Jump to content

Πως στέλνουμε με αντικαταβολή;


iNCubO
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να στείλει κάτι ( π.χ. ένα κινητό) και να το πληρώσει ο παραλήπτης με αντικαταβολή;

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να στείλει κάτι ( π.χ. ένα κινητό) και να το πληρώσει ο παραλήπτης με αντικαταβολή;

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

Αν το στειλεις με courier λες οτι θελεις να το στειλεις αντικαταβολη και πληρωνεις ενα εξτρα μικρο ποσο. Μολις παει το κινητο στον παραληπτη θα σε ειδοποιησουν απο την εταιρια courier να περασεις να παρεις τα χρηματα σου. Το ιδιο γινεται και με το ταχυδρομειο.

Link to comment
Share on other sites

na ypenthymisw oti h xrewsh gia antikatavolh me courier einai

 

kostos apostolhs + kostos antikatavolhs to opoio einai peripu 4.5 euro

 

sto taxydromeio gyrw sta 4.5 einai kai apostolh kai antikatavolh

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

An steileis to paketo antikataboli me tin courier ton ELTA (porta-porta) ta xrimata 8a ta pareis tin epomeni imera. Diladi an to steileis avrio deytera to dema triti to paralamvano kai tetarti perneis ta xrimata esy.

 

Diaforetika me alles courier ypologise 7+ meres gia na sou dosoun ta xrimata.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται σε περίπτωση που ο άλλος δε δεχθεί το δέμα που του στέλνω? Χρεώνομαι εγώ για τα έξοδα αντικαταβολής?

 

 

nai ta xrewnese esy sigoyra

 

twra den kserw an ta xrewnese san na phgane h san na phgane kai na irthane!

 

diplo dhladh!

 

dyskolo to vlepw alla kai egw apla ypothetw

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έστειλα ένα δέμα με αντικαταβολή και μου είπαν να περάσω σε 10 μέρες να πάρω τα λεφτά.

Λογικά αν δεν δεχτεί ο παραλήπτης τα έξοδα τα αναλαμβάνεις εσύ.Δεν είμαι σίγουρος,αλλά αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται με μια μικρή ερώτηση.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έστειλα ένα δέμα με αντικαταβολή και μου είπαν να περάσω σε 10 μέρες να πάρω τα λεφτά.

Λογικά αν δεν δεχτεί ο παραλήπτης τα έξοδα τα αναλαμβάνεις εσύ.Δεν είμαι σίγουρος,αλλά αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται με μια μικρή ερώτηση.

 

 

 

100000% ta plhrwneis esy ama den to paralavei

 

den kserw mono an yparxei extra xrewsh epeidh gyrise pisw kai kanane diplh diadromh.

 

den to exw akousei auto pote gia na eimai eilikrinhs apla ola na ta perimeneis!

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Τελικά πόσο κοστίζει μια αντικαταβολή; Έχει δοκιμάσει κανείς τελευταία; :confused: Ας πούμε για έναν φάκελο μεσαίου μεγέθους, όχι πολύ βάρος.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μεταφορικες (κουριερ) για μεταφορά μαζί με αντικαταβολή πάει απο 11-15 ευρώ για ένα φακελο/δεμα μέχρι και 2 κιλά.

Τα χρήματα τα πέρνεις μετά απο κανένα 20ήμερο...

Αυτά ισχύουν για speedex/acs/ γενική ταχυδρομική που έχω συνεργαστεί.

Σε περίπτωση που στέλνεις πολλά δεματα το μήνα κάνεις συμφωνία για πιο καλή τιμή.

Έχω ακούσει για το ταχυδρομίο οτι είναι και πιο οικονομικό και πέρνεις και τα χρήματα σου νωρίτερα απο τις μεταφορικές αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

αν στείλεις αντικαταβολή με courier τα χρήματα θα τα πάρεις μετά απο 1 μήνα.

και είναι περίπου 15 ευρώ ,μέχρι 2 κιλά.

αν στείλεις αντικαταβολή με ελτα,πληρώνεις εσύ τα έξοδα αποστολής και τα χρεώνει στην αντικαταβολή που θα πληρώσει ο παραλήπτης.και τα χρήματα τα πέρνεις 2 μέρες,αφότου πληρώσει ο παραλήπτης την αντικαταβολή.

γενικά συμφέρει ελτα,απο την πλευρά οτι θα πάρεις τα χρήματα πολύ πιο γρήγορα απο την courier.

αν στείλεις αντικαταβολή πόρτα-πόρτα με ελτα,η χρέωση είναι περίπου 15-20 ευρώ μέχρι 2 κιλά.όπως courier δηλαδή.δεν έχει καμία διαφορά.

