Jump to content

Χτιστό ή ΠΡΟΚΑΤ;


CATI
 Κοινοποίηση

Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?  

194 members have voted

  1. 1. Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?

    • Χτιστό
      110
    • Προκάτ
      85


Recommended Posts

Ξεχάσατε να αναφέρετε στη δημοσκόπηση και τον μεταλλικό σκελετό, με εξωτερικό χτίσιμο.
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kάνε μια βόλτα απο το ΙΚΑ, ρώτησε πόσα ενσυμα θα πρέπει να βάλεις για όλη την κατασκευή (τσιμέντα και μπετά, επιχρίσματα, δάπεδα, βαψίματα κλπ) που πρεπει απαραίτητα να τα βάλεις (ακόμη κι αν φτιάξεις μόνος σου όλο το σπίτι, πρεπει να πληρώσεις ένσυμα), και θα δείς οτι το προκάτ και η μεταλλική κατασκευή συμφαίρουν με 1000, διατί δεν απαιτούν ενσυμα εκ μέρους σου... :!:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως χτιστό είναι καλύτερο!ξέρεις τι κάνεις πως το κάνεις και γενικότερα ελέγχεις τα πάντα και μάλιστα από κοντά!!!!;):)
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΚΑΤ ΘΑ ΗΘΕΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ 350 ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΧΑΜΕΝΑ.ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ, ΥΔΡΑΥΛΙΚΕΣ, ΒΑΣΗ.ΕΙΔΗ ΥΓΕΙΗΝΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ .ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ 8 ΔΩΜΑΤΙΑ 25ΤΜ ΚΑΙ ΑΠΟ 64000ΕΥΡΩ, ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ 150000 ΜΕ ΤΑ ΕΞΤΡΑ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

 

64000 ειναι λιγα και 150000 ειναι πολλα !!

64000€ θα σου βγει αμα το κάνεις με παρα πολυ προσωπική εργασία !!!

οταν λες 8 των 25τμ , τι ειναι ? ισογεια (χωρις υπογεια)?

πες τη περιπου εχεις στο μυαλο σου ! π.χ αν σκέφτεσαι τυπου μεζονέτας ειναι προς το λογικο τα 150000 !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγαίντε να πάρετε το περιοδικό ΠΡΟΚΑΤοικία.

6€ έχει και απαντάει σε ότι ερώτηση έχετε κάνει.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειχα ρωτησει γνωμες για χτισιμο σπιτιου πριν λιγο καιρο, τελικα βγαλαμε τα σχεδια (σχεδον τελικα). Βγηκε 185τμ τελικα μετα απο πολυ μαζεμα. Σχετικα με την κουζινα, αποφασισα ανοιχτη που μας αρεσει κιολας, μετα απο πααραπολυ προβληματισμο, και τελικα διαπιστωσαμε οτι ακομα και αυτοι που την εχουν κλεστη ΔΕΝ μαγειρευουν μεσα στο σπιτι ψαρια , κεφτεδακια και αλλα "βρωμερα" φαγητα, τα ψηνουν εξω στο μπαρμπεκιου ή σε γκαζι στο μπαλκονι. Τωρα για κανενα παστιτσιο ή μπριζολες κ.α. υπαρχει αποροφητηρας και πολλα παραθυρα. Συν οτι ειναι ωραιο να μυριζει το σπιτι κουλουρακια ...

καμια συμβουλη για χτισιμο; που μπορω να δω φωτο απο μεζονετες; εχω δει μερικες στο γοογλε αλλα ελεγα μηπως εχετε τπτ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως πρέπει να ζητήσεις από τον μηχανικό που θα αναλάβει τη δουλειά να σου προτείνει κάποια σχέδια και να επιλέξεις κάποιο από αυτά .

Αυτός θα σου προτείνει σχέδια που θα είναι εύκολα υλοποιήσιμα και δεν θα υπάρξει πρόβλημα κατά την κατασκευή .

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου πει για τον βακελιτη; αναφερομαι σε επιπλα κουζινας. ο βακελιτης ειναι καπλαμας , mdf ; τι αξιζει να παρει κανεις για κουζινα; την κλασικη οξια ή δρυ σε μασιφ ή κατι πολυ ωραιες κουζινες εισαγομενες απο βακελιτη σε γιαλιστερο υλικο; οι εισαγομενες ειναι πιο ακριβες ετσι; αλλά στην ουσια μήπως ειναι απο "ροκανιδια ξυλου" οποτε δεν εχουν καλη ποιοτητα παρολο που ειναι πανακριβες;
Link to comment
Share on other sites

Γυψοσανίδα η τοίχος?? θα χωρίσω το σαλόνι μου και δεν ξέρω τι να βάλω.. ποιο πολύ με ανυσυχεί το θέμα της μόνωσης του ήχου.. Φυσικά το κόστος και η ζιμιά τίνει υπερ της Γυψοσανίδας.. αλλά αξίζει?
Motorola cd520 \ Nokia 5210 \ Nokia 6130 \ Nokia 7110 \ Sony Ericsson T68 \ Nokia 7210 \ Samsung V200 \ Nokia N70 \ Nokia N95:D
Link to comment
Share on other sites

