Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτή την κάμερα http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=464 ποιά είναι η γνώμη σας?μήπως σ αυτή την τιμή υπάρχει κάτι καλύτερο?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η συγκεκριμένη κάμερα έχει τρομερό φακό και ποιότητα εικόνας και μάλιστα με τέτοια τιμή δν θα το σκεφτόμουνα και πολύ. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω την samsung smx-f35bp. Σήμερα το πρωί έκανα αναβάθμιση στο firmware και όλα πήγαν καλά εκτός από ένα.Η εσωτερική μνήμη δεν είναι διαθέσιμη και χρειάζεται φορμάτ. Μόνο που έχω μέσα video τα οποία δεν έχω αποθηκεύσει αλλού. Αν κάνω φορμάτ καταστράφηκα. Μπορώ να σώσω τα αρχεία διαφορετικά?
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το τρομερο forum.εχω μια ερωτηση.εχω μια καμερα hitachi dz mv 200 e.

γραφει σε δισκακια των 8".για να παιξει το δισκακι σε οποιοδηποτε dvd πρεπει να γινει finalize στην καμερα.μπορω με καποιο αλλο προγραμμα να κανω finalize στο δισκακι απο τον υπολογιστη μου?

ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

OK!οποιος ξερει μου λεει.ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σκεφτομαι να αγορασω την sony tg3 μεσω amazon.co.uk μιας και στην Ελλάδα δεν την βρίσκω πουθενά!

1)Θα έχει καμία διαφορά στα καλώδια ρεύματος κτλ? Να περιμένω να έχει το κλασικό άγγλικό με τα 3 καρφιά η μπορώ να την παραγγείλω ειδικά για Ελλάδα?

2) Επειδή ακόμα το σκέφτομαι, πως σας φαίνεται σε σχέση με την sony cx105, την οποία βρίσκω και στην Ελλάδα προσφορά στα 410 €? Γνωρίζω οτι η tg3 είναι πιο ακριβή λόγω design αλλά αυτό ειναι που μου αρεσει και μενα! Αλλά πόσο ίδια ή χειρότερη είναι με την cx105?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στην Canon HG20

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Nagata. Η αλήθεια ειναι οτι εχω κολήσει στην tg3 λόγω design, αλλά έχω διαβάσει οτι ειναι και αξιολογη κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παρόμοια τιμή έχει και η εκπληκτική κατά την δική μου γνώμη Canon HG20 HD που συνδυάζει σύστημα κάμερας HD της Canon με οπτικό ζουμ 12x, αισθητήρα Full HD CMOS 3.3 MP της Canon και πανίσχυρο επεξεργαστή DIGIC DV II.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω μια καμερα γυρω στα 200-250€, οπου να εχει καλη αναλυση video και να εχει σκληρο δισκο για αποθηκευτικο μεσο. επειδη δεν ξερω και πολλα απο καμερες τι αλλο πρεπει να προσεξω στην αγορα σχετικα με τα χαρακτηριστικα τις καμερας?
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να δώσεις περισσότερο προσοχή στο αποθηκευτικό μέσω,τον αισθητήρα του φακού όσο μεγαλύτερος τόσο καθαρότερη εικόνα,ανάλυση βίντεο,διάρκεια μπαταρίας,ταχύτητα κλείστρου,ελάχιστη απόσταση εστίασης φακού,εύχρηστο μενού για επεξεργασία πρίν ακόμη τα μεταφέρεις στο pc,τουλάχιστον 60x οπτικό ζουμ.

Στα χρήματα αυτά δεν θα βρείς κάποια κάμερα με σκληρό.Ξεκινάνε από 300 ευρώ αλλά δεν έχουν και τρομερή ποιότητα εικόνας,είναι πολύ μέτριες.Για να πάρεις κάμερα με σκληρό πρέπει να δώσεις 450ευρώ και άνω,μόνο τότε θα μείνεις ευχαριστημένος,γιατί δεν αξίζει να έχεις σκληρό και από ποιότητα να είναι χάλια.Με απλά λόγια αν αυξήσεις λίγο το ποσό αγοράς,θα βρείς κάτι καλό.Σου δείχνω μερικές που υπάρχουν σε αυτά τα χρήματα που αποθηκεύουν όμως σε flash memory.

