Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

@saint @james και λοιπα παιδια εχετε παει την νυχτερινη σε αλλα επιπεδα. RESPECT.

Χτες πηγα στα mediamarkt για να δω ξανα απο κοντα το g3. Ωραιο κινητο, ωραια οθονη αλλα υπηρξαν καποια πραγματα που δεν μου αρεσαν οπως το lag λογω 4k αναλυσης οθονης και το οτι ζεσταθηκε μολις τραβηξα λιγο βιντεο και εριξε την φωτεινοτητα (thermal control).

Ο κυριος λογος φυσικα που πηγα ηταν η καμερα. Εντυπωσιακο το laser focus νεταρε το οτιδηποτε οπουδηποτε σε λιγοτερο απο 1 δευτερο.

Ετσι λοιπον (παραλιγο να φαω ξυλο απο τους υπαλληλους) τραβηξα μερικα δειγματα διπλα στο g2 μου και τα εστειλα με bluetooth στο κινητο μου για να τα δω σπιτι μου και να τα συγκρινω. Ευχαριστη εκπληξη το note 4 στο οποιο εβγαλα και απο κεινο μερικα. Το note καλυτερο με διαφορα.!

Σαφως και τα 2 lg στο auto, και δεν θεωρειται πληρες συγκριτικο και οι φωτο δεν λενε πολλα απλα μια εικονα παιρνουμε. Απο το τιποτα πιστευω δεν ειναι κακο!

Σας τα παραθετω λοιπον να μου πειτε τι βλεπετε.

 

G3

https://farm4.staticflickr.com/3949/15671559665_1f25fb4e8b_o.jpg20141030_154301 by drizosg, on Flickr

 

G2

https://farm8.staticflickr.com/7493/15051595664_3d62177d26_o.jpg20141030_174258 by drizosg, on Flickr

 

G3

https://farm4.staticflickr.com/3937/15485699779_a6fe23a257_o.jpg20141030_154227 by drizosg, on Flickr

 

G2

https://farm4.staticflickr.com/3940/15486174538_2c49162493_o.jpg[20141030_174220 by drizosg, on Flickr

 

G3

https://farm8.staticflickr.com/7545/15673171482_2df537c47b_o.jpg20141030_154256 by drizosg, on Flickr

 

G2

https://farm8.staticflickr.com/7562/15671579525_3274e6bfb2_o.jpg20141030_174253 by drizosg, on Flickr

 

G3

https://farm4.staticflickr.com/3938/15486153758_f7d2c6d9d8_o.jpg20141030_124959 by drizosg, on Flickr

 

G2

https://farm8.staticflickr.com/7550/15485671649_97846a2c48_o.jpg20141030_180g3129 by drizosg, on Flickr

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τα δικά μου μάτια στης παραπάνω photo βλέπω μεγάλη διαφορά στης photo, όπου κερδίζει το G2...!!! Ένας λόγος (και ο μοναδικός) που είχα φλασαρη την CloudyG3 2,0 ;) και όντος είδα διαφορά, και κυρίως στο Fokous...!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φαίνονται η φοτο απο το g2 να ειναι πιο καθαρες ενω του g3 ειναι κάπως πιο θολές!!!

και για μενα ο νικητής ειναι το g2 με διαφορα απο αυτες της φοτο που εβγαλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ανεβασμενος ο @Jamesc τελευταια ρε παιδια....συνεχεια διαμαντακια βγαζει.

 

@Jamesc εξαιρετικος, μπράβο!

 

Παιδιά χωρίς καλό δάσκαλο δε κάνεις τίποτα! Τά χουμε πει αυτά! :D

 

 

Για το παραπάνω συγκριτικό μου κάνει εντύπωση που το G2 έχει πιο καθαρά χρώματα. κερδίζει άνετα!

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια και εγώ. Με έκπληξη μου, προτιμώ το g2 αντί του 3!

