Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Phone: Galaxy 3 Update: Froyo 2.2 (I5800XXJPN) Δεν είναι η τελική/επίσημη αλλά σιγά σιγά έρχεται και η τελική. Γιαυτό το λόγο έχει και κάποια μικρο-bugs που αναφέρονται παρακάτω.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΕΊΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΓΥΆΤΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (εγώ το πέρασα επιτυχώς το update)

Αν κάτι δεν πάει καλά το κινητό μπορεί να χρειαστεί σέρβις (1% πιθανότητα).

Διαβάστε τις οδηγίες 2 φορές πριν φλασάρετε. μέχρι στιγμής όσοι από το φορουμ του XDA δοκίμασαν να βάλουν froyo, ήταν όλες οι αναβαθμίσεις επιτυχημένες.

Καλή Επιτυχία !!! Η διαδικασία κρατάει περίπου 15+ λεπτά, για να φλασάρεις και να μπεις στο froyo.

Ποσοστό Επιτυχίας 90%+

 

 

 

A. Αναβάθμιση σε Froyo.

1) Αρχικά κατεβάστε τα παρακάτω αρχεία:

Android 2.2 (I5800XXJPN) => Download

Προγράμματα που χρειάζονται => Download

(να έχετε εγκατεστημένο και το kies γιατί χρειάζονται οι drivers)

2) Στη συνέχεια σας προτείνω να φορτίσετε πλήρως την μπαταρία, αν θέλετε κάντε backup τις εφαρμογές σας (με το titanium backup) ώστε να μην χρειαστεί να τις εγκαταστήσετε μία μία.

3) Πηγαίνετε ρυθμίσεις > Privacy (δεν θυμάμαι πως λεγεται στα ελληνικά) > επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

4) κάνετε αποσυμπίεση τα αρχεία που κατεβάσατε:

5)Ανοίγετε το πρόγραμμα odin και:

- τικάρετε το Auto Reboot, και το Protect Ops.

- Εκεί που λέει select ops επιλέγετε το αρχείο apollo_0531.ops

-τικάρετε το one package και επιλέγετε το αρχείο I5800XXJPN.tar που αποσυμπιέσατε στο one package.

6) Απενεργοποιείτε το κινητό σας, περιμένετε 30 δεύτερα και πατάτε 3 πλήκτρα κρατημένα με την σειρά. Volume down (το βελάκι που χαμηλώνει τον ήχο) + home (το κεντρικό κουμπί που κάνετε minimize τις εφαρμογές) + το power. Εμφανίζεται μια οθόνη που λέει download mode. Συνδέετε το κινητό σε μία θύρα usb, και το odin θα εμφανίσει κάτι στο πάνω δεξιά κουτάκι. Μόλις το συνδέσετε πατάτε Start

!!! Μην αποσυνδέσετε το κινητό μέχρι στο πάνω δεξί κουτάκι του odin να γράψει PASS !!!

7) Θα αρχίσει να περνάει το firmware. Μετά από 2-3 λεπτά θα βγεί από download mode και θα αρχίσει να ξεκινά το κινητό. Μπορεί να σας βγάλει κάτι μυνήματα στο recovery mode "Delete file failed" και "Cache wipe failed", πατήστε reboot. Ακόμα και όταν ανοίξει μην αποσυνδέσετε το κινητό πριν το odin γράψει PASS Η διαδικασία παίρνει κάπου 5 - 8 λεπτά.

8) Μόλις το odin γράψει PASS τότε αποσυνδέστε το κινητό σας και πατήστε *#1234# για να τσεκάρετε αν μπήκε το froyo. Περιμένετε 5 λεπτά, κλείστε το ξαναανοίξτε το, και πατήστε ξανά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Μόλις τελειώσει είστε έτοιμοι να εξερευνήσετε το Android 2.2, Froyo..

 

 

 

 

Αλλαγές/διορθώσεις:

Δεν έχω προλάβει να εξερευνήσω ακόμα πολύ το froyo αλλά σας γράφω τις αλλαγές που εντόπισα:

[NEW] Πολλές νέες προεγκατεστημένες εφαρμογές. (5-6)

[uPDATED] Η ταχύτητα του κινητού έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, τα μυνήματα οι επαφές και το gallery ανοίγουν σφαίρα.

[NEW] Δεν χρειάζονται πλέον εφαρμογές που κλείνουν το mobile data, γιατί υπάρχει on/off.

