Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο χαραλαμπης ανεβασε ROM για το X2-CU μοντελακι Multilang με πληρωμη φυσικα.....

http://www.needrom.com/download/lenovo-vibe-x2-cu-multilang-gapps-root/

Χμμμμ μαλλον θα το παραγγειλω τελικα γιατι ειμαι χωρις κινητο πλεον

Ποιά η διαφορά απο αυτή που δίνουν οι Κινέζοι με moultilang?Το τηλ. ήρθε...!!!Νομίζω άξιζε η αναμονή του!!!Θα έλεγα...πάρα πολύ καλό σε ποιότητα κατασκευής,αίσθηση στο χέρι.....!!Ήρθε με Moultilang και χωρίς πολλές κινεζιές!!Δείχνει να δουλεύουν όλα(όσα πρόλαβα να δώ μέχρι στιγμής)Πως όμως θα δώ αν ειναι root;Και άν δε είναι (που μάλλον δε θα είναι)πως θα το κάνω root?!!!Επίσης το ota update (έτσι λέγεται;; :D ) είναι το update μέσω ιντερνετ;;Sorry για τις ερωτήσεις αυτές αλλά δε γνωρίζω!!:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιά η διαφορά απο αυτή που δίνουν οι Κινέζοι με moultilang?Το τηλ. ήρθε...!!!Νομίζω άξιζε η αναμονή του!!!Θα έλεγα...πάρα πολύ καλό σε ποιότητα κατασκευής,αίσθηση στο χέρι.....!!Ήρθε με Moultilang και χωρίς πολλές κινεζιές!!Δείχνει να δουλεύουν όλα(όσα πρόλαβα να δώ μέχρι στιγμής)Πως όμως θα δώ αν ειναι root;Και άν δε είναι (που μάλλον δε θα είναι)πως θα το κάνω root?!!!Επίσης το ota update (έτσι λέγεται;; :D ) είναι το update μέσω ιντερνετ;;Sorry για τις ερωτήσεις αυτές αλλά δε γνωρίζω!!:O

 

Για να δεις αν ειναι root κατεβασε αυτο : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

Μην κανεις update μεσω ΟΤΑ γιατι θα σου περασει ROM με ολες τις κινεζιες , EN/CN γλωσσες και θα ψαχνεσε μετα.

Για πες τι λεει το κινητο στο θεμα σηματος που με ενδιαφερει αμεσα ? ειναι το X2-CU ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν ειναι root κατεβασε αυτο : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

Μην κανεις update μεσω ΟΤΑ γιατι θα σου περασει ROM με ολες τις κινεζιες , EN/CN γλωσσες και θα ψαχνεσε μετα.

Για πες τι λεει το κινητο στο θεμα σηματος που με ενδιαφερει αμεσα ? ειναι το X2-CU ?

Σταθερό σε όλα!!!Δεν μπορώ να σου πω για 4g διότι εδώ που είμαι.....Δεν.!!!3g σταθερό-wifi επίσης!!Είναι το CU Και δεν είναι root

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η διαφορά απο αυτή που δίνουν οι Κινέζοι με moultilang?Το τηλ. ήρθε...!!!Νομίζω άξιζε η αναμονή του!!!Θα έλεγα...πάρα πολύ καλό σε ποιότητα κατασκευής,αίσθηση στο χέρι.....!!Ήρθε με Moultilang και χωρίς πολλές κινεζιές!!Δείχνει να δουλεύουν όλα(όσα πρόλαβα να δώ μέχρι στιγμής)Πως όμως θα δώ αν ειναι root;Και άν δε είναι (που μάλλον δε θα είναι)πως θα το κάνω root?!!!Επίσης το ota update (έτσι λέγεται;; :D ) είναι το update μέσω ιντερνετ;;Sorry για τις ερωτήσεις αυτές αλλά δε γνωρίζω!!:O

 

Με γεια σου φίλε μου το κινητάκι και χαίρομαι για την καλή πρώτη εντύπωση που σου έκανε γιατί κι εγώ το περιμένω την ερχόμενη βδομάδα (ελπίζω)!

Για ρουτάρισμα και άλλες πληροφορίες θα βρεις εδώ αρκετά πράγματα, και εδώ από το φόρουμ μας!

