Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νευρική ανορεξία προς θεού!Τρώω υπερβολικά πολύ κάθε μέρα,απλώς είναι ο μεταβολισμός μου τέτοιος.Ευχαριστώ και καλό βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα ! 2 Αυγουστου εκοψα την αναβολη μου.... αποτι ειδα μπαινω Νοεμβριο ομως ποτε ακριβως? και ποτε να παω να δω αν εχει ερθει το χαρτι?

 

και γω νοέμβριο μπάινω μαν και μάλλον παρουσιάζομαι ναύπλιο γιατί από την σχολή μου όλους εκεί τους στέλνουν

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια διερευνητικη ερωτηση που θα κανω βεβαια και στο ρουφ σε λιγες μερες...Η αναβολη μου ληγει Δεκεμβρη του 2012...Επιδη θα παω γερμανια για να μαθω γλωσσα,ειναι δυνατον να μου δωσουν αναβολη +1 χρονο?Γενικα εχω ακουσει πολλους που την πηρανε,αλλα οντας ακομη φοιτητες σε ελληνικα πανεπιστημια!Προσωπκα εχω τελειωσει απο περσι τη σχολη!Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια διερευνητικη ερωτηση που θα κανω βεβαια και στο ρουφ σε λιγες μερες...Η αναβολη μου ληγει Δεκεμβρη του 2012...Επιδη θα παω γερμανια για να μαθω γλωσσα,ειναι δυνατον να μου δωσουν αναβολη +1 χρονο?Γενικα εχω ακουσει πολλους που την πηρανε,αλλα οντας ακομη φοιτητες σε ελληνικα πανεπιστημια!Προσωπκα εχω τελειωσει απο περσι τη σχολη!Ευχαριστω πολυ

 

Στέλιο καλησπέρα

Για το συγκεκριμένο θέμα απευθύνσου κάπου επίσημα γιατί τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα και οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια.

Εγώ ήρθα Ελλάδα (από Καναδά) να υπηρετήσω 4 χρόνια αφού έληξε η αναβολή μου.

Πέρασα στρατοδικείο μόλις τέλειωσα την θητεία μου και αθωώθηκα.

Μέχρι μα υπηρετήσω δεν μπορούσα να μείνω στην Ελλάδα πάνω από 30 ημέρες.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι 12 Σεπτεμβρίου στο ΚΕΠΒ στη Θήβα Πυροβολικό.

1) Τι πράματα (κυρίως ρούχα) να πάρω από το στρατιωτικό πρατήριο προτού πάω;

2) Όσον αφορά το κινητό, στο κέντρο, να πάρω μόνο ένα χωρίς κάμερα ή να πάρω κι ένα καλό (Nexus S ή Galaxy Nexus) απ' την αρχή; το θέλω για φωτογραφίες και internet. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή δεν τα ελέγχουν αυτά;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι 12 Σεπτεμβρίου στο ΚΕΠΒ στη Θήβα Πυροβολικό.

1) Τι πράματα (κυρίως ρούχα) να πάρω από το στρατιωτικό πρατήριο προτού πάω;

2) Όσον αφορά το κινητό, στο κέντρο, να πάρω μόνο ένα χωρίς κάμερα ή να πάρω κι ένα καλό (Nexus S ή Galaxy Nexus) απ' την αρχή; το θέλω για φωτογραφίες και internet. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή δεν τα ελέγχουν αυτά;

 

2. Πάρε στο κέντρο ένα φτηνιάρικο χωρίς κάμερα να κάνεις τη δουλειά σου και μετά στη μονάδα πάρε ό,τι θες. Ένα μήνα θα κάτσεις στο κέντρο, θα αντέξεις χωρίς πολυτέλειες.

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός αυτού MaXAiRO, ένας πολύ καλός λόγος να μην πάρεις κανα PSP ή κανα κινητό, είναι ότι κλέβουνε ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ παρουσιάζομαι σπάρτη (είμαι απο θεσσαλονικη). στο φρουραρχείο μου δώσανε ενα χαρτί που λεει να παω προς αθηνα σιδηροδρομικώς, και μετά ένα άλλο χαρτί που γράφει να πάω από Αθήνα για Τρίπολη με κτελ. μα καλά πάνε καλά? αφού σπάρτη παρουσιαζομαι γιατι μου δώσανε για τρίπολη? :blink:

 

και από σταθμό των τραίνων προς τα κτελ κυφισού για να πάρω το κτελ που πάει (ελπίζω) προς κεεμ σπαρτης, υπάρχει λεωφορείο εκεί που πάει? ή πρέπει να πάρω ταξί, και άρα να σκάσω και επιπλέον λεφτά?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι 12 Σεπτεμβρίου στο ΚΕΠΒ στη Θήβα Πυροβολικό.