ενώ απλό συστημένο είναι 5-6 ευρώ μέχρι 2 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες πήγα στο γραφείο της Γενικής Ταχυδρομικής να στείλω ένα δεματάκι με αντικαταβολή, και μου είπαν πως αντικαταβολή με μετρητά δεν δουλεύουν πλέον. Μόνο αν ο παραλήπτης δώσει επιταγή! Δεν ξέρω αν ισχύει και με άλλες courrier αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι θέματα είναι αυτά που ανοίγετε; Τόσο δύσκολο είναι να μπείτε στο elta.gr και να βρείτε τα εκάστοτε τιμολόγια;

Μπες elta.gr, πήγαινε αποστολή επιστολών (δέματα θεωρούνται άνω των 2 κιλών, είναι πιο φθηνή η αποστολή τους αλλά συνάμα καθυστερούν πιο πολύ), όρισε την προτεραιότητα, κάνε κλικ στον υπολογισμό κόστους, όρισε το βάρος σε γραμμάρια καθώς και το σχήμα. Δηλώνεις το ποσό της αντικαταβολής σε € και σου εμφαν΄ζιει πόσο θα πληρώσεις.

Βασικά τα έξοδα αντικαταβολής είναι 2,10€ (πώπω, τα θυμάμαι 200 δρχ...). Στο ποσό που θα ορίσεις, σαν ποσό αντικαταβολής, θα προσθέσεις τα 2,10€, τα οποία θα τα πληρώσεις στο ταμείο και θα τα πάρεις πίσω μαζί με την αξία του κινητού.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θελω να στειλω ενα δεμα αξιας 200 ευρω με αντικαταβολη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως γινεται η διαδικασια.Δηλαδη θα παω στο courier(των ελτα γιατι εχω ακουσει οτι παιρνεις τα λεφτα πιο γρηγορα) με το πακετο(συγκεκριμενα μια καρτα γραφικων) και θα τους πω να σταλει με αντικαταβολη και εξοδα του παραληπτη???

1)Το κουτι θα το πακεταρω εγω η θα το τυλιξουν αυτοι???

2)Θα μου δωσουν καποια αποδιξη οτι περιμενω να παραλαβω τα χρηματα???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Πας με το πακετάκι σου, το δίνεις, σου δίνουν την απόδειξη και σου λένε σε πόσο καιρό περίπου θα πάρεις τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αλλα το πακετο εγω θα το τυλιξω????

 

καλο ειναι να το τυλιξεις εσυ.

για να ειναι και πιο ασφαλες.

παντως στην acs δεν στα πακεταρουνε σου λενε

να τα κανεις εσυ ο ιδιος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον,αν και διαβασα τα ανωθι ποστ θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:

πρεπει να στειλω ενα δεμα,βαρους λιγοτερο απο μισο κιλο(για την ακριβεια 100 γραμμαρια)απο την θεσσαλονικη στην αθηνα με αντικαταβολη.η αξια του περιεχομενου ειναι 60€.

απο οτι ειδα η υπηρεσια πορτα - πορτα των ελτα ειναι πιο αμεση οσο αφορα την "επιστροφη" των χρηματων.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: παω εγω στα ελτα της περιοχης μου με το δεματακι(συσκευασμενο??με τι?πως?)ή μπορουν να ερθουν απο το ιατρειο?

δηλωνω την αξια του και την πληρωνω + τελη (γυρω στα 2,5 € απο οτι ειδα),διευθυνση παραληπτη και μου δινουν λογικα καποια αποδειξη.

το δεμα παει(λογικα παντα) την επομενη μερα?και εγω θα ειδοποιηθω(και αν ναι απο ποιον) για να παω να παρω τα χρηματα?

τα χρηματα που θα μου επιστραφουν ειναι η αξια που εχω δηλωσει?

καποιος αλλος τροπος μεσω κουριερ υπαρχει?(να μην περασει ομως κανας μηνας)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,αν και διαβασα τα ανωθι ποστ θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:

πρεπει να στειλω ενα δεμα,βαρους λιγοτερο απο μισο κιλο(για την ακριβεια 100 γραμμαρια)απο την θεσσαλονικη στην αθηνα με αντικαταβολη.η αξια του περιεχομενου ειναι 60€.

απο οτι ειδα η υπηρεσια πορτα - πορτα των ελτα ειναι πιο αμεση οσο αφορα την "επιστροφη" των χρηματων.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: παω εγω στα ελτα της περιοχης μου με το δεματακι(συσκευασμενο??με τι?πως?)ή μπορουν να ερθουν απο το ιατρειο?

δηλωνω την αξια του και την πληρωνω + τελη (γυρω στα 2,5 € απο οτι ειδα),διευθυνση παραληπτη και μου δινουν λογικα καποια αποδειξη.

το δεμα παει(λογικα παντα) την επομενη μερα?και εγω θα ειδοποιηθω(και αν ναι απο ποιον) για να παω να παρω τα χρηματα?

