Jump to content

Lenovo Vibe Z2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι που με ενοχλεί είναι η ενταση του ήχου στα ακουστικά.είναι πολύ χαμηλή.στο μέτρο η σε χώρους με θόρυβο σχεδόν δεν ακούς.αυτό συμβαίνει όταν παίζεις μουσική δικιά σου ή απο κάποιο online player.εαν όμως ακούς απο ραδιόφωνο (fm) η ενταση είναι υψηλη!!φυσικά αυτό συνέβαινε και στην προηγούμενη εκδοση
Ζητείται κόρη βενζινοπώλη για σοβαρή σχέση !!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα όλους. Είμαι καινούργιος στο forum και μπήκα απλά για να πω τις εμπειρίες μου από το κινητό διότι το έχω ήδη τρεις μήνες. Πριν δύο μέρες έκανα αναβάθμιση σε lollipop, εχθές ήμουν κάπως δυσσαρεστημένος διότι έχασα δύο widgets. Σήμερα όμως ψάχνοντας το ανακάλυψα ότι το κινητό επιτέλους έγινε όπως θα ήθελα να το έχω!

Αναφορικά με το πρόβλημα του bluetooth, τυγχάνει να έχω ένα της Sony με διπλά ακουστικά για να ακούω μουσική και ένα plantronics απλό και με τα δύο δουλεύει άψογα μετά την αναβάθμιση. Όσον αφορά την μπαταρία ως εκ θαύματος εδώ και δύο μέρες απολαμβάνω τον δείκτη να πέφτει με πολλή αργή κίνηση με μεγάλη χρήση ίντερνετ και ομιλίας άνω των τριών ωρών τη μέρα.

Επίσης έκανα μια μίξη lenovo UI και HOLA LAUNCHER που πραγματικά έκανε το κινητό λειτουργικοτατο και στα μέτρα μου.

Πρόβλημα είχα μόνο με το κλείδωμα της οθόνης με δύο χτυπήματα αλλά τελικά το έλυσα με το HOLA που το έχει επίσης σαν λειτουργία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι που με ενοχλεί είναι η ενταση του ήχου στα ακουστικά.είναι πολύ χαμηλή.στο μέτρο η σε χώρους με θόρυβο σχεδόν δεν ακούς.αυτό συμβαίνει όταν παίζεις μουσική δικιά σου ή απο κάποιο online player.εαν όμως ακούς απο ραδιόφωνο (fm) η ενταση είναι υψηλη!!φυσικά αυτό συνέβαινε και στην προηγούμενη εκδοση

 

Εμένα αντιθέτως η ένταση αυξήθηκε μετά την αναβάθμιση αλλά και πριν είχα ψάξει το θέμα με το equaliser, προσπάθησε να το ρυθμίσεις στη μέση από τις χαμηλές ως τις ψηλες, μια ευθεία όλη η κλίμακα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια χαρα μου καθεται ακριβως πεφτει....εσωτερικα εχει θηκη σιλικονης ...και κλεινει σαν φακελος....γενικως τρεχει πιο γρηγορα το τηλεφωνο με την αναβαθμιση......δεν ξερω αν εχετε πιο νεα απο την 5.0.1......για ελευθερη μνημη και εμενα γυρω στα 1200 παιζει...μετα απο καθαρισμο cache

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ανοιγει και κλεινει οπως ενα βιβλιο ....και εσωτερικα εχει θηκη σιλικονης και συγκρατειται το τηλεφωνο.........

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εγω εχω θεμα με τα ακουστικα του.....δεν με ακουει ο αλλος καλα....αλλα με ακουστικα που ειχα απο samsung δουλευουν μια χαρα χωρις κανενα προβλημα....

 

Παιδιά πατήστε στα στοιχεία του κινητού την έκδοση αρκετές φορές και θα σας ανοίξει η ιδιότητα του προγραμματιστη. Αντιθέτως σε εμενα με ακούν όλοι και από το μικρόφωνο λαο από το Bluetooth και μου λένε να μιλάω πιο σιγά. Τξν Πέμπτη το βράδυ μου ήρθε το lollipop έκδοση 5.0.2 όμως όχι 1.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα εκανα αναβαθμιση σε 5.0.1...αυτο που μου εχει σπασει τα νευρα ειναι οτι μετα απο ξεκλειδωμα οποια στιγμη...μου βγαζει στην οθονη την σελιδα με τα μυνηματα νεα η παλια ...στην προηγουμενη εκδοση δεν υπηρχε αυτο....το τηλεφωνο εγινε αισθητα πιο γρηγορο......μηπως γνωριζει καποιος τις κινησεις ωστε να μην μου βγαινει αυτη η ειδοποιηση?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..:):):):)

