Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Τροποποιήθηκε και λειτουργουν σωστά τα links! Αν θέλει ο moderator ας το βάλει πρώτη σελίδα!

 

O οδηγός μπήκε στην πρώτη σελίδα.

 

Keep up the good work! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

-Γεια σας, έχω ένα πρόβλημα έχω κάνει root έχω περάσει την 1447 αλλά για κάποιο λόγο δεν μου αναγνωρίζει όποια sim κάρτα και αν βάλω (έχω δοκιμάσει μια της cosmote και μια της wind) και όταν πάω στις ρυθμίσεις το μενού "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" μου το έχει με αχνό γκρι χρώμα δηλαδή δε μπορώ να το επιλέξω, έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά και πάλι τίποτα, υπάρχει κάποιος με το αντίστοιχο πρόβλημα;

 

-Δε ξέρω άμα είναι σχετικό αλλά κατά την εγκατάσταση της 1447 μου έγραφε τα εξής:

Checking for MD5 file

Skipping MD5 check: no MD5 file found

παρόλα αυτά στο τέλος μου γράφει Succesful στη συνέχεια περνάω κανονικά το UPDATE-SuperSU-v2.45.zip κάνω reboot και έχω το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω.

 

-Βρήκα στο site needrom την VIBEUI_V2.0_1503_7.108.1_ST_A808t, την έχει περάσει κανείς; Ίδια διαδικασία θέλει; SuperSU το 2.45 να βάλω αν προσπαθήσω να περάσω την 1503;

Edited by papakos86
Νέα στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το Α806 και αντιμετωπιζω το εξεις πρόβλημα, μπαταρία καταναλωνεται μόνη της πολύ γγρήγορα, τρέχουν εφαρμογές που δεν μπορώ να σταματήσω, δεν είναι δυνατον να ανοίξουν εεφαρμογές, δεν μπορώ να περάσω τταπετσαρίατην φφωτογραφία που θέλω δεν είναι δυνατόν λέει.. Τι μπορεί να φταίει;;; από που να ξξεκινήσω ;;

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω ένα πρόβλημα έχω κάνει root έχω περάσει την 1447 αλλά για κάποιο λόγο δεν μου αναγνωρίζει όποια sim κάρτα και αν βάλω (έχω δοκιμάσει μια της cosmote και μια της wind) και όταν πάω στις ρυθμίσεις το μενού "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" μου το έχει με αχνό γκρι χρώμα δηλαδή δε μπορώ να το επιλέξω, έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά και πάλι τίποτα, υπάρχει κάποιος με το αντίστοιχο πρόβλημα; Μήπως χρειάζεται να περάσω κάποια εφαρμογή;

 

Δε ξέρω άμα είναι σχετικό αλλά κατά την εγκατάσταση της 1447 μου έγραφε τα εξής:

 

Checking for MD5 file

Skipping MD5 check: no MD5 file found

 

παρόλα αυτά στο τέλος μου γράφει Succesful στη συνέχεια περνάω κανονικά το UPDATE-SuperSU-v2.45.zip κάνω reboot και έχω το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω.

το τηλέφωνο από που το πήρες?. έτσι που τα λες το πιθανότερο είναι ότι έχεις το A808t.

Link to comment
Share on other sites

kandilak το έχω αγοράσει από ebay, ναι το κινητό είναι το A808t

Θα βρεις λοιπόν μια rom για το A808t. Οι rom του Α806 δεν κάνουν στο τηλέφωνο σου. Επίσης με το Α808t ξέχνα το 3g/4g στα ευρωπαϊκά δίκτυα. Μόνο στην Κίνα θα δουλέψει το τηλέφωνο σου. Εν ολίγοις, έχεις κάνει λάθος αγορά. Εκτός κι αν η χρήση του internet μέσω κινητής δεν σ'ενδιαφέρει.

Rom για το a808t θα βρεις στο needrom.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις λοιπόν μια rom για το A808t. Οι rom του Α806 δεν κάνουν στο τηλέφωνο σου. Επίσης με το Α808t ξέχνα το 3g/4g στα ευρωπαϊκά δίκτυα. Μόνο στην Κίνα θα δουλέψει το τηλέφωνο σου. Εν ολίγοις, έχεις κάνει λάθος αγορά. Εκτός κι αν η χρήση του internet μέσω κινητής δεν σ'ενδιαφέρει.

