκδοση 8.0.1 γι'αυτό και κυκλοφόρησε ταχύτατα η 8.0.2 οπού έλυνε τα προβλήματα. Αυτό που μπορείς να κάνεις ωστέ να έχεις καλύτερη απόδοση στην συσκευή σου είναι restore και setup as new (όχι επανεφορά από backup).

 

παιδια καλημερα, λυστε μερικες αποριες!

1) ο φακελος με τις διεγραμενες φωτογραφιες φευγει? τι βλακεια ειναι αυτη!

2) καποιες φορες τραβαω φωτος και εχει συνεχη ληψη(10μαζι) δεν εχω κανει καποια ρυθμιση!

 

Για το πρώτο σου ερώτημα, οι φωτογραφίες φεύγουν μόνες τους μετά από 30 μέρες από την διαγραφή τους. Θα δεις πάνω σε καθε φωτογραφία ένα νούμερο που δηλώνει πόσες μέρες έχουν μείνει μέχρι την οριστική διαγραφή τους. Μπορείς χειροκίνητα όμως να τις διαγραψεις επιλέγοντάς τις.

 

Για το δεύτερο, αν κρατήσεις ελάχιστα περισσότερο πατημένο το πλήκτρο λήψης φωτογραφίας, τραβάει πολλές μαζί ωστέ να μπορέσεις μετά να διαλέξεις την καλύτερη. Είναι το burst mode. Όσο το κρατάς πατημένο, τόσο αυτό συνεχίζει και τραβάει.

Link to comment
Share on other sites

1) το θεμα ειναι να μην υπαρχει καν ο "καδος διεγραμενων" που μαλλον δεν υπαρχει..

και 2) συγκεκριμενα πατημενο δεν το ειχα, αλλα το ειχα βαλει με χρονομετρο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Ο κάδος είναι μία νέα προσθήκη του iOS 8 και δεν γίνεται να αφαιρεθεί. Εμένα με βολεύει αφάνταστα καθώς παίρνει συχνά το κινητό η κόρη μου και μου έχει διαγράψει πολλές φορές φωτογραφίες. Πλέον, δεν έχω αυτόν τον φόβο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, απο το που εβαλα το IOS 8 το δικο μου 5s κολλαει, συνηθως οι κλησεις, το facetime, landscape portrait? ειναι και σε εσας ή μηπως εχει καποιο προβλημα η συσκευη μου να την παω αμα ειναι ειναι 5 μηνων.
"objects in mirror are losing" gatos-cupra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, απο το που εβαλα το IOS 8 το δικο μου 5s κολλαει, συνηθως οι κλησεις, το facetime, landscape portrait? ειναι και σε εσας ή μηπως εχει καποιο προβλημα η συσκευη μου να την παω αμα ειναι ειναι 5 μηνων.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις restore και setup as new; Αν όχι τότε δοκίμασε να κάνεις ένα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

restore-set up as new εκανα οταν εβαλα την 8. Ομως την 8.0.2 την εβαλα OTA, παιζει ρολο? λες να κανω αλλη μια προσπαθεια
"objects in mirror are losing" gatos-cupra
Link to comment
Share on other sites

restore-set up as new εκανα οταν εβαλα την 8. Ομως την 8.0.2 την εβαλα OTA, παιζει ρολο? λες να κανω αλλη μια προσπαθεια

Μπα δεν παίζει ρόλο. Αυτά τα κολλήματα τα είχες ακόμα και μετά από το set up as new ή παρουσιάστηκαν τώρα;

Για δοκίμασε μια επαναφορά ρυθμίσεων. Δεν θα χάσεις τίποτα από δεδομένα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

οχι καινουριο φτου φτου δεν ειχε τπτ. Με το που εβαλα ιοs 8. θα κανω μια επαναφορα ρυθμισεων
"objects in mirror are losing" gatos-cupra
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να επιλέξω αγγλικά στο app store επειδή δεν υπάρχει υδρόγειος σφαίρα. Ενώ τώρα έδω στο safari μια χαρά την εμφανίζει ...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να επιλέξω αγγλικά στο app store επειδή δεν υπάρχει υδρόγειος σφαίρα. Ενώ τώρα έδω στο safari μια χαρά την εμφανίζει ...

Κάνε ένα restart.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο το πληκτρολογιο της Apple δουλευει στο app store... :wacko:

Α είχες 3rd party πληκτρολόγιο; Δεν το ανέφερες οπότε νόμιζα ότι είχες το μαμά και δεν σου έβγαζε την υδρόγειο. Νομίζω στο appstore μόνο της Apple λειτουργεί για λόγους ασφαλείας. Κάπου το είχα διαβάσει αν δεν κάνω λάθος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν το ποςτ δεν ειναι για εδω μεταφερετε το.

Μετα την πολυωρη ενασχοληση με το κατεβασμα του yosemite λεω θα ασχοληθω με αυτο που περιμενα πως και πως.

Το handoff.(το επομενο που θα ασχοληθω ειναι το icloud drive).

