Jump to content

Οδηγός Κινητής Τηλεφωνίας στην Ιταλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός Κινητής Τηλεφωνίας στην Ιταλία

 

Καθότι ήδη υπάρχουν ενδιαφέροντες οδηγοί κινητής τηλεφωνίας για φοιτητές και κατοίκους χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θεώρησα σωστό να ετοιμάσω κι έναν για την ΙΤΑΛΙΑ. Κάθε χρόνο πολλοί τελειόφοιτοι λυκείου ή και μεγαλύτεροι επιλέγουν αυτήν τη χώρα για σπουδές αρχιτεκτονικής, ιατρικής, φαρμακευτικής και λοιπά. Ένα απ’τα πρώτα ερωτήματα που αισίως κάνουν είναι: τι σύνδεση να διαλέξω και με ποιό δίκτυο; :)

 

Σ’αυτόν τον μικρό οδηγό θα δοκιμάσω να σας κατατοπίσω λίγο με την κατάσταση που επικρατεί:

 

Πρώτα απ’όλα, η Ιταλία έχει 4 δίκτυα κινητής τηλεφωνίας: την TIM (Telecom Italia Mobile), την Vodafone (πρώην Omnitel), την Wind, και την 3 (Tre). Απ’όλες αυτές μόνο η 3 έχει παρουσιάσει πλήρως ένα πακέτο 3G αν και όλες οι υπόλοιπες λέγεται ότι μέχρι το τέλος του έτους (2004) θα έχουν έτοιμα κι αυτές δίκτυα τρίτης γενιάς.

 

Δεύτερο χαρακτηριστικό της Ιταλίας είναι ότι το 80+% και του πληθυσμού (ιδιαίτερα του νεαρού) δουλεύει με καρτοκινητή (prepagato ricaricabile). Αυτό μπορεί να ακούγεται περίεργο αλλά μην σας ανησυχεί. Οι υπηρεσίες είναι εφάμιλλες με μια κανονική σύνδεση και δεν θα σας λήψει τίποτα, ούτε το WAP, ούτε το σερφάρισμα σε ΗTML, ούτε και η περιαγωγή (ακόμα και να παίρνετε τηλέφωνο!). Σύνδεση χρησιμοποιούν περισσότερο εταιρικά εδώ πέρα γιατί οι ιδιώτες... προφανώς δεν τους αρέσει να έρχεται ο λογαριασμός σπίτι! Ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά πιστέψτε με, ρωτώντας τους συμφοιτητές μου (άτομα 23-24 χρονών) η απάντησή τους στο ενενήντα τοις εκατό των περιπτώσεων ήταν αυτή. :rolleyes:

 

Τρίτον στην Ιταλία έχει να διαλέξεις σχετικά πολλά πακέτα χρονοχρέωσης, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Το να τα παρουσιάσω εδώ όλα θα ήταν τρομερά χρονοβόρο και άχρηστο, κατ’εμέ, γι’αυτό θα αναφερθώ σ’αυτά που θεώρησα τα πιο καλά ανάλογα με το δίκτυο. Φυσικά ο καθένας εκ των υστέρων μπορεί να διαλέξει το «πακέτο» που θέλει.

 

Με γνώμωνα ότι κάποιος που παίρνει ιταλική SIM έχει και σκοπό να κάνει σχετικά πολλά τηλέφωνα Ελλάδα παραθέτω παρακάτω κάποια ενδιαφέροντα πακέτα, ανάλογα τον παροχέα:

 

Τα δίκτυα τώρα:

 

ΤΙΜ (Telecom Italia Mobile)

Οι περισσότερες επιλογές πακέτου (εκτός από πχ LongTIM, κλπ) προς το εξωτερικό (Ζώνη 1- Ελλάδα) είναι 50 λεπτά (μαζί με τον φόρο) το λεπτό. Τη στιγμή της ενεργοποίησης της κλήσης πέφτει και μία χρέωση των 15 λεπτών. Δείτε εδώ.

