Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτελους, μια σωστη και ισορροπημενη αποψη!

 

Εγω περιμενα να ερθει το επομενο καλοκαιρι, να μπορω να βγαλω καμια φωτο μες την πισινα, χωρις να τρεμω μη χαλασει η συσκευη.

Πισινα, γλυκο νερο, και δεν λεω καν να το βουτηξω, απλα να το κραταω μες την πισινα, και φυσικα σιγουρα καπου/καπως θα βραχει, παιζουν και νεροπιστολα, πλατσουρισματα, παιχνιδια νερου κλπ.

Σιγουρα με οσα διαβαζω, δεν θα το κανω.

Δεν επρεπε ομως να ειναι ετσι.

 

βαλτο..εχω μπει σε νεροτσουληθρα τραβωντας βιντεο..και οχι στις φλωρικες της αθηνας..σε πολυ μεγαλες στην Κρητη..αμα το κινητο δεν το ευχαριστιεσαι σε αυτα, παρε αλλο :P

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βαλτο..εχω μπει σε νεροτσουληθρα τραβωντας βιντεο..και οχι στις φλωρικες της αθηνας..σε πολυ μεγαλες στην Κρητη..αμα το κινητο δεν το ευχαριστιεσαι σε αυτα, παρε αλλο :P

 

Ρε Νίκο μην τον προκαλείς και του μπει νερό.. Μετά θα δεις τι έχει να τραβήξει αυτό το άμοιρο νήμα από ερωτήσεις πάσης φύσεως (από τεχνικές -στεγανοποίηση- μέχρι Αρβατο!!) :p

 

Kαλημἐρα φόρουμ και χρόνια πολλά! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι απο την στιγμη που η ιδια η εταιρεια σε προτρεπει να το βαλεις στο νερο και χρησιμοποιει το χαρακτηριστικο αυτο σαν διαφημηση οφειλει να ανταποκρινεται, τελος. Και γιαυτο δινεις και τοσα λεφτα, να εχεις ενα αδιαβροχο και γερο κινητο με κορυφαια χαρακτηριστικα ταυτοχρονα. Στο defy που ειχα η Motorola ελεγε οτι ειναι αδιαβροχο αλλα για περιπτωση ατυχηματος μονο, δεν ελεγε βαλτο μεσα στο νερο επιτηδες οπως η sony, παρ'ολα αυτα εχει μπει κατω απο την βρυση, στο ντους, σε πισινα, σε θαλασσα και δεν εχει κανει κιχ και ολα αυτα με ενα πισω καπακι που βγαινει και το μονο που εμποδιζει το νερο απο την εισοδο στην μπαταρια ειναι ενα λαστιχενιο περιγραμμα. Α και το καπακι φορτισης και ακουστικων που ανοιγοκλεισαν απειρες φορες και αυτα ειναι σε κατασταση καινουριου 2,5 χρονια μετα. Για να μην παρεξηγηθω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την αποδοση του κινητου αλλα απο την αλλη πηρα αυτο το κινητο για να αντεχει και λιγο και μονο σε βιτρινα που δεν το χω βαλει :P. Απο περιεργεια εχετε ακουσει καποιο παραδειγμα για χαλασμενο flap λογω χρησης ή απλα προληπτικα δεν το πολυανοιγουμε? Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι απο την στιγμη που η ιδια η εταιρεια σε προτρεπει να το βαλεις στο νερο και χρησιμοποιει το χαρακτηριστικο αυτο σαν διαφημηση οφειλει να ανταποκρινεται, τελος. Και γιαυτο δινεις και τοσα λεφτα, να εχεις ενα αδιαβροχο και γερο κινητο με κορυφαια χαρακτηριστικα ταυτοχρονα. Στο defy που ειχα η Motorola ελεγε οτι ειναι αδιαβροχο αλλα για περιπτωση ατυχηματος μονο, δεν ελεγε βαλτο μεσα στο νερο επιτηδες οπως η sony, παρ'ολα αυτα εχει μπει κατω απο την βρυση, στο ντους, σε πισινα, σε θαλασσα και δεν εχει κανει κιχ και ολα αυτα με ενα πισω καπακι που βγαινει και το μονο που εμποδιζει το νερο απο την εισοδο στην μπαταρια ειναι ενα λαστιχενιο περιγραμμα. Α και το καπακι φορτισης και ακουστικων που ανοιγοκλεισαν απειρες φορες και αυτα ειναι σε κατασταση καινουριου 2,5 χρονια μετα. Για να μην παρεξηγηθω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την αποδοση του κινητου αλλα απο την αλλη πηρα αυτο το κινητο για να αντεχει και λιγο και μονο σε βιτρινα που δεν το χω βαλει :P. Απο περιεργεια εχετε ακουσει καποιο παραδειγμα για χαλασμενο flap λογω χρησης ή απλα προληπτικα δεν το πολυανοιγουμε?