[NEW] Wifi HotSpot (μπορεί το κινητό σας να γίνει σαν ρούτερ ώστε να μπορούν τα αλλα κινητά/pc να μπαίνουν ιντερνετ μέσω του κινητού σας.

[NEW] Πολλά νέα εικονίδια σε όλα τα μενού.

[uPDATED] Ανανεωμένα εικονίδια για πολλές εφαρμογές.

[uPDATED] Νέα Wallpapers

[uPDATED] Πολύ λιγότερο lag

[NEW] Ελληνική γλώσσα Swype !!! (έκδοση swype 2.8.50.12867)

[NEW] App to SD (Σας δίνει την δυνατότητα να μεταφέρετε τις εφαρμογές σας από την μνήμη τηλεφώνου στην κάρτα μνήμης!!

[NEW] Task Manager

[uPDATED] Στην κατανάλωση μπαταρίας φαίνεται πολύ πιο λεπτομερής η χρήση που καταναλώνει την μπαταρία και όχι πχ 90% android system όπως έλεγε στα προηγούμενα firmwares

[uPDATED] Πολύ πιο γρήγορο media scanning.

[uPDATED] Νέοι ήχοι boot και shutdown.

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το Destinator έβγαλε update για το Froyo: http://www.mlsdestinator.gr/lounge/update-software.html

 

 

 

_________________________________________________________________

 

 

LAGFIX ΓΙΑ ΤΟ GALAXY 3 (κάντε το κινητό σας πιο γρήγορο, μόνο για android 2.2 froyo!!)

 

Περιγραφή:

Λοιπόν ένα παλικάρι από το xda έφτιαξε ένα lagfix για το κινητό μας.

Τι σημαίνει αυτό? Η samsung φρόντισε το σύστημα αρχείων του κινητού μας να είναι σε .rfs μορφή. Όπως θα καταλάβετε δεν είναι και ότι καλύτερο (διότι είναι αργό σε ταχύτητες εγγραφής/ανάγνωσης). Γιαυτό το λόγο το lagfix μετατρέπει το σύστημα αρχείων από .rfs σε .ext2 που είναι πολύ καλύτερο. Έτσι οι ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής εκτοξεύονται και το κινητό γίνεται πιο γρήγορο.

 

ΠΡΟΣΟΧΉ!!!

Λειτουργεί μόνο σε android 2.2 (froyo). Σε android 2.1 (eclair) δεν λειτουργεί και πιθανότατα θα σας μπρικάρει το κινητό!!!

 

ΟΔΗΓΊΕΣ:

1) Το τηλέφωνο πρέπει να είναι root. (Για να ρουτάρετε το τηλέφωνο σας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Superoneclick)

2) Εγκαταστήστε το busybox. (market --> busybox installer)

3) Βάλτε το τηλέφωνο σας σε debugging mode. (ρυθμίσεις --> εφαρμογές --> ανάπτυξη --> τικάρετε την πρώτη επιλογή), και φροντίστε η εξωτερική κάρτα (sd) να είναι μέσα στο κινητό.

4) Κατεβάστε το lagfix από εδώ και αποσυμπιέστε το όπου θέλετε .

5) Κάντε factory reset. Συνδέστε το κινητό σας (ανοιχτό να είναι).

6) Από εκεί που αποσυμπιέσατε το lagfix τρέξτε το "lagfixme.bat". Περιμένετε λίγο και μια εφαρμογή θα ζητήσει δικαιώματα root από το κινητό σας. Πατήστε allow/ok.

7) Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση 2 φορές. Μετά είστε έτοιμοι.

 

Παρατηρήσεις:

- Διαγράφονται όλες οι εφαρμογές κλπ..

- Θα σας δείχνει ότι έχετε μόνο ~30 διαθέσιμα mb ελεύθερα αλλά κανονικά έχετε 30 + 150 mb μου φαίνεται οπότε μην ανησυχείτε..

- το κινητό θα ανταποκρίνεται πιο γρήγορα.

- Quadrant Score:

Χωρίς lagfix: 340

Με lagfix: 540

- Το έχω δοκιμάσει στην JPA και μόλις βρω χρόνο θα το περάσω και στην JPF. edit: δουλεύει ρολόι και στην JPF!!!