Προσωπικά νομίζω για έναν νέο άνθρωπο (φοιτητή, εργαζόμενο) η ιδανική ταρίφα αν κάποιος πάει με την TIM είναι η TIM Menu με την επιλογή Sera που σου δίνει χαμηλότερη χρέωση από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 8 το επόμενο πρωί. Επειδή τότε είναι που εμείς οι ξένοι (Έλληνες) βγαίνουμε και κανονίζουμε κατά κανόνα το βράδυ νομίζω είναι η καλύτερη. ;)

 

Vodafone Italia (πρώην Omnitel)

Για τη Vodafone ισχύει το 50 λεπτά (με φόρο) το λεπτό. Οπότε κι εδώ η επιλογή του πακέτου θα εξαρτηθεί από τη χρήση που έχετε να κάνετε εντός της Ιταλίας. Τα SMS κοστίζουν 15 λεπτά το ένα. Κατά τη γνώμη μου το πακέτο το καλύτερο είναι το Autoricarica Chiama που σου γεμίζει με χρήματα το κινητό (για κάθε 20 Ευρώ εξερχόμενης κίνησης φωνής σ’έναν μήνα σου δίνει 10). Περισσότερα εδώ.

 

Wind

Κατά τη γνώμη μου η Wind προσφέρει το καλύτερο πακέτο για κάποιον που έρχεται για λίγο στην Ιταλία (πχ Erasmus) και δεν τον ενδιαφέρουν οι κλήσεις εσωτερικού. Αυτό γιατί με το πακέτο Easy Wind οι κλήσεις προς το εξωτερικό κοστίζουν 37,17 ευρωλεπτά το λεπτό και τα SMS μονάχα 12,40. Και αυτό όλη μέρα!!

 

3 (Tre)

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά στις υπηρεσίες WCDMA που υπάρχουν ήδη στην Ιταλία δεν έχει παρά να επιλέξει την Tre. Βέβαια αυτό έχει και τον κίνδυνο να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει μετά το τηλέφωνό του στην Ελλάδα (για κλήσεις/υπηρεσίες UMTS) καθότι δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα πλήρως τα δίκτυα, και δε γνωρίζω τί συμφωνίες περιαγωγής 3G υπάρχουν ήδη. Οι τιμές προς το εξωτερικό είναι ακόμα χαμηλότερες κι από εκείνες της Wind, 25 λεπτά το λεπτό και τα SMS 30 λεπτά το λεπτό.

Βέβαια θα πρέπει να υπολογίσετε και την αγορά του κινητού τρίτης γενιάς... :rolleyes:

 

---------------------

 

Ελπίζω να σας κατατόπισα λιγάκι. Φρόντισα οι πληροφορίες που παρέθεσα να είναι σωστές, αν βρείτε κάποιο λάθος ή έχετε κάποια παρατήρηση παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

i wind pleon exei allaksei ti xrewsi twn klisewn pros to ekswteriko.

pio analytika oi kliseis pros ellada kai ypoloipi eyrwpi gia paradeigma kostizoun 50 lepta me xrewsi ana lepto kai oxi ana deyterolepto.syn ta 15 lepta elaxistis xrewsis gia kathe klisi.

 

p.x:mia klisi gia ellada diarkeias apo 1 deyterolepto ews 1 lepto,kostizei 65lepta.

 

apo 1 lepto kai ena deyterolepto ews 2 lepta kostizei 1eyrw kai 15 lepta

 

einai pleon aparadekti i allagi pou exoun kanei giati exoun triplasiasei tis times.

 

oso gia tin 3 nai einai i pio oikonomiki,alla min ksexnate oti ta kinita tis 3 douleyoun MONO me kartes 3 kai kapoia mono me ti sygkekrimeni karta pou pwleitai mazi me to kinito.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Έχω συνδεση στο δικτυο της VODAFONE εδω στην Ιταλία...

Η συγκεκριμενη εταιρια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ...

Τα λόγια είναι περιττά...

