Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά πήρα το Lg Ε24sq όπως μου πρότεινε ο σταρένιος.

Το έχει στο electroworld στα 929 ευρώ με το κουπόνι για όποιον ενδιαφέρεται, 40 ευρώ κάτω απο σκρουτζ.

 

Το ερώτημα μου τώρα είναι σε ποιόν να αναθέσω την εγκατάσταση;

Υπάρχει κάποιο θέμα με τους εξουσιοδοτημένους και την εγγύηση;

Και πόσο φτηνά μπορώ να βρω χωρίς να θυσιάσω κάτι απο την ορθότητα της εγκατάστασης;

Link to comment
Share on other sites

Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία? Είναι δύσκολο να διαπιστώσεις κάτι τέτοιο με ένα inverter, παρα μόνο με ένα βατόμετρο βλέπωντας την κατανάλωση. Αν όμως υποθέσουμε ότι δεν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία με τίποτα, σημαίνει ότι είναι ακατάλληλο για τον χώρο που το έχεις, άρα και ίδιο COP να είχε το "κατάλληλο" για τον χώρο σου inverter θα είχε χαμηλότερη κατανάλωση. Ισως δεν έχει γίνει καλή εγκατάσταση(σωστή θέση) , ίσως θες μεγαλύτερο, αυτό όμως θα στο πει ενας τεχνικός με σιγουριά που θα δει τον χώρο σου.

 

Σε ένα γενικό πλαίσιο ένα ακατάλληλο A/C ίδιας απόδοσης με ένα κατάλληλο για τον χώρο αυτό, το κατάλληλο έχει σίγουρα χαμηλότερη κατανάλωση. Έχε κατα νου ότι ο συντελεστής απόδοσης διαφοροποιείται για διαφορετική ψύξη/κατανάλωση, με μικρότερη τιμή για μέγιστη ισχύ λειτουργίας, η τιμή που δίνει ο κατασκευαστής COP είναι μάλλον η μέση τιμή ή κάτι αντίστοιχο.

 

Εχει γινει μετρηση με βατομετρο οπου καταλαβαινεις ευκολα το load της συσκευης. Επισης δεν εχει σταματησει ποτε να δουλευει σε ψυξη που σημαινει πως δεν εχει πιασει ποτε επιθυμητη (27C πχ) κατι που επιβεβαιωνω και με θερμομετρα χωρου στο σαλονι. Γενικοτερα ο ρυθμος χαμηλώματος θερμοκρασιας ειναι απελπιστικα αργος. Σε αυτο συμβαλει και ο οχι ιδαιιτερα δυνατος ανεμιστηρας του hitachi μου.

Σε αντιθεση πχ με το 9αρι μου που ευκολα χαμηλωνει στα 30W οταν πιανει επιθυμητη θερμοκρασια η οταν δουλευει σε χαμηλο load καταταλωνει 200-300W.

Εχει βγει το συμπερασμα απο ψυκτικο πως τελικα χρειαζεται μεγαλυτερο απο 12αρι στο χωρο μου. Οποτε σκεφτομαι να παω μια και καλη απο 12αρι σε 18αρι με τοποθετηση σε σημειο οπου δεν θα ενοχλει ο ανεμιστηρας του.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί κατά επανάληψη ότι ένα κλιματιστικό πρέπει να ειναι κατάλληλο για τον χώρο μας και στην κατάλληλη θέση για να αποδίδει.Αυτό το κρίνει ένας τεχνικός που γνωρίζει ενα μηχάνημα πως συμπεριφέρεται.Από εκει και πέρα αν κάτι δεν αποδίδει αφορά την ποιότητα του μηχανήματος και την πιθανότητα να πέσαμε γενικά σε προβληματική συσκευή.Μην ανακυκλώνουμε τα ίδια κάθε τόσο με αλλα λόγια :wacko:

 

Γεια σας και πάλι.Μετά από την επίσκεψη του τεχνικού, έχω καταλήξει στην αγορά 4 κλιματιστικών mitsubishi. Οι επιλογές είναι:Mitsubishi SRK-25ZJ-S ή Mitsubishi SRK-25ZJX-S. Η διαφορά στην τιμή είναι περίπου 200 ευρώ ανά κλιματιστικό; Νομίζεται ότι αξίζει η διαφορά; Μηπώς θα ήταν καλύτερο να δώσω αυτά τα χρήματα της διαφοράς για να καλύψω τους χώρους (4 δωμάτια καλά μονωμένα με διπλά τζάμια 12 - 18 τμ) με τα παρακάτω 12 άρια για καλύερη απόδοση και οικονομία:Mitsubishi SRK-35ZJ-S Σας ευχαριστώ

 

