Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από ότι φαίνεται είμαι ο πρώτος που κάνει την συγκεκριμένη αγορά από το fastcardtech:p

θα το παρω σε καμια 10ρια μερες οπος το κοβω γιατι ακομα ειναι Despatched to overseas (Country code: GR) απο της 22-05-2013

θα σας πω εντυπωσεις αν παν ολλα καλα και το παρω φυσικα χορης προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φυσικά και την ξέρω την jiayu, τοσα άτομα έχουν πάρει κινητό jiayu απο την άλλη konka....

Ok εαν έχουν πάρει τόσα άτομα κινητό από τη jiayu τότε είναι πασίγνωστη :lol::lol::lol:

Για να σε πληροφορήσω λίγο λοιπόν, η jiayu ιδρύθηκε τον Απρίλη του 2009 όταν η Konka έχει ιδρυθεί το 1980 , ναι καλά διάβασες το 1980 και είναι σοβαρότατη εταιρία με μεγάλη τεχνογνωσία.

Τώρα γιατί δεν την ξέρεις εσύ κι εγώ είναι επειδή δραστηριοποιείται κυρίως στην Κίνα και τα τελευταία χρόνια άρχισε να κάνει και εξαγωγές προϊόντων της.

Μάλιστα από το 2008 έχει ΤΕΣΣΕΡΙΣ θυγατρικές εταιρίες που παράγουν τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό , κινητά τηλέφωνα , τηλεοράσεις και ψυγεία.

Η jiayu και η κάθε jiayu είναι εταιρία χωρίς τμήμα R&D και απλά παίρνει διάφορα parts από τρίτους κατασκευαστές και τα συναρμολογεί.

Το οτι 2-3 μοντέλα της έγιναν hype δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και αξιόλογη σαν εταιρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ok εαν έχουν πάρει τόσα άτομα κινητό από τη jiayu τότε είναι πασίγνωστη :lol::lol::lol:

 

Δεν ασχολούμε με άτομα τα οποία πουλάν ειρωνεία σε άγνωστους....:fool::fool::fool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν βλεπω καμια ειρωνια...το οτι εκανες λαθος και δεν ηξερες δεν ειναι και το πιο κακο στον κοσμο....σχολειο πηγες γιατι δεν ηξερες ΟΛΟΙ καποτε δεν ξεραμε....:rolleyes:

 

φιλικα

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν βλεπω καμια ειρωνια...το οτι εκανες λαθος και δεν ηξερες δεν ειναι και το πιο κακο στον κοσμο....σχολειο πηγες γιατι δεν ηξερες ΟΛΟΙ καποτε δεν ξεραμε....:rolleyes:

 

φιλικα

 

Αν δεν διακρίνεις την ειρωνία τι να σου πω, εδώ μεχρι και φάτσες έβαλε που γελάν δηλώνοντας κοροϊδία.

Ούτε είπα ότι είναι κάκο το λάθος....

Ούτε διακρίνω κάποιο λάθος.

 

Κοίτα τα σχόλια μου, ποτέ δεν αρνήθηκα ότι μπορεί να είναι γνωστή, ούτε ότι η jiayu είναι μεγαλύτερη εταιρία, αν αυτό κατάλαβες.

Aς κάνω και μια επεξηγηση.

"Και τώρα την konka πρώτη φορά την ακούω ως μάρκα... δν γνωρίζω αν έχει βγάλει και άλλα κινητα.... πόσο έμπιστη είναι? " Εδώ δηλώνω άγνοια για την εταιρία.

"Φυσικά και την ξέρω την jiayu, τοσα άτομα έχουν πάρει κινητό jiayu απο την άλλη konka...." Εδώ δηλώνω ότι η jiayu πουλάει πολλά κινητά αντιθέτως με την konka.

 

Ένα απλό σχόλιο έκανα ("Aκριβό είναι για κινέζικο.") και έδωσα ως παράδειγμα την jiayu και ανέφερα τον προβληματισμό μου ως προς τα κινητά konka και ο άλλoς προσπαθούσε να μου αποδείξει (δεν ξέρω και γω για ποιον λόγο) ότι η konka είναι ανώτερη απο την jiayu με ειρωνείες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω το 4500 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το συγκεκριμένο που λες που το βρήκες? Δεν το έχει ούτε στο επίσημο site
Prestigio PAP4500DUO - Vodafone Smart 4 Max - Microsoft Lumia 535 - Honor 4c - Pepsi P1s - Honor 8....
Link to comment
Share on other sites

Έχω το 4500 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το συγκεκριμένο που λες που το βρήκες? Δεν το έχει ούτε στο επίσημο site

 

Οντως δεν το εχει στο επισημο site αλλά με μια αναζητηση στο Google το βγαζει σε αρκετα μερη. Ειναι Ρωσσικη εταιρεια η Prestigio και τα κινητα φανταζομαι Κινεζικα, κατι τετοιο καταλαβα. Εδω http://model-shop.gr/component/virtuemart/prestigio/smartphones.html θα ειναι διαθεσιμα συντομα, ετσι τα βρηκα κιολας, δεν ειχα ξανακουσει την prestigio.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία ωραία έκπληξη, εναλλακτικά του Jiayu G4 για όσους θέλουν ένα βολικό σε μέγεθος κινητό.