 

ετσι ειναι..απο οσο ξερω προληπτικα..μια φορα ανεφερε ενα μελος οτι του βγηκε? του κοπηκε? δε θυμαμαι αν και νομιζω οτι το ειχε αντικαταστησει ο ιδιος..ειναι πολυ αμυδρο στη μνημη μου.και νομιζω στο θεμα του Ζ1, οχι εδω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, αν αυτος σε αυτον τον επισημο adapter της sony, για τα ακουστικα handsfree,

http://i62.tinypic.com/2gtdkt5.jpg

μπορει να συνδεσω, εκτος απο τα 'παλιου' τυπου omtp ακουστικα, και τα πιο καινουρια ctia που εγγενως χρησιμοποιει κι η sony?

Γιατι να το κανω; Γιατι εχω 'ορθια' handsfree'(το καρφακι), και θελω να ειναι curved ωστε να μην 'καταπονειται' η θυρα 3.5.

Το θελω δηλαδη οχι ως μετατροπεα, το συγκεκριμενο adapter, αλλα για να μπορω να εχω 'πλαγιαστα' τα handsfree μου.

Δεχεται λοιπον, εκτος απο omtp, και ctia ακουστικα; (και συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση, δεν θελω να κανω λαθος αγορες)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ας ομολογήσουμε κάτι που είναι κοινό μυστικό για να τελειώνουμε. Ο σκοπός του αδιάβροχου είναι όταν το παιρνεις μαζί στην τουαλέτα να παίξες κανα angry birds να μη φοβάσαι μη σου πέσει στη λεκάνη. χαχαχαχαχαχαχαχα......

Τώρα αν κάποιος θέλει κινητό για να το παίρνει μαζί του στο κολυμβιτήριο, υπάρχει ειδική κατηγορία συσκευών για αυτή τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, αν αυτος σε αυτον τον επισημο adapter της sony, για τα ακουστικα handsfree,

http://i62.tinypic.com/2gtdkt5.jpg

μπορει να συνδεσω, εκτος απο τα 'παλιου' τυπου omtp ακουστικα, και τα πιο καινουρια ctia που εγγενως χρησιμοποιει κι η sony?

Γιατι να το κανω; Γιατι εχω 'ορθια' handsfree'(το καρφακι), και θελω να ειναι curved ωστε να μην 'καταπονειται' η θυρα 3.5.

Το θελω δηλαδη οχι ως μετατροπεα, το συγκεκριμενο adapter, αλλα για να μπορω να εχω 'πλαγιαστα' τα handsfree μου.

Δεχεται λοιπον, εκτος απο omtp, και ctia ακουστικα; (και συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση, δεν θελω να κανω λαθος αγορες)

 

 

Περιμενω να μου απαντησει καποιος.

Αν γνωριζει καποιος φυσικα.

Γιατι απο την απαντηση, αν ισχυει δηλαδη αυτο που λεω, θα εξαρτηθει αν θα προχωρησω, οπως θελω, αμεσα σε παραγγελια.

Οσο ομως δεν ειμαι σιγουρος και δεν εχω απαντηση εδω για να βεβαιωθω, περιμενω, και δεν βαζω παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να μου απαντησει καποιος.

Αν γνωριζει καποιος φυσικα.

Γιατι απο την απαντηση, αν ισχυει δηλαδη αυτο που λεω, θα εξαρτηθει αν θα προχωρησω, οπως θελω, αμεσα σε παραγγελια.

Οσο ομως δεν ειμαι σιγουρος και δεν εχω απαντηση εδω για να βεβαιωθω, περιμενω, και δεν βαζω παραγγελια.