Το τι συνδιασμό θές να κάνεις με τα χρήματα που διαθέτεις συνολικά,αφορά εσένα.Η διαφορά τιμής μεταξύ ZJ-S και ZJX-S αφορά δυνατότητες και ευκολίες του μηχανήματος ,που πρέπει να κρίνεις αν τις χρειάζεσαι.Με τα 12αρια καλύπτεις και με οικονομία περισσότερα τμ σε χώρο μόνο αν μπορούν να μπουν σε καταλληλη θέση ,ενώ περιγραφεις και χώρο 18τμ που μάλλον αναγκαστικά θα πρέπει να βαλεις 12αρι εκεί για να είσαι σίγουρος από κάλυψη,αλλά σε θέση να πηγαίνει και ο αέρας και αλλού μην ενοχλεί . Τι είναι καλύτερο να γίνει και τι ταιριάζει θα στα πει τεχνικός επιτόπου :)

 

Τελικά πήρα το Lg Ε24sq όπως μου πρότεινε ο σταρένιος.Το έχει στο electroworld στα 929 ευρώ με το κουπόνι για όποιον ενδιαφέρεται, 40 ευρώ κάτω απο σκρουτζ.Το ερώτημα μου τώρα είναι σε ποιόν να αναθέσω την εγκατάσταση;Υπάρχει κάποιο θέμα με τους εξουσιοδοτημένους και την εγγύηση;Και πόσο φτηνά μπορώ να βρω χωρίς να θυσιάσω κάτι απο την ορθότητα της εγκατάστασης;

 

Οι τιμές είναι διαπραγματεύσιμες και θέλει ψάξιμο :) Για σωστή εγκατάσταση θα πρέπει να βρείς τεχνικό που συνεργάζεται με LG και γνωρίζει το μηχάνημα.Θα μπορούσες να ρωτήσεις σε κοντινό κατάστημα κλιματισμού σχετικά, με τηλ. στην αντιπροσωπεία για την περιοχή σου ,αλλά επειδή

δεν το αγόρασες το μηχάνημα από αυτούς θα σε χρεώσουν λίγο παραπάνω.Πάντως θα τους έχεις συνέχεια για το service :)

Link to comment
Share on other sites

.Αυτό το κρίνει ένας τεχνικός που γνωρίζει ενα μηχάνημα πως συμπεριφέρεται.

:lol: Ελα πες την αληθεια. Δεν εχεις καλεσει ψυκτικο τα τελευταια 3-4 χρονια για να δεις τις αστείρευτες γνωσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, σε κλιματιστικό daikin τα μικρά εσωτερικά φίλτρα (μάλλον φωτολυτικά τιτανίου) θέλουν αλλαγή, μέχρι να τα βρω γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το χρησιμοποιώ με τα απλά φίλτρα που έχει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα ,απλά να μην έχεις ιδιαίτερη βρωμιά στον χώρο και περάσει στο εσωτερικό του μηχανήματος,

οπότε τότε θα θέλει καθαρισμα από τεχνικό.:)

 

:lol: Ελα πες την αληθεια. Δεν εχεις καλεσει ψυκτικο τα τελευταια 3-4 χρονια για να δεις τις αστείρευτες γνωσεις τους.

 

Tα έχουμε συζητήσει ήδη σε προηγούμενα επίσης:)

Link to comment
Share on other sites

Starenios τελικα μεταξυ του Hitachi RAS/RAC-60YH7 και του Panasonic CS/CU-RE18JKE κατεληξα οτι θα παρω το Panasonic γιατι και ισχυροτερο στη θερμανση ειναι και καλυτερα φιλτρα εχει και δυνατοτερο ανεμιστηρα και ΕΕP-COP καλυτερα και ελαφρως καλυτερη τιμη! Μια ερωτηση ακομα, το οτι μετραει την εξωτερικη θερμοκρασια ξερεις αμα μπορω εγω να το απενεργοποιησω;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω προκαταβολικα οσους μπορεσουν να με βοηθησουν στην επιλογη μου. Για ενα διαμερισμα 2 δωματιων που δεν εχει αλλη πηγη θερμανσης εχω ακουσει οτι συνισταται τα κλιματιστικο να ειναι στο δαπεδο κ οχι στον τοιχο. Στην περιπτωση μου θα με βολευε περισσοτερο στον τοιχο αλλα ακουσα οτι θα εχω το φαινομενο κρυου αερα χαμηλα στα ποδια.

Το ενα δωματιο (υπνοδωματιο) ειναι περιπου στα 10 τ.μ κ το αλλο κουζινα - σαλονι σχηματος Γ περιπου 35 τ.μ

Οι σκεψεις μου ειναι ενα 9,000 BTU στο Υ/Δ και ενα 18,000 ΒΤU στο σαλονι.

Διαβασα πιο πανω για καποια μηχανηματα Daikin Ururu που βελτιωνουν πολυ την ποιοτητα του αερα, αλλα δυστυχως δεν βγαινουν σε δαπεδου.

