Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη μετακομιζω σε αλλη πολη για να σπουδασω και θελω να βαλω internet αλλα δεν θελω να βαλω σταθερο τηλεφωνο γινεται με καποιο τροπο να βαλω χωρις να πληρωνω τα παγια του οτε ?

 

Αν είσαι φοιτητής δες και σαν μια εναλλακτική την Vodafone Mobile Connect ασύρματη σύνδεση με ογκοχρεωση και έχει ένα πρόγραμμα ειδικά για τους φοιτητές (συμβόλαιο 12 μηνο) Δες εδώ

ή και η λύση adsl που σου ανέφερε πιο πάνω ariadgr :

Vodafone στα 32,50/μήνα για 24Mbps Internet μόνο: ADSL X24 (Full)

Tellas στα 30/μήνα για 4Mbps (Zisto DSL)

Vivodi από 25/μήνα για 10Mbps (Maxx10)

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότινα ασύρματο δίκτυο, με το οποίο θα πάρεις adsl απο κάποιον άλλο φίλο, συγγενή ή κάποιον που έχει adsl εκεί κοντά σου.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το αμάξι σου, πήγαινε έξω από το κτίριο του dslam που ανήκεις και ακολούθησε τη προφανή διαδρομή. Ε με απόκλιση μεγάλη απόκλιση θα το έχεις βρει.

σωστα!

τωρα αν μου ελεγες και πως θα βρω ποιο σε κεντρο dslam ανηκω θα εισαι αψογος.. εχω κανει αιτηση για νεα γραμμη οτε οποτε ακρβως το νουμερο μου δεν το γνωριζω,σιγουρα παντως θα ξεκιναει απο 210762

router ακομα δεν εχω,περιμενω την ενεργοποιηση της συνδεσης για να παρω τον εξοπλισμο...

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ρουτερ θα μπορεσεις να το τσεκαρεις εδω:

 

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php :cool:

Δεν είναι τόσο αξιόπιστο, γιατι υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες μέσα (όπως ποιότητα χαλκού κλπ).

 

σωστα!

τωρα αν μου ελεγες και πως θα βρω ποιο σε κεντρο dslam ανηκω θα εισαι αψογος.. εχω κανει αιτηση για νεα γραμμη οτε οποτε ακρβως το νουμερο μου δεν το γνωριζω,σιγουρα παντως θα ξεκιναει απο 210762

router ακομα δεν εχω,περιμενω την ενεργοποιηση της συνδεσης για να παρω τον εξοπλισμο...

 

Αν ρωτήσεις στον ΟΤΕ της περιοχής σου θα σου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φίλοι! Αναρωτιέμαι αν υπάρχει online πάροχος που να προσφέρει VIDEO CALLS πρώς 3G κινητή τηλεφωνία ... δλδ

 

Webcam-PC ---> Internet ----> 3G Ενεργό κινητό τηλέφωνο!!

 

Αν ειναι κάποιος ψαγμένος και ξέρει κάτι με ενδιαφέρει ενεργά!!

 

Ευχαριστώ πολυ

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μερες η voda ειχε σοβαρο προβλημα με τις ταχυτητες στο adsl και αλλου

εκτοτε υπαρχει σοβαρο προβλημα με το Port 21 που χρησιμοποιω κατα κορον με αποσυνδεει ανα 10 δευτερα με αποτελεσμα να μην μπορω να ανεβασω αρχεια

 

στο vmcc ( ασυρματο ) εχει βελτιωθει καπως η κατασταση και δεν με κοβει τοσο συχνα ωρες ωρες

 

ζητησα απο το support πριν απο 2 μερες βοηθεια και αφου πλακωθηκαμε ασχημα επειδη ΣΚ δεν εχουν τεχνικη υποστηριξη ειπαν οτι θα στειλουν αναλυτικες οδηγιες ρυθμισης του modem rοuter μεσω email

 

το ιδιο ειπαν και το πρωι

 

περασαν 2 ωρες και ειπα να τους ξαναενωχλησω

 

ε μαντεψτε !!!!!!!

