Jump to content

Lenovo K3 Lemon


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τελικά γύρισα πίσω το TD-LTE που είχα πάρει από απροσεξία. Μου έστειλαν αυτό που υποστηρίζει το δικό μας 4g και όλα κομπλέ. Μόνο σπάσιμο το ότι δεν έχει δέκτη ραδιοφώνου FM.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...πρέπει να είσαι root και είναι στο φάκελο etc, αλλά καλύτερα αν δεν έχεις τις γνώσεις, να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που το παραμετροποιεί αυτόματα όπως αυτό που προανέφερα ή ανάλογο. Πρώτα δοκίμασε με κάποιο πρόγραμμα όπως το AndroiTS GPS Free ή GPS Test, να δεις αν γενικά επικοινωνεί με δορυφόρους κλπ. Σίγουρα η υποβοήθηση από mobile data (A-GPS) βοηθάει για γρήγορο lock/fix.

 

εχω παλι θεμα με την τοποθεσια φιλος μου.. Δν μπορει να με βρει..μπορεις να βοηθησεις.? στελνοντας μου το αρχειο που λες να το κανω αντικατασταση ετοιμο.?? Ή πες μου ποιες ακριβως ρυθμισεις να αλλαξω..??

 

σε ευχαριστωω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

εχω παλι θεμα με την τοποθεσια φιλος μου.. Δν μπορει να με βρει..μπορεις να βοηθησεις.? στελνοντας μου το αρχειο που λες να το κανω αντικατασταση ετοιμο.?? Ή πες μου ποιες ακριβως ρυθμισεις να αλλαξω..??

 

σε ευχαριστωω

 

...δε μας λες πως προέκυψε το πρόβλημα, αν άλλαξες rom, ποια έβαλες, κλπ αλλά σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να βάλεις το TopNTP και λογικά θα επιλύσει το θέμα lock.

Link to comment
Share on other sites

...δε μας λες πως προέκυψε το πρόβλημα, αν άλλαξες rom, ποια έβαλες, κλπ αλλά σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να βάλεις το TopNTP και λογικά θα επιλύσει το θέμα lock.

Τπτ καμια αλλαγή Ρομ.. Είναι όπως μου ήρθε..απο την αρχή έχω θέμα όπως έγραψα.!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Τπτ καμια αλλαγή Ρομ.. Είναι όπως μου ήρθε..απο την αρχή έχω θέμα όπως έγραψα.!

 

...δοκίμασες με το TopNTP που σου είπα; Αλλιώς προτείνω αλλαγή rom στην τελευταία επίσημη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ ψαξιμο στο myphone.gr και μπερδεμένος αναμεσα στα zte v5s v5 red bull κατέληξα και γω στο Κ3!

Μολις το παρειγγειλα απο geekbuying μαζι με μια θηκη δερματινη στα 124 συνολο!

Νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη κινητου!

Η χρηση θα ειναι απο γυναικα θα χρειαστει να το σκαλισω καθολου η να το αφησω οπως ερθει?

Link to comment
Share on other sites

...προσωπικά, αφού έβαλα το custom recovery με το σχετικό FlashRecovery.exe (Lenovo_K30-W_FlashRecovery_050125) που υπάρχει, φλάσαρα το SuperSU (UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip). Το custom recovery με αυτό τον τρόπο δεν μπαίνει μόνιμα, παρά μόνο μέχρι τo επόμενο reboot από αυτό.

 

γεια.Μια βοηθεια για τον τροπο.αφου τρεξω το flashrecovery.exe εχει 4 επιλογες που δεν καταλαβαινω τι λενε.ποια να διαλεξω?

Link to comment
Share on other sites

μια ποιο λεπτομερής εξήγηση:κατεβαζουμε το" Lenovo_K30-W_EN_FlashRecovery_0501312031"

τρεχουμε το FlashRecovery.εχε συνδεουμε το κινητο και επιλεγουμε το 2.

κανει εγκατασταση το custom recovery μεσα στην μνημη του κινητου τοποθετουμε το supersu απο πριν.

εγκατασταση του supersu με την custom recovery και επιλεγουμε την μονιμη εγκατασταση.

ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mου ρθε σήμερα ένα που περίμενα βλέπω όμως ότι στο κουτί αλλά και πίσω από τη μπαταρία γράφει TD-LTE, ωστόσο είναι το Κ30W που προωθούν ως FDD-LTE, για τα ευρωπαικά δίκτυα δηλαδή. Τι παίζει; Μη μου πείτε δοκίμασέ το γιατί δεν προορίζεται για μένα οπότε δε θέλω να το πειράξω καν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mου ρθε σήμερα ένα που περίμενα βλέπω όμως ότι στο κουτί αλλά και πίσω από τη μπαταρία γράφει TD-LTE, ωστόσο είναι το Κ30W που προωθούν ως FDD-LTE, για τα ευρωπαικά δίκτυα δηλαδή. Τι παίζει; Μη μου πείτε δοκίμασέ το γιατί δεν προορίζεται για μένα οπότε δε θέλω να το πειράξω καν.

 

Και της συζύγου μου το ίδιο γράφει πίσω από την μπαταρία. Αν είναι το K30-W δεν έχεις θέμα. Όταν κατά λάθος είχα πάρει το άλλο μοντέλο δεν αναγνώριζε καν το 3G. Τώρα με το νέο μοντέλο (ναι, το άλλαξα) όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι ερωτήσεις επειδή θα το παραγγείλω για τρίτο άτομο άσχετο γενικώς. Ελληνικά έχει μέσα η K30-W? Ραδιόφωνο έχει? Η αναβάθμιση που λέτε έρχεται ΟΤΑ ή πρέπει να τη κατεβάσω και να τη κάνω? Γενικά αναβάθμιση σε ευρωπαϊκό firmware έχει γίνει?

Γενικά επειδή ψωνίζω από vickmall αλλά δε βλέπω να το έχουν ποιό άλλο μαγαζί θεωρείτε αξιόπιστο για να μη μου στείλουν άλλη έκδοση και έχω θέματα?

Edited by Georgema
Link to comment
Share on other sites

μολις το παρελαβα .... και το πρωτο πραμα πουκανει κανεισ ειναι να ελεγχει για αναβαθμησεις

το λοιπον.. μολις παταω αναβαθμισεις συστηματος με πεταει εξω και λεει η εφαρμογη δυστηχως εκλεισε

δεν μπορω να δω ουτε τη αναβαθμηση εχει αλλα ουτε και να κανω...

εχει κανεις κατι υποψην???

 

παραυτα το κινητο παει σφαιρα δεν εχει ραδιοφωνο (χεστικα) ο ηχος ειναι πολυ δυνατος δηαλδη αυτα που ακουω ποιο

πανω για αλλαγη ρομ και τετοια δεν νομιζω οτι χρειαζετε ... θα σπασει το ηχειο αν παει παραπανω

διορθωσα και το θεμα με τα κινεζικα στις επαφες , λοκαρει κατευθειαν δορυφορους χωρις κανενα προβλημα

αα και το αγορασα απτο vickmall

Link to comment
Share on other sites

μολις το παρελαβα .... και το πρωτο πραμα πουκανει κανεισ ειναι να ελεγχει για αναβαθμησεις

το λοιπον.. μολις παταω αναβαθμισεις συστηματος με πεταει εξω και λεει η εφαρμογη δυστηχως εκλεισε

δεν μπορω να δω ουτε τη αναβαθμηση εχει αλλα ουτε και να κανω...

εχει κανεις κατι υποψην???

 

παραυτα το κινητο παει σφαιρα δεν εχει ραδιοφωνο (χεστικα) ο ηχος ειναι πολυ δυνατος δηαλδη αυτα που ακουω ποιο

πανω για αλλαγη ρομ και τετοια δεν νομιζω οτι χρειαζετε ... θα σπασει το ηχειο αν παει παραπανω

διορθωσα και το θεμα με τα κινεζικα στις επαφες , λοκαρει κατευθειαν δορυφορους χωρις κανενα προβλημα

αα και το αγορασα απτο vickmall

 

...καταρχάς δε μας λες με ποια rom ήρθε. Αν έχει κάποια multilanguage, που συνηθίζεται, λογικά το OTA update δε δουλεύει. Επίσης η αναφορά στον ήχο αφορούσε παλιότερη rom, σε επόμενη διορθώθηκε. Πιθανόν έχεις ενημερωμένη.

Ραδιόφωνο από όσο θυμάμαι όταν έστηνα το κινητό, είχε τη εφαρμογή Lemon FM που δούλευε, δε ξέρω αν αφαιρέθηκε σε επόμενες.

Να το χαρείς, πολύ καλό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

...καταρχάς δε μας λες με ποια rom ήρθε. Αν έχει κάποια multilanguage, που συνηθίζεται, λογικά το OTA update δε δουλεύει. Επίσης η αναφορά στον ήχο αφορούσε παλιότερη rom, σε επόμενη διορθώθηκε. Πιθανόν έχεις ενημερωμένη.