Παρακαλω οποιος μπορει να με συμβουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το τι χρειάζεται για τον χώρο σου το λέει τεχνικός επιτόπου ,και αν έχουμε αμφιβολιες ρωτάμε και άλλον, και όχι απλά ακούμε γνώμες από κάποιους γενικά και αόριστα. Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους και αυτά που ζητάς.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι σου πουν για τον χώρο σου ,εδώ είμαστε :)

 

Starenios τελικα μεταξυ του Hitachi RAS/RAC-60YH7 και του Panasonic CS/CU-RE18JKE κατεληξα οτι θα παρω το Panasonic γιατι και ισχυροτερο στη θερμανση ειναι και καλυτερα φιλτρα εχει και δυνατοτερο ανεμιστηρα και ΕΕP-COP καλυτερα και ελαφρως καλυτερη τιμη! Μια ερωτηση ακομα, το οτι μετραει την εξωτερικη θερμοκρασια ξερεις αμα μπορω εγω να το απενεργοποιησω;

 

Η μέτριση γίνεται μόνο στην θέση Αuto.Aν χρησιμοποιεις τις αλλες ρυθμίσεις μετρά μόνο του χώρου μαζί με ότι έχεις βάλει εσυ στο κοντρολ.

Αν όντως βρείς το CU-RE18JKE γράψε σχετικά ,γιατί όπως είπαμε τελευταία έρχεται αυτό με κατάληξη JKE-1 :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει μετρηση με βατομετρο οπου καταλαβαινεις ευκολα το load της συσκευης. Επισης δεν εχει σταματησει ποτε να δουλευει σε ψυξη που σημαινει πως δεν εχει πιασει ποτε επιθυμητη (27C πχ) κατι που επιβεβαιωνω και με θερμομετρα χωρου στο σαλονι. Γενικοτερα ο ρυθμος χαμηλώματος θερμοκρασιας ειναι απελπιστικα αργος. Σε αυτο συμβαλει και ο οχι ιδαιιτερα δυνατος ανεμιστηρας του hitachi μου.

Σε αντιθεση πχ με το 9αρι μου που ευκολα χαμηλωνει στα 30W οταν πιανει επιθυμητη θερμοκρασια η οταν δουλευει σε χαμηλο load καταταλωνει 200-300W.

Εχει βγει το συμπερασμα απο ψυκτικο πως τελικα χρειαζεται μεγαλυτερο απο 12αρι στο χωρο μου. Οποτε σκεφτομαι να παω μια και καλη απο 12αρι σε 18αρι με τοποθετηση σε σημειο οπου δεν θα ενοχλει ο ανεμιστηρας του.

 

απο τι στιγμή που δεν σου πιάνει θερμοκρασία και αδυνατεί να λειτουργήσει σωστά, αφου στο είπε κ ο τεχνικός, πάς για 18άρι.

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/1914906/Gree-Hansol-GRS-241-HI-JSH-N2.html τι γνωρίζουμε γι αυτο εδω? δεν εχει ουτε ενα φιλτρο και με προβληματιζει.μου αρεσει που ειναι αρκετα μικρη η εσωτερικη μοναδα
Link to comment
Share on other sites

Για την φίρμα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα.:) Το συγκεκριμένο είναι πολύ νέο μοντέλο για εντυπώσεις, και ακριβό για Κινέζικο μη επώνυμο

για τον ανταγωνισμό.Πάντως διαφημίζει ότι έχει διπλά τα κλασικά φίλτρα σκόνης και επιπλέον επίσης κλασικό φίλτρο ενεργού άνθρακα .:confused:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω καταλήξει προς το Mitsubishi SRK 63 ZK-S1 HIGH COP INVERTER 24000BTU. Οι τελικές ερωτήσεις μου είναι:

1. Εντυπώσεις από αυτούς που το έχουν ήδη. Απόδοση, θόρυβος, τυχόν προβλήματα, service.

2. Στα φυλλάδια αναφέρει τα εξής:

• Θερμική απόδοση (KW) 7.10 (BTU) 24.232 (3.072~30.717 BTU)

• Κατανάλωση ρεύματος στη θέρμανση (Ελάχιστη-Μέγιστη) σε KW: 1.86(0.26~2.62)

/Δηλ. 30.717 τα έχει με καταναλωση τα 2.62?

Και αν ναι, σε σχέση με το 71 ΖΚ που έχει :

- Θερμική ονομαστική απόδοση 8.00 kw 27.304 (3.072 - 35.836 BTU )

- Κατανάλωση ρεύματος στη θέρμανση (Ελάχιστη-Μέγιστη) σε KW: 2.21(0.26~3.75)

Για τα 35.836 θα χρειάζομαι 3.75? Δηλ. 45% παραπάνω κατανάλωση για 5.000 BTU διαφορά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για τα παρακάτω κλιματιστικά:

 

Toshiba RAS-137 SKV-E3 -SAV-E3 στα 670E

Samsung AQV12YWAN στα 650Ε

LG E12SQ Libero E στα 527Ε

 

Ξέρω ότι πολλοί δεν έχουν καλή άποψη για τα samsung.

Θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο να μου πει γιατί βλέπω να έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά.

Το LG βέβαια είναι και αυτό αρκετά καλό και σε χαμηλότερη τιμή.

 

Πως τα βλέπετε από φίλτρα και θόρυβο?

Εννοείται πως με ενδιαφέρει και η υποστήριξη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω καταλήξει προς το Mitsubishi SRK 63 ZK-S1 HIGH COP INVERTER 24000BTU. Οι τελικές ερωτήσεις μου είναι:

1. Εντυπώσεις από αυτούς που το έχουν ήδη. Απόδοση, θόρυβος, τυχόν προβλήματα, service.

2. Στα φυλλάδια αναφέρει τα εξής:

• Θερμική απόδοση (KW) 7.10 (BTU) 24.232 (3.072~30.717 BTU)

• Κατανάλωση ρεύματος στη θέρμανση (Ελάχιστη-Μέγιστη) σε KW: 1.86(0.26~2.62)

/Δηλ. 30.717 τα έχει με καταναλωση τα 2.62?

Και αν ναι, σε σχέση με το 71 ΖΚ που έχει :

- Θερμική ονομαστική απόδοση 8.00 kw 27.304 (3.072 - 35.836 BTU )

- Κατανάλωση ρεύματος στη θέρμανση (Ελάχιστη-Μέγιστη) σε KW: 2.21(0.26~3.75)

Για τα 35.836 θα χρειάζομαι 3.75? Δηλ. 45% παραπάνω κατανάλωση για 5.000 BTU διαφορά?

Ευχαριστώ.

 

Φίλε μου εγώ έχω πάρει το 71ΖΕ και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος (βασικά δε γίνεται περισσότερο- ειδικά από όταν πήγα σε σπίτια άλλων και είδα και άλλα κλιματιστικά σε λειτουργία). Όταν ψαχνόμουνα (δες προηγούμενες σελίδες περίπου Οκτώβριο-Νοέμβριο 2011) με είχαν παραπέμψει από εδώ (νομίζω ο Σταρένιος) σε μια σελίδα όπου έκαναν συγκριτικά μεταξύ διάφορων κλιματιστικών και έβγαζαν το 63ΖΕ ανώτερο από όλα (και φυσικά από το 71ΖΕ σε θέματα κατανάλωσης κτλ.). Δε θυμάμαι να σε παραπέμψω σε εκείνη τη σελίδα (ήταν του εξωτερικού) αλλά ίσως κάποιος άλλος μπορεί.

Η γνώμη μου είναι ότι εαν σε καλύπτει το 63άρι πάρτο με κλειστά μάτια. Εαν έχεις την παραμικρή αμφιβολία ότι μπορεί να μη σε καλύπτει ή να ζορίζεται για το χώρο σου, τότε πάρε το 71άρι. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι όλοι για κάποιον ανεξήγητο λόγο συμβουλεύουν τον κόσμο για μικρότερο μηχάνημα. Εγώ το 71άρι το πήρα για ένα ενιαίο χώρο 38 τ.μ. και καμιά φορά (που πια είναι πάντα) έχω ανοικτό και το διάδρομο περίπου 5-6 μέτρων και την κρεβατοκάμαρά μου 12 τ.μ. στο βάθος του διαδρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι το ΖΚ αυτό πλέον βγαίνει και θα έρχεται στην αγορά,το ΖE ότι υπάρχει ή έρχεται είναι από στοκ .Στο ΖΚ έχουμε μια ελαφρα μείωση ποιότητας σε σχεση με το ΖΕ και δεν ισχύουν οι διαφορές 63 με 71 που τότε ήταν μάλλον για εμπορικούς λόγους προωθησης αυτής της σειράς κλιματιστικών σαν οικιακα από ημιεπαγγελματικά .Στο θέμα βλαβη με κριτήριο το ΖΕ που έχει κυκλοφορήσει αρκετά έτη, αυτή η λέξη είναι άγνωστη :lol:

αν τηρούνται οι οδηγίες χρήσης και συντήρισης. Τελος γιατί πολλοί προτεινουν μικρότερα μηχανήματα αυτό αφορά την εμπορική λογική ,κάθε χώρος και μηχάνημα να πουλάμε κομμάτια :X Βεβαια κάθε χώρος είναι μοναδικός,θέλει μελέτη τι ταιριάζει.Αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και αλλού κλπ

 

Ποια είναι η γνώμη σας για τα παρακάτω κλιματιστικά:

Toshiba RAS-137 SKV-E3 -SAV-E3 στα 670E

Samsung AQV12YWAN στα 650Ε

LG E12SQ Libero E στα 527Ε

 

Ξέρω ότι πολλοί δεν έχουν καλή άποψη για τα samsung. Θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο να μου πει γιατί βλέπω να έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά.Το LG βέβαια είναι και αυτό αρκετά καλό και σε χαμηλότερη τιμή.Πως τα βλέπετε από φίλτρα και θόρυβο?

