Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά την πέρασα.

Με πρώτη ματιά, διαφορές δεν βλέπω.

Δεν ξέρω τι διόρθωσαν, το καλό είναι ότι η Lenovo ασχολείται με την συσκευή μας και δεν την εγκατέλειψε.

Διαβάζοντας ΕΔΩ (ότι μπορώ να καταλάβω η μετάφραση είναι χάλια), αναφέρουν διόρθωση στο modem και στην μπαταρία.

Ας την δοκιμάσουν όσοι είχαν πρόβλημα με το σήμα και την μπαταρία, περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά την πέρασα.

Με πρώτη ματιά, διαφορές δεν βλέπω.

Δεν ξέρω τι διόρθωσαν, το καλό είναι ότι η Lenovo ασχολείται με την συσκευή μας και δεν την εγκατέλειψε.

Διαβάζοντας ΕΔΩ (ότι μπορώ να καταλάβω η μετάφραση είναι χάλια), αναφέρουν διόρθωση στο modem και στην μπαταρία.

Ας την δοκιμάσουν όσοι είχαν πρόβλημα με το σήμα και την μπαταρία, περιμένουμε εντυπώσεις.

 

Πως την περασες τελικα? Μεσω του recovery οπως λενε?

Επειδη ειπα να κανω "καλη" δουλεια ξεκινησα απο την αρχη με s116 και με ολα τα update εφτασα στην 308. Ξεκινησα χτες βραδυ κατα τις 12 με 100% μπαταρια. Εφτασα μετα απο τις εγκαταστασεις και την χρηση σημερα να ειμαι τωρα μετα απο 22 ωρες στο 45% και περιμενω να του κανω μια πληρη φορτιση κλειστο. Σαν να βελτιωθηκε λοιπον η μπαταρια και νομιζω οτι κατι εγινε και με το wifi.

Οσο για το σημα δεν ειμαι σιγουρος ακομα ή αν ειναι ιδεα μου αλλα βελτιωθηκε λιγακι. Και ως τωρα δεν βλεπω "κολληματα" που ετρωγε στα δεδομενα. Ή ελαττωθηκαν ή εξαφανιστηκαν τελειως. Θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Πως την περασες τελικα? Μεσω του recovery οπως λενε?

 

Επαναφορά εργοστασιακών την 305 και recovery.

Μετά Root κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

εγω εχω την s123εδω και πολυ καιρο...δεν εχω κανενα προβλημα - αν εξαιρεσεις το θεμα με τις επαφες που λυθηκε με το pixelpro-και με τα μνμτα που λυθηκε με modded mms.apk...ειχα δοκιμασει κι εγω καποια απο αυτες του baralajbi και εμφανιζε κολληματα στο power on...

θεωρω οτι η σ123 ειναι η πλεον ενδεδειγμενη rom...ειδικα αν εχει σταματησει η lenovo το support

 

Καλημέρα σε όλους! Κι εγώ με S123, η οποία δουλεύει τέλεια, με μόνα προβλήματα τις επαφές και τα μνμ.

Όσον αφορά το modded mms.apk, υποθέτω αναφέρεσαι στην εφαρμογή που λένε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=4508107#post4508107

 

Αν ναι, πως το πέρασες το app? Εγώ πάω στο /system/app και δεν υπάρχει εφαρμογή mms.app !!

 

Όσον αφορά τις κλήσεις, εγώ δουλεύω xposed framework/gravity box και έχω λύσει κατά 80% το πρόβλημα, αφού εμφανίζονται κανονικά τα ονόματα, αλλά όχι για όλους τους φίλους μου. Έχω 5-6 επαφές (τουλάχιστον, δεν με παίρνουν όλοι οι φίλοι μου τηλέφωνο συνέχεια :shifty:) που εμφανίζει μόνο νούμερο και δεν έχω βρει λύση ακόμα...άβυσσος.

Θα ρίξω μία ματιά και στο pixel pro, αφού αναφέρεις ότι δουλεύει να δω αν το λύσω οριστικά το θέμα!

Link για το pixel pro, για τους φίλους που ρώτησαν παραπάνω https://play.google.com/store/apps/details?id=pixelrush.xphonefree

Lenovo S650 / Lenovo Zuk Z1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Κι εγώ με S123, η οποία δουλεύει τέλεια, με μόνα προβλήματα τις επαφές και τα μνμ.

Όσον αφορά το modded mms.apk, υποθέτω αναφέρεσαι στην εφαρμογή που λένε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=4508107#post4508107

 

Αν ναι, πως το πέρασες το app? Εγώ πάω στο /system/app και δεν υπάρχει εφαρμογή mms.app !!

