Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποιον φακελο μπορουμε να βαλουμε τους δικους μας ηχους, ωστε να τις βρισκει το android και να μπορουμε μετα να τους ορισουμε ως ringtone?

Νομιζω ειναι συγκεκριμενος ο φακελος που πρεπει να ειναι τοποθετημενα τα αρχεια, αν και δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο, σε παλιο νοκια μπορουσα να ορισω ενα mp3 οπουδηποτε κι αν βρισκονταν εντος της sd.(εννοω path-φακελο)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον φακελο μπορουμε να βαλουμε τους δικους μας ηχους, ωστε να τις βρισκει το android και να μπορουμε μετα να τους ορισουμε ως ringtone?

Νομιζω ειναι συγκεκριμενος ο φακελος που πρεπει να ειναι τοποθετημενα τα αρχεια, αν και δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο, σε παλιο νοκια μπορουσα να ορισω ενα mp3 οπουδηποτε κι αν βρισκονταν εντος της sd.(εννοω path-φακελο)

φανταζεσαι να εχεις 1000 mp3s και να πρεπει να ψαχνεις αυτο που θες για να το ορισεις ως ηχο; :p

Link to comment
Share on other sites

Aπο την εφαρμογή "Μουσική" βρίσκεις το mp3 που θες και πατώντας το κουμπί "μενού" έχει επιλογή για ορισμό ως ήχο κλήσης
Link to comment
Share on other sites

Aπο την εφαρμογή "Μουσική" βρίσκεις το mp3 που θες και πατώντας το κουμπί "μενού" έχει επιλογή για ορισμό ως ήχο κλήσης

 

αυτό θα έγραφα τώρα :p

Δεν το έχουν όλοι οι music players.

Το power amp που δουλεύω το έχει.

Ο music player της Samsung έχει και για ringtone και για notification.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον φακελο μπορουμε να βαλουμε τους δικους μας ηχους, ωστε να τις βρισκει το android και να μπορουμε μετα να τους ορισουμε ως ringtone?

Νομιζω ειναι συγκεκριμενος ο φακελος που πρεπει να ειναι τοποθετημενα τα αρχεια, αν και δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο, σε παλιο νοκια μπορουσα να ορισω ενα mp3 οπουδηποτε κι αν βρισκονταν εντος της sd.(εννοω path-φακελο)

 

αυτο ομως ειναι κουραστικο αν εχεις πολλα

εγω θα προτεινω να πατησεις πιεσμενα το τραγουδι και να το ορισεις...τα περισσοτερα κινητα το εχουν αυτο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

απο την κανονικη εφαρμογη δεν εχει ρυθμιση να φαινεται καποιος offline?

 

Την κανονικη εφαρμογη δεν την χρησιμοποιω για το chat,γιατι παλιοτερα με εδειχνε αρκετη ωρα online ενω πατουσα αποσυνδεση,και απο τοτε παντα χρησιμοποιουσα το Go chat που με εχει βολεψει.

Αλλα αν μπεις στα μηνυματα,που εχει το ιστορικο των συνομιλιων,δειχνει ποιος ειναι online,χωρις να εισαι εσυ. Και ηθελα μια εφαρμογη οπως αυτη που αναφερθηκε, με ενα πατημα,να φαινονται ολοι οσοι ειναι online.

Παντως την επισημη του Facebook την εχουν βελτιωσει, ομολογω. Μπορεις να στελνεις χωρις καθυστερηση, και να σου ερχονται οι απαντησεις αμεσως, ενω παραμενεις offline.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ. Πώς γίνεται να κάνω μια εφαρμογή να μην δέχεται ενημερώσεις από το Play Store; Δηλαδή να μην υπάρχει καν στη λίστα για ενημερώσεις του Play Store;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !

 

Έχω το Samsung Galaxy Mini και έχω βάλει για τα SMS το γνωστό Handcent !

 

Έχω διαπιστώσει το εξής πρόβλημα, όταν στέλνω ένα μήνυμα ο παραλήπτης το ίδιο μήνυμα το λαμβάνει, δυο και τρεις φορές ! Είχε ποτέ κάποιος που το χρησιμοποιεί το ίδιο πρόβλημα να μου πει πως μπορώ να το φτιάξω ?

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ. Πώς γίνεται να κάνω μια εφαρμογή να μην δέχεται ενημερώσεις από το Play Store; Δηλαδή να μην υπάρχει καν στη λίστα για ενημερώσεις του Play Store;

και τι θα κερδίσεις αν το καταφέρεις αυτο;

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μαζική αναβάθμιση των εφαρμογών χωρίς να μου πετάγεται στη λίστα αυτό το πρόγραμμα. Για να καταλάβεις. Χρησιμοποιώ το PowerAMP 1.4. Δε χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση του (2.0) γιατί σε custom roms απλά δεν ανοίγει. Έτσι μου το εμφανίζει στη λίστα κάθε φορά για αναβάθμιση ενώ εγώ δε θέλω και κάνω χειροκίνητα μια μια αναβάθμιση, πράγμα σπαστικό!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ. Πώς γίνεται να κάνω μια εφαρμογή να μην δέχεται ενημερώσεις από το Play Store; Δηλαδή να μην υπάρχει καν στη λίστα για ενημερώσεις του Play Store;

 

Το κάνεις μέσα από το Titanium Backup.

