Jump to content

myphone POLL: Ποιον πάροχο κινητής τηλεφωνίας προτιμάτε;


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Ποιον πάροχο προτιμάτε;  

1.390 members have voted

  1. 1. Ποιον πάροχο προτιμάτε;

    • Cosmote
      599
    • Vodafone
      370
    • Wind
      274
    • Q
      74
    • Cyta
      26
    • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ
      47


Recommended Posts

Στον τομέα της κινητής τηλεφωνίας, η σημαντικότερη επιλογή του χρήστη, μετά από αυτήν της συσκευής, είναι ο πάροχος δικτύου κινητής τηλεφωνίας. Η εταιρεία που θα εμπιστευτούμε, είτε με συμβόλαιο, είτε προγράμματα καρτοκινητής για να μας παρέχει χρόνο ομιλίας, γραπτά μηνύματα και internet σε οποιοδήποτε σημείο τα χρειαστούμε. Από το 1994 και την απελευθέρωση της αγοράς από το μονοπώλιο του ΟΤΕ στις τηλεπικοινωνίες, ο ανταγωνισμός εκτινάχθηκε στα ύψη με το αποτέλεσμα να ευνοεί τους καταναλωτές που είδαν τις χρεώσεις να μειώνονται κατακόρυφα. Οι εταιρείες που κατέχουν τα ηνία της κινητής τηλεφωνίας στη χώρα μας είναι οι Cosmote, Vodafone, Wind, ενώ πρόσφατα στο παιχνίδι μπήκε και η Cyta.

 

Οι τρεις εταιρείες προσπαθούν να κερδίσουν τη «μερίδα του λέοντος» των καταναλωτών, επενδύοντας σε χορηγίες, έξυπνες διαφημίσεις, αλλά και ελκυστικά πακέτα προσφορών. Τα τελευταία χρόνια, μάλιστα, ο ανταγωνισμός έχει γίνει ακόμα πιο σκληρός καθώς στο «παιχνίδι» μπήκαν και τα πακέτα δεδομένων με τις εταιρείες να εστιάζουν πάνω στις ταχύτητες του internet και τη σταθερότητα του σήματος στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας.

 

Αν και κάθε χρήστης έχει και διαφορετικές ανάγκες, κάνει άλλη χρήση και μπορεί να έχει πάνω από ένα συμβόλαιο ή να είναι πελάτης καρτοκινητής ακόμα και σε όλες τις εταιρείες, το ερώτημα που απευθύνουμε είναι το εξής:

 

Ποιον πάροχο προτιμάτε, ανεξάρτητα με το αν είσαστε πελάτης συμβολαίου ή καρτοκινητής και για οποιονδήποτε λόγο, σε ό,τι αφορά τον προσωπικό βασικό σας αριθμό;. Φυσικά, πέρα από την ψήφο σας στη δημοσκόπηση, μπορείτε να μας αναφέρετε και με σχόλιο σας το γιατί προτιμάτε την εκάστοτε εταιρεία σε σχέση με τις υπόλοιπες: Για τις τιμές των προγραμμάτων της, την κάλυψη δικτύου για τηλεφωνικές κλήσεις ή την κάλυψη δικτύου σε ταχύτητες δεδομένων; Ή μήπως υπάρχει άλλος λόγος;

 

Ο λόγος σε εσάς.

Edited by Mythozz
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 253
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cyta γιατί όλοι οι άλλοι αποδεδειγμένα έχουν κλέψει εμένα ή φίλους/συγγενείς με κρυφές χρεώσεις ή φουσκωμένους λογαριασμούς.

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

θα πω κοσμοτε γιατί έχω συμβόλαιο τα τελευταία χρόνια και είμαι σχετικά καλά (οικονομικά+επίπεδο σήματος),χωρίς όμως να έχει δώσει σαν εταιρεία το μέγιστο σε παροχές
KT23
Link to comment
Share on other sites

Eχω Vodafone αλλα σιγουρα με την πρωτη ευκαιρια θα την κανω Cosmote γιατι η καλυψη της ειναι με διαφορα η καλυτερη.Μενω στην vodafone γιατι απλα εχω καρτοκινητο αρκετα χρονια και με βολευει σε χρονο ομιλιας κτλ.Αλλα σιγουρα η κοσμοτε εχει πολυ καλυτερο δικτυο καλυψης.
Link to comment
Share on other sites

Φήφισα Wind γιατί οι τιμές είναι εξωφρενικά φτηνές για τα ελληνικά δεδομένα. Από δίκτυο όμως είμαι πολύ δυσαρεστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ Cosmote αλλά θα προτιμούσα οποιοδήποτε πάροχο εξασφάλιζε 3G πρόσβαση σε όλη τη διαδρομή του μετρό.
Link to comment
Share on other sites

Φήφισα Wind γιατί οι τιμές είναι εξωφρενικά φτηνές για τα ελληνικά δεδομένα. Από δίκτυο όμως είμαι πολύ δυσαρεστημένος.