Ότι ανακαλύπτεις ή παρατηρείς πάντως σχετικά με το κινητό λέγε το να μαθαίνουμε όλοι γιατί δεν βλέπω και μεγάλη υποστήριξη γενικότερα όπως σε άλλα μοντέλα!

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Με γεια σου φίλε μου το κινητάκι και χαίρομαι για την καλή πρώτη εντύπωση που σου έκανε γιατί κι εγώ το περιμένω την ερχόμενη βδομάδα (ελπίζω)!

Για ρουτάρισμα και άλλες πληροφορίες θα βρεις εδώ αρκετά πράγματα, και εδώ από το φόρουμ μας!

Ότι ανακαλύπτεις ή παρατηρείς πάντως σχετικά με το κινητό λέγε το να μαθαίνουμε όλοι γιατί δεν βλέπω και μεγάλη υποστήριξη γενικότερα όπως σε άλλα μοντέλα!

 

Με το καλό να το δεχτείς!!!Θα σου αρέσει!!!Απ'ότι είδα χρειάζεται το vroot για να ρουτάρει.....μάντολες!!Θα κάνω χαζομάρα,άρα θα περιμένω κάποιον που ξέρει να δείξει τον τρόπο!!Για ότι παρατηρήσω ενημερώνω

Link to comment
Share on other sites

:yahoo::yahoo::yahoo: Μόλις είδα ότι έφτασε Ελλάδα και μάλλον αύριο θα το παραλάβω!!! :dance::dance::dance:

Μια ερώτηση λοιπόν σε όποιον έχει το δίκαρτο:

Σε πια θέση μπαίνει η κάθε sim;

Η micro στην 1 και η nano στη 2 ή αντίθετα; Μόνο η 1 έχει 4G, σωστά;

Για να ξέρω πια να αλλάξω σε nano γυρνώντας απ' το ταχυδρομείο, μην ξαναβγαίνω! :rolleyes:

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

:yahoo::yahoo::yahoo: Μόλις είδα ότι έφτασε Ελλάδα και μάλλον αύριο θα το παραλάβω!!! :dance::dance::dance:

Μια ερώτηση λοιπόν σε όποιον έχει το δίκαρτο:

Σε πια θέση μπαίνει η κάθε sim;

Η micro στην 1 και η nano στη 2 ή αντίθετα; Μόνο η 1 έχει 4G, σωστά;

Για να ξέρω πια να αλλάξω σε nano γυρνώντας απ' το ταχυδρομείο, μην ξαναβγαίνω! :rolleyes:

 

Αν δεν κανω λαθος :

Micro slot 1

Nano slot 2

Αν ψαξεις στο google θα βρεις πως να την κοψεις

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

Λοιπόν, έχω αγοράσει την έκδοση με Vibe X2-CU από το minideal κ μου ήρθε πριν από 2 εβδομάδες.

Μου το έστειλαν rootαρισμένο κ έτοιμο. Άψογο στο σήμα κλπ λειτουργούν όλα: 4g, 3g, 2g κανονικά (COSMOTE είμαι). Μέχρι κ 116mbit/sec. έδειξε το speedtest!!

Η slot 1 είναι η βασική του για micro SIM κ λειτουργεί 4g , ενώ η 2η slot είναι για nano και λειτουργεί σε 2g μόνο.

 

Από ότι πρόσεξα η ROM που έχει είναι η Κινέζικη version CU σε custom με multilanguage support και playstore για να λειτουργεί εδώ (όπως τους τα ζήτησα).

Έχει κάποιες Κινέζικες χαζομάρες από εφαρμογές κλπ, δεν βρίσκει τις Ελληνικές πόλεις η εφαρμογή του καιρού της Lenovo, δεν είναι συμβατή η συσκευή με κάποιες βασικές εφαρμογές που χρειάζομαι, πολύ ευαίσθητη στο άγγιγμα οθόνη, κάνει μόνο του reeboot κ αρκετά άλλα bugs...

Για τον λόγο αυτόν, έψαξα κ βρήκα την ευρωπαϊκή έκδοση της ROM EU, στο ρωσικό website υποστήριξης: http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/ (μην με ρωτάτε τι γράφει γιατί παιδεύτηκα πολύ με google translator, θέλει εγγραφή για να το κατεβάσεις κλπ..) την flashαρα και έγινε τέλειο!!!!