Το μήνυμα προς Ελλάδα κόστιζε 12 λεπτά του ευρώ ΟΜΩΣ εδώ κ καποιο χρονικο διαστημα κοστιζει 30 λεπτά !!! :angry: Αν είναι ποτέ δυνατόν !!! :down:

Τί απατεώνες είναι αυτοι ρε παιδιά ;

Εκτός του οτι κανουν αυξηση έτσι στα ξαφνικά , υπερδιπλασιάζουν την τιμή , σχεδόν τριπλασιάζουν !!! :wacko:

 

Δεν γνωρίζω ποια εταιρία έχει το φθηνότερο μηνυμα προς Ελλάδα αλλα εαν δεν βρώ το λιγότερο την ιδια τιμη που είχα , τοτε θα κοψω τα μηνυματα κ θα επικοινωνω με τους φιλους μου μεσω msn αφου οι περισσοτεροι εχουν pc κ τηλεφωνικα όποτε αυτό είναι αναγκαίο .

 

Πάντως κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να διωχνουν τους πελάτες τους!

:stupid:

Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει ... :down:

Link to comment
Share on other sites

To sms to exoun anebasei oloi tous exwntas kanei sxetikh proeidopoihsh sta site tous!

APARADEKTES oi nees xrewseis!(exw cu,kserei kaneis poso to sms me roaming isws sumferei na stelnw me ekeino perissotero apo thn Voda pou exw edw!)

K meta fwnazoun sthn Ellada gia tis xrewseis!PARADEISOS EIMASTE REE!!!

To allo me thn anafora to kserete?

30 cents to sms k ALLA TOSA h anafora!Pws sas fanhke?KALOOOOOOOOOO?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

cicilianos

To sms to exoun anebasei oloi tous exwntas kanei sxetikh proeidopoihsh sta site tous!

APARADEKTES oi nees xrewseis!(exw cu,kserei kaneis poso to sms me roaming isws sumferei na stelnw me ekeino perissotero apo thn Voda pou exw edw!)

K meta fwnazoun sthn Ellada gia tis xrewseis!PARADEISOS EIMASTE REE!!!

To allo me thn anafora to kserete?

30 cents to sms k ALLA TOSA h anafora!Pws sas fanhke?

KALOOOOOOOOOO?

 

Εγώ φίλε μου δεν ειδα καμία ΠΡΟειδοποιηση της βοντα...

Ασε οι τυποι ειναι μουφα εντελως...

Εχθες ρώτησα στην ΤΙΜ κ μου ειπανε πως εχουνε ακομα 15 λεπτα το μηνυμα προς Ελλαδα (!) κ ακομα οτι αν αλλαξω απο βοντα σε ΤΙΜ δινω 10€ τα οποια μου τα δινουν παλι πισω σε ομιλια κ εχω κ 200 λεπτα δωρεαν χρονο ομιλιας προς κινητα ΤΙΜ (ΙΤ πάντα).

(Τη βοντα θα την κοψω κ στην Ιταλία κ στην Ελλάδα , ετσι επειδη μου τη σπανε οι τυποι κ εδω θα βαλω ΤΙΜ κ Ελλαδα ή cosmote ή Q )

Ά οσο για την αναφορά... ε ενταξει... Είναι γελοίοι, το είπαμε...

Το ωραίο ξερεις ποιο είναι;Οτι στο site τους γράφουν σε καποια φαση...

"Η λήψη sms απο το εξωτερικό είναι δωρεάν... "

Έλα ρε ;;; Αλήθεια ;;; Πώς κ δεν αρχίσατε να το χρεωνετε κ αυτό ;;;

Μ@λ@κες !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Gia kinito stin Italia mono TIM.

MIN VALETE WIND aplos giati den exei POTE kalo sima.

 

Akoma den exo katalavei giati ena pragma edo : oxi mono OLOI ma OLOI exoun karta alla kai otan tous les giati den to kaneis me sindesi gelane eironika kai lene afou oloi to exoun etsi ego giati na to alaxo!!!!!!!!!!!!!!!!