 

Όσον αφορά τις κλήσεις, εγώ δουλεύω xposed framework/gravity box και έχω λύσει κατά 80% το πρόβλημα, αφού εμφανίζονται κανονικά τα ονόματα, αλλά όχι για όλους τους φίλους μου. Έχω 5-6 επαφές (τουλάχιστον, δεν με παίρνουν όλοι οι φίλοι μου τηλέφωνο συνέχεια :shifty:) που εμφανίζει μόνο νούμερο και δεν έχω βρει λύση ακόμα...άβυσσος.

Θα ρίξω μία ματιά και στο pixel pro, αφού αναφέρεις ότι δουλεύει να δω αν το λύσω οριστικά το θέμα!

Link για το pixel pro, για τους φίλους που ρώτησαν παραπάνω https://play.google.com/store/apps/details?id=pixelrush.xphonefree

 

Για αυτο μιλαω που αναφερεσαι, Αν το βαλεις στο /system/app και αλλαξεις τα διακαιωματα σε rw- r-- r--ειναι οκ...δουλευει απροβληματιστα σε μενα, σε καμια επαφη δεν εχω προβλημα

για το pixel phone pro εχω να σου στειλω λινκ...δες πμ

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο μιλαω που αναφερεσαι, Αν το βαλεις στο /system/app και αλλαξεις τα διακαιωματα σε rw- r-- r--ειναι οκ...δουλευει απροβληματιστα σε μενα, σε καμια επαφη δεν εχω προβλημα

για το pixel phone pro εχω να σου στειλω λινκ...δες πμ

 

σε περιπτωση που δεν βαλεις σωστα τα δικαιωματα υπαρχει περιπτωση να μην ανοιξει το κινητο?

η απλα δεν θα λειτουργουν τα sms?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που δεν βαλεις σωστα τα δικαιωματα υπαρχει περιπτωση να μην ανοιξει το κινητο?

η απλα δεν θα λειτουργουν τα sms?

 

δεν νομιζω να μην μπορει να ανοιξει το κινητο...απλως δεν θα λειτουργει σωστα η εφαρμογη...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μην μπορει να ανοιξει το κινητο...απλως δεν θα λειτουργει σωστα η εφαρμογη...

 

μπορεις να πεις τα βηματα ενα προς ενα για την αποφυγη λαθους?

επισης περα απο την διορθωση των 160 χαρακτηρων,ολα τα αλλα λειτουργουν κανονικα?

δηλαδη τα led notification λειτουργουν κανονικα?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

copy-paste sto system/app, δεξι κλικ εκει μεσα αλλαγη στα properties των δικαιωματων oπως σου ειπα πιο πριν, και ανοιγμα της συγκεκριμενης εφαρμογης...ΜΗΝ κανεις disable την μανισια, ουτε να την απεγκαταστησεις, την χρησιμοποιοει το συστημα για την καταχωρηση νεων επαφων...

 

δεν ξερω για τα notification led, δεν το χω ψαξει ποτε τι λειτουργει και τι οχι...

Link to comment
Share on other sites

copy-paste sto system/app, δεξι κλικ εκει μεσα αλλαγη στα properties των δικαιωματων oπως σου ειπα πιο πριν, και ανοιγμα της συγκεκριμενης εφαρμογης...ΜΗΝ κανεις disable την μανισια, ουτε να την απεγκαταστησεις, την χρησιμοποιοει το συστημα για την καταχωρηση νεων επαφων...

 

δεν ξερω για τα notification led, δεν το χω ψαξει ποτε τι λειτουργει και τι οχι...

 

οταν λες να μην κανεις disable ουτε να την απεγκαταστησω,βαζοντας την εφαρμογη mms.apk μεσα σε αυτον τον φακελο δεν θα κανει αντικατασταση του υπαρχοντος αρχειου ?αρα και θα το εξαφανισει?

απλα το ριχνω μεσα στον φακελο,αλλαζω τα δικαιωματα και τελος?

 

τωρα μολις ειδα πως μεσα στον συγκεκριμενο φακελο δεν υπαρχει αρχειο mms.apk

ειναι νορμαλ αυτο?

Edited by neo24gr
update
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

τωρα μολις ειδα πως μεσα στον συγκεκριμενο φακελο δεν υπαρχει αρχειο mms.apk

ειναι νορμαλ αυτο?

