Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου..οσο για τα πανεπιστημια που εχω γραψει πιο πιστευεις οτι θα ηταν καλυτερα?και μου εστειλε και το Leeds conditional offer.Ξερεις αν μπορω να κανω accept σε ολες τις προσφορες και να αποφασισω μετα..η δν γινεται αυτο..

 

Όχι, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Aν μάθει η μια σχολή ότι σε έχουν δεχτεί αλλού, θα αποσύρει αυτόματα την προσφορά της. <-- Άκυρο, αυτό ισχύει για τους προπτυχιακούς, μπερδεύτηκα.

 

Ναι, σύμφωνα με το UKPASS μπορείς να δεχτείς όσες conditional offers θες, αλλά όταν κατασταλάξεις θα πρέπει να ενημερώσεις για την επιλογή σου ώστε να ελευθερώσουν τις θέσεις τους τα άλλα πανεπιστήμια.

 

Όλα τα πανεπιστήμια που είπες είναι καλά στον τομέα σου, οπότε θα πρότεινα να διαλέξεις με βάση άλλα κριτήρια, π.χ. το course που σ'αρέσει περισσότερο (αποκλείεται να είναι όλα ίδια), την πόλη, και την ποιότητα ζωής που θα έχεις εκεί (π.χ. καμία σχέση το Leeds με το Surrey, είναι βορράς και νότος). Συγχαρητήρια πάντως αν σε πάρουν σε όλα :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω κάνει αιτήσεις για μάστερ σε Edinburgh, Strathclyde και York. Που πιστεύετε είναι καλύτερα σαν ζωή; Προσωπικά αυτή τη στιγμή, το Εδιμβούργο μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή και μου αρέσει και το πρόγραμμα πιο πολύ από τα άλλα, είναι όμως και το πιο δύσκολο να με δεχτούν. Από οικονομικής άποψης, όποιος έχει προσωπική εμπειρία με κάποια από τις 3 πόλεις ας έδινε τα φώτα του.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Aν μάθει η μια σχολή ότι σε έχουν δεχτεί αλλού, θα αποσύρει αυτόματα την προσφορά της. <-- Άκυρο, αυτό ισχύει για τους προπτυχιακούς, μπερδεύτηκα.

 

Ναι, σύμφωνα με το UKPASS μπορείς να δεχτείς όσες conditional offers θες, αλλά όταν κατασταλάξεις θα πρέπει να ενημερώσεις για την επιλογή σου ώστε να ελευθερώσουν τις θέσεις τους τα άλλα πανεπιστήμια.

 

Όλα τα πανεπιστήμια που είπες είναι καλά στον τομέα σου, οπότε θα πρότεινα να διαλέξεις με βάση άλλα κριτήρια, π.χ. το course που σ'αρέσει περισσότερο (αποκλείεται να είναι όλα ίδια), την πόλη, και την ποιότητα ζωής που θα έχεις εκεί (π.χ. καμία σχέση το Leeds με το Surrey, είναι βορράς και νότος). Συγχαρητήρια πάντως αν σε πάρουν σε όλα :)

 

 

 

 

Δηλαδη μου προτεινεις να κανω ACCEPT σε ολα τα offers και αποφασιζω μετα που παω?το προβλημα ειναι οτι το Εσσεξ και το Leeds μου ειπαν οτι θα κανω accept μολις θα εχω στα χερια μου το πτυχιο,οπου αυτο θα γινει στη καλυτερη των περιπτωσεων τελη ιουλιου..ενω το southampton μου εδωσε διωρια 60 μερες να τους απαντησω αμα δεχομαι τη θεση που προσφερουν και να βαλω και 250 λιρες για προκαταβολη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αιτήσεις για μάστερ σε Edinburgh, Strathclyde και York. Που πιστεύετε είναι καλύτερα σαν ζωή; Προσωπικά αυτή τη στιγμή, το Εδιμβούργο μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή και μου αρέσει και το πρόγραμμα πιο πολύ από τα άλλα, είναι όμως και το πιο δύσκολο να με δεχτούν. Από οικονομικής άποψης, όποιος έχει προσωπική εμπειρία με κάποια από τις 3 πόλεις ας έδινε τα φώτα του.

 

To Eδινβούργο είναι το πιο ακριβό, ως πρωτεύουσα. Eπίσης το York είναι σε άλλη χώρα από τα άλλα δύο :) Ωραίες πόλεις και οι 2, αν και το Ed. είναι καλύτερη και έχει πολλά περισσότερα πράγματα να κάνεις. Είναι και πιο κρύα όμως η Σκωτία απ'την Αγγλία. Strathclyde δεν έχω πάει ποτέ, οπότε δεν έχω άποψη. Αφού σ'αρέσει κιόλας το course στο Εδινβούργο, ίσως εκεί να πας. Περίμενε και βλέπεις...αποφασίζεις και αργότερα, όταν πάρεις τις απαντήσεις. Πάντως από οικονομικής άποψης είναι μακράν το χειρότερο.