 

ειμαι ανυπαρκτος για το συστημα τους

δεν με βρισκουν ουτε με

 

Το ονομα

Το ΑΦΜ

Το Τηλεφωνο σπιτιου

Το κινητο τηλεφωνο

 

ειμαι πελατης σε ολα αυτα

 

Στο τελος με ρωτησαν να τους πω τον αριθμο αιτησης αν εχω κανει

Και τωρα περιμενω να με βρουν καπου σε καμια χαραμαδα θα εχει πεσει το αρχειο μου και ψαχνουν να το βρουν

 

 

Ελεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςς :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα η Net One μας πήγε στα 16 Mbps, και μας έδωσε και δωρεάν κλήσεις προς 18 διεθνείς προορισμούς! :)

 

Περισσότερα δείτε στο site της: http://www.netone.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=36

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται μόνο μια τηλεφωνική σύνδεση (PSTN ή ISDN) και όλα τα άλλα προσφέρονται δωρεάν ?
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

εχω λογαριασμο adsl forthnet.λογω δουλειας περναω 10 μερες του μηνα μεσα σε νοσοκομειο.Η ερωτηση ειναι απλη κατ αρχας.μπορω να χρησιμοποιω την adsl μου και στο νοσοκομειο...?στο νοσοκομειο εχει εσωτερικα τηλεφωνα που για να παρεις τοπικο καλεις το "0"(ισως να ναι ασχετο αυτο).

Εχω ακουσει οτι αλλος συναδελφος το εχει κανει.οχι με forthnet βεβαια

αλλα με αλλο παροχο,χωρις να εχω μιλησει ο ιδιος μαζι του,και επισης ακουσα κατι για ρυθμιση ¨"τοπικου δικτυου¨":confused::blink:....

 

αυτα προς το παρον ...

αν καποιος ξερει να με κατατοπισει ωστε να μου δωσει καποια πρωτα στοιχεια,απο που να ξεκινησω,γιατι και εγω δεν ξερω απο που,θα ημουν

ευγνωμων.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ στο σπίτι σου έχεις 2 πράγματα:

1. γραμμή adsl μέσω forthnet ή otenet

2. πρόσβαση adsl μέσω forthnet

να μεταφέρεις την πρόσβαση μπορείς, αλλά αν δεν έχει πρόσβαση adsl ο χώρος είναι άχρηστο. (π.χ. στο σπίτι μου που έχω adsl θα μπορούσες άσχετα με τον πάροχο)

δηλαδή αν δεν έχει πρόσβαση adsl το νοσοκομείο, δεν μπορείς. Μόνο σαν dial up.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι..καπου ειχα δει μια εταιρια που κανεις φορητοτητα τον σταθερο σου αριθμο με χαμηλο παγιο και μπορει να στο κανει εκτροπη σε εναν αλλο σταθερο αριθμο της επιλογης σου...ριξτε ιδεες... ευχαριστω
[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Για ποια πάγια μίλατε? Υποτίθεται οτι δεν έχει πάγιο! Περιοχή Κερατσίνι (Αμφιάλη) ξέρει να μου πει κανένας αν θα υπάρξουν προβλήματα στην σύνδεσή μου μαζί τους! Δυστυχώς δεν γνωρίζω όλη αυτή την ορολογία που χρησιμοποιήτε, απλά θέλω να πάρω "όλο το πακέτο" γιατί στον ΟΤΕ έχω πληρώσει πολλά :mad: Αξίζει? Τι εννοεί οταν λέει χρέωση δεύτερης γραμμής? Αν έχω την 1η γραμμή κατηλημμένη στο internet & κάποιος μιλάει στο σταθερό, θα χρεώνεται ποιο απο τα δύο? με την τηλεόραση τι γίνεται, το rec δουλεύει? Ας βοηθήσει κάποιος να αποφασίσω..............
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ποια πάγια μίλατε? Υποτίθεται οτι δεν έχει πάγιο!

