Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα να κανω 2 ερωτήσεις για Α760.

Το κινητο μου ζηταει να κανω αναβαθμιση συστηματος.Σε περιπτωση που κανω υπαρχει περιπτωση να πειραχτουν ρυθμισεις ,όπως η γλωσσα?

Και 2η αλλαξα προσφατα δυκτιο και η wind-q μου εστειλε νεα sim.Οποτε κανω επανεκινηση το τηλεφωνο και περναω παλι κωδικούς ή προσπαθω να συνδεθω στο ιντερνετ μου βγαζει συνεχως το μηνυμα ότι η εφαρμογή android σταματησε να λειτουργει.Χρειαζεται πολλες προσπάθειες για να δουλεψει παλι το τηλεφωνο.Τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι τέτοια κουλά μου έκανε και σε εμένα, αν δεν βρεις άκρη κάνε αναβάθμιση αλλά με αγγλικά-κινεζικα μόνο. Αλλιώς αν θέλεις βάλε κάποια άλλη ρομ. Από εκεί που το αγόρασες του ρώτησες το τι μπορείς να κάνεις;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα θέμα. Πολλές φορές δε προλαβαίνω το τηλ οταν το έχω στη τσέπη γιατι κλείνει μόνο του την κλήση η στέλνει αυτόματο μήνυμα. Τις προάλλες δεν χτύπησε καν. Με το που με κάλεσαν έκλεισε λόγω της επαφής με το παντελόνι. Υπάρχει κάποια λύση γ΄αυτό το σπαστικό πρόβλημα; Υπάρχει επίσης τρόπος να αφαιρέσω τα χαζά αυτόματα μηνύματα τελείως;
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι σπαστικό, ευτυχώς η lewa-os το έχει στις ρυθμίσεις,

Μέσο του gravity screen νομίζω υπάρχει λύση

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το ειχα παρει σε ενα θειο μου και σημερα με πηρε τηλεφωνο οτι δεν ανοιγει... μετα απο ερωτησεις μου.. δεν μπουταρει αλλα κολλαει στην αρχη... με πιο τροπο να του περασω ξανα την ρομ... βοηθηστε με αναλυτικα γιατι δεν το ξερω το θεμα... ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Μπες στην recovery ( volume up + volume down + power) και κάνε reset

 

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω μια εφαρμογή που δεν με αφήνει το σύστημα; Η εφαρμογή security έχει πρόβλημα και θέλω να εγκαταστήσω από μια άλλη rom, και οι δύο είναι Lewa os

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα πρέπει να είσαι rooted για να πετάξεις την εφαρμογή που δεν θέλεις και να βάλεις μετά αυτή που θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έσβησα την εφαρμογή από το root browser και έβαλα την άλλη, έφτιαξα το permission επανεκκίνηση και κομπλέ. πριν είχα κάποιο θέμα με το root - superuser αλλα το εφτιαξα

 

παιδια βοηθεια, πηγα να δοκιμασω μια rom και το τηλ ειναι νεκρο δεν ανοιγει ουτε σε recovery, ουτε το αναγνωριζει το pc. υπαρχει τροπος να σωθει? καπως να ξανα βαλω αλλη rom?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια΄ξέρει κανείς τι πρέπει να κα΄νω για να γραφω με 160 ελληνικους χαρακτήρες; ΤΟ κινητό είναι μαμα και όσο και αν προσπαθώ να βρω τρόπο δεν έχω κα΄νει τίποτα. αν ξε΄ρει κανείς ας μου πει τα βήματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα!

 

 

 

Όπα λεβέντη μου.

Με αυτά δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις update. :lol:

 

Κατέβασε ΑΥΤΗ που μας πόσταρε ο φίλος Αλέξανδρος. PASS: leask

 

Έχει μέσα 2 αρχεία. Το μεγάλο που είναι η ROM και έχει κατάληξη qsb και ένα pdf.

Το μεγάλο θα βάλεις μέσα στο κατάλογο που σου είπα χτες.

Και καλό update.

 

 

Νομίζω όχι.

Αλλά υπάρχει ακόμα πιο εύκολος τρόπος.

Το γράφω αργότερα μόλις βρώ χρόνο και τα αρχεία.