- Μπορεί να μπρικάρει το κινητό σας, αλλά αν πάει κάτι στραβά λογικά με ένα re-flash του firmware θα φτιάξει (εκτός αν το βάλετε σε 2.1...).

- Για να βγάλετε το Lagfix πρέπει να ξαναπεράσετε το firmware, με factory reset δεν φεύγει.

 

 

 

_________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ (χρειάζεται root)

1) Αρχικά κατεβάστε το αρχείο αυτό (για android 2.2), το αποσυμπιέζετε και έχει μέσα ένα φάκελο με δύο αρχεία.

2) Αντιγράψτε τα δύο αρχεία που μόλις αποσυμπιέσατε, χύμα στην κάρτα μνήμης του κινητού σας.

Τώρα έχετε δύο επιλογές. Μπορείτε να περάσετε το θέμα μέσω root explorer είτε μέσω adb. Προτείνω τον δεύτερο μιας και ο πρώτος μπορεί να μην δουλέψει.

 

Μέ Root Explorer

3) Χρειάζεστε το πρόγραμμα root explorer για το κινητό που είναι επί πληρωμή και δυστυχώς είναι παράνομο να ανεβάσω link. Αλλά με ένα google search το βρίσκετε :). Στην συνέχεια το περνάτε στην κάρτα μνήμης και το εγκαταστήτε.

4) Ανοίγετε το root explorer και πάνω-πάνω λέει σε ένα κουτάκι "mount R/W", πατήστε το μία φορά και θα γράψει "mount R/O".

5) Μετά πηγαίνετε sdcard --> εντοπίζετε το αρχείο framework-res.apk, το πιέζετε για 2-3 δεύτερα και πατάτε copy. Μετά πατάτε το δεξί πλήκτρο "back" και πηγαίνετε system --> framework, και πατάτε paste. Θα σας βγάλει ένα μήνυμα για αντικατάσταση (ovewrite), πατήστε ναι.

6) Επαναλαμβάνετε την διαδικασία και για το twframework-res.apk

7) Κάνετε επανεκκίνηση του κινητού.

 

Μέσω adb

3) Κατεβάζετε το adb από εδώ, και το αποσυμπιέζετε χύμα στον τοπικό δίσκο. (ο υπολογιστής μου -> τοπικός δίσκος), ενεργοποιείτε το usb debugging (λειτουργία εντοπισμού σφαλμάτων) και συνδέετε το κινητό στον υπολογιστή.

4) Μετά:

-Για windows xp πηγαίνετε: όλα τα προγράμματα --> εκτέλεση και πληκτρολογείτε cmd.

-για windows vista/7 πληκτρολογείτε στην αναζήτηση cmd.

5) Μόλις πατήσετε cmd θα σας βγάλει ένα μαύρο κουτάκι. Πληκτρολογείστε τα παρακάτω.

cd c:\
adb shell
su
stop
mount -o rw,remount /dev/block/stl6 /system
cp /sdcard/framework-res.apk /system/framework/framework-res.apk
cp /sdcard/twframework-res.apk /system/framework/twframework-res.apk
reboot
exit

 

 

 

Τι αλλάζει: (το έχω γράψει στα αγγλικά γιατί θα το ανεβάσω στο xda και βαριέμαι να κάνω μετάφραση) :P

v1.00 -Initial Realease-

*Many notification icons are now gingerbread style. (wifi, signal, battery, gps, bluetooth, Data icons, silent, vibrate).

*Black Notification Bar.

*All Windows menus boxes are now black.

*Power menu icons/colors Changed to black.

*Selection Press is Orange colored.

*Lock Screen pattern colors shape/color changed to green & red.

v1.01 *bug fixes.

v1.05 *tick boxes shape changed.

v1.09 *Power menu "power icon" changed color from black to red.

v1.10 *black notification bar glitch fixed.

v1.20 *The remaining default galaxy 3 notification bar icons are now gingerbread style. (usb connected, usb debugging, download/upload etc.)

v1.30 *Call accept/reject icons changed.

v1.35 *Scrollbar icon changed.

v1.40 *Zoom/unzoom icons changed.

v1.44 *Star icons changed.

v1.50 *Popup icons changed.

v1.55 *Progressbar color changed to black.

v1.56 *Progressbar color reverted to grey.

v1.65 *Spinner icons shape changed! (Circle)

v1.70 *Cursor icons changed!

v1.71 *Cursor icons bug fix.

