Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν τα sms τα στέλνει σε τηλέφωνο wind/q μένεις σε q και αγοράζεις το πακέτο 600 sms (800 αν το κάνεις online) προς wind/q με 2 ευρώ για 30 μέρες. Δεν νομίζω να βρεις κάτι φτηνότερο

 

Πολύ σωστή παρατήρηση! Φθηνότερη λύση δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=369975 πως να απενεργοποιήσεις την αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου όταν βάζεις πάνω από 10 ευρώ

 

Ευχαριστω. Δεν ειμαι σιγουρος αν θελω να το απενεργοποιησω μονιμα ή οχι, θελει σκεψη.

 

Φυσικά υπάρχει , αλλά τα δωρεάν λεπτά ή ΜΒ που παίρνεις από κατάστημα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο εξωτερικό. Άρα για εσένα που τα θέλεις για εξωτερικό δεν έχει καμμία διαφορά.

 

Ευχαριστω. Ναι, προφανως δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω εξω. Ρωτησα εγκυκλοπαιδικα, απ' ο,τι εχω καταλαβει δεν μπαινει το αυτοματο πακετο των 5 ευρω αν αγορασεις καρτα απο περιπτερο, αλλα μπαινει αν σου βαλει το 10ευρω το καταστημα.

 

Σορι για την "αμαθεια", εχω συνδεση και δεν πολυασχολουμαι με τα πακετα της καρτοκινητης. Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καλά

Αν βάλεις 10 ευρώ απο περίπτερο θα Μπούνε 200 λεπτα

Αντιθέτως απο κατάστημα μπορείς να βάλεις 9

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θα ήθελα την γνώμη σας σε πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το dayly internet.

Οταν έχω δωρεάν όγκο internet και κλειστά τα δεδομένα του κινητου δεν τρώει καθόλου internet. Μόλις λήξουν αμέσως αρχίζουν να με χρεώνουν με 1 euro κάθε μέρα. Το τηλέφωνο είναι htc one και η sim καινουργια.Γίνεται να βγάλω το daily χωρις να χάσω την πρόσβαση στο ιντερνετ μεσω δικτύου?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που αντιμετωπίζεις, συμβαίνει σε πολλούς. Διάβασε μερικές σελίδες πίσω και θα καταλάβεις τα παντα.

Απο εκεί και πέρα, ιςως θα επρεπε οι διαχειριστείς να δημιουργήσουν ενα ξεχωριστό thread για την ημερήσια χρέωση του internet αν δεν εχει γίνει ακομη.... :)

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται .

Βαζε έστω το πακέτο των δύο ευρώ για να μην έχεις προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά πάντως δεν νομίζω να γίνεται να σε ενημερώσει ότι ΘΑ κάνεις χρήση data. Το ότι έχεις αφήσει τα data ανοιχτά δεν το ξέρει η Wind. Η Wind απλά βλέπει την κίνηση όταν γίνεται.

Με τόσες εφαρμογές και αυτόματες ενημερώσεις, όλο και κάτι θα προσπαθήσει να κατεβάσει κάτι όταν δει data ανοιχτά. Μία λύση ίσως ήταν να αφήνει λίγα kb να περνάνε και όταν τα δει να στέλνει αμέσως sms. Βέβαια μετά θα λέγαμε τα ίδια για το όριο τον kb.

 

Δεν θα μπορούσε να σε ειδοποιεί με το που δει σύνδεση στο δίκτυο της όταν δεν έχεις πακέτο ή έστω να σε ειδοποιεί την ίδια μέρα ώστε να το εκμεταλλεύεσαι όλο αφού το χρεώνεσαι;Οι άλλες εταιρίες τι κάνουν διαφορετικό και δεν έχουν παράπονα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσε να σε ειδοποιεί με το που δει σύνδεση στο δίκτυο της όταν δεν έχεις πακέτο ή έστω να σε ειδοποιεί την ίδια μέρα ώστε να το εκμεταλλεύεσαι όλο αφού το χρεώνεσαι;Οι άλλες εταιρίες τι κάνουν διαφορετικό και δεν έχουν παράπονα;

Οι άλλες εταιρείες έχουν επίσης πολλά παράπονα.