 

Λογικά είναι νορμάλ, ούτε εμένα έχει μέσα mms.apk όπως λένε στις οδηγίες εγκατάστασης. Αυτό δεν εμποδίζει σε τίποτα τελικά, κάνεις εγκατάσταση το mms.apk και το ανοίγεις, απλά δεν αντικαθιστά την original εφαρμογή της Lenovo, παρά μπαίνει η mms.apk σαν εξτρα εφαρμογή.

 

 

ΥΓ. two problems solved, myphone.gr rocks! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες μάγκες! :D :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για αυτο μιλαω που αναφερεσαι, Αν το βαλεις στο /system/app και αλλαξεις τα διακαιωματα σε rw- r-- r--ειναι οκ...δουλευει απροβληματιστα σε μενα, σε καμια επαφη δεν εχω προβλημα

για το pixel phone pro εχω να σου στειλω λινκ...δες πμ

 

Thanks man, όλα τέλεια :D

Lenovo S650 / Lenovo Zuk Z1
Link to comment
Share on other sites

τα εισερχομενα μηνυματα εμφανιζονται στην καινουρια εφαρμογη η ανοιγουν και τα δυο οταν ερχετε ενα μηνυμα?
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

οκ με την εφαρμογη Mms.apk

αλλα πως διαλεγεται απο ποια σιμ να φυγει το μηνυμα?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία αισθητική αλλαγή (στις ρυθμίσεις ή στο ideafriend;)

 

ΥΓ. Εκπλησσομαι που ασχολείται ακόμα η Lenovo με το S650.

 

Καμία ορατή αλλαγή.

Δεν έχουν ανακοινώσει τι ακριβώς διορθώνει αυτή η ενημέρωση.

Και ΕΔΩ που διαβάζω τα ίδια.

Τα Παιδιά που είχαν πρόβλημα με την μπαταρία και το σήμα να μας πουν..

 

Είναι ευχάριστη έκπληξη και θα ήταν Super, αν υπήρχαν Ελληνικά.

Μήπως πρέπει να τους γνωρίσουμε ότι και στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι της συγκεκριμένης συσκευής ώστε στην επόμενη ενημέρωση να έχουμε και την Ελληνική Γλώσσα;;;;;;;;; Για βοηθήστε προς αυτήν την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Καμία ορατή αλλαγή.

Δεν έχουν ανακοινώσει τι ακριβώς διορθώνει αυτή η ενημέρωση.

Και ΕΔΩ που διαβάζω τα ίδια.

Τα Παιδιά που είχαν πρόβλημα με την μπαταρία και το σήμα να μας πουν..

 

Είναι ευχάριστη έκπληξη και θα ήταν Super, αν υπήρχαν Ελληνικά.

Μήπως πρέπει να τους γνωρίσουμε ότι και στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι της συγκεκριμένης συσκευής ώστε στην επόμενη ενημέρωση να έχουμε και την Ελληνική Γλώσσα;;;;;;;;; Για βοηθήστε προς αυτήν την κατεύθυνση.

 

Το σημα ειχα και ακομα εχω προβλημα με τη wind μεσα στο σπιτι....ισως να βελτιωθηκε αλλα οχι αισθητα...

Οσον αφορα τη μπαταρια τα ιδια...του εκανα επανεκκινηση με 43% και ανοιγοντας εκλεισε γιατι ηταν 3%.....:wacko:

Αρχιζω να πιστευω οτι φταιει η μπαταρια μου...

 

Μια ερωτηση....εχω δημιουργησει φακελο με ηχους κλησης στην εξωτερικη καρτα μνημης. Καθε φορα που το τηλεφωνο κλεινει απο μπαταρια οτι ρυθμισεις σχετιζονται με την εξωτερικη καρτα χανονται με την επανεκκινηση. Στην προκειμενη περιπτωση ο ηχος κλησης ξαναγυρναει στον προεπιλεγμενο του τηλεφωνου...το ιδιο μηνυματα και οτι αλλο εχει να κανει με την εξωτερικη καρτα.

 

Το παθαινει κανενας αλλος αυτο? Γιατι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις τους ήχους στο System media audio ringtones.

Το τηλέφωνο αυτό είναι το πιο τίμιο που υπάρχει πιστεύω και δεν θέλει ούτε rom ούτε πολλά πειραγματα.

Αν έχεις την αρχική s119 το μόνο που θέλει είναι το handsms και ησυχαζεις από τους λίγους χαρακτήρες στα sms

Link to comment
Share on other sites

Το σημα ειχα και ακομα εχω προβλημα με τη wind μεσα στο σπιτι....ισως να βελτιωθηκε αλλα οχι αισθητα...