Έχει επιλογή να ξεσυνδεσεις όποια εφαρμογή θες από το Market.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις μέσα από το Titanium Backup.

Έχει επιλογή να ξεσυνδεσεις όποια εφαρμογή θες από το Market.

 

Δεν είχα προσέξει τέτοια επιλογή! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !

 

Έχω το Samsung Galaxy Mini και έχω βάλει για τα SMS το γνωστό Handcent !

 

Έχω διαπιστώσει το εξής πρόβλημα, όταν στέλνω ένα μήνυμα ο παραλήπτης το ίδιο μήνυμα το λαμβάνει, δυο και τρεις φορές ! Είχε ποτέ κάποιος που το χρησιμοποιεί το ίδιο πρόβλημα να μου πει πως μπορώ να το φτιάξω ?

 

Ευχαριστώ !

Το πρόβλημά σου μπορεί να οφείλεται σε κάποιο κόλλημα του δικτύου κι όχι στην εφαρμογή αυτή καθ'αυτή! ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !

 

Έχω το Samsung Galaxy Mini και έχω βάλει για τα SMS το γνωστό Handcent !

 

Έχω διαπιστώσει το εξής πρόβλημα, όταν στέλνω ένα μήνυμα ο παραλήπτης το ίδιο μήνυμα το λαμβάνει, δυο και τρεις φορές ! Είχε ποτέ κάποιος που το χρησιμοποιεί το ίδιο πρόβλημα να μου πει πως μπορώ να το φτιάξω ?

 

Ευχαριστώ !

εγω εχω δει αρκετες αναβαθμισεις και του handcent και του go sms που προσπαθουσαν να λυσουν τις πολλαπλες αποστολες sms παντως.στειλε μια αναφορα στον δημιουργο του handcent να το κοιταξει λιγο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλο μηνα. Νεος στο σαιτ κι εγω, λογω αγορας νεου κινητου (smart) εχω πλακωθει στο διαβασμα (νιωθω σαν να μπηκα χθες παλι στο πολυτεχνειο:lol::lol:) ενω παραλληλα "σκαλιζω" και το κινητο μου....Εχω κατεβασει μολις 3 εφαρμογες και μια απο αυτες ειναι και του φεισμπουκ (μαζι με το μεσεντζερ)....

Το προβλημα μου ειναι το εξης....Ενω μπαινω κανονικα και στα δυο, με αναρτησεις, σχολια κτλ, στο μεσεντζερ ενω εγω βλεπω τους αλλους ειτε με το εικονιδιο του τηλεφωνου ειτε με την πρασινη κουκιδα, οι αλλοι δεν με βλεπουν καθολου....Εψαξα μηπως βρω ρυθμισεις σαν αυτες που εχει η σελιδα οταν μπαινουμε απο το pc (δεξια κατω στο chat) αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι...

Καθε βοηθεια δεκτη, ευχαριστω πολυ.

Λοιπον, αυτο το θεμα το ελυσα.....Τωρα ομως εχω θεμα με τον ηχο....Ενω εχω τικαρει την επιλογη ωστε να υπαρχει ηχος και δονηση οταν μου στελνουν καποιο μηνυμα, με ειδοποιει μονο η δονηση....

Ερωτηση...Μηπως αυτο συμβαινει επειδη ειμαι με το μεσεντζερ ανοικτο μπροστα μου...?? Μηπως αν το κλεισω (οχι log out) και κανω browsing πχ, τοτε ακουστει και ο ηχος...??

 

Παντως την επισημη του Facebook την εχουν βελτιωσει, ομολογω. Μπορεις να στελνεις χωρις καθυστερηση, και να σου ερχονται οι απαντησεις αμεσως, ενω παραμενεις offline.

Οταν λες offline φιλε μου εννοεις απο τη σελιδα του φεισμπουκ ή του μεσεντζερ...??

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ. Πώς γίνεται να κάνω μια εφαρμογή να μην δέχεται ενημερώσεις από το Play Store; Δηλαδή να μην υπάρχει καν στη λίστα για ενημερώσεις του Play Store;

 

Πας στο play store, πατάς στην εφαρμογή και κάνεις untick το allow automatic updating. Αν θες να το κάνεις για πολλές εφαρμογές και είσαι root, υπάρχει μια επιλογή στο tritanium που στο κάνει για όλες.