 

συμφωνώ απόλυτα. ευτυχώς μένω Αθήνα και η κάλυψη είναι υποφερτή

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Φήφισα Wind γιατί οι τιμές είναι εξωφρενικά φτηνές για τα ελληνικά δεδομένα. Από δίκτυο όμως είμαι πολύ δυσαρεστημένος.

+1. Δυστυχώς το δίκτυό τους, ακόμα και όπου είναι αναβαθμισμένο (χρήση σε Πολύγυρο και Θεσσαλονίκη), υπολείπεται δραματικά σε σχέση με Cosmote. Ειδικά δε στον τόπο καταγωγής μου (Αγ. Νικόλαος Σιθωνίας) η κατάσταση είναι απελπιστική ακόμα και σε 2G.

Edited by malagad
Link to comment
Share on other sites

Φήφισα Wind γιατί οι τιμές είναι εξωφρενικά φτηνές για τα ελληνικά δεδομένα. Από δίκτυο όμως είμαι πολύ δυσαρεστημένος.
Μεγάλη αλήθεια είπες. Είμαι στη Wind εδώ και ένα χρόνο, μετά από 13 χρόνια στην Cosmote, και το δίκτυο τους είναι τραγικό.
There is no spoon...
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ Cosmote αλλά θα προτιμούσα οποιοδήποτε πάροχο εξασφάλιζε 3G πρόσβαση σε όλη τη διαδρομή του μετρό.

 

Αυτό νομίζω είναι τεχνικά ανεφικτο

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην Wind και αυτό για οικονομικούς λόγους ύστερα απο συνεχή παραμονή στην vodafon για 16 χρόνια. Το σήμα στην αθήνα αρκετά καλο αν και σε όλους τους τομείς η εταιρεια επιδέχετε βελτίωσης.
Link to comment
Share on other sites

Vodafone! Σίγουρα υστερεί σε παροχές από Wind και Cosmote αλλά έχει πολύ καλύτερο σήμα. Είχα wind μέχρι λίγο καιρό πριν και το σήμα ήταν απαράδεκτο, δε μπορούσα να βγάλω κλήση στην περιοχή που είμαι. Για να μη μιλήσω για την ταχύτητα στο internet... :X

Και στην τελική τι να τις κάνεις τις παροχές αμά δεν έχεις σήμα να τις αξιοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι συνδρομητής Vodafone, προτιμώ την Cosmote μόνο για την καλύτερη ποιότητα σήματος. Πιστευώ πάντως ότι η εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone είναι σίγουρα η καλύτερη όλων.
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

VODAFONE όσο ακόμα ισχύει το φοιτητικό cu, παρόλο που το σήμα της έχει χειροτερέψει τα τελευταία χρόνια. Αν κοπεί κάποια στιγμή το πακέτο, τότε βλέπουμε.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε δυο αριθμούς από την Vodafone στην Wind και πληρώνουμε 60% λιγότερα με περισσότερο χρόνο ομιλίας και δωρεάν GB τον μήνα.

 

Η Wind ανήκει σε Έλληνες μικρομετόχους και τα χρήματα μένουν στην Ελλάδα.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Wind γιατί έκανα μια προσπάθεια με την cosmote και ενώ είχα σήμα παντού και πάντα είχα πάρα πολλές χαμένες κλήσεις.

 

Άρα ξαναγύρισα wind που είναι και πιο οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

Cosmote από το 1999 με το ίδιο νούμερο :p:lol::lol::lol::lol::lol:.

Και αυτό γιατί στην Κόρινθο έχει καλύτερο σήμα από τις άλλες

Να είχε και καλές παροχές θα ήταν θεσπέσιο... Κάτι στο στυλ vodafone cu ...

Link to comment
Share on other sites

Vodafone.Με βολεύουν πολύ τα πακέτα ομιλίας κλπ αλλά πολλές φορές με απογοητεύει η κάλυψη δικτύου της...
Link to comment
Share on other sites

Φήφισα Wind γιατί οι τιμές είναι εξωφρενικά φτηνές για τα ελληνικά δεδομένα. Από δίκτυο όμως είμαι πολύ δυσαρεστημένος.

και που να δεις αυτοί που πληρώνουν τα διπλάσια:mad: σε κάτι άλλα δίκτυα σήμα που απολαμβάνουν......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά η καλυτερη ειναι η Vodafone. Έχει ένα καλό δίκτυο σε συνδυασμό με καλές τιμές.