Θα ετοιμάσω και ένα φάκελο με το recovery για να το περάσετε με ένα κλικ χωρίς πολλά πολλά.

 

 

Μην πειράξεις τπτ.

Θα το βάλουμε πάλι το GPlay.

Σε λίγο.

----------------------------------------------------------------

Πάμε.

 

Πέρασμα recovery στο κινητό.

 

Κατεβάστε AYTO

Αποσυμπιέστε το zip και θα έχετε ένα φάκελο με όνομα adb.

 

Αφού σιγουρευτείτε πως έχετε περάσει τους drivers του κινητού για το pc, συνδέετε το τηλέφωνο και κοιτάτε να δείτε πως η επιλογή "USB debug mode" είναι τσεκαρισμένη. Αν δεν είναι την τσεκάρετε εσείς.

 

Με το κινητό συνδεδεμένο στο pc και το USB debug mode τσεκαρισμένο, πάτε στο pc και μπαίνετε στο φάκελο που αποσυμπιέσατε.

Εκεί έχει ένα αρχείο με όνομα LenovoA760_recovery.bat . Απλά το τρέχετε.

Έτοιμο! Έχετε το καινούριο σας recovery περασμένο πλέον!

-----------------------

Ρουτάρισμα.

 

Κατεβάστε AYTO

Δεν το αποσυμπιέζετε. Απλά το αντιγράφετε στην εσωτερική μνήμη του κινητού όπως είναι.

Μετά ξεκινήστε σε recovery και διαλέξτε γλώσσα τα αγγλικά.

 

Για να ξεκινήσουμε το τηλέφωνο σε recovery mode, απλά όπως είναι σβηστό πατάμε ταυτόχρονα και τα 2 πλήκτρα τις έντασης μαζί με το power και τα κρατάμε πατημένα μέχρι το κινητό να ξεκινήσει και να μπει στο recovery.

 

To recovery που βάλαμε είναι αφής.

Πατάμε Install from SD-->choose zip from sd

Διαλέγετε το αρχείο που βάλατε (Root_Lenovo_A760.zip) και το φλασάρετε.

Έτοιμοι!! Το κινητό είναι πλέον routed!

 

--------------------------

 

Google Play

 

Κατεβάστε από ΕΔΩ το gapps που είναι για έκδοση 4.1.2.

(Αν δε γουστάρετε τη light έκδοση αυτή, απλά βρείτε τα gapps που θέλετε για έκδοση 4.1.2 όμως.

Χωρίς να αποσυμπιέσετε, το αντιγράφετε στη μνήμη του κινητού.

 

Μετά ξεκινήστε σε recovery και διαλέξτε γλώσσα τα αγγλικά.

 

wipe or format-->wipe cache

wipe or format-->wipe dalvik-cache

Install from SD-->choose zip from sd

Το φλασάρουμε όπως το από πάνω πριν.

wipe or format-->wipe cache

wipe or format-->wipe dalvik-cache

power-->reboot

 

Έτοιμοι! Και το Google Play εγκατεστημένο πλέον!

Απλό?

 

Θα ήθελα να πω πως εμένα δεν μου γράφει Install from SD.

 

Έχει μόνο Apply update from external storage και κάποια άλλα τα οποία δεν σχετίζονται μάλλον.

Εκεί πρέπει να μπω για να κάνω το root?

Edited by scorpios123
https://artonweb.gr Μελέτη ,Σχεδιασμός & Δημιουργία Δυναμικών ιστοσελίδων.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καληπσέρα. Θέλω να περάσω νέο λειτουργικό στο κινητό μου με έκδοση από 4.3 και πάνω. Δεν έχω ξαναασχοληθεί και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιον οδηγό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πρόβλημα είναι πως πρέπει να περάσεις κάποια rom που έχει εξελιχθεί αποκλειστικά για το συγκεκριμένο μοντέλο, και από ότι βλέπω, οι περισσότερες custom roms είναι βασισμένες στην έκδοση 4.1.2 του Android.
Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν λόγο δεν έχει βγει; Είναι παλιό μοντέλο κινητού και κανείς δεν ασχολείτε; Είναι καινούργια τα λειτουργικά από 4.1 και μετά και ακόμα δεν έχουν προλάβει να βγάλουν; Πως το βλέπετε το πράγμα;
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα καταλάβει τότε που το είχα, πρόκειται για συσκευή σχεδιασμένη από τη Lenovo να κυκλοφορήσει μόνο εντός Κίνας. Περνώντας μια πειραγμένη rom οι κινέζοι έμποροι έβαζαν και άλλες γλώσσες, αλλά ως εκεί. Οποιαδήποτε επιπλέον υποστήριξη είναι κάτι μη αναμενόμενο. Για custom rom από την άλλη, αν δεν είναι κάποια διαδεδομένη συσκευή είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος να ασχοληθεί. Και ίσως Και όσοι ασχολήθηκαν να έχουν κάποια τεχνική δυσκολία και μένουν μόνο στην 4.1.2 .
Link to comment
Share on other sites

