Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν με το κάμερα προ, μπορώ να αφήσω το shutter ανοιχτό για πιο πολύ από 2.7 δευτερόλεπτα?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν με το κάμερα προ, μπορώ να αφήσω το shutter ανοιχτό για πιο πολύ από 2.7 δευτερόλεπτα?

 

Δεν υπάρχει manuall ρύθμιση από την nokia (θέμα hardware). Οπότε δε μπορεί να στη δώσει το camera pro.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει manuall ρύθμιση από την nokia (θέμα hardware). Οπότε δε μπορεί να στη δώσει το camera pro.

Θυμάμαι κάποιες συζητήσεις που είχα πριν καιρό με τον Harald (μέσω email, μην φανταστείτε ότι τον ξέρω και προσωπικά!), τον είχα ρωτήσει διάφορα που θα μπορούσε να κάνει με το Camera Pro, και μου είπε τους περιορισμούς του Symbian και της συσκευής και κατέληξα ότι πραγματικά με την εφαρμογή αυτή πήγε το 808 (και άλλα συμβατά symbian) στα όριά του! Έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε και τον φρέναραν μόνο οι περιορισμοί του software και του hardware (δεν μπορεί να υποστηρίξει πάνω από 2,7 δεύτερα, χειροκίνητη εστίαση, χειροκίνητο χρόνο έκθεσης, dng και raw γενικά κλπ)... Οπότε θαρρώ πως ακόμη κι έτσι είναι το πληρέστερο πρόγραμμα για κάμερα στο Symbian...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κάποιες συζητήσεις που είχα πριν καιρό με τον Harald (μέσω email, μην φανταστείτε ότι τον ξέρω και προσωπικά!), τον είχα ρωτήσει διάφορα που θα μπορούσε να κάνει με το Camera Pro, και μου είπε τους περιορισμούς του Symbian και της συσκευής και κατέληξα ότι πραγματικά με την εφαρμογή αυτή πήγε το 808 (και άλλα συμβατά symbian) στα όριά του! Έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε και τον φρέναραν μόνο οι περιορισμοί του software και του hardware (δεν μπορεί να υποστηρίξει πάνω από 2,7 δεύτερα, χειροκίνητη εστίαση, χειροκίνητο χρόνο έκθεσης, dng και raw γενικά κλπ)... Οπότε θαρρώ πως ακόμη κι έτσι είναι το πληρέστερο πρόγραμμα για κάμερα στο Symbian...

 

Εγώ συνεχίζω να προτιμώ το μαμά πρόγραμμα. Μου φαίνονται πιο ποιοτικές οι φωτογραφίες του. Βέβαια, πολύ πιθανό να το ρύθμιζω λάθος με τις τόσες επιλογές :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω να προτιμώ το μαμά πρόγραμμα. Μου φαίνονται πιο ποιοτικές οι φωτογραφίες του. Βέβαια, πολύ πιθανό να το ρύθμιζω λάθος με τις τόσες επιλογές :p

Το Camera Pro βγάζει τουλάχιστον 3 φορές καλύτερο jpg (π.χ. 30-40 MB αντί για 10-15 MB), απλά δεν ξέρω για τους αλγορίθμους του. Ίσως αν παίξεις με τις ρυθμίσεις κι εκεί να πετυχεις καλό αποτέλεσμα! :) Πάντως τα μεγάλα αρχεία + 5 MP εικόνες αργούν σημαντικά να αποθηκευτούν, επομένως προσωπικά χρησιμοποιώ το Camera Pro μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όπου έχω περισσότερο χρόνο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στο "μαμά" υπάρχει η επιλογή pureview ή πλήρης ανάλυση. Στο camerapro τι γίνεται;

Αν επιλέξω την μέγιστη δουλεύει όπως η το "μαμά" στη μέγιστη του, τουλάχιστον έτσι κατάλαβα. Αν επιλέξω χαμηλότερη ανάλυση θα είναι σε pureview mode;

 

Επίσης, Mivas προτείνεις την τελευταία έκδοση που έβγαλε εκτός store; Είμαι σε 3.5.0 και δεν ξέρω αν αξίζει να αναβαθμίσω. Τα wifi/bluetooth δεν νομίζω να τα χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Το Camera Pro βγάζει τουλάχιστον 3 φορές καλύτερο jpg (π.χ. 30-40 MB αντί για 10-15 MB), απλά δεν ξέρω για τους αλγορίθμους του. Ίσως αν παίξεις με τις ρυθμίσεις κι εκεί να πετυχεις καλό αποτέλεσμα! :) Πάντως τα μεγάλα αρχεία + 5 MP εικόνες αργούν σημαντικά να αποθηκευτούν, επομένως προσωπικά χρησιμοποιώ το Camera Pro μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όπου έχω περισσότερο χρόνο...