Η Cosmote μόλις σου τελιώσουν τα ΜΒ σε χρεώνει 1 ευρώ το ΜΒ ( αν δεν έχουν παρέλθει οι 30 ημέρες)

51 ευρώ έχασα σε 15 λεπτά χωρίς καμμία ειδοποίηση.

Αλλά για τις άλλες εταιρείες μπορείς να το συζητήσεις εκεί ( συγνώμη για το offtopic)

 

τα λεπτά από log and win καταναλώνονται πριν η μετά από τα λεπτά ενός πακέτου προς όλους;

ότι τελειώνει πρώτο

Προσοχή : το blender έχει πάντα πρώτη προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες εταιρείες έχουν επίσης πολλά παράπονα.

Η Cosmote μόλις σου τελιώσουν τα ΜΒ σε χρεώνει 1 ευρώ το ΜΒ ( αν δεν έχουν παρέλθει οι 30 ημέρες)

51 ευρώ έχασα σε 15 λεπτά χωρίς καμμία ειδοποίηση.

Αλλά για τις άλλες εταιρείες μπορείς να το συζητήσεις εκεί ( συγνώμη για το offtopic)

 

 

ότι τελειώνει πρώτο

Προσοχή : το blender έχει πάντα πρώτη προτεραιότητα.

έβαλα είκοσι από εμένα και είκοσι της γυναίκας μου σαράντα το πρωί και συνεχίζει και τρώει από τα χίλια του φοιτητικού.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ο θειος μου θα παρει ή το πακετο f2g gamer που δινει το public με τα 1000 λεπτα και 1000mb με 5 ευρω καθε μηνα ή θα παω εγω με το πασο μου να παρω ενα πακετο συνδεσης φοιτητικο και να του δωσω . θελω να ρωτησω το εξης ως φοιτητες εχουμε μονο αυτο πακετο σαν προνομιακη προσφορα; . επισης εμενα το πασο μου ληγει τον 8/2015 αρα και οι παροχες στην wind με το πακετο με 5 ευρω που ειπα παραπνω θα σταματησει να υπαρχει; και θα μπορω να ενεργοποιησω τα κλασικα πακετα του f2g ; ή ισχυει οτι και στην vodafone οτι αμα ληξει το πασο ακομα συνεχιζουνε οι δωρεαν παροχες; χωρις να ξερουμε ποτε θα το κοψουνε; . απλα δεν ξερω εκεινος τι θα επιλεξει το ενα ή το αλλοα για αυτο ρωταω. βεβαια αμα επιλεξει το gamer για εναν χρονο θα εχει 1000 και 1000mb με χρεωση 5 ευρω καθε μηνα , καλα εκεινος θα το ενεργοποιει αλλα συμφερει παρα πολυ, επειδη δεν ειναι φοιτητης αλλιως αμα βγαλω εγω φοιτητικο προγραμμα για εκεινον θα το εχει μονο για 8 μηνες με το νεο ετος .. . Επισης ο θειος μου παει στην wind στο σταθερο τηλεφωνο με το προγραμμα double play και του ειπανε οτι μπορει να εχει 120 λεπτα προς ολους καθε μηνα για οσο διατηρει το προγραμμα double play στην wind θα μπορεσει να το ενεργοποιησει στο πακετο gamer ή στο φοιτητικο f2g αμα του παρω εγω; σιγουρα δεν παιζει ρολο το νουμερο αλλα μηνπως παιζει ρολο να ειναι στα ιδια στοιχεια η ταυτοποιοηση του καρτοκινητου; για να μπορεσει να ενεργοποιηθει η προσφορα; . Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη Μεγαλόρυθμε.

Στο πέμπτο πτυχίο είμουν , το πάσο έγραφε "δεν είναι δεκτό για εισιτήριο" στο 7ο έτος μιας και μπήκα το 2007 ( στο 8ο θα ήμουν τώρα αν δεν είχα τελιώσει .. και ακόμα δεν έχει λήξει το φοιτητικό.

Επίσης όπως γνωρίζεις καλά ως τακτικός θαμώνας του Forum σε κανέναν δεν έχει λήξει μέχρι τώρα.

Άρα εφόσον έχεις ταυτότητα συμβουλεύω να πάρεις ένα φοιτητικό .