Ραδιόφωνο από όσο θυμάμαι όταν έστηνα το κινητό, είχε τη εφαρμογή Lemon FM που δούλευε, δε ξέρω αν αφαιρέθηκε σε επόμενες.

Να το χαρείς, πολύ καλό κινητό.

 

η rom αποτι ειδα πρεπει να ειναι η s025 ή εκδοση ηλικου Η201 δεν ξερω αν ειναι ποιο καινουργια ή ποιο παλια, οσο αφορα το lemon fm ειναι webradio και οχι αναλογικο αλλα οπως ειπα δεν με ενδιαφερει καθολου, το κινητο ειναι οντως πολυ καλο .

σευχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον !!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ξαναρωτάω αλλά στη σελίδα του vickmall λέει ότι έχει FM radio. Με τη Vick Wang του vickmall που μιλάω ακόμα και τώρα επιμένει ότι έχει FM Radio όπως όλα τα LENOVO. Τι ισχύει τελικά? Για μένα είναι πολύ σημαντικό το ραδιόφωνο
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ξαναρωτάω αλλά στη σελίδα του vickmall λέει ότι έχει FM radio. Με τη Vick Wang του vickmall που μιλάω ακόμα και τώρα επιμένει ότι έχει FM Radio όπως όλα τα LENOVO. Τι ισχύει τελικά? Για μένα είναι πολύ σημαντικό το ραδιόφωνο

 

οχι φιλε μου δεν εχει αναλογικο fmradio :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπον φιλοι μου αφου ψαχτικα αρκετα για root ... η λυση ητανε τελικα μπροστα μου και δεν την εβλεπα σας παραθετω λοιπον

τον τροπο μπασ και βοηθησω καποιους σαν και μενα που τουσ την σπανε τα επιπλεον προγραμματα που βαζουν τα κινεζακια μεσα.

βασικα πρεπει να χεις λαπτοπ για τη ολη δουλεια και αφου συνδεσεις το κινητο στο λαπτοπ περα απο το κινητο σου βγαζει και ενα ακομα σαν κρυφο φακελο της lenovo ναι αυτο με το κοκκινο σημματακι αλλα δεν ειναι κρυφος ,δεξι κλικ ανοιγμα και σας βαζει στην σουιτα της lenovo τρεχετε το προγραμμα και το κανετε εγκατασταση ολα φαινοντε τελεια ... μεχρι την στιγμη που τα παντα ειναι κινεζικα .... χαχαχαχα μην πανικοβαλεστε καπου στο μενου αριστερα

εχει της εφαρμογες πολυ προσεκτικα επιλεξτε ενα ενα τα κουτακια μεχρι να της βρειτε αφου τισ επισημανετε θα δειτε αυτες που τισ εχουν βαλει αυτοι αλλα μπορειτε να τις βγαλετε ευτυχως αυτες που ειναισημαντικες και αφορουν το λειτουργικο δεν σας αφηνει να τισ πειραξετε ... και γινετε ως εξης... τσεκαρετε το κουτακι της εφαρμογης που θελετε να διαγραψετε και πατα τε τα κινεζικα στα δεξια της εφαρμογης.

ενα μονο σας λεω μην την πατησετε οπωσ εγω .. αλλα τελικα το εσωσα ... και το αφησετε να κανει ενημερωση στις εφαρμογες ολες ξαφνικα θα κινεζιασουν... αν εχετε καμια απορια ρωτηστε .. αν εχετε εναν κινεζο διπλα να μεταφραζει ειστε αρχοντες !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Μόλις την παρασκευή παρέλαβα και εγώ αυτό το κινητό από παραγγελία απο την vickmall και έχω σοβαρότατο θέμα με το κινητό

Καταρχήν να πω ότι είναι άσχετος με smartphone και συγκρισεις και τετοια δεν μπορω να κανω.Το κινητό μόλις το ξεπακέταρα, πάτησα το κουμπι του να ανοίξει και δεν έκανε απολύτως τίποτα...μετά δοκίμασα να το φορτίσω με τον αμερικάνικο φορτιστή του και το βοηθητικό ευρωπαικου στυλ βυσματακι πριζας που μου στειλανε, αλλά και πάλι το κινητό δεν φόρτιζε..ακόμα και μετα από πόσες ώρες, δεν υπάρχει καμία αντίδραση...έλεγα ότιίσως έφταιγε το καλώδιο,όμως δοκιμάσαμε να φοτρτίσουμε με το καλώδιο αυτό, ένα κινητό huawei ενός φίλου,το οποίο το αναγνώρισε μια χαρα ο φορτιστής και φορτιζόταν κανονικά,όπως και μετα υ το βγαλαμε το usb και το βαλαμε στον υπολογιστη, το κινητο του , αναγνωριζοταν, το δικό μου ούτε στο υπολογιστή...να σημειώσω ότι δεν έβαλα ακόμα sim μέσα(ειναι dual) αλλά δεν νομίζω ότι φταιει αυτό...όλα τα βιβλιαράκια βοηθιών ειναι στα κινέζικα και δεν βγάζω άκρη με τίποτα...από οτι βλεπω σε βιντεο το κινητο ανοιγει με ενα μονο κουμπακι τα δεξια του,εμενα δεν κανει απολυτως τιποτα.