 

Κοιτα απο την περιγραφη και μονο εγω θα σου ελεγα να το παρεις. Ποσο κανει ? Στειλε το link να το δουμε κ εμεις στο ebay

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, αν αυτος σε αυτον τον επισημο adapter της sony, για τα ακουστικα handsfree,

http://i62.tinypic.com/2gtdkt5.jpg

μπορει να συνδεσω, εκτος απο τα 'παλιου' τυπου omtp ακουστικα, και τα πιο καινουρια ctia που εγγενως χρησιμοποιει κι η sony?

Γιατι να το κανω; Γιατι εχω 'ορθια' handsfree'(το καρφακι), και θελω να ειναι curved ωστε να μην 'καταπονειται' η θυρα 3.5.

Το θελω δηλαδη οχι ως μετατροπεα, το συγκεκριμενο adapter, αλλα για να μπορω να εχω 'πλαγιαστα' τα handsfree μου.

Δεχεται λοιπον, εκτος απο omtp, και ctia ακουστικα; (και συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση, δεν θελω να κανω λαθος αγορες)

 

Όχι δεν μπορείς. Είναι μετατροπέας το συγκεκριμένο και δεν θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα CTIA ακουστικά σου, μόνο παλιά OMTP αν έχεις. Είτε θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα CTIA ακουστικά σε παλιότερα τηλέφωνα με το πρότυπο OMTP.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έβγαλε ότι έχω αναβάθμιση. Μόνο από υπολογιστή μου λέει.

Τσεκάρετε.

 

την εκανες? σε ποια εκδοση ησουν και σε ποια σε πηγε? ποσα ΜΒ ηταν?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να εγκαταστήσουμε antivirus στο κινητό????

Χθες σε ένα link που πάτησα, μου πέταξε τα γνωστά pop up(2 επιπλέον), και μου εμφάνισε μια καρτέλα, πως το κινητό σας μολύνθηκε από 3 ιούς, θέλετε να τους απομακρύνετε??? και πάτησα OK... και στη συνέχεια έκλεισα τις 2 επιπλέον καρτέλες του google chrome... εγκατέστησα και 2 antivirus στη συνέχεια, και έκανα ένα σκανάρισμα, αλλά δε βρήκαν κάτι... και μετά τα απεγκατέστησα....

να ανησυχώ....???????????????????

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να εγκαταστήσουμε antivirus στο κινητό????

Χθες σε ένα link που πάτησα, μου πέταξε τα γνωστά pop up(2 επιπλέον), και μου εμφάνισε μια καρτέλα, πως το κινητό σας μολύνθηκε από 3 ιούς, θέλετε να τους απομακρύνετε??? και πάτησα OK... και στη συνέχεια έκλεισα τις 2 επιπλέον καρτέλες του google chrome... εγκατέστησα και 2 antivirus στη συνέχεια, και έκανα ένα σκανάρισμα, αλλά δε βρήκαν κάτι... και μετά τα απεγκατέστησα....

να ανησυχώ....???????????????????

 

εγω στη θεση σου θα εκανα ενα clean install..ποσο λογικο το θεωρεις να χαζευεις σε ενα site και να σου λεει οτι εχεις ιους απο τη στιγμη που δεν εχεις antivirus? για μενα διεγραψε τα παντα στο κινητο σου,ξαναστησε το απο την αρχη, και προσεχε τι βαζεις και που μπαινεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

την εκανες? σε ποια εκδοση ησουν και σε ποια σε πηγε? ποσα ΜΒ ηταν?

 

Καταρχήν μόνο μέσω υπολογιστή με έβαλε να την κανω.Δεν ξέρω πόσα mb ήταν αλλά έκανε ένα μισάωρο να την κατεβάσει.

Το περίεργο είναι ότι δεν άλλαξα έκδοση. Είχα την 14.4.Α.0.108 και σε αυτήν παρεμεινα

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να εγκαταστήσουμε antivirus στο κινητό????

Χθες σε ένα link που πάτησα, μου πέταξε τα γνωστά pop up(2 επιπλέον), και μου εμφάνισε μια καρτέλα, πως το κινητό σας μολύνθηκε από 3 ιούς, θέλετε να τους απομακρύνετε??? και πάτησα OK... και στη συνέχεια έκλεισα τις 2 επιπλέον καρτέλες του google chrome... εγκατέστησα και 2 antivirus στη συνέχεια, και έκανα ένα σκανάρισμα, αλλά δε βρήκαν κάτι... και μετά τα απεγκατέστησα....

