Jump to content

myphone #tbt: Sony Ericsson K750i


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας καλωσορίζουμε στο δεύτερο #tbt του myphone! Αυτήν τη φορά δεν θα σας πάμε τόσο πίσω, όμως το ταξιδάκι αξίζει συναισθηματικά, όσο και η συσκευή που θα «τιμήσουμε». Ο λόγος για το Sony Ericsson K750i, που κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2005 και μέχρι και σήμερα, αποτελεί άξιο ανταγωνιστή πολλών low end συσκευών.

 

 

Τι να πρωτοπεί κανείς για αυτήν τη συσκευή; Για την εποχή που βγήκε μάλλον δεν υπήρχε κάτι καλύτερο. Ένα κινητό τηλέφωνο με τον κλασικό σχεδιασμό της (τότε) Sony Ericsson, με ένα πλήκτρο πλοήγησης joystick να δεσπόζει στο μπροστινό μέρος, το οποίο ήταν τόσο αναξιόπιστο, ώσπου μετά από κάποια περίοδο χρήσης της συσκευής, δημιουργούσε τόση απογοήτευση στο χρήστη με τη δυσλειτουργία του. Ο εσωτερικός κόσμος, όμως, του «επιτεύγματος» της Sony Ericsson αποζημίωνε τον αγοραστή και με το παραπάνω. Κυριότερο ατού, φυσικά, η υποστήριξη καρτών Memory Stick PRO Duo. Μερικοί ίσως ακόμη θυμούνται την κάρτα μνήμης που περιείχε το κουτί, με μια ελάχιστη χωρητικότητα, για τα σημερινά δεδομένα, των 64 MB. Κάποιοι άλλοι ίσως θυμούνται το κάλυμμα της θύρας της κάρτας μνήμης, που ήταν φτιαγμένο από καουτσούκ και πολλές φορές κοβόταν και το σημείο εκείνο έμενε ακάλυπτο. Άλλοι ίσως θυμούνται το κάλυμμα της camera, του οποίου η λειτουργία ήταν αυτόματη, κι αν χαλούσε πολλές φορές η camera δεν μπορούσε να καταλάβει αν είναι καλυμμένη ή όχι και η απαθανάτιση στιγμών ήταν αδύνατη.

 

Οι «εκπλήξεις» όμως δε σταματούσαν εκεί. Εξοπλισμένο με κύρια camera με αισθητήρα ανάλυσης 2 Megapixel, με αυτόματη εστίαση και μια ποιότητα φωτογραφιών απόλυτα αξιοπρεπή για την εποχή εκείνη, το K750i σιγά σιγά έγινε για πολλούς η βασική φωτογραφική μηχανή. Για άλλους, οι ικανότητες αναπαραγωγής πολλών τύπων μουσικών αρχείων, καθιστούσαν τη συσκευή επάξιο αντικαταστάτη των λιλιπούτειων MP3 Players που κατείχαν μεγάλο μερίδιο της τότε αγοράς. Η ανάλυση της οθόνης ήταν, για εκείνα τα χρόνια, από τις καλύτερες, ενώ ποιος δε θυμάται τις ατελείωτες ανταλλαγές αρχείων με την τεχνολογία Bluetooth ή στη χειρότερη περίπτωση μέσω υπερύθρων;

 

Το μεγαλύτερο, όμως, θετικό της συσκευής, ήταν σίγουρα οι δυνατότητες τροποποίησης λογισμικού που προσέφερε. Οι λάτρεις της τεχνολογίας θα θυμούνται σίγουρα τη δυνατότητα cross-flashing σε W800 με το XS++, τα αμέτρητα .vkp patches που άλλαζαν αρκετές λειτουργίες, τη δυνατότητα χρήσης θεμάτων, την αλλαγή των εικονιδίων του menu με την τροποποίηση του .ml αρχείου, την αλλαγή διαφόρων εικονιδίων (σήματος, μπαταρίας) με το sysgfx patch. Και τι κι αν το κινητό σας ήταν CID49 κι όχι CID36; Μπορεί η απογοήτευση στην αρχή να ήταν μεγάλη, στο τέλος όμως, ευτυχώς, η υποστήριξη ήταν πλήρης.

 

Το Κ750i είναι αναμφίβολα μια από τις καλύτερες συσκευές που έχει κατασκευάσει ποτέ η Sony. Μια συσκευή με πολλές, πρωτοπόρες για την εποχή δυνατότητες, που ανέβασε πολύ υψηλά τον πήχη και αποτέλεσε σημείο τομής για το χώρο της κινητής τηλεφωνίας. Σήμερα, το δημιούργημα της ιαπωνικής εταιρίας, θα το βρείτε μάλλον μόνο σε σελίδες δημοπρασιών ή στο eBay και η τιμή ίσως σε αρκετές περιπτώσεις να είναι αρκετά τσιμπημένη. Κι αν είστε τυχεροί, μπορεί να πετύχετε κάποιο στο δρόμο.

 

Αυτά λοιπόν για σήμερα! Ανανεώνουμε το ραντεβού μας και σας περιμένουμε την επόμενη Πέμπτη για ακόμη ένα ταξίδι μνήμης!

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φοβερή συσκευή, μόνο μελανό σημείο το joystick.
Nokia 3210 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W610i -> Nokia 5800 XpressMusic -> iPhone 3GS -> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή συσκευή, μόνο μελανό σημείο το joystick.

