Jump to content

Lenovo A536


IASVN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε με αυτό χάνεται τίποτα.

 

Ευχαριστω! Το κιν δεν το πηρα τωρα, το εχω απο 26 νοεμβρη! Παιζει καποιο ρολο που δεν ειναι καινουργια για αυτο το προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν έχει να κάνει.

 

Οκ ευχαριστω πολυ! Ελπιζω να μην το κανω χειροτερο. Ειμαι λιγο ασχετη με το συγκεκριμενο θεμα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά με το root:

Το να είσαι root σε μια android συσκευή είναι σα να 'σαι administrator σε ένα υπολογιστή.

Το μόνο αρνητικό είναι πως χάνεις την εγγύηση !

Τα θετικά όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά όπως π.χ. backup ολόκληρης της rom και επαναφορά της.

Εγκατάσταση εφαρμογών που σου δινουν διαχειριστικό (απόλυτο) έλεγχο της συσκευής, όπως καλιμπράρισμα της μπαταρίας, απεγκατάσταση εφαρμογών του συστήματος που δεν σου χρειάζονται, υπερχρονισμό του επεξεργαστή για καλύτερες επιδόσεις, εαν αυτό υποστηρίζεται απο την rom που φοράς. Μπορείς ακόμα να φλασάρεις μέσω της εφαρμογής "Rom manager" ή με "CWM" μια διαφορέτική rom (firmware) ή και θέματα αν υπάρχουν.

Από οσο γνωρίζω πάντως δεν έχουν αναπτυχθεί για τη συγκέγκριμένη συσκευή ακόμα

Όσον αφορά τον Lenovo launcher δεν μπορείς να τον παραμετροποιήσεις γιατι απλά δεν έχει αυτή τη δυνατότητα ούτε με root.

Κάθε launcher έχει δικά του θέματα και παραμετροποιήσεις. Δεν έχει να κάνει με το ρουτάρισμα. Ψάξε και βρές έναν που να σου αρέσει.

Δε χρειάζεται να είσαι root για να το κάνεις αυτό. Καλό θα είναι οι εργοστασιακοί launchers να μην διαγράφονται επειδή είναι απαραίτητοι στην περιπτωση που κάνεις "Επαναφορά εργοστστασιακών δεδομένων".

Edited by antreasa18
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά με το root:

Το να είσαι root σε μια android συσκευή είναι σα να 'σαι administrator σε ένα υπολογιστή.

Το μόνο αρνητικό είναι πως χάνεις την εγγύηση !

Τα θετικά όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά όπως π.χ. backup ολόκληρης της rom και επαναφορά της.

Εγκατάσταση εφαρμογών που σου δινουν διαχειριστικό (απόλυτο) έλεγχο της συσκευής, όπως καλιμπράρισμα της μπαταρίας, απεγκατάσταση εφαρμογών του συστήματος που δεν σου χρειάζονται, υπερχρονισμό του επεξεργαστή για καλύτερες επιδόσεις, εαν αυτό υποστηρίζεται απο την rom που φοράς. Μπορείς ακόμα να φλασάρεις μέσω της εφαρμογής "Rom manager" ή με "CWM" μια διαφορέτική rom (firmware) ή και θέματα αν υπάρχουν.

Από οσο γνωρίζω πάντως δεν έχουν αναπτυχθεί για τη συγκέγκριμένη συσκευή ακόμα

Όσον αφορά τον Lenovo launcher δεν μπορείς να τον παραμετροποιήσεις γιατι απλά δεν έχει αυτή τη δυνατότητα ούτε με root.

Κάθε launcher έχει δικά του θέματα και παραμετροποιήσεις. Δεν έχει να κάνει με το ρουτάρισμα. Ψάξε και βρές έναν που να σου αρέσει.

Δε χρειάζεται να είσαι root για να το κάνεις αυτό. Καλό θα είναι οι εργοστασιακοί launchers να μην διαγράφονται επειδή είναι απαραίτητοι στην περιπτωση που κάνεις "Επαναφορά εργοστστασιακών δεδομένων".