να ανησυχώ....???????????????????

 

Δεν θες antivirus φίλε μου. Ούτε clean install ούτε τίποτα. Root και adaway θες.. ( Αυτό πάει σε όσους λένε ότι το root είναι άχρηστο).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σκεφτομαι να αγορασω το κινητο.θελω να μου δωσεγτε τα φωτα σας αν αξιζει.απο ταχυτητα μπαταρια κολληματα και γενικη λειτουργια του κινητου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σκεφτομαι να αγορασω το κινητο.θελω να μου δωσεγτε τα φωτα σας αν αξιζει.απο ταχυτητα μπαταρια κολληματα και γενικη λειτουργια του κινητου.

 

νομιζω οτι σε αυτα τα λεφτα ειναι κορυφαια επιλογη..και απο τη στιγμη που το Z3c εχει 2gb ram, δεν αξιζει..

για μενα μονο κινεζικες επιλογες υπαρχουν μετα απο αυτο..

Ειναι σφαιρα, δεν εχει κανενα προβλημα, τουλαχιστον τα 4 που περασαν απο τα χερια μου δεν ειχαν ουτε flash bleeding που ειχε αναφερθει αρχικα ουτε τπτ αλλο.

Το μονο μειον θα ελεγα το ακουστικο του που δεν εχει τον καλυτερο ηχο και αν το εχει τερμα ισως να εχεις τριγμους σε συνομιλιες, μου εχει τυχει μια φορα αλλα απλα το ειχα ενα κλικ πιο κατω που ακουγα εξαιρετικα. Κατα ταλλα ειναι οκ, μπαταρια αψογη, φωτογραφια πολυ καλη και στο χειροκινητο ακομα καλυτερη..δε νομιζω οτι του λειπει κατι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι σε αυτα τα λεφτα ειναι κορυφαια επιλογη..και απο τη στιγμη που το Z3c εχει 2gb ram, δεν αξιζει..

για μενα μονο κινεζικες επιλογες υπαρχουν μετα απο αυτο..

 

Γιατι, και το z1c 2gb δεν εχει?

 

Βασικα το θεμα με τη μνημη, δεν το εχω ξεκαθαρισει, σαν 'γνωση' δηλαδη, τι ισχυει.

Ειχα ενα παλιο-κινητο, με 512ram, and that's all, + την sd φυσικα. 512 internal memory, και ασφυκτιουσα, δεν μπορουσα ουτε update στις λιγοστες εφαρμογες μου να κανω.

 

Και παιρνοντας το z1c, ανεμενα την 'απεριοριστη' μνημη 2gb να με 'λυτρωσει'.

Και ω της ευχαριστης εκπληξης, 2gb ως 'περιορισμο' δεν το ειδα πουθενα!

16gb ολα διαθεσιμα για τις εφαρμογες μου! Οχι για data, για apps!

Φανταζομαι οτι αν θελω μπορω να 'χωσω' καμια χιλιαδα apps χαλαρα!!!!

 

Δεν εχω καταλαβει λοιπον, πως πριν ειχα μονο 512 κι αυτο ηταν ολο, και τωρα εχω 2gb που τελικα δεν ειναι 2gb αλλα 16gb.

Για καλο ειναι, αλλα γιατι δεν λενε στον κοσμο '16gb για πραγματικα απεριοριστη χρηση και αποθηκευση οχι μονο data αλλα και apps'?

Για μενα μια τετοια διατυπωση θα ηταν πληρως αποσαφησανιστικη, διχως παρερμηνειες.

 

Πως κατι που ειναι ατου, δεν προβαλεται, και λενε ενα ξερο 'spec' κι οποιος καταλαβε, δεν ξερω.