Υπόψιν να κατεβάσετε την πιο τελευταία έκδοση: Lenovo Vibe X2 прошивка EU_ROW_S125_14.12.05 η οποία θα βρεί κ τα update που υπάρχουν έως τώρα μέσω OTA και θα γίνει σε S126. Όσον αφορά το πως θα την κάνετε flash υπάρχουν πολλοί οδηγοί εδώ μέσα και είναι εύκολο γιατί η συσκευή σας είναι ήδη root από την Κίνα που σας το στείλανε.

 

Όλα τα πάντα λειτουργούν άψογα, δέχεται πλέον κάθε είδους εφαρμογή, πολύ καλή η οθόνη στο άγγιγμα, ο καιρός άψογα, τα πάντα κανονικά χωρίς κανένα περιορισμό...

Δέχτηκε και την ΟΤΑ update κανονικά (επειδή με την προηγούμενη ROM δεν.. λόγω κλειδώματος στη ROM για ασφάλεια μην επιστρέψει στα κινέζικα= άρα μια ζωή στάσιμος εκεί)

 

Έλα ντε που υπάρχει ένα πρόβλημα...

Το ότι λειτουργεί μόνο η μια SIM δεν το θεωρώ πρόβλημα γιατί έτσι είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση που κυκλοφορεί κι εδώ (λογικό).

Το σήμα του (σε όποιο τύπο 4g, 3g, 2g) μηδενίζεται (μην μου πει κανείς η περιοχή φταίει... τεσταρισμένο είναι κ αυτό) για κάποια δευτερόλεπτα (10-11 περίπου) όταν βρίσκεται σε stangby mode μόνο κ επανέρχεται κανονικότατα. Αυτό συμβαίνει σε όλη τη διάρκεια της ημέρας ανα κάποια λεπτά (5 περίπου). Η μπαταρία του δεν βλέπω να επηρεάζεται κ τόσο πολύ από αυτό, αν και λογικά πρέπει, αλλά αν υποθέσω πως χθες από τις 09:00 το πρωί έως τις 02:00 το βράδυ έπεσε στο 11% με λίγη χρήση internet 4g, αρκετά τηλέφωνα, εφαρμογές, mail, χωρίς να κλείσω τη λήψη δεδομένων κλπ.

 

Όπως έψαξα κ διάβασα όμως το ίδιο πρόβλημα έχουν και πολλοί άλλοι με άλλες μάρκες συσκευών σε όλες σχεδόν τις χώρες...

Δεν είναι πρόβλημα της SIM, την τέσταρα κ λειτουργεί άψογα στο παλιό μου iphone. Είναι μάλλον πρόβλημα του αρχείου modem.img κ δεν μπαίνω σε κόπο να το πειράξω και το γιατί:

Καλύτερη λύση είναι μάλλον να περιμένω τη νεα αναβάθμιση σε 5.0 Lollipop που ανακοίνωσε η Lenovo ότι θα βγεί στο 2ο 15νθήμερο του Φεβρουαρίου για τη συγκεκριμένη συσκευή και θα τη λάβω μέσω ΟΤΑ κανονικά πλέον κ εύκολα. Λίγες μέρες μείνανε....

 

Σας προτείνω ανεπιφύλακτα πάντως να το κάνετε σε EU ROM. Αρκεί να είναι η έκδοση CU που έχω δοκιμάσει εγώ κ άλλοι. Για τις εκδόσεις AP & TO δεν γνωρίζω.

Είναι πάρα πολύ σταθερό, έστω κ με αυτό το μικροπρόβλημα που δεν με άφησε ποτέ όμως χωρίς σήμα γιατί εν ώρα λειτουργίας κλήσης ή δεδομένων δεν διακόπηκε ποτέ!! Μιλάμε για πολλή ώρα τεστ..!! το μόνο πρόβλημα είναι εάν σας καλέσει κάποιος την ώρα του 'χασίματος' για 10 δευτερόλεπτα που η συσκευή είναι standby κ φανεί 'εκτός δικτύου' αλλά αν ξανακαλέσει σε λίγα δευτερόλεπτα όλα καλά.