 

Δηλαδη μου προτεινεις να κανω ACCEPT σε ολα τα offers και αποφασιζω μετα που παω?το προβλημα ειναι οτι το Εσσεξ και το Leeds μου ειπαν οτι θα κανω accept μολις θα εχω στα χερια μου το πτυχιο,οπου αυτο θα γινει στη καλυτερη των περιπτωσεων τελη ιουλιου..ενω το southampton μου εδωσε διωρια 60 μερες να τους απαντησω αμα δεχομαι τη θεση που προσφερουν και να βαλω και 250 λιρες για προκαταβολη...

 

Εγώ δε μπορώ να προτείνω τίποτα, αυτό είναι δική σου απόφαση. Το southampton σ'εχει πάρει σίγουρα με unconditional offer. Αν σ'αρέσει το course εκεί καλύτερα από τα άλλα, μπορείς να πας. Δεν ξέρω ούτε την κατάσταση του πτυχίου σου, ούτε αν θα βγάλεις το βαθμό που σου ζητήσανε οι άλλοι. Μπορείς να κάνεις accept σε όλα αν θες, αλλά στο unconditional όπως βλέπεις σε βάζουν να πληρώσεις για να σε έχουν σίγουρο. Και αυτό με την προκαταβολή το κάνουν πολλοί, για να μην τους φεύγουν οι "πελάτες" :p

Επίσης επειδή δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενό σου δε μπορώ να σου πω πού είναι καλύτερα.

Δεν κατάλαβα όμως είναι τί είπανε οι άλλοι, ότι θα σε κάνουν αυτοί accept όταν πάρεις πτυχίο, ή ότι σε έχουν κάνει accept αλλά δεν μπορείς να συμπληρώσεις τα χαρτιά χωρίς πτυχίο; Δηλαδή μετά τον Ιούλιο είσαι σίγουρα μέσα;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

To Eδινβούργο είναι το πιο ακριβό, ως πρωτεύουσα. Eπίσης το York είναι σε άλλη χώρα από τα άλλα δύο :) Ωραίες πόλεις και οι 2, αν και το Ed. είναι καλύτερη και έχει πολλά περισσότερα πράγματα να κάνεις. Είναι και πιο κρύα όμως η Σκωτία απ'την Αγγλία. Strathclyde δεν έχω πάει ποτέ, οπότε δεν έχω άποψη. Αφού σ'αρέσει κιόλας το course στο Εδινβούργο, ίσως εκεί να πας. Περίμενε και βλέπεις...αποφασίζεις και αργότερα, όταν πάρεις τις απαντήσεις. Πάντως από οικονομικής άποψης είναι μακράν το χειρότερο.

 

Βασικά το πιο πιθανό είναι να πάω Ολλανδία που το προτιμώ και με έχουν δεχτεί. Μέχρι τέλη Μαϊου θα πρέπει να έχω απαντήσει. Απλά θέλω να έχω μια άποψη μπας και αλλάξω γνώμη τελευταία στιγμή ή αν στραβώσει στην πορεία κάτι. Στο York με έχουν δεχτεί αλλά δεν ξέρω τι όρους έχουν βάλει, μιας και δεν έχει έρθει το offer. Αν στα άλλα δύο στείλω και εξηγήσω πως έχει η κατάσταση, θα μου απαντήσουν πιο νωρίς ή θα με αγνοήσουν; Ειδικά για Εδιμβούργο έχει περάσει ένας μήνας και ακόμα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελειωνω το οικονομικο Πατρας και παω για μεταπτυχιακο στην Αγγλια εκτος απο τα πανεπιστημια-πολεις που δεν ξερω ποια να διαλεξω (notingham,lancaster,Essex,Southampton,Leicester,Leeds,Bristol) εχω και ενα αλλο ζητημα MANAGEMENT H MANAGEMENT IN ECONOMICS..Οποιος ξερει τις διαφορες που εχουν να μου απαντησει για να δω ποιο μου ταιριαζει...επισης management in economics μου εχει κανει το Εσσεξ ενω τα αλλα Management.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω MSc στο Surrey του χρόνου. Tourism ή International Hotel Management μάλλον. Είναι κανείς στο Guildford να μου πει 2-3 πραγματάκια εκ των έσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το αν θα ανέβουν τα δίδακτρα των μάστερ για τη χρονιά 2012-13??

 

Τώρα τα πιο πολλά μάστερ που έχω κοιτάξει είναι στις 5000 λίρες. Άκουσα ότι θα πάνε στις 10000..

 

Για τα προπτυχιακά το ξέρω ότι θα ανέβουν, αλλά για τα μάστερ τι παίζει..;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω MSc στο Surrey του χρόνου. Tourism ή International Hotel Management μάλλον. Είναι κανείς στο Guildford να μου πει 2-3 πραγματάκια εκ των έσω;

 

Εγώ αυτή τη στιγμή σπουδάζω στο University of Surrey. Ότι θες στείλε μου pm.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το αν θα ανέβουν τα δίδακτρα των μάστερ για τη χρονιά 2012-13??