1) Τι πράματα (κυρίως ρούχα) να πάρω από το στρατιωτικό πρατήριο προτού πάω;

2) Όσον αφορά το κινητό, στο κέντρο, να πάρω μόνο ένα χωρίς κάμερα ή να πάρω κι ένα καλό (Nexus S ή Galaxy Nexus) απ' την αρχή; το θέλω για φωτογραφίες και internet. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή δεν τα ελέγχουν αυτά;

 

1. Εξτρα κάλτσες και ταλκ για τα πόδια.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μωρομάντηλα μην ξεχάσεις. Απωθητικό υγρό που το βάζεις επάνω σου για τα κουνούπια. Λουκέτα καλύτερα με συνδυασμό πάρα με κλειδιά. Αν έχεις ξυριστική προτίμησε την αντί για ξυράφια.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Μίλησα με πρόσφατους φαντάρους και μου είπαν για το πρατήριο. Έψαξα κι εδώ κυρίως. Όσον αφορά το κινητό, διάβασα ότι αν σε πιάσουν με κάμερα αν πέσεις σε αυστηρό-τυπικό τρως 20 μέρες φυλακή οπότε δε χρειάζεται να το ρισκάρω. Θα είναι καλή αποτοξίνωση τόσες μέρες χωρίς ίντερνετ. :p

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Μίλησα με πρόσφατους φαντάρους και μου είπαν για το πρατήριο. Έψαξα κι εδώ κυρίως. Όσον αφορά το κινητό, διάβασα ότι αν σε πιάσουν με κάμερα αν πέσεις σε αυστηρό-τυπικό τρως 20 μέρες φυλακή οπότε δε χρειάζεται να το ρισκάρω. Θα είναι καλή αποτοξίνωση τόσες μέρες χωρίς ίντερνετ. :p

 

 

Σπανια γραφονται. Εγω εφαγα μια βδομαδα φυλακη στην Σπαρτη και το κακο ηταν οτι ηθελα να παω να δωσω και ενα μαθημα...

 

Για το κινητο μην παρεις τιποτα αξιας μαζι σου. Εκει θες κατι με αυτονομια που τα smartphones δεν εχουν. Χωρια οτι η πριζα ειναι δυσευρετο πραγμα...

 

 

Οσο για τις κλοπες εμενα μου πηραν την κουρευτικη και ειχα ακουσει να εχουν κλεψει και ενα 1616...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Μίλησα με πρόσφατους φαντάρους και μου είπαν για το πρατήριο. Έψαξα κι εδώ κυρίως. Όσον αφορά το κινητό, διάβασα ότι αν σε πιάσουν με κάμερα αν πέσεις σε αυστηρό-τυπικό τρως 20 μέρες φυλακή οπότε δε χρειάζεται να το ρισκάρω. Θα είναι καλή αποτοξίνωση τόσες μέρες χωρίς ίντερνετ. :p

 

Αν δεν έχεις ορκιστεί δεν μπορείς να φας φυλακή. Πάρε ότι θες απλά μην είσαι προκλητικός στην χρήση του και μην ψαρώνεις αν σου πουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!

καταγγέλω το φρουραρχείο Βεροίας για την συμπεριφορά της εργαζομένου εκεί. Πήγα σήμερα αφού πήρα τηλέφωνο πιο πριν για το λάθος τους στα εισητήρια, και με κάνανε καψόνια. Επειδή θίχτηκε η υπάλληλος εκεί, με έβγαλε έξω από το γραφείο της, και μου είπε να περιμένω. εξυπηρέτησε όλους τους άλλους που πήγαν για να πάρουν το χαρτί για δωρεαν εισητήριο, και εμένα με είχε έξω να περιμένω. αφού κουτσομπολέβανε μέσα και πίνανε καφέ χωρίς να κάνουν τίποτα, πήγα πάλι να ρωτήσω και μου λένε ότι και καλά περιμένουν κάτι υπογραφές και τέτοια με απίστευτο υφάκι. (3 γυναίκες) τους είπα ότι θα περάσω αύριο και μου λένε μάλλον θα είναι έτοιμο και έφυγα :mad:

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!