 

Υ.Γ καλά, αυτά τα προβλήματα στο g3 , δεν τα διόρθωσε ακόμα η lg?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Demon στο Media Markt στη συγγρού? Έχω πάει εκεί και έκανα ακριβώς το ίδιο με 1020 και S4 όταν είχαν βγει και μάλιστα όταν πήγα να ζητήσω την άδεια σε πωλητή μου είπε, εννοείται κάνε ότι θέλεις. Περίεργο, μπορεί ο δικός σου να μην είχε δει csi την προηγούμενη βραδιά... :lol:

Το G2 είναι καλύτερο σε αυτά που βλέπουμε. Με τις περιττές αναλύσεις στο g3 η lg να εστιάζει σε αχρείαστα πράγματα και χάνει την ουσία, όπως και άλλοι κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ομολογω οτι μου κανουν εντυπωση τα σχολια σας. Εγω απο την αλλη προτιμω περισσοτερο του g3 παρα του 2. Θεωρω οτι τα χρωματα ειναι υπερτονισμενα και οτι το g3 εχει πιασει σε καποια σημεια πιο πολλες λεπτομερειες. Βασικα ειναι σε μερικες καλυτερες το 2 σε μερικες το 3. Αλλα στο συνολο προτιμω το g3. Αυτες οι φωτο ειναι ενδεικτικες μπορει σε πραγματικες συνθηκες να αλλαξουν τα δεδομενα αν και δυσκολο. Τουλαχιστον πηραμε μια εικονα. Παντως η αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει να πας σε g3 για καλυτερη καμερα μιας και οι διαφορες δεν δικαιολογουν την μεταβαση.

@ mariodj η καμερα δεν ειναι του cloudyg3 στο g2 αλλα η στοκ.

@Paok χωρις να εχω ανοιξει την φωτο σου, καταλαβαινω οτι ειναι σε hdr αν δεν κανω λαθος. Δεν μπορω να πω οτι τρελλαινομαι, βλεπω παρα υπερτονισμενα τα χρωματα λες και ειναι fluo. Συγκεκριμενα το πισω φαναρι του golf και οι ομπρελες ειναι oversaturated. Σε λεπτομερεια ειναι κατ'εμε πολυ καλη.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω....άλλα όταν είχα την stock G2 με είχε απογοήτευση, και έβαλα την cloudyg3 για καλύτερη camera...!!!

Τώρα τρέχω CloudyStock_2.5 με Kernel-Dorimanx-V8.6.2 & XCamLG_512_g2 με binaries_stock_G2_4kUHD...!

Edited by navi55

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ευκρίνεια και χρώματα, αλλά περιττά megapixels. Σε πραγματικό μέγεθος η ποιότητα είναι τραγική.

 

Αμα θελεις να τη δεις σε πραγματικο μεγεθος, θα δεις αυτην εδω...στην οποια γινεται oversampling απο τα 20Mp στα 8.

Οι μεγαλες ειναι σχεδον ακατεργαστες

15649856896_5ea423bfac_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές οι νυχτερινές σας παίδες! Το τρίποδο βοηθάει αρκετά από ό,τι φαίνεται, κι ας μην έχεις OIS...

 

Για τα LG, στην 3η έκδοση, έχουν αλλάξει οι αλγόριθμοι, αλλά δεν ξέρω αν είναι προς το καλύτερο ή χειρότερο... Και στα δύο υπάρχει processing, αλλά στην 2η το αποτέλεσμα φαίνεται καλύτερο... Σαν να βλέπω να ξεβάφει η 3η έκδοση σε σημεία, δεν ξέρω... Ίσως ήθελαν να γυρίσουν σε πιο φυσική φωτογραφία αλλά δεν τα πολυκατάφεραν από ό,τι βλέπω...

 

Το Z3, δεν ξέρω, μήπως καμιά ρύθμιση; Μήπως είχε υγρασία; Μήπως λερωμένος φακός; Οι φωτό είναι απογοητευτικές σε σχέση με αυτά που έβλεπα από άλλα site... Πολύ χαμηλής ποιότητας εικόνα, πολλά artifacts, ξέβαμμα, απώλεια λεπτομέρειας κλπ... Να τα βράσω τα 20 MP άμα η 12άρα του Ν8 βγάζει πολύ καλύτερες! Τι να πω... Απογοήτευση... Και σε ένα συγκριτικό να φανταστείτε το είχα δει να είναι κοντά στο 1520 και στο 930!!! Φαίνεται στην καθημερινότητα δεν τα πάει και τόσο καλά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