 

Υπομονή λοιπόν κ τα συγχωρώ αυτά λόγω εντελώς νέας συσκευής κ ελπίζω να καλυφθούν από τα μελλοντικά update....

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του δεν βλέπω να επηρεάζεται κ τόσο πολύ από αυτό, αν και λογικά πρέπει, αλλά αν υποθέσω πως χθες από τις 09:00 το πρωί έως τις 02:00 το βράδυ έπεσε στο 11% με λίγη χρήση internet 4g, αρκετά τηλέφωνα, εφαρμογές, mail, χωρίς να κλείσω τη λήψη δεδομένων κλπ.

 

 

Ipokratis.....Καλησπερα και με γεια το κινητακι σου.

Για το θεμα που αναφερεις με τη μπαταρια θα σε ενημερωσω οτι οταν εχεις δεδομενα ανοιχτα

το τηλεφωνο τη ρουφαει τη μπαταρια πολυ γρηγορα. Τωρα σχετικα με την EU εκδοση ειναι γνωστο

οτι δεν θα δουλευει η SIM2 λογο του οτι η Ευρωπαικη εκδοση του ειναι με μια καρτα.

Αν δεν σε πειραζει αυτο .....τοτε καλως την εβαλες.

Ερωτηση : οταν σε καλουν κατω απο το νουμερο ή το ονομα που εμφανιζεται ο καλων σου βγαζει την περιοχη ?

Πχ 210.1234567 Αθηνα ? ή σου τα βγαζει σε κινεζιες ?

Βεβαια θα ηθελα αν μπορουσες εσυ ή καποιος αλλος κατοχος του κινητου να μας πει πως παει το

σημα της Vodafone 4G γιατι η καρτα μου εμενα ειναι Vodafone της εταιρειας και θα ηθελα να το γνωριζω

πριν κανω την παραγγελεια.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου και περιμενουμε και αλλες , ιδικα στο θεμα του σηματος που μηδενιζει !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ipokratis.....Καλησπερα και με γεια το κινητακι σου.

Για το θεμα που αναφερεις με τη μπαταρια θα σε ενημερωσω οτι οταν εχεις δεδομενα ανοιχτα

το τηλεφωνο τη ρουφαει τη μπαταρια πολυ γρηγορα. Τωρα σχετικα με την EU εκδοση ειναι γνωστο

οτι δεν θα δουλευει η SIM2 λογο του οτι η Ευρωπαικη εκδοση του ειναι με μια καρτα.

Αν δεν σε πειραζει αυτο .....τοτε καλως την εβαλες.

Ερωτηση : οταν σε καλουν κατω απο το νουμερο ή το ονομα που εμφανιζεται ο καλων σου βγαζει την περιοχη ?

Πχ 210.1234567 Αθηνα ? ή σου τα βγαζει σε κινεζιες ?

Βεβαια θα ηθελα αν μπορουσες εσυ ή καποιος αλλος κατοχος του κινητου να μας πει πως παει το

σημα της Vodafone 4G γιατι η καρτα μου εμενα ειναι Vodafone της εταιρειας και θα ηθελα να το γνωριζω

πριν κανω την παραγγελεια.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου και περιμενουμε και αλλες , ιδικα στο θεμα του σηματος που μηδενιζει !!!

Έχω το vibe x2-cu moulti όπως μου ήρθε απο Geek.Μέχρι στιγμής δεν μου έχει κάνει απολύτως τίποτα!!!Ότι έχω βάλει ώς τώρα το παίζει κανονικά!!Όταν σε καλούν βγάζει όνομα και αριθμό (όχι περιοχή).Νομίζω ότι κάνει αρκετή η φόρτιση άν και ο φορτιστής 1500mA και μπαταρία 2300 mA!Αν και δεν κράτησα ώρα,αλλά πάνω απο..... 2ώρες;;;!!!.Θα προσπαθήσω στην επόμενη φόρτιση να το μετρήσω χωρίς να το πειράξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ipokratis.....Καλησπερα και με γεια το κινητακι σου.

Για το θεμα που αναφερεις με τη μπαταρια θα σε ενημερωσω οτι οταν εχεις δεδομενα ανοιχτα

το τηλεφωνο τη ρουφαει τη μπαταρια πολυ γρηγορα. Τωρα σχετικα με την EU εκδοση ειναι γνωστο

οτι δεν θα δουλευει η SIM2 λογο του οτι η Ευρωπαικη εκδοση του ειναι με μια καρτα.