 

Καλωσήλθες στο forum.

Προσπάθησε να μη βάζεις τόσο μεγάλα τα γράμματα, βλέπουμε και με το κανονικό μέγεθος γραμματοσειράς. :O

 

Φυσικά και έχει πάγιο, αυτό που δεν έχει είναι πάγιο ΟΤΕ.

Τα μηνιαία πάγια θα τα βρείς εδώ:

http://www.ontelecoms.com/on/pricing.jsp?category=allinone

 

Τι εννοεί οταν λέει χρέωση δεύτερης γραμμής? Αν έχω την 1η γραμμή κατηλημμένη στο internet & κάποιος μιλάει στο σταθερό, θα χρεώνεται ποιο απο τα δύο?

 

Το ADSL internet δουλεύει χωρίς να καταλαμβάνει το τηλέφωνο.

Η χρέωση δεύτερης γραμμής δε σε αφορά, είναι μόνο αν ζητήσεις επιπλέον τηλεφωνική γραμμή από την On για να μιλάς από 2 γραμμές ταυτόχρονα, η 2η γραμμή χρεώνεται επιπλέον €12/μήνα και €0,10/κλήση οπότε απλά μην την επιλέξεις.

 

με την τηλεόραση τι γίνεται, το rec δουλεύει?

 

Δουλεύει. :worry:

 

Ας βοηθήσει κάποιος να αποφασίσω

 

Πρέπει να μας πεις τι χρειάζεσαι (Τηλεφωνία; Internet; Τηλεόραση; Και τα 3; ) και τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου, π.χ. 210-123xxxx

 

Το thread ανήκει στα "Ευρυζωνικά σταθερά δίκτυα".

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω σελίδα υπάρχει σύνδεσμος που παραπέμπει σε ασύρματα τηλέφωνα χαμηλής ακτινοβολίας. Πρόκειται για συσκευές που ξεκίνησαν να κατασκευάζονται το 2006. Υπάρχουν πλέον ασύρματα τηλέφωνα που εκπέμπουν ελάχιστα έως καθόλου όταν είναι στη βάση τους και που προσαρμόζουν την ισχύ εκπομπής τους ανάλογα με την απόσταση τους από της βάση (όπως τα κινητά).

 

http://fx-gr.blogspot.com/2007/10/blog-post.html

 

ΥΓ. Επειδή στα sites των συγκεκριμένων εταιριών μπορεί να υπάρχουν νεότερα μοντέλα, διάβασε τις τεχνικές προδιαγραφές των συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ariadgr. Το΄κανα ήδη :)

 

Το προγραμμα σου στην Cosmoline εχει παγιο τελος;

Αν ναι πρεπει επισης να παρεις και να κανεις διακοπη στο 13803. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για τις σωστές παρατηρήσεις! Θα μάθω.. με ενδιαφέρουν & τα τρία αλλά κυρίως το internet & το σταθερό. Τα πρώτα ψηφία του σταθερού είναι 210-400xxxx Πάγιο εννοείς τα 35 € του μήνα για το πακέτο που έχω επιλέξει? π.χ.αν έχω σύνδεση για 6 μήνες και αποφασίσω να διακόψω, θα τους πληρώσω 35€x6 μήνες που υπολοίπονται? Που είναι η "φάκα"? και γιατί δεν κάνει και ο ΟΤΕ τέτοια πακέτα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η όλη ιστορία ξεκινάει στις 14 Αυγούστου 2007.

Στις 22 Αυγούστου επρόκειτο να λήξει η 6μηνη ADSL συνδρομή μου με την forthnet, και καθώς ήμουνα δυσαρεστημένος σκέφτηκα να συνεχίσω την γραμμή μου με Vodafone(HOL).