 

Τώρα τα πιο πολλά μάστερ που έχω κοιτάξει είναι στις 5000 λίρες. Άκουσα ότι θα πάνε στις 10000..

 

Για τα προπτυχιακά το ξέρω ότι θα ανέβουν, αλλά για τα μάστερ τι παίζει..;

 

Για τα μεταπτυχιακα δεν υπαρχει limit που υπαρχει στα προπτυχιακα ετσι και αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεχτεί ήδη offer για το Leiden στην Ολλανδία και θα τους δώσω και προκαταβολή για την εστία, αλλά θέλω να είμαι καβατζωμένος. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα να δεχτώ τώρα τις προσφορές από τα αγγλικά που με έχουν δεχτεί και μετά να τους γειώσω; Έτσι κι αλλιώς conditional είναι και λογικά μπορώ να τους πω ότι τελικά δεν πήρα το πτυχίο, σωστά;

Επίσης από Εδιμβούργο ακόμα δεν έχω ακούσει τίποτα, αν και έχει περάσει 1.5 μήνας. Είναι φυσιολογικό αυτό το διάστημα; Μήπως να τους στείλω ένα μέιλ να δω τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη στιγμή σπουδάζω στο University of Surrey. Ότι θες στείλε μου pm.

 

Μπορείς να πεις μερικά πράγματα εδώ; Ενδιαφέρομαι και γω για το Surrey. Έχω ακούσει ότι έχει πολλούς Έλληνες, ισχύει; Το εισιτήριο του τρένου για Λονδίνο πόσο κοστίζει; Και γενικά από ζωή πως είναι; Για το πανεπιστήμιο τι γνώμη έχεις; Και ποιο είναι το πιο μεγάλο αρνητικό που μπορείς να σκεφτείς;

 

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις.. :O

 

Για τα μεταπτυχιακα δεν υπαρχει limit που υπαρχει στα προπτυχιακα ετσι και αλλιως...

 

Ναι το γνωρίζω και γω αυτό. Αλλά κάτι επίσημο υπάρχει; Πχ μερικά πανεπιστήμια έχουν ανακοινώσει ήδη ότι θα ανεβάσουν τα δίδακτρά τους το 2012 στις 9000 λίρες περίπου, αλλά δεν είδα κάτι για μεταπτυχιακά.

 

άρθρο

Edited by E_jay

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω και γω αυτό. Αλλά κάτι επίσημο υπάρχει; Πχ μερικά πανεπιστήμια έχουν ανακοινώσει ήδη ότι θα ανεβάσουν τα δίδακτρά τους το 2012 στις 9000 λίρες περίπου, αλλά δεν είδα κάτι για μεταπτυχιακά.

 

άρθρο

 

Μα σου λεω οτι στα προπτυχιακα υπηρχε λιμιτ, στις 3000 και αλλαχε τωρα, ενω στα μεταπτυχιακα δεν υπηρχε, δηλαδη πχ το ΛΣΕ το μεταπτυχιακο στο μανατζμεντ μπορει να το ειχε 20000... Δεν ξερω που σκαλωσες..:p Με λιγα λογια λεω οτι δεν τιθεται θεμα ανακοινωσεων για καθολικα τα μεταπτυχιακα.

Link to comment
Share on other sites

Μα σου λεω οτι στα προπτυχιακα υπηρχε λιμιτ, στις 3000 και αλλαχε τωρα, ενω στα μεταπτυχιακα δεν υπηρχε, δηλαδη πχ το ΛΣΕ το μεταπτυχιακο στο μανατζμεντ μπορει να το ειχε 20000... Δεν ξερω που σκαλωσες..:p Με λιγα λογια λεω οτι δεν τιθεται θεμα ανακοινωσεων για καθολικα τα μεταπτυχιακα.

 

ΟΚ. Η αύξηση των διδάκτρων στα προπτυχιακά θα συμπαρασύρει και τα μεταπτυχιακά; Αυτό προσπαθώ να μάθω.. Και πιστεύω πως θα υπάρξουν σίγουρα αυξήσεις.

 

Με έχουν δεχτεί σε κάποια καλά προγράμματα στην Αγγλία και προσπαθώ να μάθω αν δεν πάω τώρα το 2011-12 και πάω το 12-13 ,ξανακάνοντας αιτήσεις, αν θα υπάρξουν αυξήσεις.. είναι που είναι δύσκολα τα πράγματα.. αμα αυξηθούν και τα δίδακτρα..

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Η αύξηση των διδάκτρων στα προπτυχιακά θα συμπαρασύρει και τα μεταπτυχιακά; Αυτό προσπαθώ να μάθω.. Και πιστεύω πως θα υπάρξουν σίγουρα αυξήσεις.