Προσοχή... δεν λέω πως έχει πχ το καλυτερο δίκτυο ή τις καλυτερες τιμές. Λέω πως έχει πετύχει τον ιδανικό συνδυασμό κόστους-απόδοσης. Με την Vodafone ειμαι σταθερά 5 ευρώ κάτω τον μήνα σε σχέση με την Cosmote (που έδινα 10 τον μηνα) και θεωρώ αποδεκτη την μικροτερη κάλυψη 4G ή το ποιο αργό 4G που μπορεί να λαμβάνω.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Στον τομέα της κινητής τηλεφωνίας, η σημαντικότερη επιλογή του χρήστη, μετά από αυτήν της συσκευής, είναι ο πάροχος δικτύου κινητής τηλεφωνίας. Η εταιρεία που θα εμπιστευτούμε, είτε με συμβόλαιο, είτε προγράμματα καρτοκινητής για να μας παρέχει χρόνο ομιλίας, γραπτά μηνύματα και internet σε οποιοδήποτε σημείο τα χρειαστούμε. Από το 1994 και την απελευθέρωση της αγοράς από το μονοπώλιο του ΟΤΕ στις τηλεπικοινωνίες, ο ανταγωνισμός εκτινάχθηκε στα ύψη με το αποτέλεσμα να ευνοεί τους καταναλωτές που είδαν τις χρεώσεις να μειώνονται κατακόρυφα. Οι εταιρείες που κατέχουν τα ηνία της κινητής τηλεφωνίας στη χώρα μας είναι οι Cosmote, Vodafone, Wind, ενώ πρόσφατα στο παιχνίδι μπήκε και η Cyta.

 

Οι τρεις εταιρείες προσπαθούν να κερδίσουν τη «μερίδα του λέοντος» των καταναλωτών, επενδύοντας σε χορηγίες, έξυπνες διαφημίσεις, αλλά και ελκυστικά πακέτα προσφορών. Τα τελευταία χρόνια, μάλιστα, ο ανταγωνισμός έχει γίνει ακόμα πιο σκληρός καθώς στο «παιχνίδι» μπήκαν και τα πακέτα δεδομένων με τις εταιρείες να εστιάζουν πάνω στις ταχύτητες του internet και τη σταθερότητα του σήματος στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας.

 

Αν και κάθε χρήστης έχει και διαφορετικές ανάγκες, κάνει άλλη χρήση και μπορεί να έχει πάνω από ένα συμβόλαιο ή να είναι πελάτης καρτοκινητής ακόμα και σε όλες τις εταιρείες, το ερώτημα που απευθύνουμε είναι το εξής:

 

Ποιον πάροχο προτιμάτε, ανεξάρτητα με το αν είσαστε πελάτης συμβολαίου ή καρτοκινητής και για οποιονδήποτε λόγο, σε ό,τι αφορά τον προσωπικό βασικό σας αριθμό;. Φυσικά, πέρα από την ψήφο σας στη δημοσκόπηση, μπορείτε να μας αναφέρετε και με σχόλιο σας το γιατί προτιμάτε την εκάστοτε εταιρεία σε σχέση με τις υπόλοιπες: Για τις τιμές των προγραμμάτων της, την κάλυψη δικτύου για τηλεφωνικές κλήσεις ή την κάλυψη δικτύου σε ταχύτητες δεδομένων; Ή μήπως υπάρχει άλλος λόγος;

 

Ο λόγος σε εσάς.

 

Sorry, αλλά η Q είναι προϊόν της WIND και όχι πάροχος άρα το ποσοστό της θα πρέπει να προστεθεί στις WIND αλλιώς είναι μη αντιπροσωπευτική η σύγκριση μεταξύ των εταιρειών. Ήδη από τον Ιούνιο του 2013 έχει γίνει εκχώρηση των συνδρομητικών αριθμών της Q στη WIND, οπότε και η Q δεν υφίσταται πλέον ούτε τυπικά στην ΕΒΔΑΦ ως πάροχος. Όποιος έχει υπόψιν του ένα νούμερο Q, ας το υποβάλλει στο foritotita.gr στην ενότητα βρες τον πάροχο ενός αριθμού προκειμένου να το διαπιστώσει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω vodafone εδώ και περίπου 15 χρόνια σαν βασικό αριθμό (απο τότε που ήταν ακόμα Panafon). Ο λόγος είναι κυρίως η πολύ καλύτερη κάλυψη που έχει σε σχέση με την cosmote στο σπίτι μου. Edited by Stratos86
Link to comment
Share on other sites

Wind από το 1994 και f2go από το 1997(bee-free τότε)

Προσφορές καλύτερες και από εταιρικά.

Όσο γιά την κάλυψη, όλες οι εταιρίες έχουν μαύρες τρύπες.

Μόνο ένα iridium θα κάλυπτε τα πάντα αν επιβίωνε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...