 

Η οθόνη φαίνεται τέλεια. Σωστή ανάλυση και μέγεθος με μόλις 2.5μμ περιθώριο.

Το NFC δε με συγκινεί διότι προς το παρόν είναι πρακτικά άχρηστο στην Ελλάδα (και όχι μόνο).

 

Ο Qualcomm Snapdragon S4 8225Q είναι Cortex-A5 στα 45nm οπότε ούτε ιδιαίτερα ενεργειακά αποδοτικός είναι, ούτε ιδιαίτερα γρήγορος σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Άλλα μοντέλα με τον ίδιο επεξεργαστή βγάζουν περίπου 11000 στο antutu, σκορ διόλου κακό εαν λάβεις υπ' όψιν την τιμή (και τον μέσο όρο της βαθμολογίας των "επώνυμων" smartphones που κυκλοφορούν στην Ελλάδα).

 

To GPS, εαν υποστηρίζει Glonass θα είναι άπαιχτο (ο Snapdragon S4 υποστηρίζει πχ στο htc one s). Εαν όχι τότε μάλλον θα είναι στην ίδια μοίρα με τα "φτηνά" κινέζικα.

 

Αυτό που δε μου αρέσει είναι η Adreno 203. Βέβαια δεν έχω ξαναδεί πουθενά χρονισμένη στα 350mhz όμως δεν ξέρω τι fps θα βγάζει σε απαιτητικά παιχνίδια.

 

Γενικά ως πρώτη όψη το κινητό φαίνεται ενδιαφέρον. Εαν υπήρχαν κάποια αναλυτικά reviews για να το γνωρίσουμε καλύτερα, ίσως να σταματούσα να περιμένω να βγει το G4 turbo...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κινητό, το μόνο που πρέπει να προσέξετε, ισχυρίζεται πως έχει την 4.1, αν πας στο "σχετικά με το τηλέφωνο" δείχνει 4.1, αλλά στην ουσία είναι πειραγμένο Gingerbread που δηλώνει JB χωρίς να είναι.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αυτό το site τι λέει??

http://lightake.com/products.do/category.Wholesale_Quad_Core-787

 

Εζησα ενα δραμα μαζι τους φετος,παραγγειλα ενα κινητο,το εστειλαν αλλα ντ αλλα,διχως την δευτερη μπαταρια που ειχα πληρωσει,διχως να κανουν τιποτα απο οσα ειχαν υποσχεθει,τελικα μετα απο πολυ ταλαιπωρια και claim στο paypal πηρα τα λεφτα πισω μετα απο 2 μηνες,μεχρι λαθος διευθυνση μου ειχαν δωσει για την επιστροφη,αποφυγε το αν εχεις εναλλακτικη

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ ότι φαίνεται θα είμαι ο πρώτος που θα το πιάσω στα χέρια μου αφου σήμερα εφίχθη στο ΚΔ Αεροδρομίου :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/green-orange-n1-colours.jpg

Τρια νέα κινητά της Green Orange με πάχος μόλις 6,98 χιλιοστά...

 

Το Green Orange N1 Beauty με επεξεργαστή MTK6589 στα 1,2GHz , 5 ιντσών οθόνη ανάλυσης 720p , 1GB RAM , front camera 2MP , rear camera 13MP και τιμή στα $227 (175€)

 

Το Green Orange N1 Speed με επεξεργαστή MTK6589T στα 1,5GHz , 5 ιντσών οθόνη ανάλυσης 720p , 2GB RAM , front camera 2MP , rear camera 13MP και τιμή στα $293 (226€)

 

Το Green Orange N1 Super με επεξεργαστή MTK6589T στα 1,5GHz , 5 ιντσών οθόνη ανάλυσης 1080p , 2GB RAM , front camera 5MP , rear camera 13MP και τιμή στα $358 (276€)

Unboxing Video

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

που υπαρχει αυτο σε ποιο κινεζομαγαζο?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγήκε ακόμα.Παρουσιάστηκε χθες στο Mercedes Benz Center στη Shanghai.

Link

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

οκ οποτε εχουμε μελλον ακομη
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ξέρουμε πότε θα το βγάλουν αλλά το θετικό της όλης υπόθεσης είναι οτι σιγά σιγά αρχίζουν και βγαίνουν και άλλα κινητά με τον ΜΤΚ6589Τ οπότε έχουμε περισσότερες επιλογές από το "μονοπώλιο" (σχεδόν) του G4 που όλοι αναμένουν.

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να υποθέσω για τα Green Orange είναι οτι λογικά δεν θα έχουν μεγάλη μπαταρία εαν κρίνουμε από το πάχος του.

Πάντως από ντιζάϊν σκίζει

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

http://www.51greenorange.com/

 

2500 μπαταρια εχει.

 

επισης εχει στην καλη την εκδοση η μπροστινη ειναι 8 αρα και στις αλλες δυο 5αρα. Ετσι λενε τα specs.

 

 

Για να δουμε, παντως υπερβολικα ακριβο στην καλη εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Ναι 2500MAh είναι η μπαταρία.Έχεις δίκιο.

Μια χαρά μου φαίνεται.Την περίμενα πολύ λιγότερο είναι η αλήθεια.

Το μοντέλο Speed λιγουρεύω.Πολύ καλή τιμή για τα specs του.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...