Καληπσέρα. Θέλω να περάσω νέο λειτουργικό στο κινητό μου με έκδοση από 4.3 και πάνω. Δεν έχω ξαναασχοληθεί και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιον οδηγό;

 

Μονο 4.1 υπαρχει αλλα βελτειωμενη σε πολλα σημεια, αυτη που αξιζει ειναι η lewa απο το needrom, υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει και εχει βελτιωση κατα πολυ την rom

Link to comment
Share on other sites

Μονο 4.1 υπαρχει αλλα βελτειωμενη σε πολλα σημεια, αυτη που αξιζει ειναι η lewa απο το needrom, υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει και εχει βελτιωση κατα πολυ την rom

 

Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός να ακολουθήσω για να την βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός να ακολουθήσω για να την βάλω;

 

Απο τις rom για το a760 μπες στην πρωτη και τα λεει ολα

http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-a/a760/

Edited by giannnis12
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

παιδια βοηθεια, πηγα να δοκιμασω μια rom και το τηλ ειναι νεκρο δεν ανοιγει ουτε σε recovery, ουτε το αναγνωριζει το pc. υπαρχει τροπος να σωθει? καπως να ξανα βαλω αλλη rom?

Το τηλέφωνο το βλέπει το pc σαν Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 υπάρχει τρόπος να το επαναφερουμε;

Edited by giannnis12
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει κάποια καλή rom για το a760 μου και αυτή η rom να έχει πολύ καλά τα Ελληνικά(δηλαδή να μην βγάζει και Αγγλικά σε διάφορα μέρη ενώ έχω επιλέξει Ελληνικά).

https://artonweb.gr Μελέτη ,Σχεδιασμός & Δημιουργία Δυναμικών ιστοσελίδων.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σε όλους!

Ψάχνω να βρω τη ROM που είχε το τηλέφωνο όταν ήρθε από τη Κίνα. Μήπως το έχει κανείς αποθηκευμένο; Έφαγα το internet αλλά δεν μπόρεσα να βρω το αρχικό, μόνο κάτι τροποποιημένα με κινέζικα και ρώσικα. Θα είμαι βαθιά ευγνώμων σε όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε υπάρχει ακόμη φορουμίστας που έχει αυτό το μοντελάκι, ωραίος! (το 1ο μου smart!)

Φίλε έχεις τσεκάρει εδώ την τελευταία κάτω δεξιά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Νικηφόρε, ακόμα υπάρχουν τέτοιοι Μοϊκανοί χαχαχα, είμαι τέτοιος τύπος που άμα συνηθίσει κάτι δεν το αλλάζει με τίποτα, μέχρι να διαλυθεί ή χαλάσει. Το Α760 το πήρα αφού είχε χαλάσει το Κ750 μου, που ήταν το πιο γαμάτο τηλέφωνο που είχα ποτέ :)

 

Θα το δω αυτό, αλλά απ' ότι γράφουν, δεν είναι αυτό με το οποίο είχε έρθει από την Κίνα. Πρέπει να είναι το προτελευταίο στη λίστα αυτή, αλλά αυτό οι μάγκες του φόρουμ το έχουν κλειδώσει και πρέπει να πληρώσεις για να το κατεβάσεις. Πράγμα που δεν σκοπεύω να κάνω. Σε ευχαριστώ anyway.

 

Αν πάντως έχει κανείς την αρχική ROM, ας ρίξει ένα μήνυμα, θα ήταν πολύ μεγάλη η βοήθεια.

Edited by caddboss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...