 

 

Εάν βρείτε bugs, να τα αναφέρετε :)

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18448&stc=1&d=1297275698 http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18449&stc=1&d=1297275698 http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18450&stc=1&d=1297275707 http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18452&stc=1&d=1297275816

 

 

 

Αναλυτικός Οδηγός Ενεργοποίησης του JIT compiler: http://www.multiupload.com/XIQOPN9HLK [by Astronaytis]

 

 

_________________________________________________________________

 

 

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ LIVE WALLPAPERS ΣΤΟ GALAXY 3 ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΆ (απαιτείται root)

 

1) κατέβασε το αρχείο sdcard.rar που βρίσκεται στα συνημμένα αρχεία.

2) αποσυμπίεσε και αντίγραψε τα αρχεία στην κάρτα μνήμης.

3) κατέβασε το terminal emulator από το android market.

4) τρέξε την εφαρμογή και γράψε γράμμα γράμμα και προσεχτικά τα παρακάτω:

 

su

mount -o remount,rw,codepage=utf8,vfat,xattr,check=no /dev/stl5 /system

cat /sdcard/LiveWallpapersPicker.apk > /system/app/LiveWallpapersPicker.apk

cat /sdcard/libRS.so > /system/lib/libRS.so

cat /sdcard/librs_jni.so > /system/lib/librs_jni.so

reboot

Edited by saliez
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Root στο Galaxy 3.

 

Η διαδικασία είναι η ίδια μ'αυτήν στο θέμα του Galaxy S. Ακριβώς. Για να αποφύγουμε λοιπόν τις αχρείαστες επαναλήψεις, διάβασε εδώ για το root, τί είναι, και πώς γίνεται, και απλά όπου βλέπεις "S", γράψε "3" :)

 

________________

 

Swype στο Galaxy 3.

 

Με τη βοήθεια του zzzzz που έκανε όλες τις δοκιμές, αντικατέστησα τα αρχεία του Galaxy 3 I5800 μ'αυτά του Galaxy S I9000 αφού άλλαξα την ανάλυση, και έτσι έφτιαξα ένα Swype με Αγγλικά και Ελληνικά. Γι'αυτό και το πληκτρολόγιο μετά την εγκατάσταση θα είναι στα χρώματα του Galaxy S, (βλ. εικόνα), και όχι στο άσπρο χρώμα που έχει το Αγγλικό Swype που περιέχει αρχικά το Galaxy 3. Όποιος χρειάζεται παραπάνω γλώσσες, ας το γράψει εδώ και θα δω τί μπορώ να κάνω :)

 

Διαδικασία εγκατάστασης.

Κατέβασε τα αρχεία από εδώ, και πέρνα τα στην sdcard του κινητού.

Εγκατάστησε το root explorer στο κινητό, αν δεν το έχεις ήδη κάνει (υπάρχει στο android market).

Άλλαξε τη μέθοδο εισαγωγής στο απλό πληκτρολόγιο.

Με το root explorer,

- Aφού μπείς στον φάκελο /system, πάτα πάνω το κουμπί που γράφει "mount R/W", και θα γράψει "mount R/O". Αν το γράφει ήδη, συνέχισε στο επόμενο βήμα.

- Βρές και σβήσε τα παρακάτω αρχεία/φακέλους:

/system/app/Swype.apk

/system/lib/libSwypecore.so

/data/data/com.swype.android.inputmethod/

/data/dalvik-cache/system@app@Swype.apk@classes.dex

- Σβήσε το κινητό και άνοιξέ το (reboot)

- Aνοιξε πάλι το root explorer, και εντόπισε στην sdcard τα 2 αρχεία που κατέβασες.

- Μετακίνησε το libSwypecore.so στο φάκελο /system/lib/ (αφού ξανακάνεις mount R/W)

- Μετακίνησε το Swype.apk στο φάκελο /system/app

- Ένα ακόμα reboot.

- Από τη διαχείριση εφαρμογών, αφαίρεσε ότι έχει μείνει από το παλιό Swype.