 

Με έχουν δεχτεί σε κάποια καλά προγράμματα στην Αγγλία και προσπαθώ να μάθω αν δεν πάω τώρα το 2011-12 και πάω το 12-13 ,ξανακάνοντας αιτήσεις, αν θα υπάρξουν αυξήσεις.. είναι που είναι δύσκολα τα πράγματα.. αμα αυξηθούν και τα δίδακτρα..

 

Όχι, δεν συμπαρασέρνονται τα μεταπτυχιακά. Αν υπάρξουν αυξήσεις, που είναι πιθανό, δεν θα έχουν σχέση με την απαράδεκτη αύξηση των προπτυχιακών.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν συμπαρασέρνονται τα μεταπτυχιακά. Αν υπάρξουν αυξήσεις, που είναι πιθανό, δεν θα έχουν σχέση με την απαράδεκτη αύξηση των προπτυχιακών.

 

Μακάρι.. :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετοιμαζομαι για το μεταπτυχιακο..(εχω γραψει πιο πριν τα πανεπιστημια ακουω τις γνωμες σας..) και μου εχουν στειλει CONDITIONAL OFFER καποια πανεπιστημια μου λενε κανε accept και μετα ανεβασες μας το βαθμο πτυχιου κ το τοεφλ για να κανω αιτηση για accomodation..να κανω σε ολα accept και να κανω σε ολα αιτησεις για accomodation γιατι καθε πανεπιστημιο εχει διαφορετικoυς ορους..ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ACCOMODATION?KOYZINA ME ΑΛΛΟΥΣ 4-6 Η ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ?
Link to comment
Share on other sites

Φιλικές συμβουλές από έναν "ήμισυ" Άγγλο, σε όσους πηγαίνουν για πρώτη φορά στην ΑΓΓΛΙΑ (ισχύουν σχεδόν τα ίδια, για τις λοιπές χώρες της Βρετανίας):

 

 

1. Προσπαθήστε (γρήγορα) να αποβάλετε το ελληνικό σας... ταπεραμέντο/χαρακτήρα/στυλ, για να "ενταχθείτε" γρηγορότερα στο αγγλικό σύνολο.

 

2. Φυσικά και θα κάνετε παρέα με Έλληνες (ή Κύπριους) - κλασσική "συνταγή" για τον πρώτο καιρό - αλλά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να "καταλάβετε" και να "χαρείτε" την Αγγλία, εάν δεν αρχίσετε επαφές και σχέσεις με τον ντόπιο πληθυσμό. Π.χ. φανταστείτε τους Πακιστανούς εδώ, που συναναστρέφονται ΚΥΡΙΩΣ & ΜΟΝΟ με δικούς τους. Έχουν "ενταχθεί" στην ελληνική κοινωνία ή τους έχει δεχτεί η κοινωνία μας; (Μάλλον όχι)... Που σημαίνει ότι, πρέπει σιγά-σιγά να αντιληφθείτε τον τρόπο ζωής/σκέψης/φιλοσοφίας κτλ. των Άγγλων και να διαγράψετε τυχόν αντιλήψεις (που έχουμε εμείς οι Έλληνες), ότι εμείς οι Έλληνες είμαστε "ανώτεροι", "πολιτισμένοι", αυτοί "ζούσαν σε δέντρα όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνα"... κτλ. Πιστέψτε με, ΔΕΝ θα σας βοηθήσει ιδιαίτερα αυτή η λογική. Επίσης, αρχήστε να "προσαρμόζεστε" στην αγγλική καθημερινότητα.

 

3. Τα περισσότερα πράγματα που εμείς τα θεωρούμε (ως Μεσογειακός λαός) αυτονόητα, για τους Αγγλοσάξονες (και γενικά τους Κεντρο-Βορειοευρωπαίους) θεωρούνται αδιανόητα. Π.χ. η αυθόρμητη χειρονομία, αγκάλιασμα κτλ., θεωρείται πολύ "τραβηγμένο". Άλλο παράδειγμα; ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ οι Άγγλοι (και λοιποί Βρετανοί) δεν διανοούνται να ομιλούν σε πρώτο πρόσωπο για το άτομό τους και για ό,τι έχουν κάνει ή γνωρίζουν. Δηλαδή, αδυνατούν να πιστέψουν εμάς που π.χ. θα πούμε "καλά, ε, στη σχολή μου είμαι φοβερός, έγραψα άριστα. Νομίζω ότι θα βγω πρώτος στο τμήμα μου". Αυτό, είναι "μεσογειακό χαρακτηριστικό", να μιλούμε συνέχεια για το άτομό μας και ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ το αξίζουμε, να δίνουμε ΕΜΕΙΣ τα εύσημα στον εαυτό μας. Οι Άγγλοι ΠΟΤΕ δεν το κάνουν - επιθυμούν ΟΙ ΑΛΛΟΙ να το πουν για εκείνους (και νιώθουν υπερήφανοι γι' αυτό).