Έχει και online στην σελίδα της WIND

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη Μεγαλόρυθμε.

Στο πέμπτο πτυχίο είμουν , το πάσο έγραφε "δεν είναι δεκτό για εισιτήριο" στο 7ο έτος μιας και μπήκα το 2007 ( στο 8ο θα ήμουν τώρα αν δεν είχα τελιώσει .. και ακόμα δεν έχει λήξει το φοιτητικό.

Επίσης όπως γνωρίζεις καλά ως τακτικός θαμώνας του Forum σε κανέναν δεν έχει λήξει μέχρι τώρα.

Άρα εφόσον έχεις ταυτότητα συμβουλεύω να πάρεις ένα φοιτητικό .

Έχει και online στην σελίδα της WIND

 

καλησπέρα επειδή φέτος βγήκε το καρτοκινητο γουίντ φοιτητικό. Άρα δεν ξέρεις πότε θα λήξουν οι φοιτητικές παροχές σου από το φοιτητικό καρτοιντερνετ ; η κάρτα που έχεις που δεν είναι πασο δεν έχει ημερομηνία λήξης ; όταν είχες πάρει φοιτητικό καρτοκινητο από την γουίντ και σου ζήτησαν το πασο και μετά στο ενεργοποίησαν δεν ρώτησες μέχρι πότε θα ισχύει ;.

επισης αμα βγαλω φοιτητικο καρτοκινητο εγω στην γουιντ ισχυει μεχρι 8/2015 ενω του αδελφου μου το πασο ισχυει σιγουρα για ενα επιπλεον χρονο παραπανω πιστευω δεν το εχω κοιταξει αλλα εγω ειμαι πτυχιο 12 ενω εκεινος 7 εξαμηνο.

Τι με συμβουλευεις να κανω; να βγαλω εγω φοιτητικο και να του το δωσω που ληγει νωριτερα το πασο μου ; ή να βγαλει ο αδελφος μου και να του το δωσει; . πιστευω καλυτερα ο ο αδελφος μου ετσι δεν ειναι; .

Οσο για την προσφορα με τα 120 λεπτα λογω οτι δικαιουσε δωρεαν αμα εχεις double play τα δωρεαν αυτα λεπτα πρεπει να ενεργοποιηθει σε γραμμη στο ονομα και το ιδιο αφμ της συνδεσης με το τηλεφωνο; . για να το δωσω το φοιτητικο νουμερο αλλα να παιρνει και δωρεαν τα 120 λεπτα καθε μηνα.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήμουν ο τυχερός που χρεώθηκε το daily internet!!!!! :lol:

Πως έγινε;

 

29/10 τελείωσε το πακέτο που είχα στη 1η sim οπότε για να μην χρεωθώ έκλεισα τα δεδομένα από το μεσημέρι.

 

30/10 ενεργοποιώ στο φοιτητικό που έχω στη 2η sim και αλλάζω τις ρυθμίσεις του κινητού να παίρνουν data από την sim 2.

Αφού έκανα τη ρύθμιση αυτή άνοιξα τα data.

 

Σήμερα 31/10 μπαίνω στο f2g και βλέπω ότι στη 2η sim υπάρχει κίνηση μερικών MB προφανώς από τις ειδοποιήσεις mail και την ενημέρωση του καιρού.

Αρχικά νόμιζα ότι τη γλύτωσα τη χρέωση αλλά η wind είχε άλλη γνώμη!!

Μόλις μου ήρθε sms ότι χρεώθηκα 1€ για daily internet στην 1η sim που δεν χρησιμοποίησα και παρόλη την ύπαρξη πακέτου δεδομένων στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ότι πιό σωστό και τίμιο:

Θα μπορούσε να χρεώνει το 1€ πάνω από 1ΜΒ και σε κινήσεις μέχρι 1ΜΒ να χρεώνει ανά ΚΒ κανονική χρέωση

Aυτή η υπηρεσία είναι σκέτη φραγκορουφήχτρα, θα την απενεργοποιούσα χαλαρά αν είχα την επιλογή.