- Kάνε εγκατάσταση του καινούριου με το Swype.apk.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=17373&d=1287510716

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα... πηρα το samsung galaxy 3.. και ηθελα να το κανω root.. με βοηθησαν πολυ οι συμβουλες σου.. αλλα ακου τι εγινε... λοιπον ενα αλλο site που ειναι για ροοτ στα αγγλικα κατεβασα εκεινο το αρχειο πρωτα και δεν το ετρεχε με τπτ το συστημα μ..(windows 7 64bit) και τοτε ειδα το δικο σ link στα ελληνικα και το δικο σ το ετρεξε και λογικα εγινε μια χαρα το root.. αλλα απο εκεινη τη στιγμη οταν συνδεω το κινητο μου στο pc εμφανιζει ενα επιπλεον driver στο mycomputer.. αλλα οταν clickarw τοτε μ λεει οτι please insert a disc into removable disc.. πεσ μου τη γνωμη σου.. τι ******* εκανα και πως μπορω να το φτιαξω?

 

εγιναν καπως χειροτερα τα πραγματα... εκλεισα σε καποια φαση το κιν μου και το ξαναανοιξα.. και το συνδεσα με το pc και αυτη τη φορα δεν αναγνωρισε καν τη συσκευη.. ειναι σαν να μην υπαρχει καν.. τι συμβαινει? φταινε τα window? συγγνωμη που σας πριζω αλλα εκλιπαρω για βοηθεια.. μονο μια μερα το χω.. :-(

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποιούμε την τροποποίηση, αν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι στο προηγούμενό μας μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα... πηρα το samsung galaxy 3.. και ηθελα να το κανω root.. με βοηθησαν πολυ οι συμβουλες σου.. αλλα ακου τι εγινε... λοιπον ενα αλλο site που ειναι για ροοτ στα αγγλικα κατεβασα εκεινο το αρχειο πρωτα και δεν το ετρεχε με τπτ το συστημα μ..(windows 7 64bit) και τοτε ειδα το δικο σ link στα ελληνικα και το δικο σ το ετρεξε και λογικα εγινε μια χαρα το root.. αλλα απο εκεινη τη στιγμη οταν συνδεω το κινητο μου στο pc εμφανιζει ενα επιπλεον driver στο mycomputer.. αλλα οταν clickarw τοτε μ λεει οτι please insert a disc into removable disc.. πεσ μου τη γνωμη σου.. τι ******* εκανα και πως μπορω να το φτιαξω?

 

Καλώς ήρθες στο forum. Θα ήθελα να σου επισημάνω ότι η γραφή sms όπως και τα Greeklish, δεν είναι αποδεκτή. Στο μέλλον απόφυγέ την σε παρακαλώ, γιατί τα μηνύματά σου θα διαγράφονται.

 

Στο θέμα μας, αυτό που βλέπεις δεν το προκάλεσε το root, απλά χρειάζεται να βγάλεις τον εντοπισμό σφαλμάτων από τις Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη.

 

Αν θες να αναγνωρίζει το PC σου το κινητό, τόσο τώρα όσο και όταν το συνδέεις ως 'συσκευή μαζικής αποθήκευσης', πρέπει να το κάνεις mount, τραβώντας το notification bar στην αρχική οθόνη με το δάχτυλό σου προς τα κάτω, μετά πάτα το USB connected, και διάλεξε Mount (ή το αντίστοιχο στα Ελληνικά που τώρα δε θυμάμαι :))

 

Καλό βράδυ!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να κανω root το galaxy 3 με το galaxy S one click root.exe

 

εχω περασμενο το kies απο το galaxy υποθετω οτι ειναι το ιδιο και για το 3

 

περασα το .exe σε ενα φακελο στον υπολογιστη

εβαλα τοιν εντοπισμο σφαλματων στο κινητο

τα συνεδεσα με το καλωδιο

πατησα το .exe

και μου εβγαλε οτι ο υπολογιστης θελει μια νεα εκδοση .ΝΕΤ Framework ή κατι τετοιο

 

εκανα κατι λαθος ή οντως κατι λειπει απο τον υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να κανω root το galaxy 3 με το galaxy S one click root.exe

 

εχω περασμενο το kies απο το galaxy υποθετω οτι ειναι το ιδιο και για το 3

 

περασα το .exe σε ενα φακελο στον υπολογιστη

εβαλα τοιν εντοπισμο σφαλματων στο κινητο

τα συνεδεσα με το καλωδιο

πατησα το .exe

και μου εβγαλε οτι ο υπολογιστης θελει μια νεα εκδοση .ΝΕΤ Framework ή κατι τετοιο

 

εκανα κατι λαθος ή οντως κατι λειπει απο τον υπολογιστη?