Den iparxei poio provatopoiimenos laos skivoun to kefali kai akolouthane ton mprostino tous xoris na xeroun giati.

Link to comment
Share on other sites

Fan

Gia kinito stin Italia mono TIM.

MIN VALETE WIND aplos giati den exei POTE kalo sima.

 

Akoma den exo katalavei giati ena pragma edo : oxi mono OLOI ma OLOI exoun karta alla kai otan tous les giati den to kaneis me sindesi gelane eironika kai lene afou oloi to exoun etsi ego giati na to alaxo!!!!!!!!!!!!!!!!

Den iparxei poio provatopoiimenos laos skivoun to kefali kai akolouthane ton mprostino tous xoris na xeroun giati.

 

Απο άποψη χρεωσεων παιζουν πολλά...

Όλες οι εταιρίες έχουν κάνει προγράμματα τα οποια συμφερουν οταν καλεις απο TIM σε TIM , Vodafone σε Vodafone , Wind σε Wind , Tre σε Tre ...

Δηλαδή σε αναγκαζουν να εχεις αυτο που εχουν κ οι περισσοτεροι γνωστοι και φιλοι σου... :mad:

Η ΤΙΜ έχει την καλλύτερη χρεωση στις βιντεοκλησεις προς Ελλάδα ! :cool:

 

Όσο για το λαό τους :music: Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου !!!

Απόλυτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Off topic: Διαφωνώ και με τους δύο σας για τους Ιταλούς. Ή τουλάχιστον θα έλεγα ότι αν τους θεωρείτε πρόβατα, είναι και οι έλληνες πρόβατα γιατί είμαστε ολόιδιοι! Το ούνα φάτσα ούνα ράτσα είναι 100% σωστό!:D

 

Για να πω και κάτι on topic έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο) στην αυτονομία στην Ιταλία. Δεν ξέρω αν φταίει το καλύτερο σήμα ή κάτι άλλο.

KCB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΤΙΜ : Με 6€ μπορείτε να ενεργοποιήσετε την εξής προσφορά:

Δωρεάν βιντεοκλήσεις εως 31/12/2005 (χρέωση 0,15€ για κάθε βιντεοκλήση)

 

Καθόλου ασχημα ... :cool:

 

( Άντε να δουμε και στην Ελλάδα κατι αντιστοιχο... :( )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

h apadhsh sto yati exoun kartokinhta kai oxi symbolaia sthn italia einai yati kai ta 2 sou prosferioun akribws tis idies tarifes me th diafora oti sta symbolaia xrewnoun mou fenetai 5 eyrw to mhna.ase pou ta kartokinhta exouun perissoteres prosfores,activarodas tis kata kairous carte servizi.

einai apla ta pragmata.1 kai 1 kanoun 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
opos anakoinose i tim apo tin deutera 4 apriliou ta sms pros to exwteriko tha xrewnonte 0.30 eyro.! etsi kai i tim opos kai i voadfone kai i 3 exoun pia sxedon diplasiasei to kostos ton minimatwn paramenei i wind me tin kanoniki xrewsi alla ws pote kai auti!! na doume.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
se sundromhtes poia einai prwth sthn italia?h tim? to flebarh tou 2003 eixa sundethei me vodafone-omnitel otan hmoun mesa sto batikano kai de fantazeste ti emetous ekane h grammh!!!Eleos.... meta ebala me xeirokinhth thn tim! h tim einai gsm1800?
Link to comment
Share on other sites

se sundromhtes poia einai prwth sthn italia?h tim? to flebarh tou 2003 eixa sundethei me vodafone-omnitel otan hmoun mesa sto batikano kai de fantazeste ti emetous ekane h grammh!!!Eleos.... meta ebala me xeirokinhth thn tim! h tim einai gsm1800?