Πολλές φορές μ'έχει χρεώσει χωρίς λόγο, όμως ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει για μια φορά που έκανα σκάτζα μεταξύ τους δυο διαφορετικές κάρτες f2go σε δυο διαφορετικές συσκευές που έχω, και χρεώθηκα συνολικά 4€ internet daily μέσα στο ίδιο βράδυ χωρίς να χρησιμοποιήσω καθόλου το internet!

 

Άλλο θέμα:

Το 1gb δώρο με ανανέωση 10€ θα εξακολουθήσει να ισχύει και το Νοέμβριο παιδιά; Έχουμε καμιά ενημέρωση σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα με 10€ και η Wind μου έκανε δώρο 1GB.

 

Με δικό μου μετρητή data, όταν καταναλώνω 10MB, στο site του MyF2Go μου δείχνει οτι κατανάλωσα 100MB!!

 

Συμβαίνει και σε σας αυτό; Έχω την αίσθηση οτι η Wind μας κοροιδεύει...:(

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως ενεργοποιώ τη καρτα σιμ F2G? Πρεπει να παω σε καταστημα οπωσδηποτε? την αγορασα απο το ιντερνετ, την εβαλα αλλα δεν εχει σημα καθολου.
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει οτι το δικτυο τηλεφωνιας δεν ειναι διαθεσιμο. Δεν εχει σημα το κινητο πουθενα στο σπιτι η στο μπαλκονι που βγηκα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από το email που τους έστειλα, την επόμενη μέρα κιόλας, μου επιστρέψανε το 1€ πίσω αλλά στην απάντησή τους αναφέρουν αερολογίες και δεν απαντάνε επί της ουσίας. Διαμαρτυρηθείτε τεκμηριώνοντας αυτό που ισχυρίζεστε και το πιθανότερο είναι να επιστραφεί το ποσό που από "λάθος" παρακρατήθηκε.

 

Δεν ισχυει αυτο που λες. Οσο και να τεκμηριωσεις το ποσο δεν σου επιστρεφεται παντα. Εδω φιλε μου λεμε πως χρεωνουν δεδομενα σε κάθε νητα παλιας γενιας που δεν εχουν καν δυνατοτητα ιντερνετ και δουλευουν μονο σε 2G. Βλεπω οτι δεν γινετσι μονο σε Q αλλα και σε ολα τα καρτικινητα της εταιρειας ανεξαιρετως. Οσο θυμαμαι που φωναζα καο ουρλιαζα τον ιουλιο για την κλεψια της wind καποιους που με βγαζαν γραφικο και βλακα, την βρισκω απιστευτα που χαθηκαν και δεν λενε τα ιδια. Αυτα για να μην ξεχνιομαστε. Ειναι κλεψια κσθαρα πλεον καθως τα περιστατικα πλεον ειναι τοσο πολλα πλεον και τοσο καιρο που η πιθανοτητα συστημικου λαθους δεν υφισταται καν, πλεον. Να τις βρασω τις δηθεν φτηνες χρεωσεις οταν τα αρπαζει κλεβοντας απο καθε ανυποψιαστο θυμα.

Φιλακια και καληνυχτες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και φυσικα οι αλλες εταιρειες δεν εμφανιζουν το ιδιο φαινομενο σε αυτη την εκταση. Μονο μεμονωμενα περιστατικα κατα καιρους. Στην wind πλεον ομως δεν εχει παρει μεγεθος χιονοστιβαδας αλλα παγοβουνου που καποιοι στιγμη θα τους πλακωσει. Δειτε στα αντιστοιχα τοπικ της βονταφον και κοσμοτε και αμα βρειτε τοσες καταγγελιες για αυτο το ζητημα εγω θα κατσω... Ξερετε...

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει οτι το δικτυο τηλεφωνιας δεν ειναι διαθεσιμο. Δεν εχει σημα το κινητο πουθενα στο σπιτι η στο μπαλκονι που βγηκα...

 

 

Πήγαινε μια βόλτα πιο κεντρικά

Link to comment
Share on other sites

αν παρεις απο αλλο τηλεφωνο στο δικο σου, τι λεει;
Link to comment
Share on other sites

Ο συνδρομητης που καλεσατε εχει πιθανον το τηλεφωνο του απενεργοποιημενο...Δηλαδη το προβλημα ειναι οτι δεν εχει σημα η wind στη γειτονια μου?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...