 

Όντως λείπει το .net framework. Απλά κατέβασέ το... και κάνε και ένα windows update που και που :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω φιλε μου

το κατεβαζω τωρα να το βαλω και ελπιζω να δουλεψει και να γινει το root αλλιως απλα θα εχω γαμ.....ει το galaxy 3 που πηρα δωρο στη γυναικα μου :)

ο θεος βοηθος! :)

 

ερωτηση: πρεπει να βγαλω sim και micro SD πριν κανω την διαδικασια η δεν παιζει ρολο?

μετα το root λεω να κανω και το OCLF

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω φιλε μου

το κατεβαζω τωρα να το βαλω και ελπιζω να δουλεψει και να γινει το root αλλιως απλα θα εχω γαμ.....ει το galaxy 3 που πηρα δωρο στη γυναικα μου :)

ο θεος βοηθος! :)

 

ερωτηση: πρεπει να βγαλω sim και micro SD πριν κανω την διαδικασια η δεν παιζει ρολο?

μετα το root λεω να κανω και το OCLF

 

Δε θα το συνιστούσα καθόλου. Το OCLF δεν είναι για το Galaxy 3.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι

 

τελικα εκανα root το δικο μου το S και περασα και το lagfix απο πανω

 

της γυναικας μου το αφησα ως εχει μην εχουμε δραματα βραδιατικο :)

 

θα δοκιμασω αυριο να το κανω root μπας και του περασω ελληνικο swype οχι για κανενα αλλο λογο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το προβλημα παραμενει.. το περιεργο ειναι οτι πανω αριστερα στην οθονη δε μου εμφανιζει το σημα του usb οπως εκανε πριν το root. και οταν το συνδεω με το pc απλα δεν εμφανίζει τπτ.. μηπως φταινε τα windows... ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και ειλικρινα αμα μπορεις να μ δωσεις καμια αλλη ιδεα θα σου ημουν ευγνωμων..

Επισης τα apps τα οποια δεν ειναι δωρεαν(π.χ. tasker) δε μ τα κατεβαζει... υπαρχει τροπος να τα κατεβασω?

Υ.Σ. κανω οτι μπορω με τα greeklish.. ασε εχω ξεχασει να γραφω στα ελληνικα.. δυσκολευομαι απιστευτα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

στο φακελλο /csdcard/

εχω το a) ardroid/data/com.cooliris.media/cache/..με πολλούς φακέλλους απο κάτω

b) --//-- / com.google.android.app/cache ..

c) -//- /debug/

 

επίσης /cdcard/albumthumbs/

/layar/

/lost.dir/

 

μπορώ να τα κάνω delete ή θα έχει πρόβλημα το τ/φ

ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

στο φακελλο /csdcard/

εχω το a) ardroid/data/com.cooliris.media/cache/..με πολλούς φακέλλους απο κάτω

b) --//-- / com.google.android.app/cache ..

c) -//- /debug/

 

επίσης /cdcard/albumthumbs/

/layar/

/lost.dir/

 

μπορώ να τα κάνω delete ή θα έχει πρόβλημα το τ/φ

ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Aυτά είναι αρχεία/φάκελοι των εφαρμογών που έχει το τηλέφωνο μέσα... αν τα σβήσεις δε θα πάθει τίποτα το τηλέφωνο, αλλά θα ξαναδημιουργηθούν μόνα τους γιατί χρειάζονται. Ας πούμε το cooliris είναι από το Gallery.. Δεν πειράζουν τίποτα και είναι σχεδον μηδαμινά σε μέγεθος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παδια μηπως γνωριζει καποιος εαν μπορουμε και πως, να απεγκαταστησουμε τις εφαρμογες οι οποιες προυπηρχαν στην συσκευη μας ? δηλαδη τις ALLSHARE, LAYAR,SAMSUNG APPS, TALK ?

Tο εχει ψαξει καποιος ?.

Link to comment
Share on other sites

παδια μηπως γνωριζει καποιος εαν μπορουμε και πως, να απεγκαταστησουμε τις εφαρμογες οι οποιες προυπηρχαν στην συσκευη μας ? δηλαδη τις ALLSHARE, LAYAR,SAMSUNG APPS, TALK ?

Tο εχει ψαξει καποιος ?.