 

4. Είναι ΜΥΘΟΣ ΓΙΓΑΝΤΙΟΣ ότι "οι άλλοι δεν ξέρουν τι θα πει διασκέδαση, μόνο εδώ στην Ελλάδα διασκεδάζουμε". Μπούρδες! Εάν πάτε στην Αγγλία και ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ να εισχωρήσετε σε ένα καλό κλαμπ... θα μαζεύετε το σαγόνι απ' το πάτωμα! Οπότε, μη "μιζεριάζετε" ότι δεν θα διασκεδάζετε εκεί. Με το παραπάνω θα το κάνετε. Απλά, ΠΡΟΣΟΧΗ! Εκεί, στην Βρετανία, δεν "παίζουν"! Εκεί,... ΠΙΝΟΥΝ! Εάν κάποιος (π.χ. Κρητικός) "νομίζει" ότι πίνει (που κατεβάζει με τις κανάτες τις τσικουδιές), εκεί θα "βγει αφίσα"! Τα άτομα ΔΕΝ "ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ" στο ποτό! Οπότε... και εάν δεν προσέξετε θα γίνεται "γκολ"... και θα σας ΛΗΣΤΕΨΟΥΝ άνετα... και το χειρότερο (και άκρως συνηθισμένο), θα μπλεχτείτε απ' το "πουθενά" σε ΚΑΥΓΑ! Και πιστέψτε με, όσο να τους κοροϊδεύουν τους Άγγλους, είναι "γεννημένοι" για ξύλο & καυγά - και σε συνδιασμό με ΑΠΕΙΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ποτού, μάλλον ΔΕΝ θα θέλατε να διαπιστώσετε το αποτέλεσμα μιας εμπλοκής σε τέτοια φάση... Επίσης, κάτι άλλο. Στα κλαμπ, συνήθως η αντιστοιχία γυναικών με ανδρών (ντόπιων) είναι... 70-30%! Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι "α, ωραία, γεμάτο γυναίκες το μαγαζί για να φλερτάρω". Διότι ΕΙΝΑΙ "ΖΕΥΓΑΡΩΜΕΝΕΣ" (συνήθως) αυτές οι κοπέλες - απλά οι άντρες πηγαίνουν (κατά βάση) σε παμπ με "αντροπαρέες" και αφήνουν τις κοπέλες τους μόνες να ξεδώσουν στο χορό (δεν πολυ-χορεύουν οι Άγγλοι, οι άντρες). Οπότε, μην είστε (τα αγόρια) και πολύ σίγουροι ότι η κοπέλα που κερνάτε είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ. Ενδέχεται κάποια στιγμή να εμφανιστεί ο (ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ!) φίλος της και... "τρεχάτε ποδαράκια μου" μετά!

 

5. Επίσης... Ό,τι θεωρείτε "απλό" (όσο αφορά την συμπεριφορά) και "προχωρημένο"/ακραίο, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο στην Αγγλία. Οι Άγγλοι, παρεξηγούνται εύκολα από κάποιον που δεν γνωρίζει τις συνήθειές τους. Π.χ. βρίζουν πάρα πολύ σε μόνιμη καθημερινή βάση. Αυτό, για μας, ενδεχομένως θα 'ταν λόγος για καυγά. Για εκείνους, όχι. Αλλά, υπάρχουν π.χ. κάποια πραγματάκια που δεν ανέχονται με τίποτα. Για παράδειγμα, οι Έλληνες λέμε "όλοι οι Άγγλοι είναι 'αδερφάτα'..." ΕΑΝ κάνετε το λάθος και υπονοήσετε κάτι τέτοιο, βρείτε το πρώτο αεροπλάνο που φεύγει από Αγγλία! Έχουν τρομερά ρατσιστικά και τοπικιστικά θέματα, μισούν ό,τι ξεχωρίζει πολύ και επειδή είναι και σεξομανής λαός, το να πείτε (για πλάκα, όπως κάνουμε εδώ) ότι ενδεχομένως δεν είναι "φανατικός", θα προκαλέσετε παγκόσμιο πόλεμο!... Άρα καταλήγουμε ότι, πρέπει να ΚΑΤΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ/ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ τον λαό αυτόν (Άγγλους/Βρετανούς). Θα κάνετε ΣΙΓΟΥΡΑ κάποια λάθη στην αρχή, αλλά να μαθαίνετε και να μη τα επαναλαμβάνετε.