καταγγέλω το φρουραρχείο Βεροίας για την συμπεριφορά της εργαζομένου εκεί. Πήγα σήμερα αφού πήρα τηλέφωνο πιο πριν για το λάθος τους στα εισητήρια, και με κάνανε καψόνια. Επειδή θίχτηκε η υπάλληλος εκεί, με έβγαλε έξω από το γραφείο της, και μου είπε να περιμένω. εξυπηρέτησε όλους τους άλλους που πήγαν για να πάρουν το χαρτί για δωρεαν εισητήριο, και εμένα με είχε έξω να περιμένω. αφού κουτσομπολέβανε μέσα και πίνανε καφέ χωρίς να κάνουν τίποτα, πήγα πάλι να ρωτήσω και μου λένε ότι και καλά περιμένουν κάτι υπογραφές και τέτοια με απίστευτο υφάκι. (3 γυναίκες) τους είπα ότι θα περάσω αύριο και μου λένε μάλλον θα είναι έτοιμο και έφυγα :mad:

 

Αυτά δεν είναι τίποτα...αν τα θεωρείς αυτά καψονια σε βλέπω σφιχτό όταν μπεις μέσα...

:)
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!

καταγγέλω το φρουραρχείο Βεροίας για την συμπεριφορά της εργαζομένου εκεί. Πήγα σήμερα αφού πήρα τηλέφωνο πιο πριν για το λάθος τους στα εισητήρια, και με κάνανε καψόνια. Επειδή θίχτηκε η υπάλληλος εκεί, με έβγαλε έξω από το γραφείο της, και μου είπε να περιμένω. εξυπηρέτησε όλους τους άλλους που πήγαν για να πάρουν το χαρτί για δωρεαν εισητήριο, και εμένα με είχε έξω να περιμένω. αφού κουτσομπολέβανε μέσα και πίνανε καφέ χωρίς να κάνουν τίποτα, πήγα πάλι να ρωτήσω και μου λένε ότι και καλά περιμένουν κάτι υπογραφές και τέτοια με απίστευτο υφάκι. (3 γυναίκες) τους είπα ότι θα περάσω αύριο και μου λένε μάλλον θα είναι έτοιμο και έφυγα :mad:

 

Δεν είναι καψόνι αυτό αλλά χειρότερο. Συμπεριφορά κλασικού δημοσίου υπαλλήλου. Μέσα ζάχαρη περνάς. Άμα έχεις συναναστροφές με δημόσιο τομέα, ή καλύτερα στρατιωτικό-πολιτικό χωρίς γνωριμίες είναι τα χειρότερα !!!

Link to comment
Share on other sites

θεωρούν τη θεσούλα τους δεδομένη και κάνουν ότι θέλουν. το ότι καίω βενζίνες για να πάω και τρίτη φορά εκεί για ένα εισητήριο το σκέφτεται κανένας? και δεν είναι θέμα ότι είμαι σφιχτός και δεν συκώνω καψώνια, αλλά ακόμα δεν ορκίστηκα ούτε καν είμαι φαντάρος, πήγα σαν πολίτης και αντί να μου ζητήσουν και συγνώμη θέλαν να βγουν και από πάνω. + του ότι ήταν γυναίκα στρατιωτικός, και είχε ένα απίστευτο ύφος με κοιτούσε σαν να την έβρισα αυτό ήταν που με πείραξε
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

θεωρούν τη θεσούλα τους δεδομένη και κάνουν ότι θέλουν. το ότι καίω βενζίνες για να πάω και τρίτη φορά εκεί για ένα εισητήριο το σκέφτεται κανένας? και δεν είναι θέμα ότι είμαι σφιχτός και δεν συκώνω καψώνια, αλλά ακόμα δεν ορκίστηκα ούτε καν είμαι φαντάρος, πήγα σαν πολίτης και αντί να μου ζητήσουν και συγνώμη θέλαν να βγουν και από πάνω. + του ότι ήταν γυναίκα στρατιωτικός, και είχε ένα απίστευτο ύφος με κοιτούσε σαν να την έβρισα αυτό ήταν που με πείραξε

 

αφου εισαι πολιτης επρεπε να την αρχισεις στα καντηλια και τελος...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Ναι και να μην πάρει ποτέ το εισιτήριο. Άσε μας δεν είναι καιρός για μαγκές πριν μπεις στο στρατό. Μόλις βγει ας πάει να της κάνει καμιά κόνξα, αν έχει όρεξη το παιδί !!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι και να μην πάρει ποτέ το εισιτήριο. Άσε μας δεν είναι καιρός για μαγκές πριν μπεις στο στρατό. Μόλις βγει ας πάει να της κάνει καμιά κόνξα, αν έχει όρεξη το παιδί !!!