 

Ναι γίνεται, αλλά πρέπει να είσαι root. Mετά βγαίνουν τα πάντα, χειροκίνητα ή με το titanium backup.. (πρόσεξε τί θα βγάλεις όμως, αν βγάλεις ας πούμε το talk που είπες, δε θα δουλεύει σωστά το τηλέφωνο).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο ακομα εναν κατοχο galaxy 3.θελω την βοηθεια σας....ακολουθω την διαδικασια rootαρισματος και ολα καλα μεχρι που συνδεω το τηλεφωνο παταω το κεντρικο κουμπι βγαινει το θαυμαστικο με το android αλλα μενει εκει.ξαναπαταω το κεντρικο και μου γραφει......Ε:/can'n open sd card/update.zip file. τι μπορει να φταιει??
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο ακομα εναν κατοχο galaxy 3.θελω την βοηθεια σας....ακολουθω την διαδικασια rootαρισματος και ολα καλα μεχρι που συνδεω το τηλεφωνο παταω το κεντρικο κουμπι βγαινει το θαυμαστικο με το android αλλα μενει εκει.ξαναπαταω το κεντρικο και μου γραφει......Ε:/can'n open sd card/update.zip file. τι μπορει να φταιει??

 

Μάλλον δεν έχει περαστεί το update.zip στην κάρτα σου. Κοίτα με το file manager αν είναι όντως εκεί. Αν όχι, μπορεί το adb να μην αναγνωρίζει το τηλέφωνό σου γιατί δεν έχει τους drivers. Eγκατάστησε το Kies για να τους βάλεις...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο ακομα εναν κατοχο galaxy 3.θελω την βοηθεια σας....ακολουθω την διαδικασια rootαρισματος και ολα καλα μεχρι που συνδεω το τηλεφωνο παταω το κεντρικο κουμπι βγαινει το θαυμαστικο με το android αλλα μενει εκει.ξαναπαταω το κεντρικο και μου γραφει......Ε:/can'n open sd card/update.zip file. τι μπορει να φταιει??

 

Φταει μαλλον το οτι η διαδικασια ειναι για το Galaxy S οχι το 3 :p

 

Αlex κοιτα καλυτερα, και εγω με την δευτερη το διαβασα σωστα :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Φταει μαλλον το οτι η διαδικασια ειναι για το Galaxy S οχι το 3 :p

 

Αlex κοιτα καλυτερα, και εγω με την δευτερη το διαβασα σωστα :lol:

 

Όχι το είδα, αλλά η διαδικασία είναι η ίδια, έχει δοκιμαστεί..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα! Πήρα το galaxy 3 πριν καμια βδομάδα και αποφάσισα να προσθέσω κάποιες applications για να το κάνω πιο ευχάριστο.

Κατέβασα το KIES, έκανα download τις apps στο pc μου αλλά δεν μου τις περνάει στο κινητό. Η επιλογή install είναι αχνή. Το κινητό μου δείχνει συνδεδεμένο στο kies (εμφανίζεται το σύμβολο δεξιά στην επιφάνεια εργασίας) αλλά έχω κολλήσει.. Πριν με μαλώσετε, να σας πω πως έχω διαβάσει τόσες φορές τα σχετικά μηνύματα και τις απαντήσεις που έχουν δοθεί που έχω μπερδευτεί περισσότερο από πριν.

Απορία: πρέπει να το κάνω root? Διότι είχα καταλάβει πως αυτό ισχύει μόνο αν θες να κατεβάσεις paid applications.

Παίζει να έχω απενεργοποιήσει κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχει περαστεί το update.zip στην κάρτα σου. Κοίτα με το file manager αν είναι όντως εκεί. Αν όχι, μπορεί το adb να μην αναγνωρίζει το τηλέφωνό σου γιατί δεν έχει τους drivers. Eγκατάστησε το Kies για να τους βάλεις...
παιδια το kies το εχω εγκαταστησει(οντως...:confused:)δεν εχει περαστει οντως το αρχειο αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

εχω και γω ενα θεματακι με το ι5800 και το kies. οταν το συνδέω αφ' ενος το κινητο κανει απλα ενα beep και δεν εμφανιζει κατι αλλο στο notification bar για να επιλεξω mount η κατι τετοιο και στο kies πανω δεξια φαινεται απλα να ψαχνει ατελειωτα για να βρει τη συσκευη την οποία δεν βρισκει ποτε (σε winΧP). Οταν βεβαια βγαζω το καλωδιο εμφανιζει στιγμιαια το kies ενα μηνυμα οτι αποσυνδεθηκε η συσκευη ι5800, τι να πω... :(

Δεν ξερω αν παιζει ρολο το τικ στο usb debbug mode αλλα το εχω δοκιμασει και με τικ και χωρις. Επομενως δεν μπορω να κανω root χωρις πρωτα να καταφερω να συνδεθω φανταζομαι... Ισως είναι λιγο χαζό το προβλημα αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω... (Ασχετο ισως αλλα με bluetooth εχω καταφερει να συνδεθω και να μεταφερω αρχεια...)

