Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλη μια συσκευη ανακοινωσε η Sony το Xperia L που μαλλον θα ειναι το entry level συμφωνα με την νεα πολιτικη της ..

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά

 

Κάμερα και βίντεο

 

  • 8 megapixel camera with auto focus
  • 4x digital zoom
  • Sony Exmor RS for mobile image sensor
  • Video recording (HD 720p)
  • Front-facing camera (VGA)
  • Face detection and Smile detection
  • HDR for both picture/film
  • Flash/Photo flash
  • Image playback, supported formats: BMP, GIF, JPEG, PNG
  • Image capture, supported format: JPEG
  • Video playback supported formats: 3GPP, MP4, MKV, AVI, XVID, MOV
  • Video recording, supported formats: 3GPP, MP4

 

Προεγκατεστημένες εφαρμογές

 

  • Google Chrome*
  • Google Play*
  • Google Voice Search*
  • Google Maps for Mobile with Street view and Latitude*

 

Μνήμη

 

  • RAM: 1GB
  • Flash memory: Up to 8 GB**
  • Expansion slot: microSD card, up to 32 GB

 

Δίκτυα

 

  • UMTS HSPA+ 900 (Band VIII), 2100 (Band I) Mhz (not available in all markets)
  • UMTS HSPA+ 850 (Band V), 1700 (Band IV), 1900 (Band II), 2100 (Band I) (not available in all markets)
  • GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz

 

Οθόνη και σχεδιασμός

 

  • 4.3", 854 x 480 pixels, 16,777,216 colour display
  • Scratch-resistant
  • Capacitive touchscreen with on-screen QWERTY keyboard
  • On-screen 12-key keyboard

 

Ψυχαγωγία

 

  • PlayStation Certified
  • Sony Entertainment Network (selected markets only)
  • Video streaming
  • Motions gaming
  • 3D games
  • Audio playback, supported formats: MP3, 3GPP, MP4, SMF, WAV, OTA, Ogg vorbis
  • Audio recording, supported formats: 3GPP, MP4, AMR
  • FM Radio with RDS
  • xLoud Experience – audio filter technology from Sony
  • “WALKMAN” application
  • TrackID music recognition*
  • Clear bass, Clear stereo and Clear Phase
  • Bluetooth stereo (A2DP)

 

Συνδεσιμότητα και επικοινωνία

 

  • 3.5 mm audio jack (CTIA)
  • aGPS
  • Bluetooth 4.0 wireless technology
  • DLNA Certified
  • Media Go
  • Media Transfer Protocol support
  • Micro USB support
  • Native USB tethering
  • NFC
  • Screen mirroring
  • Xperia Link
  • Wi-Fi and WiFi Hotspot functionality
  • WebKit web browser with Pan & zoom
  • Synchronisation via Exchange ActiveSync, Facebook, Google Sync and SyncML

http://api.sonymobile.com/files/global-en/xperia-l-white-PS-1240x840_opt-71f31e9157bb75c1644f05b066514099.png

 

 

Επίσημη ιστοσελίδα

 

Άλλα links

http://www.xperiablog.net/2013/03/18/xperia-l-announced-4-3-inch-fwvga-display-1ghz-dual-core-8mp-exmor-rs/

Edited by zxr

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν εχει τιμη εκπληξη οπως το sole περσι τοτε θα πουλησει τρελα.Πολυ ωραιο κινητο αλλα ελπιζω να μην χαντακωθει απο την ιδια την εταιρεία με τα updates που ΔΕΝ θα δινει :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τωρα,η Sony εχει βαλθεί να κατακτήσει,πανέμορφο και μονο entry level που δεν το θεωρώ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στα 299 ευρώ ξεκινάει σε μαγαζιά τύπου πλαισίου, οπότε σε skroutz θα είναι χαμηλότερο και σε κανά δύο μήνες θα έχει πάει κάτω από τα 200 ευρώ. Σε αυτήν την τιμή θα σαρώσει....
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

2πύρηνο στο 1Ghz, 1 GB Ram, 8αρα κάμερα και 200 ευρώ μετά από 3-4 μήνες που λογικά θα έχουν φύγει και τα πρώτα κομμάτια που παίζει να βγάλουν κάποιο πρόβλημα; Από που αγοράζω;; :p
Link to comment
Share on other sites

2πύρηνο στο 1Ghz, 1 GB Ram, 8αρα κάμερα και 200 ευρώ μετά από 3-4 μήνες που λογικά θα έχουν φύγει και τα πρώτα κομμάτια που παίζει να βγάλουν κάποιο πρόβλημα; Από που αγοράζω;; :p

 

Και πέρα από την τιμή, είναι και κούκλα το άτιμο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπαααα... με χαλάνε αυτά τα επικλινή κοψίματα που έχει στο πάνω και κάτω μέρος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπαααα... με χαλάνε αυτά τα επικλινή κοψίματα που έχει στο πάνω και κάτω μέρος.