 

Aέρα θα του κανε....Εκεί απλώς ζητάς τα στοιχεία της και κάνεις αναφορά στον ανώτερό της....Ακόμη και μια σπόντα είναι αρκετή για να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα κι έκανα την εγγραφή μου στη σχολή όμως δεν μου έδωσαν κάποιο χαρτί σχετικά με την απαλλαγή μου από το στρατό ως φοιτητής. Στην ιστοσελίδα τους είχαν αναρτήσει ως υποχρεωτικό χαρτί για την παροχή απαλλακτικού την βεβαίωση περί εγγραφής στα μητρώα αρρένων, όμως η γραμματεία της σχολής μου είπε να πάω στο Ρούφ.

 

Ισχύει αυτό ή πρέπει η σχολή να δώσει κάποιο χαρτί; Επίσης, εκτός από το προαναφερθέν έγγραφο που κατέχω, θα πρέπει να προσκομίσω και κάποια φωτοτυπία (π.χ αστυνομικής ταυτότητας); :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα κι έκανα την εγγραφή μου στη σχολή όμως δεν μου έδωσαν κάποιο χαρτί σχετικά με την απαλλαγή μου από το στρατό ως φοιτητής. Στην ιστοσελίδα τους είχαν αναρτήσει ως υποχρεωτικό χαρτί για την παροχή απαλλακτικού την βεβαίωση περί εγγραφής στα μητρώα αρρένων, όμως η γραμματεία της σχολής μου είπε να πάω στο Ρούφ.

 

Ισχύει αυτό ή πρέπει η σχολή να δώσει κάποιο χαρτί; Επίσης, εκτός από το προαναφερθέν έγγραφο που κατέχω, θα πρέπει να προσκομίσω και κάποια φωτοτυπία (π.χ αστυνομικής ταυτότητας); :worry:

 

υπάρχει ειδικό χαρτί που ζητάς απο την γραμματεία και που γράφει για στρατόλογικη χρήση μην ανχωνεσαι πάρε το χαρτί που είχες περάσει περιοδευον και την βεβαίωση απο την σχολή και την ταυτότητα να την έχεις μαζί σου και μετά περίμενε να σου στείλουν το χαρτί για αναβολή . Σε περίπτωση που σου έρθει το χαρτί να πας φαντάρος θα πας στο στρατόλογικο γραφείο μαζί με αυτο και μετά αλλά χαρτιά για να πάρεις αναβολή απλά τa αφήνεις απο όσο θυμάμαι και περιμένεις να σου έρθει.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ειδικό χαρτί που ζητάς απο την γραμματεία και που γράφει για στρατόλογικη χρήση μην ανχωνεσαι πάρε το χαρτί που είχες περάσει περιοδευον και την βεβαίωση απο την σχολή και την ταυτότητα να την έχεις μαζί σου και μετά περίμενε να σου στείλουν το χαρτί για αναβολή . Σε περίπτωση που σου έρθει το χαρτί να πας φαντάρος θα πας στο στρατόλογικο γραφείο μαζί με αυτο και μετά αλλά χαρτιά για να πάρεις αναβολή απλά τa αφήνεις απο όσο θυμάμαι και περιμένεις να σου έρθει.

 

Αν υπήρχε τέτοιο χαρτί, δεν θα μου το είχαν δώσει από τη σχολή; :worry:

Τέλος πάντων, θα πάω αύριο να βγάλω μια φωτοτυπία της ταυτότητας, θα την επικυρώσω σε κάποιο ΚΕΠ, θα πάρω μαζί μου το χαρτί που αποδεικνύει πως έχω εγγραφεί σε κάποια σχολή και όλα τα χαρτιά που έχω (αυτό που μου έδωσαν όταν πέρασα περιοδεύων και ένα άλλο που μου έστειλαν τον Ιούλιο που λέει πως αρμόδια για εμένα είναι η Στρατολογική υπηρεσία Αθηνών) και θα πάω. :)

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε τέτοιο χαρτί, δεν θα μου το είχαν δώσει από τη σχολή; :worry:

Αν δε το ζητήσεις, δε θα στο δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...