Jump to content

Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση


teitzis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ απευθύνομαι κυρίως στους παλιότερους φοιτητές. Σε ποιά πόλη σπουδάζετε, τι και πόσα χρόνια κατοικείτε σ' αυτήν; Εγώ είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Καλαμάτας, στη σχολή ΣΔΟ και τμήμα ΔΜΤΑ (διοίκησης μονάδων τοπικής αυτοδιοίκησης) φέτος βρίσκομαι ήδη πατημένα στον 4ο χρόνο και ως πόλη μου αρέσει πολύ αν και πολλές φορές γίνεται απίστευτα πληκτική και διακρίνεις στους κατοίκους της έναν άσχημο επαρχιωτισμό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Egw spoudazw lamia 3 xronia twra paw gia to 4o etos.

Ok omorfh poli einai an kai einai ligo mikrh alla ok den ths leipei tpt.

Bgenoume kyriws sabbato, tis ka8hmerines pigainoume se spitia kai ka8omaste.

Arnhtika ths einai oi Lamiotes pou den 3eroun na odhgoun kai olo atyxhmata exoume,oti exei polla prezakia kai alkoolikous kai hxorypansi olh th mera alla oi perissoteroi einai kyrile atoma an e3ereseis thn profora tous bebaia.Toulaxiston h Fthiwtida den exei kamia sxesi me thn Boiotia pou ekei oi an8rwpoi ths einai kati dekaeties pisw sto myalo(blaxoponiroi). :D

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα και τη λατρεύω γιατί είναι η μοναδική πόλη στην Ελλάδα που είναι κάθε μέρα γιορτή :)

 

4 χρόνια και μια ζωή από δω και πέρα μόνιμος κάτοικος :)

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

εγώ σπουδάζω ηράκλειο κρήτης...σπουδάζω ένα χρόνο βασικά αλλά επειδή είμαι ηρακλιώτης μένω χρόνια εδώ...σπουδάζω εφαρμοσμένη πληροφορική στο τει ηρακλείου.θα προτιμούσα να σπούδαζα σε άλλη πόλη αλλά τι να κάνεις...υπομονή και κάποια στιγμή θα φύγω από εδώ και θα φτιάξω τη ζωή μου όπως την φαντάζομαι...

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα και τη λατρεύω γιατί είναι η μοναδική πόλη στην Ελλάδα που είναι κάθε μέρα γιορτή :)

 

 

 

Giortazei kathe mera to kukloforiako! Swsta!!

 

Kala einai edw! Arkei na ksereis pou na pas! :X

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΣΧΟΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

εγώ σπουδάζω ηράκλειο κρήτης...σπουδάζω ένα χρόνο βασικά αλλά επειδή είμαι ηρακλιώτης μένω χρόνια εδώ...σπουδάζω εφαρμοσμένη πληροφορική στο τει ηρακλείου.θα προτιμούσα να σπούδαζα σε άλλη πόλη αλλά τι να κάνεις...υπομονή και κάποια στιγμή θα φύγω από εδώ και θα φτιάξω τη ζωή μου όπως την φαντάζομαι...

Ακριβως τα ίδια

Ψιλόsux βέβαια η πόλη, αλλά είναι υποφερτή... Ευτυχώς δεν είμαι από 'δω :p

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα εδώ και 7 χρόνια λόγω μεταπτυχιακού. Την πόλη την έχω αγαπήσει και περνάω πολύ καλά. Με λίγα λόγια, 7 ωραία χρόνια. :)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα εδώ και 7 χρόνια λόγω μεταπτυχιακού. Την πόλη την έχω αγαπήσει και περνάω πολύ καλά. Με λίγα λόγια, 7 ωραία χρόνια. :)

 

 

και για να πάω κόντρα στον φίλο μου τον φάνη :D εγώ είμαι 5 χρόνια πάτρα και έχω να πω μακρύα!!!

τελίωνω τον σεμπτέμβρη, και όταν θα είναι να φύγω πριν ανέβω στην γέφυρα θα σταματήσω και θα ρίξω μαύρη πέτρα!!!

