Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα Updates του Sygic γινονται σταδιακα. Η νεα εκδοση δεν εχει ερθει σε ολους, για αυτο στην σελιδα τους γραφει ακομα coming soon.

 

Επισης, δεν εχει σχεση ουτε η εκδοση Play store ουτε η εκδοση των google services. Nexus 4 τα παντα ολα ενημερωμενα, εχω την νεα εκδοση 10 μερες περιπου. Nexus 5 τα παντα ολα ενημερωμενα, εχω ακομα την παλια εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τόσο καιρό μιλάμε, θες και αποδείξεις; :-P

Αφού όταν λέμε κάτι είναι εγγύηση. :-)

 

:respect: διοτι εσυ δεν γραφεις και ανακρίβειες! Απλα απορησα διοτι σκετηκα οτι απο την στιγμη που ανέβηκε στο play η νεα version θα το βλέπαμε όλοι ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Για τελευταία φορά, οποιαδήποτε ερώτηση αφορά παράνομο λογισμικό δεν έχει θέση σε αυτό το forum.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Updates του Sygic γινονται σταδιακα. Η νεα εκδοση δεν εχει ερθει σε ολους, για αυτο στην σελιδα τους γραφει ακομα coming soon.

 

Επισης, δεν εχει σχεση ουτε η εκδοση Play store ουτε η εκδοση των google services. Nexus 4 τα παντα ολα ενημερωμενα, εχω την νεα εκδοση 10 μερες περιπου. Nexus 5 τα παντα ολα ενημερωμενα, εχω ακομα την παλια εκδοση.

 

Έτσι ακριβώς. Μόλις μου ήρθε το update σε 5.0 και καμία σχέση δεν έχει με την έκδοση του sygic. Οπότε ας σταματήσουν οι δυο πλευρές να προσπαθούν να αποδείξουν το δίκιο τους.

Προσωπικά πάντως το καινούργιο interface μου αρέσει. Έχει τα προβλήματα του, αλλά όπως και να το κάνουμε όλα τα προγράμματα πλέον προς τέτοιο απλοποιημένο interface κινούνται. Όπως π.χ. το ndrive που έγινε nlife.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα παλι μπηκα στο play store και γραφει οτι το sygic ενημερώθηκε στης 27οκτ 2014 δηλαδή χθες αλλά παλι η εκδοση είναι η 14.3.4. Εν τω μεταξυ το κατεβαζω και οταν παω να το ανοίξω μου βγάζει οτι το κατεβασμα των resources απο το play store απετυχε, because maybe don't have purchase this app. :mad: Εστειλα και mail στο support και περιμενω απάντηση! Και είναι αγορασμένο κανονικοτατα! Εχει τύχει σε κάποιον τετοιο θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φανηκε και σε εμένα η 14.6.7 του sygic! Την έβαλα αλλα απο το λίγο που το δοκίμασα δεν μου αρεσε! Οσοι εχετε λάβει την ενημέρωση, ποιον χάρτη εχετε? Εμενα παλι τον ιδιο μου κατέβασε: grc.ta.2014.04.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φανηκε και σε εμένα η 14.6.7 του sygic! Την έβαλα αλλα απο το λίγο που το δοκίμασα δεν μου αρεσε! Οσοι εχετε λάβει την ενημέρωση, ποιον χάρτη εχετε? Εμενα παλι τον ιδιο μου κατέβασε: grc.ta.2014.04.

 

Επίσημα αυτό δίνουν .

Υπάρχουν ανεπίσημα όμως και 2014.06 και 2014.09

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου. Παντα οταν εχω μια απορια οσο αναφορα τεχνολογια, η θελω να προχωρησω σε αγορα οτιδηποτε τεχνολογιας, δεν υπαρχει περιπτωση να μην ανατρεξω στο myphone!!! Αρκετα με το γλυψιμο λοιπον :p:lol::lol: εχω λοιπον iphone και θελω να εγκαταστισω navigator. Υπαρχει καποιο free, οχι trial, αλλα εντελως free? γιατι δεν αντεχει αυτην την εποχη η τσεπη μου για να αγορασω καποιο. Ευχαριστω :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου. Παντα οταν εχω μια απορια οσο αναφορα τεχνολογια, η θελω να προχωρησω σε αγορα οτιδηποτε τεχνολογιας, δεν υπαρχει περιπτωση να μην ανατρεξω στο myphone!!! Αρκετα με το γλυψιμο λοιπον :p:lol::lol: εχω λοιπον iphone και θελω να εγκαταστισω navigator. Υπαρχει καποιο free, οχι trial, αλλα εντελως free? γιατι δεν αντεχει αυτην την εποχη η τσεπη μου για να αγορασω καποιο. Ευχαριστω :D