 

Αν μιλάς για το play store συγκεκριμένα, είναι άλλη υπόθεση. Υπάρχει συγκεκριμένο .apk που αναβαθμίζει το play store όταν υπάρχει αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ. Πώς γίνεται να κάνω μια εφαρμογή να μην δέχεται ενημερώσεις από το Play Store; Δηλαδή να μην υπάρχει καν στη λίστα για ενημερώσεις του Play Store;

 

Μια ερώτηση και εγώ. Πώς γίνεται να κάνω μια εφαρμογή να μην δέχεται ενημερώσεις από το Play Store----> αυτό γίνεται δεν θυμάμαι πως αλλά γίνεται στην έσχατη ΞΕτσεκάρεις την επιλογή αυτόματες ενημερώσεις

για το υπόλυπο της ερωτησης μάλλον δν θα βρείς ικανοποιητική απάντηση

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

 

Οταν λες offline φιλε μου εννοεις απο τη σελιδα του φεισμπουκ ή του μεσεντζερ...??

 

Για το messenger, να μην φαινεσαι με πρασινη κουκιδα.

Link to comment
Share on other sites

Για το messenger, να μην φαινεσαι με πρασινη κουκιδα.

Σ'ευχαριστω για την απαντηση...

Το φανταστηκα οτι αυτο εννοουσες φιλε....Δηλαδη με την βελτιωση που εκαναν δεν φαινεσαι με την πρασινη κουκιδα αλλα με το τηλεφωνακι, σωστα...?? Αν κανω λαθος διορθωσε με....Εκτος αν υπαρχει ρυθμιση που να φαινεσαι αν θες με κουκιδα και δεν την ξερω...

 

Μηπως εχεις καποια ιδεα και για το αλλο που ρωτησα φιλε...??

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Πας στο play store, πατάς στην εφαρμογή και κάνεις untick το allow automatic updating. Αν θες να το κάνεις για πολλές εφαρμογές και είσαι root, υπάρχει μια επιλογή στο tritanium που στο κάνει για όλες.

 

Αν μιλάς για το play store συγκεκριμένα, είναι άλλη υπόθεση. Υπάρχει συγκεκριμένο .apk που αναβαθμίζει το play store όταν υπάρχει αναβάθμιση.

 

Δε κατάλαβες ακριβώς τι θέλω να πω! Δε θέλω να κάνει καθόλου αναβάθμιση αλλά βρήκα λύση μέσω Titanium!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απαντηση...

Το φανταστηκα οτι αυτο εννοουσες φιλε....Δηλαδη με την βελτιωση που εκαναν δεν φαινεσαι με την πρασινη κουκιδα αλλα με το τηλεφωνακι, σωστα...?? Αν κανω λαθος διορθωσε με....Εκτος αν υπαρχει ρυθμιση που να φαινεσαι αν θες με κουκιδα και δεν την ξερω...

 

Μηπως εχεις καποια ιδεα και για το αλλο που ρωτησα φιλε...??

 

Τωρα για τη περιπτωση σου δεν ξερω, δεν εχω κατεβασει ποτε το Facebook messenger (την ξεχωριστη εφαρμογη) οπου και φαινεται μονιμα το τηλεφωνακι, στα προηγουμενα μηνυματα ελεγα για την κανονικη του Facebook.

Δοκιμασε να κανεις απο το pc log out και μετα log in, και απο το κινητο εκκαθαριση δεδομενω και προσωρινης μνημης της εφαρμογης του Facebook. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τη περιπτωση σου δεν ξερω, δεν εχω κατεβασει ποτε το Facebook messenger (την ξεχωριστη εφαρμογη) οπου και φαινεται μονιμα το τηλεφωνακι, στα προηγουμενα μηνυματα ελεγα για την κανονικη του Facebook.

Δοκιμασε να κανεις απο το pc log out και μετα log in, και απο το κινητο εκκαθαριση δεδομενω και προσωρινης μνημης της εφαρμογης του Facebook. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Σ'ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.

Δηλαδη φιλε λες οτι αν μπαινεις μονο στην κανονικη εφαρμογη του φεισμπουκ, φαινεσαι με την κουκιδα και αν μπαινεις (και??) στην αλλη (μεσεντζερ) φαινεσαι με το τηλεφωνακι..??

 

Αυτο που μου λες επισης για το pc, μου το ειπες για το θεμα που εχω με τον ηχο...??

Συγγνωμη αν σε πρηζω...

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο κινητό μου... και στα 2 μάλλον, Huawei Ideos X5 και Xperia Mini, άρα είναι πρόβλημα του Android.

Μπορεί να έχω ελληνικό μενού, πληκτρολόγιο και να εμφανίζονται τα ελληνικά στις φωτογραφίες κλπ, αλλά στη μουσική εμφανίζονται ακαταλαβίστικα, δεν ξέρω, σαν κινέζικα :P Και δεν έχω βρει κανέναν Music Player που να τα εμφανίζει κανονικά. Ξέρει κανένας αν γίνεται κάτι ή όχι? Πολύ εκνευριστικό πάντως, στο iPod φαίνονται μια χαρά... Κρίμα να πρέπει να τα γυρίσω σε greeklish-.-

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα κωδικοποίησης. Θα πρέπει να αλλάξεις τους τίτλους σε UTF-8.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...