 

σε ευχαριστω πολυ μου ανοιξες αρκετα τα ματια!

οκ μενω ακομα στα οπως εχει το κινητο.....απλα με το μονο πραγμα που εχω (σκαλωσει) ειναι αυτο το ατιμο το κουμπι που εχουν ολα τα lanchers στην μεση για να μπαινει στο μενου....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το να είσαι root σε μια android συσκευή είναι σα να 'σαι administrator σε ένα υπολογιστή.

Το μόνο αρνητικό είναι πως χάνεις την εγγύηση !

 

Μια διευκρίνηση... Δεν χάνεις την εγγύηση, απλά όσο είσαι root είσαι και θεωρητικά χωρίς εγγύηση. Αν κάνεις un-root, έχεις και κανονικά την εγγύησή σου αρκεί βέβαια να μην έχεις αλλάξει rom ή recovery πέρα από τον stock.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για καλυμπράρισμα μπαταρίας χωρίς root βρήκα αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BoshBashStudios.batterydoctorrepair

Αν κάνει πράγματι ό,τι λέει είναι εξαιρετική εφαρμογή !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου athanaso77! Ωστόσο σε μερικές συσκευές παραμένουν κάποια "ίχνη" τα οποία εντοπίζονται από τα "τσακάλια" των service και αν θέλουν σου την κάνουν τη ζημιά. Σας μιλάω εκ πείρας (sony xperia U). Edited by antreasa18
Link to comment
Share on other sites

Για καλυμπράρισμα μπαταρίας χωρίς root βρήκα αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BoshBashStudios.batterydoctorrepair

Αν κάνει πράγματι ό,τι λέει είναι εξαιρετική εφαρμογή !

Η εφαρμογή αυτή δεν νομίζω πως κάνει "battery calibration" αλλά ένα εικονικό "σουλούπωμα" των κελιών στις γερασμένες μπαταρίες.

Το καλιμπράρισμα δεν έχει να κάνει με την υγεία της μπαταρίας αλλά μετον τρόπο που την βλέπει το σύστημα.

Μπορεί δηλαδή ενω η μπαταρία σου είναι καινούργια το σύστημα να διαβάζει τον κύκλο φορτω-εκφόρτισης λάθος.

Η συσκευή δημιουργεί ένα μικρό αρχείο καταγραφής μέσα στα έγκατα του συστήματος και από κει διαβάζει τα data.

Οι εφαρμογές που καλιμπράρουν την μπαταρία σβήνουν αυτό το αρχειάκι και αναγκάζουν το firmware να δημιουργήσει ένα καινούργιο. Κατι που ευνόητα απαιτεί δικαιώματα διαχειριστή (ROOT).

Edited by antreasa18
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο αυτο με τα στατιστικά μπαταρίας - τουλάχιστον μέχρι και το ΚΚ - σβήνεται αυτόματα κάθε φορά που φορτίζεις το κινητό σου στο 100%. Δε υπάρχει πραγματικά καμια χρησιμότητα σε τέτοια είδους προγράμματα (ή να το κάνεις σαν root με το χέρι). Ναι για την επόμενη εκφόρτιση - επειδή δεν έχει στατιστικά - μπορεί να δείχνει ότι κρατάει παραπάνω η μπαταρία, αλλά το πλασίμπο θα εξαφανιστεί στην επόμενη πλήρη φόρτιση. ΟΦΦ-ΤΟΠΙΚ ΟΜΩΣ.