Δεν ξέρω αν πρόσεξες τον τίτλο του θέματος,αλλά εδώ μιλάμε για Android.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω την 14.6.7 του sygic. Πως γινεται να ξαναβαλω για πλοήγηση μια διαδρομή απο το ιστορικό ? Διοτι διαλέγω μια που θελω να ξαναπαω και πανω δεξια μου γραφη διαδρομή και οταν παταω δεν μου γράφει πλοήγηση, αλλα μου δειχνει απλα το χάρτη που ειναι ο δρομος του προορισμου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και τωρα μόλις που εκανα κάποιες δοκιμές παρατήρησα οτι αυτο το κάνει μόνο σε διαδρομές που ειναι στον ιδιο δημο οταν ομως διαλέγω διαδρομή απο το ιστορικό απο άλλο δημο ξεκινάει κανονικα την πλοήγηση. Είναι πολυ περιεργο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Επισης και στην ελευθερη περιηγηση χάρτη παρόλο που διαλέγω πανω στο χάρτη εναν δρόμο οταν παταω στην μπλε πινακίδα του δρόμου και επιλεγω επιλογη πλοήγησης δεν κανει τιποτα και μερικες φορές ξεκιναει την πλοήγηση!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μου διαφεύγει κάποια ρύθμιση στο Route66;

Έβαλα διαδρομή από Αμπελοκήπους για Κηφισιά και έβγαλε μόνο 2 διαδρομές μέσω Ατ. Οδού, στα 22 και 25χλμ η καθεμιά.

Βάζω και το Sygic 14.3.3 και βγάζει 3 διαδρομές με πρώτη την πιο λογική, από Κηφισίας στα 15χλμ.

 

με αποφυγή διοδίων όντως βγαίνει η μικρή διαδρομή.θα έπρεπε όμως και χωρίς την αποφυγή να την προτείνει

 

και με το here maps που δίνει και την μικρή διαδρομή και αυτή από Αττική οδό ΚΑΙ άλλη μια! έχω αρχίζει να το συμπαθώ το HERE maps!

 

Αν το ψάξετε λίγο θα δείτε ότι με τον τρόπο που δουλεύει το Route66, πολύ λογικά κάνει τις συγκεκριμένες προτάσεις στη συγκεκριμένη διαδρομή. Το πρόβλημα δεν το δημιουργούν τα διόδια αλλά ή επιλογή μεθόδου δρομολόγησης.

Το Route66 είναι ένα από τα πολλά προγράμματα στα οποία ο χρήστης πρέπει να επιλέξει μέθοδο δρομολόγησης (fast, short).

Αν λοιπόν το έχουμε στο fast, πολύ λογικά δεν θα εμφανίσει την σύντομη διαδρομή η οποία όμως χρονικά είναι κατά 20% μεγαλύτερη από την μία πρόταση του Route66 και κατά 46% (!) μεγαλύτερη από την άλλη. Κανονικά κανένα πρόγραμμα στο οποίο ορίζεις fast ή short δεν θα έπρεπε να εμφανίζει τη σύντομη διαδρομή αν έχουμε επιλέξει fast. Είναι υπερβολικά μεγάλες οι διαφορές των χρόνων για να τη χώσει κι αυτή μέσα στο fast.

Γι' αυτό όπως έχω πει και παλιότερα, πιστεύω ότι έχουν πλεονέκτημα τα προγράμματα όπως το HERE maps, στο οποίο δεν ορίζεται fast ή short, και το πρόγραμμα σου δίνει πολλαπλές επιλογές με όλες τις βέλτιστες διαδρομές.

Οι χρήστες προγραμμάτων στα οποία ορίζεται fast ή short, θα πρέπει πριν ξεκινήσουν, να κάνουν δοκιμή της δρομολόγησης και με τους δύο τρόπους και να επιλέξουν τι προτιμούν.

Ειδικά στο Route66, προτείνω στους χρήστες να μην ορίζουν ως μέθοδο δρομολόγησης fast ή short, αλλά "always ask". Για να γίνουν οι δοκιμές ευκολότερες.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάξετε λίγο θα δείτε ότι με τον τρόπο που δουλεύει το Route66, πολύ λογικά κάνει τις συγκεκριμένες προτάσεις στη συγκεκριμένη διαδρομή. Το πρόβλημα δεν το δημιουργούν τα διόδια αλλά ή επιλογή μεθόδου δρομολόγησης.

Το Route66 είναι ένα από τα πολλά προγράμματα στα οποία ο χρήστης πρέπει να επιλέξει μέθοδο δρομολόγησης (fast, short).