Δουλευει.και δουλευει καλα.για καποιους μπορει ναναι τελεια.για μενα που ειμαι ψειρας και απαιτητικος (μεχρις αηδιας) δουλευει καλα σε γενικες γραμμες.

Και εξηγουμαι:

Πρωτα απολα να πω πως δουλευει με το bluetooth οπως θα ξερετε.αν δεν ειναι οι συσκευες σε κοντινη αποσταση και με ανοικτο το bt δε θα γινει τιποτα...

Στο σαφαρι και στα μηνυματα παει μια χαρα.με το που ανοιξεις σελιδα στο μακ σχεδον αμεσως ανοιγει και στο ipad το εικονιδιο του handoff κατω αριστερα σε lock screen.και τουμπαλιν.στα μηνυματα το ιδιο.και στα μειλ.

Και ερχομαστε στο προκειμενο.

Pages,keynote,numbers.ειδικα τα δυο πρωτα τα τεσταρα επισταμενως.

Το εγγραφο για να εμφανιστει πρεπει ναναι αποθηκευμενο στο icloud (λογικο για απλ ,για μενα οχι και τοσο).πρεπει δηλαδη αν εχεις κατι στο μακ να το μεταφερεις στο icloud drive (μεσα απο τον finder) να το ανοιξεις με την αντιστοιχη εφαρμογη της απλ (αυτες που ανεφερα πριν) και αμεσως σχεδον στο ipad θα εμφανιστει κατω αριστερα σε lock screen.οπου θα μπορεις στο ipad επιλεγοντας την εφαρμογη να συνεχισεις ακριβως εκει που σταματησες στο μακ.αν ειναι keynote στην αντιστοιχη διαφανεια,αν ειναι pages στην αντιστοιχη σελιδα κλπ.

Πολυ καλο

Που ειναι το θεμα ομως;και γιατι ειπα οτι δουλευει καλα το handoff?γιατι οχι πολυ καλα;

Στο εξης:δεν υποστηριζονται αρχεια .ppt,.doc κλπ.!!!!

Μονο τα native της απλ .key .pages!!!

Απιστευτο....

Εκανα πολλες δοκιμες.και η αληθεια ειναι πως ποσταρω εδω μπας και κανω κατι λαθος.αν εχει καποιος yosemite και ιος 8 ας δοκιμασει μπας και μου διαφευγει κατι.

Εβαλα ποσα αρχεια .doc,.ppt στο ιcloud και κανενα δεν εμφανιστηκε στο ipad οταν τα ανοιγα με τις αντιστοιχες εφαρμογες στο μακ.μολις ομως τα μετετρεπα σε .key ή .pages ή numbers ολα μα ολα εμφανιζοντουσαν μεσω handoff στο ipad.excel δε δοκιμασα (μονο pages) γιατι η αληθεια ειναι οτι βιδωσα.αρχισα να δοκιμαζω ppt μιας και εχω παρα πολλες (πανω απο 100) και ηθελα να βρω μια ακρη.

Μα αυτο δεν ειναι handoff...ειναι δυνατον να ΜΗΝ υποστηριζονται τα ppt ή τα .doc και να υποστηριζονται τα αλλα;;;τοτε τι αξια εχει;θα αλλαξω το φορματ εκατονταδων αρχειων;;;; Δ.Ν.Τ (δε νομιζω τακη).

Θα καταφυγω σε αλλες cloud λυσεις με περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο (πχ onedrive) απλα θα στερηθω το handoff.

Ας δοκιμασει καποιος και ας μου πει...

 

Υγ1:αυριο απαντω μιας και τωρα εχει νυστα....

Υγ2:στο icloud drive αυτο που ειδα ειναι πως αν βαλεις σε αυτο ενα εγγραφο απο το μακ και το ανοιξεις στο ipad με αλλη εφαρμογη πχ documents τοτε αυτο αποθηκευεται 2 φορες.μια στο φακελο documents του icloud drive και μια στο pages.φανταζομαι το ιδιο θαναι και στο goodreader.

Αλλα ειναι πολυ αργα για δοκιμες τωρα.

Αυριο παλι.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την εξής απορία. Ζω στο εξωτερικό και κάθε φορά που δέχομαι μία κλήση με χρεώνει ο πάροχος COSMOTE 0,80 €. Όταν όμως χτυπάει το iPhone στο οποίο είναι η κάρτα της COSMOTE, αν βρίσκομαι σπίτι και είμαι σε wifi χτυπάει ταυτόχρονα το άλλο μου iPhone στο οποίο έχω την κάρτα της χώρας την οποία βρίσκομαι. Και στα 2 έχω το ίδιο Apple ID. Σηκώνω λοιπόν το γερμανικό μου iPhone και μιλάω κανονικά.. Είναι κανονικά σαν να έχω δεχτεί την κλήση και θα χρεωθώ τα 0,80 €; Ή μήπως όχι αφού ουσιαστικά δε μίλησα ποτέ απο COSMOTE. Είμαι πολύ περίεργος για τις απαντήσεις σας..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την εξής απορία. Ζω στο εξωτερικό και κάθε φορά που δέχομαι μία κλήση με χρεώνει ο πάροχος COSMOTE 0,80 €. Όταν όμως χτυπάει το iPhone στο οποίο είναι η κάρτα της COSMOTE, αν βρίσκομαι σπίτι και είμαι σε wifi χτυπάει ταυτόχρονα το άλλο μου iPhone στο οποίο έχω την κάρτα της χώρας την οποία βρίσκομαι. Και στα 2 έχω το ίδιο Apple ID. Σηκώνω λοιπόν το γερμανικό μου iPhone και μιλάω κανονικά.. Είναι κανονικά σαν να έχω δεχτεί την κλήση και θα χρεωθώ τα 0,80 €; Ή μήπως όχι αφού ουσιαστικά δε μίλησα ποτέ απο COSMOTE. Είμαι πολύ περίεργος για τις απαντήσεις σας..