Αν δεν σε πειραζει αυτο .....τοτε καλως την εβαλες.

Ερωτηση : οταν σε καλουν κατω απο το νουμερο ή το ονομα που εμφανιζεται ο καλων σου βγαζει την περιοχη ?

Πχ 210.1234567 Αθηνα ? ή σου τα βγαζει σε κινεζιες ?

Βεβαια θα ηθελα αν μπορουσες εσυ ή καποιος αλλος κατοχος του κινητου να μας πει πως παει το

σημα της Vodafone 4G γιατι η καρτα μου εμενα ειναι Vodafone της εταιρειας και θα ηθελα να το γνωριζω

πριν κανω την παραγγελεια.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου και περιμενουμε και αλλες , ιδικα στο θεμα του σηματος που μηδενιζει !!!

 

Σ'ευχαριστώ για την παρατήρηση σου με την μπαταρια αλλά όπως πρόσεξες το ανέφερα ως παρ'όλα που είχα τα δεδομένα ανοιχτά κράτησε αρκετά, σαν σημείωση το έγραψα δλδ.

Όσον αφορά τη ερώτηση σου, ναι μου βγάζει σε full screen την εικόνα καλούντος, την περιοχή του καλούντος από σταθερό κ εαν είναι από κινητό η κλήση γράφει 'Ελλάδα' και δεν υπάρχει πλέον τίποτε εντελώς στα Κινέζικα μέσα στο λειτουργικό της συσκευής πλέον σε κανένα πρόγραμμα, σε καμία ρύθμιση, πουθενά και χωρίς κανέναν περιορισμό.

Το σήμα του σε 4G είναι πολύ καλό στο δίκτυο της Cosmote που είμαι εγώ πάντως και δυνατό.

Για το δίκτυο 4G της Vodafone πάντως δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια...

Για το θέμα με το μηδενισμό του σήματος θα αργήσουν περίπου 1 μήνα οι πληροφορίες όπως προανέφερα επειδή περιμένω η αναβάθμιση να το διορθώσει. Αλλιώς θα παρέμβω να αλλάξω το modem.img (αφού το βρω κάπου αυτό που θέλει!:p)

Να έχεις υπόψιν πάντως ότι με τη CU ROM δεν είχε τέτοιο θέμα και όπως διάβασα το ίδιο πρόβλημα έχουν αρκετοί με διάφορες μάρκες συσκευές (όχι όλοι) που έχουν αλλάξει ROM. Μοιάζει για κάτι μάλλον απλό που θέλει διάβασμα...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο δλδ ειναι οτι κανει τις διακοπες , πραγμα που περιμενουμε να διορθωθει

και οτι δεν δουλευει η δευτερη καρτα , που ελπιζουμε τα τζιμανια να κανουν κατι στο μελλον και να δουλεψει.

Εδω Χαλκιδα το 4G Vodafone ειναι παρα πολυ καλο , 3G εχει παρα πολυ καλο γενικα οπου παω για δουλεια

οποτε με καλυπτει για να κατεβασω e-mail.

Οποτε θα προχωρησω στην παραγγελεια του μολις δωσω τελικα το Ρ780 που εχω

ελπιζοντας να εχουν λυθει και τα μικροπροβληματακια του.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο να βάλουμε την Ευρωπαϊκή έκδοση, το παρέλαβα σήμερα το κινητό πολύ καλό. Το έκανα root με το vroot και μετά κατέβασα από το store την supersu έκανα από τις εφαρμογές διακοπή τον κινέζικο διαχειριστή root και μετά στην αναβάθμιση του supersu πάτησα κανονική. Με το system app remover έβγαλα ότι δεν ήθελα και τέλος. Δεν θυσιάζω την δεύτερη κάρτα επειδή λέει restart και όχι επανεκκίνηση. 4g δεν δοκίμασα δεν έχει καλό σήμα η cosmote στο σπίτι αύριο θα δω, δορυφόρους κλείδωσε αμέσως.
Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Μετά το root το κινητό πάλι μπορεί να κάνει την official αναβάθμιση αλλά στη CU version είναι αγγλικά και κινέζικα μόνο οι γλώσσες που υποστηρίζει. Είχα την έκδοση του vroot 1.6 και μετά αναβαθμίστηκε σε 1.8.0, άργησε αρκετά να κάνει την αναβάθμιση, επίσης πρέπει να ενεργοποιηθούν οι ρυθμίσεις για προγραμματιστές και από εκεί το usb debugging mode. Edited by lazagr4
Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια η εκδοση που πουλαει το pandawill ειναι x2-cu ειναι ενταξει για εμας ετσι?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και είχα πολύ τρέξιμο εχθές και δεν προλάβαινα, και για να απαντήσω και στο φίλο venividivici, εχθές το παρέλαβα από το panda μετά από μόλις δύο εβδομάδων αναμονή, σε άριστη κατάσταση!