 

 

ΟΝ-ΤΟΠΙΚ: Δεν βλέπω κανένα να παραπονιέται για τους διαθέσιμους χαρακτήρες στα SMS. Στο δικό μου όταν γράφω ελληνικά (ανεξάρτητα αν είναι πεζά ή κεφαλαία) δεν μου δίνει τους στάνταρ 160 SMS χαρακτήρες, αλλά πολύ λιγότερους με αποτέλεσμα να σπάει (και να χρεώνει) πολλαπλά SMS. Είμαι ο μόνος που το έχω αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΟΝ-ΤΟΠΙΚ: Δεν βλέπω κανένα να παραπονιέται για τους διαθέσιμους χαρακτήρες στα SMS. Στο δικό μου όταν γράφω ελληνικά (ανεξάρτητα αν είναι πεζά ή κεφαλαία) δεν μου δίνει τους στάνταρ 160 SMS χαρακτήρες, αλλά πολύ λιγότερους με αποτέλεσμα να σπάει (και να χρεώνει) πολλαπλά SMS. Είμαι ο μόνος που το έχω αυτό το πρόβλημα;

 

Οι διαθέσιμες λύσεις είναι είτε να χρησιμοποιήσεις άλλη εφαρμογή για τα sms που να υποστηρίζει τη δυνατότητα που ζητάς όπως το GO SMS Pro, είτε να βάλεις το Greek Keyboard που έχει ειδικό layout για sms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Μου κάνει εντύπωση η ύπαρξη του προβλήματος. Το περιμένει κανείς απο τα απο internet αγορασμένα κινέζικα (όπου το root και μετέπειτα λύσεις όπως αλλαγη apk ή gravity + unicode stripping είναι στο πρόγραμμα), αλλά εδω μιλάμε για ένα κινητό αγορασμένο απο την ελληνική αγορά. Δεν θα έπρεπε να υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα sms; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη; Κανείς που να έχει μιλήσει με το service της lenovo; Κάποιο τηλεφωνικό νούμερο να καλέσω;

 

Δεν θέλω, ακόμα να καταφύγω σε rootαρισμα (υποθέτωντας ότι γίνεται εύκολα), και δε μου αρέσει η ιδέα 3rd party keyb app. Η αλλαγή sms app ίσως να είναι μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο αυτο με τα στατιστικά μπαταρίας - τουλάχιστον μέχρι και το ΚΚ - σβήνεται αυτόματα κάθε φορά που φορτίζεις το κινητό σου στο 100%. Δε υπάρχει πραγματικά καμια χρησιμότητα σε τέτοια είδους προγράμματα (ή να το κάνεις σαν root με το χέρι). Ναι για την επόμενη εκφόρτιση - επειδή δεν έχει στατιστικά - μπορεί να δείχνει ότι κρατάει παραπάνω η μπαταρία, αλλά το πλασίμπο θα εξαφανιστεί στην επόμενη πλήρη φόρτιση. ΟΦΦ-ΤΟΠΙΚ ΟΜΩΣ.

 

 

ΟΝ-ΤΟΠΙΚ: Δεν βλέπω κανένα να παραπονιέται για τους διαθέσιμους χαρακτήρες στα SMS. Στο δικό μου όταν γράφω ελληνικά (ανεξάρτητα αν είναι πεζά ή κεφαλαία) δεν μου δίνει τους στάνταρ 160 SMS χαρακτήρες, αλλά πολύ λιγότερους με αποτέλεσμα να σπάει (και να χρεώνει) πολλαπλά SMS. Είμαι ο μόνος που το έχω αυτό το πρόβλημα;

 

Έχω βάλει το chomp SMS κ είναι πολύ καλό. Σου δίνει κ δυνατότητα να διαγραψεις το μην μέσα σε πολύ 5" αν το έχεις μετανιώσει, να γράφεις μηνυμα κ να προγραμματισεις τι ωρα θες να σταλεί. Έχει διαφορα θέματα να βάζεις για φοντο. Κ φυσικά 160 χαρακτήρες κανονικά. Μια χαρά δουλεύει κ για dual Sim.

Edited by tzotol
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το chomp SMS κ είναι πολύ καλό. Σου δίνει κ δυνατότητα να διαγραψεις το μην μέσα σε πολύ 5" αν το έχεις μετανιώσει, να γράφεις μηνυμα κ να προγραμματισεις τι ωρα θες να σταλεί. Έχει διαφορα θέματα να βάζεις για φοντο. Κ φυσικά 160 χαρακτήρες κανονικά. Μια χαρά δουλεύει κ για dual Sim.