 

6. ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΤΕ με το... ποδόσφαιρο! Το ποδόσφαιρο στην Αγγλία/Βρετανία, είναι σαν την... Ορθόδοξη Χριστ. Πίστη για τον... Άδωνη Γεωργιάδη! Δηλαδή, στη ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ είναι θρησκεία το ποδόσφαιρο εκεί. Άρα..., εάν τελικά ΜΠΛΕΞΕΤΕ, πρέπει να "χορέψετε"! Και δεν θα αποφύγετε τις "κακοτοπιές", ιδιαίτερα σε μια μητρόπολη σαν το Λονδίνο με ΑΠΕΙΡΕΣ ομάδες και... ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ που είναι "νοητά διχοτομημένες" απ' τις εκάστοτε εκεί "παρατάξεις" των αντιστοίχων ομάδων. Π.χ., αν μένετε στο κεντρικό Λονδίνο κοντά στο Τσέλσι και έχετε την... ατυχία να βρεθείτε στο Ίστ Λόντον και σας ξεφύγει από που έρχεστε, σίγουρα ένας "Χάμμερ" θα σας φέρει σε πολύ δύσκολη θέση (το είπα... ευγενικά!). Άρα;... ΔΕΝ μπλέκετε με ομάδες, εκτός κι αν μένετε π.χ. στο Νιουκάστλ που ΟΛΗ Η ΠΟΛΗ μια ομάδα υποστηρίζει (δεν υπάρχει κι άλλη!). Αν θέλετε να βλέπετε ποδόσφαιρο, θα πηγαίνετε και θα προσπαθήσετε να μην "χαρακτηριστείτε" οπαδός κάποιας ομάδας.

 

7. Η αστυνομία είναι ΠΟΛΥ ευγενική και εξυπηρετική, αλλά ΔΕΝ "χαμπαριάζει"! Δηλαδή, εάν τύχει να σας σταματήσουν κτλ., θα 'σαστε "Παναγίες". "Τσαχπινιές" και "μαγκιές" όπως εδώ, δεν σηκώνουν. Επίσης, ως γνωστόν, δεν οπλοφορούν. Οπότε, οποιαδήποτε "αντίσταση κατά της αρχής", την τσακίζουν αμέσως (για να μη διακινδυνέψουν τα όργανα της τάξεως).

 

8. Υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά μέρη να πάτε να επισκεφθείτε, παράλληλα με τις σπουδές σας. ΚΑΝΤΕ ΤΟ. ΑΞΙΖΕΙ η Αγγλία/Βρετανία. Δεν θα το μετανιώσετε. Έχει πάρα μα πάρα πολλά πράγματα να δείτε. Εάν "ξεφύγετε" λίγο απ' την επικράτεια του Ηνωμένου Βασιλείου και πάτε καμιά Ουαλία/Ιρλανδία/Σκωτία, προσοχή... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΛΟΙ ΑΥΤΟΙ!!! (Για τους Άγγλους,... είναι!)... Είναι ΟΥΑΛΟΙ, ΣΚΟΤΣΕΖΟΙ, ΙΡΛΑΝΔΟΙ, αντιστοίχως. Μη κάνετε καμιά "πατάτα" και τους αποκαλέσετε "Άγγλους" ή "Βρετανούς"! Μπορεί να κυμματίζει ο "Union Jack" στο κάστρο του Εδιμβούργου (Σκωτία), αλλά ακόμα και σήμερα οι Σκώτοι είναι έτοιμοι για καυγά αν τολμίσει κάποιος ν' αμφισβητήσει την... "ανεξαρτησία" τους (που... δεν έχουν, στην πραγματικότητα!).

 

9. Τα πάντα έχουν γίνει ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ - δίδακτρα, νοίκια κτλ. Οπότε, ξεκινήστε με ΥΠΟΜΟΝΗ να βρείτε αυτό που σας "κάνει", αλλά και να μη "ξεπαραδιαστείτε". ΟΣΟ ΑΠΕΧΕΤΕ από το κέντρο (πόλεως, πανεπιστημίου κτλ.), τόσο λιγότερα πληρώνετε. Οι συγκοινωνίες είναι "ψιλοτσιμπημένες", τα ταξί είναι για... ΩΝΑΣΗΔΕΣ (πανάκριβα), οπότε ΙΣΩΣ μια λύση είναι το ποδηλατάκι - πλέον, όλο και περισσότεροι το χρησιμοποιούν. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, μετά το πορτοφόλι και το πάσο σας, το ΕΠΟΜΕΝΟ που παίρνετε μαζί σας ΠΑΝΤΑ ΟΛΟ το χρόνο πριν βγείτε εκτός σπιτιού, είναι μια... ομπρέλα!

 

10. Σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ απ' ό,τι σας έχουν πει, η αγγλική/βρετανική κουζίνα είναι πολύ καλή. ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΣΙΓΟΥΡΑ (σε σχέση με μια μεσογειακή, που έχει μεγάλη ποικιλία), αλλά είναι καλά πιάτα. Εννοείται, δεν μιλώ για το... "εθνικό πιάτο" τους (οι Γιάνκηδες το λένε "Εθνική ντροπή"!), τα "fish 'n chips" (δηλαδή, σολωμός τηγανιτός με τηγανιτές πατάτες)!... Υπάρχουν κι άλλα, καλά πιάτα. ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, για παράδειγμα, είναι ΑΚΡΩΣ διαδεδομένο και υπάρχουν φοβερά πιάτα. Όπως και παραδοσιακές ΠΙΤΤΕΣ... Υπόψιν, αν περιμένετε να βρείτε "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ", θα δυσκολευτείτε. Συνήθως ό,τι "λανσάρεται ελληνικό", το 'χουν ΛΙΒΥΟΙ, ΤΟΥΡΚΟΙ, ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ κτλ.!!! Δηλαδή, σπάνια να βρείτε ΟΝΤΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ "souvlaki" ("kebap", το λένε εκεί).