Εννοείται πως με ενδιαφέρει και η υποστήριξη.Ευχαριστώ.

 

Για όλα όσα ζητάς έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα.:) Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους και γι' αυτά που ζητάς.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι σου πουν για τον χώρο σου ,εδώ είμαστε:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτονται οι γονείς μου να τοποθετήσουν ενα μεγαλύτερο inverter στη θέση του παλιού και είναι μεταξύ αυτων των 2:

 

http://www.skroutz.gr/s/287730/Mitsubishi-MSZ-GE71VA.html?from=autocomplete

http://www.skroutz.gr/s/6238/Fujitsu-ASYA24LC.html?from=autocomplete

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω: 1) είναι σε θέση να ζεστάνουν έναν χώρο 60 τμ (τους ενδιαφέρει κυρίως αυτό);

2) Δικαιολογείται η χρηματική διαφορά και πιο πιστεύετε ότι θα είναι πιο οικονομικό?

3)υπάρχει θέμα θορύβου με κάποιο από τα 2?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ έχω πάρει το 71ΖΕ και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος (βασικά δε γίνεται περισσότερο- ειδικά από όταν πήγα σε σπίτια άλλων και είδα και άλλα κλιματιστικά σε λειτουργία). Όταν ψαχνόμουνα (δες προηγούμενες σελίδες περίπου Οκτώβριο-Νοέμβριο 2011) με είχαν παραπέμψει από εδώ (νομίζω ο Σταρένιος) σε μια σελίδα όπου έκαναν συγκριτικά μεταξύ διάφορων κλιματιστικών και έβγαζαν το 63ΖΕ ανώτερο από όλα (και φυσικά από το 71ΖΕ σε θέματα κατανάλωσης κτλ.). Δε θυμάμαι να σε παραπέμψω σε εκείνη τη σελίδα (ήταν του εξωτερικού) αλλά ίσως κάποιος άλλος μπορεί.

Η γνώμη μου είναι ότι εαν σε καλύπτει το 63άρι πάρτο με κλειστά μάτια. Εαν έχεις την παραμικρή αμφιβολία ότι μπορεί να μη σε καλύπτει ή να ζορίζεται για το χώρο σου, τότε πάρε το 71άρι. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι όλοι για κάποιον ανεξήγητο λόγο συμβουλεύουν τον κόσμο για μικρότερο μηχάνημα. Εγώ το 71άρι το πήρα για ένα ενιαίο χώρο 38 τ.μ. και καμιά φορά (που πια είναι πάντα) έχω ανοικτό και το διάδρομο περίπου 5-6 μέτρων και την κρεβατοκάμαρά μου 12 τ.μ. στο βάθος του διαδρόμου.

 

ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για το χώρο σου το 71 είναι εντάξει? από κατανάλωση πως πάει? και τελικά από θόρυβο σε φάση λειτουργίας?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι το ΖΚ αυτό πλέον βγαίνει και θα έρχεται στην αγορά,το ΖE ότι υπάρχει ή έρχεται είναι από στοκ .Στο ΖΚ έχουμε μια ελαφρα μείωση ποιότητας σε σχεση με το ΖΕ και δεν ισχύουν οι διαφορές 63 με 71 που τότε ήταν μάλλον για εμπορικούς λόγους προωθησης αυτής της σειράς κλιματιστικών σαν οικιακα από ημιεπαγγελματικά .Στο θέμα βλαβη με κριτήριο το ΖΕ που έχει κυκλοφορήσει αρκετά έτη, αυτή η λέξη είναι άγνωστη :lol:

 

Eννοειτε αυτη τη σειρα Model:SRK-71 ZE-S ;

(Καθως καταλαβαινεις Σταρενιε,ακομα τρωγομαι με το να αλλαξω το DAIKIN του σαλονιου,γιατι θεωρω οτι δεν με καλυπτει,με τα 21Κ που εχει.Κοιταω βεβαια και για αλλα DAIKIN,μεγαλυτερα,αλλα παραειναι ακριβα ρε παιδι μου).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για το χώρο σου το 71 είναι εντάξει? από κατανάλωση πως πάει? και τελικά από θόρυβο σε φάση λειτουργίας?