14 Αυγούστου επισκέφτηκα ένα κατάστημα Vodafone και μου κράτησαν φωτοτυπία τα στοιχεία μου (λογαριασμό ΟΤΕ, ταυτότητα) και μου είπαν ότι θα κάνουν την αίτηση και θα με καλέσουν να υπογράψω.

Περνούσαν οι μέρες άλλα τίποτα. Να μην πολυλογώ, με τα πολλά έγινε η αίτηση στις 22 Αυγούστου και την ίδια κιολας μέρα έκανα ενεργοποίηση στο site της Vodafone.

Κάνοντας έλεγχο κατάστασης του αιτήματος, βλέπω ότι η αίτηση έχει περάσει απο την HOL στον ΟΤΕ στις 17/9 .

Μέχρι και σήμερα 15/10 ΔΕΝ έχω ADSL πάρα μόνο την γραμμή (πόρτα). Μπαίνοντας σήμερα στο site oteshop, βλέπω στην διαθεσιμότητα ADSL ότι στην περιοχή μου δεν υπάρχουν πόρτες. Εγώ όμως ΕΧΩ ΠΟΡΤΑ, τι μπορεί να έχει πάει στραβά; Τι προτείνεται να κάνω; Στην εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone παίρνω συνεχώς τηλέφωνα (χρεώνομαι), και ή θα μου το κλείνουν ή μου λένε συνεχώς το ίδιο...Απο Δευτέρα θα γίνει η σύνδεσή σας!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για τις σωστές παρατηρήσεις! Θα μάθω.. με ενδιαφέρουν & τα τρία αλλά κυρίως το internet & το σταθερό. Τα πρώτα ψηφία του σταθερού είναι 210-400xxxx

 

Πάγιο εννοείς τα 35 € του μήνα για το πακέτο που έχω επιλέξει?

 

Ναι, για την ακρίβεια αν θέλεις και αναγνώριση κλήσης ή κάποια από τις άλλες "τηλεφωνικές ευκολίες" υπολόγισε +4€ / μήνα, ήτοι €39 πάγιο.

 

π.χ.αν έχω σύνδεση για 6 μήνες και αποφασίσω να διακόψω, θα τους πληρώσω 35€x6 μήνες που υπολοίπονται?

 

Ναι, η On σου χρεώνει τα υπολοιπόμενα πάγια + κάποιο τέλος διακοπής που δεν διευκρινίζεται στον τιμοκατάλογό της, αλλά πρέπει να είναι κοντά στα €50.

 

Που είναι η "φάκα"? και γιατί δεν κάνει και ο ΟΤΕ τέτοια πακέτα?

 

Το γιατί δεν κάνει ο ΟΤΕ τέτοια πακέτα είναι μεγάλη συζήτηση.

"Φάκα" δεν υπάρχει κάπου.

 

thread ??? τι είναι αυτό, είπαμε σιγά σιγά

 

Thread ονομάζεται το "νέο θέμα" στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Αν στη γραμμή ISDN που έχω κάνω την παραπάνω υπηρεσία και δηλώσω αριθμό από ISP πχ αντί για 89625χχχχχ να δηλώσω τον αντίστοιχο αριθμό που καλή τα μόντεμ πχ 2310χχχχχχ… υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάτι παραπάνω από την τιμή του πακέτου, εφόσον κάνοντας την αίτηση για τον συγκεκριμένο αριθμό?
Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μπορει καποιο να μου πει πως γινετε εκτροπη απο το σταθερο τηλ στο κινητο!Δλδ να με περνουν στο σταθερο και να χτυπαει στο κινητο γτ δεν ξερω αμα τα λεω και σωστα!ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μπορει καποιο να μου πει πως γινετε εκτροπη απο το σταθερο τηλ στο κινητο!Δλδ να με περνουν στο σταθερο και να χτυπαει στο κινητο γτ δεν ξερω αμα τα λεω και σωστα!ευχαριστω!

 

Πια εταιρια εχεις σταθερο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...