@MORALAS οχι στην Αργυρουπολη. Βασικα ο πωλητης ηταν και λιγο..... "γρατζουναω την οπισθεν" αν καταλαβαινεις τι εννοω...;):lol:

Παιδια ομολογω οτι μου κανουν εντυπωση τα σχολια σας. Εγω απο την αλλη προτιμω περισσοτερο του g3 παρα του 2. Θεωρω οτι τα χρωματα ειναι υπερτονισμενα και οτι το g3 εχει πιασει σε καποια σημεια πιο πολλες λεπτομερειες. Βασικα ειναι σε μερικες καλυτερες το 2 σε μερικες το 3. Αλλα στο συνολο προτιμω το g3. Αυτες οι φωτο ειναι ενδεικτικες μπορει σε πραγματικες συνθηκες να αλλαξουν τα δεδομενα αν και δυσκολο. Τουλαχιστον πηραμε μια εικονα. Παντως η αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει να πας σε g3 για καλυτερη καμερα μιας και οι διαφορες δεν δικαιολογουν την μεταβαση.

@ mariodj η καμερα δεν ειναι του cloudyg3 στο g2 αλλα η στοκ.

@Paok χωρις να εχω ανοιξει την φωτο σου, καταλαβαινω οτι ειναι σε hdr αν δεν κανω λαθος. Δεν μπορω να πω οτι τρελλαινομαι, βλεπω παρα υπερτονισμενα τα χρωματα λες και ειναι fluo. Συγκεκριμενα το πισω φαναρι του golf και οι ομπρελες ειναι oversaturated. Σε λεπτομερεια ειναι κατ'εμε πολυ καλη.

 

ναι HDR ειναι...ειπαμε ετσι δουλευει το HDR. Υπερκορεσμενα χρωματα, εντονο contrast και γενικα "ψευτικη φωτογραφια"

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν σας αφορα αλλα θελω την βοηθεια σας μηπως και με γελουν τα ματια μου. Μετα απο το χτεσινο συγκριτικο g2 vs g3 παρατηρω οτι το g2 ειναι πιο ψηλο σε αντιθεση+saturation. Ετσι λοιπον μιας και μου δινεται η δυνατοτητα να παιξω εν μερει με τις ρυθμισεις κατεβασα μονο το contrast και παρατηρω οτι μαζι του κατεβαινει και το saturation...!!!

Τις ανεβαζω να τις δειτε και να μου πειτε αν αυτο το βλεπω μονο εγω η ειναι η ιδεα μου? Και φυσικα να μου πειτε ποιες προτιματε.

Εχω απλα την εντυπωση οτι μαζι με το contrast αλλαζουν και αλλα πραγματα...ξερω οτι το νημα δεν ειναι καταλληλο για αυτο, αλλα ειστε οι μονοι γνωστες μου μπορειτε να βοηθησετε.

Δεν θα σας πω ποια ειναι ποια, φαινονται απο μονες τους.!

το contrast εχει σκαλες. Το εχω παει απο την μια ακρη στην αλλη. Υπαρχει και ενδιαμεση θεση αν ειναι καλυτερο.

 

https://farm8.staticflickr.com/7517/15488646707_b8648dbba7_o.jpgG2 CONTRAST HIGH by drizosg, on Flickr

 

https://farm8.staticflickr.com/7561/15488460398_1925d4ddd9_o.jpgCONTRAST LOW by drizosg, on Flickr

 

https://farm4.staticflickr.com/3938/15487965309_f02db0a8fd_o.jpg2 CONTRAST HIGH by drizosg, on Flickr

 

https://farm4.staticflickr.com/3945/15673857775_df1a397726_o.jpgG2 CONTRAST LOW by drizosg, on Flickr

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν σας αφορα αλλα θελω την βοηθεια σας μηπως και με γελουν τα ματια μου. Μετα απο το χτεσινο συγκριτικο g2 vs g3 παρατηρω οτι το g2 ειναι πιο ψηλο σε αντιθεση+saturation. Ετσι λοιπον μιας και μου δινεται η δυνατοτητα να παιξω εν μερει με τις ρυθμισεις κατεβασα μονο το contrast και παρατηρω οτι μαζι του κατεβαινει και το saturation...!!!