 

Ο χώρος μου είναι με ταράτσα αμόνωτη αλλά με μονωμένους τοίχους και διπλά πορτοπαράθυρα. Ναι, το 71 κάνει απλά πλάκα. Αυτό που είναι εντυπωσιακό για εμένα όμως είναι η ποιότητα του αέρα. Η γυναίκα μου έχει αλλεργική ρινίτιδα και το σπίτι μας είναι το μόνο κλιματιζόμενο στο οποίο νιώθει ωραία (μου λέει ότι δεν καταλαβαίνει καν ότι υπάρχει κλιματισμός στο χώρο). Για κατανάλωση δεν ξέρω να σου πω διότι το σπίτι είναι καινούργιο όπως και το κλιματιστικό (και δεν το μετράω ξεχωριστά). Όσον αφορά το θόρυβο, στην αρχή που μετακόμισα θεωρούσα ότι κάνει πολυ θόρυβο. Όμως δεν είχα έπιπλα στο σπίτι και δεν είχα ακούσει και άλλα κλιματιστικά (και είμαι και πολύ παράξενος). Τώρα μετά βίας ακούγεται. Το θέμα είναι ότι νομίζω πως στη θέρμανση είναι λίγο περισσότερο θορυβώδες από ότι στην ψύξη. Τώρα το καλοκαίρι κάθομαι στο σαλόνι 4 μέτρα από τη μονάδα σε απόλυτη ησυχία και πρέπει να στήσω αυτί για να καταλάβω ότι δουλεύει. Το χειμώνα από ότι θυμάμαι δεν είναι τόσο εντυπωσιακό (εξαιρούνται πάντα τα πρώτα 10-15 λεπτά που το ανάβω μέχρι να πιάσει θερμοκρασία όπου είναι περισσότερο θορυβώδης ο ανεμιστήρας του). Επίσης στη θέρμανση κάποιες φορές -όχι πάντα- συντονίζεται η εξωτερική μονάδα (την έχω κρεμασμένη) και κάνει περισσότερο θόρυβο από ότι είναι οι προδιαγραφές της. Δυστυχώς για τη MITSUBISHI Ηρακλείου μου λένε ότι φταίει ο τοίχος μου και για να την αλλάξουμε θέση (π.χ. να τη βάλουμε κάτω) θα πρέπει να τους πληρώσω, γεγονός που το θεωρώ απαράδεκτο. Τελικά δεν έκανα τίποτα αλλά πρόσεχέ το αυτό κατά τη δική σου εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για τα παρακάτω κλιματιστικά:

Toshiba RAS-137 SKV-E3 -SAV-E3 στα 670E

Samsung AQV12YWAN στα 650Ε

LG E12SQ Libero E στα 527Ε

 

Για όλα όσα ζητάς έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα.:) Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους και γι' αυτά που ζητάς.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι σου πουν για τον χώρο σου ,εδώ είμαστε:)

 

Αναμενόμενη απάντηση...

Έχω διαβάσει οτιδήποτε έχει σχέση με τα παραπάνω κλιματιστικά. Δε ρωτάω ποιο καλύπτει το χώρο μου. Αυτό το έχει δει γνωστός μου

μηχανολόγος- αντιπρόσωπος καταξιωμένης εταιρίας κλιματιστικών αλλά δε φτάνω την τιμή τους.

Αυτό που με ενδιαφέρει σε μεγάλο βαθμό είναι η αξιοπιστία και ο θόρυβος.

Το Samsung είναι μέσα στη λίστα βασικά για τους δείκτες COP/EER αλλά και για τα φίλτρα. Από εκεί και πέρα όμως αν η αξιοπιστία της Samsung δεν είναι τόσο καλή (όπως διάβασα εδώ μέσα) τότε σίγουρα δε θα σκεφτώ να το πάρω.

Από την άλλη έχω ακούσει και δει ακόμα και Mitsubishi να καίνε πλακέτες και λίγο μετά τα 2 χρόνια.

Απαντήσεις επίσης δε βρήκα στο πως ανταποκρίνονται τα κλιματιστικά που αναφέρω σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες.

Στην ψύξη όλα καλά τα πάνε γενικά. Το ζόρι είναι η θέρμανση.

Προσανατολίζομαι προς LG λόγω και χαμηλότερης τιμής αλλά και χωρίς ουσιαστικές διαφορές από τα χαρακτηριστικά των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενη απάντηση...

Έχω διαβάσει οτιδήποτε έχει σχέση με τα παραπάνω κλιματιστικά. Δε ρωτάω ποιο καλύπτει το χώρο μου. Αυτό το έχει δει γνωστός μου

μηχανολόγος- αντιπρόσωπος καταξιωμένης εταιρίας κλιματιστικών αλλά δε φτάνω την τιμή τους.

Αυτό που με ενδιαφέρει σε μεγάλο βαθμό είναι η αξιοπιστία και ο θόρυβος.

Το Samsung είναι μέσα στη λίστα βασικά για τους δείκτες COP/EER αλλά και για τα φίλτρα. Από εκεί και πέρα όμως αν η αξιοπιστία της Samsung δεν είναι τόσο καλή (όπως διάβασα εδώ μέσα) τότε σίγουρα δε θα σκεφτώ να το πάρω.

Από την άλλη έχω ακούσει και δει ακόμα και Mitsubishi να καίνε πλακέτες και λίγο μετά τα 2 χρόνια.

Απαντήσεις επίσης δε βρήκα στο πως ανταποκρίνονται τα κλιματιστικά που αναφέρω σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες.