 

Το κιν. απλά ΤΑ ΣΠΑΕΙ :up::up:

Εμφανισιακά είναι ανεπανάληπτο! Είναι το λεγόμενο ''χρυσαφί'' (καμιά σχέση) και χαίρομαι που τελευταία στιγμή πρόλαβα και τους ζήτησα να μου στείλουν αυτό αντί του άσπρου που είχα παραγγείλει. Και το λέω αυτό γιατί πριν μια βδομάδα είδα από κοντά το άσπρο στο Πλαίσιο, το οποίο στις φωτογραφίες φαίνεται ίσως ωραιότερο αλλά ''ζωντανά'' δείχνει συνηθισμένο!

 

Είναι το Χ2 CU και τουλάχιστον το 3G του λειτουργεί κανονικά. Δεν το έχω βγάλει ακόμα απ' το σπίτι, όπου δεν έχω καλό σήμα από τη wind και δεν είδα ακόμα το 4G.

Έχει 32G μνήμη με ελεύθερα τα 26 περίπου.

Το UI του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και με λίγα περιθώρια παραμετροποίησης. Και είναι και ξεροκέφαλο γιατί ακόμα και με gravity box λίγα μπορείς να αλλάξεις.

Ένα άλλο μείον του είναι η πάμπτωχη λειτουργία του LED ειδοποιήσεων. Ανάβει μόνο κόκκινο, σταθερό όταν φορτίζει. Ούτε άλλο χρώμα έχω δει, ούτε άλλη ειδοποίηση (χαμένη κλήση, μήνυμα, mail κλπ), ούτε και κάποια εφαρμογή απ΄όσες δοκίμασα μπορούν να το κοντρολάρουν.

Έχει Ελληνικά αλλά με αρκετά Αγγλικά μενού και ελάχιστες κινεζιές σε εφαρμογές που μπαίνουν σε δικούς τους σέρβερς (η λήψη θεμάτων πχ).

Δεν λειτουργεί το μενού για διαχείριση δεδομένων κινητής. Τα δεδομένα λειτουργούν και μπορείς να τα απο/ενεργοποιήσεις αλλά δεν μπορείς να δεις ούτε που, ούτε πόσα καταναλώνονται, ούτε να θέσεις ποσοτικά και χρονικά όρια!

Όταν ανοίξεις την εφαρμογή του ρολογιού έχει όλα τα υπόλοιπα εκτός από ρολόι! :lol:

Και εδώ τελειώνουν τα άσχημα (για μένα) που μπόρεσα να του βρω ως τώρα γιατί κατά τ' άλλα είναι πολυβόλο. :kill:

WIFI, GPS άψογα.

Πολύ γρήγορο και χωρίς κόλλημα σε ότι έχω δοκιμάσει ως τώρα.

Όσο για τη φωτογραφική για την οποία είχα ακούσει τόσα άσχημα, σε σχέση με του ZOPO C2 που είχα ως τώρα (13ΜΡ), είναι τουλάχιστον εφάμιλλη τη μέρα και πολύ καλλίτερη τη νύχτα λόγω δυνατότερου φλας!

 

Για το ρουτάρισμα μου έβγαλλε το λάδι!!!

Δοκίμα στο PC: eroot, iroot, kingroot, root ginius, όλα αρκετές φορές, χωρίς αποτέλεσμα.