 

Βγάζει λιγότερο συμπιεσμένες, είναι όμως καλύτερες?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, Mivas προτείνεις την τελευταία έκδοση που έβγαλε εκτός store; Είμαι σε 3.5.0 και δεν ξέρω αν αξίζει να αναβαθμίσω. Τα wifi/bluetooth δεν νομίζω να τα χρησιμοποιήσω.

Θα είναι χρήσιμα αν αλλάξουμε συσκευή κάποια στιγμή, οπότε θα στέλνει απευθείας τις φωτογραφίες στη νέα σου συσκευή. Γιατί πίστεψέ με, θα εξακολουθείς να βγάζεις με το 808...

Link to comment
Share on other sites

Άλλες διαφορές δεν έχει δηλαδή; Εννοώ features κτλ

Σαν τι άλλο να βάλουν δηλαδή?

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Άλλες διαφορές δεν έχει δηλαδή; Εννοώ features κτλ

Όχι από όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο, δεν ξέρω κανένα bug άμα διορθώθηκε βέβαια... Εγώ έχω την έκδοση NET στα ελληνικά ανυπόγραφη για bluetooth κλπ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βγάζει λιγότερο συμπιεσμένες, είναι όμως καλύτερες?

Εμφανισιακά, σου είπα εξαρτάται από τις ρυθμίσεις σου και τους αλγοριθμους της εφαρμογής. Ένα λιγότερο συμπιεσμένο αρχείο ΠΑΝΤΑ είναι προτιμότερο για post processing. Οπότε βάζεις 41,48 MP φωτό από κάποιο τοπίο, το αποθηκεύει σε "lossless jpg" (θαρρώ κάτι αντίστοιχο με tiff σε ποιότητα, αλλά πάλι κατώτερο από dng) και μετά το επεξεργάζεσαι στο PC με κάποιο καλό πρόγραμμα. Οι απώλειες είναι πολύ λιγότερες σε αυτή την ποιότητα. (θα ήταν μηδενικές βέβαια αν ήταν σε dng...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά γίνεται.

 

Δεν ξέρω ίσως κάνω κάτι λάθος! Μου δείχνει ότι ανέβηκε η φωτό αλλά δεν τη βρίσκω!!!! :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια χαρά γίνεται.

 

Δεν ξέρω ίσως κάνω κάτι λάθος! Μου δείχνει ότι ανέβηκε η φωτό αλλά δεν τη βρίσκω!!!! :(

 

Scr_1.jpg

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα κι εγώ τελευταία ότι δεν συνδέεται στον λογαριασμό μου το Suite. Δεν έβγαζα άκρη μέχρι που βρήκα το άρθρο του Steve.

 

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20231_Nokia_servers_dePOODLEd_Nokia_.php

 

Δεν γνωρίζω πολλά από πρωτόκολλα αλλά πιστεύω ότι είναι μια φτηνή δικαιολογία για το καταστροφικό έργο της M$ κόντρα στην παλιά καλή Νόκια και το Symbian... Πάντως αν βάλετε στον φάκελο τα αλλαγμένα αρχεία που δίνει στο άρθρο, διορθώνεται το πρόβλημα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική ερώτηση παιδιά για εφαρμογές στο Symbian. Κάποιες έχουν έναν κωδικό εγκατάστασης που στηρίζονται στο IMEI μιας συσκευής. Υπάρχει κάποιο κόλπο για χακαρισμένες ή μη συσκευές να εγκατασταθεί και σε άλλες συσκευές η ίδια εφαρμογή;;;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακά, σου είπα εξαρτάται από τις ρυθμίσεις σου και τους αλγοριθμους της εφαρμογής. Ένα λιγότερο συμπιεσμένο αρχείο ΠΑΝΤΑ είναι προτιμότερο για post processing. Οπότε βάζεις 41,48 MP φωτό από κάποιο τοπίο, το αποθηκεύει σε "lossless jpg" (θαρρώ κάτι αντίστοιχο με tiff σε ποιότητα, αλλά πάλι κατώτερο από dng) και μετά το επεξεργάζεσαι στο PC με κάποιο καλό πρόγραμμα. Οι απώλειες είναι πολύ λιγότερες σε αυτή την ποιότητα. (θα ήταν μηδενικές βέβαια αν ήταν σε dng...)