 

Εννοείς αυτά που προεξέχουν στις γωνίες πάνω από το υπόλοιπο σώμα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και πέρα από την τιμή, είναι και κούκλα το άτιμο..

 

Μεγάλη παράλειψη μου αυτό. Όντως είναι πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει η συσκευή μέσα απο το δίκτυο της Vodafone ???

Καλή ανάσταση σε όλη την παρέα του forum :)

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κυκλοφορήσει πολύ σύντομα γιατί το είδα σε διαφημιστικό τους φυλλάδιο στα 299 ευρώ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

299 ευρω στη γερμανια και στην ολανδια http://www.xperiablog.net/2013/05/13/xperia-l-now-on-sale-in-parts-of-europe/

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τιμιότατο δε λες τίποτα! Μπορεί να πάει πολύ καλά!

 

Δεν αντιλέγω, αλλά μιας και υπάρχει το S και Τ που έχουν παραπλήσια τιμή και είναι πολύ καλύτερα, θα έλεγα οτι η τίμια τιμή του L είναι από τα 200 ευρώ και κάτω.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά μιας και υπάρχει το S και Τ που έχουν παραπλήσια τιμή και είναι πολύ καλύτερα, θα έλεγα οτι η τίμια τιμή του L είναι από τα 200 ευρώ και κάτω.

 

Σκεψου ομως οτι καποια στιγμη αυτα τα δυο θα σταματησουν να κυκλοφορουν οποτε θα χεις λιγοτερες επιλογες σε αυτα τα λεφτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται και του Galaxy S2 με 4,3" και 800x480 (217 ppi).

 

Επισης για την τιμη, πιστευω οτι μετα το καλοκαιρι θα παει κοντα στα 200 ευρω. Τα S και Τ αποκλειεται να πεσουν κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται και του Galaxy S2 με 4,3" και 800x480 (217 ppi).

 

Επισης για την τιμη, πιστευω οτι μετα το καλοκαιρι θα παει κοντα στα 200 ευρω. Τα S και Τ αποκλειεται να πεσουν κι αλλο.

 

Έτσι ακριβώς. Το πιθανότερο να αρχίζουν να ανεβαίνουν ή να καταργούνται από τα καταστήματα και θα μείνουμε μόνο μερικά ξεχασμένα σε τρελές τιμές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά μιας και υπάρχει το S και Τ που έχουν παραπλήσια τιμή και είναι πολύ καλύτερα, θα έλεγα οτι η τίμια τιμή του L είναι από τα 200 ευρώ και κάτω.

 

Με ολο το σεβασμο αλλα για ποιο λογο ειναι καλυτερα το Τ και το S? το μεν πρωτο εχει μεν καλυτερη αναλυση αλλα παλιοτερη καρτα και καμερα που δεν λεει και πολλα...το δε S ας μην το συγκρινω καν γιατι με την ιδια διαγωνιο οθονης φανταζει πολυ μεγαλυτερο και δεν το συζητω καν για επεξεργαστη αν και ειναι πιο ψηλα χρονισμενος..οσο για την οθονη ναι μεν καλυτερη αν βεβαια ησουν τυχερος και δνε πετυχαινες καποια με κιτρινιλα..ας μην ,ιλησω για τα αλλα specs του...μην ξεχνας επισης την τιμη του οταν πρωτοβγηκε και αυτο και το τ και σε τι τιμη βγαινει αυτο τωρα..παντως ειναι πραγματικα αποριας αξιο σε τι λουκι μας εχουν βαλει οι εταιρειες που ενω περσι το s αποτελουσε την ναυαρχιδα της σονυ τωρα κινητο με παραπλησιες δυνατοτητες κατατασσεται στη χαμηλη κατηγορια...προσωπικα και αφου το δοκιμασα με καλυψε σε πολλα πραγματα και θα το αγορασω στις επομενς μερες..εχω ιεραρχησει πλεον τις απιατησεις μου απο εν α κινητο και δεν θα μπω στην διαδικασια να κυνηγαω καθε φορα κορυφαια χαρακτηριστικα που στην τελικη μιας και ειμαι μεσος χρηστης δεν θα μου χρησιμευσουν..φιλικα παντα....