 

Ισως παλι να μην καταλαβα καλα, αλλα το αποτελεσμα μετραει, κι εγω βλεπω 8gb ελευθερα για εφαρμογες, απο το 'apps', αυτο το 'θεαμα' με ευχαριστει απιστευτα, δεν χορταινω να το βλεπω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα 2GB είναι RAM, δηλαδή μνήμη στην οποία φορτώνονται οι εφαρμογές για να τρέξουν, ακριβώς σαν την RAM που έχει κι ένας υπολογιστής. Τα 16GB είναι αποθηκευτικός χώρος, δηλαδή το μέσο στο οποίο εγκαθίστανται οι εφαρμογές και τα δεδομένα τους, μαζί με οτιδήποτε άλλα δεδομένα έχεις, δηλαδή βίντεο, φωτογραφίες, μουσική κλπ. Όταν ανοίγεις μια εφαρμογή, αυτή από τον αποθηκευτικό χώρο στον οποίο είναι εγκατεστημένη, φορτώνεται στη RAM για να τρέξει.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα 2GB είναι RAM, δηλαδή μνήμη στην οποία φορτώνονται οι εφαρμογές για να τρέξουν, ακριβώς σαν την RAM που έχει κι ένας υπολογιστής. Τα 16GB είναι αποθηκευτικός χώρος, δηλαδή το μέσο στο οποίο εγκαθίστανται οι εφαρμογές και τα δεδομένα τους, μαζί με οτιδήποτε άλλα δεδομένα έχεις, δηλαδή βίντεο, φωτογραφίες, μουσική κλπ. Όταν ανοίγεις μια εφαρμογή, αυτή από τον αποθηκευτικό χώρο στον οποίο είναι εγκατεστημένη, φορτώνεται στη RAM για να τρέξει.

 

Νομιζα υπαρχει 'ενιαια' αρχιτεκτονικη στο android, σαν 'δομη'.

Πως στο παλιο μου κινητο, interal memory & ram, ταυτιζονταν;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι, και το z1c 2gb δεν εχει?

 

Βασικα το θεμα με τη μνημη, δεν το εχω ξεκαθαρισει, σαν 'γνωση' δηλαδη, τι ισχυει.

Ειχα ενα παλιο-κινητο, με 512ram, and that's all, + την sd φυσικα. 512 internal memory, και ασφυκτιουσα, δεν μπορουσα ουτε update στις λιγοστες εφαρμογες μου να κανω.

 

Και παιρνοντας το z1c, ανεμενα την 'απεριοριστη' μνημη 2gb να με 'λυτρωσει'.

Και ω της ευχαριστης εκπληξης, 2gb ως 'περιορισμο' δεν το ειδα πουθενα!

16gb ολα διαθεσιμα για τις εφαρμογες μου! Οχι για data, για apps!

Φανταζομαι οτι αν θελω μπορω να 'χωσω' καμια χιλιαδα apps χαλαρα!!!!

 

Δεν εχω καταλαβει λοιπον, πως πριν ειχα μονο 512 κι αυτο ηταν ολο, και τωρα εχω 2gb που τελικα δεν ειναι 2gb αλλα 16gb.

Για καλο ειναι, αλλα γιατι δεν λενε στον κοσμο '16gb για πραγματικα απεριοριστη χρηση και αποθηκευση οχι μονο data αλλα και apps'?

Για μενα μια τετοια διατυπωση θα ηταν πληρως αποσαφησανιστικη, διχως παρερμηνειες.

 

Πως κατι που ειναι ατου, δεν προβαλεται, και λενε ενα ξερο 'spec' κι οποιος καταλαβε, δεν ξερω.

 

Ισως παλι να μην καταλαβα καλα, αλλα το αποτελεσμα μετραει, κι εγω βλεπω 8gb ελευθερα για εφαρμογες, απο το 'apps', αυτο το 'θεαμα' με ευχαριστει απιστευτα, δεν χορταινω να το βλεπω.

:)

 

φιλε karib, οι αποριες σου λογικες, αλλα νομιζω οτι οταν εχεις κανει ηδη ρουτ, αυτα θα επρεπε να τα εχεις λυμενα στο μυαλο σου, απλα απορω..

Τελος παντων, η ραμ ειναι η μνημη που τρεχουν οι εφαρμογες οταν ειναι ανοιχτες, ΟΧΙ Η ΜΝΗΜΗ ΠΟΥ ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ! Αυτη λεγεται rom ή χωρος αποθηκευσης ή τελος παντων πες τη οπως αλλιως θες και ειναι αυτη που γινεται η εγκατασταση των εφαρμογων, η αποθηκευση των φωτογραφιων και ο,τι αλλο βαζουμε.

Το παλιο σου κινητο λοιπον ειχε και ρομ που απλα δεν ηταν αρκετη, ισως ηταν και 300ΜΒ, ή και 500, δεν ξερω.