Στην ψύξη όλα καλά τα πάνε γενικά. Το ζόρι είναι η θέρμανση.

Προσανατολίζομαι προς LG λόγω και χαμηλότερης τιμής αλλά και χωρίς ουσιαστικές διαφορές από τα χαρακτηριστικά των άλλων.

 

Αν την θεωρείς αναμενόμενη απάντηση ,θα έπρεπε να είχες αναφέρει ότι έχεις διαβασει προηγούμενα ή αυτό να το είχες κάνει πιό προσεκτικά . ;)

 

Θα έβλεπες λοιπόν ότι κατά επανάληψη έχουμε αναφέρει ότι "κάποιος με ότι συνεργάζεται πουλά για καλύτερο και αυτά πλάσαρει " έτσι ο γνωστός σου δεν θα περίμενες να σου πεί κάτι διαφορετικό .Αν όμως είχες αμφιβολίες έπρεπε να ρωτήσεις και αλλού.Το ίδιο δεν θα έδινες βάση στις φήμες για Mitsubishi ,επειδή έχει αναφερθεί και το αντίθετο ,αλλά επίσης δεν προσεξες η εγγύηση τους είναι 5 έτη αν νομίζεις ότι θα έχεις προβλημα από πλακέτες νωρίτερα, καθώς αυτές πάνε με τον συμπιεστή.Για τις χαμηλές θερμοκρασίες πάλι έχει αναφερθεί (και πρόσφατα από άλλα κλιματιστικά), ότι αποδίδουν όλα τα επώνυμα έστω και με μειωμένη απόδοση μέχρι -15 τουλάχιστον,άσχετα τι διαφημίζουν.Η απόδοση εξαρτάται και από τις ρυθμίσεις και την θέση τοποθέτισης που την κρίνει μόνο αυτός που ξέρει ένα μηχάνημα. :DΒέβαια να ζητά κανείς την εύκολη απάντηση είναι πάντα προτιμότερη από το να προσέχει κάποιος τι γράφει ή τι διαβάζει αλλά να μην ξεχνά ότι πρέπει να υπάρχει κίνητρο για να απαντήσει κάποιος στα ίδια κάθε φορά:D

 

Καλημέρα, σκέφτονται οι γονείς μου να τοποθετήσουν ενα μεγαλύτερο inverter στη θέση του παλιού και είναι μεταξύ αυτων των 2:

 

http://www.skroutz.gr/s/287730/Mitsubishi-MSZ-GE71VA.html?from=autocomplete

http://www.skroutz.gr/s/6238/Fujitsu-ASYA24LC.html?from=autocomplete

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω: 1) είναι σε θέση να ζεστάνουν έναν χώρο 60 τμ (τους ενδιαφέρει κυρίως αυτό);

2) Δικαιολογείται η χρηματική διαφορά και πιο πιστεύετε ότι θα είναι πιο οικονομικό? 3)υπάρχει θέμα θορύβου με κάποιο από τα 2? ευχαριστώ

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το Mitsubishi σαν καλύτερο ποιοτικά είναι και ακριβότερο .Για όλα έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα.

Το τι ταιριάζει όμως για τον χώρο σου ,θα το πει τεχνικός επιτόπου ,μπορεί πχ να θές και μικρότερο είναι και ανάλογα την θέση που θα μπεί κάτι.Ο θόρυβος είναι σχετικός γιατί μιλάμε για μεγάλα μηχανήματα και ανάλογα που θα μπεί .Και τα δύο έχουν και μεγάλες εξωτερικές μονάδες και εσωτερικές.

 

Eννοειτε αυτη τη σειρα Model:SRK-71 ZE-S ;

(Καθως καταλαβαινεις Σταρενιε,ακομα τρωγομαι με το να αλλαξω το DAIKIN του σαλονιου,γιατι θεωρω οτι δεν με καλυπτει,με τα 21Κ που εχει.Κοιταω βεβαια και για αλλα DAIKIN,μεγαλυτερα,αλλα παραειναι ακριβα ρε παιδι μου).

 

Ναι για αυτό μιλάμε ,αλλά είναι και θέμα γούστου και αν το βρείς το συγκεκριμένο γιατί όπως είπαμε πλέον μόνο από στοκ.