θα πας στις ρυθμίσεις και μετά στο κέντρο ειδοποιήσεων. Από εκεί και πέρα ή πας στο διαχείριση ειδοποιήσεων κι επιτρέπεις σε όποια εφαρμογή θες να σου δίνει ειδοποίηση με κλειδωμένη οθόνη, ή πάς ακριβώς από κάτω από την διαχείρηση στο ειδοποιησεις οθόνης κλειδώματος αι λείνεις το διακόπτη για το σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για το bluetooth, μάλλον υπάρχει θεματάκι με τα παλαιότερα ακουστικά. Στο παλιό και αγαπημένο μου Νοκια η σύνδεση είναι απαράδεκτη και άχρηστη. Σε δοκιμή πλαντρονικς φίλου έδειξε να πάει καλά και περιμένω το δικό μου παραγγελία ml20. Όσο για το νοκ οφ, μου έδωσε ιδέα ο φίλος προηγουμένως και ρύθμισα στον Nova launcher το double tap να ενεργοποιεί το κλείδωμα με ένα πλήκτρο και ...βουαλά νοκ οφ!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για το bluetooth, μάλλον υπάρχει θεματάκι με τα παλαιότερα ακουστικά. Στο παλιό και αγαπημένο μου Νοκια η σύνδεση είναι απαράδεκτη και άχρηστη. Σε δοκιμή πλαντρονικς φίλου έδειξε να πάει καλά και περιμένω το δικό μου παραγγελία ml20. Όσο για το νοκ οφ, μου έδωσε ιδέα ο φίλος προηγουμένως και ρύθμισα στον Nova launcher το double tap να ενεργοποιεί το κλείδωμα με ένα πλήκτρο και ...βουαλά νοκ οφ!

 

Το ml20 έχω και εγώ και είναι φανταστικό με αντίστοιχα φανταστική μπαταρία και ήχο και συγχρόνως φτηνό. Επιπλέον το έχεις κλειστό και μόλις σε καλεσουν το ανοίγεις και συνδέεται άμεσα δίνοντας σου και αναφορά στα αγγλικά, σαν να ερωτεύτηκε το Z2 μόλις το αντικρισε για πρώτη φορά! Αντιθέτως το Sony κάνει μισό λεπτό να συνδεθεί αλλά το έχω μόνο για χρήση στη μηχανή και μουσική. Θα μείνεις σίγουρα ευχαριστημένος φίλε μου, εύγε για τημ αγορά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα σε ολη την παρεα,σημερα ειδα αυτο εδω http://www.minideal.net/lenovo-vibe-z2-4g-fdd-lte-smartphone-msm8916-quad-core-64bit-2gb-32gb-5-5-inch-hd-screen.html στο minideal και σκεφτομαι και εγω πολυ σοβαρα να πατησω το "BUY" :D......

Εχει αυτη τη στιγμη την 4.4.4,γνωριζεται μολις ερθει Ελλαδα αν θα μπορω να το αναβαθμισω στην εκδοση 5?

Sorry για την ερωτηση αλλα δεν γνωριζω και παρα πολλα απο αναβαθμθσεις :O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα από public. Στο about phone->regulatory info εμφανίζει Philippines και India sar information... Εσάς;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα από public. Στο about phone->regulatory info εμφανίζει Philippines και India sar information... Εσάς;

και εγώ απο τα public το πήρα και μου λεει τα ίδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα και απο μενα σε ολη την παρεα,σημερα ειδα αυτο εδω http://www.minideal.net/lenovo-vibe-z2-4g-fdd-lte-smartphone-msm8916-quad-core-64bit-2gb-32gb-5-5-inch-hd-screen.html στο minideal και σκεφτομαι και εγω πολυ σοβαρα να πατησω το "BUY" :D......

Εχει αυτη τη στιγμη την 4.4.4,γνωριζεται μολις ερθει Ελλαδα αν θα μπορω να το αναβαθμισω στην εκδοση 5?

Sorry για την ερωτηση αλλα δεν γνωριζω και παρα πολλα απο αναβαθμθσεις :O

 

δυσκολα, γιατί τα κινητα έρχονται απο Κίνα, με πειραγμενη ρομ και περασμένα το play store και την ελληνική γλώσσα, αν δεν είναι ροοτ και σου επιτρέπει να κάνεις αναβάθμιση, αν γίνιε θα χάσεις τα ελληνικά κια θα έχεις κινέζικα κια αγγλικά, εκτος αν βρεις και περάσεις άλλη row απο το xdadevelopers ή το needsrom. οποτε σκέψου το καλα πριν αποφασίσεις. Η διαδικασια να αλλάξεις row είναι εύκολη, αλλά θέλει ψάξιμο και μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

ακυρο τελικα απο παμπλικ,δεν το εχουν πλεον......:(

θελω την γνωμη σας ρε παιδια τι να κανω,να το χτυπησω απο μινιντιλ?