Αν ξέρει κανένας τι γίνεται ας με βοηθήσει αν θέλει, ή αν κάποιος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα. Εικάζω ότι έχει μηχανικό πρόβλημα το κινητό , αφού διαβάζω και τ ότο όταν παραγγέλνεις απο έξω υπάρχει αυτός ο κίνδυνος με τους κινέζους.

Θα περιμένω, να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, δεν έχεις βγάλει το μικρό διαφανές αυτοκολλητακι που συνήθως (αρκετές φορές) έχουν κολλημένο οι μπαταρίες στους ακροδέκτες τους.
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τι να πω,σε ευχαριστώ πολύ...αυτό ήτανε.. είμαι τελείως άσχετος είναι το 1ο μου smartphone, ήτανε εντελώς γελοίο αυτό που ρώτησα τελικά...όλα καλά...

κάτι άλλο τώρα που θα ήθελα να ρω΄τησω είναι για τις sim αν κάποιος θέλει να μου απαντήσει...έχω τις μεγάλες sim και αυτό θέλει μάλλον μικρες σε μέγεθος...έω ακούσει ότι πρεέπει να άω να μου τις κόψουν σε κάποιο κατάστημα, ισχύει σίγουρα αυτό, ή θα πρέπει να αγοράσω άλλες; αν μπορείτε πείτε μου κάποιες λεπτομέρειες

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, μαλλον επεσες θυμα του σελοτεϊπ :lol:

βγαλε το μικρο σελοτεϊπ απο την μπαταρια ωστε να κανει επαφη :happy:

 

 

φίλε μου τι να πω,σε ευχαριστώ πολύ...αυτό ήτανε.. είμαι τελείως άσχετος είναι το 1ο μου smartphone, ήτανε εντελώς γελοίο αυτό που ρώτησα τελικά...όλα καλά...

κάτι άλλο τώρα που θα ήθελα να ρω΄τησω είναι για τις sim αν κάποιος θέλει να μου απαντήσει...έχω τις μεγάλες sim και αυτό θέλει μάλλον μικρες σε μέγεθος...έω ακούσει ότι πρεέπει να άω να μου τις κόψουν σε κάποιο κατάστημα, ισχύει σίγουρα αυτό, ή θα πρέπει να αγοράσω άλλες; αν μπορείτε πείτε μου κάποιες λεπτομέρειες

Ευχαριστώ και πάλι!

 

κοψε τες μονος σου δωρεαν.

μην ανησυχεις, θα δουλεψουν ακομα κι αν δεν εισαι απολυτα ακριβης

δες αυτο το εγγραφο: http://www.thechinacellphone.com/micro_sim_template.pdf

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, μαλλον επεσες θυμα του σελοτεϊπ :lol:

βγαλε το μικρο σελοτεϊπ απο την μπαταρια ωστε να κανει επαφη :happy:

 

 

 

κοψε τες μονος σου δωρεαν.

μην ανησυχεις, θα δουλεψουν ακομα κι αν δεν εισαι απολυτα ακριβης

δες αυτο το εγγραφο: http://www.thechinacellphone.com/micro_sim_template.pdf

 

 

alex_master και telefoneri σας ευχαριστώ πολύ

αν κόψω τις σιμ θα μπορουν να μπαινουν στα παλια τηλεφωνα?(ετσι απο περιεργια ρωταω)

Link to comment
Share on other sites

alex_master και telefoneri σας ευχαριστώ πολύ

αν κόψω τις σιμ θα μπορουν να μπαινουν στα παλια τηλεφωνα?(ετσι απο περιεργια ρωταω)

αν και καλύτερα να πάς απλά κ να στις αντικαταστήσουν γνωμη μου και μπορείς να αγοράσεις αντάπτορα που μπορεις να τις χρησιμοποιησεις κ σε αλλες συσκευες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...