Τις ανεβαζω να τις δειτε και να μου πειτε αν αυτο το βλεπω μονο εγω η ειναι η ιδεα μου? Και φυσικα να μου πειτε ποιες προτιματε.

Εχω απλα την εντυπωση οτι μαζι με το contrast αλλαζουν και αλλα πραγματα...ξερω οτι το νημα δεν ειναι καταλληλο για αυτο, αλλα ειστε οι μονοι γνωστες μου μπορειτε να βοηθησετε.

Δεν θα σας πω ποια ειναι ποια, φαινονται απο μονες τους.!

το contrast εχει σκαλες. Το εχω παει απο την μια ακρη στην αλλη. Υπαρχει και ενδιαμεση θεση αν ειναι καλυτερο.

 

Λογικό με την αντίθεση επηρεάζονται και τα χρώματα. Με χαμηλή αντίθεση, υποχωρούν τα χρώματα, φαίνονται περισσότερες σκιές και διαβαθμίσεις, αλλά η εικόνα μοιάζει ξεβαμμένη κάπως. Οπότε ανάλογα με το περιβάλλον επιλέγεις τι θέλεις. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο στη Sony για την καμερα που εφτιαξε...απιστευτη πραγματικα.

Με διαμετρο φακου 1/2.3" και διαφραγμα f /2.0...το βραδυ κανεις παπαδες.

Τωρα πως γινεται με ταχυτητα 1/4 να μη βγαινει κουνημενη η φωτο...αυτο δεν μπορω να το εξηγησω.

 

15672752801_d0d3f61447_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεδομένης της δυσκολίας νυχτερινών φωτογραφιών, το Z3 τα πήγε πολύ καλά στη νυχτερινή! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λογικό με την αντίθεση επηρεάζονται και τα χρώματα. Με χαμηλή αντίθεση, υποχωρούν τα χρώματα, φαίνονται περισσότερες σκιές και διαβαθμίσεις, αλλά η εικόνα μοιάζει ξεβαμμένη κάπως. Οπότε ανάλογα με το περιβάλλον επιλέγεις τι θέλεις. ;)

 

Σωστα απλα εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο φυσικη η εικονα ενω η εντονη πιο ψευτικη αλλα πιο εντυπωσιακη. Εσυ ποια θα διαλεγες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξαιρετικές οι νυχτερινές σας παίδες! Το τρίποδο βοηθάει αρκετά από ό,τι φαίνεται, κι ας μην έχεις OIS...

 

Για τα LG, στην 3η έκδοση, έχουν αλλάξει οι αλγόριθμοι, αλλά δεν ξέρω αν είναι προς το καλύτερο ή χειρότερο... Και στα δύο υπάρχει processing, αλλά στην 2η το αποτέλεσμα φαίνεται καλύτερο... Σαν να βλέπω να ξεβάφει η 3η έκδοση σε σημεία, δεν ξέρω... Ίσως ήθελαν να γυρίσουν σε πιο φυσική φωτογραφία αλλά δεν τα πολυκατάφεραν από ό,τι βλέπω...

 

Το Z3, δεν ξέρω, μήπως καμιά ρύθμιση; Μήπως είχε υγρασία; Μήπως λερωμένος φακός; Οι φωτό είναι απογοητευτικές σε σχέση με αυτά που έβλεπα από άλλα site... Πολύ χαμηλής ποιότητας εικόνα, πολλά artifacts, ξέβαμμα, απώλεια λεπτομέρειας κλπ... Να τα βράσω τα 20 MP άμα η 12άρα του Ν8 βγάζει πολύ καλύτερες! Τι να πω... Απογοήτευση... Και σε ένα συγκριτικό να φανταστείτε το είχα δει να είναι κοντά στο 1520 και στο 930!!! Φαίνεται στην καθημερινότητα δεν τα πάει και τόσο καλά...