 

υπήρχε κάποιος που να μην του χάλασε το joystick άραγε . εμένα και όσους ήξερα χάλασε :p

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Είχα το w700i για 6 χρόνια, όλα δουλεύουν άψογα μαζί με το joystick παρά το άπειρο ξύλο που έφαγε. Το ίδιο και σε ένα k750i. Όλη αυτή η σειρά της sony ericsson ήταν απίστευτη. Κινητά-σκυλιά, πλήρη χαρακτηριστικών, απλά θρύλοι. Τα Nokia ήταν εντελώς υπερεκτιμημένα σε σχέση με αυτά.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο κινητό. Ζει ακόμα. Και δεν εννοώ στις καρδιές μας. Όντως το έχω ακόμα. Δεν ήξερα ότι πιάνει λεφτά στο eBay. Χι χι

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εϊχα προτιμήσει θυμάμαι ένα Siemens έναντι του K750, τελικά έδωσα το Siemens και πήρα μετά το K750 και δεν το μετάνιωσα. Το είχα 1 - 1.5 χρόνο αν θυμάμαι καλά και δεν μου είχε χαλάσει το joystick ή το κάλυμα της κάμερας. Αθάνατο! Τόσα χρόνια μετά γνώρισα άτομο που το έχει ακόμα και το λειτουργεί άψογα. :blink: ΑΘΑΝΑΤΟ ΛΕΜΕ.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ένα δάκρυ κύλησε. Το έχω ακόμα το κινητό! Το πρώτο με κάμερα 2mp. Φοβερή συσκευή.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

απο τα καλυτερα τηλεφωνα!!μεχρι και τωρα καποιοι το κρατανε...η καμερα επιτευμα τοτε...και τωρα σε συγκριση με καποια ξενερωτα 5mp.

απο τα τηλεφωνο που σιγουρα εγραψαν ιστορια για πολλους...

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό κινητό.Εμένα το joystick δεν χάλασε αλλά από τις άπειρες πτώσεις στο τέλος δεν λειτουργούσε η κάμερα και μετά άρχισαν τα προβλήματα με το μικρόφωνο οπότε και παροπλίστηκε.

 

Με πιάνει συναισθηματική φόρτιση,με αυτό το κινητό πέρασα ένα από τα ωραιότερα καλοκαίρια της ζωής μου και με ακολούθησε στις πρώτες μέρες ως στρατιώτης.Το τι φώτο και βιντεάκια έχει τραβήξει δεν λέγεται,προτού βέβαια έρθει η απαγόρευση κινητών τηλεφώνων με κάμερα από το ΓΕΣ

Link to comment
Share on other sites

αν υπηρχουν οι παρουσιασεις των μοντελων ,γιατι δεν βαζεται καποιο link ωστε να μας μεταφερει οπως και την προηγουμενη πεμπτη με το Κ610;
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο κινητό!!!!!!!!!!!

Δουλεύει υπέροχα και συνέχεια μετά από τόσα χρόνια στα χέρια αγαπημένου μου προσώπου.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είχα το Κ750, αλλά είχα τη χαρά να αποκτήσω το δίδυμο αδελφάκι του, το W800 και μετά το W810. Ίδιες συσκευές, με την προσθήκη του Walkman, που το ήθελα πολύ (και λόγω των πορτοκαλί χρωματισμών). Το W 810 το έχω ακόμα, σε άριστη κατάσταση και πλήρως λειτουργικό. Θα μου πείτε, αυτό δεν είχε το joystick, αλλά και όσο καιρό είχα το W800 δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. το ίδιο και με το Τ610 που είχα πριν, και με το Κ 700..

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίσατε τώρα. .. **** τις φώτο και μπόλικα τραγουδάκια στη μνήμη. Πρέπει να το είχα 3χρόνια μέχρι να μου το κλεψουν. Και είχαμε και app store (πανάκριβο).120χιλ νομίζω είχε.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το έχει το κινητό ο αδερφός μου..Να θυμηθω να το ψαξω να δουμε αν είναι λειτουργικό. A ρε sony ericsson!!
Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφιες του πραγματικα ακομα πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερες απο αρκετα σημερινα low end κινητα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο κινητο το ειχα καταχαρει!!! Και χωρις προβλημα στο joystick.. Μακαρι ακομα να υπηρχαν τετοιες συσκευες... εχει για πλακα ολα τα σημερινα Low end που σου βγαινουν τα ματια στις κακιστες οθονες τους..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακόμα.:happy:.Το έχει ο πατέρας σαν κύρια συσκευή:lol:

Οι φωτογραφίες του για 2ΜΡ ακόμα και σήμερα είναι εκπληκτικές

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το είχα Και εγώ και εκλάπη στον στρατό.Πολυ στεναχώρια θυμάμαι, ήταν εξαιρετικό τηλέφωνο.Στην θέση του τότε πήρα το παρόμοιο αλλά υποδεέστερο w700i το οποίο δουλεύει ακόμη!
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το έχω για backup συσκευή. Περασμένες όλες οι επαφές, μπορεί ανά πάσα στιγμή να λειτουργήσει.

 

Τι ωραία που ήταν με εκείνες τις μικρές συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο για την εποχή κινητό και με φοβερή κάμερα ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα. Το joystick δούλευε άψογα όπως και το κάλυμμα της κάμερας. Ας όψεται ο αληταράς που το σούρωσε στη Χαλκιδική.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα καλό και αξιόπιστο κινητό, το ειχε μέχρι πέρσι η μητέρα μου (εγώ ζήτημα να το κράτησα 9-10 μήνες) μέχρι που παρέδωσε το πνεύμα.
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...