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο αλλα για ποιο λογο ειναι καλυτερα το Τ και το S? το μεν πρωτο εχει μεν καλυτερη αναλυση αλλα παλιοτερη καρτα και καμερα που δεν λεει και πολλα...το δε S ας μην το συγκρινω καν γιατι με την ιδια διαγωνιο οθονης φανταζει πολυ μεγαλυτερο και δεν το συζητω καν για επεξεργαστη αν και ειναι πιο ψηλα χρονισμενος..οσο για την οθονη ναι μεν καλυτερη αν βεβαια ησουν τυχερος και δνε πετυχαινες καποια με κιτρινιλα..ας μην ,ιλησω για τα αλλα specs του...μην ξεχνας επισης την τιμη του οταν πρωτοβγηκε και αυτο και το τ και σε τι τιμη βγαινει αυτο τωρα..παντως ειναι πραγματικα αποριας αξιο σε τι λουκι μας εχουν βαλει οι εταιρειες που ενω περσι το s αποτελουσε την ναυαρχιδα της σονυ τωρα κινητο με παραπλησιες δυνατοτητες κατατασσεται στη χαμηλη κατηγορια...προσωπικα και αφου το δοκιμασα με καλυψε σε πολλα πραγματα και θα το αγορασω στις επομενς μερες..εχω ιεραρχησει πλεον τις απιατησεις μου απο εν α κινητο και δεν θα μπω στην διαδικασια να κυνηγαω καθε φορα κορυφαια χαρακτηριστικα που στην τελικη μιας και ειμαι μεσος χρηστης δεν θα μου χρησιμευσουν..φιλικα παντα....

 

Ένα κινητό που πέρσυ ήταν το τοπ της εταιρείας, την επόμενη χρονιά μπορεί να είναι στα επίπεδα χαμηλότερου μοντέλου. Λογικό είναι!

Εγώ δεν θα κοιτάξω το έτος κυκλοφορίας, ούτε την αρχική τιμή, αλλά τις τωρινές συνθήκες.

Σε πάρα πολλές λεπτομέρειες για ψαγμένους, το S και το Τ είναι ανώτερα του L, όπως οθόνη, HSDPA bands (δεν ενδιαφέρει φυσικά όλους) γυροσκόπιο, MHL, compass vs magnetometer (ψάξτο) και πολλά άλλα. Επίσης το S έχει σχεδόν ίδιες διαστάσεις με το L και παρόλο που έχουν την ίδια διαγώνιο οθόνης, στο S είναι πλήρης χρησιμοποιήσιμη, ενώ στο L (όπως και στο Τ) χάνεις μέρος για τα navigation buttons.

Απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο και η εμφάνιση για το αν κάποιος επιλέξει το L ή τα παλαιότερα. Προσωπικά μου αρέσει το S ποιο πολύ από το L ή και το Τ. Ο σχεδιασμός του Arc δεν μεταφέρθηκε επιτυχημένα στα υπόλοιπα μοντέλα.

Ένα άλλο παράδειγμα είναι το SP που έχει λανσαριστεί σε τιμή ελάχιστα ποιο χαμηλή από του Ζ. Επίσης το ZR όταν θα κυκλοφορήσει θα κοστίζει ποιο πολύ από το Ζ άσχετα αν είναι υποδεέστερο μοντέλο.

Τέλος πάντων όλα σχετικά είναι. Το S και το Τ είναι πολύ αξιόλογες επιλογές, κάποια στιγμή θα φύγουν από την αγορά και τότε το L θα έχει πέσει κάτω από τα 200 και πολύ κοντά στο σημερινό U που πάει ν'αντικαταστήσει.

Edited by T-mobile
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δε διαφωνώ σε ότι ανέφερες αλλά το θέμα είναι ότι εγώ έχω φάει σκαλωμα πλέον με πράγματα απλά και χρηστικά που στις ανώτερες συσκευες δεν υπάρχουν.καυμο το χα να άκου δυνατά τον ήχο από το ηχείο και να έχω ένα λεντ της προκοπής για ειδοποίηση.το Ζ τπτ από τα δύο δεν είχε.και όσο να ναι για εμένα το ότι δεν παίζει hd βίντεο είναι λεπτομέρεια. Από ότι διάβασα στα benchmarks πιάνει ικανοποιητικά σκορ και σε συνδυασμό με την εμπειρία πού είχα δουλεύοντας το αποτελεί καλή αγορά
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα επιλέξεις συσκευή σύμφωνα με τις δικιές σου ανάγκες και "σκαλώματα" και υπάρχουν λεπτομέρειες όπου το L πλεονεκτεί ακόμα και σε σχέση με το Ζ ανάλογα πως το δει κάποιος, όπως το Led notification που ανέφερες, η αποσπόμενη μπαταρία, η full SIM card, το κουμπί της κάμερας, το δυνατότερο ηχείο κτλ.

Είναι πράγματα που δεν φαίνονται πάντα στα τυποποιημένα specs και θέλουν ξεκάθαρη κρίση.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο κινητό με πολύ καλά χαρακτηριστικά

Εγώ είμαι μεταξύ του Sony Experia L και του LG L7 II αλλά από ότι βλέπω το L είναι καλύτερο και σε cpu και σε μνήμη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...