Μετά πήγα στις android εφαρμογές: framaroot, iroot, αυτή με το Ελληνικό λ, kingroot και πάλι τίποτα. Τελικά και αναπάντεχα ρουταρίστηκε με kingroot αφού πρώτα εγκατέστησα και κατά λάθος έτρεξα τον kinguser :dizzy:

 

Για τη μπαταρία δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί το έχω λιώσει από χθες οπότε είναι στο φορτιστή τις πιο πολλές ώρες.

 

Αυτά προς το παρόν, ότι απορία υπάρχει ευχαρίστως να απαντήσω και συμπερασματικά... το έχω λατρέψει!!! :D

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα.όμορφο και σχετικά μικρό,πολύ ωραία οθόνη,το μπροστινό μέρος δεν με τρέλανε βέβαια.επίσης,ακριβό...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν ειναι root κατεβασε αυτο : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

Μην κανεις update μεσω ΟΤΑ γιατι θα σου περασει ROM με ολες τις κινεζιες , EN/CN γλωσσες και θα ψαχνεσε μετα.

Για πες τι λεει το κινητο στο θεμα σηματος που με ενδιαφερει αμεσα ? ειναι το X2-CU ?

Καλησπέρα, εγώ την έκανα την αναβάθμιση και έχασα τον λογαριασμό μου, το google play store και τα ελληνικά! Τι κάνουμε τώρα, έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ την έκανα την αναβάθμιση και έχασα τον λογαριασμό μου, το google play store και τα ελληνικά! Τι κάνουμε τώρα, έχει κανείς καμιά ιδέα?

 

Βάζεις από το needrom την παλιότερη rom, λογικά έχεις την cu έκδοση συσκευής.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Ή (αν έχεις το CU) μπορείς δίνοντας δύο δολάρια να κατεβάσεις αυτή που είναι βασισμένη στην επίσημη, με καμιά 70ριά γλώσσες, με google apps, λυμένα κάποια προβληματάκια της επίσημης, χωρίς κινέζικα και ρουταρισμένη.;)
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Ή (αν έχεις το CU) μπορείς δίνοντας δύο δολάρια να κατεβάσεις αυτή που είναι βασισμένη στην επίσημη, με καμιά 70ριά γλώσσες, με google apps, λυμένα κάποια προβληματάκια της επίσημης, χωρίς κινέζικα και ρουταρισμένη.;)

 

Αν σε μια εβδομάδα βγάλει η lenovo άλλη ρομ, θα είναι και αυτή στα 2$; Αν μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις ρομ, κανε root σε άλλα 10 λεπτά και κέρνα τον εαυτό σου ένα καφεδάκι, εκτός και αν αξίζουν οι αλλαγές που έχει κάνει.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο που θα τη φλασάρω θα ξέρω αν αξίζει!:rolleyes:

Προς το παρόν πολύ καλή TWRP

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Αν σε μια εβδομάδα βγάλει η lenovo άλλη ρομ, θα είναι και αυτή στα 2$; Αν μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις ρομ, κανε root σε άλλα 10 λεπτά και κέρνα τον εαυτό σου ένα καφεδάκι, εκτός και αν αξίζουν οι αλλαγές που έχει κάνει.

 

Οχι ...αυτη η ROM ειναι του χαραλαμπη .....απλα του στελνεις 2$ και σου στελνει τον κωδικο

για να την ξεζιπαρεις.

@SO69 την περασες ?

Αν ναι για πες τι λεει αυτη ? Ειμαι ενα κλικ να παρω το κινητο.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Το UI του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και με λίγα περιθώρια παραμετροποίησης. Και είναι και ξεροκέφαλο γιατί ακόμα και με gravity box λίγα μπορείς να αλλάξεις.

Ένα άλλο μείον του είναι η πάμπτωχη λειτουργία του LED ειδοποιήσεων. Ανάβει μόνο κόκκινο, σταθερό όταν φορτίζει. Ούτε άλλο χρώμα έχω δει, ούτε άλλη ειδοποίηση (χαμένη κλήση, μήνυμα, mail κλπ), ούτε και κάποια εφαρμογή απ΄όσες δοκίμασα μπορούν να το κοντρολάρουν.

Έχει Ελληνικά αλλά με αρκετά Αγγλικά μενού και ελάχιστες κινεζιές σε εφαρμογές που μπαίνουν σε δικούς τους σέρβερς (η λήψη θεμάτων πχ).