Η sony εχει καλα οπτικα (εξαλλου προμηθευει πολλες εταιριες κινητων) αλλα χαντακωνεται με το κακο processing-αλγοριθμους. Z1+z2 δεν ηταν καλα τα αποτελεσματα. Ελπιζω με το 3αρι να φτιαξει τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν σας αφορα αλλα θελω την βοηθεια σας μηπως και με γελουν τα ματια μου. Μετα απο το χτεσινο συγκριτικο g2 vs g3 παρατηρω οτι το g2 ειναι πιο ψηλο σε αντιθεση+saturation. Ετσι λοιπον μιας και μου δινεται η δυνατοτητα να παιξω εν μερει με τις ρυθμισεις κατεβασα μονο το contrast και παρατηρω οτι μαζι του κατεβαινει και το saturation...!!!

Τις ανεβαζω να τις δειτε και να μου πειτε αν αυτο το βλεπω μονο εγω η ειναι η ιδεα μου? Και φυσικα να μου πειτε ποιες προτιματε.

Εχω απλα την εντυπωση οτι μαζι με το contrast αλλαζουν και αλλα πραγματα...ξερω οτι το νημα δεν ειναι καταλληλο για αυτο, αλλα ειστε οι μονοι γνωστες μου μπορειτε να βοηθησετε.

Δεν θα σας πω ποια ειναι ποια, φαινονται απο μονες τους.!

το contrast εχει σκαλες. Το εχω παει απο την μια ακρη στην αλλη. Υπαρχει και ενδιαμεση θεση αν ειναι καλυτερο.

 

 

Υπάρχει μεγάλη διαφορά και σίγουρα οι πρώτες δείχνουν καλύτερες. Στην δεύτερη σύγκριση με τα φυτά πιστεύω θα ήταν καλύτερο να ήταν κάπου ενδιάμεσα ρυθμισμένη η αντίθεση.

 

Ενα μεγαλο μπραβο στη Sony για την καμερα που εφτιαξε...απιστευτη πραγματικα.

Με διαμετρο φακου 1/2.3" και διαφραγμα f /2.0...το βραδυ κανεις παπαδες.

Τωρα πως γινεται με ταχυτητα 1/4 να μη βγαινει κουνημενη η φωτο...αυτο δεν μπορω να το εξηγησω.

 

Πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Φεύγω για κέντρο Λονδίνου. Σάκος, τρίποδας, full φορτισμένο 808 και διάθεση.. Ευελπιστώ το πρωί να σας έχω όμορφα δείγματα :)

 

Καλή συνέχεια σε όλους :)

 

ΥΓ δεν με νοιάζει πόσο καλό software stabilization κάνει η Sony, θέλω επιτέλους OIS και πιο μεγάλο αισθητήρα (όχι mp, Μέγεθος!). Είναι που είναι σχετικά "μεγάλες" σαν συσκευές, ας το εκμεταλλευτούν :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ταχυτητα=0,8 sec...τραβηγμενη με το χερι.Πως ειναι δυνατον να μη βγει κουνημενη αυτη η φωτογραφια χωρις ois ?

Υπαρχει καποια εξηγηση?

 

15492244847_9d90be23d6_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ταχυτητα=0,8 sec...τραβηγμενη με το χερι.Πως ειναι δυνατον να μη βγει κουνημενη αυτη η φωτογραφια χωρις ois ?

Υπαρχει καποια εξηγηση?

Ναι, ήσουν χειρουργός στην προηγούμενη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήσουν χειρουργός στην προηγούμενη ζωή.

 

Σκέψου να συνδύαζαν αυτό το software με ois.. Παπάδες

 

Τζίφος η βραδιά, δεν πέτυχα σκηνές που είχα κατά νου. Επίσης όλα τα Light trail ήταν epic fails. Ορίστε ότι μπόρεσα να σώσω

 

15676631191_7cc5756d6d_o.jpg2014-11-01-2261 by petkyrk, on Flickr

 

15492684299_67945789de_o.jpg2014-11-01-2281 by petkyrk, on Flickr

 

15678568145_d868c1bc4c_o.jpg2014-11-01-2283 by petkyrk, on Flickr

 

15059211313_8fe4cf9a7f_o.jpg2014-11-01-2285 by petkyrk, on Flickr

 

15493774270_29981af7f3_o.jpg2014-11-01-2286 by petkyrk, on Flickr

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...