Οσον αφορα τη μπαταρια τα ιδια...του εκανα επανεκκινηση με 43% και ανοιγοντας εκλεισε γιατι ηταν 3%.....:wacko:

Αρχιζω να πιστευω οτι φταιει η μπαταρια μου...

 

Μια ερωτηση....εχω δημιουργησει φακελο με ηχους κλησης στην εξωτερικη καρτα μνημης. Καθε φορα που το τηλεφωνο κλεινει απο μπαταρια οτι ρυθμισεις σχετιζονται με την εξωτερικη καρτα χανονται με την επανεκκινηση. Στην προκειμενη περιπτωση ο ηχος κλησης ξαναγυρναει στον προεπιλεγμενο του τηλεφωνου...το ιδιο μηνυματα και οτι αλλο εχει να κανει με την εξωτερικη καρτα.

 

Το παθαινει κανενας αλλος αυτο? Γιατι συμβαινει?

 

Να σου απαντήσω με τη σειρά μου για μπαταρία, προσωπικά δεν είχα καθόλου πρόβλημα, ότι μου δείχνει η μπαταρία ισχύει και είχα την 305 rom και τώρα έχω την 308.

Τέλος στο σπίτι μου με το κινητό (έχει βάλει 2 sim) με την VODAFONE έχω άψογο σήμα ενώ με τη Cosmote έχω 2 με 3 μονάδες.

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω με τη σειρά μου για μπαταρία, προσωπικά δεν είχα καθόλου πρόβλημα, ότι μου δείχνει η μπαταρία ισχύει και είχα την 305 rom και τώρα έχω την 308.

Τέλος στο σπίτι μου με το κινητό (έχει βάλει 2 sim) με την VODAFONE έχω άψογο σήμα ενώ με τη Cosmote έχω 2 με 3 μονάδες.

 

Τελικα τους εβαλα σε αντιστοιχους φακελους στην εσωτερικη μνημη και θεωρω οτι δεν θα εχω προβλημα με αυτο αλλα τι γινεται με αλλες εφαρμογες που μπορει να δουλευουν απο την εξωτερικη μνημη?

 

Πρέπει να βάλεις τους ήχους στο System media audio ringtones.

Το τηλέφωνο αυτό είναι το πιο τίμιο που υπάρχει πιστεύω και δεν θέλει ούτε rom ούτε πολλά πειραγματα.

Αν έχεις την αρχική s119 το μόνο που θέλει είναι το handsms και ησυχαζεις από τους λίγους χαρακτήρες στα sms

 

Σιγουρα φταιει η wind εντος του σπιτιου γιατι με την cosmote ειμαι φουλ, αλλα με αλλη συσκευη διπλα διπλα η wind στο S650 ειναι μια με δυο γραμμες πιο κατω....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι και στην ίδια συχνότητα για να συγκρίνεις και να είσαι σίγουρος.

gprs/edge/3g/H/H+

 

Ενα μικρο πρόβλημα εχω με την S308.

Δεν μπορώ να μπω στο wifi μου μερικές φορές γιατι μου βγάζει πρόβλημα ταυτοποίησης.

Μπαίνω/βγαίνω αεροπλάνο και φτιάχνει.

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις τους ήχους στο System media audio ringtones.

Το τηλέφωνο αυτό είναι το πιο τίμιο που υπάρχει πιστεύω και δεν θέλει ούτε rom ούτε πολλά πειραγματα.

Αν έχεις την αρχική s119 το μόνο που θέλει είναι το handsms και ησυχαζεις από τους λίγους χαρακτήρες στα sms

 

Συνυπογράφω και επαυξάνω όσα είπες για την συσκευή.

Θα διαφοροποιηθώ όσον αναφορά την ROM.

Ας μην ξεχνάμε τα προβλήματα με την 119 ( μηνύματα, με +30 δεν αναγνώριζε τα ονόματα βάζαμε, βγάζαμε, προγράμματα για να λύσουμε τα προβλήματα κ.λ.π.) και πόσο παιδευτήκαμε όταν κάνε ενημέρωση, γεμίσαμε με κινέζικα ……και το κυριότερο για μένα 24 έως 28 ώρες μάξιμουμ η μπαταρία.

Η Rom Row είναι κτισμένες για χώρες εκτός Κίνας αυτό τα λέει όλα, δεν έχει τα προβλήματα της 119, δεν χρειάζεται να προσθέσεις κανένα πρόγραμμα για κλήσεις ή μηνύματα, κάνεις άφοβα όλες τις ενημερώσεις και έχεις διπλασιάσει τον χρόνο της μπαταρίας……...!!! ακολουθείς για την συσκευή σου άφοβα !!! την εξέλιξη της τεχνολογίας που προσφέρει ο κατασκευαστής.