Γυψοσανίδα η τοίχος?? θα χωρίσω το σαλόνι μου και δεν ξέρω τι να βάλω.. ποιο πολύ με ανυσυχεί το θέμα της μόνωσης του ήχου.. Φυσικά το κόστος και η ζιμιά τίνει υπερ της Γυψοσανίδας.. αλλά αξίζει?

http://www.knauf.gr/Images/productImages/walls/wall1.jpg

Γυψοσανίδα 12,5mm (οχι 9mm) με 5 cm στρωτηρα και μεσα θα βαλεις 5cm πετροβαμβακα

και δεν θα εχεις προβλημα ηχου (αν θες βαζεις στρωτηρα 7,5cm με 7,5cm πετροβαμβακα αλλα ειναι υπερβολικο)

δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μένω έκπληκτος. Μάλλον για γιψοσανίδα το κόβω, σύμφωνα με τον φίλο ποιο πάνω.. γιατί όπως είπα με ενδιαφέρει ποιο πολύ το θέμα του ήχου.

 

Να 'στε καλά!

Motorola cd520 \ Nokia 5210 \ Nokia 6130 \ Nokia 7110 \ Sony Ericsson T68 \ Nokia 7210 \ Samsung V200 \ Nokia N70 \ Nokia N95:D
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα:

Κανονική κατασκευή: είναι fully custom made, θα εκμεταλλευτείτε και το τελευταίο τετραγωνικό του οικοπέδου σας. Αν ο μηχανικός που θα στο φτιάξει είναι καλός (που το ξέρεις θα μου πεις; ) το σπίτι δεν έχει πρόβλημα σε σεισμό. Και σημειώνω ότι ακόμα και στουρνάρι να είναι ο μηχανικός, πρέπει να γίνει ΜΕΓΑΛΗ χοντράδα (σπάνιο) για να έχει πρόβλημα στατικότητας το σπίτι.

Προκάτ: γλιτώνεις, άδειες, ΙΚΑ κλπ. (μεγάλη υπόθεση, όσοι έχουν χτίσει σπίτι καταλαβαίνουν) γιατί τα κάνει όλα ο κατασκευαστής, δεν μπορείς όμως να επέμβεις αρκετά στο σπίτι και καλύτερα να το ξεχάσεις άμα έχει πολλές ανισοσταθμίες το οικόπεδο. Σε flat περιοχή δεν το συζητώ, άνετα!

Επίσης, ένα tip: θέλετε να φτιάξετε ένα μικρό σπιτάκι στην μαγευτική Άνω Ραχούλα, να ξαπλαντερώνεστε με τους φίλους σας, π.χ. 20-30-50-80τμ. Θα το χτίσετε; θα το παραγγείλετε προκάτ;; ΟΧΙΙΙΙΙΙ. Παραγγέλνετε ένα προκατ σπίτι με ρόδες από κάτω (οι ρόδες πακτώνονται και ψιλοθάβονται) Το σπίτι δεν θεωρείται σπίτι αλλά τροχόσπιτο (!!!!!!!) και δεν θέλει άδεια οικοδομής και τέτοια. Τις ρόδες δεν τις βγάζετε ποτέ, για να μπορείτε να αποδείξετε ότι είναι μεταφερόμενο. Κανονικό σπίτι, με τα όλα του...

Το έχω ψάξει και το έχω κάνει, αν έχετε αμφιβολίες μπορείτε να ρωτήσετε στην πολεοδομία ή φίλος σας μηχανικό, να σας το επιβεβαιώσει.

 

Edit: για την ηχομόνωση. Υπάρχουν μαγευτικά υλικά στην αγορά που μπορούν να κάνουν τον τοίχο από γυψοσανίδα πολύ καλά ηχομονωμένο (πετροβάμβακας, εξιλασμένος πολυεστέρας κλπ). Το μοναδικό πρόβλημα που μπορεί να προκύψει ακόμα και σε κανονικό τοίχο (μπατικό, υπερμπατικό, απλό κλπ.) είναι η εφαρμογή, τόσο για την ηχομόνωση όσο για την θερμομόνωση.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από προκάτ σπίτι με μεταλικό σκελετό ή γενικότερα από προκάτ? Μπορεί να μου πει θετικά κι αρνητικά? Είμαι νέος στη φάση "δικό μου σπίτι" οπότε χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες. Επίσης έχει κάποιος εμπειρία από την επιχειρήση προκάτ σπιτιών στη Θεσσαλονίκη με το όνομα Ηλιάδης? Είναι οκ ή όχι? Τέλος, η τιμή τους (με ΟΛΑ τα φανερά και κρυφά δευτερεύοντα) μέχρι που μπορεί να φτάσει το τετραγωνικό? Σόρι για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι στην αρχή ακόμη οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενος.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει κανείς εμπειρία από προκάτ σπίτι με μεταλικό σκελετό ή γενικότερα από προκάτ? Μπορεί να μου πει θετικά κι αρνητικά? Είμαι νέος στη φάση "δικό μου σπίτι" οπότε χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες. Επίσης έχει κάποιος εμπειρία από την επιχειρήση προκάτ σπιτιών στη Θεσσαλονίκη με το όνομα Ηλιάδης? Είναι οκ ή όχι? Τέλος, η τιμή τους (με ΟΛΑ τα φανερά και κρυφά δευτερεύοντα) μέχρι που μπορεί να φτάσει το τετραγωνικό? Σόρι για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι στην αρχή ακόμη οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενος.