 

Flash memory

 

Sony DCR-SX30

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Camcorders/Video-cameras/Sony-DCR-SX30-Blue-Kit-Videocamera-Flash-4GB.htm

 

Samsung SMX-F34

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Camcorders/Video-cameras/Samsung-Smx-F34-Black-Videocamera-Flash-16GB.htm

 

Canon Legria FS200

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Camcorders/Video-cameras/Canon-Fs200-Silver-3427B001.htm

 

Panasonic S26

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Camcorders/Video-cameras/Panasonic-S26-Black-Videocamera-Flash-Card.htm

 

Sanyo Xacti VPC-CG10BK

http://multirama.gr/products/product?pid=0396775&catid=060500

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα,

 

Θα βρίσκομαι στην Αμερικη τα Χριστούγεννα. Μπορω να πάρω απο κει βιντεοκάμερα? Θα παίζει ΟΚ με τις τηλεοράσεις εδω...? PAL Και SECAM κλπ ??? Θα εχω καποιο προβλημα με τις μετατροπες και το editing...? (Δεν νομζω απλα ρωταωωω...)

Link to comment
Share on other sites

Το αμερικανικό σύστημα τηλεόρασης είναι το NTSC, αλλά έχω την εντύπωση πως πλέον υποστηρίζουν όλες και το PAL. Θα έχεις θέμα με το ρεύμα, γιατί στην Αμερική έχουν παροχή 110Volt. Στη χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να προμηθευτείς έναν "παγκόσμιο" φορτιστή.

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Το αμερικανικό σύστημα τηλεόρασης είναι το NTSC, αλλά έχω την εντύπωση πως πλέον υποστηρίζουν όλες και το PAL. Θα έχεις θέμα με το ρεύμα, γιατί στην Αμερική έχουν παροχή 110Volt. Στη χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να προμηθευτείς έναν "παγκόσμιο" φορτιστή.

 

πολλοι φορτιστες δουλευουν 110-220v και 50-60Hz και δεν θα εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... σε γενικα γραμμες αξιζει τον κοπο να αγορασει καποιος βιντεοκαμερα απο USA ή οχι? Απο θεμα τιμης ειναι η μερα με την νυχτα... Για power adaptor βρίσκεις λυση, αλλα πχ. θα μπορω να περασω οτι εχω τραβηξει, να το κανω edit - να το γραψω σε DVD - Και να το βαλω στο DVD player να το δω ?
Link to comment
Share on other sites

Χμ... σε γενικα γραμμες αξιζει τον κοπο να αγορασει καποιος βιντεοκαμερα απο USA ή οχι? Απο θεμα τιμης ειναι η μερα με την νυχτα... Για power adaptor βρίσκεις λυση, αλλα πχ. θα μπορω να περασω οτι εχω τραβηξει, να το κανω edit - να το γραψω σε DVD - Και να το βαλω στο DVD player να το δω ?

 

υπαρχουν μαγαζια στην αμερικη που πουλανε προιοντα με ευρωπαικες προδιαγραφες. εχω παρει εγω φαξ πανασονικ που δουλευει 220 βολτ και δεν ηθελα τιποτα.

ομοιως για καμερες ,τηλεορασεις βιντεο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν μαγαζια στην αμερικη που πουλανε προιοντα με ευρωπαικες προδιαγραφες. εχω παρει εγω φαξ πανασονικ που δουλευει 220 βολτ και δεν ηθελα τιποτα.

ομοιως για καμερες ,τηλεορασεις βιντεο κλπ.

 

ξερεις κανενα... στη NY?:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά αυτή εδώ η βιντεοκάμερα αξίζει καθόλου?, θα βγάζει καλύτερα βίντεο από αυτά που βγάζουν οι ψηφιακές φωτογραφικές ή όχι?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή εδώ η βιντεοκάμερα αξίζει καθόλου?, θα βγάζει καλύτερα βίντεο από αυτά που βγάζουν οι ψηφιακές φωτογραφικές ή όχι?

 

Yπάρχει διαφορά, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!! Ενδιαφερομαι να αγορασω μια mini HD βιντεοκαμερα, απο αυτες που κυκλοφορουν στην αγορα και κυμαινονται στα 150 με 200 ευρω... Επειδη ομως δεν εχω ξανασχοληθει με το θεμα εχω μερικες αποριες!! Διαβασα στο προηγουμενο ποστ πως η διαφορα του video δε θα ειναι μεγαλη, σε σχεση με αυτο που τραβας απο μια φωτογραφικη μηχανη... Αυτο μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι συμβαινει?? Αφου η καμερα εχει την υψιστη αναλυση (HD) δε θα πρεπε να τραβαει και αναλογα βιντεο?? Ποιοι αλλοι παραγοντες παιζουν ρολο?? Γενικοτερα αξιζει μια τετοια αγορα?? Τελος θα ηθελα αν μπορειτε, να μου προτεινετε μερικες mini βιντεοκαμερες... Παρακαλω οποιον κατεχει το θεμα να μου απαντησει γρηγορα, γιατι θελω να παρω μια για δωρο!!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,

foreverfreak!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...