Rom για το a808t θα βρεις στο needrom.

 

Μάλιστα, την πάτησα δηλαδή! Τώρα μόλις κατέβασα την 1503 θα κάνω την διαδικασία που περιγράφεται και στην sd θα βάλω αυτή τη ρομ και το UPDATE-SuperSU-v2.45.zip;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, την πάτησα δηλαδή! Τώρα μόλις κατέβασα την 1503 θα κάνω την διαδικασία που περιγράφεται και στην sd θα βάλω αυτή τη ρομ και το UPDATE-SuperSU-v2.45.zip;

ίδια διαδικασία, μόνο τη, rom αλλάζεις

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου απάντηση σε αυτό που ρώτησα ποιο πάνω;

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου απάντηση σε αυτό που ρώτησα ποιο πάνω;

 

Για αρχή πες μας τι ρομ έχει, αν είναι ρουτ κλπ

Και λόγω ότι όσα αναφέρεις μου ακούγονται περίεργα διάβασε στο πρώτο ποστ του θέματος, τις οδηγίες για φλασαρισμα της 1447 ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια βοηθεια κ για μενα ισως? Εχω το κινητο με την 9432. Τον τελευταιο καιρο η μπαταρια τελειωνει αρκετα γρηγορα σε σχεση με παλιοτερα, μπηκα στο Power Manager-Power Consuption και βλεπω οτι το 81% το καταναλωνει το "συγχρονισμος επαφων Google". Προσπαθησα να το απενεργοποιησω με τον εξης τροπο... πηγα "Ρυθμισεις" , "Λογαριασμοι", "Google" και ξετίκαρα "Επαφες" και "Στοιχεια Ατομων", αλλα στο Power Consuption μου βγαζει ακομη πως το "Συγχρονισμος επαφων Google" καταναλωνει 85%. Επειτα επιχειρησα να το κανω αναγκαστικη διακοπη αλλα κ παλι τπτ,δεν μπορω να το κλεισω, ουτε κ freeze μπορω να το κανω. Ξερει κανεις καποιον τροπο??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Να ρωτησω Γιατι και για ποιο λογο εφαρμογες ζητουν προσβαση στον superuser και αν μπορω να δεχτω αφοβα η οχι .

Ευχαριστω.

οποιος μπορει να μου λυσει την απορια μην κανω καμια μ......

διοτι μεχρι τωρα αρνουμαι την αιτηση οταν ζητανε προσβαση superuser αφου δεν γνωριζω τι και πως .

thanks

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει να μου λυσει την απορια μην κανω καμια μ......

διοτι μεχρι τωρα αρνουμαι την αιτηση οταν ζητανε προσβαση superuser αφου δεν γνωριζω τι και πως .

thanks

 

Φιλε μου, δεν θα αρνεισαι την εγκριση, θα πατας επετρεψε. Το superuser υπαρχει επειδη το κινητο σου ειναι ρουταρισμενο

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει να μου λυσει την απορια μην κανω καμια μ......

διοτι μεχρι τωρα αρνουμαι την αιτηση οταν ζητανε προσβαση superuser αφου δεν γνωριζω τι και πως .

thanks

Γενικότερα ξέρεις τι είναι ρουτ, superuser κλπ; Αν όχι διάβασε αυτά: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645021#post3645021

Για να απαντήσει κάποιος αν θα δεχθείς ή θα αρνηθείς τη πρόσβαση πρέπει να μας πεις ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 2.40 supersu, κανει update αυτόματα η πρέπει να κάνω κάτι εγω;

Αν και η ερώτηση είναι εκτός θέματος...

2.40 ειναι η τελευταία έκδοση (22/1/15). Αν τη βλέπεις στις εφαρμογές σου στο playstore, τα updates γίνονται αυτόματα, απλά μέτα η εφαρμογή σου ζητά έγκριση για update των binaries.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το feedback ήταν

Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να το κάνω root, απλά θέλω να καταλάβω αν είναι τελικά η όχι (το vickmall έγραφε ότι αποστέλεσε root ).Ως προς αυτό που σε ρώτησα για να μεταφέρω τις εφαρμογές μου στην sd τη να κάνω?