 

Ο χώρος μου είναι με ταράτσα αμόνωτη αλλά με μονωμένους τοίχους και διπλά πορτοπαράθυρα. Ναι, το 71 κάνει απλά πλάκα. Αυτό που είναι εντυπωσιακό για εμένα όμως είναι η ποιότητα του αέρα. Η γυναίκα μου έχει αλλεργική ρινίτιδα και το σπίτι μας είναι το μόνο κλιματιζόμενο στο οποίο νιώθει ωραία (μου λέει ότι δεν καταλαβαίνει καν ότι υπάρχει κλιματισμός στο χώρο). Για κατανάλωση δεν ξέρω να σου πω διότι το σπίτι είναι καινούργιο όπως και το κλιματιστικό (και δεν το μετράω ξεχωριστά). Όσον αφορά το θόρυβο, στην αρχή που μετακόμισα θεωρούσα ότι κάνει πολυ θόρυβο. Όμως δεν είχα έπιπλα στο σπίτι και δεν είχα ακούσει και άλλα κλιματιστικά (και είμαι και πολύ παράξενος). Τώρα μετά βίας ακούγεται. Το θέμα είναι ότι νομίζω πως στη θέρμανση είναι λίγο περισσότερο θορυβώδες από ότι στην ψύξη. Τώρα το καλοκαίρι κάθομαι στο σαλόνι 4 μέτρα από τη μονάδα σε απόλυτη ησυχία και πρέπει να στήσω αυτί για να καταλάβω ότι δουλεύει. Το χειμώνα από ότι θυμάμαι δεν είναι τόσο εντυπωσιακό (εξαιρούνται πάντα τα πρώτα 10-15 λεπτά που το ανάβω μέχρι να πιάσει θερμοκρασία όπου είναι περισσότερο θορυβώδης ο ανεμιστήρας του). Επίσης στη θέρμανση κάποιες φορές -όχι πάντα- συντονίζεται η εξωτερική μονάδα (την έχω κρεμασμένη) και κάνει περισσότερο θόρυβο από ότι είναι οι προδιαγραφές της. Δυστυχώς για τη MITSUBISHI Ηρακλείου μου λένε ότι φταίει ο τοίχος μου και για να την αλλάξουμε θέση (π.χ. να τη βάλουμε κάτω) θα πρέπει να τους πληρώσω, γεγονός που το θεωρώ απαράδεκτο. Τελικά δεν έκανα τίποτα αλλά πρόσεχέ το αυτό κατά τη δική σου εγκατάσταση.

 

Μην λέμε τα ίδια κάθε τόσο ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3934810#post3934810 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3858531#post3858531

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος μου είναι με ταράτσα αμόνωτη αλλά με μονωμένους τοίχους και διπλά πορτοπαράθυρα. Ναι, το 71 κάνει απλά πλάκα. Αυτό που είναι εντυπωσιακό για εμένα όμως είναι η ποιότητα του αέρα. Η γυναίκα μου έχει αλλεργική ρινίτιδα και το σπίτι μας είναι το μόνο κλιματιζόμενο στο οποίο νιώθει ωραία (μου λέει ότι δεν καταλαβαίνει καν ότι υπάρχει κλιματισμός στο χώρο). Για κατανάλωση δεν ξέρω να σου πω διότι το σπίτι είναι καινούργιο όπως και το κλιματιστικό (και δεν το μετράω ξεχωριστά). Όσον αφορά το θόρυβο, στην αρχή που μετακόμισα θεωρούσα ότι κάνει πολυ θόρυβο. Όμως δεν είχα έπιπλα στο σπίτι και δεν είχα ακούσει και άλλα κλιματιστικά (και είμαι και πολύ παράξενος). Τώρα μετά βίας ακούγεται. Το θέμα είναι ότι νομίζω πως στη θέρμανση είναι λίγο περισσότερο θορυβώδες από ότι στην ψύξη. Τώρα το καλοκαίρι κάθομαι στο σαλόνι 4 μέτρα από τη μονάδα σε απόλυτη ησυχία και πρέπει να στήσω αυτί για να καταλάβω ότι δουλεύει. Το χειμώνα από ότι θυμάμαι δεν είναι τόσο εντυπωσιακό (εξαιρούνται πάντα τα πρώτα 10-15 λεπτά που το ανάβω μέχρι να πιάσει θερμοκρασία όπου είναι περισσότερο θορυβώδης ο ανεμιστήρας του). Επίσης στη θέρμανση κάποιες φορές -όχι πάντα- συντονίζεται η εξωτερική μονάδα (την έχω κρεμασμένη) και κάνει περισσότερο θόρυβο από ότι είναι οι προδιαγραφές της. Δυστυχώς για τη MITSUBISHI Ηρακλείου μου λένε ότι φταίει ο τοίχος μου και για να την αλλάξουμε θέση (π.χ. να τη βάλουμε κάτω) θα πρέπει να τους πληρώσω, γεγονός που το θεωρώ απαράδεκτο. Τελικά δεν έκανα τίποτα αλλά πρόσεχέ το αυτό κατά τη δική σου εγκατάσταση.

Προφανως και φταιει ο τοιχος σου,οπως εφταιγε και ο δικος μου,οταν ειχα κρεμασει δυο κλιματιστικα στα υπνοδωματια,και μπουμπουνιζε ο τοπος.

Τα κατεβασα κι εγω κατω,και ησυχασα.

Και γλυτωσα και απο τα περιστερια,που γουσταρανε ηρεμια στα ψηλα,και ειχαν καταχεσει τον τοπο.Οταν εφερα κατω τα μηχανηματα,τα σνομπαραν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...