 

Εννοείται ότι θα χρεωθείς κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την εξής απορία. Ζω στο εξωτερικό και κάθε φορά που δέχομαι μία κλήση με χρεώνει ο πάροχος COSMOTE 0,80 €. Όταν όμως χτυπάει το iPhone στο οποίο είναι η κάρτα της COSMOTE, αν βρίσκομαι σπίτι και είμαι σε wifi χτυπάει ταυτόχρονα το άλλο μου iPhone στο οποίο έχω την κάρτα της χώρας την οποία βρίσκομαι. Και στα 2 έχω το ίδιο Apple ID. Σηκώνω λοιπόν το γερμανικό μου iPhone και μιλάω κανονικά.. Είναι κανονικά σαν να έχω δεχτεί την κλήση και θα χρεωθώ τα 0,80 €; Ή μήπως όχι αφού ουσιαστικά δε μίλησα ποτέ απο COSMOTE. Είμαι πολύ περίεργος για τις απαντήσεις σας..

 

Αυτο που κάνει το handoff είναι μέσω Bluetooth να μεταφέρει την εισερχόμενη σε όσες συςκευες ειναι χρεωμένες στο ίδιο Apple ID. άρα η χρέωση θα παραμείνει ως έχει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.δοκιμασε καποιος το handoff αναμεσα σε αρχεια .ppt,.doc με pages,keynote αν εμφανιζονται στο handoff απο μακ σε ιος 8 και τουμπαλιν;

*δειτε 3 μηνυματα πριν το μηνυμα μου τι γραφω.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα...έχει καταφέρει κανεις μετά από την αναβαθμίσει σε 8.1(iphone-ipad κτλ) και 7.0.1(apple tv 3rd gen. model A1469) να μπορέσει να λειτουργήσει το Peer-to-peer AirPlay....και αν ναι ας μας πει με ποιον τρόπο....
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν κανω restore και set up as new και μετα εφοσον εχει τελειωσει ολο αυτο κανω restore απο back up, το κινητο (το πως λειτουργει) θα ειναι το ιδιο με αν απλα εκανα restore και set up as new (σκετο) η ιδιο με το να εκανα restore απο back up?
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν κανω restore και set up as new και μετα εφοσον εχει τελειωσει ολο αυτο κανω restore απο back up, το κινητο (το πως λειτουργει) θα ειναι το ιδιο με αν απλα εκανα restore και set up as new (σκετο) η ιδιο με το να εκανα restore απο back up?

 

 

Σχεδον ιδιο με το αν εκανες restore απο back up.και λεω "σχεδον" γιατι με το set up as new το "καθαριζεις" απο αλλα αρχεια (στο "others" αποθηκευμενα νομιζω) και μετα επαναφερεις το back up σε "καθαρο" ipad.

Τοχω κανει αρκετες φορες.

Ειχα παρατηρησει το εξης:πριν ολη αυτη τη διαδικασια ειχα πχ 980mb ελευθερα.μετα απο αυτη τη διαδικασια ειχα 1.5 gb.

 

*μετα απο βδομαδες χρησης ξαναεφτανα στον αρχικο ελευθερο χωρο (980mb...)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Απο γρηγοραδα εγω δεν καταλαβα διαφορα μεταξυ των δυο. Αυτο με την χωρητικοτητα, πριν το set up as new ειχα 1.7 gb ελευθερα, με το set up as new ειχα 12.2 gb, και με set up as new και μετα restore απο back up παλι 12.2 gb. (επαθα πλακα με την διαφορα πριν και μετα)Σε 16αρι 5s.

Τουλαχιστον στην χωρητικοτητα σε μενα δεν ειχαν διαφορα αυτα τα δυο. Αλλα απο γρηγοραδα και απο το τι συμβαινει αλλο στο κινητο στην μια περιπτωση και στην αλλη δεν καταλαβα και δεν εχω ιδεα.

Απλα βλεπω να λενε ειναι καλο να κανεις set up as new καμμια φορα για να καθαριζει, αλλα δεν διευκρινιζει κανεις αν ειναι οκ μετα να κανεις back up, αν εχει νοημα δηλαδη.

Και αν δεν εχει νοημα να το κανεις, καθε φορα που κανεις set up as new χανεις ενα σωρο πραγματα μεσα απο το κινητο. Αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 8
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...