έχω ζήσει την ζωή σαν φοιτητής στην θεσσαλονίκη,στην ξάνθη στην κοζάνη,στα γίαννενα ,στα χανία και στο ηράκλειο(εκτός απο το ηράκλειο σε όλες τις άλλες έχω μείνει τουλάχιστον 3 βδομάδες) και είναι πολύ πολύ καλυτερα απο την πάτρα!

5 χρόνια χαμένα από εμένα στην πάτρα(και αν δεν είχα και αυτοκίνητο τα τελευταία χρόνια θα ήταν κόλαση αυτό που ζω!!!

τελιώνω ρεεε!!!

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

και για να πάω κόντρα στον φίλο μου τον φάνη :D εγώ είμαι 5 χρόνια πάτρα και έχω να πω μακρύα!!!

τελίωνω τον σεμπτέμβρη, και όταν θα είναι να φύγω πριν ανέβω στην γέφυρα θα σταματήσω και θα ρίξω μαύρη πέτρα!!!

έχω ζήσει την ζωή σαν φοιτητής στην θεσσαλονίκη,στην ξάνθη στην κοζάνη,στα γίαννενα ,στα χανία και στο ηράκλειο(εκτός απο το ηράκλειο σε όλες τις άλλες έχω μείνει τουλάχιστον 3 βδομάδες) και είναι πολύ πολύ καλυτερα απο την πάτρα!

5 χρόνια χαμένα από εμένα στην πάτρα(και αν δεν είχα και αυτοκίνητο τα τελευταία χρόνια θα ήταν κόλαση αυτό που ζω!!!

τελιώνω ρεεε!!!

 

Για τα Χανιά, καθώς και για τα Γιάννενα τι έχεις να πείς;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Είμαι φοιτητής στην Κοζάνη εδώ και πέντε χρόνια. Σε λίγες μέρες ξενοικιάζω και φεύγω για την Αθήνα, μιας και έμεινε μόνο ένα μάθημα για το πτυχίο.

 

Σε γενικές γραμμές πέρασα αρκετά καλά, και σ' αυτό βοήθησαν οι γνωριμίες που έκανα, όχι μόνο φοιτητικές αλλά και με τους κατοίκους της Κοζάνης. Το καλό με την πόλη είναι ότι όλες οι υπόλοιπες πόλεις (Πτολεμαΐδα, Καστοριά, Φλώρινα, Βέροια, Έδεσσα, Γρεβενά, Θεσσαλονίκη) είναι σε απόσταση από μισή έως μία ώρα, οπότε μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητο και να πας ένα ταξιδάκι, έστω αυθημερόν, για να "ξελαμπικάρεις". Αυτό που με εξόργιζε ήταν η παντελής έλλειψη οδηγικής παιδείας, οι απαράδεκτοι δρόμοι (τόσο σε ποιότητα όσο και σε "μπέρδεμα") και ο άστατος καιρός.

 

Αυτό που καταλαβαίνω τώρα που φεύγω είναι ότι τελικά θα μου λείψουν. Το καλό είναι ότι σίγουρα θα κρατήσω επαφές με κάποιους ανθρώπους που μου στάθηκαν όπως έπρεπε σε διάφορες φάσεις της φοιτητικής μου ζωής και τους οποιους ευχαριστώ θερμά.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι φοιτητής στην Κοζάνη εδώ και πέντε χρόνια. Σε λίγες μέρες ξενοικιάζω και φεύγω για την Αθήνα, μιας και έμεινε μόνο ένα μάθημα για το πτυχίο.

 

Σε γενικές γραμμές πέρασα αρκετά καλά, και σ' αυτό βοήθησαν οι γνωριμίες που έκανα, όχι μόνο φοιτητικές αλλά και με τους κατοίκους της Κοζάνης. Το καλό με την πόλη είναι ότι όλες οι υπόλοιπες πόλεις (Πτολεμαΐδα, Καστοριά, Φλώρινα, Βέροια, Έδεσσα, Γρεβενά, Θεσσαλονίκη) είναι σε απόσταση από μισή έως μία ώρα, οπότε μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητο και να πας ένα ταξιδάκι, έστω αυθημερόν, για να "ξελαμπικάρεις". Αυτό που με εξόργιζε ήταν η παντελής έλλειψη οδηγικής παιδείας, οι απαράδεκτοι δρόμοι (τόσο σε ποιότητα όσο και σε "μπέρδεμα") και ο άστατος καιρός.