H megaliterh sthn Italia alla kai sthn Eyroph gia syndromites sto idio diktyo entos mias xoras einai h TIM me 25.000.000 kai vale syndromites sthn Italia mono!

 

Kai oi 3 etaireies sthn Italia [TIM, Vodafone, Wind] einai Dual Band :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ποιά εταιρία να επιλέξω για ένα ταξίδι στην Ιταλία, με δεδομένο ότι ενδιαφέρομαι πρώτα από όλα για τις φθηνότερες κλήσεις μεταξύ της παρέας στην Ιταλία;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εταιρία να επιλέξω για ένα ταξίδι στην Ιταλία, με δεδομένο ότι ενδιαφέρομαι πρώτα από όλα για τις φθηνότερες κλήσεις μεταξύ της παρέας στην Ιταλία;

 

Kalhmera kai me to kalo na mas er8eis egw 8a sou protina na agoraseis mia karta Wind einai oti pio oikonomiko

enas apwros :cool:
Link to comment
Share on other sites

Kalhmera kai me to kalo na mas er8eis egw 8a sou protina na agoraseis mia karta Wind einai oti pio oikonomiko

Δε θέλω μια κάρτα για μένα.

Θέλω για όλη την παρέα, και με ενδιαφέρει η φθηνότερη ρέωση μεταξύ μας. Τίποτα άλλο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω μια κάρτα για μένα.

Θέλω για όλη την παρέα, και με ενδιαφέρει η φθηνότερη ρέωση μεταξύ μας. Τίποτα άλλο.

 

kai palh auth einai h kaliteri lush :D

enas apwros :cool:
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Gia kinito stin Italia mono TIM.

MIN VALETE WIND aplos giati den exei POTE kalo sima.

 

Akoma den exo katalavei giati ena pragma edo : oxi mono OLOI ma OLOI exoun karta alla kai otan tous les giati den to kaneis me sindesi gelane eironika kai lene afou oloi to exoun etsi ego giati na to alaxo!!!!!!!!!!!!!!!!

Den iparxei poio provatopoiimenos laos skivoun to kefali kai akolouthane ton mprostino tous xoris na xeroun giati.

 

Exw mia syfmwnia kai mia diafwnia :)

Diafwnw gia tin wind giati parolo pou merikes fores mporei na min pianei(proswpika den mou exei tyxei kati tetoio) me ta noi wind, noi2 kai noi wind sms se syndiasmo me ena WIND 10 pou exei xrewsi sms gia italia kai ekswteriko(fthinotera apo kathe alli italiki etairia me kati times tou typou 0.30 gia sms stin ellada...) einai apla koryfaia.

Symfwnw sto mpeeeee, symfwnw TA MALA!!!! ma ta mala omws...

Τάδε έφη mrFrodo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποιό είναι το πιο φθηνό καρτοκινητό αυτή τη στιγμή στην Ιταλία; Ενδιαφέρομαι κυρίως για SMS προς Ελλάδα (πόσο κοστίζουν και σε ποιές εταιρίες μπορώ να στείλω).

Επίσης με ενδιαφέρει το κόστος του πακέτου. Ελπίζω να μην ξεκινάνε από 30€ όπως στη Γαλλία!!! :eek:

Τέλος θα ήθελα να έχει τη μέγιστη δυνατή διάρκεια μέχρι την κατάργησή του.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το πιο φθηνό καρτοκινητό αυτή τη στιγμή στην Ιταλία; Ενδιαφέρομαι κυρίως για SMS προς Ελλάδα (πόσο κοστίζουν και σε ποιές εταιρίες μπορώ να στείλω).

Επίσης με ενδιαφέρει το κόστος του πακέτου. Ελπίζω να μην ξεκινάνε από 30€ όπως στη Γαλλία!!! :eek:

Τέλος θα ήθελα να έχει τη μέγιστη δυνατή διάρκεια μέχρι την κατάργησή του.

 

i ftinoteri lisi ayti tin stigmi gia ta sms toulaxiston einai i wind kai mono i wind file mou

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...