Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου ηρθε σημερα η sr210 απο pixmania. δυστυχως εχει αγγλικο καλωδιο για φορτιση. μπορω να παρω οποιοδηποτε καλωδιο για ελλαδα ή πρεπει να προσεξω κατι? φυσικα δεν θελω να παρω ανταπτορα απο αγγλικο σε ελληνικο για να γλυτωνω χωρο .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μου ηρθε σημερα η sr210 απο pixmania. δυστυχως εχει αγγλικο καλωδιο για φορτιση. μπορω να παρω οποιοδηποτε καλωδιο για ελλαδα ή πρεπει να προσεξω κατι? φυσικα δεν θελω να παρω ανταπτορα απο αγγλικο σε ελληνικο για να γλυτωνω χωρο .

 

Noμίζω δεν χρειάζεται να προσέξεις τίποτα το ιδιαίτερο,πάνε σε ένα μαγαζί όπως το πλαίσιο και ζήτα το.

 

dimkap σαν αξιοπιστία και καλό αποτέλεσμα έρχεται πρώτη η sony και μετά η canon.Η jvc για μένα είναι πολύ μέτρια και κατώτερη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ειμαι νεοσ στο σαιτ κ εχω μια απορια για τισ βιντεοκαμερεσ.δεν ξερω αν υπαρχει αλλου χωροσ για συγκεκριμενα θεματα,γι αθτο το γραφω εδω.

εχω την sony DCR23E, η οποια εχει πολυ κακη ποιοτητα εικονασ οταν ο φωτισμοσ ειναι χαμηλοσ(οχι σκοταδι!).εχει βεβαια nigntshot,ομοσ το προβλημα μου ειναι σε περιπτωσεισ μειωμενου φωτισμου,οχι νυχτασ. επειδη ειμαι ασχετοσ με αυτου του ειδουσ την τεχνολογια,ρωτησα φωτογραφουσ. αλλοσ μου ειπε να αγορασω βιντεοκαμερα με χαμηλα lux,και αλλοσ οτι τα lux δεν παιζουν ρολο διοτι ρολο παιζει ο φακοσ αρα να βρω μηχανημα με 3ccd.

επειδη τα οικονομικα μου ειναι απελπιστικα,θελω συμβουλη στο τι να αγορασω.για π.χ. βρηκα την hitachi dvd/σκλ.δισκοσ DZ-HC62E με 0,3 lux και τιμη κατω απο 300 ευρω, ομοσ θα ειναι πολυ καλυτερη απο την παλια μου που εχει 5 lux? η΄πρεπει να βρω μια με 3ccd,κ αν ναι ποια μοντελα ειναι τα πιο φθηνα? επαναλαμβανω οτι θελω κατι αρκετα καλυτερο απο την παλια στο συγκεκριμενο θεμα(μειωμενοσ φωτισμοσ),οχι ομοσ κατι επαγγελματικο και αρα ακριβο(κατω απο 500 ευρω).καταλαβαινω οτι υπαρχουν τρομερα μηχανηματα με παραπανω χρηματα,ομοσ το οικονομικο ειναι σημαντικο,αρα ψαχνω την καλυτερη φθηνη λυση.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και με λιγότερα από 500ευρώ βρίσκεις μια αξιόλογη βιντεοκάμερα για ερασιτεχνική λήψη,με πολύ καλή ποιότητα εικόνας.

 

Μερικές προτάσεις από μένα:

 

Sony SR77

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563606

 

Sony SR75

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563260

 

Canon FS11

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562498

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια η sr210 ειναι πολυ ευχρηστη για εναν αρχαριο στις καμερες σαν εμενα.

ξερει κανενας τι τριποδο να προτιμησω ?

απο θηκη ειδα αυτη .μηοως ειναι πολυ μεγαλη ή ιδεα μου?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.560570

Link to comment
Share on other sites

Για τρίποδα δες κάτι τέτοιο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0004512&catid=061004

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eίναι λίγο μεγάλη,αλλά από την άλλη τα χωράει όλα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φωτα σας...

Ειμαι στην διαδικασια που ψαχνου για μια ψηφιακη καμερα και θελω να με βοηθησετε για το τι να αγορασω με τις γνωσεις σας...

Λοιπον τα δεδομενα ειναι:

1) Να κανει γυρω στα 250 εουρος

2) Να εχει σκληρο δισκο

3) Επειδη κανω κατι θαλασσια σπορ θα τραβαω σε συνθηκες εντονης ηλιοφανειας

4) Με νοιαζει πιο πολυ η ποιοτητα της εικονας παρα η φορητοτητα

5) Διαρκεια μπαταριας

 

Εχω ζαχαρωσει την Sony DCR-SR 35E

Πως την βλεπετε σαν επιλογη..? Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα..?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Η SR35 πιστεύω είναι μια χαρά επιλογή για τα χρήματά της.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με καμιά 100ευρώ σίγουρα θα βρείς αρκετή ποικιλία αλλά στα χρήματα αυτά τίποτα καλύτερο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια γεια σας θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω περασει μια κασετα mini dv 60 λεπτων στο pc.Λογω fat32 αναγκαστηκα να την σπασω στα 3. Το συνολικο μεγεθος που καταλαμβανει ειναι περισσοτερο απο 12Gigabytes απο οτι ειδα.Θελω να την κανω dvd και η απορια μου ειναι αν μπορει να χωρεσει σε ενα dvd χωρις να αλλαξει δραματικα η αναλυση της ή θα πρεπει να την γραψω σε 3 dvd?Τι μου προτεινετε ? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γνώμη έχετε για την sony HDR XR200 VE??