φοραει την 4.4.4,αν δεν κανω αναβαθμιση δεν θα εχω προβληματα γλωσσας ετσι δεν ειναι?

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :D

Link to comment
Share on other sites

ακυρο τελικα απο παμπλικ,δεν το εχουν πλεον......:(

θελω την γνωμη σας ρε παιδια τι να κανω,να το χτυπησω απο μινιντιλ?

φοραει την 4.4.4,αν δεν κανω αναβαθμιση δεν θα εχω προβληματα γλωσσας ετσι δεν ειναι?

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :D

 

Καλημέρα. Πριν λίγο καιρό ψάχνοντας στο lenovo forum για να δω πότε θα γίνει η αναβάθμιση σε lollipop, είδα δύο άτομα μιλώντας με τον admin που είχαν προβλήματα με τα αντίστοιχα κινέζικα. Τους ρώτησε αν στην πίσω μεριά γράφει china Phone, απάντησαν θετικά και μετά τους είπε ότι έχουν αγοράσει το κινητό της κινεζικης αγοράς και χρειάζονται πολλά και διάφορα. Θα σου πρότεινα το Lenovo P70a 5" που έχει τον 8πυρηνο mediatek 64bit international edition με 4000mAh και το έχει η Wind νομίζω 249€ αν δεν θέλεις να δώσεις 300€ πλέον για το Ζ2. Απλά είναι πλαστικό όχι αλουμινίου σασί.

Link to comment
Share on other sites

To ακουστικο ακούγεται χαμηλα παιδες.. και από τα handfree το ιδιο.. εχει κανενα app που να ανεβαζει καπως το headphone;;;;

δεν είναι bug, νομιζω ετσι είναι φτιαγμενο το μοντελο..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βγήκε "έξυπνη" θήκη όπως στο μεγάλο του αδερφάκι.

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Lenovo-Vibe-Z2-k920-Mini-Original-Leather-case-smart-flip-cover-protective-Shell-free/32262602250.html

Μετά από μεγάλη αναμονή την παρέλαβα.

Είναι πράγματι 'έξυπνη', ενεργοποιεί την οθόνη του κινητού όταν την ανοίγεις και την σβήνει όταν την κλείνεις - στο stock launcher.

Για να απαντήσω στην ερώτηση του φίλου κάποια post πιο πριν, έχει κάποιο μαγνητάκι αλλά δεν θα έλεγα ότι 'κολλά' στην οθόνη και δεν ανοίγει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καμιά βδομάδα χρήσης, οταν συνηθίσεις λίγο το μέγεθος, το τηλ είναι αέρινο. Το bluetooth τελικά είναι οκ αλλά μόνο με νεότερης γενιάς ακουστικό. Το μόνο που με ενοχλεί έιναι ότι συχνά πυκνά όταν μιλάω, πατιέται το κουμπί για εγγραφή κλήσεων και με εκνευρίζει. Υπάρχει κανας τρόπος να το βγάλω από τη μέση ή να το απενεργοποιήσω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως στο καλο αλλαζουμε την εικονα στην οθονη κλειδώματος;;; στο 4.4 γινότανε με απλο swipe στην οθονη, τωρα στο 5.02 πως γινεται;;;;;
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως στο καλο αλλαζουμε την εικονα στην οθονη κλειδώματος;;; στο 4.4 γινότανε με απλο swipe στην οθονη, τωρα στο 5.02 πως γινεται;;;;;

 

Επειδή έχω βάλει τον HOLA LAUNCHER και είναι πανεύκολο με αναγκασες να επαναφέρω τον Lenovo για να το βρω. Πήγαινε Ρυθμίσεις - οθόνη - ταπετσαρία - διάλεξε φώτο και θα σου βγάλει επιλογή ταπετσαρία αρχικής οθόνης, οθόνης κλειδώματος και επιλογή και για τα δύο.

Επίσης αλλάζει και στην ίδια την σελίδα αν γυρίσεις στην πάνω γωνία δεξιά σαν φύλλο βιβλίου, αλλά σε παραπέμπει στις φώτο που έχει ως default.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To ακουστικο ακούγεται χαμηλα παιδες.. και από τα handfree το ιδιο.. εχει κανενα app που να ανεβαζει καπως το headphone;;;;

δεν είναι bug, νομιζω ετσι είναι φτιαγμενο το μοντελο..