 

Τελικά πήγα στο μενού - αποθηκευτικός χώρος και επέλεξα απόθηκευση στην κάρτα sd. Μου ζήτησε Να κάνω επανεκινηση το κινητό και μετά κάποιες εφαρμογές στο play store μου ζηταγανε ενημέρωση.Κάποιες δεν έβρισκαν το φάκελο τους..Τέλος πάντων τα έκανα πάλι εγκατάσταση και όλα καλά. Γιατί όμως μου έβγαλε αυτά τα προβλήματα? Για το root έχει να μου πει κανείς. Κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πες μας τι ρομ έχει, αν είναι ρουτ κλπ

Και λόγω ότι όσα αναφέρεις μου ακούγονται περίεργα διάβασε στο πρώτο ποστ του θέματος, τις οδηγίες για φλασαρισμα της 1447 ρομ.

 

 

VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 αυτη την εκδοση φοραει....οχι το κινητο δεν ειναι ροοτ...

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις λοιπόν μια rom για το A808t. Οι rom του Α806 δεν κάνουν στο τηλέφωνο σου. Επίσης με το Α808t ξέχνα το 3g/4g στα ευρωπαϊκά δίκτυα. Μόνο στην Κίνα θα δουλέψει το τηλέφωνο σου. Εν ολίγοις, έχεις κάνει λάθος αγορά. Εκτός κι αν η χρήση του internet μέσω κινητής δεν σ'ενδιαφέρει.

Rom για το a808t θα βρεις στο needrom.

 

Αφού έχω το A808t πως μπόρεσα και πέρασα ρομ του Α806 και τώρα δε μπορώ να κάνω το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα αν ξερει καποιος αν και πως βγαινει μονιμα το serurity appplication απο το κινητο μου.Εχω το root explorer απλα δεν ξερω πως να το κανω ,δεν βρηκα ουτε στο forum κατι.Ευχαριστω

 

Link2sd και καντο freeze ή βαλε AOSP rom!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και κάμποσες μέρες βάλει την καινούργια ρομ και το μπορώ να πω ότι το κινητό δεν κωλώνει πουθενά, δεν το περίμενα αυτο σε συσκευή με τέτοια τιμή. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν μιλάω, τελειώνει σχετικά γρήγορα η μπαταρία σαν να έπαιζα παιχνίδι και στις λεπτομέρειες κατανάλωσης πάντα το InCallUΙ κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό στην κατανάλωση. Βέβαια μπορεί να είναι και ιδέα μου και να είναι όλα τα κινητά έτσι. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Όταν το πρωτοπηρα είδα ότι σε κλήσεις τελειώνει γρήγορα η μπαταρία. Μετά έστρωσε γενικά, αλλά δε μιλάω πολύ στο τηλέφωνο ώστε να έχω καταλήξει σε συμπέρασμα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω την εντύπωση ότι κατά τη διάρκεια της κλήσης η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα, ενώ σε γενικές γραμμές με νορμάλ χρήση δεν πέφτει τόσο εύκολα. Πχ στην κατανάλωση ενέργειας στην καρτέλα λογισμικό έχω αυτή τη στιγμή το InCallUI 50,8% με χρόνο κατανάλωσης CPU 1λεπτό και αμέσως μετά ένα παιχνίδι με 36% και χρόνο κατανάλωσης CPU μισή ώρα, ενώ στην καρτέλα υλικό η κεραία έχει μόνο 2,3%. Μου κάνει εντύπωση γιατί αν έχω καταλάβει καλά από το όνομα του InCallUI και το χρόνο που απασχολεί τη CPU έχει να κάνει μόνο με τη διεπαφή που εμφανίζεται κατά τη διάρκεια της κλήσης, όμως η οθονη είναι σβηστή το περισσότερο διάστημα (εξ ου και ο τόσος μικρός χρόνος κατανάλωσης της CPU παρ' όλο που έχω μιλήσει πολύ περισσότερο).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...