Το οτι γεμιζε λοιπον δεν ειχε σχεση με τη μικρη ραμ οπου απλα δε θα μπορουσε να τρεξει πολλα ταυτοχρονα.

Τελος, το δικο μας εχει 2GB ram οπως και το Ζ3c γιαυτο και λεω οτι δεν αξιζει να παει σε Ζ3c αυτη τη στιγμη γιατι το κερδος επιδοσεων ειναι μικρο σε σχεση με την τιμη...Ο χωρος αποθηκευσης ειναι επισης 16gb και στα 2 (καπου 11 ειναι καθαρα)..Οσο για τη ραμ ποτε δεν ειναι το ιδιο νουμερο ελευθερη γιατι καθε στιγμη γεμιζει με ο,τι τρεχει (αρα αν εμπαινες να δεις ποση ραμ εχεις ελευθερη, μετα απο λιγη χρηση θα επρεπε να βλεπεις καμια 500αρια ΜΒ ελευθερα)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σκεφτομαι να αγορασω το κινητο.θελω να μου δωσεγτε τα φωτα σας αν αξιζει.απο ταχυτητα μπαταρια κολληματα και γενικη λειτουργια του κινητου.

 

τα κολυματα τα ξεχνας μ αυτο το κινητο, ειναι super σ ολα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl ευχαριστω για τις διευκρινησεις.

Ξερω απο τους υπολογιστες βεβαια τις διακρισεις ram-rom-αποθηκευτικου χωρου.

Αν δεις εδω ομως (νομιζω το εν λογω site ειναι και σημειο αναφορας)

http://www.gsmarena.com/zte_skate-3784.php

http://i62.tinypic.com/9884zn.jpg

λεει internal memory 512 και την λεει και 'ram'.

Τα 512, μαλλον οπως τα λες, δεν ηταν τελικα η ram, αλλα η internal memory.

Απλα με οδηγο αυτο το site εφτασα να τα μπερδευω.

Εχω αδικο, οπως τα γραφει και τα παρουσιαζει;

 

Αντιθετως, για το z1c, τα λεει πιο ευδιακριτα

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z1_compact-5753.php

http://i59.tinypic.com/ofopaf.jpg

 

¨Η μηπως τελικα το παλιο, ram & internal οντως ταυτιζονταν;

Με βαση την υπαρχουσα εμπειρια μου, εγω με το z1c μπερδευτηκα σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl ευχαριστω για τις διευκρινησεις.

Ξερω απο τους υπολογιστες βεβαια τις διακρισεις ram-rom-αποθηκευτικου χωρου.

Αν δεις εδω ομως (νομιζω το εν λογω site ειναι και σημειο αναφορας)

http://www.gsmarena.com/zte_skate-3784.php

http://i62.tinypic.com/9884zn.jpg

λεει internal memory 512 και την λεει και 'ram'.

Τα 512, μαλλον οπως τα λες, δεν ηταν τελικα η ram, αλλα η internal memory.

Απλα με οδηγο αυτο το site εφτασα να τα μπερδευω.

Εχω αδικο, οπως τα γραφει και τα παρουσιαζει;

 

Αντιθετως, για το z1c, τα λεει πιο ευδιακριτα

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z1_compact-5753.php

http://i59.tinypic.com/ofopaf.jpg

 

¨Η μηπως τελικα το παλιο, ram & internal οντως ταυτιζονταν;

Με βαση την υπαρχουσα εμπειρια μου, εγω με το z1c μπερδευτηκα σε αυτο το θεμα.

 

 

χμ, δεν εχω ασχοληθει τοσο αλλα σιγουρα η ραμ δε μπορει να ειναι μνημη αποθηκευσης, προφανως μοιραζονταν αυτη τη μνημη, πχ ειχε 300ΜΒ για ρομ και 200 για ραμ? και απλα το ανεφερε συνολικα? δεν ξερω. Επισης βρες τα specs απο κανα αλλο..

Οπως και να εχει, αν ανοιξεις το κινητο θα δεις στη διαχειριση εφαρμογων οτι εχει μνημη ραμ, τοση ελευθερη τοση δεσμευμενη που αλλαζει..και στις εφαρμογες τοσο χωρο..

Τωρα αν ειναι και τα 2 απο 200ΜΒ χοντρικα και το ανεφεραν μαζι,δεν ξερω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...