 

Αυτό που καταλαβαίνω τώρα που φεύγω είναι ότι τελικά θα μου λείψουν. Το καλό είναι ότι σίγουρα θα κρατήσω επαφές με κάποιους ανθρώπους που μου στάθηκαν όπως έπρεπε σε διάφορες φάσεις της φοιτητικής μου ζωής και τους οποιους ευχαριστώ θερμά.

 

Σε νιωθω ρε kotetsi :cry: Ηρθα Χαλκιδικη πλεον. Αφησα πισω την Κοζανη. Μετα απο 3.5 χρονια.Ξενοικιασα πριν 3 μερες...Εκει ηταν το σπιτι μου. Τωρα στη Χαλκιδικη ειμαι ξενος.Εχω ενα μαθημα και ευχομαι να κοπω για να γυρισω πισω εστω και για μια μερα :w00t: Πως περασαν ετσι γρηγορα τα ατιμα τα χρονια.

 

Οσο για την οδηγικη παιδεια" Στο χωριο μου θα μου πεις αν πρεπει να αναψω φλας!!" Ατακα κοζανιτη που πηγε να με πατησει στριβοντας και παρανομα...

 

Ο καιρος μου αρεσε :D Κρυο και παλι κρυο!!!Στην Αθηνα πεθαιναν με -3 και εμεις πιναμε με -6 μπυρες στη πλατεια :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Για τα Χανιά, καθώς και για τα Γιάννενα τι έχεις να πείς;

 

Για εμένα τα χανία ήταν το απόλυτο όνειρο.πολύ παρέες οι φοιτητές,οι καθηγητές αρκετά κοντά σου(στην πάτρα αν σε ξέρει ένας καθηγητής ειδικά τα πρώτα χρόνια με το μικρό σου όνομα είσαι τυχερός) , η πόλη ένα όνειρο και πολύ ρομαντική(ναι πήγαινα για μια κοπελία 2002-2003)Αν και εκεί δεν είχα αυτοκίνητο,οι μεταφορές σε σχέση με την πάτρα για το πανεπιστήμιο ήταν σε αξιοσέβαστο επίπεδο(μου αρέσει που τα παιδία καμία φορά κάνουν οτοστόπ στα αυτοκίνητα που κατεβαίνουν απο κουνουπιδιανά προς χανία..ευκαιρίες για γνωριμίες και αρκετό γέλιο :lol: (οι κρητικοί ξέρουν πολύ καλά να το κάνουν αυτό)

Ξενύχτια σε σπίτια,οι φοιτητές ο ένας δίπλα στον άλλο...όμαδικές εργασίες που κατέληγαν σε οινοποσίες..

Η κρήτη είναι ότι πρέπει για να την γυρίσεις και κάθε μέρα να βλέπεις και κάτι διαφορετικό...απο χανία ως την ιεράπετρα,όσο και να την γυρίσεις πάλι έχει μέρη να δεις.

βεβαια από την αντίπερα καμία φορά τα απαγορευτικά σου κάνουν την ζώη δύσκολη αλλά για μένα ήταν μια ευκαιρία να μένω παραπάνω...(ή να μην μπορώ να πάω καθόλου αλλά αν θες υπάρχει και το αεροπλάνο)

Στα χανία θα ήθελα να σπουδάσω αν είχε μια σχολή που με ενδιέφερε...