 

Και εγω απο χτες και so far so good! Σ' ευχαριστώ! :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό τόπικ, έψαξα και δεν βρήκα κάτι άλλο:

 

Επειδή έχω και το Nokia 925, για να μην έχω δύο φορτιστές, μπορώ να χρησιμοποιώ έναν οποιονδήποτε και στις δύο συσκευές, ή υπάρχει περίπτωση να χαλάσει κάποια συσκευή ή η μπαταρία;

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχεις πρόβλημα, χρησιμοποίησε όποιον θέλεις όπου θέλεις. Απλά αν μιλάμε για διαφορετική απόδοση (mah) θα αλλάξουν και οι χρόνοι φόρτισης αναλόγως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά, έχετε κάνεις όλα τα updates? Είχατε κάποιος θέμα μετά? Δεν έχω κάνει κανένα. Μπορώ να βρω τα παλιότερα updates?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα εχω παρει και εγω ενα lenovo a536 και μου εβγαλε αναβαθμιση A536_S128_140624_ROW_TO_ A536_S175_150105_ROW

 

την εχει κανει κανεις, αξιζει να την κανω???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδιά, νέο μέλος στην παρέα σας.

 

Έχω κάνει και τις δύο αναβαθμίσεις χωρίς κανένα πρόβλημα.

Απλά να ξέρετε ότι για την S175 δεν υπάρχει ακόμα ''ρουτάρισμα με ένα κλικ'', τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σας !!!! εκανα την τελευταια αναβαθμιση στο τηλεφωνο και απο εκει και μετα ξεκινησαν αρκετα προβληματα εβαλα την αναβαθμιση με νουμερο A536_S175_150105_ROW που ειχε σαν αποτελεσμα να μου χαλασει την καρτα μνημης , και οτι εφαρμογες ειχα κατεβασει απο το play store οταν θελω να της χρησιμοποιησω μου βγαζει το μηνυμα δυστυχώς η εφαρμογή ....... .. ........ έχει σταματήσει να λειτουργεί ΟΚ- ΑΝΑΦΟΡΑ προσπαθησα να επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια στην Αθηνα αλλα αυτο ηταν αδυνατον , περιμενα περιπου 30 λεπτα στο τηλεφωνο και δεν καταφερα να μιλησω με κανεναν , ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ , μηπως εχει συμβει και σε κανενα αλλο αυτο το προβλημα και καταφερε να το λυση ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σας !!!! εκανα την τελευταια αναβαθμιση στο τηλεφωνο και απο εκει και μετα ξεκινησαν αρκετα προβληματα εβαλα την αναβαθμιση με νουμερο A536_S175_150105_ROW που ειχε σαν αποτελεσμα να μου χαλασει την καρτα μνημης , και οτι εφαρμογες ειχα κατεβασει απο το play store οταν θελω να της χρησιμοποιησω μου βγαζει το μηνυμα δυστυχώς η εφαρμογή ....... .. ........ έχει σταματήσει να λειτουργεί ΟΚ- ΑΝΑΦΟΡΑ προσπαθησα να επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια στην Αθηνα αλλα αυτο ηταν αδυνατον , περιμενα περιπου 30 λεπτα στο τηλεφωνο και δεν καταφερα να μιλησω με κανεναν , ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ , μηπως εχει συμβει και σε κανενα αλλο αυτο το προβλημα και καταφερε να το λυση ?

Ξανακατέβασε τις εφαρμογές και θα δουλέψουν

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σας !!!! εκανα την τελευταια αναβαθμιση στο τηλεφωνο και απο εκει και μετα ξεκινησαν αρκετα προβληματα εβαλα την αναβαθμιση με νουμερο A536_S175_150105_ROW που ειχε σαν αποτελεσμα να μου χαλασει την καρτα μνημης , και οτι εφαρμογες ειχα κατεβασει απο το play store οταν θελω να της χρησιμοποιησω μου βγαζει το μηνυμα δυστυχώς η εφαρμογή ....... .. ........ έχει σταματήσει να λειτουργεί ΟΚ- ΑΝΑΦΟΡΑ προσπαθησα να επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια στην Αθηνα αλλα αυτο ηταν αδυνατον , περιμενα περιπου 30 λεπτα στο τηλεφωνο και δεν καταφερα να μιλησω με κανεναν , ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ , μηπως εχει συμβει και σε κανενα αλλο αυτο το προβλημα και καταφερε να το λυση ?