 

 

Αυτά... Ουφ. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!! Ετοιμάζομαι για ένα msc στο UK και κάνω ότι μπορώ μήπως προλάβω για αυτόν το Σεπτέμβριο. Έχω πτυχίο με χαμηλό βαθμό (5.78) πληροφορική ασοεε και για αυτό δε κοιτάω και τα καλύτερα πανεπιστήμια. Μήπως ξέρει κανείς να πει κάτι για

α. Sustainable Network Systems MSc University of Bournemouth

b. MSc Computer Network Technology Manchester Metropolitan

c. Advanced Networking Napier Edinburgh University

 

Δεν είναι και τα καλύτερα πανεπιστήμια αλλά φοβάμαι ότι δε μπορώ να κοιτάξω και κάτι καλύτερο. Ielts δεν έχω ακόμα θα δώσω τον Ιούλιο αλλά έχω καταλάβει οτι μπορώ να το βάλω σαν pending

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βοηθήσω με πληροφορείες, παιδιά.

Ό,τι θέλετε (και μπορώ/ξέρω), ρωτήστε με.

 

Παίδες, βλέπω ότι σχεδόν ΚΑΝΕΙΣ σας, δεν πηγαίνει στην Ευρώπη να σπουδάσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει σχέση με την "πράσινη ενέργεια".

Πως κι έτσι; Είναι η επιστήμη του μέλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη εχεις εμπειρια δωσε μας τα φωτα σου..:) θα παρω πτυχιο οικονομικων αν πανε ολα καλα τον ιουλιο και εχω κανει αιτησεις για Msc management σε Lancaster,Nottingham,Leicester,Southampton,Leeds,Bristol και msc management economics στο Εσσεξ...Ποιο θεωρεις καλυτερο πανεπιστημιο και ποια καλυτερη πολη??ΜΑΝΑΤΖΕΜΕΝΤ Η ΜΑΝΑΤΖΕΜΕΝΤ ΕCONOMICS?..Eπισης μου εχουν στειλει conditional offer Southampton,Εssex + Leeds μεχρι στιγμης..ξερεις αν μπορω να κανω accept σε ολα και αποφασιζω μετα??και οσο για το accomodation προτεινεις σπιτι με κουζινα η χωρις?
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη εχεις εμπειρια δωσε μας τα φωτα σου..:) θα παρω πτυχιο οικονομικων αν πανε ολα καλα τον ιουλιο και εχω κανει αιτησεις για Msc management σε Lancaster,Nottingham,Leicester,Southampton,Leeds,Bristol και msc management economics στο Εσσεξ...Ποιο θεωρεις καλυτερο πανεπιστημιο και ποια καλυτερη πολη??ΜΑΝΑΤΖΕΜΕΝΤ Η ΜΑΝΑΤΖΕΜΕΝΤ ΕCONOMICS?..Eπισης μου εχουν στειλει conditional offer Southampton,Εssex + Leeds μεχρι στιγμης..ξερεις αν μπορω να κανω accept σε ολα και αποφασιζω μετα??και οσο για το accomodation προτεινεις σπιτι με κουζινα η χωρις?

 

Δεν έχω εμπειρία στα... πανεπιστήμια, για Τω Θεώ! Εκεί γεννήθηκα και μεγάλωσα, απλά!

Στο "College of Art" εγώ πήγα (πολύ... "προχό" και "άντε γειά" πανεπιστήμιο - λογικό, αφού είχε άρτιστ καθηγητές)...

Δεν μπορώ να σου πω για πανεπιστήμια, ΕΙΔΙΚΑ για κλάδους εντελώς άσχετους μ' ό,τι εγώ ακολούθησα.

Άσε δε, που όλα αυτά που ανέφερες (κλάδοι/ειδικότητες), με κάνουν θα θέλω να κάνω... εμετό. ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ, να σκέφτεστε ΑΚΟΜΑ τέτοιες μ*λ*κισμένες ειδικότητες, τι να πω;... Φίλε, αυτά σε 5 χρόνια το ΠΟΛΥ, θα 'χουν "πεθάνει" - γιατί το ΧΡΗΜΑ θα 'χει χάσει την αξία του!

Μέσα στα επόμενα χρόνια, οι διαμάχες και οι πολέμοι θα γίνονται γι' αυτά που είχαμε αυτονόητα και δεδομένα - π.χ. το ΝΕΡΟ!

 

Έγραψα κι αλλού: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ... ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!

(Εάν ήμουν τώρα 20 χρονών, αυτά θα σπούδαζα, κάτι για την πράσινη ενέργεια).