Ποια άλλη είναι αντίστοιχη με αυτή;;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια βιντεοκάμερα Canon MV850i που δέχεται και SD. Ωστόσο, πρόσφατα ο μηχανισμός DV έχει χαλάσει εντελώς (για την ακρίβεια πέσανε 5-6 εξαρτήματα) αλλά η SD εγγραφή λειτουργεί μια χαρά. Δυστυχώς όμως εγγράφει σε μορφή AVI και δεν μπορεί να παίξει κατευθείαν στην τηλεόραση μου (PHILIPS CINEOS Ambilight).

 

Λέω να πάρω και μια ακόμη κάμερα σχετικά φθηνή που να γράφει με αντίστοιχη ποιότητα αλλά πιο εύκολα. Σκέφτομαι για την SONY DCR-DVD110 KIT στα 199 €. Ιδανικά βέβαια θα ήθελα μια κάμερα στα ίδια λεφτά που να υποστηρίζει SD αλλά με εγγραφή τέτοια που να μπορεί να την διαβάζει κατευθείαν η τηλεόραση μου δηλαδή μάλλον mp4.

 

Υπάρχει καμμία πρόταση? Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πήρα την Toshiba Camileo S10 και δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα. Μάλλον μου γράφει card locked αν και δεν είναι κλειδωμένη. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει. Εχω βάλει μια Kingston SDHC 8Gb.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

γενικά αν την δούλεψες καθόλου πως σου φαίνετε η camileo?Ειναι πραγματικό HD η όχι?
//~~ipod touch 2g+iphone 3gs owner:happy:~~//---> υπογραφή 2007 nostalgia
Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω μια καμερα hd μεχρι περιπου 200 ευρω,ποια προτεινεται?

εχω κοιταξει 2 μοντελα που ειναι 1080p full high definision,την toshiba camileo p10 105 ευρω και την

toshiba camileo h20 189 ευρω

και εδω ειναι καποια test video που βρηκα

p10:http://www.youtube.com/watch?v=yxftcfZWnek

h20:http://www.youtube.com/watch?v=hyhvOx24eDo

τωρα λιγο πανω λιγο κατω η τιμη εαν αξιζει τα δινω.

θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτα τα μοντελα και για οτι αλλο ξερετε σε αυτα τα χρηματα,επισης ειδα πως η μορφη που βγαινει το βιντεο ειναι mov,avi και τετοια,δεν επρεπε να ηταν mkv(matroska)?(οσα βιντεο hd εχω δει στο pc μου ολα ηταν mkv:worry:

ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

γενικά αν την δούλεψες καθόλου πως σου φαίνετε η camileo?Ειναι πραγματικό HD η όχι?

 

Καλή είναι αλλά μόνο με το φως της μέρας...

Για νυχτερινές λήψεις αλλά και σε κλειστούς χώρους καλύτερα να την ξεχάσεις...

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει την σονι tg3 και δυστηχως μου ρθε χωρις καλοδια.αρα πρωτον πωs μεταφερο τα βιντεος στον υπολογιστη;πιο προγραμα μπορο να κατεβασω;

εχο ενα καλοδιο HDMI για το PS3 αυτο θα πεζει και για αυτη την καμερα;;

και επισης με πιο προγραμα μπορο να κανω convert τα βιντεος αν θελω να βαλω κατι στο youtube η να το περασω σε cd rom

και τελος στις ρυθμισεις για την καμερα να θελο να ναι σε hd η σε sd και βαζω hd αυτο σημαινει πος τραβαει σε full hd η ειναι αλλη ριθμιση για αυτο

αυτα:)

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Σκεφτομαι να αγορασω μια καμερα και ως τωρα ειμαι αναμεσα στην Canon LEGRIA HF 20 και Sony HDR-XR 200 VE. Δεν εχω ξαναπαρει καμερα επομενως θελω λιγο βοηθεια...

Ποια ειναι η καλυτερη σε ποιοτητα εγγραφης? Εσεις τι προτεινεται με τιμη ~850€

Τα αρχεια video χρειαζονται επεξεργασια ή μπορω να αποθηκευω κατευθειαν σε avi ή mpeg και να τα γραφω μετα σε dvd?

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κανεις υποψην του που μπορώ να κατεβασω δειγματα απο αυτες τις 2 βιντεοκαμερες για να δω την ποιοτητα που τραβάνε? όχι όμως απο το youtube.

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0397967&catid=060500

και

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0381520&catid=060500

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα.

 

Να κάνω μια ερωτηση?

Εχω μια καμερα sony handycam που γραφει σε κασετες minidv.Για να κανω την κασετα dvd χρησιμοποιω το nero vision.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν γενικά υπάρχει κίνδυνος διαγραφής της κασετας minidv με οποιονδηποτε τρόπο.(ωστε να το αποφύγω και να μην αγχώνομαι).

 

Ευχαριστώ.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...