 

Στα γιάννενα σπούδαζε αδερφός μου για 1 χρόνο..μετά τον τράβηξα με μεταγραφή πατρα.. :p

ακόμη οι περισσότεροι μου φίλοι είναι γιαννίωτες.δεν μπορώ να πώ για συγκοινωνίες γιατί είχα το αυτοκίνητο...και η σχέση του αδερφού μου με το πανεπιστήμιο δεν ηταν και οι καλύτερες..αλλά αυτά που μου έμειναν τότε(2001-2002) ήταν ότι οι καθηγητές ήταν αρκετά φιλικοί,υπήρχαν αρκετές δυνατότητες για διασκέδαση (ο αδερφός μου τα ξετρυπώνει αυτά..) και γενικά μου άρεσε.οι άνθρωποι μου άφησαν περίεργη αίσθηση τότε αλλά μετά δεν ξέρω πως εκτίμησα τους γιαννίωτες φίλους μου αρκετά γιατί με στήριξαν...

 

 

να σημειώσω εδώ ότι προσωπικά το λίγο που έχω ζήσει στην αθήνα με τρελάνει.είναι μια πόλη που ποτέ μου δεν θα μπορούσα να ζήσω...

μην με πάρετε με τις πέτρες απλά προσωπική γνώμη είναι...

αντίθετα θεσσαλονίκη την θεωρώ πολύ πιο όμορφη...

επίσης μπορεί κάποιος να είναι χανία και να μην πέρασε καλά.εξαρτάται και απο την παρέα και τον τύπο του κάθε ανθρώπου!

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 1/2 χρόνο είμαι στην Καβάλα. Η πόλη γίνεται πολύ συχνά πληκτική και για να περνάς καλά πρέπει να έχεις όπως και δήποτε καλή παρέα. Ευτυχώς που η Δράμα, η Ξάνθη και η Κομότητνή δεν είναι και πολύ μακριά...

 

σε γενικές γραμμές, καλά περνάς!!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε νιωθω ρε kotetsi :cry: Ηρθα Χαλκιδικη πλεον. Αφησα πισω την Κοζανη. Μετα απο 3.5 χρονια.Ξενοικιασα πριν 3 μερες...Εκει ηταν το σπιτι μου. Τωρα στη Χαλκιδικη ειμαι ξενος.Εχω ενα μαθημα και ευχομαι να κοπω για να γυρισω πισω εστω και για μια μερα :w00t: Πως περασαν ετσι γρηγορα τα ατιμα τα χρονια.

 

Οσο για την οδηγικη παιδεια" Στο χωριο μου θα μου πεις αν πρεπει να αναψω φλας!!" Ατακα κοζανιτη που πηγε να με πατησει στριβοντας και παρανομα...

 

Ο καιρος μου αρεσε :D Κρυο και παλι κρυο!!!Στην Αθηνα πεθαιναν με -3 και εμεις πιναμε με -6 μπυρες στη πλατεια :lol:

 

επειδή είμαι και κοζανίτης αλλά πραγματικά έχω ζήσει σαν φοιτητής στην κοζάνη...αυτό που είδα είναι ενα τεί πολυ ευκολο να το τελίωσεις....οι περιπτώσεις αντιγραφής,κάποιες ιστορίες για καθηγητές που παρακαλούσαν τα παιδία να μπουν στις αίθουσες να γράψουν με έκαναν να βγάλω το συμπέρασμα ότι εύκολα τελείωνε κανείς και με βαθμό μάλιστα.το μωρό μου πριν πάρει μεταγραφή για πάτρα από κοζάνη είχε γενικό γύρω στο 8,5(διοίκηση επιχηρήσεων) με ελάχιστο διαβασμα και όταν ήρθε πάτρα δυσκολεύτηκε απίστευτα να τελιώσει την ίδια στιγμή που όλες οι φίλες της πάνω τελείωσαν με βαθμάρες και χωρίς κόπο!οι εντύπωσεις από την κοζάνη...Σίγουρα οι καλύτερες και από τις 4 φίλες.

 

έλα αμά ήσουν κοπέλα θα σε άφηνε να περάσεις :p

έχεις πάντως δίκιο..είναι λίγο περίεργοι οι κοζανίτες :blink: ...

δεν ξέρω αν αναφέρεστε για τους δρόμους μέσα στην κοζάνη έχετε δίκιο...