το πρόβλημα του 808 είναι όχι ο αισθητήρας του και η συμπίεση ή μη στο jpeg. Το πρόβλημα ειναι ο υπερ-ευρυγώνιος φακός (24mm στο 16:9) που παραμορφώνει πολύ στα άκρα. Το φαινόμενο γίνεται χειρότερο επειδή ακριβώς την εγγενή βαρελοειδή παραμόρφωση των ευρυγώνιων φακών πάει να την διορθώσει με λογισμικό το 808. Αντί να τα δείχνει λίγο βαρελίσια (βλέπε κάτι στο λιγότερο βέβαια σαν gopro) τα τραβάει για να τα δείξει "σωστά". Αποτέλεσμα τα στρογγυλά κεφάλια των ανθρώπων να γίνονται "οβάλ" στις άκρες. Αν τραβήξεις κάθετα κάποιον και βάλεις το κεφάλι στο κέντρο θα σου μακρύνει τον κορμό/πόδια μιας και είναι στις άκρες. Αν βάλεις το κεφάλι ψιλά θα σου το κάνει αυγό και θα κονταίνει τα πόδια. Τραγική παραμόρφωση για φωτογραφίες με πρόσωπα (ειδικά αν είναι λίγο μακρυά). Για τοπία βεβαίως δεν υπάρχει θέμα, ειναι εξαιρετικό.

το κακό είναι ότι δεν μπορεις με κανενα πρόγραμμα να πάρεις raw και να αποφύγεις την "διόρθωση" που κανει στην παραμόρφωση του φακού. Προσωπικά για να βγάλω ανθρώπους προσπαθώ να βάζω τα κεφάλια στο κεντρο ακριβώς (ενάντια σε καθε κανόνα σύνθεσης/καδραρίσματος που επιβάλει η τέχνη της φωτογραφίας)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

keysmith, ξεφεύγουμε από τις εφαρμογές σε αυτό που αναφέρεις, πάντως το distortion είναι πολύ χειρότερο στο 1020. Σε PC όλο και κάτι μπορεί να γίνεται βέβαια σε διόρθωση, στο Symbian δεν ξέρω. Ίσως στο pureFix να υπάρχει κάτι, αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ καθώς είναι κάπως βαρύ πρόγραμμα και αργεί... Για μείωση distortion, η καλύτερη συμβουλή που έχω να δώσω είναι να βγάζεις σε 4:3 και να ελαττώνεις το φαινόμενο. Είναι πολύ καλύτερα από ό,τι έχω προσέξει. Σε 16:9 παραμορφώνει πολύ περισσότερο στο πορτραίτο.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το Skype δεν δουλεύει πια σε symbian;

Έχω το 603 και κολλάει στη διαδικασία login...

 

skype και symbian τέλος φίλε μου..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα... :(

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο θα ήταν το πρόβλημα αν το αφήνανε να λειτουργεί κανονικά...

Υπάρχει άλλο πρόγραμμα να το υποκαθιστά;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα... :(

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο θα ήταν το πρόβλημα αν το αφήνανε να λειτουργεί κανονικά...

Υπάρχει άλλο πρόγραμμα να το υποκαθιστά;

 

Όχι, skype με αυτούς τους λογαριασμούς δεν υπάρχει.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Από χτες το fbrowser μου κάνει νερά. Τα μηνύματα τα ανοίγει "προβληματικά" και μόνο την τελευταία σελίδα, ενώ και το news feed δεν κατεβαίνει πέρα της πρώτης σελίδας. Έχει κανείς άλλος πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω: Κρίμα...

Κρίμα για όλους εμάς που παραμένουμε ακόμα πιστοί σε ένα λειτουργικό που το ξεπούλησαν με τον χειρότερο τρόπο και...

Κρίμα για όλους αυτούς που πήραν τις αποφάσεις για αυτές τις επιλογές...

Link to comment
Share on other sites

Από χτες το fbrowser μου κάνει νερά. Τα μηνύματα τα ανοίγει "προβληματικά" και μόνο την τελευταία σελίδα, ενώ και το news feed δεν κατεβαίνει πέρα της πρώτης σελίδας. Έχει κανείς άλλος πρόβλημα;

Ναι και εμένα κάτι τέτοιο κάνει. Πρέπει να πατήσω refresh για να δείξει κάτι κανονικά και τα βίντεο δεν.

Ξαναλέω: Κρίμα...

Κρίμα για όλους εμάς που παραμένουμε ακόμα πιστοί σε ένα λειτουργικό που το ξεπούλησαν με τον χειρότερο τρόπο και...

Κρίμα για όλους αυτούς που πήραν τις αποφάσεις για αυτές τις επιλογές...

Δυστυχώς έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, skype με αυτούς τους λογαριασμούς δεν υπάρχει.

Παλιά το Nimbuzz υποστήριζε και λογαριασμούς skype έχω την εντύπωση, αλλά μετά το αφαίρεσαν... Μέσω browser γίνεται να συνδεθούμε άραγε;;;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όλα τα fb καλα δείχνουν (browser, Opera mini και μια fb εφαρμογή που ανανεώνει άμεσα της ειδοποιήσεις, μηνύματα κλπ) εκτός από αυτή που συγχρονιζει της φωτό των επαφών που σταμάτησε ακριβώς στις 24 Οκτωβρίου! Skype δεν έβαλα ποτέ στο N8 μου, οταν έμαθα ότι στο Symbian δε θα λειτουργούσε έτσι κι αλλιώς η βιντεοκλήση!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...