 

Καλημέρα,

 

απο εξυπηρέτηση σκίζουν, μ'αρέσει που προτίμησα να πάρω το κινητό από ελλάδα και όχι από κίνα για να έχω καλή εξυπηρέτηση :lol::lol::lol: σε περίπτωση βλάβης όπως και έγινε, έχω στείλει το κινητό στο service (arvato:X) στις 8/1/15 εντος εγγύησης (αγορά 15/12/14) και ακόμα περιμένουν ανταλλακτικό. Πήρα στο service περιμένουμε ανταλλακτικο λενε πήρα στην lenovo θα το κοιτάξουμε και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας, έχει περάσει μια βδομάδα τίποτα :O. Η lenovo κυκλοφορεί 6 μοντέλα κινητών στην Ελλάδα και δεν έχει ανταλλακτικά για βασικά μέρη του κινητού ΕΛΕΟΣ. Επειδή έχουν περάσει 15 μέρες απο τότε που το έστειλα θα πάω στο κατάστημα να ζητήσω να μου δώσουν προσωρινή αντικατάσταση όπως αναφέρει ο νόμος και αν μου τα μασήσουν καταγγελία στην ΓΓΚ.

(άρθρο 5, παράγραφος 5)

 

5. Η παράβαση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου δεν θίγει το κύρος της εγγύησης, την οποία ο καταναλωτής μπορεί να επικαλεσθεί και να απαιτήσει την τήρησή της. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό. Εάν κατά τη διάρκεια ισχύος της εγγύησης εμφανισθεί στο προϊόν ελάττωμα και ο προμηθευτής αρνείται ή βραδύνει την επισκευή πέραν του αναγκαίου κατά περίπτωση χρόνου, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο ίσης αξίας και ποιότητας ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση. Αν ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα θέσει το παρακάτω ερώτημα:

Έχω το Lenovo A536 με Λειτουργικό σύστημα Android™ 4.4 (KitKat) αγορασμένο από την Ελληνική αντιπροσωπεία

Δεν μπορώ να βρω πως επιλέγω το 3G. Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ

 

Απάντηση:

Τη Λύση τη βρήκα στο service της Lenovo στην Αθήνα.

Το Lenovo A536 δεν έχει 3G στην SIM2. Έχει μόνο στην SIM1. Και το αναγνωρίζει αυτόματα.

Όντως βάζοντας την κάρτα στην SIM1 αυτόματα μπήκε το 3G.

 

Το θέμα που προκύπτει είναι αν είναι παραπλανητική η διαφήμιση μιας που δεν αναφέρει ότι 3G έχει μόνο το μισό τηλέφωνο. Συγκεκριμένα αναφέρει:

 

SIM: Διπλή, κανονική SIM

 

Συνδεσιμότητα/Ασύρματοι δέκτες

• Δίκτυο 3G: WCDMA 900/2.100 MHz

• Δίκτυο 2G: GSM 900/1.800/1.900 MHz

• Ταχύτητα: HSPA+ 21 Mbps (DL) / 5,76 Mbps (UL)

• Δεδομένα: HSPA+, GPRS, EDGE, GSM

• WLAN: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot

• Bluetooth®: 4.0

• Ασύρματος δέκτης: Δέκτης FM

• A-GPS, Δορυφορικός

• Υποδοχή ήχου 3,5 χιλ.

 

 

Ποια είναι η γνώμη σας, θα πρέπει να ενημερώσω τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή στο πρώην Υπουργείο Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας ή δεν υπάρχει θέμα παραπλάνησης;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...