 

Accept σε ΟΛΑ τα πανεπιστήμια, τουλάχιστον όταν ΕΓΩ πήγαινα, δεν γινόταν. Μπορούμε να το ψάξουμε όμως... Άσε με λίγο καιρό και θα μάθω να σου πω.

 

Σπίτι με κουζίνα;... Χμ... Δεν είναι κακή ιδέα, φτάνει να κάτσεις και ν' ασχοληθείς! Επίσης, ΞΕΧΑΣΕ ό,τι έχεις βιώσει εδώ. Γεύσεις και ποιότητα προϊόντων ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ, ΔΕΝ βρίσκεις εκεί. Και ΟΣΑ ελληνικά προϊόντα βρίσκεις, αφ' ενός είναι ΑΜΦΙΒΟΛΟ εάν όντως είναι ελληνικά, αφ' εταίρου είναι πανάκριβα. Αλλά, θα 'λεγα "ναι" στην κουζίνα.

(ΥΠΟΘΕΤΩ με συγκάτοικο θα πας, ε; ΟΧΙ μόνος σου!)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη εχεις εμπειρια δωσε μας τα φωτα σου..:) θα παρω πτυχιο οικονομικων αν πανε ολα καλα τον ιουλιο και εχω κανει αιτησεις για Msc management σε Lancaster,Nottingham,Leicester,Southampton,Leeds,Bristol και msc management economics στο Εσσεξ...Ποιο θεωρεις καλυτερο πανεπιστημιο και ποια καλυτερη πολη??ΜΑΝΑΤΖΕΜΕΝΤ Η ΜΑΝΑΤΖΕΜΕΝΤ ΕCONOMICS?..Eπισης μου εχουν στειλει conditional offer Southampton,Εssex + Leeds μεχρι στιγμης..ξερεις αν μπορω να κανω accept σε ολα και αποφασιζω μετα??και οσο για το accomodation προτεινεις σπιτι με κουζινα η χωρις?

 

Φίλε εγώ θα σου πρότεινα management economics. Με τέτοια course καλύπτεις μεγαλύτερο φάσμα γνώσεων στην οικονομική. Νομίζω ότι και το Essex είναι καλύτερο πανεπιστήμιο σε σχέση με τα άλλα που γράφεις. Τσέκαρε τα rankings και δες....

Για τα conditional offers δε γνωρίζω να σου πω. Αλλά και να απαντήσεις ΝΑΙ σε όλα, πώς το κάθε πανεπιστήμιο θα τσεκάρει τι έχεις απαντήσει στα άλλα ? Δύσκολο μου φαίνεται. Δεν είσαι προπτυχιακό για να το βλέπουν μέσω UCAS.

Εγώ θα σου πρότεινα σπιτάκι με κουζίνα. Να είναι καλά τα Tesco, τα Sainsbury's etc και θα βρεις ένα σωρό προϊόντα από όλο τον κόσμο. Οκ, δε θα βρεις όλα τα ελληνικά προϊόντα και στην ποιότητα που είναι στην Ελλάδα. Υπάρχει και μεγάλη ποικιλία έτοιμων φαγητών. Αν ασχολείσαι με τη μαγειρική κιόλας, ακόμα καλύτερα. Πάντως άμα είναι να νοικιάσεις μόνος σου κανένα studio ή 1 bedroom house, να γνωρίζεις ότι τα ενοίκια είναι στο Θεό....

 

ΥΓ: Αν δεν απατώμαι το Essex είναι πολύ καλό για finance. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  1. Καθε χρονο αλλαζει η σειρα καταταξης.Βεβαια τα top (Oxford,Cambridge) θα τα βρεις παντα στις πρωτες θεσεις.Οριστε και ενα site που εχει το ranking του 2005 αναλογως τι σχολη θες να δεις.
  2. Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο.Αναλογως με το τι θελει ο καθενας.Παντως αρκετοι κανουν business και computing.
  3. Εξαρταται απο πολη και πανεπιστημιο.Για παραδειγμα παλια που ημουν Leicester για σπιτι πληρωνα 230£ το μηνα για ενοικιο και τωρα που ειμαι Οξφορδη πληρωνω 520£.Η ζωη παντως ειναι σχετικα ακριβη θα ελεγα. :O

 

Και γω leicester ήμουν και μετά dmu! Έμεινα τον 1ο χρόνο στο Opal Court με 3200λίρες όλη η διαμονή,σε flat με 5 δωμάτια για τον καθένα και μια κουζίνα..Μια χαρά ήταν .Μετά συγκατοίκηση σε σπίτια με μια//έναν συγκάτοικο αντίστοιχα..Το 2007 που άρχισα ήταν 9ο το lei . Μετά το dmu ήταν 38 νομίζω..Αλλά κλάιν,πιστεύω όσο πιο μεγάλη βαθμολογία έχουν τόσο πιο δύσκολα είναι..

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...