 

Τα τελευταία 20 χρονια, καθε καλοκαίρι, πηγαινω σε ενα προκατ που ειναι χτισμενο πανω σε χτιστό σπίτι. Το προκατ δεν εχει εμφανίσει, σοβαρες, βλάβες η φθορές.

Η κατασκευή του ηταν απο πλάκες με μεταλικό σκελετό που ειχε μεσα ενα σαντουιτς απο μια πιτα απο πεπιεσμενα μακαρονια χαρτιου, δεν ξερω πως το λενε το υλικό, και πανω κάτω πλέγμα. Ολο αυτο σοβατιζεται απο πάνω, με σοβα μεγαλης περιεκτικότητας σε τσιμέντο, φαντάζομαι.

Απλως απο θερμομονωση δεν λέει και πολλά, αλλα αυτό μάλλον οφειλεται στο οτι η σκεπη απο πάνω δεν έχει καμμία μόνωση έχει μόνο τον μεταλικό σκελετό και τα κεραμιδια!!!!

Αλλά ούτε έμπασε νερά ούτε χάλασε τόσα χρόνια :)

όσο για μεταβολή της διαρύθμισης, και εγω θέλω να κάνω τώρα, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ και πως γίνεται και τι θα πρέπει να κάνω για να μην μου έρθει στην μούρη όλο το σπίτι :worry:

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

σαν κατασκευη ειναι ελαφρυτερη μια προκατ?γιατι σκεφτομαι να φτιαξω μια μικρη γκαρσονιερα-ρετιρε στην ταρατσα απο το σπιτι μου.αν ειναι κ η αδεια φθηνοτερα ή καθολου γιατι οχι
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναί είναι ελαφρύτερη.

Για την άδεια δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον το παίρνεις με το κλειδί στο χέρι ενώ στο χτίσιμο, αν δεν βάλεις εργολάβο, που να ρυθμίζει τα πάντα, θα έχεις μεγάλη ψυχοφθορά.

 

Μήπως γνωρίζει κανένας τι πρέπει να προσέξει κάποιος για να αλλάξει την διαρύθμιση σε ένα προκάτ;

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Είμαι νέος στο forum και θέλω να σας ρωτήσω εάν τα procat τα φέρνουν και σε εκτός σχεδίου οικόπεδα.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Είμαι νέος στο forum και θέλω να σας ρωτήσω εάν τα procat τα φέρνουν και σε εκτός σχεδίου οικόπεδα.:worry:

 

To θέμα δεν το γνωρίζω καθόλου.:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επίσης, ένα tip: θέλετε να φτιάξετε ένα μικρό σπιτάκι στην μαγευτική Άνω Ραχούλα, να ξαπλαντερώνεστε με τους φίλους σας, π.χ. 20-30-50-80τμ. Θα το χτίσετε; θα το παραγγείλετε προκάτ;; ΟΧΙΙΙΙΙΙ. Παραγγέλνετε ένα προκατ σπίτι με ρόδες από κάτω (οι ρόδες πακτώνονται και ψιλοθάβονται) Το σπίτι δεν θεωρείται σπίτι αλλά τροχόσπιτο (!!!!!!!) και δεν θέλει άδεια οικοδομής και τέτοια. Τις ρόδες δεν τις βγάζετε ποτέ, για να μπορείτε να αποδείξετε ότι είναι μεταφερόμενο. Κανονικό σπίτι, με τα όλα του...

Το έχω ψάξει και το έχω κάνει, αν έχετε αμφιβολίες μπορείτε να ρωτήσετε στην πολεοδομία ή φίλος σας μηχανικό, να σας το επιβεβαιώσει.

αρα δεν θα χει θεμελια..θα ναι χυμα? κατα ποσο ασφαλες μπορει να ναι?

εχεις να δειξεις καμμια φωτο απο σπιτι με ροδες?:P

http://jaam.powweb.com//index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

 

αρα τα κανονικα προκατ θελουν κανονικη αδεια για να χτιστουν σε εκτος σχεδιου κ ο μονος τροπος νομιμος ειναι αυτος?1η φορα το ακουω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...