Αν εχει κανεις καποια ιδεα θα ηταν ευπροσδεκτη, Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

εχω και γω ενα θεματακι με το ι5800 και το kies. οταν το συνδέω αφ' ενος το κινητο κανει απλα ενα beep και δεν εμφανιζει κατι αλλο στο notification bar για να επιλεξω mount η κατι τετοιο και στο kies πανω δεξια φαινεται απλα να ψαχνει ατελειωτα για να βρει τη συσκευη την οποία δεν βρισκει ποτε (σε winΧP). Οταν βεβαια βγαζω το καλωδιο εμφανιζει στιγμιαια το kies ενα μηνυμα οτι αποσυνδεθηκε η συσκευη ι5800, τι να πω... :(

Δεν ξερω αν παιζει ρολο το τικ στο usb debbug mode αλλα το εχω δοκιμασει και με τικ και χωρις. Επομενως δεν μπορω να κανω root χωρις πρωτα να καταφερω να συνδεθω φανταζομαι... Ισως είναι λιγο χαζό το προβλημα αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω... (Ασχετο ισως αλλα με bluetooth εχω καταφερει να συνδεθω και να μεταφερω αρχεια...)

Αν εχει κανεις καποια ιδεα θα ηταν ευπροσδεκτη, Ευχαριστω

 

λοιπόν, δεν ξέρω αν θα το διορθώσει αλλά αξίζει την προσπάθεια..

1) πήγαινε εκεί που γράφεις τον αριθμό για να καλέσεις κάποιον και πάτα *#7284#

2) στο κάτω που λέει usb είναι στο PDA λογικά. πήγαινέ το στο MODEM και μετά πάλι στο PDA

Link to comment
Share on other sites

@kyrillos13

 

Να σαι καλα φιλε, δουλεψε μια χαρα. Ηθελε το γερμανο του :) για να ξεκολησει, αντε να παει το μυαλο σου να δοκιμασεις κατι τετοιο...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟ FIRMWARE για το galaxy 3 μέσω kies. η διαδικασία αναβάθμισης είναι εύκολη σχετικά αλλά θέλει προσοχή.

1) Βγάλτε κάρτα μνήμης καλού κακού πριν ξεκινήσετε.

2) Ανοίξτε το KIES, κατεβάστε την τελευταία ενημέρωση αν έχει.

3) Συνδέστε το κινητό

4) Μόλις δείτε ότι το κινητό σας συνδέθηκε με το KIES θα σας ενημερώσει αν υπάρχει διαθέσιμο firmware update. Αν όχι πηγαίνετε κάτω δεξιά που έχει ένα εικονίδιο που λέει firmware update.

5) Σας λέει να μην ξεσυνδέσετε και πειράζετε το κινητό ενώ κάνει update το firmware γιατί μπορεί να χρειαστεί service (στη χειρότερη περίπτωση) αν κάτι δεν πάει καλά.

Γιαυτό απλά συνδέστε το και αφήστε το μέχρι να κατέβει και να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση. Στη συνέχεια θα κάνει κάτι επανεκκινήσεις το κινητό και μετά θα ολοκληρωθεί και είστε έτοιμοι !!!

ΥΓ: έκανα αναβάθμιση του firmware και δεν μου έσβησε τις εφαρμογές/ρυθμίσεις/επαφές.

 

Αλλαγές/Διορθώσεις που εντόπισαν οι χρήστες:

Βελτιωμένος χρόνος φόρτωσης gallery και εικόνων (thanks to theta)

Ίσως λιγότερο lag όταν πληκτρολογείς

 

Καλό θα ήταν να βγούν εξωτερικοί σκληροί δίσκοι και γενικώς ότι USB υπάρχει. Το γράφει στις οδηγίες πριν ξεκινήσετε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...