Δεν λειτουργεί το μενού για διαχείριση δεδομένων κινητής. Τα δεδομένα λειτουργούν και μπορείς να τα απο/ενεργοποιήσεις αλλά δεν μπορείς να δεις ούτε που, ούτε πόσα καταναλώνονται, ούτε να θέσεις ποσοτικά και χρονικά όρια!

Όταν ανοίξεις την εφαρμογή του ρολογιού έχει όλα τα υπόλοιπα εκτός από ρολόι! :lol:

Και εδώ τελειώνουν τα άσχημα (για μένα) που μπόρεσα να του βρω ως τώρα γιατί κατά τ' άλλα είναι πολυβόλο. :kill:

:D

 

Αυτοί είναι και οι λόγοι που έβαλα την EU ROM και έτσι δεν έχω κανέναν απολύτως περιορισμό. Απεναντίας έχουν ανοίξει και άλλες παραμετροποιήσεις, όπως και το βασικότερο που δεν προσέξατε όλοι είναι πως σε κάποιες βασικές εφαρμογές (όπως cosmote my account, paypal κ.α. βασικός λόγος για μένα) δεν είναι συμβατή η συσκευή στην ROM CU. Τώρα είναι σε όλες συμβατή. Δεν βρήκα ακόμη κάποια εφαρμογή που δεν την παίρνει.

Όσον αφορά το θεμα του 4G δυστυχώς δεν θα το χαρείς στην Wind. Αν και διάβασα κάπου πως τώρα άρχισαν και δημιουργούν δίκτυο 4G...:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν σε μια εβδομάδα βγάλει η lenovo άλλη ρομ, θα είναι και αυτή στα 2$; Αν μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις ρομ, κανε root σε άλλα 10 λεπτά και κέρνα τον εαυτό σου ένα καφεδάκι, εκτός και αν αξίζουν οι αλλαγές που έχει κάνει.

 

Αυτή η ROM είναι η CU σε customized για να εξαφανιστούν κάποιοι περιορισμοί που υπάρχουν. Η Lenovo ανακοίνωσε την αναβάθμιση σε 5.0 Lollipop όπως θα προσέξεις εδώ: http://support.lenovo.com/gb/en/documents/ht101396#phone

Άρα ότι αναβάθμιση κάνει κάποιος σε customized ROM θα τρέχει πολύ σύντομα να ψάχνει για καινούρια ROM γιατί δεν δέχεται την επίσημη έκδοση αναβάθμισης η custom και όσες την δέχονται σε επιστρέφουν στην αρχή με Κινέζικα και Αγγλικά μόνο με τους γνωστούς περιορισμούς πάλι...;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μονο κακο δλδ ειναι οτι κανει τις διακοπες , πραγμα που περιμενουμε να διορθωθει

και οτι δεν δουλευει η δευτερη καρτα , που ελπιζουμε τα τζιμανια να κανουν κατι στο μελλον και να δουλεψει.

Εδω Χαλκιδα το 4G Vodafone ειναι παρα πολυ καλο , 3G εχει παρα πολυ καλο γενικα οπου παω για δουλεια

οποτε με καλυπτει για να κατεβασω e-mail.

Οποτε θα προχωρησω στην παραγγελεια του μολις δωσω τελικα το Ρ780 που εχω

ελπιζοντας να εχουν λυθει και τα μικροπροβληματακια του.

 

Εάν βρίσκεται σε λειτουργία, δλδ μιλάς ή λειτουργεί μια εφαρμογή με δεδομένα, βρίσκεται σε εργασία τέλος πάντων, δεν κάνει διακοπή. Απλά και μόνο όταν βρίσκεται σε standby και το προσέξεις τότε μόνο χάνεται σήμα για 10 sec. μετά από 5-10 λεπτά standby...

Δεν με έκανε ποτέ καμία διακοπή εν ώρα ομιλίας και μάλιστα το δοκίμασα παρα πολλές φορές σε κλήσεις με δειάρκεια πάνω από 1 ώρα. Άρα το θεωρώ ασήμαντο παράπτωμα μπροστά στα άλλα που μου έδωσε υπέρ της CU.;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...