Τι δεν έχει …. Ελληνικά, μήπως και η 119 είχε; όχι βέβαια, τα καταστήματα που προμηθευτήκαμε τις συσκευές τα έβαλαν για αυτό ήταν Ελληνο-Κινέζικα.

Αυτό κάνουμε και εμείς με τις Row αλλά μόνη μας.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει (σχεδόν) όλες τις Rom που υπάρχουν για την συσκευή μας, από μερικές ώρες μέχρι και εβδομάδες , έχω καταλήξει στην Row, έχοντας μια τίμια συσκευή και μία Rom Android 4.4.2 που μου έδωσε ο κατασκευαστής αναβαθμίζοντας τόσο το λειτουργικό όσο και την συσκευή.

Edited by fatbear
Link to comment
Share on other sites

κάνεις άφοβα όλες τις ενημερώσεις και έχεις διπλασιάσει τον χρόνο της μπαταρίας……...!!! ακολουθείς για την συσκευή σου άφοβα !!! την εξέλιξη της τεχνολογίας που προσφέρει ο κατασκευαστής.

Τι δεν έχει …. Ελληνικά, μήπως και η 119 είχε; όχι βέβαια, τα καταστήματα που προμηθευτήκαμε τις συσκευές τα έβαλαν για αυτό ήταν Ελληνο-Κινέζικα.

έχω καταλήξει στην Row, έχοντας μια τίμια συσκευή και μία Rom Android 4.4.2 που μου έδωσε ο κατασκευαστής αναβαθμίζοντας τόσο το λειτουργικό όσο και την συσκευή.

 

δηλαδη,αν βαλουμε μια Row Rom μπορουμε να κανουμε ολα οσα Update βγουν αφοβα?

δεν τιθεται θεμα να χαθει το σημα στις sim ( το σημαντικοτερο) η οποιαδηποτε αλλη δυσλειτουργια?

και η μονη διαφορα ειναι οτι δεν θα εχουμε ελληνικα?

αν και αυτο με τα ελληνικα μπορεια να λυθει νομιζω με ενα προγραμμα που ειχε αναφερει παλια καποιος οπου μεταφραζει ( σχεδον) στην γλωσσα που θελεις ολο το μενου.οπως ειναι τωρα βασικα (εχει και καποια αγγλικα μεσα ).

εχω την S119 και το μονο που εχω κανει ειναι ρουτ για το θεμα Update .

αξιζει να βαλω row rom?

και αυτη που εχω με καλυπτει δεν εχω κανενα θεμα,αλλα αν εχει μεγαλες διαφορες τοτε...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν και δε θελω να το πειραξω γιατι ολα λειτουργουν αψογα

θα το σκεπτομουν μονο για τη μπαταρια που λες (τα Ελληνικα δε με ενδιαφερουν καθολου)

 

Εχουμε πουθενα οδηγιες για Row Rom ?

Link to comment
Share on other sites

Το σημα ειχα και ακομα εχω προβλημα με τη wind μεσα στο σπιτι....ισως να βελτιωθηκε αλλα οχι αισθητα...

Οσον αφορα τη μπαταρια τα ιδια...του εκανα επανεκκινηση με 43% και ανοιγοντας εκλεισε γιατι ηταν 3%.....:wacko:

Αρχιζω να πιστευω οτι φταιει η μπαταρια μου...

 

Μια ερωτηση....εχω δημιουργησει φακελο με ηχους κλησης στην εξωτερικη καρτα μνημης. Καθε φορα που το τηλεφωνο κλεινει απο μπαταρια οτι ρυθμισεις σχετιζονται με την εξωτερικη καρτα χανονται με την επανεκκινηση. Στην προκειμενη περιπτωση ο ηχος κλησης ξαναγυρναει στον προεπιλεγμενο του τηλεφωνου...το ιδιο μηνυματα και οτι αλλο εχει να κανει με την εξωτερικη καρτα.

 

Το παθαινει κανενας αλλος αυτο? Γιατι συμβαινει?

Εμένα λύθηκε το πρόβλημα με την ενδειξη μπαταρίας όταν ξανα περασα την ROM. Δεν έκανα calibration και υποψιαζομαι οτι το calibration φταιει που χαλαει η ενδειξη μετά.

 

Ειμαι με S305 προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταριά της s308.

Κράτησε 14 ωρες μόνο χωρίς τηλεφώνα αλλα έβγαλε τρεισήμισι ωρες οθόνη με wifi/3g

Είναι λογικά νούμερα για 2000mAh μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...