τα χρηματα που θα μου επιστραφουν ειναι η αξια που εχω δηλωσει?

καποιος αλλος τροπος μεσω κουριερ υπαρχει?(να μην περασει ομως κανας μηνας)

Για να ερθουν να το παρουν πρεπει να καλεσεις κουριερ.Να το συσκευασεις δεν ειναι δυσκολο,μια κολα χαρτι ή φακελο με φουσκαλες απο το βιβλιοπωλειο,γραφεις τα στοιχεια επανω οπως σε γραμμα.Τα χρηματα θα στα φερει ο ταχυδρομος αν χρησιμοποιησεις τα ελτα ,για το κουριερ δεν ξερω.Τα λεφτα που θα παρεις θα ειναι αυτα που θα εχεις δηλωσει,πχ 62,5€ (αξια και εξοδα),εκτος αν επιβαρυνθεις εσυ τα εξοδα οποτε θα ζητησεις ως ποσο τα 60€.Με το κουριερ μπορεις να παρακολουθεις τις κινησεις του δεματος μεσω της αποδειξης που θα παρεις απο το site του κουριερ.

Link to comment
Share on other sites

Για να ερθουν να το παρουν πρεπει να καλεσεις κουριερ.Να το συσκευασεις δεν ειναι δυσκολο,μια κολα χαρτι ή φακελο με φουσκαλες απο το βιβλιοπωλειο,γραφεις τα στοιχεια επανω οπως σε γραμμα.Τα χρηματα θα στα φερει ο ταχυδρομος αν χρησιμοποιησεις τα ελτα ,για το κουριερ δεν ξερω.Τα λεφτα που θα παρεις θα ειναι αυτα που θα εχεις δηλωσει,πχ 62,5€ (αξια και εξοδα),εκτος αν επιβαρυνθεις εσυ τα εξοδα οποτε θα ζητησεις ως ποσο τα 60€.Με το κουριερ μπορεις να παρακολουθεις τις κινησεις του δεματος μεσω της αποδειξης που θα παρεις απο το site του κουριερ.

 

Από όσο ξέρω δε σου φέρνει τα λεφτά ο ταχυδρόμος σπίτι (δεν ξέρω τι γίνεται με το πόρτα πόρτα όμως) αλλα έρχεται ειδοποίηση και πας και τα παίρνεις από το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

πηρα την acs (για κουριερ) τηλεφωνο και μου ειπαν πως το δεματακι παει μεν την επομενη(εκτος αν το στειλω παρασκευη οπου μπορει να παει απο βδομαδα) ΑΛΛΑ σχετικα με την αντικαταβολη: κοστιζει 16,50€ τα οποια πληρωνω εγω και το χρηματικο ποσο που θα οριστει το εισπρατω 10 εργασιμες ημερες αφου γινει η παραλαβη...δλδ,αν το παραλαβει την δευτερα 14-4,τα χρηματα θα τα εχω εγω στις 29-4.

αυτο ομως που με ξενισε ηταν οτι η υπαλληλος μου ειπε "10 μερες απο την παραλαβη,οχι απο την αποστολη.η παραλαβη μπορει να γινει σε 10 μερες απο την ημερομηνια αποστολης":wacko:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πηρα την acs (για κουριερ) τηλεφωνο και μου ειπαν πως το δεματακι παει μεν την επομενη(εκτος αν το στειλω παρασκευη οπου μπορει να παει απο βδομαδα) ΑΛΛΑ σχετικα με την αντικαταβολη: κοστιζει 16,50€ τα οποια πληρωνω εγω και το χρηματικο ποσο που θα οριστει το εισπρατω 10 εργασιμες ημερες αφου γινει η παραλαβη...δλδ,αν το παραλαβει την δευτερα 14-4,τα χρηματα θα τα εχω εγω στις 29-4.

αυτο ομως που με ξενισε ηταν οτι η υπαλληλος μου ειπε "10 μερες απο την παραλαβη,οχι απο την αποστολη.η παραλαβη μπορει να γινει σε 10 μερες απο την ημερομηνια αποστολης":wacko:

Tα εξοδα τα πληρωνεις με το που δωσεις το πακετο αλλα αν τα βαλεις στην αξια αντικαταβολης ,60+16,5€,θα τα παρεις πισω .Φυσικο ειναι να μετραει με την παραλαβη απο τον παραληπτη γιατι μπορει να μην το παραλαβει αμεσως μολις παει το πακετο αλλα λιγες μερες μετα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ,οκ,αλλα πως γινεται ενα δεμα απλο να πηγαινει την επομενη και ενα δεμα με αντικαταβολη να πηγαινει 10 μερες μετα?γιατι για 1-2 μερες δεν τιθεται θεμα.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...