 

Δοκίμασε το musixmatch και επέλεξε στις ρυθμίσεις το equalizer, επιλογή χρήστη και βάλε όλη την κλίμακα στη μέση σε ευθεία από μπάσα μεχρι πριμα. Επίσης έχω βρει κάτι ακουστικά Sony που βγάζουν φανταστικό δυνατό και καθαρό ήχο, όπως και τα AKG από public με απίθανα μπάσα. Με λίγα λόγια τα εργοστασιακά lenovo που έχει το κινητό είναι για πέταμα, πολύ χαμηλός ήχος, μην στεναχωριεσαι τα ακουστικά φταίνε όχι το κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από καμιά βδομάδα χρήσης, οταν συνηθίσεις λίγο το μέγεθος, το τηλ είναι αέρινο. Το bluetooth τελικά είναι οκ αλλά μόνο με νεότερης γενιάς ακουστικό. Το μόνο που με ενοχλεί έιναι ότι συχνά πυκνά όταν μιλάω, πατιέται το κουμπί για εγγραφή κλήσεων και με εκνευρίζει. Υπάρχει κανας τρόπος να το βγάλω από τη μέση ή να το απενεργοποιήσω?

Από ότι κατάλαβα μαγνητιζεται το συγκεκριμένο κουμπί και ρνεργοποιειται; έχεις δοκιμάσει να απαντάς την κλήση και να πατάς αμέσως μετά το κουμπί κλειδώματος πριν κλείσεις το κάλυμμα ώστε να αποφεύγεις οποιαδήποτε λειτουργία; τα τελευταία χρόνια σε όλα τα κινητά αυτό κάνω για σιγουριά και ησυχασα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια! απλα πρπει να δοκιμασω και τα akg τα handsfree να ακουσω σαν ανθρωπος! τα AKG 309 λεμε ε;;

 

Θα σε γελάσω έχω πετάξει το κουτί τους. Πάντως ήταν φτηνά ανάμεσα σε 5 και 10€ και μου τα πρότεινε ο πωλητής του public. Δεν χαλάνε με τίποτα και έχουν φανταστικά μπάσα. Χρώμα καφέ σκούρο προς χακί σκούρο. Τα άλλα τα Sony τα είχα πάρει από κατάστημα για υπολογιστές, είναι εξίσου καλά με κάτι λιγότερο σε μπάσα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι συνάδελφοι,μπορεί να συνδεθεί με smart tv μέσω HDMI όπως κάποια samsung?
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι συνάδελφοι,μπορεί να συνδεθεί με smart tv μέσω HDMI όπως κάποια samsung?

 

Φυσικά και μπορεί

Ρυθμίσεις - Προβολή - Μετάδοση οθόνης και είσαι έτοιμος!

Ωπ συγνώμη, καλωδιακή σύνδεση εννοείς. Δεν νομίζω ότι μπορεί εκτός κι ανψτο κάνεις μέσω υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

το χει ένας φίλος μου,και θέλει να βλέπει μια ταινία στο κινητό πχ από το popcorn app και να την βλέπει στην τηλεόραση,να του προτείνω android tv box η υπάρχει κάποιος τρόπος με το κινητό;
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος να έχουμε το double tap wake gesture στην συσκευή??αν ναι πως??

 

Το γράφουμε και πιο πάνω ότι όντως το ξεκλείδωμα με double tap μετά την αναβάθμιση σε Android 5 δεν λειτουργεί, το κλείδωμα όμως με double tap λειτουργεί. Δοκίμασε στο δικό σου αν λειτουργεί από τις ρυθμίσεις - κλείδωμα οθόνης.

Εγώ το επανεφερα μέσω του HOLA LAUNCHER που έχει αυτή τη λειτουργία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το χει ένας φίλος μου,και θέλει να βλέπει μια ταινία στο κινητό πχ από το popcorn app και να την βλέπει στην τηλεόραση,να του προτείνω android tv box η υπάρχει κάποιος τρόπος με το κινητό;

Τότε βάζεις την λειτουργία στην smart tv ώστε να τη βρει το κινητό και μετά πας στις ρυθμίσεις-Προβολή - Μετάδοση οθόνης και συνδέεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει αυτό; Ρωτάω γιατί στην δική μου smart TV μπορώ να κάνω mirroring αλλά μόνο ότι έχει το κινητό μέσα, δεν μπορώ να σερφάρω στο internet και να το βλέπω στην τηλεόραση
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...