Αν λοιπόν το έχουμε στο fast, πολύ λογικά δεν θα εμφανίσει την σύντομη διαδρομή η οποία όμως χρονικά είναι κατά 20% μεγαλύτερη από την μία πρόταση του Route66 και κατά 46% (!) μεγαλύτερη από την άλλη. Κανονικά κανένα πρόγραμμα στο οποίο ορίζεις fast ή short δεν θα έπρεπε να εμφανίζει τη σύντομη διαδρομή αν έχουμε επιλέξει fast. Είναι υπερβολικά μεγάλες οι διαφορές των χρόνων για να τη χώσει κι αυτή μέσα στο fast.

Γι' αυτό όπως έχω πει και παλιότερα, πιστεύω ότι έχουν πλεονέκτημα τα προγράμματα όπως το HERE maps, στο οποίο δεν ορίζεται fast ή short, και το πρόγραμμα σου δίνει πολλαπλές επιλογές με όλες τις βέλτιστες διαδρομές.

Οι χρήστες προγραμμάτων στα οποία ορίζεται fast ή short, θα πρέπει πριν ξεκινήσουν, να κάνουν δοκιμή της δρομολόγησης και με τους δύο τρόπους και να επιλέξουν τι προτιμούν.

Ειδικά στο Route66, προτείνω στους χρήστες να μην ορίζουν ως μέθοδο δρομολόγησης fast ή short, αλλά "always ask". Για να γίνουν οι δοκιμές ευκολότερες.

Με αυτή την λογική και το Sygic υπερτερεί γιατί έχω επιλέξει fast και βγάζει και τις 3 διαδρομές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Oσοι έχετε το HERE Beta υπάρχει αναβάθμιση των χαρτών. Είναι ο HERE Q3/2014 έκδοση 8.30.56.11.

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την λογική και το Sygic υπερτερεί γιατί έχω επιλέξει fast και βγάζει και τις 3 διαδρομές.

Κάποιος όμως θα μπορούσε να πει ότι το Sygic δεν υπερτερεί, αλλά απλά κάνει λάθος όταν προτείνει αυτή τη δρομολόγηση με επιλεγμένο το fast στις επιλογές δρομολόγησης.

Πρώτα απ' όλα όταν το βάζει στο ίδιο καλάθι από άποψη ταχύτητας με τις δύο άλλες διαδρομές (και μάλιστα πρώτο), μπορεί να μπερδέψει ένα αθώο θύμα που δεν φαντάζεται ότι τη συγκεκριμένη διαδρομή υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μπορεί να την κάνει και σε κανα δίωρο αν είναι ιδιαίτερα άτυχος.

Και δεύτερον, αν κάνει αυτό το λάθος στην επιλογή μιας γρήγορης διαδρομής, τι άλλο μπορεί να κάνει λάθος; Μπορεί τώρα το λάθος να βολεύει. Κι αυτό όχι σίγουρα. Σε μια άλλη περίπτωση όμως;

Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι να μην υπάρχει fast και short, και το πρόγραμμα να σου δίνει όλες τις διαδρομές με αποστάσεις και χρόνους για να διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

στο πρόγραμμα here είναι σαν το Google maps? όταν ΔΕΝ έχεις βάλει προορισμό ΔΕΝ σε ακολουθεί το στίγμα με φορά προς την κατεύθυνση που πας;
Link to comment
Share on other sites

Oσοι έχετε το HERE Beta υπάρχει αναβάθμιση των χαρτών. Είναι ο HERE Q3/2014 έκδοση 8.30.56.11.

Και πώς τον αναβαθμίζεις; Βγάζεις τον παλιό και κατεβάζεις ξανά τη χώρα που σ' ενδιαφέρει;

 

Edit: άκυρο. Μου έβγαλε ειδοποίηση

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η κινηση στο HERE ειναι ακριβης για αθηνα η οχι? εχει ελεγξει κανεις?γιατι χτες στην πειραιως εφαγα 20 λεπτα κινηση ενω ελεγε δεν ειχε απο εκει!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω

οι χάρτες του google maps ειναι online άρα θα χρειάζεται και σύνδεση αυτή η σύνδεση τι κατανάλωση περίπου έχει; αξίζει κάποιος να τους χρησιμοποιεί; ή καλύτερα να πάει σε κάποιο igo;

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει η κατανάλωση σε mb ήταν ελάχιστη, υπάρχει όμως και η δυνατότητα για αποθήκευση του χάρτη για χρήση offline
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι και στο δικό μου nexus 5 χρησιμοποιεί δεδομένα μόνο για να κλειδώσει τη διαδρομή τη πρώτη φορά και από εκεί και πέρα δουλεύει μόνο με gps. Έτσι πλέον δεν χρησιμοποιώ κανέναν άλλο πλοηγο πάρα μόνο αυτό

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...