είναι μια πόλη του 1900 για τις ανάγκες του 2005.απλά απαράδεκτοι :X .αν δεν είσαι κοζανίτης δεν μπορείς με τίποτα να μάθεις τα στενάκια..

αλλά όλοι οι δρόμοι που οδηγούν προς γρεβενά,πτολεμαίδα και θεσσαλονίκη πλέον είναι απο τους πίο ασφαλείς στην ελλάδα(εγνατία και παραεγνατία)

 

πάντως οι δικοί μου στηρίζουν όσο μπορούν τους φοιτητές...ίσως γιατί σκέφονται το καμάρι τους(ναι για μένα μιλάω) σπουδάζει μακρύα(λέμε τώρα)

 

όσο για το κρύο και την μπύρα στην πλατεία με τους -6...τό κάνω ανελιπώς απο την 3 γυμνασίου και θα συνεχίσω πάντα να το κάνω!...το χαίρομαι απίστετα όταν ξυπνάω το πρώι και βλέπω τα πάντα χιονισμένα σε τέτοιο σημείο που να μην μπορείς να βγείς απο το σπίτι...

(μήπως ήσουν πάνω στο -23 που έχω φωτογραφία να γράφει το ρολόι του δήμου τα χριστούγεννα του 2002???)

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

tasosgun ηρθα Κοζανη μετα απο το -23 :)

Οσο για τα μαθηματα στο ΤΕΙ εγω δεν αντεγραψα ποτε στη ζωη μου , ελαχιστα παρε δωσε ειχα με καθηγητες, πηρα υποτροφια το πρωτο ετος και εχω να δηλωσω οτι στην λογιστικη που ημουν ηταν απο τα πιο ευκολα τμηματα. Αλλα σε συγκεκριμενα μαθηματα ειδικοτητας εβλεπες το 40% των ατομων που εδιναν να ειναι απο 7 εως 17 εξαμηνο...Οσο για το τμημα που ανεφερες ειναι απο τα πιο ευκολα...Για κοιτα και κατι βιομηχανικου σχεδιασμου και ηλεκτρολογιας, 8 ατομα ειδα να ορκιζονται σε μια ορκομοσια απο την ηλεκτρολογια και ο ενας ηρθε με τη γυναικα και το παιδι του :w00t:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

εσύ έχεις ζήσει εκεί σαν φοιτητής για πολλά χρόνια οπότε έσυ ξέρεις καλύτερα ..οι σχέσεις μου ήταν μόνο με άτομα που ήταν λογιστική και διοίκηση και σε σύγκριση με την πάτρα το τμήμα εκεί ήταν γελοίο.
Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

εγω σπουδαζω σερρες.καλη πολη αλλα λιγα μαγαζια για τον κοσμο που εχει.σχετικα καλη ζωη.
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε για την εδεσσα ειναι καλη πολη ( λιγο ακριβη εχω ακουσει ) , για πειτε μου αποψεις . Εγω λεω να δηλωσω το τμημα Μαρκετινγκ και Διοικησης .

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

εγώ σπουδάζω ηράκλειο κρήτης...σπουδάζω ένα χρόνο βασικά αλλά επειδή είμαι ηρακλιώτης μένω χρόνια εδώ...σπουδάζω εφαρμοσμένη πληροφορική στο τει ηρακλείου.θα προτιμούσα να σπούδαζα σε άλλη πόλη αλλά τι να κάνεις...υπομονή και κάποια στιγμή θα φύγω από εδώ και θα φτιάξω τη ζωή μου όπως την φαντάζομαι...

 

ante3e kai to panepistimio tis kritis idika gia tous kladous tis pliroforikis exi megali fimi!

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε για την εδεσσα ειναι καλη πολη ( λιγο ακριβη εχω ακουσει ) , για πειτε μου αποψεις . Εγω λεω να δηλωσω το τμημα Μαρκετινγκ και Διοικησης .

den gnorizw gia tin edessa alla sxetika me ton klado pou 8elis na epile3eis krata gera to marketing 8a ine efkolo o doihkisi 8a se dialisi

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο ? Εισαι σε αναλογη σχολη ? Εχει προοπτικες , τι λες ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...